Miłośników i wielbiciel czworonogów zapraszamy do tej strefy po inspirujące i fachowe publikacje dotyczące zdrowia, pielegnacji, diagnostyki, kosmetyki naszych pupili. Polecamy poradniki dla opiekunów i przewodników psów pracujących, służbowych i aktywnych. Znajdziecie obszerną wiedzę na temat żywienia i dietetyki psów, kotów, koni i innych zwierząt. Przewodniki dla szczęśliwych posiadaczy jak i dla lekarzy weterynarii. Przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.
- fizjologia i patologia rozrodu
- interseksualizm
- neonantologia
- biotechnologia rozrodu
- zapobieganie płaodności, antykoncepcja
Koty są zwierzętami o intrygujących zachowaniach. Jest to także gatunek, u którego występuje wiele odmienności procesów fizjologicznych, co dotyczy również fizjologii i patologii rozrodu. Aktualnie liczba kotów jako pacjentów w klinikach weterynaryjnych stale rośnie, zaś duża ich część dotyczy problemów rozrodu. Rozród kotów to złożone zagadnienie, istotne z punktu widzenia nauki i praktyki weterynaryjnej. Niestety na polskim rynku wydawniczym jak do tej pory brakowało odpowiednich opracowań. Całościowe i nowoczesne ujęcie zagadnień jest atutem ukazującego się podręcznika, którego zawartość przybliża Czytelnikom współczesną wiedzę dotyczącą praktycznych i teoretycznych zagadnień rozrodu kotów. Autor w przejrzysty sposób prezentuje problemy współczesnego diagnozowania i terapii fizjologicznego i patologicznego przebiegu procesów rozrodczych u kotów. Bez wątpienia książka ta będzie bardzo przydatna zarówno dla studentów medycyny weterynaryjnej, jak i dla lekarzy praktyków.
Prof. dr hab. Tomasz Janowski
Kierownik Katedry Rozrodu Zwierząt z Kliniką
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Przed 8 laty ukazało się pierwsze polskie wydanie Praktyki klinicznej: PSY. Ten unikalny wtedy podręcznik przybliżył naszym lekarzom praktykom ówczesną wiedzę kliniczną o diagnostyce i leczeniu psów. Dziś trafia do tego samego kręgu odbiorców drugie - bogatsze! - oparte na 10. edycji oryginału, polskie wydanie tej książki. Uaktualniona treść, syntetyczne ujęcie zagadnień i wielość tematów sprawiają, iż podręcznik stanowi doskonałe kompendium praktycznej wiedzy klinicznej. Opracowujący go zespół wybitnych europejskich klinicystów stworzył dzieło niezbędne w codziennej pracy lekarza weterynarii. Jestem przekonany, że bogata merytoryczna zawartość będzie stanowić interesującą lekturę zarówno dla studenta, jak i lekarza specjalisty.
prof. dr hab. dr h.c. Zbigniew J.H. Pomorski
specjalista chorób psów i kotów
Od ostatniego wydania Praktyki klinicznej: PSY dokonał się ogromny postęp w medycynie weterynaryjnej, dlatego autorzy zdecydowali się uzupełnić treść podręcznika o nowe informacje dotyczące diagnostyki i farmakoterapii chorób psów, a także metod postępowania z pacjentami. Dodali też tabele oraz zdjęcia i rysunki. Pozycja ta stanowi najbardziej aktualne i najobszerniejsze kompendium wiedzy o chorobach psów, dostępne na rynku książek weterynaryjnych.
dr n. wet. Łukasz Adaszek
Szybki postęp wiedzy weterynaryjnej, rozwój praktyk lekarsko-weterynaryjnych i wzrost wymagań naszych klientów wymuszają na wszystkich lekarzach weterynarii ciągłe uczenie się. Doskonałym narzędziem ułatwiającym to zadanie jest najnowsze wydanie podręcznika Praktyka kliniczna: PSY.
Do książki dodano nowe rozdziały i usystematyzowano wiadomości dotyczące diagnostyki chorób, w tym tak ważnego badania klinicznego. Zaktualizowano metody leczenia poszczególnych jednostek chorobowych, a rozdział o znieczulaniu psów uzupełniono o zagadnienia związane z terapią bólu. Opisano nowoczesne techniki diagnostyczne, coraz częściej dostępne w medycynie weterynaryjnej. Obecnie jest to najbardziej aktualne źródło wiedzy dla wszystkich zajmujących się profilaktyką i lecznictwem psów. Gwarancją jakości podręcznika jest również zespół ekspertów, którzy dokonali przekładu książki na język polski. Dziesięć wydań na wymagającym rynku niemieckim mówi samo za siebie o wartości merytorycznej tej pozycji.
Andrzej Lisowski
lekarz weterynarii specjalista chorób psów i kotów
członek Krajowej Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii
Po ukończeniu studiów Luke pełen zapału rozpoczął pracę jako weterynarz w niewielkim miasteczku w brytyjskim hrabstwie Dorset.Nie spodziewał się, że pierwsza operacja kociego oka nie będzie najtrudniejszym zadaniem, jakie go czeka. W swojej kilkunastoletniej praktyce spotkał się z rozwścieczoną kozą broniącą dostępu do zakochanego w niej osła, przyklejoną do palców lekarza myszą, świątynnym słoniem w Indiach oraz wyjątkowo agresywną wiewiórką. Luke Gamble opowiada nie tylko o zabawnych utarczkach ze zwierzętami i ich właścicielami, ale przede wszystkim o przeżyciach i wyzwaniach, które pomogły mu odnaleźć swoją własną drogę.
Biorąc pod uwagę fakt, że Autorami są wybitni specjaliści oraz, że publikacja zawiera szczegółowy opis jednostek chorobowych i wyjątkowo bogatą ilustrację fotograficzną, uważam, że jest to najlepszy w Europie podręcznik z zakresu chorób wewnętrznych i chirurgii bydła.
Prof. dr hab. Józef Nicpoń
Całokształt wydanego dzieła można uznać za bardzo udane i pożyteczne przedsięwzięcie, niezwykle przydatne dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej. Ponadto przyjęta przez autorów forma pozwala na wykorzystanie prezentowanej wiedzy przez lekarzy weterynarii o ogólnym wykształceniu i specjalizujących się w chorobach bydła zootechników, hodowców i wszystkich zainteresowanych bujatryką.
Ryszard Badura, Józef Nicpoń
Choroby wewnętrzne i chirurgia bydła to wyjątkowe dzieło autorstwa wybitnych specjalistów z zakresu chorób bydła z wydziałów weterynaryjnych uczelni z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Argentyny. Podręcznik prezentuje głęboki merytorycznie opis jednostek chorobowych i ich podział, z uwzględnieniem wpływu czynników środowiskowych, żywieniowych oraz zarządzania stadem na stan zdrowia i produkcyjność krów. Przedstawia także historię lecznictwa bydła.
Autorzy w przejrzysty i zrozumiały sposób omówili choroby: układu powłokowego, innych układów, narządów ruchu oraz choroby metaboliczne, nowotworowe i zakaźne. Charakterystyka poszczególnych jednostek chorobowych obejmuje definicję, czynnik wywołujący, patogenezę, objawy, rozpoznanie i diagnostykę różnicową, rokowanie, leczenie, zmiany sekcyjne oraz profilaktykę.
Uważam, że publikacja ta stanowi cenne źródło wiedzy praktycznej i teoretycznej zarówno dla studentów, jak i dla lekarzy zajmujących się chorobami bydła.
Prof. dr hab. Zygmunt Kuleta
Wydanie trzecie polskie, na podstawie wydania piątego niemieckiego
Na podstawie pracy Gustava Rosenbergera Choroby bydła
Redakcja: Gerrit Dirksen, Hans-Dieter Gründer z Giessen i Matthaeus Stöber
Pierwsze wydanie podręcznika akademickiego z 2007 r. było dotowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Książka polecana przez Krajową Izbę Lekarsko - Weterynaryjną
Jednostki chorobowe opisane są wg schematu:
definicja, postacie
występowanie
przyczyny
patogeneza
objawy, przebieg
rozpoznanie, diagnostyka różnicowa
rokowanie
badanie sekcyjne
leczenie
zapobieganie
objawy, przebieg
rozpoznanie, diagnostyka różnicowa
rokowanie
badanie sekcyjne
leczenie
zapobieganie
Atlas cytologii psów i kotów. Wybrane przypadki kliniczne to przejrzysta i napisana łatwym językiem prezentacja możliwości, jakie daje mikroskopowe badanie komórek pobranych od pacjentów lecznic weterynaryjnych.
W pierwszej części opracowania zaprezentowano ogólne informacje dotyczące wskazań do przeprowadzenia badania cytologicznego, metod pobierania materiału, wykonywania rozmazów i przygotowywania preparatów do obserwacji mikroskopowej. Przedstawiono także przykłady obrazów mikroskopowych, które obserwuje się w przebiegu powszechnie występujących różnorodnych stanów zapalnych i rozrostów nowotworowych.
W drugiej części w oparciu o bogatą ikonografię zaprezentowano przypadki kliniczne, w których badanie cytopatologiczne umożliwiło postawienie precyzyjnego rozpoznania lub rozpoznanie takie znacznie ułatwiło. Książka co prawda nie wyczerpuje obszernych zagadnień z zakresu cytologii klinicznej, bez wątpienia dowodzi przydatności omawianej metody diagnostycznej w codziennej pracy lekarza weterynarii, szczególnie w przypadkach chorób skóry i guzów nowotworowych. Z uwagi na fakt, że pacjenci z problemami dermatologicznymi i onkologicznymi stanowią dużą grupę pacjentów, znajomość cytopatologii staje się nieodzowną częścią warsztatu każdej lecznicy dla zwierząt.
Z Immunologii klinicznej psów i kotów korzystam od czasu jej pierwszego wydania oryginalnego w 1999 roku. Już wtedy, wzorując się na przyjętym w tym podręczniku sposobie omawiania chorób tła immunologicznego, zmodyfikowałem treść i formę swoich wykładów. Niekwestionowanym walorem tej książki jest nowoczesne przedstawienie mechanizmów omawianych chorób, ale jedynie w wymiarze koniecznym dla zrozumienia ich patogenezy, co ma z kolei ogromne znaczenie dla ich rozpoznawania i ukierunkowania terapii.
Wielką zaletą Immunologii klinicznej psów i kotów jest bogaty materiał ilustracyjny, ukazujący obraz zmian klinicznych, radiologicznych, cytologicznych, endoskopowych i patologicznych. Zamieszczone w tekście liczne schematy, diagramy i tabele ułatwiają zrozumienie, zapamiętanie i stosowanie właściwego postępowania diagnostycznego. Jasno przedstawiono także zasady terapii konkretnych chorób, z wyszczególnieniem leków oraz ich dawkowania.
Prof. dr hab. Antoni Schollenberger
Ze Wstępu do wydania polskiego
Choroby przewodu pokarmowego, obok problemów dermatologicznych, stanowią najliczniejszą grupę przypadków w codziennej praktyce lekarzy weterynarii zajmujących się chorobami psów i kotów.
Wiele jednostek chorobowych o bardzo zróżnicowanej etiologii, będących wynikiem zmian morfologicznych lub czynnościowych, typowych dla wieku albo rasy, obejmujących różne obszary przewodu pokarmowego lub gruczołów pozaściennych, ma jedną podstawową wadę – bardzo zbliżoną symptomatologię.
Książka, a w zasadzie podręcznik, Jörga Steinera Choroby przewodu pokarmowego psów i kotówt wychodzi naprzeciw tym problemom. Zebrane w dostępnej formie informacje – będące zarówno wynikiem najnowszych badań, jak i, co jest szczególnie cenne, własnego, wieloletniego doświadczenia – stanowią treść książki. Może właśnie dlatego ponad jedna trzecia podręcznika poświęcona jest metodom diagnostycznym wykorzystywanym w chorobach przewodu pokarmowego. Wiadomo przecież, że bez ustalenia rozpoznania lub najbardziej prawdopodobnej przyczyny choroby, nasze postępowanie jest chaotyczne i kosztowne.
Książka pod redakcją Steinera dzięki przystępnej formie i bogatej ikonografii stanowi doskonałe źródło wiedzy, zarówno dla tych, którzy chcą się czegoś szybko dowiedzieć (kluczowe zagadnienia w punktach na zakończenie każdego rozdziału), jak i dla bardziej dociekliwych. Autorzy osiągnęli bardzo ważny cel: udało im się stworzyć nie tylko książkę dla lekarzy praktyków, ale i podręcznik dla studentów.
prof. dr hab. Roman Lechowski
Choroby zakaźne psów i kotów to podręcznik niezwykle szczegółowy i nowoczesny. Na światowym rynku jego kolejne wydania uchodzą za bezkonkurencyjną klasykę. W poszczególnych częściach autorzy omawiają zakażenia wirusami, bakteriami, grzybami, prototekami, prionami oraz inwazje pierwotniaków. Bogata szata graficzna książki - liczne zdjęcia, mapy, wykresy, schematy i tabele - ułatwia zrozumienie omawianych problemów. Dla lekarzy praktyków szczególnie cenna będzie z pewnością część ostatnia, omawiająca problemy kliniczne. Wiele uwagi poświęcono także zagadnieniom związanym ze szczepieniami i zdrowiem publicznym. Na uwagę zasługuje także dziewięć załączników, w których m.in. przedstawiono wykaz światowych producentów biopreparatów i testów diagnostycznych, metody urzędowego zwalczania wścieklizny oraz dawkowanie i postaci leków stosowanych w medycynie weterynaryjnej.
Biorąc pod uwagę rosnące wymagania właścicieli zwierząt w stosunku do lekarza weterynarii książkę polecam każdemu lekarzowi psów i kotów, a także studentom i naukowcom.
Prof. dr hab. Tadeusz Frymus
kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych SGGW,
członek Advisory Board on Cat Diseases
Choroby układu moczowego psów i kotów to książka przeznaczona dla lekarzy weterynarii zajmujących się małymi zwierzętami oraz dla studentów medycyny weterynaryjnej. Peter E. Holt w sposób usystematyzowany prezentuje metody badania pacjentów z problemami urologicznymi. Zajmuje się również zagadnieniami związanymi z rozpoznaniem różnicowym i leczeniem chorób - począwszy od chorób gruczołu krokowego, poprzez urazy układu moczowego, aż do różnych przyczyn nietrzymania moczu i niewydolności mechanizmu zwieraczowego cewki moczowej. W książce znajduje się prawie 500 barwnych zdjęć najwyższej jakości, wiele rysunków, schematów i tabel, ilustrujących omawiane zagadnienia.
Peter E. Holt jest profesorem chirurgii weterynaryjnej w Katedrze Nauk Klinicznych Uniwersytetu w Bristolu (Wielka Brytania).
Choroby mogą dziesiątkować inwentarz żywy, a co za tym idzie, znacznie zmniejszać wydajność gospodarstwa rolnego. Dlatego zdrowie zwierząt gospodarskich jest przedmiotem szczególnej troski hodowców. Choroby skóry są jednymi z częściej występujących procesów patologicznych. Ma to związek m.in. z faktem, że wiele chorób układowych ujawnia się właśnie poprzez zmiany skórne. Niezmiernie ważne zatem staje się ustalenie przyczyn chorób skóry i kontrola zdrowia inwentarza zarówno z punktu widzenia zarządzania stadem, jak i zdrowia publicznego.
Atlas chorób skóry zwierząt gospodarskich stanowi ważną pozycję w specjalistycznym księgozbiorze dermatologa weterynaryjnego, lekarza weterynarii, a także studenta. Książka kładzie nacisk na rozpoznawanie chorób – postawienie prawidłowej diagnozy umożliwiają liczne kolorowe zdjęcia (ponad 300) i przejrzysty tekst. Opis każdej choroby zawiera objawy kliniczne, rozpoznanie różnicowe i inne użyteczne w diagnostyce informacje. Atlas omawia choroby występujące powszechnie, jak i sporadycznie u bydła, kóz, owiec i trzody chlewnej. Są to m.in. grzybice, choroby bakteryjne, pasożytnicze, wirusowe, immunologiczne, wrodzone i dziedziczne, związane ze środowiskiem i żywieniem oraz guzy nowotworowe i nienowotworowe.
- Ponad 300 kolorowych zdjęć
- Przejrzysty układ
- Uporządkowanie chorób według gatunku
- Charakterystyka wszystkich rodzajów chorób skóry u bydła, kóz, owiec i trzody chlewnej
- Opis choroby zawiera: objawy kliniczne, rozpoznanie różnicowe i inne informacje potrzebne do postawienia prawidłowej diagnozy
Intensywne przygotowania do drugiego wydania podręcznika podjęliśmy po ponad 10 latach od pierwszego wydania, co w nauce biologii komórki stanowi epokę. Z tego też względu przeprowadziliśmy dyskusję z autorami, aby nie powiększając objętości, uzupełnić i unowocześnić przedstawiane tematy. Postanowiliśmy, że konieczne będzie też dodanie rozdziału poświęconego komórkom śródbłonka, podobnie jak już wcześniej dołączono rozdział o nowotworach. Schorzenia naczyniowe i nowotworowe są bowiem największymi problemami medycznymi.
Podział na seminaria i ich wybór pozostawiono tak jak w poprzednim wydaniu, by Czytelnik miał możliwie pełny obraz nauczanego przedmiotu. Istotne wydało się nam wskazanie na powiązania zagadnień biologii komórki z problemami praktycznymi medycyny człowieka. Fragmenty te są opatrzone tytułem KLINIKA i dukowane na barwnym tle.
Szczegółowych informacji Czytelnik może szukać w dołączonej do każdego rozdziału i unowocześnionej bibliografii.
W podręczniku zamieszczono równiez indeks skrótów z ich rozwinięciem w języku angielskim oraz używanym tłumaczeniem w języku polskim, a także indeks miar.
W Atlasie anatomii radiograficznej psa znajdują się bardzo praktyczne informacje oraz opisy najnowszych metod obrazowania radiograficznego. Autorzy poświęcili wiele uwagi niezmiernie ważnemu zagadnieniu, jakim jest prawidłowe ułożenie pacjenta do badania, które ma ogromne znaczenie w kontekście uzyskanych wyników oraz ochrony przed promieniowaniem. Wszystkie radiogramy zamieszczone w książce uzupełniono podkolorowanymi schematami, opisanymi przy pomocy nomenklatury anatomicznej opartej o Nomina Anatomica Veterinaria (NAV 1994), i użytecznymi sugestiami. Istotnym walorem tego podręcznika jest poruszenie problemów z zakresu diagnostyki radiologicznej okresu postnatalnego, co z pewnością ułatwi rozpoznawanie zaburzeń rozwojowych kośćca. Kolejną zaletą jest przedstawienie procedur diagnostycznych w określonej kolejności, co uczy planowego postępowania w trakcie badania radiologicznego. Takie działanie niewątpliwie jest warunkiem osiągnięcia wysokiej wartości diagnostycznej przez lekarza.
Podsumowując, Atlas anatomii radiograficznej psa jest znakomitą pozycją dla wszystkich lekarzy weterynarii – zarówno radiologów, jak i tych, którzy z diagnostyką rentgenowską mają styczność nieco rzadziej. To także książka, którą szczerze polecam studentom medycyny weterynaryjnej oraz podyplomowych studiów specjalizacyjnych z zakresu współczesnych technik obrazowania.
dr hab. Roman Aleksiewicz
Przewodniczący Sekcji Diagnostyki Obrazowej PSLWMZ
Włodzimierz A. Gibasiewicz – dr n. wet., publicysta i badacz. Publikacje: • 140 publikacji w czasopismach naukowych, społeczno-zawodowych i hodowlanych oraz liczne artykuły społeczno- zawodowe zamieszczone w Biuletynie Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. • 10 pozycji książkowych: podręcznik dla lekarzy wet. – Choroby królików (PWN 1989); – beletrystyka – Psy znanych i lubianych (SAWW 1992), Cztery psy i ja (LSW 2009), Spotkania po latach (Galaktyka 2007); – historyczno-biograficzne – Sylwetki wielkopolskiej weterynarii (2003), Niepowtarzalni. Lekarze weterynarii ofiary II wojny światowej (2009), NN – Nieznani niepowtarzalni. Zadziwiające losy lekarzy zwierząt (2010), Lekarze weterynarii. Ofiary II wojny światowej (2011), Życie godne pomnika (2011), Odnalezione głosy. Zadziwiające losy lekarzy zwierząt (2013). Kolejne książki, wycyzelowane do przysłowiowej ostatniej kropki, wydaje autor w tempie godnym „wielkopolskiego siłacza”. To tradycja i nieustanne doświadczanie t a m t e g o miejsca, swoisty genius loci, daje autorowi siłę. Jakaś niezwykła aura towarzyszy książkom Włodzimierza Gibasiewicza, które, mimo iż nie są beletrystyką, czyta się z zapartym tchem. Są ciekawie napisane, niosą ze sobą ogrom wiedzy historycznej, odsłaniają nieznane fakty z biografii lekarzy weterynarii, a ubogaca je także nuta metafizyki, niczym złota nić arrasy. Wielce zasłużenie Włodzimierz Gibasiewicz otrzymał w 2012 r. Odznaczenie Honorowe Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych jako Autor wyróżniającej się książki weterynaryjnej. RECENZJA prof. dr hab. Teresa Zaniewska, SGGW Warszawa (fragment)
Atlas hematologiczny psów i kotów autorstwa dr. Andrzeja Degórskiego i prof. Anny Winnickiej jest pierwszą tego rodzaju, zwartą pozycją w polskiej literaturze poświęconej diagnostyce hematologicznej. Szczególną wartość tego opracowania stanowią imponująca ikonografia oraz bardzo dokładne, wręcz dydaktyczne, opisy prezentowanych rycin. Książka jest swego rodzaju podręcznikiem dla wszystkich praktykujących lekarzy weterynarii, którzy zajmują się psami i kotami, a także nieocenioną pomocą dla studentów medycyny weterynaryjnej. Powinna również znaleźć się w bibliotece wszystkich osób zawodowo zajmujących się weterynaryjną diagnostyką laboratoryjną.
prof. dr hab. Roman Lechowski
Ta książka pomoże wszystkim w samodzielnym wykonywaniu najczęściej zlecanego badania laboratoryjnego – badania morfologicznego krwi, a zwłaszcza w wykonywaniu, oglądaniu i interpretacji jego najtrudniejszej części – rozmazu krwi.
Obok zasadniczej części, jaką stanowi zwięzły opis prawidłowych i patologicznych postaci krwinek zilustrowany za pomocą około 200 zdjęć, w książce zawarto praktyczne wskazówki dotyczące wykonania, barwienia i oglądania rozmazów, a także zakresy wartości referencyjnych wyników badania morfologicznego krwi wraz z podstawowymi zasadami ich interpretacji. Wiedzę uzupełnia słowniczek przypominający podstawowe definicje i pojęcia używane w hematologii weterynaryjnej.
W tej książce znajdziesz:
• prezentację prawidłowych oraz najczęściej spotykanych patologicznych postaci krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi,
• opis najtrudniejszej części badania hematologicznego, która wiąże się z przygotowaniem, barwieniem i oglądaniem rozmazu krwi oraz interpretacją uzyskanych wyników,
• zakresy wartości referencyjnych oraz tabele pozwalające na zdefiniowanie poszczególnych zaburzeń w układzie czerwono i białokrwinkowym,
• praktyczny słowniczek, w którym uwzględniono podstawowe pojęcia stosowane w hematologii weterynaryjnej.
Zarys biologii i hodowli pszczoły miodnej
Odporność przeciwzakaźna
Epizootiologia chorób pszczoły miodnej
Postępowanie lekarsko-weterynaryjne w rozpoznawaniu chorób czerwia i pszczół
Postępowanie terapeutyczne w chorobach pszczół
Pszczoła miodna jako indykator skażenia środowiska
Patofizjologia i symptomatologia zatruć
Choroby wirusowe, bakteryjne,zakaźne, wywołane przez riketsje i mykoplazmy
Inwazje owadów
Szkody wosku, miodu i pyłku
Jak działać, gdy hodowlana suka po prostu nie zachodzi w ciążę? Lub kiedy gruczoł mlekowy jest obrzmiały? Albo gdy w środku nocy do lecznicy trafia nagły przypadek położniczy?
W znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania wszystkim lekarzom pomoże ten nowoczesny przewodnik z zakresu diagnozowania i leczenia zaburzeń rozrodu u suk. Książka ma formę nieco odmienną od klasycznych podręczników akademickich, ponieważ jej oś główną stanowią najczęściej spotykane objawy kliniczne oraz problemy antykoncepcji hormonalnej i chirurgicznej, a nie typowe jednostki chorobowe.
Autorzy podręcznika przedstawiają swoiste kompendium wiedzy dermatologicznej. Założeniem autorów było stworzenie atlasu dermatologicznego jako uzupełnienia książki Muller & Kirk's Small Animal Dermatology, która jest traktowana przez wielu lekarzy weterynarii jako "biblia dermatologiczna". Niezaprzeczalnym atutem niniejszego atlasu jest ogromna liczba wysokiej jakości zdjęć ilustrujących omawiane schorzenia dermatologiczne. Przejrzysty układ oraz bardzo treściwe opisy chorób, diagnostyki różnicowej i rozpoznania, a także obecność schematów leczenia powodują, że pozycja ta może być wykorzystywana zarówno przez studentów medycyny weterynarii chcących pogłębić swoją wiedzę dermatologiczną, jak i przez praktykujących lekarzy weterynarii jako pomoc w codziennej pracy (także do edukacji klientów- np. ciekawy dodatek ilustrujący chore zwierzęta przed leczeniem i po terapii). W książce znajdują się także opisy metod diagnostycznych oraz schematy diagnostyki różnicowej chorób. Niektóre z przedstawionych schorzeń mogą wydać się egzotyczne dla polskiego lekarza weterynarii, jednak biorąc pod uwagę fakt coraz częstszej migracji zwierząt towarzyszących musimy być przygotowani na nowe wyzwania. Atlas przedstawia zatem diagnostykę chorób, które dotąd nie pojawiały się w naszym kraju (przykładem niech będzie leiszmanioza u psów ). Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja książkowa omawiająca w tak szerokim zakresie problemy dermatologii weterynaryjnej.
Książka skierowana jest do lekarzy weterynarii. Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę znajdą w niej Państwo również informacje o lekach dostępnych bez recepty oraz niektórych preparatach nieleczniczych promowanych przez firmy farmaceutyczne.
Bezdyskusyjny bestseller światowej listy podręczników z zakresu weterynarii. Jest to książka, z której korzysta się latami, w miarę praktyki i nabywania doświadczenia wybierając rozdziały dotyczące coraz bardziej zaawansowanych technik i procedur. Podręcznik jest podzielony na cztery: Podstawy chirurgii, Chirurgia tkanek miękkich, Ortopedia oraz Neurochirurgia. W rozdziale dotyczącym podstawowych zasad chirurgii wyczerpująco omówiono rodzaje szwów chirurgicznych, opiekę przed- i pooperacyjną, wytyczne antybiotykoterapii profilaktycznej i leczniczej, analgezję i postępowanie żywieniowe. W podręczniku umieszczono ponad 1500 kolorowych rycin, w tym doskonałej jakości fotografie i rysunki przeprowadzające czytelnika krok po kroku przez poszczególne procedury-od uzyskania dostępu aż do założenia końcowych szwów. Książka jest napisana przez lekarzy-praktyków dla lekarzy-praktyków i mamy nadzieję, że zdobędzie uznanie wśród lekarzy weterynarii i studentów poszukujących nowoczesnego i aktualnego podręcznika chirurgii na najwyższym poziomie edytorskim.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?