Przed Państwem nowe, poprawione i unowocześnione wydanie Wielkiej Interny – dwa tomy „Pumonologii”. Od czasu pierwszej edycji minęło ponad 10 lat, w ciągu których dokonał się postęp w rozumieniu wielu chorób układu oddechowego. Rozwój badań podstawowych pozwolił lepiej poznać ich patogenezę, a także umożliwił wprowadzenie nowych metod farmakoterapii. Niesamowite zmiany objęły pojmowanie i możliwości terapii chorób śródmiąższowych. Diagnostyka, szczególnie molekularna i immunologiczna, niektórych typów raka płuca umożliwia leczenie ukierunkowane molekularnie lub immunoterapię w miejscowo zaawansowanym i rozsianym niedrobnokomórkowym raku płuca.
Przemiany widoczne są również w podejściu do przeszczepienia płuca. W Polsce działają trzy ośrodki przeszczepowe, a świadomość możliwości wykorzystania takiego leczenia u wybranych pacjentów musi być częścią codziennej praktyki lekarza pulmonologa.
W ręce Czytelników trafia nowe wydanie Wielkiej Interny. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby w podręczniku pulmonologii klinicznej przedstawić wszystkie zagadnienia jak najbardziej szczegółowo, a równocześnie w sposób przystępny i ciekawy. Podobnie jak w wydaniu pierwszym każdy z rozdziałów to odrębna całość. Łącznie mają one tworzyć pełną panoramę współczesnej nauki o chorobach układu oddechowego.
Z dużą starannością opracowano rozdział dotyczący diagnostyki radiologicznej układu oddechowego – omówiono klasyczne metody, a także najnowocześniejsze techniki współczesnej diagnostyki obrazowej.
Dziękuję wszystkim Autorom, z którymi miałem zaszczyt współpracować. Mimo licznych zobowiązań zawodowych podjęli oni wyzwanie poprawienia i unowocześnienia rozdziałów. Ufam, że drugie wydanie „Pumonologii” będzie przyjęte przez Czytelników równie życzliwie jak pierwsza edycja.
Wielka Interna, czyli Dobra Interna
Zdarzyło mi się uczestniczyć w przygotowywaniu różnych książek i podręczników. Tym razem jednak odczuwam ze strony współautorów większą chęć pracy niż zazwyczaj. Ich stosunek do tego projektu jest więcej niż pozytywny. Dla wielu z nich współpraca przy Wielkiej Internie jest czymś szczególnym, bo jak mówią, uczestniczenie w tworzeniu tej książki, która najpewniej będzie pozycją referencyjną, ma swoje znaczenie. Myślę, że wszyscy mamy świadomość, jak duże jest to przedsięwzięcie, i staramy się, by to była książka na jak najwyższym merytorycznym poziomie. Autorzy tomu kardiologicznego to niewątpliwie pierwsza liga polskich kardiologów. Podręcznik przedstawia bardzo konkretne, wiarygodne informacje opisane w sposób zrozumiały i przystępny, co nie znaczy uproszczony. Książka łączy indywidualne podejście poszczególnych autorów i odzwierciedla obiektywny stan wiedzy zawarty między innymi w wytycznych. Nazwaliśmy książkę Wielką Interną, choć uważam, że to ma być przede wszystkim Dobra Interna. Jest coś takiego jak samospełniająca się przepowiednia i oby tak było także w tym wypadku. To duże wyzwanie dla wszystkich autorów. Ale czasami warto zmierzyć się z czymś szczególnie dużym i istotnym. Co innego napisać rozdział do książki, a co innego mieć świadomość, że jest to pozycja, która ma szansę być pozycją trwale wpisującą się w nauczanie studentów i lekarzy.
Fragment wywiadu z prof. Piotrem Pruszczykiem, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM, pochodzący z Medical Tribune nr 14/2009
Przekazujemy Państwu monografię dotyczącą echokardiografii, badania obrazowego najczęściej stosowanego w kardiologii klinicznej. Echokardiografia posiada ogromny potencjał diagnostyczny, stanowi podstawę rozpoznawania wielu chorób, jest niezbędna do podejmowania licznych decyzji klinicznych, a nawet często jest podstawą kwalifikacji chorych do operacji kardiochirurgicznych. Książka "Echokardiografia" stanowi spójną całość zawierającą nie tylko podstawowe informacje o metodyce wykonywania klasycznych przezklatkowych badań echokardiograficznych, echokardiografii przezprzełykowej oraz badań obciążeniowych. Rozdziały przygotowane przez uznanych ekspertów powstawały z myślą między innymi o lekarzach kierujących chorych do oceny echokardiograficznej - przedstawiono informacje o wskazaniach, możliwościach oraz potencjalnych ograniczeniach echokardiografii. Ponadto, o czym jesteśmy przekonani, osoby "praktykujące" echokardiografię, w tym nawet doświadczeni echokardiografiści, znajdą w naszej monografii różne cenne wskazówki, tzw. smaczki przydatne w codziennej pracy klinicznej.
Rozdziały zamieszczone w tej książce były początkowo opublikowane w Wielkiej Internie. Zostały unowocześnione, uwzględniają aktualne wytyczne zarówno wykonywania, jak i oceny badań echokardiograficznych oraz m.in. wytyczne dotyczące wrodzonych i nabytych wad serca. Rozbudowana ikonografia znacznie wzbogaca i ułatwia lekturę książki.
INFORMACJE PODSTAWOWE
Klasyfikacja zaburzeń gospodarki węglowodanowej
Dariusz Moczulski
Epidemiologia cukrzycy
Dariusz Moczulski
Obraz kliniczny cukrzycy
Dariusz Moczulski
DIAGNOSTYKA
Wywiad u chorego na cukrzycę
Aleksandra Araszkiewicz, Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Badanie przedmiotowe chorego na cukrzycę
Aleksandra Araszkiewicz, Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Strategia diagnostyczna w cukrzycy
Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Aleksandra Araszkiewicz
LECZENIE
Leczenie ostrych zaburzeń gospodarki węglowodanowej w cukrzycy
Adam Stefański
Leczenie niefarmakologiczne i edukacja pacjenta z cukrzycą
Tomasz Klupa
Leki stosowane w leczeniu cukrzycy
Adam Stefański
Strategia leczenia farmakologicznego cukrzycy
Liliana Majkowska
Monitorowanie leczenia cukrzycy
Liliana Majkowska
Szczególne sytuacje w leczeniu cukrzycy
Dariusz Moczulski
SZCZEGÓLNE POSTACIE CUKRZYCY
Ciąża powikłana cukrzycą
Katarzyna Cypryk, Ewa Wender-Ożegowska
MODY
Jan Skupień, Maciej T. Małecki
LADA
Późno ujawniająca się cukrzyca typu 1 u dorosłych
Barbara Szepietowska
POWIKŁANIA
Patogeneza późnych powikłań cukrzycowych
Dariusz Moczulski
Retinopatia cukrzycowa i inne choroby oczu w cukrzycy
Piotr Jurowski
Neuropatia cukrzycowa
Leszek Czupryniak
Neuropatia cukrzycowa
Beata Łabuz-Roszak, Krystyna Pierzchała
Zespół stopy cukrzycowej
Teresa Koblik
Neuroosteoartropatia Charcota
Teresa Koblik
Cukrzycowa choroba nerek (zobacz ten rozdział »)
Dariusz Moczulski
Choroba wieńcowa w cukrzycy
Jan Ruxer
Udar niedokrwienny mózgu u chorego na cukrzycę
Jarosław Zagórski
Nadciśnienie tętnicze w cukrzycy
Leszek Czupryniak
Zaburzenia lipidowe w cukrzycy
Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Zaburzenia seksualne u chorych na cukrzycę
Mariusz Jasik, Krzysztof Dęmbe
OTYŁOŚĆ I NADWAGA
Otyłość i nadwaga
Jan Ruxer
INNE WAŻNE ZAGADNIENIA DIABETOLOGICZNE
Orzecznictwo i medycyna pracy w diabetologii
Szanowni Państwo
Żyjemy w ciekawych czasach, jesteśmy świadkami ogromnego postępu w diagnostyce i terapii wielu chorób przewlekłych. Pomimo to mamy jednak sporo do zrobienia, choroby układu krążenia ciągle bowiem zbierają przedwczesne żniwo. Przyczyny tego zjawiska są złożone. Choć umiemy rozpoznawać problemy, a dzięki postępowi nowoczesnej farmakoterapii potrafimy je skutecznie leczyć, rzadko odnosimy sukces. Tak się dzieje z głównymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego ? nadciśnieniem tętniczym i dyslipidemią ? być może dlatego, że nie mamy odpowiednich narzędzi i czasu, aby namówić pacjenta do współpracy i określić jego podmiotową rolę w tym procesie (mam na myśli przestrzeganie zaleceń terapeutycznych).
Oddajemy do Państwa rąk książkę na temat dyslipidemii, być może kolejną w ostatnim czasie, ale w mojej opinii nigdy nie za wiele mówienia i dyskusji na ten ważny temat. Staraliśmy się w gronie lekarzy praktyków oraz lekarzy, którzy mają doświadczenie akademickie i leczą na co dzień pacjentów, poruszyć wszystkie ważne kwestie. Mieliśmy nieco ułatwione zadanie, ponieważ grupa europejskich ekspertów opracowała i opublikowała w połowie 2011 roku zalecenia dotyczące tego ważnego obszaru. Obficie czerpaliśmy z tych ustaleń, dodając do nich własne przemyślenia i doświadczenia kliniczne. Omawiamy zakres interwencji we wszystkich grupach wiekowych (także u osób młodych i dzieci, nie pomijamy również seniorów) z rożnymi problemami towarzyszącymi (nadciśnienie, choroby nerek, cukrzyca, otyłość, choroby neurologiczne). Piszemy o lekach, które mają ugruntowaną pozycję, i o takich, które stanowią nadzieję, a może przyszłość farmakoterapii. Rozważamy problemy prewencji pierwotnej i wtórnej, przypominamy o kontrowersjach w leczeniu niewydolności serca i jednoznacznych opiniach na temat terapii ostrego zespołu wieńcowego, przedstawiamy cele terapeutyczne, zastanawiamy się nad przyczynami niedostatecznej skuteczności, piszemy też o molekularnym podłożu zaburzeń lipidowych. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zgodzili się przygotować rozdziały do tej ważnej monografii. Mam nadzieję, ze spotka się ona z Państwa życzliwym przyjęciem.
Artur Mamcarz
WIELKA INTERNA powstaje - podobnie jak podręczniki amerykańskie - w oparciu o jednolitą strukturę rozdziału ułożoną w logicznym porządku. Usystematyzowanie wiedzy oznacza przekazanie jej w sposób prosty, zrozumiały, przejrzysty.
WIELKA INTERNA to niespotykane bogactwo treści. To liczne ryciny i tabele, to tematy nieuwzględniane wcześniej w podręcznikach, łączące choroby wewnętrzne z innymi specjalizacjami (np. medycyną pracy, chirurgią, anestezjologią).
WIELKA INTERNA jest spójna z publikacją LEKI WSPÓŁCZESNEJ TERAPII. Oznacza to, że zaleca leki aktualnie dostępne na rynku.
WIELKA INTERNA powstaje - podobnie jak podręczniki amerykańskie - w oparciu o jednolitą strukturę rozdziału ułożoną w logicznym porządku. Usystematyzowanie wiedzy oznacza przekazanie jej w sposób prosty, zrozumiały, przejrzysty.
WIELKA INTERNA to niespotykane bogactwo treści. To liczne ryciny i tabele, to tematy nieuwzględniane wcześniej w podręcznikach, łączące choroby wewnętrzne z innymi specjalizacjami (np. medycyną pracy, chirurgią, anestezjologią).
WIELKA INTERNA jest spójna z publikacją LEKI WSPÓŁCZESNEJ TERAPII. Oznacza to, że zaleca leki aktualnie dostępne na rynku.
Tom jest częścią arcynowoczesnej w duchu i niepośledniej w treści publikacji - wielotomowej WIELKIEJ INTERNY. Będzie to pierwsze w XXI wieku tak ogromnych rozmiarów podsumowanie wiedzy polskich asów diagnostyki i terapii. WIELKA INTERNA pod redakcją Adama Antczaka, Michała Myśliwca i Piotra Pruszczyka łączy pokolenia. Jest w niej i świeże spojrzenie młodości, i doświadczenie wytrawnych mistrzów. Znajdą tu Państwo wielkie serce i głęboką wiedzę setek wybitnych polskich specjalistów, którzy zostali zaproszeni i nadal są zapraszani do współtworzenia WIELKIEJ INTERNY. Poszczególne tomy będą się bowiem ukazywać regularnie w 2009, 2010 i 2011 roku.
WIELKA INTERNA: to śmiałe wejście polskiej myśli medycznej w nowe stulecie; powstaje - podobnie jak podręczniki amerykańskie - w oparciu o jednolitą strukturę rozdziału ułożoną w logicznym porządku; usystematyzowanie wiedzy oznacza przekazanie jej w sposób prosty, zrozumiały i przejrzysty ? to niespotykane bogactwo treści - to liczne ryciny i tabele, to tematy nieuwzględniane wcześniej w podręcznikach, łączące choroby wewnętrzne z innymi specjalizacjami (np. medycyną pracy, chirurgią, anestezjologią); jest spójna z publikacją LEKI WSPÓŁCZESNEJ TERAPII - oznacza to, że zaleca leki aktualnie dostępne na rynku; to publikacja dla lekarzy, którzy nie mają czasu... szukać w innych źródłach.
WIELKA INTERNA to śmiałe wejście polskiej myśli medycznej w nowe stulecie. Finalnie weźmie w niej udział 1500 autorów z różnych ośrodków medycznych z całej Polski. Znajdują się wśród nich i wybitni profesorowie, i doświadczeni praktycy, i wschodzące talenty.
? WIELKA INTERNA powstaje - podobnie jak podręczniki amerykańskie - w oparciu o jednolitą strukturę rozdziału ułożoną w logicznym porządku. Usystematyzowanie wiedzy oznacza przekazanie jej w sposób prosty, zrozumiały, przejrzysty.
? WIELKA INTERNA to niespotykane bogactwo treści. To liczne ryciny i tabele, to tematy nieuwzględniane wcześniej w podręcznikach, łączące choroby wewnętrzne z innymi specjalizacjami (np. medycyną pracy, chirurgią, anestezjologią).
? WIELKA INTERNA jest spójna z publikacją LEKI WSPÓŁCZESNEJ TERAPII. Oznacza to, że zaleca leki aktualnie dostępne na rynku.
? WIELKA INTERNA to publikacja dla lekarzy, którzy nie mają czasu... szukać w innych źródłach.
WIELKA INTERNA pod redakcją Adama Antczaka, Michała Myśliwca i Piotra Pruszczyka łączy pokolenia. Jest w niej i świeże spojrzenie młodości, i doświadczenie wytrawnych mistrzów. Znajdą tu Państwo wielkie serce i głęboką wiedzę setek wybitnych polskich specjalistów, którzy zostali zaproszeni i nadal są zapraszani do współtworzenia WIELKIEJ INTERNY.
WIELKA INTERNA to śmiałe wejście polskiej myśli medycznej w nowe stulecie. Finalnie weźmie w niej udział 1500 autorów z różnych ośrodków medycznych z całej Polski. Znajdują się wśród nich i wybitni profesorowie, i doświadczeni praktycy, i wschodzące talenty.
WIELKA INTERNA powstaje - podobnie jak podręczniki amerykańskie - w oparciu o jednolitą strukturę rozdziału ułożoną w logicznym porządku. Usystematyzowanie wiedzy oznacza przekazanie jej w sposób prosty, zrozumiały, przejrzysty.
WIELKA INTERNA to niespotykane bogactwo treści. To liczne ryciny i tabele, to tematy nieuwzględniane wcześniej w podręcznikach, łączące choroby wewnętrzne z innymi specjalizacjami (np. medycyną pracy, chirurgią, anestezjologią).
WIELKA INTERNA jest spójna z publikacją LEKI WSPÓŁCZESNEJ TERAPII. Oznacza to, że zaleca leki aktualnie dostępne na rynku.
WIELKA INTERNA to publikacja dla lekarzy, którzy nie mają czasu... szukać w innych źródłach.
DIAGNOSTYKA CHORÓB UKŁADU POKARMOWEGO
Objawy chorób układu pokarmowego
Andrzej Dąbrowski
Badania laboratoryjne w gastroenterologii
Krzysztof Celiński, Halina Cichoż-Lach
Badania diagnostyczne w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego
Leszek Paradowski
Diagnostyka obrazowa chorób układu pokarmowego
Urszula Łebkowska, Adam Łukasiewicz, Marcin Polkowski
Endoskopia przewodu pokarmowego
Tomasz Marek
CHOROBY TRZUSTKI
Budowa i czynność trzustki
Andrzej Dąbrowski
Ostre zapalenie trzustki
Urszula Wereszczyńska-Siemiątkowska
Przewlekłe zapalenie trzustki
Grażyna Jurkowska, Marian Smoczyński
Rak trzustki
Grażyna Jurkowska
Guzy neuroendokrynne trzustki
Jan W. Długosz
Torbiele trzustki
Andrzej Dąbrowski, Marian Smoczyński
CHOROBY PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO I DRÓG ŻÓŁCIOWYCH
Budowa i czynność dróg żółciowych
Ewa Nowakowska-Duława, Andrzej Nowak
Kamica żółciowa i zapalenie dróg żółciowych
Ewa Nowakowska-Duława, Andrzej Nowak
Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
Włodzimierz Mazur
Rak pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
Ewa Nowakowska-Duława, Andrzej Nowak
Pierwotna marskość żółciowa wątroby
Włodzimierz Mazur
Inne przyczyny cholestazy
Marek Hartleb, Krzysztof Gutkowski
CHOROBY WĄTROBY
Budowa i czynność wątroby
Marek Hartleb
Interpretacja badań laboratoryjnych w chorobach wątroby
Piotr Milkiewicz
Biopsja wątroby
Piotr Milkiewicz Wirusowe zapalenia wątroby
Robert Flisiak
Autoimmunologiczne zapalenie wątroby
Krzysztof Gutkowski, Marek Hartleb
Alkoholowa choroba wątroby
Marek Hartleb
Niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby
Piotr Milkiewicz, Joanna Raszeja-Wyszomirska
Polekowe uszkodzenia wątroby
Marek Hartleb, Krzysztof Gutkowski
Ostra niewydolność wątroby
Maciej Wojcicki, Piotr Milkiewicz
Marskość wątroby
Marek Hartleb
Nadciśnienie wrotne
Marek Hartleb
Żylaki przewodu pokarmowego i gastropatia wrotna
Marek Hartleb
Wodobrzusze
Marek Hartleb
Zespół wątrobowo-nerkowy
Piotr Milkiewicz
Zespół wątrobowo-płucny
Piotr Milkiewicz
Encefalopatia wątrobowa
Piotr Milkiewicz, Ewa Wunsch
Opieka paliatywna w schyłkowej niewydolności wątroby
Piotr Milkiewicz, Michał Wasilewicz
Choroby naczyniowe wątroby
Piotr Milkiewicz
Łagodne guzy wątroby
Marek Hartleb
Rak wątrobowokomórkowy
Marek Krawczyk
Przeszczepianie wątroby
Marek Krawczyk, Urszula Ołdakowska-Jedynak, Leszek Pączek, Joanna Sańko-Resmer
Wrodzona hemochromatoza
Marek Hartleb
Wybrane choroby metaboliczne wątroby
Od wieku dziecięcego do dorosłego
Piotr Socha, Agnieszka Bakuła
Choroby wątroby u ciężarnych
Piotr Milkiewicz
Przewlekła cholestaza u dzieci
Joanna Pawłowska, Piotr Socha
Druga część Pulmonologii omawia niezwykle ważne dla tej dziedziny interny choroby obturacyjne (astmę i POChP), choroby śródmiąższowe płuc, niewydolność oddechową. Autorzy starali się przedstawić wiedzę w sposób jasny, ciekawy i nowoczesny. Myślę, że to się udało..
W historii polskiej interny tak obszernego przedstawienia chorób płuc nie było od lat. Wydano wiele znakomitych monografii i podręczników, ale bezlitosny upływ czasu część z nich mocno już zdezaktualizował.
Adam Antczak
Choroby płuc to dziedzina niezwykle szeroka, wymagająca znajomości różnorodnych zagadnień nie tylko z zakresu medycyny klinicznej, ale także biologii molekularnej, immunologii czy mikrobiologii.
Z wielką starannością opracowany jest rozdział dotyczący diagnostyki radiologicznej układu oddechowego, omawiający klasyczne metody, a także najnowocześniejsze techniki obrazowania.
Bardzo rozbudowany jest rozdział poświęcony rakowi płuca.
Bardzo dużo miejsca poświęciliśmy zakazęniom dróg oddechowych, które - wbrew stereotypowi głoszącemu, że w dobie dostępności leków antywirusowych i antybiotyków zakażenia są problemem tylko w krajach ubogich - nadal są ogromnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?