Sen jest bardzo ważnym czynnikiem w naszym życiu, wpływa na nasze zdrowie bardziej niż zbilansowana dieta czy ćwiczenia. Dobry sen pomaga odmienić życie na lepsze, ale żyjemy w czasach, gdzie coraz częściej cierpimy na bezsenność. Przyczyną są miedzy innymi przewlekłe choroby, jak cukrzyca typu 2, choroby serca, nadciśnienie, otyłość, depresja, stres... W naszych poradnikach znajdziecie praktyczne wskazówki, metody i sposoby na uregulowanie snu.
Dobry sen maluszka. Jak nauczyć dziecko spać. Poradnik dla niewyspanych rodziców. to obowiązkowa lektura dla wszystkich rodziców, którzy uważają, że jest wspaniale, kiedy zdarzy się noc z trzema pobudkami zamiast sześciu.
Dziecko nie rodzi się z umiejętnością samodzielnego zasypiania. Musi się jej nauczyć, podobnie jak chodzenia i mówienia. Jednym maluchom przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Dlatego usypianie dziecka to wielkie wyzwanie, przed którym stają wszyscy rodzice. Niewyspani, zmęczeni, w desperacji jesteśmy gotowi zrobić wszystko, by móc chociaż raz na dłużej przyłożyć głowę do poduszki. Tymczasem są sposoby na to, by nasze dziecko zasypiało samo i dobrze przesypiało noc.
Metody przedstawione w książce krok po kroku prowadzą rodziców do sukcesu. Autorka, pierwsza, i jedyna w Polsce, ekspertka od snu dziecka przyjęta do Międzynarodowego Stowarzyszenia Konsultantek ds. snu dziecka, podaje szczegółowy, rozpisany na godziny plan działania, który pozwala cieszyć się przespaną całą nocą już po 2 tygodniach, a wyraźną poprawę odczuć po 3-5 nocach! Kolejne rozdziały omawiają problemy dzieci w określonym wieku – od noworodka po przedszkolaka.
Trening praktycznych umiejętności uzupełnia solidna dawka eksperckiej wiedzy od specjalistów, zaproszonych do współpracy przy tworzeniu tego poradnika.
Uwaga Rodzice! Każde dziecko może dobrze spać i możecie mu w tym pomóc!
Bio autorki: Monika Huntjens jest pierwszą, i jedyną w Polsce, ekspertką od snu dziecka, przyjętą do Międzynarodowego Stowarzyszenia Konsultantek ds. snu dziecka (International Association of Child Sleep Consultants). Jest też mamą bliźniąt. Ich kłopoty ze snem skłoniły ją do przestudiowania wszystkich dostępnych poradników oraz badań nad snem dziecka. Wprowadziła je w życie swojej rodziny i wkrótce wszyscy mogli się spokojnie wyspać. To wzbudziło zainteresowanie zaprzyjaźnionych, ale i nieznajomych rodziców, którzy prosili Monikę o radę, jak mogliby pomóc swoim pociechom. Podjęła dalsze studia. Pod okiem światowych ekspertów poznała wiele tajników snu i metod jego treningu. Od trzech lat prowadzi (w języku polskim i angielskim) warsztaty, terapie indywidualne, porady on-line, stworzyła e-book, a teraz do rąk czytelników oddaje swoją pierwszą książkę. Jako konsultantka ds. snu dziecka pomogła już setkom rodzin. Każdego dnia otrzymuje pełne wdzięczności i wzruszające listy od wyspanych rodziców. A tych, którzy jeszcze jej nie znają, uspokaja: Każde dziecko może dobrze spać i można mu w tym pomóc!
Spać albo nie spać każdego rodzica.
Sen dziecka spędza wam sen z powiek? Wypróbowaliście już wielu sposobów, a żaden nie pozwolił wam przespać nocy? Wasze wspaniałe dziecko z nadejściem nocy zmienia się w pana Hyde’a? A może próbujecie „wypłakać” dziecko od tygodnia, a jedynym rezultatem są awantury? To jest książka dla was.
Każdy rodzic potrzebuje odpoczynku. Kiedy zbliża się wieczór, marzy o relaksie – o czytaniu, leniuchowaniu przed telewizorem lub w wannie... Jeśli jednak dziecko znów odmawia położenia się do łóżka, po raz piąty wstaje napić się wody lub chlipie, że nie zaśnie, jeśli mama nie będzie go głaskała po plecach, wszystkie te marzenia się rozwiewają. Narasta frustracja.
Magda Kaczor i Magdalena Szczęsna pracują z dziećmi od wielu lat i na co dzień stykają się z rodzinami cierpiącymi z powodu trudności ze snem. Widzą krańcowo odmienne podejścia prezentowane przez zagraniczne poradniki, fora internetowe czy blogi parentingowe i rodziców zagubionych w natłoku informacji.
Każde dziecko jest nieco inne i wstrzelenie się w jego potrzeby wymaga elastyczności, jednak ogólne zasady pozostają takie same. Ta książka pozwoli spojrzeć na trudności nieco z boku, dostrzec ich przyczyny, a przede wszystkim pomoże waszemu dziecku – i wam – się wyspać.
Dr Magda Kaczor – lekarz, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, ekspert Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w wiodących ośrodkach klinicznych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Fascynatka snu i wszystkiego, co z nim związane. Przygodę z medycyną snu rozpoczynała pod okiem doskonałego nauczyciela dr. Michała Skalskiego. Publikuje teksty w czasopismach naukowych m.in. „Psychiatrii Polskiej” i „Psychiatrii po Dyplomie”. Autorka pierwszej polskiej monografii dotyczącej snu u dzieci, skierowanej do lekarzy. W przystępny sposób opowiada rodzicom o zagadkach wiążących się z tym najbardziej tajemniczym obszarem naszego życia. Matka trójki dzieci.
Magdalena Szczęsna – lekarz, aktualnie w trakcie specjalizacji z pediatrii, odbywanej w jednym z warszawskich dziecięcych szpitali klinicznych. Od czasu studiów związana ze studenckimi kołami naukowymi pediatrii i neurologii dziecięcej, gdzie spotkała prawdziwych mistrzów w swoich dziedzinach, którzy nie tylko byli przewodnikami w świecie medycyny, ale również wzorem profesjonalnej i empatycznej relacji lekarz–pacjent. Tam stawiała również swoje pierwsze kroki w świecie nauki, zarówno tej profesjonalnej, jak i popularyzatorskiej. Współautorka pierwszej polskiej monografii dotyczącej snu u dzieci skierowanej do lekarzy oraz książki o tej samej tematyce skierowanej do rodziców w formie poradnika. Mama dwójki dzieci.
Naukowo udowodnione proste rady, jak pozbyć się bezsenności
i zdobyć spokojny sen
„Kompleksowa, oparta na badaniach naukowych, pouczająca, przystępnie
napisana – świetna książka dla każdego, kto ma kłopoty ze
snem”. Lisa Artis, The Sleep Council
Jedna trzecia z nas nie śpi w nocy tyle, ile trzeba. Jesteśmy społeczeństwem,
które cierpi na chroniczny niedostatek snu. Bezsenność może
dawać się mocno we znaki także za dnia – z jej powodu możemy być
wyczerpani, nerwowi i źle się czuć. Przyczynia się też do wielu przewlekłych
chorób, jak cukrzyca typu 2, choroby serca, nadciśnienie,
otyłość, depresja.
Ale nie musi tak być! Ta książka zawiera proste i łatwe w realizacji
wskazówki, a także parę zaskakujących i wspaniałych rad opartych
na badaniach naukowych, które pomagają zasnąć i spokojnie spać.
Zaskakująco dowodzi, że wszystko – od tego, czy mamy cel w życiu,
czy ogrzejemy stopy, co jemy w ciągu dnia, jak oddychamy, ile czasu
spędzamy na świeżym powietrzu i o czym myślimy, po zmianę codziennych
nawyków i nastawienia – może nam pomóc lepiej wypocząć
w nocy.
Dobry sen pomaga odmienić życie na lepsze, a ta książka pomaga to
osiągnąć.
Studium kulturoznawcze poświęcone sekretom powszechnie przeżywanego fenomenu, jakim jest doświadczenie snu. Zagadnienie to stanowi obiekt badań z natury rzeczy niełatwy pod względem metodologicznym. Całość rozprawy składa się z serii esejów, w których autor rozważa poszczególne aspekty zjawiska snu, zwracając szczególną uwagę na jego kulturowe determinanty oraz aspekty semiotyczne.
'Astonishing ... an amazing book ... absolutely chocker full of things that we need to know' Chris Evans
THE TOP TEN SUNDAY TIMES BESTSELLER
TLS, OBSERVER, SUNDAY TIMES, FT, GUARDIAN, DAILY MAIL AND EVENING STANDARD BOOKS OF THE YEAR 2017
Sleep is one of the most important aspects of our life, health and longevity and yet it is increasingly neglected in twenty-first-century society, with devastating consequences: every major disease in the developed world - Alzheimer's, cancer, obesity, diabetes - has very strong causal links to deficient sleep.
In this book, the first of its kind written by a scientific expert, Professor Matthew Walker explores twenty years of cutting-edge research to solve the mystery of why sleep matters. Looking at creatures from across the animal kingdom as well as major human studies, Why We Sleep delves into everything from what really happens during REM sleep to how caffeine and alcohol affect sleep and why our sleep patterns change across a lifetime, transforming our appreciation of the extraordinary phenomenon that safeguards our existence.
'Vital ... a life-raft' Guardian
'A top sleep scientist argues that sleep is more important for our health than diet or exercise' The Times
'It had a powerful effect on me' Observer
'I urge you all to read this book' Times Higher Education
Idea kursów Ciąża z klasą narodziła się pewnej deszczowej nocy sylwestrowej. Siostry Chiara i Marina, obie będące matkami, uznały, że mają dość poradnictwa, które nie bierze pod uwagę tego, że nie każda ciąża przebiega wzorcowo. Postanowiły założyć szkołę rodzenia inna niż wszystkie, pomóc matkom przygotować się do porodu fizycznie i psychicznie, uczciwie opowiedzieć im o tym, czego mogą się spodziewać, a na co nigdy nie będą przygotowane i zaszczepić w nich radość bez względu na ich naturalne obawy związane z ciążą, porodem i pierwszym okresem życia dziecka.
W niniejszej książce autorki zawarły m.in.:
niezbędne informacje z zakresu fizjologii ciąży i rozwoju dziecka
praktyczne porady, których udzielają w swojej szkole rodzenia
prawdziwe historie z życia uczestniczek kursów
Ciąża z klasa to poradnik, dzięki któremu łatwiej będzie ci przejść przez ten ważny czas. Nikt tu nie twierdzi, że istnieje coś takiego jak normalna ciąża czy normalny poród, bo przecież każda kobieta przeżywa je inaczej.
Zbigniew Lipiński – rehabilitant i handlowiec. Od ponad 10 lat specjalizuje się w doborze aparatów CPAP oraz szkoleniu z zakresu ich obsługi. Jego pasją jest zdrowy sen i wszystkie zagadnienia z nim związane. Prowadzi także stronę internetową poświęconą praktycznym aspektom terapii w bezdechu sennym: www.bezdech.net
Po przeczytaniu tej książki dowiesz się:
Dlaczego i w jaki sposób możesz zacząć żyć na obrotach, takich, które ledwie pamiętasz z wcześniejszych lat?
Jak możesz poczuć energię życiową, która będzie rozsadzać Cię od wewnątrz, zamiast powodować zapadanie się do wewnątrz?
Co takiego męczy Ciebie i Twoje otoczenie w nocy?
Co przy bezdechu zagraża Twojemu zdrowiu oraz jak temu czemuś uniemożliwić szkodzenie Twojemu organizmowi i przy okazji Twoim bliskim także?
Czym leczymy bezdech i jakie są, według mojej wiedzy, wady i zalety poszczególnych metod leczenia?
Poznasz przykłady z życia leczących się już osób, które podjęły decyzje o zakupie aparatu CPAP i bez niego „nie wyobrażają sobie już funkcjonowania na co dzień”.
W książce Autor wyjaśnił również wiele terminów dotyczących terapii na bezdech, w miarę możliwości, z pominięciem języka zarezerwowanego dla personelu medycznego.
Mam nadzieję, że po tej lekturze będziesz o krok bliżej do tego,
żeby skutecznie podnieść jakość swojego życia oraz swoich bliskich,
czego Ci serdecznie z całego serca życzę.
Zbigniew Lipiński
Walter Benjamin (1892–1940), obecnie XX-wieczny klasyk, był niemieckim intelektualistą o wielkiej wrażliwości i niespełnionym, tragicznie przed czasem zakończonym życiu. Krytyk kultury, kolekcjoner (wszystkiego, od zabawek po cytaty), historyk, filozof. Przede wszystkim jednak chyba pisarz dysponujący wyjątkowym, niepowtarzalnym talentem (Ulica jednokierumkowa, Berlińskie dzieciństwo). Chociaż za życia opublikował zaledwie kilka książek, dziś czyta go cały świat, a najnowsze planowane wydanie dzieł zebranych ma objąć 21 tomów. Obok „typowych” dziedzin badawczych interesowały go też nietypowe, jak eksperymenty z poszerzaniem świadomości (O haszyszu) i właśnie sny. Niniejszy tomik gromadzi w pierwszej części publikowane za życia i pośmiertnie zapisy snów autora, a w drugiej teoretyczne rozważania nad ich naturą w kontekście kulturowym, historycznym i politycznym. Okazuje się, że sny zajmowały doniosłe, choć rozproszone i niesystematyczne miejsce w twórczości Benjamina. Przywiązywał on do nich dużą wagę i nadawał im istotne znaczenie. Jego „teoria snów” była nastawiona polemicznie do surrealistów i Freuda. Uważał je za zakorzenione w pamięci zbiorowej, a zarazem za zwrotnie wpływające na nasze życie. I wreszcie – w tej „księdze snów” trzeba dostrzec kunszt pisarski Benjamina na „owym progu między snem a jawą tak często przekraczanym, że aż zużytym i wytartym”.
Zaburzenia rytmu snu i czuwania to kolejna pozycja z serii DSM-5 Selections, publikacji książkowych, z których każda jest poświęcona zaburzeniom opisanym całościowo w DSM-5® Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders.
W niniejszej pozycji omówiono proces rozpoznawania zaburzeń rytmu snu i czuwania . Książka jest bezcennym uzupełnieniem innych publikacji z serii DSM-5 Selections, a także stanowi istotny wkład w rozwój wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego.
Treść niniejszej publikacji opiera się na starannie wybranym materiale dotyczącym zaburzeń rytmu snu i czuwania, który zaczerpnięto z:
-podręcznika DSM-5® Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, wyd. V (DSM-5® Diagnostyka i Statystyka Zaburzeń Psychicznych)
-DSM-5® Guidebook (Przewodnik po DSM-5®)
-DSM-5® Clinical Cases (Przypadki kliniczne według DSM-5®)
-DSM-5® Self-Exam Questions (Pytania do samodzielnego sprawdzania wiadomości według DSM-5® ? przewodnik z pytaniami i odpowiedziami)
Czy budzisz się rano z uczuciem zmęczenia? Nie spałeś już kolejną noc, przewracając się z boku na bok? Odkryj naturalny Boży plan na wzmocnienie, odnowę i regenerację organizmu. W tej zwięzłej, przystępnej książce znajdziesz mnóstwo praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wygrać walkę z zaburzeniami snu. W sposób zrozumiały i prosty dr Colbert wyjaśnia skomplikowane zagadnienia związane z zaburzeniami snu. Książka zawiera informacje, o których Twój lekarz być może nigdy Ci nie wspominał, między innymi : o niebezpiecznych skutkach braku snu, o związku między złą dietą i bezsennością, o dobrodziejstwie drzemki. Każdy chce cieszyć się dobrym zdrowiem. Bóg również tego pragnie dla nas. Teraz wreszcie pojawiła się publikacja, która pomoże Ci utrzymać w zdrowiu Twoje ciało, umysł i ducha.
Autorka Katarzyna Zapotoczna w książce Diety w zaburzeniach snu potraktowała zdrowe odżywianie jako jeden ze sposobów poprawy jakości snu. Oprała się na tym, że czynniki bioaktywne w specjalnie przyrządzonych do walki z tym schorzeniem potrawach, mogą być znakomitym suplementem diety, a nawet lekiem dla dobrego snu. Osoby cierpiące na bezsenność skarżą się na trudności w zasypianiu czy utrzymaniu snu,na zbyt wczesne budzenie się lub sen o złej jakości, który nie daje wypoczynku. Główną przyczynę upatrują w najczęściej przepracowaniu. A to tylko część prawdy.
Przyczyn zaburzeń snu jest wiele. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) zaburzenia snu dzieli się na nieorganiczne i organiczne, czyli niezwiązane lub związane z chorobami układu nerwowego lub somatycznymi.
Najbardziej przydatny jest jednak podział bezsenności ze względu na czas trwania objawów: bezsenność przygodna (o czasie trwania do kilku dni) i bezsenność przewlekła, trwająca powyżej miesiąca, która najczęściej jest związana z zaburzeniami psychicznymi, przewlekłymi chorobami somatycznymi (jak: zaburzenia hormonalne, przewlekłe stany zapalne, przewlekłe zespoły bólowe, choroby neurologiczne i narządów ruchu, które uniemożliwiają aktywność fizyczną w ciąg dnia) oraz uzależnieniami np. od alkoholu. Autorka, kierując się taką klasyfikacją, konstruuje ciekawe diety do walki z zaburzeniami snu.
Jeśli macie problem ze snem, zapraszam do skorzystania z tej bardzo ciekawej lektury.
Nieprzespane noce to najczęstszy problem rodzin, w których pojawia się dziecko. Próby jego rozwiązania na własną rękę są na ogół bezskuteczne. Książka Annette Kast-Zahn proponuje rodzicom na podstawie ustaleń bostońskiego centrum Badania Snu Dziecka proste i skuteczne metody, jak nauczyć dziecko regularnego zasypiania i przesypiania całej nocy. Lektura książki pomoże przezwyciężyć niekorzystne przyzwyczajenia dziecka przy zasypianiu, jednocześnie dbając o zaspokojenie wszelkich potrzeb emocjonalnych dziecka. Licznie przytaczane konkretne historie przekonują, że każde dziecko może w przeciągu kilku dni nauczyć się samo zasypiać i przesypiać noc.
Nowe, zaktualizowane wydanie książki w twardej oprawie zostało wzbogacone o ilustracje oraz pomocne wykresy i tabele.
Nasze fantazje często przenosimy do rzeczywistości realizując je z życiowym partnerem lub partnerką. W snach, szczególnie o charakterze erotycznym, partnera zastępujemy kochankiem, przyjacielem rodziny, kolegą z pracy. Śniący wierzą, że sny erotyczne niosą ze sobą ukryte znaczenia. Co ciekawe, tego typu sny częściej miewają kobiety i ich nocne fantazje są bardziej urozmaicone. Jak twierdził Freud, marzenia erotyczne odzwierciedlają nasze frustracje, bywa też, że częściowo zaspokajają podświadome potrzeby.
Mężczyźni z kolei śnią częściej o swoich pracy i sukcesach w niej. W snach stają się bohaterami, kierowcami rajdowymi, znakomitymi kochankami o niespożytych siłach w łóżku. Częściej też mylą jawę ze snem. Zafascynowani projekcją senną, potrafią zmienić pracę, kupić nowy samochód, który zastępuje im rodzinę.
Co z tego wynika? W książce „Sennik partnerski” autorka Anna Maria Krauze z wyczuciem, dużą dawką wyśmienitego humoru, lekko przymrużając oko, wyjaśnia znaczenie naszych snów - nawet tych najbardziej nietypowych czy ekscytujących.
Jedna z najważniejszych książek Ericha Fromma, amerykańskiego psychologa i filozofa pochodzenia niemieckiego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, twórcy psychoanalizy humanistycznej. Jak pisze Mirosław Chałubiński, Fromm cele swojej humanistyki nazywa leczeniem duszy wpisując tym samym własną twórczość w tradycje uprawiania filozofii społecznej (...). Od poglądów wyznawanych przez większość naukowców odróżnia Fromma nie tylko pojmowanie celów humanistyki, ale także przekonanie o istnieniu wyższych instancji poznawczych niż nauka. Czyż przecież mit, baśń, sen mogą być analizowane wyłącznie w kategoriach naukowych, behawioralnych? Nie mogą, odpowiada Fromm, ale pozostaje przy tym naukowcem, którego tez nie sposób ignorować.
Z “Objaśniania marzeń sennych” wywodzą się wszystkie idee psychoanalizy, a chociaż podzieliła się ona potem na różne nurty, praca ta pozostaje do dzisiaj podstawowym dziełem psychoanalitycznej refleksji o człowieku. Przetłumaczona na kilkadziesiąt języków inspirowała różne kultury, dając w ten sposób świadectwo tożsamości podstawowych struktur ludzkiego myślenia.
Autor książki integruje podejście humanistyczne i przyrodnicze w interpretacji marzeń sennych. Omawia teorie wybitnych psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów :Freuda, Junga, Bossa, Halla, Perlsa, Mindella poraz inne koncepcje rozumienia snów. W podsumowaniu książki Vedfelt przedstawia własną wielowymiarową teorię marzeń sennych, stanowiącą pomost między przyrodniczą i humanistyczną wizją człowieka.
Na początku listopada 1928 roku Jung rozpoczął seminarium poświęcone analizie marzeń sennych, którego tekst publikujemy w poniższym tomie. Do końca 1930 roku uczestnicy zajęć spotykali się co tydzień z miesięcznymi lub dłuższymi przerwami wakacyjnymi.
Nie ulega wątpliwości, że notatki z seminariów mają zasadnicze znaczenie w dziele Junga, wykazują one również inne doniosłe aspekty. Mamy tu do czynienia z wiernym oddaniem charakteru Junga – ba, nawet jego stylu rozmowy. Co do tego zgodnie są wszyscy, którzy go dobrze znali, a zwłaszcza uczestnicy seminariów.
Książka „Komfort snu (nie tylko) w podróży” to prawdziwa nowość dla turystów i podróżujących! Ten przystępny, pełen zabawnych anegdot przewodnik po świecie snu, jest świetną propozycją na chwilę wytchnienia i relaksu w podróży. Obok pełnej humoru opowieści o wpływie snu na jakość naszego życia, książka zawiera szereg wskazówek i sposobów na polepszenie jakości snu.
„Sen przypomina teatr, w którym śniący jest sceną, aktorem, suflerem, producentem, autorem, widownią i krytykiem”. - Carl Jung. Oto kompletny przewodnik systematyzujący i interpretujący symbole pojawiające się w marzeniach sennych: od spadania do latania! Marzenia senne bywają tajemnicze, emocjonujące i przerażające – ale nie muszą być niezrozumiałe. Za pomocą Sennika poznasz znaczenia ukryte w tych zagadkowych przekazach podświadomości. Jeżeli, na przykład śnisz o tym, że stoisz nago w sali lekcyjnej swojej szkoły średniej, być może nie jesteś przekonany o słuszności ostatnio podjętej decyzji. Natomiast znalezienie we śnie zakopanego skarbu może wskazywać na ukryte zdolności lub wiedzę. Hasła opisują najbardziej dominujący symbol pojawiający się we śnie (np. zwierzęta, jaskinie, szpitale, nauczyciele), a każda kolorowa ilustracja odnosi się do pełnego opisu marzenia sennego. Znajdziesz tu również klucze do interpretacji i wyjaśnienie, dlaczego dany sen czasem powraca. Dowiesz się też, jak poszczególne marzenia senne mógłby zinterpretować Freud i Jung, a także poznasz czasem niezwykły, a często odkrywczy, kontekst historyczny i kulturowy. Z Sennikiem na nocnej szafce nigdy nie będziesz miał wątpliwości, czy cygaro znaczy coś więcej niż cygaro!
Książka ta nie ma sobie równych pod względem panoramicznego stylu przedstawienia wiedzy o treści snów i ich roli w mechanizmach regulacji psychicznej. Starannej prezentacji i analizie podano klasyczne teorie Freuda i Junga, od których rozpoczął się rozwój naukowej wiedzy o snach. Te klasyczne koncepcje, jak wykazał autor, nic nie straciły na aktualności.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?