"Strategia szachowa polega na opracowaniu kierunku prowadzenia walki w trakcji partii. Planowanie w grze musi opierać się na specyfice aktualnej pozycji na szachownicy. Oznacza to, że ustawienie każdej pojedynczej figury i pionka może mieć istotny wpływ na ocenę sytuacji.Zasady strategii szachowej zostały po raz pierwszy dogłębnie zbadane i sformułowane przez pierwszego mistrza świata, Wilhelma Steinitza (1836-1900). Opracował on metodę znajdowania odpowiedniego planu gry na podstawie prawidłowej oceny pozycji. Obecnie tezy Steinitza zostały zmodernizowane do trzech podstawowych grup:1. Słabe i silne pola,2. Działanie i mobilność figur,3. Struktury pionkowe.Zostały one opisane w tej książce, a 100 komentowanych partii zawartych w poszczególnych rozdziałach pozwoli poznać koncepcje strategiczne (takie jak przewaga przestrzenna w centrum, przewaga pionkowa na skrzydłach, walka o otwarte linie, siła gońców, przewaga skoczka nad gońcem itp.).Szachiści potrzebują szerokiej wiedzy. Gra rzadko toczy się bowiem zgodnie z zamierzonym planem. Nowe i często nieznane sytuacje pojawiają się nagle na szachownicy i wymagają dużej elastyczności. Dogłębna wiedza szachowa jest zatem istotną zaletą.Niniejsza książka pomoże uczynić każdego adepta szachów zawodnikiem wszechstronnym, potrafiącym rozwiązać w trakcji swych pojedynków wszelkie i skomplikowane problemy pozycyjne."
Końcówka jest tym etapem partii, w którym chodzi o przekształcenie w wygraną przewagi zdobytej w grze środkowej albo nawet już w debiucie. Tu każdy błąd może przesądzić o wyniku walki i rzadko nadarza się szansa na jego naprawienie.
Oto książka niezbędna dla każdego szachisty, napisana przez jednego z najwybitniejszych arcymistrzów w historii. Keres nie omawia tu wszystkich znanych w teorii pozycji w grze końcowej, tylko analizuje najważniejsze typy końcówek, które można uznać za punkt wyjścia tych bardziej złożonych. Rozpatruje je bardzo szczegółowo, przedstawiając przy tym podstawowe zasady prawidłowego rozgrywania końcówek, których znajomość przyda się na pewno każdemu graczowi. Co ważne, Autor nie skupia się na wskazywaniu najlepszych ruchów w danych pozycjach. Raczej objaśnia te pozycje w taki sposób, by naprowadzić czytelnika na właściwe rozwiązania i nauczyć go samodzielnego znajdowania w nich najsilniejszych kontynuacji na szachownicy.
Paul Keres (1916–1975), wybitny estoński szachista, zwany Księciem Szachów. W latach 1937–1965 należał do ścisłej czołówki największych szachistów świata. Sześciokrotnie brał udział w Turnieju Kandydatów, wyłaniającym pretendenta do walki o tytuł mistrza świata, pięciokrotnie zdobył w nim drugie miejsce.
Dążenie do wczesnego zwycięstwa jest automatycznie zaprogramowane w umyśle każdego szachisty, nawet początkującego adepta królewskiej gry.Jerzy Konikowski, ze WstępuOtwarcie jest bardzo ważnym stadium w potyczkach szachowych. Jeśli szachista na początku gry osiągnie przewagę materialną lub pozycyjną, wtedy przeciwnikowi będzie trudno ją zniwelować w grze środkowej, natomiast do końcówki może w ogóle nie dojść. W celu głębszego zrozumienia wszystkich problemów tkwiących w otwarciu poleca się analizowanie pojedynków mistrzów i arcymistrzów oraz studiowanie ich komentarzy.Szybkie zwycięstwa są zbiorem 204 interesujących i ważnych dla teorii debiutów szachowych batalii z lat 19632008, które trwały nie dłużej niż 25 posunięć. Czytelnik w trakcie ich analiz pozna wiele typowych błędów spotykanych w zmaganiach przy szachownicy, które może później ominąć we własnej praktyce turniejowej. Wszystkie przytoczone przykłady kończą się efektowną kombinacją. Studiując je, czytelnik pozna także wiele ciekawych i ważnych motywów taktycznych.Książka składa się z dwóch części. Część pierwsza zawiera 204 diagramy, które ilustrują krytyczny moment w partii. Zadaniem Czytelnika jest znalezienie właściwej drogi do wygranej. Część druga to partie, których numeracja odpowiada kolejności diagramów. Tutaj można sprawdzić poprawność swych analiz i poprzez ocenę punktową oszacować aktualną siłę gry w zakresie taktyki szachowej. Rzetelne przestudiowanie wszystkich przykładów zwiększy także z całą pewnością wiedzę Czytelnika z zakresu debiutów szachowych.Jerzy Konikowski jest mistrzem FIDE, trenerem I klasy oraz autorem wielu publikacji, które ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Włoszech, Holandii i Czechach.
Rozwój twórczego myślenia jest trzecią książką z cyklu "Szkoła przyszłych mistrzów" i jak każda z tej serii stanowi odrębną całość. Autorzy zajęli się w tej książce grą środkową, która jest najmniej zbadaną i usystematyzowaną, a jednocześnie najciekawszą i najtrudniejszą częścią partii szachowej. Jest to pierwsza książka rozpatrująca między innymi zagadnienia z pogranicza szachów i psychologii. Prezentuje specyfikę podejmowania decyzji, uczy myślenia podczas rozgrywania partii szachowej oraz wyjaśnia sposoby podejmowania decyzji w różnorodnych szachowych sytuacjach. W książce omówiono kluczowe zagadnienia gry środkowej takie jak: liczenie wariantów, szachowa intuicja, racjonalność myślenia w partii szachowej, atak i obrona oraz analiza partii. Każdy z tych tematów został potraktowany z charakterystyczną dla autorów wnikliwością oraz precyzją i uzupełniony o testy umożliwiające lepsze zrozumienie tych zagadnień. Zgodnie z tradycją książkę kończy rozdział "Twórcze osiągnięcia słuchaczy szkoły", w którym przedstawiono partie wspólnie przeanalizowane przez młodych szachistów i arcymistrza Artura Jusupowa. To książka dla każdego szachisty pragnącego poszerzenia wiedzy szachowej i zrozumienia mechanizmów rządzących rozgrywaniem partii szachowej.
Wszystkie 60 partii z niniejszej książki zawiera dla mnie coś pamiętnego i ekscytującego []. Starałem się być zarówno szczery, jak i dokładny w swoich objaśnieniach, w nadziei, że pozwolą one wnikliwie spojrzeć na szachy, a to z kolei da czytelnikowi możliwość pełniejszego ich zrozumienia i podniesienia umiejętności w grze.Bobby Fischer, WprowadzenieUznawana jednogłośnie za najważniejsze dokonanie komentatorskie Bobbyego Fischera książka Moich 60 pamiętnych partii z pewnością należy do najsłynniejszych i najbardziej wpływowych publikacji szachowych w historii. Wydana po raz pierwszy po angielsku w 1969 roku, zawiera wyjątkowo obiektywne, szczere i samokrytyczne analizy najważniejszych, efektownych i szczególnie pouczających pojedynków amerykańskiego arcymistrza nie tylko wygranych, lecz także kilku remisowych i przegranych przez niego z okresu od 1957 do 1967 roku. Bardzo osobiste komentarze Fischera charakteryzują się też wyjątkową plastycznością, stanowiąc żywy i barwny literacki obraz pojedynków z czołowymi arcymistrzami z tamtych lat. Wkrótce po napisaniu tej książki Bobby sięgnął po koronę mistrza świata.Robert (Bobby) Fischer (19432008) zasłynął już jako nastolatek fenomenalnymi zdolnościami szachowymi. W 1972 roku wywalczył tytuł światowego championa w konfrontacji z Rosjaninem Borysem Spasskim meczu, którzy trzymał w napięciu cały świat i niezmiernie przyczynił się do popularyzacji szachów. Styl gry Fischera wyróżniał się błyskotliwością, a jego profesjonalizm w podejściu do zgłębiania szachowych tajników wyznaczył nowe standardy na tym polu. Fischer uznawany jest dziś za jednego z najwybitniejszych arcymistrzów w historii szachów.
Kombinacja jest najpiękniejszym elementem w partii szachów i składa się z forsownego wariantu zawierającego ofiarę materiału. Spotyka się ją we wszystkich fazach królewskiej gry: w otwarciu, grze środkowej oraz końcówce.W książce autorzy zwrócili uwagę na nieoczywisty fakt, że pojęcia kojarzone zazwyczaj z początkowymi fazami partii szachowej - takie jak strategia, taktyka, motyw, kombinacja szachowa - odnoszą się także do gry końcowej (końcówki). Oczywiście w grze środkowej w danej pozycji gracz ma więcej okazji do zetknięcia się z wymienionymi zagadnieniami ze względu na liczbę i różnorodność bierek na szachownicy. Jednak - jak widać na licznych przykładach zamieszczonych w tej książce - gra końcowa też nie jest ich pozbawiona. Czytelnicy, którzy sięgną po Kombinacje w grze końcowej, znajdą tu:oomówienie 32 najczęściej spotykanych w grze końcowej motywów taktycznych w różnych układach materialno-figurowych i 192 przykłady praktyczne do samodzielnego treningu; ozestaw 300 pozycji (zróżnicowany pod względem stopnia trudności i tematyki) do sprawdzenia znajomości motywów taktycznych oraz mechanizmów ich praktycznego wykorzystania między innymi w końcówkach pionkowych, wieżowych, hetmańskich i ciężkofigurowych;ołącznie 492 końcówki do samodzielnego treningu wraz z rozwiązaniami.Jacek Gajewski, rekordzista świata odnotowany w Księdze rekordów Guinnessa za najdłuższy maraton szachowy (15-17 grudnia 2017, Katowice, 50 godzin, 1 minuta i 7 sekund). Jest współautorem książek szachowych razem z Jerzym Konikowskim i Janem Przewoźnikiem oraz autorem artykułów naukowych o szachach.Jerzy Konikowski, mistrz szachowy i doświadczony szkoleniowiec I klasy. W latach 1978-1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobiet zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego liczne fachowe książki oraz artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Holandii, Republice Czeskiej, Rosji, Luksemburgu, Danii oraz we Włoszech.
I oto na szachowym Olimpie pojawili się Petrosjan i Spasski na pozór mistrzowie zwyczajni. A jednak skrupulatna analiza ich partii dowodzi niezwykłego talentu, natomiast okres, w którym zasiadali na tronie, okazał się ważnym etapem [], kiedy to stężał fundament pod gmachem nowoczesnych szachów.Garri Kasparow (ze wstępu) Garri Kasparow, trzynasty mistrz świata i jeden z najwybitniejszych szachistów w historii, opowiada o losach swoich poprzedników, dawnych championów, prezentuje ich najpiękniejsze partie, a także opisuje ich dokonania i cechy stylu gry. Przedstawia ich biografie w fascynującym historycznym i polityczno-kulturowym kontekście, odmalowując barwny wizerunek każdego z nich. Bohaterami trzeciego tomu antologii są: Tigran Petrosjan (19291984),Borys Spasski (ur. 1937),Svetozar Gligorić (19232012),Lew Poługajewski (19341995),Lajos Portisch (ur. 1937) oraz Leonid Stein (19341973). Trzeci tom bezprecedensowej publikacji w dziejach literatury szachowej, bardzo wysoko ocenionej przez znawców. Książka jest adresowana do miłośników królewskiej gry i wszystkich, którzy chcą poznać historię szachów.
Autor niniejszej książki, Garri Kasparow, jest trzynastym mistrzem świata w szachach oraz jednym z najwybitniejszych szachistów w historii. To przygotowane przez niego monumentalne dzieło (w sześciu tomach) ma bezprecedensowy charakter w historii literatury szachowej. Kasparow opowiada w nim o losach swoich poprzedników, dawnych championów, prezentując najwspanialsze ich partie - skomentowane na nowo z wykorzystaniem komputerowej technologii - a także opisuje ich dokonania, odkrycia i cechy stylu gry. Drugi tom tej antologii został poświęcony Maxowi Euwemu (1901-1981), Michaiłowi Botwinnikowi (1911-1995), Wasilijowi Smysłowowi (ur. 1921) oraz Michaiłowi Talowi (1936-1992). Kasparow przedstawia biografie i twórczość dawnych szachowych mistrzów w fascynującym historycznym i polityczno-kulturowym kontekście, odmalowując wielce plastyczny wizerunek każdego z nich. W przygotowaniu tej książki uczestniczył Dymitr Plisecki, znany historyk szachowy i autor książek o tematyce szachowej, zastępca redaktora naczelnego czasopisma Szachmaty w Rossii. Książka adresowana jest do miłośników gry szachowej oraz tych wszystkich, którzy chcą poznać jej historię.
Mat stanowi ostateczny cel i uwieńczenie partii szachowej, atak matowy zaś zasługuje na miano ostatecznej akcji na szachownicy, w stosunku do której inne działania mają tylko charakter pomocniczy. Vladimir Vuković (z Wprowadzenia) Sztuka ataku to jedna z najznakomitszych pozycji literatury szachowej. Autor wyjaśnia w niej, dlaczego atak raz kończy się sukcesem, a kiedy indziej nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Odkrywa tajniki - również te najbardziej złożone - tego najważniejszego elementu królewskiej gry. Uważna lektura zawartych w książce zasad i analiz podniesie na wyższy poziom umiejętności każdego entuzjasty szachów. Obecne wydanie zostało poprawione i uzupełnione przez Johna Nunna. W tej książce Vuković opisuje generalne zasady skutecznego atakowania, prowadząc drobiazgową analizę przedstawianych pozycji. Czytelnik znajdzie w niej takie zagadnienia ofensywy, jak: - różne formy ataku, - wzory pozycji matowych, - pole i punkty matowania, - sztuka prowadzenia ataku matowego.
By stać się graczem klasy arcymistrzowskiej, który dzięki swojemu rozumieniu szachów ma przewagę nad tysiącami zwykłych graczy, musisz rozwinąć w sobie wiele cech, cech artysty-twórcy, wyrachowanego praktyka i opanowanego zawodnika.
Aleksander Kotow
Graj jak arcymistrz to kontynuacja klasycznej pozycji Myśl jak arcymistrz. Autor radzi, jak przeprowadzać regularny trening, budować siłę i poprawiać styl, starając się zebrać wszystko, czego potrzebuje zapalony gracz, by się rozwijać i doskonalić. Dzieli się także rezultatami własnych studiów nad osiągnięciami kolegów-arcymistrzów.
Żeby osiągnąć mistrzostwo w królewskiej grze, należy nie tylko przyswoić rozbudowaną teorię, ale i rozwinąć myślenie o swoich ruchach i nauczyć się rozwiązywania szachowych problemów. Kotow wyodrębnia filary szachowego myślenia i pokazuje, jak wypracować i doskonalić własny styl gry, niejednokrotnie opierając się na analizach mistrzowskich partii. Jego podręcznik skierowany jest właśnie do graczy, którzy opanowali już podstawy i mają pewne doświadczenie w grze w warunkach rywalizacji.
Dzięki tej książce:
• pogłębisz wiedzę o teorii gry środkowej,
• poznasz metody stosowane przez arcymistrzów w prywatnych studiach i treningach,
• nauczysz się lepiej rozumieć pozycje na szachownicy,
• opanujesz umiejętność analizowania ukrytych możliwości kombinacyjnych i opracowania koniecznych wariantów,
• udoskonalisz zdolność kompleksowego planowania partii.
Aleksander Kotow, radziecki i rosyjski mistrz szachowy, był jednym z najlepszych szachistów okresu powojennego. Do historii przeszedł jednak przede wszystkim jako utalentowany dydaktyk i propagator szachów, a jego Myśl jak arcymistrz i Graj jak arcymistrz należą do najlepiej sprzedających się tytułów szachowych wszech czasów.
Nie ma znaczenia jak dobrze grasz – nie możesz spodziewać się dobrych wyników, kiedy masz przegraną po debiucie.
Garri Kasparow
szachowy mistrz świata w latach 1985-2000
Każdy młody szachista, który chce odnosi znaczące sukcesy w królewskiej grze, musi nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Jak to zrobić? Najważniejsze są intensywny trening, dopasowany do zdolności i nabytej już wiedzy, oraz starty w uznanych turniejach. Ta książka odsłania tajniki fachowego treningu szachowego.
Choć wszystkie fazy gry szachowej wymagają starannego studiowania, nie ulega wątpliwości, że współcześnie wyjątkowo ważna jest faza debiutowa. Poprawnie rozegrany początek partii to szansa na uzyskanie wczesnej przewagi. Do odnoszenia zwycięstw nie wystarczy jednak sama znajomość otwarć: należy skomponować własny repertuar debiutowy, dostosowany do indywidualnego stylu gry. A chociaż zgłębianie skomplikowanej teorii otwarć może wydawać się mozolne, trud ten zostanie nagrodzony.
Dzięki tej książce:
• poznasz najważniejsze otwarcia szachowe,
• opanujesz zasady pracy nad repertuarem debiutowym,
• udoskonalisz technikę liczenia wariantów,
• rozwiniesz swój zmysł taktyczny,
• docenisz znaczenie analizowania i komentowania partii
• zapoznasz się z głównymi problemami gry końcowej,
• dowiesz się, jak efektywnie wykorzystać komputer i internet w treningu szachowym.
Jerzy Konikowski jest mistrzem FIDE i doświadczonym szkoleniowcem I klasy. W latach 1978-1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobieca zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego fachowe książki i artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Republice Czeskiej, Luksemburgu i Danii.
Michaił Tal to prawdziwy fenomen w historii szachów. W 1960 roku został najmłodszym (w owym czasie) mistrzem świata. Dzięki olśniewającym kombinacjom w grze stał się ulubieńcem amatorów szachów. Błyskotliwy, ofensywny styl Tala często zbijał z tropu jego bezradnych przeciwników. Jego poprzednik na szachowym tronie, Wasilij Smysłow, powiedział: "Pojawienie się Tala w wielkich szachach przywodziło na myśl potężną eksplozję; jego styl gry charakteryzował się niezrównanym talentem kombinacyjnym". W książce Aleksander Rajecki i Maksym Czetwierik prezentują najefektowniejsze zwycięstwa Michaiła Tala. Autorzy dokonali starannego wyboru najsłynniejszych i najbardziej pouczających spośród jego partii oraz kombinacji, które wzbudzały podziw wielbicieli szachów. Uważne przestudiowanie zaprezentowanych szachowych arcydzieł Tala z pewnością dostarczy rozrywki amatorom królewskiej gry i przyczyni się do rozwoju ich szachowych umiejętności. Książka zawiera: najefektowniejsze kombinacje Tala, znakomity materiał szkoleniowy dla szachistów grających w ofensywnym stylu, wiadomości pomagające rozwinąć umiejętności taktyczne czytelnika.
Większość szachistów woli atakować, niż się bronić. Skutkiem tego technika gry w defensywie często jest ich najsłabszą stroną. Książka wyjaśnia podstawy gry obronnej. Zawiera również wiele testów pozwalających Czytelnikom na przećwiczenie swoich umiejętności. Obejmuje m.in. następujące tematy: budowanie blokady, uproszczenia, aktywna obrona i kontratak.
Lew Poługajewski przez ponad trzydzieści lat był jednym z czołowych arcymistrzów szachowych i kilka razy pretendentem do tytułu mistrza świata. Jego książki Grandmaster Achievement oraz Grandmaster Performance zostały powszechnie uznane za współczesną klasykę. Jakow Damski jest rosyjskim komentatorem telewizyjnym i radiowym oraz dziennikarzem.
Trzydzieści lat później obejrzałem partie Fishera po raz pierwszy od czasu, gdy zostały rozegrane. [] W miarę odgrywania tych partii uzmysłowiłem sobie, ze szachy Fishera były kształtowane przez jeden cel pokonanie Sowietów.Andrew Soltis (ze wstępu)Minęło niemal pół wieku od dnia, kiedy wybitny amerykański szachista Bobby Fischer (19432008) w pojedynkę wydarł tytuł szachowego mistrza świata Borisowi Spasskiemu, przełamując w ten sposób wieloletnią dominację radzieckich szachistów. Swoją drogę do mistrzostwa w szachach opisał w poczytnej książce Moich 60 pamiętnych partii. Obejmowała ona jednak tylko okres do roku 1967, a więc długo przed końcem jego kariery.Andrew Soltis, inny wybitny szachista amerykański, skrupulatnie prześledził karierę szachową Bobby'ego od czasów, gdy ten był nastolatkiem, aż do jego ostatniego meczu z Borisem Spasskim w 1992 roku. W tej książce Soltis dokonał świeżej i dogłębnej analizy 100 partii Bobby'ego Fishera arcydzieł szachownicy, które uczyniły z niego żywą legendę królewskiej gry.Andrew Soltis (ur. 1947) amerykański szachista, arcymistrz. Jest dziennikarzem oraz autorem wielu popularnych książek szachowych.
Arkana sztuki szachowej nie ograniczają się do nieskomplikowanych kalkulacji. Czasami samo liczenie nie wystarcza; zamiast dążyć do zdobyczy materialnych, gracz musi się rozeznawać w subtelniejszych przesłankach. I wtedy właśnie zaczyna się liczyć sztuka prawidłowej oceny pozycji oto bowiem okazuje się, że nie tylko należy przeliczyć wariant czy warianty ale także właściwie ocenić ich skutki.John Nunn (ze wstępu)Prawidłowa ocena pozycji na szachownicy to umiejętność niezbędna dla każdego silnego gracza. Na podstawie tej oceny można opracować optymalny plan dalszych ruchów. Właściwe zrozumienie tych zagadnień zdecydowanie wpływa na podniesienie poziomu gry, a także rozwinięcie talentu strategicznego.W tej książce Euwe udziela wielu cennych rad, omawiając na wybranych przykładach takie elementy gry pozycyjnej, jak:realizowanie przewagi większościowej na skrzydle hetmańskim,silne i słabe pola,atak na skrzydle królewskim,wykorzystywanie otwartych linii.Max Euwe (19011981) piąty mistrz świata w szachach. Z zawodu nauczyciel. Zasłynął też jako autor znakomitych podręczników szachowych o wielkich walorach dydaktycznych.
W końcówce wiedza o tym, co masz robić, stanowi połowę sukcesu, a jednocześnie częściowe rozwiązanie aktualnego problemu.W końcówce często dochodzi do pogorszenia jakości gry, co wynika z braku należytych studiów nad techniką ze strony graczy. Ten praktyczny poradnik, przeznaczony dla szachistów wszystkich poziomów, prezentuje techniki prowadzenia gry końcowej. Autorzy omawiają różne końcówki, a szczególną wagę przywiązują do najpopularniejszych wieżowych i umiejętności mistrza techniki Anatolija Karpowa. Znaczną część książki poświęcają krytycznej analizie końcówek z olimpiad, mistrzostw świata i Europy, dając tym samym czytelnikom cenną lekcję dobrych i złych posunięć.Z tej książki dowiesz się, jak:wykorzystać przewagę,uniknąć podstawowych błędów (które zdarzają się nawet arcymistrzom),sprytnie remisować,radzić sobie z obroną,prowadzić pojedynki gońca ze skoczkiem,połączyć debiut z końcówką.Aleksander Bielawski, arcymistrz, były mistrz świata juniorów i mistrz ZSRR, przez ponad dwadzieścia lat należał do światowej czołówki szachistów, był też trenerem Garriego Kasparowa w meczu z Nigelem Shortem o mistrzostwo świata w 1993 roku; od 1996 roku reprezentant Słowenii.
Idea obrony królewsko-indyjskiej walki przeciwko centrum białych pionków za pomocą nacisku figur, wspieranych czasem przez kontratak pionków została tak ujęta przez S. Tartakowera: ""Nie śmierć w centrum, lecz dla centrum"".Obrona królewsko-indyjska jest żelaznym punktem programu wszystkich powojennych szachistów o agresywnym stylu gry. Do jej głównych propagatorów należeli mistrzowie świata Garii Kasparow oraz Bobby Fischer. W tej książce Eduard Gufeld, wybitny specjalista w dziedzinie obrony królewsko-indyjskiej, pokazuje czerpiąc z własnego bogatego doświadczenia w jaki sposób czarne mogą ruszyć do kontrataku w każdym z wariantów.W tym debiucie czarne nie zadowalają się równowagą, lecz przydają grze napięcia i dynamiki. Obrona królewsko-indyjska jest debiutem niesymetrycznym, w którym strategia czarnych opiera się zasadniczo na ""rozbijaniu"" schematów przeciwnika. Jednocześnie, już we wczesnej fazie debiutu czarne próbują rozwinąć swój własny plan ataku. Z tego powodu obrona królewsko-indyjska może być studiowana tylko w działaniu, to znaczy jako proces przejścia od debiutu do gry środkowej.Eduard Gufeld (19362002) ukraiński szachista, arcymistrz od 1967 roku. W szachowym świecie był ceniony za wiedzę i lubiany za poczucie humoru. Napisał ponad 80 książek szachowych.
Niewiele książek miało tak wielki wpływ na literaturę szachową jak praca wybitnego szachisty Aleksandra Kotowa Myśl jak arcymistrz. Jej pierwsze wydanie sprzedało się w trzy miesiące i natychmiast uznano ją za klasykę. To jedna z najlepiej sprzedających się książek szachowych wszech czasów. Po pół wieku od premiery wciąż uchodzi za znakomity podręcznik treningowy, zachowujący świeżość podejścia i znaczenie dla szachów.Aleksander Kotow dzieli się swoją wiedzą o procesach myślowych przy szachownicy w różnych fazach partii szachowej. Wiele miejsca poświęca obliczaniu wariantów, ocenie pozycji i planowaniu, a więc tym zagadnieniom, które stosunkowo najsłabiej zostały opisane w literaturze szachowej. Czytelnik znajdzie tu również wskazówki, jak studiować otwarcia, jak analizować odłożone partie, a także psychologiczne aspekty walki przy szachownicy.Aleksander Kotow (1913-1981) był jednym z najlepszych szachistów w okresie powojennym. W rozgrywkach o mistrzostwo świata dwukrotnie doszedł do fazy kandydackiej.
Bezprecedensowa publikacja w dziejach literatury szachowej, bardzo wysoko oceniona przez znawców.
Garri Kasparow, trzynasty mistrz świata i jeden z najwybitniejszych szachistów w historii, przygląda się spuściźnie swoich wielkich poprzedników. Obszernie przedstawia losy i najpiękniejsze partie szachowych mistrzów świata, a także ich głównych rywali do tego tytułu, prezentując analizę stylu ich gry oraz idee, którymi wzbogacili sztukę szachową. Bohaterami tego tomu, otwierającego trzyczęściowy cykl, są dawni „niekoronowani królowie” szachów oraz czwórka pierwszych oficjalnych mistrzów świata: Wilhelm Steinitz, Emanuel Lasker, Jose Raul Capablanca i Aleksander Alechin.
W książce Metody szachowego treningu zaprezentowane są działania zmierzające do właściwego ukształtowania szachowej osobowości. Tematy przedstawione są w taki sposób i w takiej kolejności, aby każdy szachista mógł samodzielnie pracować, rozwijając swoje szachowe umiejętności i osiągać coraz lepsze rezultaty w praktycznej grze. Wiele informacji o szachowym treningu związanych jest z aspektami formy psychicznej i fizycznej zawodnika. W książce omówione są wszystkie elementy wiedzy szachowej analiza własnych partii, ocena pozycji i wybór planu gry, praktyczna gra oraz nauka szachowej klasyki.Książka złożona jest z trzech części tematycznych. Pierwsza, to siedem rozdziałów przekazujących informacje o sposobach treningu i praktycznej grze. Drugą część stanowią szachowe testy. Część trzecia zawiera partie uczniów Szachowej Szkoły analizowane przez arcymistrza Artura Jusupowa.Książka Metody szachowego treningu dostarczy każdemu szachiście wielu cennych informacji, szczególnie na temat indywidualnego przygotowania do gry turniejowej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?