Tom homilii, kazań, konferencji i modlitw. Wszystkie zawarte tutaj teksty zostały wygłoszone w ramach posługi przepowiadania słowa Bożego, a ich celem było wprowadzenie wiary opartej na tym słowie w świat dzisiejszych ludzi.
Prezentowany tutaj esej ks. Janusza Stanisława Pasierba pt. Ziemia Święta to piękny obraz przywoływanej w Psalmach Ziemi stworzonej przez Boga i opiewanej w Księdze Rodzaju – Ziemi Obietnicy i Przymierza; Ziemi, którą prorok Izajasz ukazuje jako Boży podnóżek, a Jeremiasz i Amos opisują jako przestrzeń bolesnych wzdychań i tęsknoty za Panem. Nowy Testament czyni z niej miejsce szczególnego błogosławieństwa, które razem z całym niebem i całą przestrzenią ziemi oczekuje ostatecznego odnowienia. Esej jest równocześnie niezwykłym portretem trzech wielkich religii monoteistycznych, nękanej trwogą ustawicznych waśni i krwawych konfliktów. Jego prosty, a przy tym niezwykle barwny, chwilami niemal że poetycki język, wprowadza czytelnika w bolesne zderzenie religijnych tęsknot, zawiłych dziejów narodu wybranego i surowej, a czasami nawet tragicznej rzeczywistości, której jesteśmy świadkami. Ten maleńki skrawek ziemi, zilustrowany w albumie pięknym słowem i ciekawymi fotografiami, jest dla nas, chrześcijan Ziemią Świętą, Ziemią naszego Pana; Tego, który jest nie tylko zapowiadanym przez Izajasza Księciem Pokoju, a samym Pokojem! Jest Ziemią, na której dokonało się zbawienie świata: od wcielenia po śmierć krzyżową i zmartwychwstanie, dzięki któremu wszystko zyskało zupełnie nowy wymiar (…)
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Henryk J. Muszyński.
Książka opracowana, jako forma zwięzłego przewodnika i podręcznika. Skierowana do ministrantów po to by ubogaciła ich wiedzę i jeszcze z większym pożytkiem pozwala pełnić służbę blisko Pańskiego stołu.
ks. Franciszek Drączkowski
urodził się w 1941 roku w Bydgoszczy-Fordonie. Studiował ?lologię klasyczną i historię Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1968-1973) oraz patrologię w Rzymie (1973-1976). Habilitował się w 1981 roku na podstawie rozprawy „Kościół – Agape według Klemensa Aleksandryjskiego” (wyd. Lublin 1983). Jest kierownikiem Katedry Patrologii Greckiej na KUL JP II. W 1992 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. W latach 1994-1997 był pierwszym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Jest autorem 216 prac drukowanych, w tym 32 pozycji książkowych i 96 artykułów do Encyklopedii Katolickiej. Jest także promotorem 261 prac magisterskich i 13 rozpraw doktorskich.
Dotychczas w Wydawnictwie „Bernardinum” ukazały się następujące książki autorstwa ks. Franciszka Drączkowskiego:
• „Poza miłością nie ma zbawienia” (1996)
• „Piękno prawdziwe” (1998)
• „Patrologia” (1998), wydanie II (2007), wydanie IV (2009)
• „Pokój serca” (1999)
• „Nowa wizja teologii. Ujęcie gra?czne” (2000)
• „Błogosławieni znaczy szczęśliwi” (2000)
• „ABC pisania pracy magisterskiej” (2000), wydanie II (2009)
• „Metoda wykresogra?czna w katechezie” (2001)
• „Teologia w kategoriach geometryczno-matematycznych” (2003)
• „Przyjaźń z Bogiem źródłem szczęścia” (2004)
• „Nasze powołanie do szczęścia” (2005)
• „Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu” (2006)
• „Poza Kościołem nie ma zbawienia” (2008)
• „Autobiografia” (2010)
• „Dogmatyka w obrazach graficznych. Zagadnienie wybrane” (2011)
Współczesna kultura i cywilizacja, zdominowana przez komputery i telewizję, coraz powszechniej komunikuje swe treści i uzasadnienia merytoryczne za pomocą ujęć i przedstawień wizualnych. Nie pozostaje to bez wpływu na mentalność dzisiejszego człowieka, który na każdym odcinku życia, w tym również w dziedzinie nauki i kultury, oczekuje przedstawień ikonograficznych. Przekaz werbalny, którym posługuje się tradycyjna teologia, zatraca stopniowo swój walor powszechności. W związku z tym, wprowadzenie do teologii przedstawień "graficzno-geometrycznych" wydaje się być palącym postulatem chwili.
Celem publikacji ks. Franciszka Drączkowskiego jest przede wszystkim wykazanie, że teologia posiada swą własną, wewnętrznie spójną strukturę, którą można ukazać i zobrazować w kategoriach geometryczno-matematycznych. Dzięki tym kategoriom teologia uzyskuje urealnienie i ukonkretnienie poszczególnych prawd i twierdzeń, związanych z rzeczywistością duchową – prawd, tak trudno dostrzegalnych przez współczesnego człowieka.
Wykład ten, oparty na przedstawieniach geometrycznych, posiada w pewnym sensie walor ścisłości matematycznej do tego stopnia, że jest on w stanie skorygować szereg błędów i nieścisłości, występujących w świadomości i podświadomości wielu wierzących. Z tej też racji, do poszczególnych rozdziałów niniejszej pracy, zostały wprowadzone specjalne paragrafy omawiające i ukazujące tę ważną i bodaj niezastąpioną rolę metody "geometryczno-matematycznej" w wykładzie teologii.
Praca ta zwiastuje zatem narodziny nowej teologii, ujętej i przedstawionej w kategoriach geometryczno-matematycznych.
Bóg nieskończenie doskonały i szczęśliwy zamysł czystej dobroci, w sposób całkowicie wolny, stworzył człowieka, by uczynić go uczestnikiem swego szczęśliwego życia. Konferencje niniejszego zbioru rozpatrują fenomen istoty chrześcijaństwa oraz ukazują rolę Ojców Kościoła jako twórców świadków Tradycji, (…)traktują o miłości Boga, Jego chwale oraz jego królestwie. Ponadto podejmują też problematykę miłości bliźniego, ze szczególnym uwzględnieniem jej wymiaru teologicznego.
Wiara jest pierwszym impulsem nadprzyrodzonego życia w duszy ludzkiej. Gdy wierzący świadomie wychyla swój umysł ku Bogu, ze względu na Niego samego, ma miejsce bezpośrednie zetknięcie się z tajemniczym, ale żywym Bogiem. Od tej chwili Boże życie obecne w człowieku jest wprowadzone w ruch.
Ta książka nie jest zaadresowana do ludzi niewierzących. Jest ona skierowana do tych, którzy już wierzą i chcą się swej wierze przyjrzeć, ponieważ wyczuwają, że jest ona ważna. Skoro jest ona cennym darem, nie należy jej ignorować. Skoro jest ona darem żywym, można się prawom rozwoju tego życia przyjrzeć. Skoro może ona wzrastać i może także zamierać, należy zapoznać się z zasadami jej karmienia, aby nie zamierała, lecz rzeczywiście spełniała tę funkcję, jaką Bóg, jej Dawca, jej przydzielił.
Zabytki przedhistoryczne ziem polskich seria I ,,Prusy Królewskie”.
Przedmiotem tej serii będą: mogiły kamienne, cmentarzyska z grobów skrzynkowych, kamienie ustawiane, groby podkloszowe, popielnice odosobnione, grodziska i wykopaliska z Prus Zachodnich.
Bardzo dobrze się stało, że na zakończenie Roku Wiary na rynku wydawniczym ukazuje się publikacja ks. dra Leszka Jażdżewskiego – wypełniająca w pewnym sensie słowa mądrości Syracha: „Wychwalajmy mężów sławnych i ojców naszych według następstwa ich pochodzenia. Ci są mężowie pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane, pozostały one z ich potomstwem, dobrym dziedzictwem ich następcy. Potomstwo to trzyma się Przymierza, a przez nich ich dzieci” (Syr 44,1.10-13). Czytelnik otrzymuje do rąk ze wszech miar interesującą, aktualną (z uwagi na prowadzony proces beatyfikacyjny) i potrzebną książkę o życiu i dziele Biskupa Konstantyna Dominika. Bogactwo tekstów źródłowych, przekazów ustnych, ilustracji i fotografii oraz nader przystępny język opracowania czynią publikację niezmiernie atrakcyjną. (…). Należy to uznać za cenny walor opracowania, które może przyczynić się do zwiększenia świadomości historycznej i narodowej (patriotycznej i eklezjalnej) współczesnych mieszkańców Pomorza. (…) Publikacja ks. Jażdżewskiego jest wartościowym przyczynkiem do dokumentowania historii Kościoła w trudnym okresie dziejów (…). Autor nie pozostaje na pozycji biernego obserwatora i komentatora historii, ale przyjmuje postawę aksjologicznie zaangażowaną, przez co książka niesie głębokie przesłanie, a zatem ma również charakter kerygmatyczny.
z rec. ks. prof. dr hab. Wojciecha Cichosza
Duchowy pamiętnik ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego jest zapisem dziejów duszy młodego człowieka, który miał odwagę kształtować siebie w świetle powołania do świętości i kapłaństwa. Pragnienie świętości dojrzewało w nim poprzez wewnętrzne zmagania, aż pewnego dnia, w siedemnastym roku życia, stało się zasadniczym wyborem, decyzją radykalną na fascynujący program.
Jak podkreślił we wprowadzeniu do pierwszego wydania ks. Józef Augustyn SJ, lektura Pamiętnika może być wielką inspiracją we wzroście ludzkim i duchowym dla wielu: duchownych i świeckich, ludzi młodych i starszych, bez względu na stan oraz miejsce, w którym przeżywamy swoje chrześcijaństwo.
Co takiego każe pokonywać tysiące kilometrów, wabiąc człowieka w te miejsca naszego globu, gdzie wszechwładna przyroda dyktuje twarde warunki do życia, a surowy klimat nie ułatwia ludzkiej egzystencji? Odpowiedzi na to pytanie warto szukać w książce Andrzeja Grzyba „Podróże po krańcach mapy – od Syberii po Norwegię”. Autor przyzwyczaił czytelników do tego, że w niezwykle kunsztowny sposób potrafi łączyć przyjemne z pożytecznym. Ze swych licznych wypraw przywozi nie tylko nowe podróżnicze doświadczenia, wspomnienia przeżytych przygód, mądrość poznanych ludzi, utrwalone na fotografiach miejsca czy… norweskie dorsze, ale także niemal gotowy materiał na książkę.
Po raz kolejny odwiedzamy Norwegię, gdzie towarzyszymy grupie przyjaciół w połowie dorszy we fiordach i na otwartym morzu, by niebawem przenieść się na Syberię oraz nad jej błękitne oko – Bajkał. Andrzej Grzyb raczy nas opowieścią o przyjaźni, cierpliwości, gościnności, zmaganiach człowieka z naturą, o ogromnej pokusie poznawania świata i delektowania się pięknem przyrody, bo ta – choć bywa sroga i wymagająca – wynagradza to niezwykłą obfitością flory i fauny. Dzięki tej lekturze wszystkie jej cuda mamy niemal na wyciągnięcie ręki.
ANDRZEJ GRZYB - pisarz i publicysta urodzony w Złym Mięsie na Kociewiu, mieszkający w Czarnej Wodzie. Autor blisko trzydziestu książek, w tym tomików poezji, powieści, regionalnych baśni dla dzieci i reportaży z podróży wędkarskich.
Humorystyczne opowiadania o popularnych i mniej znanych Świętych napisane po polsku i po angielsku, z ilustracjami wykonanymi przez uczniów szkół podstawowych z Pomorza. Książka dla dzieci, ale nie tylko. Mówi o tym, że świętość jest możliwa do osiągnięcia w zwykłym, codziennym życiu. Do poczytania, obejrzenia, pośmiania i nauki języka.
Książka Dobrzy księża. Kapłani w naszym życiu przypomina sylwetki, życie, modlitwę, pracę i duszpasterską posługę dwunastu kapłanów. Są wśród nich święci ¦ o. Maksymilian Kolbe i Karol Wojtyła, Jan Paweł II; dobrzy proboszczowie ¦ Aleksander Fedorowicz, Andrzej Glibowski i Piotr Oborski; ks. Tadeusz Fedorowicz ¦ najpierw opiekun duchowy wygnańców polskich w Sowietach, a potem wszystkich, którzy garnęli się do Lasek; ks. Edmund Boniewicz ¦ apostoł Miłosierdzia Bożego; o. Innocenty Buba ¦ kapelan partyzantów i uczony; a także wybitni duszpasterze emigracji polskiej ¦ ks. Franciszek Cegiełka, o. Justyn Figas, o. Łucjan Królikowski, ks. Jan Pitass. Autorzy znali większość z nich osobiście, a z kilkoma koleje życia związały ich szczególnie blisko.
Zofia Reklewska-Braun jest pisarką, teatrologiem, pedagogiem, dziennikarką. Publikuje po polsku i po angielsku. Jej książka wspomnieniowa Urodziłam się pomiędzy... stała się bestsellerem. Główną dziedziną twórczości Kazimierza Brauna jest reżyseria teatralna. Reżyserował, wykładał i publikował w Polsce, a następnie w Stanach Zjednoczonych.
We wstępie do swej książki autorzy piszą: „To byli dobrzy księża. Święci księża. Jest z nami bardzo wielu im podobnych. Chcemy dać o nich świadectwo. Różne były ich charyzmaty i otrzymaliśmy od nich różnorakie dary duchowe. Dzielimy się tymi darami z czytelnikami.”
Każdy człowiek świadomy swojego istnienia pyta o to, kim jest, jaki jest jego sens życia i cel. Pójście za powierzchownymi odpowiedziami to droga donikąd. Stąd musimy słuchać Mistrzów, których życie, misja, mądrość pozwalają odkrywać prawdę o człowieku i jego tożsamości. Tym Mistrzem był bez wątpienia ks. Janusz St. Pasierb – kapłan, poeta, uczony. Słuszna więc wydawała się próba „wskrzeszenia” słów niegdyś wypowiedzianych przez niego pod natchnieniem Ducha, bogatych w treść, inspirujących i pełnych Bożej mocy. W sposób porywający i ponadczasowy wciąż daje nam on niezwykłą „instrukcję obsługi” człowieka nie tylko swoich czasów, ale także współczesnego – ciebie i mnie. Książka ta jest zapisem tych jakże wartościowych i ciekawych przemyśleń ks. Pasierba głoszonych w homiliach, które w tej publikacji po raz pierwszy są zanalizowane i opatrzone rzetelnym komentarzem. Warto przeżyć swoiste rekolekcje, czytając tę książkę i słuchając oryginalnych nagrań homilii ks. Pasierba dołączonych do tej publikacji na płycie CD. Idąc za tropem tego wyjątkowego Kaznodziei, z pewnością odkryjemy na nowo swoją ludzką tożsamość, tożsamość człowieka, który wie, kim jest, skąd przychodzi i dokąd zmierza.
Andrzej Grzyb - poeta, prozaik i publicysta urodzony w Złym Mięsie na Kociewiu, mieszkający w Czarnej Wodzie. Jest założycielem kilku stowarzyszeń społeczno-kulturalnych na Kociewiu. Laureat wielu nagród literackich, autor ponad trzydziestu książek, tomików poezji, powieści, zbiorów opowiadań, baśni dla dzieci i reportaży z podróży wędkarskich.
Zapiękna. Nie wiem, czy to słowo powstało w głowie Andrzeja Grzyba, czy to jakiś kociewski, pomorski topos, czy słowo gdzieś zasłyszane i przysposobione. Dość, że stało się tytułem jednego z poprzednich drobiazgów Autora i tytułem całego tomiku. I bardzo jest przydatne do opisania pisania Andrzeja, jego wędrowania, łazikowania, podróżowania. Owa „zapiękność” jest obecna we wszystkich jego drobiazgach. Również tych, które czytelnik miał przyjemność przed chwilą czytać. A więc tych „drobiażdżkach”, w których bez reszty zanurzony jest w ukochanym krajobrazie, w którym przemykają zwierzęta, mruczą koty i ujadają niewidoczne psy. I w tych, w których spotyka mądrą starość, mądre oczekiwanie na to, co przecież nieuniknione. I w tych, w których buzuje niepohamowana młodość, gdańskie miłowanie, starooliwskie zamyślenia. I tam, gdzie prowadzi poważny dyskurs, i tam, gdzie trąca struny publicystycznego zdenerwowania, i tam, gdzie po prostu zwyczajnie się zamyśla – wszędzie jest owa „zapiękność”.
Andrzej pisze: „I idziemy, wędrujemy, łazikujemy, no i żyjemy. To, jak się zdaje, jest najważniejsze. My żyjemy, kochanieńki. I to jest też piękne”. Zapiękne.
Było w tym człowieku tyle rozmaitych cnót, talentów, zamiłowań, że tylko Boża pomysłowość mogła to wszystko logicznie i harmonijnie połączyć w jednej osobie. Ten, spędzający godziny i dni w bibliotekach szperacz, historyk sztuki sakralnej, erudyta i koneser był zarazem wspaniałym kaznodzieją i rekolekcjonistą.
Ten autor wierszy drążących tajemnice śmierci i przemijania był jednocześnie pełnym humoru entuzjastą życia towarzyskiego, smakoszem, pływakiem. Był Europejczykiem znającym muzea całego kontynentu, wytrawnym uczestnikiem kongresów i seminariów, a jednocześnie miłośnikiem i znawcą własnej »małej Ojczyzny«, tych okolic między Lubawą, Tczewem, Pelplinem.
Był samotnikiem szukającym ciszy, aby szlifować formę wierszy i budować myślowe konstrukcje swojej eseistyki, i był kochającym młodzież wykładowcą, traktującym z przyjaźnią i powagą pierwszorocznych kleryków, świetnie czującym się wśród młodych.
Piotr Wojciechowski
Całość dzieła autorstwa ks. Władysława Biedrzyckiego MSF to cztery tomy rozważań na niedziele, uroczystości, święta i dni powszednie roku liturgicznego. Zgodnie z zamysłem autora – o czym wyraźnie pisze w Przedmowie - jest to przede wszystkim zbiór homilii odpowiednich do czytań mszalnych. Na każdy dzień powszedni przygotowane są dwie wersje: dłuższa i krótsza. Oprócz tego jest to również zbiór medytacji dla tych wszystkich, którzy chcą zatrzymać się nad Słowem Bożym i wcielać Je w życie. Są to teksty, które - jak pisze autor - pozwolą nie tylko lepiej zrozumieć Słowo Boże, ale staną się pomostem pomiędzy Mszą świętą i życiem codziennym
Opracował Michał Wyrostkiewicz
List do rodzin, które żyją w kryzysie
W obliczu cierpienia i lęku nieraz brakuje słów. Autor książki, dotykając trudnych doświadczeń bólu, choroby, śmierci, samotności, pokazuje jak mówić, by słowa były jak uścisk, modlitwa i błogosławieństwo. "List do rodzin" kardynała Mediolanu Dionigego Tettamannzzi daje nadzieję tym, którym jej brakuje, a tym, którzy chcą ją nieść, pokazuje jak to robić.
Nikt was nie odrzuca
Książka ma charakter listu skierowanego do małżonków, których życie skłoniło do bycia w separacji, osób po rozwodzie lub w nowym związku niesakramentalnym. Autor, który jest kardynałem Mediolanu, w sposób przystępny analizuje wszystkie realia życia i powody, które doprowadziły do takiego stanu życia. Jednocześnie dodaje nadziei i proponuje podjęcie konkretnych zadań.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?