Miłośników i wielbiciel czworonogów zapraszamy do tej strefy po inspirujące i fachowe publikacje dotyczące zdrowia, pielegnacji, diagnostyki, kosmetyki naszych pupili. Polecamy poradniki dla opiekunów i przewodników psów pracujących, służbowych i aktywnych. Znajdziecie obszerną wiedzę na temat żywienia i dietetyki psów, kotów, koni i innych zwierząt. Przewodniki dla szczęśliwych posiadaczy jak i dla lekarzy weterynarii. Przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.
Farmakologia, ze względu na jej interdyscyplinarny charakter, łączy w sobie różne działy nauk przedklinicznych (takich jak biochemia, fizjologia, patologia, genetyka, patofizjologia) i jest żywą dyscypliną nauki. Jako taka rządzi się swoimi oryginalnymi prawami. Jej znaczenie polega między innymi na tym, że nie tylko stanowi podstawę stosowania leków w terapii, ale również zajmuje się badaniem możliwości praktycznego zastosowania potencjalnych dla terapii substancji, określając ich wpływ na zjawiska zachodzące w komórce oraz czynności fizjologiczne, nawet wtedy gdy środki te nie znajdują zastosowania klinicznego. W przedstawianej czytelnikom monografii autor w taki właśnie sposób ujął problematykę farmakologii weterynaryjnej, zdając sobie sprawę z trudności, jakie napotkał. W związku z tym oczekuje na słowa budującej krytyki, które można kierować na adres Wydawnictwa.
Fragment przedmowy prof. Bogdana Feliksa Kani
Niniejsza praca stanowi cenne uzupełnienie tematyczne na rynku książek weterynaryjnych. Brak było bowiem do tej pory książki
o tej tematyce.
W publikacji w sposób syntetyczny przedstawione zostały występujące zagrożenia i problemy zdrowotne krów mlecznych oraz metody postępowania w czasie monitorowania stada w zakresie chorób zakaźnych i niezakaźnych.
Autor w sposób kompetentny i usystematyzowany przedstawia ocenę zdrowotności, rozrodu i produkcji mlecznej krów, posługując się
uznanymi metodami diagnozowania klinicznego i laboratoryjnego, przyjętymi normami, wskaźnikami płodności z uwzględnieniem żywienia, przemian metabolicznych, środowiska bytowania zwierząt itp. Podaje także wiele praktycznych uwag ułatwiających rozwiązywanie problemów zdrowotnych u bydła.
Monografia pt. Podstawy prawne działalności klinicznej oraz dokumentacji w medycynie weterynaryjnej stanowi cenną pozycję dydaktyczną dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej oraz lekarzy praktykujących i zatrudnionych w inspekcji weterynaryjnej, a także pracowników dydaktycznych.
Zaletą tej monografii jest zebranie całości przepisów obowiązujących w praktyce i administracji lekarsko-weterynaryjnej związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych i nadzorem nad żywnością pochodzenia zwierzęcego.
Monografia ta z pewnocią ułatwi dostęp do przepisów prawa a przez to uprości pracę lekarzom weterynarii i pozwoli na jednolitą interpretację i przestrzeganie prawa. (...)
Prof. dr hab. Jerzy Kita
Badanie ultrasonograficzne u psów i kotów to:kompleksowe omówienie fizycznych podstaw ultrasonografii, zasad wyboru sprzętu i głównych pojęć z zakresu obrazowania;opis poszczególnych narządów z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wykonania badania;przedstawienie stanów anatomicznie prawidłowych i objętych procesem chorobowym;zalecenia dotyczące sprzętu i technik używanych do pobierania próbek tkanek, umożliwiających polepszenie specyfiki badań ultrasonograficznych przy wykrywaniu różnych nieprawidłowości;wyjątkowy zbiór filmów (klipów) ukazujących przebieg badania USG w poszczególnych przypadkach klinicznych.
Książka Kliniczna endokrynologia psów i kotów to najnowsze opracowanie z dziedziny endokrynologii klinicznej, autorstwa wielu wybitnych pracowników naukowych i praktyków klinicznych. Podręcznik podzielono na 14 rozdziałów, z których każdy poświęcono odrębnemu gruczołowi wydzielania wewnętrznego. W poszczególnych opisach uwzględniono podstawowe i najnowsze informacje dotyczące fizjologii, patofizjologii gruczołów wydzielania wewnętrznego, etiologii i patogenezy szczegółowo opisanych jednostek chorobowych, a także ich symptomatologii klinicznej i laboratoryjnej, diagnostyce różnicowej objawów klinicznych, metod rozpoznawania oraz sposobów postępowania chirurgicznego. Ta część opracowania każdej jednostki chorobowej jest szczególnie istotna, ponieważ zawiera najnowsze informacje dotyczące lęków, ich dawkowania oraz czasu stosowania. Bardzo istotną częścią opisu jednostek chorobowych są informacje dotyczące rokowania co do wyleczenia, uzyskania remisji czy czasu przeżycia pacjenta. Wartość książki podnosi bardzo bogata szata graficzna, przedstawiająca klasyczny obraz poszczególnych chorób, a także nietypowe przypadki ze szczególnym uwzględnieniem charakterystycznej lokalizacji zmian czy ich obrazu klinicznego. Książka zawiera również rozdział, w którym zebrano w skondensowanej formie schematy wykonywania poszczególnych badań czynnościowych swoistych narządowo, schematy leczenia poszczególnych schorzeń endokrynologicznych oraz algorytmy postępowania diagnostycznego w wybranych stanach chorobowych.
W Klinicznej endokrynologii psów i kotów znajdują się wszystkie informacje potrzebne zarówno studentom medycyny weterynaryjnej, jak i praktykującym lekarzom weterynarii.
Prof. dr hab. Roman Lechowski
Z "Przedmowy do wydania polskiego"
(...) Książkę tę nazwano „książką kucharską” dla lekarzy praktyków, parających się diagnostyką radiologiczną. Taki też wydaje się zamysł głównego autora: w sposób zwięzły, a zarazem praktyczny, przedkłada Czytelnikowi wskazówki techniczne, pomagające prawidłowo wykonać badanie radiologiczne. Warto podkreślić, iż opis wszystkich projekcji radiologicznych zawiera istotne w badaniu dane anatomiczne. Autor w każdej projekcji podaje przebieg promienia centralnego i kolimację wiązki promieni, podkreślając wagę tych procedur w przygotowaniu prawidłowej ekspozycji. J.P. Morgan uwzględnia też tzw. „techniki rzadkie” między innymi technikę bezekranową. Autor w każdym przypadku zwraca uwagę na ustawienia aparatu, podkreślając ich wpływ na wartość badania. W książce poświęcono dużo miejsca badaniu radiologicznemu głowy, kręgosłupa i miednicy, a więc obszarom, które w procesie diagnostycznym sprawiają najwięcej trudności. Również w wyjątkowy sposób J.P. Morgan odnosi się do badania radiologicznego pacjenta po urazie. Zwraca uwagę na bolesność niektórych procedur radiologicznych, podając jednocześnie rozwiązania dla tego typu problemów. Książka ta powinna znaleźć się w księgozbiorze każdego lekarza weterynarii i personelu pomocniczego, zajmujących się diagnostyką radiologiczną. Oddając tę książkę środowisku weterynaryjnemu, wierzymy, że zostanie przez nie dobrze przyjęta.
Na koniec pragnę podziękować wszystkim, których praca przyczyniła się do wydania książki, a szczególnie Pani lek. wet. Zofii Budzińskiej.
dr n. wet. Roman Aleksiewicz
specjalizacja: Chirurgia, Radiologia Weterynaryjna
członek International Veterinary Radiology Association
Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt
Katowice, 16.08.2008
Praktyczna hematologia psów i kotów to książka skierowana głównie do lekarzy praktyków i studentów medycyny weterynaryjnej, umożliwiająca zrozumienie etiologii i patogenezy wielu chorób układu krwiotwórczego. Zawarte w niej informacje pomagają w interpretacji wyników badań hematologicznych i wyborze metod działania w przypadku uzyskania wątpliwych rezultatów badań podstawowych.W książce znajduje się:- szczegółowe omówienie najważniejszych chorób szeregu czerwono- i białokrwinkowego oraz układu krzepnięcia (m.in.: anemii, białaczek i chłoniaków złośliwych),- opis metod pobierania próbek i badania pozyskanego materiału,- wysokiej jakości zdjęcia ukazujące typowe wyniki badań mikroskopowych krwi i tkanek krwiotwórczych,- rysunki i tabele ułatwiające zrozumienie ogólnej systematyki hematologicznej.
Publikacja na licencji British Small Animal Veterinary AssociationW codziennej praktyce lekarza weterynarii zajmującego się małymi zwierzętami niezbędne jest stosowanie sposobów leczenia pozwalających na uniknięcie urazów psychicznych. W związku z tym prawidłowe podejście do leczenia złamań w istotny sposób wpływa na skuteczność leczenia zarówno w krótkim, jak i w długim okresie. Niniejszy podręcznik opisuje teorię i kluczowe założenia leczenia złamań, ogólne zasady chirurgii ortopedycznej, stosowane instrumentarium oraz podejście do różnych typów złamań. Zawiera także praktyczne wskazówki dotyczące zabiegów chirurgicznych dla każdej opisanej sytuacji. Kolorowe ilustracje pokazują techniki stosowane podczas poszczególnych etapów operacji, natomiast tablice podają wyczerpujące wskazówki dotyczące przygotowania do zabiegu, ułożenia ciała, stosowanego instrumentarium oraz konkretnych procedur. Poszczególne złamania omawiane są według obszaru wystąpienia, z naciskiem na proces podejmowania decyzji oraz praktyczne porady. Ostatnia część książki omawia zapobieganie komplikacjom oraz ich leczenie. Praca zespołu redakcyjno-autorskiego zaowocowało powstaniem podręcznika, który zawiera zupełnie nowe, usystematyzowanie podejście do praktyki chirurgii ortopedycznej u małych zwierząt.Trafiająca do rąk lekarzy i studentów weterynarii książka zapewnia niezbędną wiedzę ortopedyczną, konieczną do poprawnego wykonywania zabiegów chirurgicznych i teoretycznej znajomości zasad leczenia złamań u małych zwierząt.
Podręcznik akademicki dotowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa WyższegoKsiążka polecana przez Krajową Izbę Lekarsko-WeterynaryjnąRedakcja naukowa wydania polskiego: Jarosław ZajączkowskiPraktyka kliniczna: zwierzęta egzotyczne. Ssaki, ptaki i zwierzęta zmiennocieplne to bardzo potrzebna publikacja, w której przedstawiono te gatunki zwierząt, z którymi lekarze weterynarii mogą spotkać się w swojej codziennej praktyce. W książce można znaleźć informacje dotyczące utrzymania zdrowych zwierząt, a więc opisy ich zachowania, odpowiednich warunków chowu, sposobu żywienia oraz metod rozpoznawania płci i wieku. Następnie autorzy zajmują się analizą najczęściej występujących chorób, opisami zabiegów chirurgicznych i sposobów wykonywania eutanazji. Jednostki chorobowe uporządkowano według układów narządowych. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono uaktualnione zestawienia środków farmakologicznych stosowanych u poszczególnych gatunków zwierząt. W ostatnim rozdziale zostały przedstawione zoonozy.Książka zawiera około 850 kolorowych rycin i fotografii, ukazujących typowe obrazy kliniczne chorób, nowe metody diagnostyczne i postępowanie terapeutyczne.Jest to znakomita publikacja, która powinna znaleźć się w bibliotece każdego lekarza weterynarii.
Treść książki obejmuje nagłe przypadki, z jakimi może się spotkać lekarz hipiatra w praktyce terenowej. W przystępny i praktyczny sposób opisuje zależności anatomiczne i fizjologiczne poszczególnych układów narządowych, diagnostykę różnicową poszczególnych chorób, a także podaje propozycje procedur leczniczych. Przedstawia również wykorzystanie możliwości diagnostycznych nowoczesnego sprzętu medycznego i specjalistycznych badań dodatkowych. Proponowane schematy diagnostyczne i terapeutyczne pozwalają na zrozumienie zagadnień z zakresu medycyny stanów nagłych u koni i wypracowanie własnych modyfikacji zależnych od sił i środków, jakimi dysponuje terenowy lekarz weterynarii w Polsce. Ta książka to cenna pozycja zarówno dla młodych adeptów weterynarii, rozpoczynających pracę kliniczną, jak i dla doświadczonych praktyków, którzy znajdą w niej przydatną wiedzę i opisy technik pozwalających na udoskonalenie warsztatu diagnostyczno-terapeutycznego.
Praktyczny poradnik będący kontynuacją serii MemoVet.Lekarze weterynarii, asystenci i studenci znajdą w niej kompletne wskazówki dotyczące dozowania leków. Oryginał publikacji w języku niemieckim jest wykorzystywany w praktyce przez wielu lekarzy w Polsce. Postanowiliśmy udostępnić ją szerszemu gronu potencjalnych Czytelników, wydając wersję polskojęzyczną. Książka jest zatem odpowiedzią na Państwa sugestie dotyczące doboru wydawanych tytułów.
Diagnozy postawionej przez doświadczonego lekarza weterynarii na podstawie oceny wizualnej oraz analizy wyników badań laboratoryjnych nie mogą zastąpić żadne, nawet najbardziej zaawansowane, technologie. Dzięki prawidłowemu rozpoznaniu objawów zewnętrznych można rozpocząć odpowiednią terapię już w początkowym stadium choroby, a tym samym uniknąć poważnych komplikacji.Przejrzysty układ książki - wg objawów a nie chorób, pozwala w łatwy sposób odnaleźć potrzebne informacje. Szybka i pewna diagnoza w oparciu o dokładny opis objawów pomoże szybciej podjąć decyzję i wybrać odpowiedni rodzaj terapii. W książce znajdują się również: obszerny rozdział dotyczący możliwych/zalecanych w danym przypadku badań laboratoryjnych oraz tabele norm laboratoryjnych, ułatwiające interpretację przeprowadzonych testów.
Podręcznik akademicki dotowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Zawiera 1002 ryciny oraz 131 tabel.
Wydanie pierwsze polskie, na podstawie wydania trzeciego niemieckiego.
Książka polecana przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną
Praktyka kliniczna: KONIE to książka napisana przez autorów z wieloletnim doświadczeniem, stanowiąca nieocenione źródło wiedzy dla lekarzy praktyków. Była to jedna z pierwszych książek, jakie kupiłem w Niemczech i wciąż korzystam z niej bardzo często. Uważam, że ten wartościowy podręcznik powinien znaleźć się w bibliotece każdego lekarza weterynarii, który zajmuje się końmi. Polecam go także wszystkim studentom medycyny weterynaryjnej.
dr Maciej Przewoźny
Podręcznik stanów nagłych oraz intensywnej opieki medycznej u małych zwierząt to nowoczesne opracowanie z dziedziny intensywnej terapii i opieki nad pacjentami w stanie krytycznym, przygotowane przez wybitnych naukowców i klinicystów.
W pierwszej części książki zostały omówione wszystkie działania z zakresu intensywnej terapii, wyposażenie specjalnego oddziału ratunkowego, zestaw niezbędnych leków, odżywianie pacjentów w stanach krytycznych i płynoterapia. Z kolei w drugiej przedstawiono specyficzne schematy postępowania, korzystając z opisu w układzie narządowo-układowym. Wszystkie informacje zostały uporządkowane w niezwykle przejrzysty i praktyczny sposób, co umożliwia szybkie odnalezienie interesujących zagadnień, a nawet pozwala na przygotowanie wzorców postępowania, które powinny znaleźć się w widocznym miejscu w każdej klinice weterynaryjnej zajmującej się przypadkami nagłymi.
To książka dla wszystkich studentów medycyny weterynaryjnej i dla każdego lekarza praktyka – specjalisty chorób małych zwierząt.
prof. dr hab. Roman Lechowski
Niezbędna pozycja w bibliotece każdego lekarza weterynarii. Co znajdziesz w książce? - Najczęstsze przypadki z opisem epidemiologii, patogenezy oraz zdjęciami - Szczegółowy opis symptomów i diagnostyki chorób - Leczenie oraz zapobieganie chorobom transmisyjnym Dlaczego warto? W ostatnich latach w Polsce obserwuje się zwiększoną częstotliwość pojawiania się chorób transmisyjnych u zwierząt domowych, które do niedawna uważane były za w pełni egzotyczne. Prawdopodobną przyczyną tego stanu rzeczy jest stopniowa zmiana warunków klimatycznych następstwem czego jest pojawienie się nowych jednostek zakaźnych i inwazyjnych na obszarach dotychczas od nich wolnych. Książka, którą oddajemy w ręce Czytelników jest pozycją, w której w sposób syntetyczny przedstawiono opis, zasady leczenia i diagnostyki najczęściej występujących chorób transmisyjnych u psów i kotów.
W nowym wydaniu autorzy uwzględnili współczesny stan wiedzy, aktualne wymagania programowe, a także zastosowali nowe naukowe mianownictwo anatomiczne, histologiczne i embriologiczne.
Tom 2 zawiera splanchnologię - nauka o trzewiach, bez gruczołów dokrewnychi angiologię - nauka o naczyniach.
Podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla uczniów techników weterynaryjnych. Zawarte w nim, wybrane treści mogą również służyć innym, pokrewnym kierunkom kształcenia na poziomie średnim.Zawarte są w podręczniku podstawowe informacje z zakresu anatomii i fizjologii zwierząt - ogólne zasady budowy organizmu, podstawy budowy i funkcji komórki i tkanek zwierzęcych, a także budowa oraz czynności poszczególnych narządów i układów dwóch gromad kręgowców - ssaków i ptaków. Uwzględniono przy tym gatunki najbardziej u nas popularne (koń; bydło; małe przeżuwacze - owca, koza; świnia; zwierzęta mięsożerne - pies, kot). Anatomię i fizjologię ptaków na przykładzie kury opisano w zarysie. Inne gatunki ssaków i ptaków przedstawiono w celu podkreślenia wyjątkowych różnic anatomiczno-fizjologicznych.
Anatomia jest podstawą medycyny. Szybki rozwój technik obrazowania, takich jak badania ultasonograficzne, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, sprawia że studenci medycyny weterynaryjnej, od których w ramach studiów przedklinicznych wymaga się zapoznania nie tylko ze zdjęciami radiograficznymi, ale też obrazami sekcyjnymi, muszą dogłębnie poznać struktury anatomiczne zwierząt domowych.
U pacjentów trafiających na konsultację neurologiczną często występuje szereg złożonych objawów, których właściwe rozpoznanie nastręcza wielu trudności. Neurologia psów i kotów to podręcznik, który został opracowany właśnie z myślą o codziennej praktyce. Książkę otwiera bogato ilustrowany wstęp, porządkujący wiedzę z zakresu neurologii zwierząt. W dalszej części autorzy zebrali i omówili 24 przypadki kliniczne, z którymi często spotykają się lekarze. Wszystkie zostały przedstawione według praktycznego schematu: prezentacja pacjenta, wywiad, badanie i płynące z niego wnioski, diagnoza oraz rozpoznanie różnicowe, leczenie i rekonwalescencja. Na końcu każdego rozdziału znajduje się obszerna dyskusja podsumowująca wiedzę o danej jednostce chorobowej. Jedną z najważniejszych zalet książki jest płyta DVD. Na znajdującym się na niej filmie przedstawiono przypadki zaprezentowane w książce, dzięki czemu czytelnik zdobędzie praktyczną wiedzę o omawianych zaburzeniach i chorobach neurologicznych. Autorzy podręcznika uważają bowiem, że podstawą codziennej praktyki lekarskiej powinna być umiejętność właściwej obserwacji pacjentów.
Podręcznik warto polecić również studentom medycyny weterynaryjnej, ponieważ nauka poprzez prezentację konkretnych przypadków klinicznych jest bardzo praktyczną i lubianą formą zdobywania wiedzy.
Książka skierowana jest do lekarzy weterynarii. Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę znajdą w niej Państwo również informacje o lekach dostępnych bez recepty oraz niektórych preparatach nieleczniczych promowanych przez firmy farmaceutyczne.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?