Publikacja porusza problemy zdrowia publicznego w Polsce.
Podjęte tematy dotyczą głównie zagrożeń zdrowia, takich jak czynniki ryzyka chorób układu krążenia, niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby, zakażenie HIV, zakażenia przenoszone przez kleszcze czy metody biologii molekularnej w medycynie klinicznej.
Dużo miejsca poświęcono też najbardziej aktualnym wyzwaniom cywilizacyjnym, takim jak: kontakty seksualne pod wpływem substancji psychoaktywnych, cyberzagrożenia na portalach internetowych, nałogi behawioralne wśród dzieci i młodzieży czy konflikty zbrojne potęgujące zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego wśród ludności cywilnej.
Wydanie III, znacznie rozszerzone. Uzupełnione o ponad 50 rycin i nowe fragmenty tekstu.
Książka stanowi kompendium współczesnej optometrii. Przygotowana została z myślą o licznym środowisku optyków okularowych, studentów optyki okularowej i optometrii, lekarzy specjalizujących się w okulistyce oraz osób uczących się zawodu optyka okularowego tradycyjną drogą - w zakładzie rzemieślniczym lub technikum.
Książka przeznaczona jest dla lekarzy różnych specjalności leczących
noworodki w stanie zagrożenia życia z powodu chorób układu krążenia, przed
ich przekazaniem do ośrodków specjalistycznych. Wydanie II zostało zaktualizowane
i rozszerzone o nowe rozdziały. W odróżnieniu od wydania I, którego
autorzy wywodzili się z jednego ośrodka, wydanie II powstało w wyniku
współpracy kilku różnych ośrodków w kraju.
Geneza wielu nazw i terminów naukowych bywa dziwna, zaskakująca i nie zawsze zgodna z regułami logiki. Czasem nadanie nazwy jest wynikiem luźnych skojarzeń ich twórców (choć później jej pochodzenie częstokroć bywa tłumaczone z całą powagą aparatu naukowego). Powstawanie nazwy naukowej dość często jest wynikiem przypadkowego zdarzenia, jakiejś rozmowy, spotkania, skojarzenia, które później staje się (lub nie) tematem anegdoty (lub chwilowej informacji zaszytej gdzieś w internecie), a nie przedmiotem rozprawy fachowej mającej mniej lub bardziej trwałe miejsce w zasobach bibliotek naukowych świata. Z drugiej strony wiele nazw, zwłaszcza nazw gatunkowych organizmów chorobotwórczych, zawiera w sobie najbardziej lapidarną charakterystykę ich najważniejszych cech i właściwości. Utworzenie niniejszego słownika miało na celu, m.in. zebranie tego typu informacji, co jest coraz częściej określane mianem historii mówionej. Autor słownika miał na celu zgrupowanie tego rodzaju danych z rozmaitych, rozproszonych miejsc, jednak z ograniczeniem ich krytycznej analizy. Informacje na ten temat są coraz mniej dostępne, gdyż nowoczesne podręczniki medyczne (w przeciwieństwie do dawniej publikowanych) zwykle pomijają opisy dziejów kształtowania się danego pojęcia medycznego czy zjawiska patologicznego. Mamy więc nadzieję, że książka ta przypomni Czytelnikom otoczenie kulturowe, cywilizacyjne, konteksty historyczne i interdyscyplinarność zjawiska nazywanego postępem medycyny, tj. okoliczności, o których obecnie często się zapomina, akcentując wyłącznie aspekty wąsko pojętej biologii i techniki.
Bardzo często zjawisko, struktura czy schorzenie było pierwotnie opisywane przez odkrywców pod inną nazwą niż obecna, która rozpowszechniła się później. Dlatego też w słowniku podano i odróżniono - jeśli było to możliwe - kto i kiedy po raz pierwszy odkrył i opisał dany fakt, a kto i kiedy wprowadził omawiany termin (wraz z podaniem narodowości i specjalności badawczej, a także dat urodzin i śmierci).
Słownik został podzielony na dwie części. W pierwszej podano nazwy określeń medycznych, nazwy jednostek chorobowych uzupełnionych (tam, gdzie znaleziono dane źródłowe lub dane z opracowań naukowych lub encyklopedyczno-słownikowych) o informacje dotyczące kształtowania się danego pojęcia, daty i nazwiska badaczy, którzy wprowadzili do obiegu światowego określoną nazwę i pojęcie itp. Drugą część książki stanowi angielski i polski indeks haseł, mający ułatwić wyszukiwanie objaśnień Czytelnikom mniej zaznajomionym z łacińską terminologią medyczną.
Kolejność haseł wyznacza porządek alfabetyczny nazw łacińskich. Nazwy łacińskie są zgodne z ich pisownią we współczesnych medycznych słownikach łacińskich, jednakże z zachowaniem pisowni dyftongów, które w niektórych słownikach są upraszczane. Jeśli udało się znaleźć korzenie etymologiczne danej nazwy, sięgające języków wymarłych, brzmienie hipotetycznego tematu wyrazowego oznaczono znakiem *.
Kompleksowe opracowanie multidyscyplinarnego zespołu wielu profesjonalistów mających na co dzień do czynienia z problemami związanymi z "dopalaczami". Publikacja dla lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek.
Przewodnik zawiera informacje na temat stosowania antybiotyków w lecznictwie otwartym. Książka prezentuje kryteria doboru antybiotyków w kilkudziesięciu jednostkach chorobowych (z podaniem opcji terapeutycznych i standardowego dawkowania),
a także opis błędów i przyczyn niepowodzeń w antybiotykoterapii oraz interakcji antybiotyków z innymi lekami.
Publikacja zawiera podstawowe wiadomości potrzebne w codziennej pracy lekarza POZ: patogenezę boreliozy, obraz kliniczny, diagnostykę i standardy rozpoznawania oraz terapię i zasady leczenia boreliozy.
W książce znajdują się rozważania na temat wielu bardzo konkretnych sytuacji, z którymi spotyka się każdy lekarz, postawiony przed bardzo złożoną i trudną sytuacją wymagającą zastosowania antybiotyku lub chemioterapeutyku czy też przed koniecznością podjęcia innych działań w leczeniu zakażeń.
Omówione są zagadnienia relacji między gospodarzem i drobnoustrojami.
Kolejna, XXIII już edycja.
Przewodnik zawiera informacje na temat stosowania antybiotyków w lecznictwie otwartym. Książka prezentuje kryteria doboru antybiotyków w kilkudziesięciu jednostkach chorobowych (z podaniem opcji terapeutycznych i standardowego dawkowania),
a także opis błędów i przyczyn niepowodzeń w antybiotykoterapii oraz interakcji antybiotyków z innymi lekami.
Kolejne, VII już wydanie książki, które jest najbardziej kompleksowym i aktualnym źródłem wiedzy na temat szczepień i szczepionek
Uwzględniono aktualny Program Szczepień Ochronnych na dzień 1 stycznia 2018 r. Dodane zostały nowe, zarejestrowane w ostatnim czasie szczepionki.
Kolejna, XXI już edycja aktualizowanej corocznie książki.
Przewodnik zawiera informacje na temat stosowania antybiotyków w lecznictwie otwartym. Książka prezentuje kryteria doboru antybiotyków w kilkudziesięciu jednostkach chorobowych (z podaniem opcji terapeutycznych i standardowego dawkowania), a także opis błędów i przyczyn niepowodzeń w antybiotykoterapii oraz interakcji antybiotyków z innymi lekami.
Spis treści
1. Azja – podróże i ochrona zdrowia
2. Sytuacja epidemiologiczna w Azji
3. Szczepienia przed wyjazdem do krajów azjatyckich
4. Malaria
5. Dziecko w podróży azjatyckiej
6. Niebezpieczna fauna i flora w Azji
Książka stanowi zbiór rozważań nad teoretycznymi perspektywami analizy zjawiska szczepień oraz prezentuje wyniki autorskich badań nad społeczną świadomością szczepień.
Jest to niewątpliwie książka z grupy „ABC” nowoczesnego położnictwa.
Adresowana do specjalistów w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz lekarzy specjalizujących się, a także do tych medyków, którzy stykają się z patofizjologią ciąży i porodu – przede wszystkim do anestezjologów i neonatologów, a także do położnych. Wiele z poruszonych tutaj tematów nie było jeszcze prezentowanych i nie ma pewności, że znajdą się one szybko w podręcznikach.
Z recenzji książki prof. dr. hab. n. med. Tomasza Hirnle
„Z dużym uznaniem (...) trzeba odnotować bardzo oryginalny i niezwykle trafny pomysł przygotowania specjalnej publikacji zawierającej naukowe opracowanie wpływu leków i procedur stosowanych w anestezji w rozległych zabiegach kardiochirurgicznych na procesy poznawcze i emocjonalne”.
„Tytułowy problem opiniowanej monografii ma szczególne znaczenie teoretyczne oraz praktyczne. Pogłębiony dyskurs naukowy został uzupełniony dojrzałymi badaniami, które zostały prawidłowo przeprowadzone, opisane i z których wyciągnięto konkretne, rozbudowane wnioski”.
Książka zwięźle omawia:
– strategię polityki antybiotykowej w szpitalu,
– profilaktykę antybiotykową w specjalnościach zabiegowych,
– antybiotykoterapię empiryczną i celowaną w poszczególnych jednostkach chorobowych,
– czynniki etiologiczne zakażeń i ich wrażliwość na antybiotyki.
Do „Przewodnika” dołączona jest wkładka, na której umieszczono dawkowanie antybiotyków stosowanych w praktyce szpitalnej.
W książce zawarte są informacje dotyczące ryzyka wystąpienia w zależności od rejonów świata, sposobów zapobiegania (w tym także chemioprofilaktyki) oraz leczenia malarii z uwzględnieniem postaci o ciężkim przebiegu.
Pierwsze wydanie książki okazało się ogromnym sukcesem. Kolejne, drugie wydanie zostało uzupełnione i poszerzone.
Książka stanowi kompendium współczesnej optometrii. Założeniem Autora książki jest dostarczenie Czytelnikowi ogólnego poglądu na współczesną optometrię. Przygotowana została z myślą o licznym środowisku optyków okularowych, studentach na kierunku Optyki Okularowej Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pokrewnych kierunkach studiów na innych uczelniach, słuchaczy policealnych szkół optycznych i szkół ortoptystek, lekarzach, którzy przygotowują się do egzaminu specjalizacyjnego z okulistyki, a także tych lekarzach okulistach, którzy zechcą skonfrontować swoją wiedzę z materiałem zawartym w tej książce.
Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby treści zawarte w tym opracowaniu nie były powieleniem informacji dostępnych w innych podręcznikach. Mają też nadzieję, że lektura zachęci wszystkich odbiorców do dalszego poszerzania wiedzy z zakresu położnictwa, co w przyszłości zaowocuje satysfakcją z wykonywanego zawodu. Nauczyciele akademicy mogą przyjąć niniejsze opracowanie jako bazę do tworzenia własnych wykładów.
Książka "Pokonać depresję i stan obniżonego nastroju" składa się ze stanowiących odrębną całość rozdziałów mających pomóc osobom cierpiącym na depresję lub obniżony nastrój. Książka ta, powstała we współpracy z licznym gronem ekspertów i wykorzystuje metody terapii kognitywno-behawioralnej, w której skuteczność nikt już nie wątpi. Zawarte tu praktyczne i łatwo dostępne informacje oraz sposoby opanowania istotnych życiowych umiejętności pomagają wyraźnie poprawić samopoczucie osoby chorej.
Książka porusza w sposób zrozumiały i nacechowany chęcią pomocy wszystkie problemy, z jakimi borykają się osoby cierpiące z powodu obniżonego nastroju. Lektura dodaje sił i odwagi, pomaga wprowadzać pozytywne zmiany w życiu i robić to w sposób zaplanowany, w kolejnych możliwych do realizacji etapach.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?