Domiującymi religiami Chin i Dalekiego Wschodu są taoizm, konfucjanizm, szintoizm oraz hinduizm i buddyzm. Naszym Klientom szczególnie chcieliśmy polecić książki duchowego i politycznego przywódcy narodu tybetańskiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Dalajlamy. Jego ksiązki potrafia zmienić życie niejednego człowieka. Dalajlama tłumaczy, jak uwalniać się od przygnębiających i złych myśli oraz nawiązywać kontakt z innymi ludźmi w życzliwy i pełen miłości sposób, który przynosi ulgę. Zapraszamy do zapoznania się z osobistymi refleksjami i doświadczeniami autora wyniesionymi z własnych duchowych poszukiwań. Dzięki temu skutecznie otwiera oczy, rozszerza inteligencję oraz wzmacnia serca.
Tom drugi koncentruje się na specyfice obserwacji, interpretacji i percepcji katolickich misjonarzy i świeckich katolików, którzy zetknęli się z buddyzmem tybetańskim nurtu gelug-pa.
Inspirujące wypowiedzi mistrza duchowego Dalajlamy, które zmieniają życieCzłowiek może być radosny i wdzięczny nawet w obliczu ogromnych przeciwności losu. Jego Świątobliwość Dalajlama tłumaczy, jak uwalniać się od przygnębiających i gorzkich myśli oraz nawiązywać kontakt z innymi ludźmi w życzliwy i pełen miłości sposób, który przynosi ulgę.Niniejszy zbiór nauk i wypowiedzi Dalajlamy o mistycyzmie rozumianym jako zespolenie z boskością jest czymś w rodzaju recepty, która w dogłębny sposób wzbogaca życie duchowe. Nauczyciel nie tylko szczegółowo objaśnia trzy główne aspekty ścieżki, ale również wzbogaca swoje komentarze osobistymi refleksjami i opisami doświadczeń wyniesionych z własnych duchowych poszukiwań. Dzięki temu skutecznie otwiera oczy, rozszerza inteligencję oraz wzmacnia serca.
Many of us respond to the pressures of life by turning inwards and ignoring problems, sometimes resulting in anxiety or depression. Others react by working harder at work, at school or at home, hoping that this will make ourselves and the people we love happier.
But what if being yourself is enough? Just as we are advised on airplanes to take our own oxygen first before helping others, we must first be at peace with ourselves before we can be at peace with the world around us.
In this beautiful follow-up to his international bestseller The Things You Can See Only When You Slow Down, Buddhist monk Haemin Sunim turns his trademark wisdom and kindness to self-care, arguing that only by accepting yourself - and the flaws which make you who you are - can you have compassionate and fulfilling relationships with your partner, family and friends.
Poznaj ponad sto zabawnych opowieści o tym, jak można skorzystać z buddyjskiej mądrości. I to niezależnie od wyznania! Dzięki nim dowiesz się, dlaczego nigdy nie wolno się poddawać, poznasz moc medytacji oraz nauczysz się świadomie modyfikować własne nastawienie. Opowieści, które zmienią Twoje życie na lepsze!
Karen Armstrong, autorka bestsellerów poświęconych historii rozmaitych religii, w Buddzie opisuje postać, której myśli po 2500 latach wciąż poruszają świat.Wielu zna Buddę tylko jako zażywnego, pogodnego mężczyznę z jego ikonicznych wizerunków. Ale kim był naprawdę i w jakim świecie przyszło mu żyć? Co zdołał osiągnąć w ciągu osiemdziesięciu lat, które zrodziły jedną z największych religii świata? Autorka odpowiada na te i wiele innych pytań we wciągającej biografii. Łącząc ze sobą historię, filozofię, kulturę i mitologię, pokazuje fascynujący portret mężczyzny, którego przebudzenie nadal inspiruje miliony.Siddhartha zostaje tu ukazany na wielu poziomach czysto ludzkim i osobistym, duchowym, społecznym i historycznym. Armstrong opowiada o życiu człowieka gotowego do największych wyrzeczeń w poszukiwaniu prawdy, odnajdywaniu własnej drogi, dążeniu do kompromisu pomiędzy tradycją a własnymi doświadczeniami i przekonaniami. Na ścieżce, którą Budda dąży, nieraz się potyka i to sprawia, że po tylu latach historia ta nadal ma wymiar uniwersalny.Autorka skupia się również na tle społeczno-gospodarczym życia Buddy. Pokazuje warunki życia na Półwyspie Indyjskim, rozwój ośrodków miejskich, społeczeństwo wędrownych mnichów, a także przemiany cywilizacyjne i religijne zachodzące w Europie i Azji. Podążamy za Siddharthą krok po kroku, dostrzegając w Oświeconym nie boga, ale bliskiego nam człowieka.
Długo oczekiwana kontynuacja bestsellerowej Sztuki szczęścia: poradnika życia.
Doskonały przewodnik po labiryncie fascynującej filozofii Dalajlamy pozwalającej na osiągnięcie spokoju i zgody z samym sobą.
Czy można się spodziewać, że odnajdziemy szczęście i sens życia we współczesnym świecie? W książce Sztuka szczęścia w trudnych czasach doktor Howard C. Cutler prowadzi czytelników przez tajniki filozofii Dalajlamy, który mówi o tym, jak uzyskać spokój umysłu i poczucie wewnętrznego szczęścia nawet w obliczu trudności. Wspólnie analizują źródła wielu problemów i pokazują, jak radzić sobie z nieszczęściami, tak żeby złagodzić cierpienie i móc cieszyć się życiem.
Z połączenia technik buddyjskich i osiągnięć współczesnej psychologii powstało przepełnione mądrością, optymistyczne, ale też realistyczne podejście do przezwyciężania problemów zarówno społecznych, jak i osobistych.
„Dalajlama twierdzi, że nie dysponuje nadzwyczajnymi duchowymi mocami. Jest zwykłym śmiertelnikiem narażonym na te same problemy, co każdy z nas. Lecz on nauczył się przezwyciężać impulsy, które nas unieszczęśliwiają” - „The New York Times”
The Tibetan Book of the Dead has been renowned for centuries as a classic of Buddhist wisdom and religious thought. More recently, it has become highly influential in the Western world for its psychological insights into the processes of death and dying - and what they can teach us about the ways in which we live our lives. It has also been found to be helpful in the grieving process.
Introducing Hinduism offers a guide to the key philosophical, literary, mythological and cultural traditions of this extraordinarily diverse faith. It untangles the complexities of Hinduism’s gods and goddesses, its caste system and its views on sex, everyday life and asceticism. It answers questions including: Why do Hindus revere the cow? Must Hindus be vegetarian? And much more…
Translated by F Max-Muller, revised and with an Introduction by Suren Navlakha.
Upanishads are mankind's oldest works of philosophy, predating the earliest Greek philosophy. They are the concluding part of the Vedas, the ancient Indian sacred literature, and mark the culmination of a tradition of speculative thought first expressed in the Rig-Veda more than 4000 years ago. Remarkable for their meditative depth, spirit of doubt and intellectual honesty, the Upanishads are concerned with the knowledge of the Brahman, the Ultimate Reality, and Man's relationship with it.
The name Upanishad is derived from the face-to-face mode of imparting knowledge - in the utmost sanctity and secrecy, to prevent its trivialisation or perversion. Composed in Sanskrit between 900 and 600 BC, the Upanishads presented here are by far the oldest and most important of those that exist. Twelve were first translated more than a hundred years ago, and have been extensively revised and edited. The thirteenth is an entirely new translation by Suren Navlakha.
To read Ka is to experience a giddy invasion of stories - brilliant, enigmatic, troubling, outrageous, erotic, beautiful' The New York Times
'Who?' - or 'ka' - is the question that runs through Roberto Calasso's retelling of the stories of the minds and gods of India; the primordial question that continues to haunt human existence. From the Rigveda to the Upanishads, the Mahabharata to the life of Buddha, this book delves into the corpus of classical Sanskrit literature to re-imagine the ancient Indian myths and how they resonate through space and time.
'The very best book about Hindu mythology that anyone has ever written' Wendy Doniger
'Dazzling, complex, utterly original ... Ka is his masterpiece' Sunday Times
Nisargadatta (1897-1981) urodził się w ubogiej rodzinie. Dzieciństwo i własną młodość spędził, pomagając w pracy na roli. Po śmierci ojca, mając 18 lat, przeniósł się w poszukiwaniu źródeł utrzymania do Bombaju, gdzie z czasem otworzył sklepik, ożenił się i miał czworo dzieci. W wieku 34 lat spotkał swojego nauczyciela Sri Siddharameswara, którego nauki stosował równolegle z wypełnianiem zwykłych obowiązków codziennego życia. Po trzech latach nastąpił w jego świadomości zasadniczy i nagły przełom: "Porzuciłem swoje ludzkie wcielenie, pozwalając mu troszczyć się samo o siebie aż do jego naturalnego końca". Od tej pory przyjmował w swoim skromnym mieszkaniu na przedmieściach Bombaju wielu poszukujących, odpowiadając na ich pytania o istotę i sens życia.
undamentalne założenia buddyzmu i jego historia
Niezmienne znaczenie Dalajlamy
Przewodnik po bogatej historii buddyzmu i jego współczesnej praktyce
Co to znaczy być buddystą? Jakie są fundamentalne założenia tej religii? Jaka jest jej historia? Czy poszukujesz prawdy, czy zgłębiasz wiedzę o religiach, czy po prostu jesteś ciekaw, dlaczego buddyzm jest tak często praktykowany - dzięki temu przyjaznemu podręcznikowi poznasz ważne terminy, koncepcje i przyjrzysz się pochodzeniu tej fascynującej starożytnej praktyki. Przy okazji dowiesz się sporo o codziennych rytuałach, świętach, medytacji i wielu innych zagadnieniach.
W książce:
Filozofia buddyzmu i jego źródła
Praktyka mądrości i współczucia
Życie i nauki historycznego Buddy
Techniki medytacji
Buddyjska postawa wobec życia i śmierci
Czterech mistrzów buddyjskich
Wykorzystanie teorii buddyjskich w rozwiązywaniu codziennych problemów
Głębokie stany medytacji (jhany) są niezwykle rzadko opisywane i nauczane, w związku z czym ta książka doskonale uzupełnia wszystkie pozostałe informacje, jakie można znaleźć w publikacjach poświęconych medytacjom. Oferuje jednocześnie coś, czego nie zaproponował nikt przed nią. Autor pisze o różnych stanach psychicznych i wizualizacjach z precyzją i wnikliwością, czerpiąc z własnych bogatych doświadczeń. Jest systematyczny i krok po kroku obala mity związane z medytacją oraz wyjaśnia, co tak naprawdę podczas niej zachodzi. Przekonasz się również, jak przydatne są jego spostrzeżenia dotyczące problemów, z jakimi spotykają się medytujący i co należy zrobić, aby je rozwiązać. Czas na skuteczną medytację!
EWOLUCJA ZACZYNA SIĘ TERAZ to esencja dzogczen, najwyższej, najbardziej bezpośredniej ścieżki buddyzmu tybetańskiego prowadzącej do samowyzwolenia. Dzogczen, chociaż wywodzi się z wadżrajany, nie należy do żadnej tradycji. Zgodnie z nauczaniem Czogjala Namkhai Norbu, każdy może je praktykować, niezależnie od pochodzenia oraz wiary, ponieważ każdy może odkryć naturę swego umysłu. Jest to potencjał zawarty w każdym z nas.
EWOLUCJA ZACZYNA SIĘ TERAZ ukazuje w prostych sentencjach, aforyzmach i instrukcjach jak można urzeczywistnić ten potencjał i uwolnić się od mechanicznych zachowań życia codziennego sprawiających, że błąkamy się po omacku w mrokach niewiedzy, nie znając swej prawdziwej natury.
„Prawdziwy pokój może zapanować między ludźmi jedynie wtedy, gdy każdy dokona ewolucji wewnętrznej. Dzięki naukom dzogczen możemy całkowicie uwolnić się od napięć, a w rezultacie nie odczuwać ciężaru życia, cieszyć się nim i być szczęśliwi. Z tej właśnie przyczyny nauki dzogczen są ważne dla każdego, a nie tylko dla małej grupy osób zainteresowanych duchowością.
Dzogczen można postrzegać jako system filozoficzny, religię bądź ścieżkę duchową, ale nie sposób zamknąć go w jednej z tych kategorii. Najważniejsze to zrozumieć, że dzogczen nie stanowi jakiejś szkoły czy tradycji, tylko jest naszą prawdziwą naturą, potencjałem posiadanym przez każdego z nas. Jest to bardzo stara wiedza, przekazywana i nauczana od wieków. Sposób, w jaki naucza metody odkrywania tego potencjału i wcielenia go w życie, nosi nazwę nauk dzogczen. Możemy podążać za nimi i poznawać sposoby odkrywania swojej prawdziwej natury: Całkowitej (czen) Doskonałości (dzog). Mamy tu do czynienia z bardzo wysokimi naukami, choć to, co wysokie, niekoniecznie musi być skomplikowane. Dzogczen może być bardzo proste. Czemu? Ponieważ przede wszystkim bazuje na doświadczeniu, a dopiero w dalszej kolejności na nauce i uczeniu. Nauczyciel tłumaczy niewiele, jedynie wprowadza nas w bezpośrednie odkrywanie naszego prawdziwego stanu, a kiedy już go odkryjemy, posiadamy tę wiedzę. Z równie praktycznego punktu widzenia jest to coś niezmiernie pożytecznego, bo gdy znamy naszą prawdziwą kondycję, możemy pokonywać problemy i konflikty. Poznajemy lepiej także samych siebie. Taka jest właśnie korzyść z nauk.” (fragmenty książki)
„Przywiązanie to korzeń, z którego wyrastają wszystkie emocje i cała samsara. Rozumieli to mahasiddhowie pokroju Sarahy i Tilopy, którzy poświęcili wiele lat swego życia przekształcaniu nieczystych wizji w czyste. Dzięki temu zrozumieli, że problemem nie są same wizje, a przywiązanie do nich. Tekst Rozstawanie się z Czterema Przywiązaniami zawiera nauki pochodzące ze szkoły śakja i uchodzi za jeden z najważniejszych napisanych przez Sacziena Kungę Njingpo, pierwszego z wielkich mistrzów-założycieli zakonu śakjapa. W czasach młodości Saczien Kunga Njingpo udał się na indywidualne odosobnienie z praktyką Mańdziuśriego. Objawił się mu wtedy sam Mańdziuśri, który przekazał mu cztery zasady sprzyjające uwalnianiu się od czterech przywiązań. Składały się one z czterech wersów:
Jeśli przywiązujesz się do tego życia, nie możesz mówić o sobie, że jesteś autentycznie uduchowionym praktykującym.
Jeśli przywiązujesz się do samsary, nie możesz mówić o sobie, że wiesz, co to wyrzeczenie.
Jeśli przywiązujesz się do swoich własnych interesów, nie możesz mówić o sobie, że masz bodhiczittę.
Jeśli lgniesz do czegoś, nie wiesz, czym jest właściwy pogląd.
Praktykujący dzogczen powinien zintegrować nauki o Rozstawaniu się z Czterema Przywiązaniami. Nie szukamy antidotum na przywiązanie, jak to robi ktoś praktykujący hinajanę. Nie posługujemy się jakąś metodą transformacji przywiązania, jak to robi ktoś praktykujący wadżrajanę. Po prostu obserwujemy swoje myśli, a one znikają. Nasze myśli wiążą się z umysłem tak jak fale z oceanem. Przyglądamy się więc falom myśli, które z początku bywają gwałtowne, ale z czasem słabną. Myśli nad nami panują. Oto źródło wszystkich problemów. Ale praktykując dzogczen, panujemy nad swymi myślami i nie mamy żadnego problemu.” (fragmenty książki)
Wszyscy ludzie znad rzeki matki
George Black zabiera czytelników w niezwykłą podróż prowadzącą od himalajskich lodowców przez święte miasto Waranasi aż po „sto ujść” delty Gangesu. W trakcie swej wędrówki stara się zrozumieć fenomen rzeki, która ? karmiąc pół miliarda ludzi ? jest jednocześnie boginią i miejscem kultu, a zarazem otwartym rynsztokiem i ściekiem fabrycznym.
Ganges, święta rzeka hindusów, od wieków przyciąga ludzi jak magnes. Wśród nich było i jest wiele wyrazistych, często ekscentrycznych postaci: czcicieli rzeki, jej trucicieli, fanatyków religijnych, właścicieli przeżartego korupcją biznesu kremacyjnego, robotników z obskurnych fabryk oraz przybyszów poszukujących oświecenia i przygód. Osoby, miejsca, historie i opowieści zmieniają się w książce jak w kalejdoskopie, tworząc fascynującą, różnobarwną mieszankę, z której wyłania się obraz tej wielokulturowej społeczności.
To zapadająca w pamięć relacja z podróży, ukazująca wielką rzekę ze wszystkimi jej zagadkami i sprzecznościami. Moc Gangesu zawiera się bowiem w słowach: „Wszystko w rękach naszej matki, Ma Gangi”.
„Wędrówka George’a Blacka brzegami Gangesu daje czytelnikom ciąg frapujących migawek z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości życia toczącego się nad najświętszą rzeką Indii. Zdając sobie doskonale sprawę z ograniczeń stojących przed każdą relacją podróżniczą, która podejmuje próbę »zrozumienia« Indii, Black w swoim zbiorze szkiców sprawia mimo to, że kraj ten wydaje się łatwiejszy do ogarnięcia rozumem”.
Rolf Potts, autor książki Vagabonding
„Miejscami ironiczna, humanistyczna narracja Blacka ukazuje naród na krawędzi katastrofy, lecz mimo to domagający się nadziei”.
„Publishers Weekly”
George Black, pisarz i dziennikarz, mieszka w Nowym Jorku. Jego prace poświęcone polityce, kulturze i środowisku naturalnemu ukazywały się na łamach tygodnika „The New Yorker” i wielu innych wydawnictw, często odzwierciedlając jego długoletnią fascynację górami i rzekami. Ganges. Święci i grzesznicy znad boskiej rzeki to jego siódma książka.
Ścieżka praktyki trekchö (trekczie) jest metodą umożliwiającą gruntowne oraz bezpośrednie przedarcie się przez błędne koncepcje samsary. Jej celem jest nagie spoczęcie w pierwotnej czystości natury umysłu. Dilgo Khjentse Rinpocze objaśnia tę pełną mocy praktykę, komentując źródłowy tekst Patrula Rinpocze. Ten żyjący w XIX wieku mistrz przekazywał kluczowe instrukcje na temat praktyki dzogczen, atijogi.
Trzy stwierdzenia, które trafiają w sedno, oryginalnie pochodzą od Garaba Dordże. Mówi się o nich, że streszczają niezliczone, szczegółowe nauki dzogczen. Podstawą przeprowadzonego w książce dyskursu są zasadnicze instrukcje Patrula Rinpocze, znane jako Unikalne nauki Khepa Śri Gjalpo. Wyjaśniają one, że w dzogczen liczy się przede wszystkim pełne rozpoznanie faktu, iż całe zamieszanie samsary to nic innego, jak dynamiczna energia natury umysłu. Wielkiej pustki. Właśnie w niej samsara spontanicznie się rozpuszcza. Wyzwala się ona do stanu pierwotnej czystości samej podstawy naszego umysłu. Urzeczywistnienie jej jest niepohamowanym działaniem dla dobra wszystkich istot. Współczucie, które z niej powstaje jest całkowicie spontaniczne. Dilgo Khjentse w swej niezwykle głębokiej książce, bardzo pięknie to wszystko tłumaczy. Powinna ona zachęcić buddyjskich uczniów do zdobycia bezpośredniego doświadczenia tych nauk. Dopiero to bowiem pozwala w pełni je docenić.
DILGO KHJENTSE RINPOCZE (1910-1991) był wysoce urzeczywistnionym mistrzem medytacji, uczonym, poetą oraz głównym dzierżycielem linii nauk szkoły njingma. Dysponował niezwykłą głębią urzeczywistnienia, co sprawiało, że każdy kto go spotykał, w zamian otrzymywał życzliwość, mądrość i współczucie. Bardzo się angażował w bezstronny ruch rime, będąc samemu uznawanym we wszystkich buddyjskich szkołach. Był nauczycielem wielu bardzo ważnych lamów, nie wyłączając także Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy. Przez całe życie niestrudzenie starał się zachować oraz rozpowszechniać nauki buddyjskie. Miał tysiące uczniów, którym udzielił przekazów i nauk. Ponadto publikował teksty oraz budował klasztory i stupy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?