Wybierz się w podróż w kryminalną przeszłość.
Czym jest czynownik?
Lub raczej kim? Wbrew pozorom bowiem nie jest to przedmiot, ale określenie urzędnika wspinającego się po kolejnych szczeblach kariery, czyli czynach.
Jednak być może to słowo powinno oznaczać „człowieka czynu”, albo „dziennik człowieka czynu”?
Andrzej Zaleski wstępuje do carskiej policji by służyć sprawiedliwości, jednak czy Polak w służbie zaborcy może pozostać uczciwym człowiekiem, czy będzie tylko czynownikiem? Czy stawi on czoło nie tylko kryminalistom, lecz i swoim przełożonym, dla których prawo i sprawiedliwość to często jedynie puste slogany?
Wybierzmy się z Andrzejem do XIX wieku. Zanurzmy się w kipiący emocjami świat warszawskich teatrów ogródkowych. Podążmy przez bagna biebrzańskie, by złapać indywiduum, które porozrywało gardła żołnierzom. Spróbujmy pochwycić tajemniczego złodzieja biżuterii grasującego w siedleckiej i płockiej guberni. Na koniec zaś, już w międzywojennej Polsce, pojedźmy na warszawskie Bródno i zobaczmy, czy ten emerytowany już policjant rozwikła zagadkę pozornie niewinnych kradzieży.
Jakub Bielikowski urodził się jeszcze w zeszłym stuleciu i wychował na warszawskich Szmulkach, w dzielnicy znanej z nielegalnego handlu na Bazarze Różyckiego i drobnej przestępczości. Mimo to ukończył Politechnikę Warszawską z tytułem inżyniera chemika. Nie zdążył jednak zanurzyć rąk w instalacjach przemysłowych. Wciągnął go wir finansów ery prywatyzacji. Na przełomie wieków mieszkał i pracował w Londynie, Sztokholmie i Atenach. Kilkanaście lat temu osiadł w ulubionej Warszawie, choć próbował jeszcze przeprowadzki do RPA i do Moskwy.
Studiował także w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego i w Warwick Business School w Coventry. Od wielu lat pracuje w sektorze informatycznym – od plaż Sydney, przez kazachskie stepy i pustynie Arabii, aż po hipisowskie San Francisco.
W 2021 r. wydał pierwszą swoją powieść – kryminał retro „Awans”, która znalazła się na liście nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2022 i w trójce finalistów Kryminalnego Debiutu Roku 2021. Tam po raz pierwszy wprowadził czytelników w kryminalny świat końca XIX wieku.
W miasteczku Kanthy leżącym na wschodnich rubieżach Królestwa Czech trwają przygotowania do jesiennego jarmarku. Sam książę Bolko ma zaszczycić mieszkańców swoją obecnością. Rzemieślnicy dwoją się i troją, aby przygotować najprzedniejsze towary, rajcy, by nic nie zakłóciło uroczystości, a pleban Wojciech duma nad stosownym kazaniem. Wszyscy zaś oczekują, że Rok Pański 1413 zakończy się lepiej niż poprzedni.Dla młodego wyrobnika Jaczemira miał to być zwykły dzień. Po pracy w polu wpadł do karczmy Zakątek na kufel jęczmiennego, ale pech chciał, że przybył tam też pewien szlachcic...
Akwarium w suficie, sekretne przejścia, podziemne tunele czy legendarne skarby o tym wszystkim, a także o innych skrywanych przez zamki tajemnicach dowiedzą się Julka i Krzyś podczas swojej wakacyjnej podróży. Daj się porwać przygodzie i razem z bohaterami poznaj historyczne perełki leżące na terenie Polski!""Ta książka może stać się początkiem wspaniałej rodzinnej pasji podróżniczej. Zawarte w niej treści to zarazem przewodnik i inspiracja do wspólnego spędzania czasu z dziećmi. Nie od dziś wiadomo, że wycieczki zaliczają się do podstawowych elementów w procesie kształcenia, gdyż pozwalają na żywo obcować ze środowiskiem, poznawać kulturę czy historię danego regionu. Bezpośrednie zetknięcie z otoczeniem poszerza horyzonty dziecka i rozwija jego umysł. Zamki przedstawione w książce są przepełnione tajemniczością, która przyciągnie dzieci, co w przyjemny i edukacyjnie wartościowy sposób pozwoli je oderwać od ekranu telewizora, tabletu czy komputera Marcelina Ziętek, magister pedagogiki, pracę z dziećmi łączy z wyzwaniami aktorskimiDedykowany zakres wiekowy: 5-12 lat
Piżamka jest? Gotowi do snu? Super! Kosmoliski zakręcą srebrnymi ogonami, aż posypie się gwiezdny pył, a wtedy zabiorą Was w kosmos na nieziemską przygodę.
Kosmoliski zabierają Sarę i Krzysia w podróż po Układzie Słonecznym. Dołączysz do nich?
Andrew Freshet, ścigany przez cienie przeszłości nowojorski finansista, próbuje odnaleźć się w chaosie własnego życia. Po krótkiej bezczynności powraca do bezwzględnego świata wielkich pieniędzy. Kto okaże się sojusznikiem, a kto wrogiem? Czy uda mu się zwyciężyć w partii biznesowych szachów, gdzie najmniejszy błąd może kosztować fortunę?
Recenzje okładkowe:
„Świat grubych ryb i rekinów biznesu, codzienność, w którą zostało wpisane ryzyko oraz ważne decyzje. Te, od których może zależeć życiowy sukces albo spektakularna porażka. Nieczyste zagrywki, tajemnice i pieniądze, wokół których obraca się prawie wszystko. Autor zabiera Czytelnika w surową rzeczywistość dyktowaną przez wyrachowanych graczy i ich negocjacyjne sztuczki. Kiedy oddech wroga wciąż czuć na plecach, niczego nie można być pewnym. Czy w takim świecie jest miejsce na miłość, sentymenty i czysto ludzkie gesty? Polecam. Niezapomniana przygoda”.
Weronika Tomala, pisarka
„Tę książkę czyta się z wielką przyjemnością i pewną zachłannością. Świat wielkiego biznesu spotyka się z intrygą, a nierozwiązane problemy przeszłości odbijają się czkawką. W całej tej przygodzie przeplatają się zarówno wątki słodkie, jak i okrutne. Zręcznie wplecione treści skłaniają czytelnika do przemyśleń, pokazując, jak ważne jest planowanie w przód, aby efektami naszych wyborów móc się cieszyć, a nie martwić. W końcu to, o co nie dbamy, obraca się przeciwko nam”.
Grażyna Mendrych, certyfikowany europejski doradca finansowy i inwestorka obracająca się w świecie wielkich pieniędzy.
Fascynująca, przepięknie ilustrowana opowieść o pradawnym świecie dinozaurów. Mały odkrywca wraz z Zuzią i Wojtusiem podąży śladami długoszyich diplodoków, zwinnych welociraptorów, podwodnych plezjozaurów, a także odkryje, co łączy smoka z Lisowic z naszym niemalże swojskim smokiem wawelskim. Książeczka pobudzi wyobraźnię, a także poszerzy wiedzę dziecka, zabierając je w niezwykłą podróż do ery mezozoicznej. Na końcu niespodzianka: znajdziecie tam quiz i pomysły na wspólną zabawę. Pozycja obowiązkowa dla małych miłośników dinozaurów i nie tylko.
"Książka pobudza wyobraźnię młodego czytelnika i wspiera zdobywanie wiedzy o stworzeniach żyjących w dawnych czasach. Przeniesienie się wraz z dziecięcymi bohaterami do ery dinozaurów pomaga lepiej wczuć się w panującą wówczas atmosferę".
Paulina Robak, nauczycielka biologii, popularyzatorka nauki, twórczyni strony „Biolog też Człowiek”
Ta bogato ilustrowana książka będzie doskonałą przewodniczką w pierwszej podróży młodego odkrywcy w niesamowity świat przyrody. Dzięki lekkim, zabawnym rymowankom czytelnicy i czytelniczki poznają tajemnice skrywane przez piętra lasu.
Recenzja okładkowa:
„Młody czytelnik znajdzie w tej książeczce porcję wiedzy o lesie podaną w ciekawy i angażujący sposób. Nauka przez zabawę z pewnością rozbudzi przyrodnicze pasje dziecka” – Paulina Robak, nauczycielka biologii, popularyzatorka nauki, twórczyni strony „Biolog też Człowiek”
W czasach, gdy aktywność fizyczna przegrywa starcie z wszechobecnymi ekranami laptopówi tabletów, niniejsza książka zaprasza na wyprawę w góry! Młodzi czytelnicy będą towarzyszyć Julce, Krzysiowi i ich rodzicom w zdobywaniu kolejnych szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Lekkie, zabawne, a jednocześnie pouczające historyjki okraszone kolorowymi ilustracjami pomogą rozbudzić w dzieciach ciekawość świata i zachęcić całe rodziny do aktywnego spędzania czasu. Próba skompletowania Korony Gór Polski będzie fascynującą przygodą!
Siedem uroczych opowiastek, których bohaterami są:
Raduś, Strachuś, Smutasek, Złośniś, Wstydek, Zdziwuś i Wstrętek.
Sympatyczne potworki, sportretowane na każdej stronie książeczki, w zabawny i przystępny sposób pomogą dziecku zidentyfikować i nazwać emocje.
To idealna lektura do wspólnego czytania.
Emocje kilkulatka dynamicznie się zmieniają. Żebyśmy my, dorośli, mogli zrozumieć dziecko i mu pomóc, musi ono umieć je nazywać. Pomoże mu w tym odnosząca się do codziennych sytuacji książka „Wojtuś i jego potworki. Emocje u dzieci" – Marcelina Ziętek, mgr pedagogiki
Roshi Tetsugen Bernie Glassman - znany także jako rozmówca aktora Jeffa Bridgesa z książki „Koleś i mistrz zen”, uczy, jak dzięki transformacji duchowej, osiągniętej drogą tradycyjnej praktyki zen, uczynić swoje życie, działalność społeczną i biznesową właściwymi i mądrze wspierającymi innych.
Sam był spadkobiercą Dharmy Roshiego Taizana Maezumiego, opatem m.in. Wspólnoty Zen w Nowym Jorku, ale i naukowcem, pracującym nad załogowymi misjami lotów na Marsa, a także założycielem Greyston Mandala, sieci firm i organizacji non-profit, działających na rzecz rozwoju najuboższej części społeczności Nowego Jorku, oraz odnoszącym duże sukcesy biznesmenem.
Oto kilka opinii o tej niezwykle aktualnej w dzisiejszym świecie książce, którą oddajemy w ręce czytelników:
„Książka Berniego Glassmana zawiera nauki, które są inspirujące i wnikliwe dlatego, że są dobrze ugruntowane w naukach Dogena Zenji i innych nauczycieli. Zawierają wyjątkowo praktyczne nauczanie, co więcej, wytyczają kierunek rozwoju zen społecznego działania”
(Peter Matthiessen, pisarz, przyrodnik, uczeń i spadkobierca Dharmy Berniego Glassmana)
„Recepty Autora na ubogacającą ucztę przytomnego, uważnego, wrażliwego, wartościowego i odpowiedzialnego życia są mocno zakorzenione w jego głębokim duchowym wglądzie i w bogatej praktyce społecznej”
(Jacek Santorski, psycholog, psychoterapeuta, wydawca i adept zen)
„Pięć dań mądrości” to doświadczenie drogi, po której powinna przejść każda organizacja, każda firma, by w pełni zrozumieć swoją odpowiedzialność. To przewodnik etycznej transformacji, który posłuży liderom odpowiedzialnego biznesu, przedsiębiorcom społecznym i założycielom startupów pozytywnego wpływu – dzisiejszym kucharzom zen – do lepszego wykorzystywania dostępnych zasobów”
(Prof. Bolesław Rok, etyk biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego)
Dwa sympatyczne liski, Miłka i Miłek, zabierają dzieci w podróż po Układzie Słonecznym. Wspólnie z nimi poszukują planety równie pięknej i przyjaznej do życia jak Ziemia, dla której działalność człowieka staje się coraz większym zagrożeniem. Rozważania nad kosmiczną przeprowadzką uświadamiają bohaterom, jak unikatowa jest nasza planeta. O Ziemię warto troszczyć się cały czas – poprzez dobre nawyki i drobne gesty. Ekoliski wzywają do działania, zanim będzie za późno!
„Dajcie się porwać na niesamowicie pouczającą wyprawę z Miłką i Miłkiem. Podczas niej dowiecie się, jak może wyglądać Ziemia, jeżeli nie będziemy o nią dbać, oraz czy inne planety Układu Słonecznego mogą ją zastąpić. Bajka Marka Marcinowskiego nie tylko uzmysłowi dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko, ale i przypomni rodzicom, że to oni głównie dają przykład, jak należy postępować. Znajdziemy tutaj odpowiedzi na wiele dziecięcych pytań, jak również propozycje działań, dzięki którym także kolejne pokolenia będą mogły się zachwycać pięknem Matki Natury”. – Marcelina Ziętek, z wykształcenia pedagog, pracę z dziećmi łączy z wyzwaniami aktorskimi
Wiek 4-10 lat
Andrew Freshet sądzi, że złapał szczęście za ogon. Pnie się po szczeblach kariery w jednym z nowojorskich banków inwestycyjnych. Nic nie wskazuje na to, że zwykły służbowy wyjazd do Sierra Leone zamieni jego życie w rozpędzony rollercoaster.
Powieść Marka Marcinowskiego to sensacja z prawdziwego zdarzenia: nieoczekiwane zwroty akcji, intrygi, śmiertelnie niebezpieczna gra, gigantyczne inwestycje, a w ich tle miłość, która w podbramkowej sytuacji przypomina, że jeszcze nie wszystko stracone.
Raz na dziesięć lat, wraz z końcem dekady, łupem Wilka pada jedenz władców Nortenardu.""Dzieje i mity Świata - Autor nieznanyTymi słowami zaczyna się opowieść o Gizdianie, najemniku na usługach rady miejskiej Mitrii.Od pierwszych stron, główny bohater poszukuje swojego przyjaciela Ardamira, który zaginął bez wieści. Jak dowiadujemy się po przeczytaniu kilkudziesięciu stron, Gizdian złożył Ardamirowi braterską przysięgę, której prawdopodobnie nie wypełnił. Owa przysięga zaczyna wywieraćna nim swe piętno. Gizdian zaczyna tracić energię i pamięć, a widmo utraty zmysłów nie pozwala na dłuższe ignorowanie problemu.Pomocną dłoń do najemnika wyciąga postać o marnej reputacjiw Nortenardzie - Draxar, pirat, łotr i złoczyńca. Niemniej, Gizdian postanawia mu zaufać, licząc, że Draxar upatruje w tym zagraniu własnych korzyści.Najemnik zostaje rzucony w wir zagrań politycznych, o czym samnie ma pojęcia. Podróżuje po Nortenardzie i będąc mamiony podpowiedziami różnych osób, wykonuje ich polecenia. W tle poczynań Gizdiana, który na swojej drodze spotyka między innymi młodego trubadura, ordynarnego krasnoluda, czy przepiękną brunetkę, toczysię polityka Nortenardu. Władcy konkurują ze sobą o przywileje, starzy wrogowie szepcą o zemście, a do tego nad głowami władców ciąży wspomniana na początku klątwa, która znów, po dziesięciu latach,ma o sobie przypomnieć.
To debiutancka opowieść napisana z humorem, dystansem do siebie, pełna spotkań z ludźmi na trasie do Hercegowiny oraz wyzwań na drodze do spotkania z Bogiem. Rozśmiesza, wzrusza, zastanawia, zachęca do naśladowania.
Ks. Tomasz Romantowski - ur. w 1987r., Pomorzanin, ksiądz z powołania, nauczyciel, miłośnik podróży, vloger (www.benedeo.com). Jego życiowa pasja to szukanie Boga i pomoc innym w odkrywaniu Jego piękna i dobroci. Człowiek rozśpiewany i pogodny, a zarazem twardo stąpający po ziemi. Jak mówi o sobie - potrafi w nią zaryć, by mieć stały dowód, że nie jest aniołem.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?