Miłośników i wielbiciel czworonogów zapraszamy do tej strefy po inspirujące i fachowe publikacje dotyczące zdrowia, pielegnacji, diagnostyki, kosmetyki naszych pupili. Polecamy poradniki dla opiekunów i przewodników psów pracujących, służbowych i aktywnych. Znajdziecie obszerną wiedzę na temat żywienia i dietetyki psów, kotów, koni i innych zwierząt. Przewodniki dla szczęśliwych posiadaczy jak i dla lekarzy weterynarii. Przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.
Kompendium praktycznej wiedzy dla każdego lekarza zajmującego się na co dzień hyopatologią
• Opracowanie ułatwiające zrozumienie patogenezy chorób świń, pomocne w ich rozpoznawaniu i opracowywaniu nowych skutecznych strategii zwalczania
• Omówienie najważniejszych chorób układu oddechowego świń – grypy, mykoplazmowego zapalenia płuc i pleuropneumonii
• Artykuły poświęcone streptokokozie, chorobie Glässera oraz bakteryjnym biegunkom u świń
• Najnowsza wiedza o mikotoksykozach i praktyczne informacje na temat żywienia prosiąt
Magazyn Weterynaryjny Monografia Wrzesień 2017
Choroby bydła
Pastereloza płucna u młodego bydła
Poporodowy anoestrus - algorytmy diagnostyczne
Stres cieplny u bydła mlecznego
Choroby narządu wzroku
Niedobór miedzi
Poporodowe zapalenie macicy
Niedobór witaminy E i selenu
Choroby narządu oddechowego cieląt
Według niewielu dostępnych źródeł około 15-25% psów i kotów rasowych jest obciążonych wrodzonymi wadami rozwojowymi i chorobami dziedzicznymi. W ostatnich latach dokonał się duży postęp w poznaniu uwarunkowań genetycznych wielu zaburzeń rozwojowych i chorób dziedzicznych u zwierząt towarzyszących. Wiedza ta stanowi duże wyzwanie i szansę dla lekarzy klinicystów zajmujących się ogólnie określaną medycyną psów i kotów. Aby udostępnić im najnowszą, a zarazem skondensowaną i praktyczną wiedzę z zakresu zaburzeń rozwojowych i chorób dziedzicznych u psów i kotów, Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt postanowiło przygotować praktyczny przewodnik omawiający wyżej wymienione problemy. Do współpracy zaproszono grono specjalistów z poszczególnych ośrodków akademickich oraz lekarzy praktyków, których zadaniem było opracowanie zagadnień związanych z genetycznie uwarunkowanymi zaburzeniami rozwojowymi oraz chorobami genetycznymi w swoich specjalnościach i przedstawienie ich szerokiemu gronu lekarzy klinicystów.
Dermokosmetyka weterynaryjna to pierwsze na naszym rynku kompletne opracowanie dotyczące dermokosmetyków przeznaczonych dla psów i kotów. Autorami tej książki są uznani na świecie specjaliści, co gwarantuje wysoką wartość merytoryczną i praktyczną przedstawionej wiedzy. Właściciele coraz częściej proszą lekarzy weterynarii o pomoc w odpowiednim utrzymaniu skóry i okrywy włosowej swoich zwierząt, zarówno zdrowych, jak i mających ewidentne problemy (na przykład ze skórą przesuszoną, przetłuszczoną lub trądzikową czy z podrażnieniami alergicznymi). Polecam więc tę książkę wszystkim praktykom, a także studentom medycyny weterynaryjnej, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu dermatologii psów i kotów.
Dr hab. Jarosław Popiel, prof. nadzw.
W tej książce znajdziesz:
• informacje na temat budowy skóry i funkcji jej składników, dzięki którym zrozumiesz rolę utrzymania odpowiednich warunków hemostazy,
• zestawienie parametrów biofizycznych bariery skórnej, ich znaczenie oraz metody pomiaru, pozwalające na monitorowanie działania zastosowanych dermokosmetyków,
• opis głównych form galenowych preparatów i substancji czynnych dostępnych w kosmetologii oraz wskazania dotyczące ich stosowania,
• porady jak używać dermokosmetyków i jak postępować w razie działań niepożądanych.
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.”
Jóżef Piłsudski
Przedmowa::
Dlaczego na motto naszej książki wybraliśmy słowa Józefa Piłsudskiego? Otóż motto to oddaje jak najbardziej trafnie strategie walki z atopią i atopowym zapaleniem skóry.
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo– często pierwsza obrana przez nas strategia może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Może popełniliśmy błąd w rozpoznaniu i padliśmy ofiarą mimikry, jakże częstej w przypadku chorób skóry? Może wraz z atopią występują inne dermatozy alergiczne lub powikłania wymagające innego niż standardowe leczenie, w końcu może źle dla danego przypadku dobraliśmy czas leczenia i dawki leków. Nie należy poddawać się po pierwszym niepowodzeniu w czasie walki z atopią, próbować innych strategii działania, które umożliwią nam triumf nad chorobą.
Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. Ta druga cześć motta równie trafianie opisuje walkę z chorobą. Atopia i atopowe zapalenie skóry są procesami dynamicznymi. Wszak jest to skłonność do uczulania się na alergeny środowiskowe, skłonność która powoduje, że ilość i jakość alergenów, na które zwierze się uczula nie jest stała. Chorobie towarzyszą powikłania, które w różnych okresach roku mogą nasilać proces chorobowy. Pamiętajmy też o zasadzie, by po pierwsze nie szkodzić, zawsze należy dążyć do takiego indywidualnego dobrania leczenia, by leków było jak najmniej, podawane były one jak najrzadziej i jak w najniższych dawkach. U zwierzęcia z atopią zawsze jest coś do zrobienia i zawsze pozostaje ono pod naszą opieką. W atopii wygrywamy bitwy ale wojna z chorobą trwa całe życie zwierzęcia.
Autorzy
Praktyczne i nowoczesne opracowanie dotyczące najczęściej występujących chorób metabolicznych i niedoborowych u krów mlecznych. Książka powstała w oparciu o własne doświadczenia kliniczne. Pozycja jest podręcznikiem który posłuży zarówno studentom medycyny weterynaryjnej do nauki, jak i lekarzom weterynarii w ich codziennej praktyce.
Niniejsze opracowanie stanowi zestawienie podstawowych danych na temat profilaktyki zwierząt towarzyszących. Największy nacisk został położony na kwestie odrobaczenia i szczepień ochronnych. Warto podkreślić, że są to najczęściej wykonywane czynności w gabinetach weterynaryjnych, a usystematyzowana wiedza na ich temat ułatwia wykonywanie pracy przez lekarzy weterynarii. Książka zawiera informacje dotyczące profilaktyki psów i kotów, a także innych gatunków ssaków fretek, królików i gryzoni. Zapobieganie chorobom zakaźnym i inwazyjnym to niezmiernie ważny element praktyki lekarsko-weterynaryjnej w myśl zasady głoszonej przez Hipokratesa:: lepiej zapobiegać niż leczyć. Szerzenie tej postawy wśród lekarzy weterynarii i właścicieli zwierząt przynosi obopólną korzyść, zaś jej największymi beneficjentami są zdrowe zwierzęta.
Autorzy
Pierwszy w Polsce praktyczny przewodnik po chorobach i stanach patologicznych występujących u zwierząt łownych. Książka została opracowana przez naukowców ze Słowacji, Czech i Polski. Zawiera przystępne opisy wraz z kolorowymi zdjęciami oraz czytelne informacje o przydatności dziczyzny do spożycia.
Gorąco polecam tę publikację wszystkim myśliwym, a w szczególności tym, którzy dokonują oceny tusz po odstrzale lub prowadzą punkty skupu.
Z przedmowy Przewodniczącego Zarządu Głównego PZŁ – Łowczego Krajowego dr. Lecha Blocha
Jedna z najważniejszych zalet książki to bogata ilustracja fotograficzna przypadków chorobowych, obejmująca dokumentację zmian makroskopowych przyżyciowych oraz pośmiertnych.
Z recenzji dr. hab. Mirosława Karpińskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
W książce przedstawiono ponad 700 jednostek chorobowych, a każda z nich opisana jest według tego samego schematu, uwzględniającego m.in. definicję, objawy, diagnostykę różnicową, leczenie oraz informacje, które należy przekazać właścicielowi leczonego zwierzęcia. Olbrzymią zaletą tej publikacji są zamieszczone na końcu obszerne tabele leków, zawierające szczegółowe omówienie dawkowania i działań niepożądanych.
Książka skierowana jest do lekarzy weterynarii. Zamieszczono w niej informacje o lekach, z uwzględnieniem ich postaci i dawek, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. Poza lekami wydawanymi wyłącznie na receptę znajdą w niej Państwo również informacje o lekach dostępnych bez recepty oraz niektórych preparatach nieleczniczych promowanych przez firmy farmaceutyczne.
Chorobę zwyrodnieniową stawów można uznać za problem cywilizacyjny zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Wraz z wydłużeniem się życia psów i ze wzrostem świadomości ich właścicieli coraz wyraźniejsza staje się potrzeba opracowania skutecznych metod leczenia. Z racji przewlekłego charakteru choroby, zmiennego nasilenia objawów klinicznych i odmiennej reakcji na terapię u różnych pacjentów, lekarze weterynarii stoją przed naprawdę trudnym zadaniem. Warto więc skorzystać z tej książki. Przedstawiono w niej złożony mechanizm choroby zwyrodnieniowej stawów i możliwe sposoby leczenia, które nie ograniczają się wyłącznie do postępowania farmakologicznego. Omówiono również kompleksową ocenę stanu zwierzęcia, właściwe modyfikacje diety i stylu życia, metody rehabilitacji oraz działanie poszczególnych leków. Jest to naprawdę wartościowy podręcznik, który pomoże w uzyskaniu długofalowej poprawy samopoczucia pacjenta.dr n. wet. Beata DegórskaDzięki tej książce:poznasz zasady stosowania farmakoterapii, suplementacji, rehabilitacji, dietoterapii i medycyny regeneracyjnej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów u psów,zdobędziesz wiedzę, która pozwoli na ich właściwe łączenie dla uzyskania jak najlepszych efektów terapii,zrozumiesz, na czym polegają najnowsze metody leczenia radiosynowiorteza i zastosowanie osocza bogatopłytkowego, komórek macierzystych czy nowych leków z grupy piprantów,nauczysz się kontrolować ból pojawiający się u pacjentów cierpiących z powodu osteoartrozy.
Znieczulenia miejscowe są jednym z podstawowych elementów współczesnej anestezjologii weterynaryjnej, ponieważ umożliwiają realizację dwóch głównych założeń zwalczania bólu śród- i pooperacyjnego, czyli analgezji z wyprzedzeniem i analgezji multimodalnej. Prezentowane opracowanie, będące doskonałym przewodnikiem, w którym omówiono znieczulenia regionalne stosowane u psów i kotów, jest adresowane zarówno do lekarzy weterynarii stosujących techniki analgezji miejscowej we własnej praktyce klinicznej, jak i do studentów poznających zagadnienia współczesnej anestezjologii weterynaryjnej. W książce w sposób bardzo syntetyczny i przystępny omówiono kwestie związane z użyciem leków znieczulenia miejscowego oraz sposobów ich stosowania. Materiał został podzielony na 7 rozdziałów obejmujących wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z analgezją regionalną. Na szczególną uwagę zasługują rozdziały, w których krok po kroku przedstawiono techniki znieczuleń nasiękowych i okołonerwowych stosowanych w obrębie głowy, jam ciała oraz kończyny piersiowej i miednicznej. Liczne, bardzo przejrzyste schematy i zdjęcia w doskonały sposób uzupełniają omawiane zagadnienia. Polecam niniejszy przewodnik wszystkim lekarzom weterynarii wykonującym na co dzień zabiegi chirurgiczne u małych zwierząt.dr n. wet Piotr Skrzypczak
Wraz z rozwojem fizjoterapii zarówno w medycynie ludzkiej, jak i weterynaryjnej obserwuje się coraz większą rolę technik manualnych w procesie usprawniania pacjentów. Fizjoterapia i masaż psów przedstawia rehabilitację w nowoczesnym ujęciu i szczegółowo opisuje poszczególne metody z uwzględnieniem technik manualnych. W książce opisano zagadnienia z zakresu anatomii i fizjologii psa, opatrując je przejrzystymi planszami i ilustracjami. Przedstawiono także informacje o biomechanice popularnych sportów kynologicznych, zaprezentowano liczne ćwiczenia rehabilitacyjne oraz omówiono przygotowanie do wysiłku fizycznego i odpowiednie wyciszenie zwierzęcia po jego zakończeniu. Opisano również wybrane jednostki chorobowe oraz plany postępowania zoofizjoterapeutycznego.Dzięki tej książce dowiesz się:- jak wspomóc leczenie, wykorzystując masaże, odpowiednie programy terapeutyczne i właściwie dobrane plany ćwiczeń;- jak przebiega rozwój układ ruchu psa i jak pracują jego mięśnie;- jak właściwie przygotować zwierzę do startów w zawodach sportowych;- które techniki rehabilitacyjne przynoszą najlepsze efekty;- jak diagnozować choroby i patologie wpływające na pracę układu ruchu psów.Fizjoterapia i masaż psów to bardzo wartościowy podręcznik, który z pewnością znajdzie swoje miejsce w bibliotekach doświadczonych praktyków czy osób rozpoczynających kształcenie z zakresu rehabilitacji zwierząt, a także miłośników sportów kynologicznych.Małgorzata Kizerwetter zoofizjoterapeuta w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Animal Active, dyrektor Studium Fizjoterapii Zwierząt, prezes Polskiego Związku ZoofizjoterapeutówFragment Wstępu:W przeciwieństwie do ludzi, którzy zostali uwarunkowani tak, by z różnych powodów odrzucać dotyk, wiele zwierząt jest świadomych jego znaczenia w zmniejszaniu bolesności mięśni. Lepiej od nas orientują się, czego ich ciało potrzebuje, by poczuły ulgę. Jest więc obowiązkiem opiekunów wiedzieć, jaki jest stan zdrowia ich psów, a także rozumieć funkcjonowanie ich układu mięśniowego. W ten sposób wzmocni się również relacja między człowiekiem a psem.Julia Robertson i Andy Mead
Dwie jakże różne osobowości. Piotr Najsztub – popularny dziennikarz, człowiek o artystycznych zainteresowaniach, lekko podchodzący do życia, przez wielu uważany za ekscentryka, i Dorota Sumińska – lekarz weterynarii, osoba o wielkim sercu i z nie mniejszym poczuciem obowiązku. Irena A. Stanisławska rezygnuje tym razem z klasycznego wywiadu na rzecz rozmowy trojga znajomych. Taką bardzo życiową – o motywach podejmowanych decyzji, stosunku do innych ludzi, chwilach szczęścia i obawach, rozczarowaniach i marzeniach, umiejętności radzenia sobie w szczególnych sytuacjach. Oprócz licznych porównań ze światem zwierząt nie brak tu słownych utarczek, plotek, anegdot i kawałów. Czytelnik nawet nie zauważa, kiedy sam daje się wciągnąć w dialog i rozpoczyna dyskusję z rozmówcami.
„Zabiegi lekarsko-weterynaryjne u koni. Kompendium” to nieodzowne narzędzie dla każdego lekarza weterynarii zajmującego się leczeniem koni w praktyce. Z tą książką sprostasz codziennym wyzwaniom!
Zespół doświadczonych autorów jasno i zwięźle objaśnia techniki, opisując od strony praktycznej cały zakres zabiegów i badań wykonywanych w lecznicy dla koni, a także algorytmy postepowania w wielu sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia tych zwierząt. Przystępne instrukcje „krok po kroku”, liczne ilustracje, a także konkretne porady oraz wskazówki umożliwiają zarówno początkującym w zawodzie, jak i osobom powracającym do praktyki szybkie i efektywne opanowanie wszystkich ważnych czynności.
Kompendium to:
• cenne porady doświadczonych praktyków specjalizujących się w leczeniu koni,
• sprawdzona koncepcja – podstawowa wiedza diagnostyczna w pigułce przedstawiona w sposób praktyczny, zorientowany na rozwiązanie problemu,
• aktualne podsumowanie – know-how zgodne z najnowszymi standardami,
• dodatkowo: wskazówki dotyczące prowadzenia rozmowy, negocjowania umowy o pracę oraz podstaw prawnych.
Od kilku dekad rehabilitacja odgrywa coraz większą rolę w programie kompleksowego postępowania z weterynaryjnymi pacjentami ortopedycznymi, neurologicznymi i geriatrycznymi oraz kontuzjowanymi sportowcami. Korzyści ze stosowania fizjoterapii u zwierząt towarzyszących potwierdzają liczne ośrodki rehabilitacji, co przyczynia się do szerzenia wiedzy na jej temat.Autorzy, uznani klinicyści oraz prekursorzy w dziedzinie rehabilitacji weterynaryjnej, w przystępny i obrazowy sposób przedstawili metody fizjoterapeutyczne, wyjaśniając mechanizm ich działania, wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania oraz metodykę wykonania w przypadku pacjentów leczonych zachowawczo i operacyjnie. Książka zawiera także przykładowe algorytmy postępowania w wybranych, najczęściej spotykanych jednostkach chorobowych, które pozwalają na ustalenie planu postępowania fizjoterapeutycznego w konkretnych przypadkach.Fizjoterapia psów i kotów. Rehabilitacja i zwalczanie bólu jest niezbędną pozycją zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają studia z zakresu rehabilitacji weterynaryjnej, jak i dla doświadczonych klinicystów, którzy poszukują punktu odniesienia przy opracowywaniu protokołów postępowania z zakresu zoofizjoterapii.Małgorzata Kizerwetter, zoofizjoterapeuta w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Animal Active, dyrektor Studium Fizjoterapii Zwierząt, prezes Polskiego Związku ZoofizjoterapeutówDzięki tej książce:- opracujesz indywidualny i optymalny plan fizjoterapii dla każdego pacjenta w oparciu o przedstawione protokoły postępowania;- skrócisz czas rekonwalescencji psów i kotów po zabiegach operacyjnych;- szybko i skutecznie wspomożesz leczenie pacjentów z ostrym lub przewlekłym bólem;- rozwiniesz swoją wiedzę i umiejętności, korzystając z filmów instruktażowychzamieszczonych na płycie DVD.
Pierwszy podręcznik bardzo obrazowo przedstawiający wiadomości niezbędne dla lekarza klinicysty zajmującego się chorobami małych zwierząt.
Opracowanie zawiera m.in.::
- podstawowe wiadomości z zakresu elektrofizjologii serca,
- techniki wykonywania zapisu EKG u różnych gatunków małych zwierząt,
- analizę zapisu krzywej EKG,
- wartości prawidłowego EKG u różnych gatunków małych zwierząt,
- zmiany w elektrokardiogramie i ich znaczenie diagnostyczne.
Opracowanie polecane także jako skrypt dla studentów Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej
Podręcznik ten przeznaczony jest głównie dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, praktykujących lekarzy weterynarii oraz pracowników laboratoriów diagnostycznych. Mogą po niego sięgnąć także inni czytelnicy, którzy z racji wykonywanego zawodu lub zainteresowań chcą uzupełnić swoją wiedzę z zakresu parazytologii weterynaryjnej.
Książka "Wybrane elementy żywienia a problemy zdrowotne krów mlecznych" spotkała się z dużym zainteresowaniem lekarzy weterynarii, hodowców krów, zootechników i studentów. Część pierwsza książki zniknęła z półek księgarskich, nakład został wyczerpany. W związku z tym Autorzy postanowili opublikować część drugą z nowymi treściami, ponadto wzbogaconą o opis metod chowu.
Autorzy w sposób kompetentny i usystematyzowany przedstawiają problematykę pobierania paszy, energii paszy, źródeł białka, opisują również normy żywienia krów.
Aspekty praktyczne książki zachęcają do jej nabycia i stosowania zawartych w niej informacji i porad w celu utrzymania zdrowia krów, ich dobrostanu oraz produkcji wysokiej jakości mleka.
Sprawne udzielenie pierwszej pomocy może uratować życie!
Przejrzysty podręcznik ułatwiający nie tylko udzielenie pierwszej pomocy w stanach nagłych, ale także prowadzenie dalszego leczenia u najważniejszych gatunków w nowoczesnej praktyce małych zwierząt.
Od A do Z: wszystkie nagłe przypadki od apatii po zatrzymanie akcji serca W skrócie: wybór i dawkowanie roztworów infuzyjnych, antybiotyków
i preparatów do żywienia klinicznego
Nowe: postępowanie w stanach nagłych u szczeniąt, kociąt, królików, świnek morskich, jeży i ptaków.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?