W tym sektorze polecamy wartościowe książki psychologiczne o emocjach i uczuciach, zarówno tych poztytywnych jak i tych negatywnych, które towarzyszą nam od dziecka. Żyjemy w świecie pełym lęku, niepokoju i praktycznie każdego dnia walczymy ze stresem. Tutaj nasz czytelnik znajdzie poradniki, które pomogą mu uwolnić się od lęku i żyć pełnią życia. Dzięki licznym publikacjom i podręcznikom nauczycie się tworzyć użyteczne prognozy zamiast fantazji lękowych, podejmować działania i pokonacie w sobie skłonność do unikania, akceptowania i przekierowywania myśli lękowych. Polecamy książkę Joela Mindena pt. Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać prowadzi ona Czytelnika przez praktyczne fazy akceptacji i radzenia sobie z emocjami.
Skuteczne sposoby radzenia sobie z depresją
Depresja to nie tylko przedłużające się poczucie beznadziei, chandra i spadek energii, to poważne zaburzenie, które wymaga leczenia. Choroba ta dotyka milionów ludzi na całym świecie niezależnie od płci, rasy i sytuacji społeczno-ekonomicznej. Na szczęście istnieją skuteczne narzędzia umożliwiające powrót do zdrowia.
Robert L. Leahy w swoim bestsellerowym poradniku opisuje różne rodzaje zaburzeń depresyjnych, ich objawy, przyczyny i wpływ na codzienne funkcjonowanie. Posługując się przykładami zaczerpniętymi z wieloletniej praktyki klinicznej, tłumaczy, w jaki sposób wykorzystać narzędzia terapii poznawczo-behawioralnej, by pokonać dojmujący smutek. Uczy radzenia sobie z samokrytyką i niezdecydowaniem, wskazuje, skąd czerpać motywację i jak poczuć się wystarczająco dobrym. Stosowanie zawartych w książce praktycznych ćwiczeń pozwoli zmienić sposób myślenia i działania, by zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.
Pokonaj depresję, zanim ona pokona ciebie to książka, która pomaga przerwać spiralę samonapędzających się objawów i daje nadzieję na satysfakcjonujące życie wolne od cierpienia.
Dzięki tej książce:
poznasz najskuteczniejsze sposoby leczenia depresji oparte na terapii CBT;
dowiesz się, jak poprawić relacje z bliskimi i otworzyć się na nowe znajomości;
nauczysz się dbać o siebie, by zmniejszyć ryzyko nawrotów.
Mistrzowski przewodnik napisany przez specjalistę praktyka. Przedstawia typowe problemy związane z depresją i przystępnie wyjaśnia, jak można je rozwiązać. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto cierpi na depresję.
Dr med. Aaron T. Beck, emerytowany profesor Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Pensylwanii
Jeśli masz depresję lub tendencję do niej, ta książka jest dla ciebie. Została napisana przez jednego z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie terapii poznawczo-behawioralnej. Zawiera wnikliwe i wyważone studium depresji oraz opisy sprawdzonych strategii, które pomogą ci ją zwalczyć.
Dr med. Christopher G. Fairburn, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Oksfordzkim
Autor daje jasne, krótkie i praktyczne wskazówki pozwalające walczyć z najczęstszymi problemami chorych na depresję. Opierając się na wynikach najnowszych badań i doświadczeniu klinicznym, Leahy po raz kolejny prezentuje narzędzia, które pomagają w leczeniu choroby. Fascynująca, wciągająca i pouczająca lektura.
Dr Alison Harvey, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley
Dlaczego dzieci stają się częścią zjawiska, jakim jest prześladowanie? Czy cyberprzemoc różni się od tradycyjnego prześladowania? W jaki sposób można zapobiegać prześladowaniu w szkole? W Psychologii prześladowań w szkole zgłębiamy, czym jest prześladowanie i jakie czynniki prowadzą do tego, że dzieci wchodzą w role prześladowców, ofiar, obrońców, świadków czy też nawet kombinacje tych ról. Książka zawiera omówienie strategii zapobiegawczych zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia prześladowania w szkole, a także przegląd działań, jakie placówka może podjąć, jeśli będą w niej miały miejsce incydenty związane z prześladowaniem. Prześladowanie ma daleko idące konsekwencje, a jego skutki są czasami tragiczne, więc niezbędne jest zrozumienie, dlaczego i w jaki sposób do niego dochodzi. Psychologii prześladowań w szkole umożliwia poszerzenie wiedzy na ten temat w celu podejmowania efektywnych interwencji.
Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból czy obsesje nie zawsze muszą być efektem wydarzeń, których doświadczyliśmy osobiście. Ich korzenie czasem sięgają czasu naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Badania dowodzą, że traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niniejsza książka czerpie z wniosków czołowych ekspertów zajmujących się zagadnieniem zespołu stresu pourazowego, m.in. Rachel Yehudy i Bessera van der Kolka. Nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy, od dawna nie żyje, albo historia tego doświadczenia została zapomniana lub przemilczana – ślady emocjonalne tego zdarzenia mogą wciąż pozostać żywe. Często są głęboko ukryte, zakodowane w genach i języku i mogą odgrywać znacznie większą rolę, niż do tej pory przypuszczano. Mark Wolynn – terapeuta z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Jest pionierem w badaniach nad dziedziczoną traumą. Prowadził zajęcia na wielu prestiżowych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie w Pittsburgu, The New York Open Center i The California Institute of Integral Studies, a także w wielu klinikach, szpitalach i ośrodkach szkoleniowych. Jego artykuły publikowane były m.in. w „Psych Central”, a wiersze w „New Yorkerze”.
Since he first developed the idea that depression is a stress response gone awry, Philip Gold has spent decades researching what this means for our whole bodies, not just our brains. In this book, he reveals the latest research on how depression affects every aspect of our health - from the chemical messengers that control sleep and appetite to the brain's structure and functionality. By painting a fuller picture of this insidious disease, Gold transforms our understanding of different forms of depression - including related conditions such as bipolar and seasonal affective disorders - and its huge impact on global health.
Timely, urgent and important, Breaking Through Depression articulates the workings of this misunderstood illness in compelling and often surprising detail, introducing the newest innovations in treatment that offer hope for healing.
Ewa Woydyłło podejmuje temat depresji.Rozpoczyna od zdiagnozowania choroby i odróżnienia jej od okresowego obniżenia nastroju, z którym często depresja bywa mylona. Autorka namawia czytelnika do uważnej samoobserwacji, ale i do korzystania z pomocy psychologa i lekarza. Opisuje możliwości leczenia depresji, poczynając od sposobów niemedycznych, a kończąc na różnych wariantach terapii profesjonalnych Przekonuje, że psychoterapia, terapia indywidualna czy grupowa lepiej służą walce z chorobą niż leczenie farmakologiczne.Książka pozwala zrozumieć depresję i przekonuje, że z tej choroby można się wyleczyć.
Wydany w 2001 roku esej bell hooks dziś jest pozycją klasyczną. Nie byłoby bez niego „Dlaczego miłość rani? Studium z socjologii” Evy Illouz, „Wymyślić miłość na nowo” Mony Chollet czy wielu współczesnych poradników, jak choćby „Czułej przewodniczki” Natalii de Barbaro. Książka ta jednak nie ma li tylko historycznego znaczenia, zawarte w niej tezy i pytania wciąż pozostają w mocy. Najlepszy dowód, że w marcu 2021 roku, dwie dekady od swojego pierwszego wydania, „Wszystko o miłości” ponownie znalazło się na liście bestsellerów „New York Times’a”, a bell hooks regularnie pojawia się w rozmaitych rankingach jako najważniejsza myślicielka naszych czasów. Z pewnością była jedną z pierwszych teoretyczek, które zajęły się tematem miłości, wcześniej zawłaszczonym przez mężczyzn.
Zdaniem hooks, miłość w świecie, gdzie rządzą patriarchat i kapitalizm, nie jest możliwa. Nie sposób bowiem mówić o miłości w systemie opartym na dominacji, władzy, wyzysku, a także w jakiejś mierze na kłamstwie: w społecznym teatrze, gdzie role silnych i słabych są odgórnie przydzielone, nikt nie może być w pełni sobą. Swobodnej ekspresji osobowości nie sprzyja również największe oszustwo naszej kultury – mit romantycznej miłości – który pielęgnuje w nas złudzenie, że prawdziwe uczucie jest czymś przejmującym nad nami kontrolę, a nie wyborem i codzienną pracą.
bell hooks pisała swoją książkę dwadzieścia lat temu, ale czy w kwestiach, jakie podejmuje, tak wiele się zmieniło? Czy żyjemy w kulturze, która jest już gotowa na miłość wolnych mężczyzn i wolnych kobiet?
bell hooks (1952-2021) – wybitna amerykańska filozofka, pisarka, poetka, czołowa przedstawicielka trzeciej fali feminizmu i czarnego feminizmu, autorka kilkudziesięciu książek. Urodziła się jako Gloria Jean Watkins w stanie Kentucky. Jej ojciec był dozorcą, a matka pomocą domową. Artystyczny pseudonim przybrała posiłkując się nazwiskiem ukochanej babki – życzyła sobie, by pisać go małymi literami, aby zwrócić uwagę przede wszystkim na to, co ma do powiedzenia, a nie na swoją osobę.
Studiowała filologię angielską na Uniwersytetach w Berkeley oraz Wisconsin, doktorat z literatury obroniła na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz. Była wykładowczynią na tak renomowanych uczelniach, jak Yale, Stanford, City College of New York.
Uważała, że feminizm winien być ruchem społecznym, który bierze pod uwagę również pochodzenie klasowe i rasę. Jej zdaniem kobiecości nie sposób sprowadzić do jednego uniwersalnego doświadczenia – zależy ono od zajmowanego w społeczeństwie miejsca, toteż postulat równouprawnienia płci nie załatwia sprawy. Na język polski zostały dotychczas przetłumaczone dwa tytuły hooks – „Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum” (2013, 2022) oraz „Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości” (2022).
Alternatywny magazyn „Utne Reader” umieścił bell hooks wśród „100 wizjonerów, którzy zmienią twoje życie”.
We need to encourage men to talk about their feelings. This book uses the Lions Barber Collective's established training approach - created with the help of psychiatrists and mental health professionals - to gives you the tools you need to play a supportive role and listen effectively.
The shocking statistic that suicide is the biggest killer of men aged 29-40 in the UK has made us all wake up to the fact we need to encourage men to talk about their feelings. For some, the stigma and taboo around mental health make it a difficult subject to speak about or 'admit' to due to shame of being seen to be weak, especially in men.
What can you do about it? What steps can you take, that could make a real difference to the men around you - and point them toward the right help?
Tom Chapman is the founder of mental health charity the Lions Barber Collective, set up to raise awareness for the prevention of suicide. This book uses the LBC's established training approach, to gives you the tools you need to play a supportive role and listen effectively.
Uważność może nam dać odwagę.Większość z nas, nawet gdy przeżywa radość, odczuwa jednocześnie głęboki lęk. Lękamy się końca szczęśliwej chwili, niezaspokojenia naszych potrzeb, utraty przedmiotów miłości czy poczucia bezpieczeństwa. W niniejszej książce nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla Thich Nhat Hanh objaśnia, jak możemy rozpoznać nasz lęk i przekształcić go, odnajdując drogę do prawdziwego szczęścia i wolności.Posługując się osobistymi anegdotami z długiego i barwnego życia, jak również własnym doświadczeniem mnicha buddyjskiego, Thich Nhat Hanh uczy, w jaki sposób praktyczne techniki uważności są w stanie nam pomóc. Pokazuje, jak możemy zakorzenić się w chwili obecnej i znaleźć w sobie odwagę skonfrontowania się z tym, co nas przeraża, abyśmy mogli panować nad własnym lękiem i cieszyć się życiem.
Poruszające studium kwestii śmiertelności. W dziele podsumowującym jego pracę i osobiste doświadczenie Yalom pomaga rozpoznać, jak strach przed śmiercią leży u podstaw większości naszych niepokojów. Omawia doświadczenia, które mogą nam to uświadomić. Należą do nich poczucie straty (śmierć ukochanej osoby, rozwód, utrata pracy lub dachu nad głową), marzenia senne, trauma czy starzenie się. Autor przekonuje, że zmierzenie się z własną śmiertelnością inspiruje nas do zmiany priorytetów. Dzięki temu możemy głębiej komunikować się z tymi, których kochamy, doceniać piękno życia i podejmować ryzyko, wiodące do osobistego spełnienia.
Irvin D. Yalom – emerytowany profesor psychiatrii na uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta mający wieloletnie doświadczenie w pracy z ludźmi. Autor błyskotliwych powieści psychologicznych i podręczników. W swoich pracach prezentuje terapię w ujęciu egzystencjalnym. Jest autorem klasycznych już podręczników, takich jak: Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka, Psychoterapia egzystencjalna, Dar terapii. Wspaniałe gawędziarstwo autora można poznać w opowiadaniach terapeutycznych: Kat miłości, Mama i sens życia oraz w powieściach: Leżąc na kozetce, Kiedy Nietzsche szlochał.
Every cell in my body is filled with the code of generations of trauma, of death, of birth, of migration, of history that I cannot understand. . . . I want to have words for what my bones know.
By the age of thirty, Stephanie Foo was successful on paper: she had her dream job as an award-winning radio producer at This American Life and a loving boyfriend. But behind her office door, she was having panic attacks and sobbing at her desk every morning. After years of questioning what was wrong with herself, she was diagnosed with complex PTSD – a condition that occurs when trauma happens continuously, over the course of years.
Both of Foo’s parents abandoned her when she was a teenager, after years of physical and verbal abuse and neglect. She thought she’d moved on, but her new diagnosis illuminated the way her past continued to threaten her health, relationships, and career. She found limited resources to help her, so Foo set out to heal herself, and to map her experiences onto the scarce literature about C-PTSD.
In this deeply personal and thoroughly researched account, Foo interviews scientists and psychologists and tries a variety of innovative therapies. She returns to her hometown in California to investigate the effects of immigrant trauma on the community, and she uncovers family secrets in the country of her birth, Malaysia, to learn how trauma can be inherited through generations. Ultimately, she discovers that you don’t move on from trauma – but you can learn to move with it.
Powerful, enlightening and hopeful, What My Bones Know is a brave narrative that reckons with the hold of the past over the present, the mind over the body – and examines one woman’s ability to reclaim agency from her trauma.
Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. SŁUP SOLI i ŚMIERDZĄCY SER to dwie książki uzupełniające się nawzajem, pokazują ten problem przemocy z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. Słup soli uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić? Niewiele. A grupa? O wiele więcej, najpierw jednak musi się zorganizować. W tym opowiadaniu chłopiec, który boi się i nie cierpi dręczenia, pod wpływem swojego brata, zaczyna działać... Autorka, dr Elżbieta Zubrzycka, z wykształcenia biolog i psycholog, stara się pokazać dzieciom, że zawsze więcej jest tych, które są przeciwne dręczeniu niż tych, które je popierają. Kiedy przerwą milczenie i zaczną o tym rozmawiać, okaże się, że są w stanie powstrzymać szkolnych dręczycieli i podnieść jakość swojego codziennego życia w szkole.
Jeśli kiedykolwiek zmagaliście się z depresją, możecie nabrać otuchy. Prosta, ale skuteczna metoda, polegająca na obejmowaniu najtrudniejszych emocji i przeżyć życzliwą, wolną od osądzania uwagą, pomoże wam przerwać raz na zawsze błędne koło cierpienia. Czterej wybitni specjaliści objaśniają, dlaczego próby uwolnienia się od złego nastroju poprzez myślenie albo siłą woli, tylko go pogłębiają. Korzystając z doświadczeń medytacyjnych Wschodu oraz terapii poznawczej, pokazują, jak zmienić pogrążające w rozpaczy mentalne nawyki - obsesyjne rozmyślania czy samooskarżenia - i dzięki temu lepiej sobie radzić z wyzwaniami życia.Każdy, kto chce odzyskać nadzieję i dobre samopoczucie, znajdzie pomoc w tej książce oraz dołączonym zestawie medytacji.Czy zmagasz się z depresją, czy też po prostu pragniesz lepiej zrozumieć własny umysł i emocje, to książka dla ciebie. Nasze społeczeństwo przeżywa epidemię depresji, więc życzyłbym sobie rozpowszechnienia tej sensownej formy terapii. - Doktor med. Andrew Weil, autor książki W 8 tygodni do zdrowia.Rewolucyjna praca. Pożyteczny poradnik osiągania równowagi psychicznej. Gorąco polecam tę książkę wraz z towarzyszącą jej płytą - Doktor Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnejTo najlepsza książka z dziedziny samopomocy od czasu przełomowego dzieła Davida D. Burnsa Radość życia. Dostarcza praktycznych strategii uwalniających od depresji we własnym życiu. - Z recenzji w "Library Journal".O autorach:Doktor Jon Kabat-Zinn - profesor medycyny na Uniwersytecie Massachusetts, światowej sławy autor, naukowiec i nauczyciel medytacji.Doktor Mark Williams - profesor psychologii klinicznej i badacz, stypendysta Wellcome Trust na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wraz z Z. Segalem i J. Teasdale'em autor bestsellera Terapia poznawcza depresji oparta na uważności.Doktor John Teasdale prowadził prace badawcze na wydziale psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz w Zakładzie Nauk Poznawczych i Badań nad Mózgiem w Cambridge.Doktor Zindel Segal kieruje katedrą psychoterapii Uniwersytetu w Toronto oraz Zakładem Terapii Poznawczo - Behawioralnej kanadyjskiego Centrum ds. Uzależnień i Zdrowia Psychicznego.
A ty, czego byś żałował przed śmiercią?Nigdy nie jest za późno na zmiany.Po latach niesatysfakcjonującej pracy Bronnie Ware postanowiła odmienić swój los. Znalazła pracę w opiece paliatywnej. Rozmowy z umierającymi zupełnie ją odmieniły. Dzięki nim odnalazła spokój i sens życia. Zrozumiała, że szczęście zależy wyłącznie od nas samych, a nasze wybory mają wpływ na to, czy odejdziemy spełnieni i szczęśliwi. Swoimi doświadczeniami postanowiła podzielić się z innymi.Czego najbardziej żałują umierający to książka, która daje nadzieję, uczy współczucia, pokazuje, jak żyć pełnią życia i osiągnąć wewnętrzną harmonię.
Względem pierwszego wydania z roku 2008, gdy książka nosiła częściowo inny tytuł „Diagnoza ryzyka samobójstwa”, obecnie można ją uznać za nową pozycję, gdyż w wielu miejscach została rozwinięta i uległa zmianie, m.in. w zakresach:
• uzupełnienia o podsumowanie czynników ryzyka samobójstwa dla młodzieży,
• większej ilości wniosków autora wynikających z ponad 22-letniej praktyki klinicznej,
• rezygnacji, jak dawniej, z kodowania zaburzeń zgodnie z aktualną klasyfikacją – w większym stopniu celem było ukazanie zaburzeń i chorób w ich ponadczasowym wymiarze (występowania przez dziesięciolecia) – aczkolwiek w wielu miejscach nastąpiła „aktualizacja” do ICD-11, szczególnie w przypadku zmiany nazewnictwa,
• uzupełnienia o najnowsze badania naukowe do 2023 roku,
• wyprowadzania wniosków na bazie niemal 1600 cytowanych badań naukowych.
Jarosław Stukan – psycholog, psychotraumatolog, suicydolog kliniczny, specjalista psychoterapii uzależnień, biegły sądowy. Twórca pojęcia i idei tworzenia „poradni suicydologicznych” w Polsce funkcjonujących w ramach głównego programu prewencji Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom, którego autor jest prezesem.
Szczegółowe informacje na temat tworzenia poradni suicydologicznych oraz specjalizacji
z suicydologii klinicznej znajdują się na stronie internetowej towarzystwa.
Pokonaj demony przeszłości Każdy nosi w sobie jakiś ból czy wręcz traumę. Często jest ona nieuświadomiona i chowa się w podświadomości, wyłaniając się w najmniej odpowiednich momentach i blokując drogę do szczęścia. Bardzo ważne jest, aby uświadomić ją sobie, a następnie tak przepracować, aby już nigdy nie stanowiła przeszkody w podejmowaniu decyzji i osiąganiu obranych celów.Jak przekuć własne doświadczenia w skuteczny program uzdrawiający? Teal Swan przez 13 lat była ofiarą fizycznego i psychicznego znęcania się oraz molestowania seksualnego. W wieku 19 lat uciekła od swojego prześladowcy i rozpoczęła walkę o powrót do normalności. Dziś jest światowej sławy terapeutką i specjalistką w dziedzinie metafizyki. Teraz dzieli się zdobytą wiedzą z milionami ludzi, ucząc ich, jak mogą znaleźć przebaczenie, szczęście, wolność i poczucie bezpieczeństwa oraz pokochać samych siebie. Opisuje obejmujące zaledwie 18 kroków techniki, które pomogą Ci uwolnić się od traum i lęków. Ten autorski program wypróbowała na sobie z rewelacyjnym skutkiem.Terapia, którą możesz wykonać sam w domu Autorka wykorzystuje wiedzę z różnych dziedzin: filozofii, metafizyki, psychologii i biologii, i łączy w skuteczny system uzdrawiania ciała i duszy. Po co wydawać pieniądze na drogie terapie? Teraz, abyś samodzielnie mógł oczyścić się z fałszywych przekonań, pozbyć się strachu i w pełni pokochać siebie, wystarczy Ci jedynie ta książka. Terapie możesz wykonać w domu, a na każdy etap poświęcisz tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie musisz się spieszyć.Ten autorski program pomoże ci: wyleczyć się z traum z przeszłości,pozbyć się problemów emocjonalnych,stawić czoło dręczącym Cię lękom,wyzwolić się z krępujących więzów przeszłości i przebaczyć sobie i innym,odkryć metody radzenia sobie z problemami,zrozumieć siebie i swoje emocje.Zrób pierwszy krok ku wolności
Jak zmienić swój scenariusz życiowy, aby być szczęśliwym. Umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi kształtuje nasze życie. Życie każdego z nas toczy się zaś według scenariusza, który tworzymy we wczesnym dzieciństwie. Scenariusz może być smutny, może być też pełen sukcesów; decyduje, w jaki sposób odnosimy się do przyjaciół, kogo poślubiamy, a nawet w jakim łożu zakończymy życie. Berne demonstruje w tej książce, jak powstaje taki scenariusz, jak wprowadzany jest w życie i – co najważniejsze – jak każdy z nas może go zmienić, aby zakończył się szczęśliwie...
Książka Magdaleny Chrzan-Dętkoś stanowi bardzo ciekawą, naukowo udokumentowaną, prezentację najnowszych badań (w tym własnych) oraz klinicznych studiów przypadków kobiet z depresją poporodową. To rzetelne kompendium będzie drogowskazem w diagnozowaniu i pomocy psychologicznej, a także w profilaktyce i poradnictwie rodzinnym.
dr hab. Bernadetta Izydorczyk, prof. UJ
Monografia należy do nielicznych w Polsce prac łączących ujęcie badawcze, podręcznikowe, poradnikowe i kazuistyczne. Takie podejście do tematu wymagało od Autorki wszechstronnej wiedzy. Jako psycholog musiała głęboko wniknąć w zagadnienia z zakresu medycyny, psychoterapii, wsparcia psychologicznego, a nawet traumatologii. To sprawia, iż recenzowana rozprawa ma charakter unikatowy. (...)
Autorka przeprowadza czytelnika przez niejasności terminologiczne (…), proponując klarowne rozróżnienie problemów takich jak przygnębienie poporodowe czy baby blues, depresja w ciąży i depresja poporodowa. Sama ta część opracowania warta jest włączenia do lektur obowiązkowych studentów psychologii, medycyny, pielęgniarstwa czy nauk o zdrowiu, a także praktyków zajmujących się pracą z młodymi rodzicami.
dr hab. Małgorzata Lipowska, prof. UG
Magdalena Chrzan-Dętkoś, dr psychologii, pracuje w Zakładzie Psychologii i Psychopatologii Rozwoju Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, jest certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Współprowadzi ośrodek psychoterapeutyczny Centrum Terapii Depresji w Gdyni, jest koordynatorką merytoryczną programu profilaktycznego „Przystanek Mama” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w północnej Polsce.
Matronat: Fundacja Rodzić po Ludzku
Męska depresja to wciąż mało poznane zjawisko, cicha epidemia. Nasza kultura nie pozwala mężczyznom na okazywanie uczuć, słabości, na mówienie o problemach, w konsekwencji czego skrywają swoje emocje i lęki. Problemy, które uważamy za typowo męskie - trudności z intymnością, pracoholizmem, alkoholizmem, obelżywymi zachowaniami i wściekłością - to naprawdę próby uniknięcia depresji.Terrence Real łamie cywilizacyjne tabu i przerywa milczenie o przekazywanej od pokoleń toksycznej sukcesji - pokazuje, jak dojść do sedna problemu, skutecznie się leczyć, podjąć próby naprawienia relacji i zerwać ze szkodliwym dziedzictwem. Wnikliwą analizę łączy z przekonującymi opowieściami o swoich pacjentach, a także własnych doświadczeniach z depresją."Jak na ironię, te same czynniki, które przyczyniają się do depresji, sprawiają, że jej nie dostrzegamy""Aby zrozumieć męską depresję, musimy rozpoznać warunki, w których się rodzi, odkryć, w jaki sposób, pod hasłem męskości i często w najlepszych intencjach, zdradzamy i deformujemy naszych synów"
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?