Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Publikacja Biblioteki Narodowej jest pierwszą w Polsce bibliografią prac papieża Jana Pawła II wydawanych poza Polską, a odnotowywanych w bibliografii narodowej od roku 1965 jako polonica zagraniczne. Zawiera 7079 opisów dzieł ogłoszonych w 57 językach (w tym także po polsku) w 89 krajach. Opisy papieskich publikacji wykonywano z autopsji (zbiory Biblioteki Narodowej, Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie) oraz na podstawie dostępnych źródeł bibliograficznych. Korzystanie z bogatego materiału ułatwiają trzy indeksy: osób (współpracowników), tytułów (w układzie wg języków) i oryginałów (w podziale na rodzaje dokumentów i pism). Obszerny, pieczołowicie przygotowany i starannie wydany tom przynosi możliwie pełny bibliograficzny obraz piśmiennictwa Papieża. Dokumentuje zakres tematyczny jego dzieł, ich zasięg polityczny i językowy, a także rolę i znaczenie w świecie.
Jeżeli ,,spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących" (1 Kor 1, 21), to najlepszą rzeczą jest słuchanie słowa Bożego (Rz 10,17) i poznawanie Pisma Świętego, które może nas ,,nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie" (2 Tm 3,15).
Musimy mieć w sobie ,,świadectwo natchnionego Pisma Świętego" (Bazyli Wielki), posiadać ,,w sobie świadectwo Boga" o zbawieniu w Jezusie (1J 5,9-12).
Bądźmy świadkami Jezusa ,,aż po krańce ziemi" (Dz 1,8), zawsze myśląc i mówiąc tak, ,,jak powiada Pismo" (BB J 7,38), tak ,, jak nam to przekazali naoczni od samego początku świadkowie i słudzy Słowa" (BB Łk 1,2).
Wierzę, że podczas lektury tych dwudziestu czterech rozważań biblijnych, największy Świadek Jezusa, Duch Prawdy (J 16,13), będzie skutecznie dawał świadectwo o Jezusie, Synu Bożym (1 J 5,6), w którym jedynie jest zbawienie (Dz 4,12). Tylko ,,On prawdziwie jest zbawicielem świata" (J 4,42), tylko ,,On jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym" (1J 5,20).
Kto stawia Słowo Boże na pierwszym miejscu w swoim życiu wybiera ,,najlepszą cząstkę " (Łk 10,42).
Marek Ristau
Następnym etapem międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży będzie Kraków w roku 2016. Drodzy młodzi, Jezus wzywa nas, abyśmy odpowiedzieli na Jego propozycję życia, abyśmy zdecydowali, jaką drogą chcemy iść, żeby osiągnąć prawdziwą radość. Jest to wielkie wyzwanie wiary.
Papież Franciszek
W młodości każdy z nas otrzymuje wielką szansę. Co zrobić, aby owej szansy otrzymywanej u progu dorosłości nie zaprzepaścić?
Jak żyć, by nadzieje, które budzi w nas młodość, w wieku dojrzałym nie przemieniły się w smutek zgorzknienia i żalu?
Na te oraz wiele innych pytań, które najczęściej zadaje sobie młody człowiek, pomaga odpowiedzieć ta niewielka książeczka, w której autor rozważa problemy i rozterki młodych ludzi, proponując na końcu każdego rozdziału praktyczne ćwiczenia. Mogą być one wstępem zarówno do pogłębionej refleksji, jak i świadomej pracy nad własnym życiem, aby z każdym dniem stawało się ono lepsze...
Książka zrodziła się z fascynacji życiem Pawła i z podróży jego śladami. Od Tarsu po Rzym. Czytelnik ma okazję odbywać duchową wędrówkę w trzech obszarach. Pierwszym z nich są konkretne miejsca geograficzne, w których żył Paweł i głosił Dobrą Nowinę. Drugi obszar stanowią komentarze do wydarzeń związanych z działalnością Apostoła. Trzeci natomiast to egzystencjalne pytania do osobistej refleksji i medytacji. Dzięki nim Czytelnik może lepiej zrozumieć siebie i przekonać się, że problemy, które przeżywał Apostoł, są aktualne także w jego życiu, a postać Pawła nie jest archaiczna, ale bardzo bliska współczesnemu człowiekowi.
Stanisław Biel SJ, jezuita, rekolekcjonista i kierownik duchowy, dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Zakopanem, autor książek i artykułów z zakresu duchowości.
Kiedy zanika u kaznodziejów znajomość Ojców Kościoła, zanikają też dobre kazania i homilie. (ks. Waldemar Wojdecki)
"Karmię was tym, czym sam żyję" to parafraza zdania św. Augustyna doskonale oddająca charakter komentarzy niedzielnych czytań biblijnych. Dokonują ich Ojcowie Kościoła w swoich pismach. Kazania i homilie, jakie pozostawili po sobie, to dowód żywej lektury Pisma Świętego, ich codziennego pokarmu duchowego.
Obszerna książka ukazująca się teraz w nowym, udoskonalonym i powiększonym wydaniu to zachęta do wspólnej modlitwy z Ojcami Kościoła. Ksiądz Marek Starowieyski, który opracował te teksty, przekonuje, że świadectwa z przeszłości są nadal aktualne. W pismach autorów łacińskich, greckich, orientalnych, nawet tych określanych mianem "heretyków", znaleźć można piękne i inspirujące fragmenty - strawę, która wzmocni każdego z nas i która będzie pretekstem do dalszych poszukiwań.
Książką jest wywiadem z następcą brata Roger z Taizé, którym jest brat Alois. Ze znanym włoskim dziennikarzem opowiada o założeniach i celach wspólnoty ekumenicznej z Taizé. Rozmowa dotyka problemów, związanych z pokojem na świecie, przebaczeniem, dialogiem religijnym.
Publikacja ukazuje się w siedemdziesiątą piątą rocznicę założenia wspólnoty z Taizé (1940) i w setną rocznicę urodzin jej twórcy – brata Rogera (1915-2005).
O. Anselm Grün i mistrz zen o. Willigis Jäger – benedyktyni, dwaj spośród najbardziej znanych duchowych autorów krajów niemieckojęzycznych, decydują się na publiczną, szczerą rozmowę o najważniejszych sprawach wiary.
Niniejsza książka znajdzie z pewnością czytelników i czytelniczki. Otwarta rozmowa obydwu duchowych przewodników dostarcza odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące życia i wiary, ubogaca i skłania do dalszych osobistych pytań.
Jak napisał Jacek Prusak SJ we Wstępie do niniejszej książki, dialog prowadzony przez autorów, wszystkim może pomóc lepiej zrozumieć, ze bez duchowości człowiek sam siebie ogranicza. Ostatecznie jednak przed każdym z nas stanie pytanie, w jakiego Boga wierzy? Czy w „Boga rozpryskanego, Boga w sprayu, który jest trochę wszędzie, ale nie wiadomo, czym jest”, czy Boga objawiającego się w historii, ponadreligijnie, ale nie poza wiarą? Jak mogę być osobą, jeśli Rzeczywistość Ostateczna jest nieosobowa? Ta książka pokazuje, jaką wagę mają te pytania, jakie pociągają za sobą konsekwencje.
W Polsce książki obydwu Autorów są niezwykle popularne - dla wielu z nas Autorzy stali się duchowymi przewodnikami i nauczycielami. Na język polski przetłumaczono ponad 100 książek o. Anselma Grüna i kilkanaście pozycji o. Willigisa Jägera. Niniejsza książka to relacja ze spotkania równorzędnych partnerów, wypełnionego opowiadaniami o własnych doświadczeniach duchowych, ich przekonaniami i wzajemnym respektem wobec drogi życia i wiary drugiego. Ich rozmowa ubogacona jest osobistym stylem myślenia i pisarstwa obu autorów.
O. Willigis Jäger i o. Anselm Grün są nie tylko kolegami – łączy ich również wspólna historia. Znają się niemal całe życie, począwszy od wczesnego spotkania w rolach ucznia i nauczyciela, aż po wspólne działanie we wspólnocie zakonnej opactwa benedyktynów z Münsterschwarzach. Przebyli wspólnie długą drogę wiary. Ojciec Anselm jest do dziś głęboko zakorzeniony we wspólnocie klasztornej benedyktyńskiego opactwa. Działa tam jako kapłan, przewodnik duchowy, kierownik kursów oraz jako ekonom. Droga ojca Willigisa prowadzi poza ściśle określone klasztorne otoczenie – od ponad dziesięciu lat działa w Centrum Rozwoju Duchowego.
Dokąd zaprowadziły ich duchowe poszukiwania? Czy do ponadosobowego doświadczenia Boga, czy do ostatecznego zadomowienia i powierzenia się absolutnemu „Ty” Boga?
W otwartej rozmowie obaj Autorzy odpowiadają na pytania, które nurtują obecnie wielu współczesnych ludzi. Ich doświadczenie wiary może pomóc Czytelnikom w znalezieniu własnej ścieżki.
Pomimo tego, że postać o. Piotra Rostworowskiego jak i jego spuścizna piśmiennicza nie są całkowicie obce polskiemu Czytelnikowi, to jednak nadal tyniecki i bielański przeor wraz ze swoją myślą duchową pozostaje postacią do końca nieodkrytą. Na redakcyjną oprawę oczekują nieznane szerszemu gronu konferencje, zapiski czy listy o. Piotra. Miejmy nadzieję, że te wartościowe teksty zostaną we właściwy sposób przygotowane i wyeksponowane, by mogły służyć wszystkim poszukującym Boga.
Bóg zawsze jest najwierniejszym towarzyszem duszy ludzkiej. Są jednak miejsca i czasy w osobistej historii każdego człowieka, kiedy Pan dotyka nas szczególnie, gdzie intensywniej obdarza nas swoją łaską. Odnajdujemy wtedy „miejsce łaski” (może lepiej powiedzieć, że to ono odnajduje nas). „Miejscem łaski” dla wielu mnichów i mniszek jest klasztor i zakon monastyczny. W tym „Miejscu łaski” znalazł się i o. Piotr. Klasztory benedyktyńskie w Belgii i Polsce oraz kolejne eremy kamedulskie, w których przebywał o. Rostworowski, a ogólniej rzecz ujmując: życie mnisze było dla niego „miejscem” szczególnego obdarowania, intensywnego obcowania z Bogiem. O tym, czy jest to „miejsce łaski” opowiadał w swoich kazaniach, mowach, konferencjach. O tym też mówią teksty zamieszczone w tej książce.
Bohaterów baśni i legend znamy jako rycerzy o kryształowo czystym sercu, którzy po walce z odrażającymi potworami uwalniali piękne dziewice.
Herosom ze starogermańskich opowieści daleko było do takiego ideału. Choć dokonywali wspaniałych czynów, odpowiadali też za świętokradztwa. Choć zabijali smoki i gromili wrogów, okazywali się również krwawymi szaleńcami. Choć zdobywali skarby oraz miłość urodziwych kobiet, plamili się także chciwością i kazirodztwem.
Zapraszamy do mrocznego świata herosów germańskich.
Artur Szrejter przedstawia dzieje królów i bohaterów z mitycznego rodu Wölsungów. Najsławniejszym z nich był zabójca smoka Fafnira, w tradycji skandynawskiej znany jako Sigurd, a w niemieckiej jako Sifrid albo Siegfried.
Składające się z dwóch tomów popularnonaukowe opracowanie rozpoczyna się przygodowymi gawędami o bohaterskich czynach Wölsungów. Następnie autor poddaje germańskie pieśni i opowieści o herosach analizie religioznawczej, literaturoznawczej, etnologicznej, archeologicznej, historycznej i językoznawczej. Na końcu umieszczono nowe tłumaczenie Sagi o Wölsungach. Zostało tak przygotowane, aby ukazać bogactwo germańskich wyobrażeń na temat etosu wojny i wojownika, tajemnic ludzi parających się magią, a także roli, jaką w mitach pełnili bohaterowie, królowie, bogowie, zapomniane boginie czy zepchnięte do pozaludzkiego świata olbrzymy i potwory.
Artur Szrejter – z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor oraz popularyzator nauki. W swoich książkach i artykułach koncentruje się na wierzeniach i dziejach dawnych Germanów (Mitologia germańska, Demonologia germańska, Bestiariusz germański) oraz Słowian (Wielka wyprawa księcia Racibora, Pod pogańskim sztandarem).
Willigis Jäger należy do najbardziej znanych duchowych nauczycieli naszych czasów. Jest znanym i poczytnym Autorem także w Polsce: przetłumaczono dotychczas na język polski kilkanaście jego książek. Willigis Jäger uosabia niezależną od wyznania duchowość, która w XXI wieku daje osobom duchowo poszukującym odpowiedzi na nurtujące je pytania. Został uformowany zarówno przez mistykę chrześcijańskiego Zachodu, jak i przez dalekowschodni zen, wychodząc jednocześnie poza wyznania – ku temu, co leży u podstaw wszystkich duchowych dróg Zachodu i Wschodu.
Książka „Modlitwa kontemplacyjna” jest jedną z najbardziej cenionych książek Autora. Wielką zaletą książki jest odkrycie na nowo i udostępnienie źródeł zachodniochrześcijańskiej mistyki. Przez lata Willigis Jäger pogłębiał swoje osobiste doświadczenie kontemplacyjne i rozwijał umiejętności nauczania kontemplacji, co uwieńczone zostało założeniem własnej szkoły kontemplacji pod nazwą „Obłok niewiedzy”. Kontemplacja jest ważną praktyką dla ludzi, zajmujących się duchowością i szczególną drogą w ich codzienności. Jedną z wielkich postaci chrześcijaństwa, która kroczyła tą drogą i również jej uczyła, jest św. Jan od Krzyża. O. Jäger ukazuje św. Jana od Krzyża jako towarzysza na drogach współczesnej duchowości. Ojciec Willigis Jäger próbuje iść tą drogą, czyniąc ją zrozumiałą i możliwą do przejścia także w naszych czasach. Nie przemilcza jednak niebezpieczeństw i trudności, jakie mogą się na niej pojawić. Sprawia to, że książka jest bardzo dobrym przewodnikiem po kontemplacji zarówno dla zaawansowanych praktyków, jak i dla początkujących.
O Autorze
Willigis Jäger urodził się w 1925 roku. Jako mnich opactwa benedyktyńskiego w Münsterschwarzach studiował filozofię i teologię. W 1952 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1960–1964 był referentem Centrali Związku Niemieckiej Młodzieży Katolickiej (BDKJ) w Düsseldorfie. W latach 1964–1975 aktywnie działał na rzecz akcji „Missio“, doprowadzając m.in. do tego, że dochody z akcji bożonarodzeniowego kolędowania „Sternsinger” przeznaczane są na rzecz dzieł misyjnych.
W roku 1972 Willigis Jäger rozpoczął intensywną praktykę zazen i w 1980 roku uzyskał pozwolenie na nauczanie zen. Na skutek sporów z rzymską Kongregacją Doktryny Wiary, w roku 2000 nastąpiło – za obopólną zgodą – czasowe zwolnienie Willigisa Jägera ze wspólnoty zakonnej, której jednak nadal jest członkiem.
W roku 2003 powstało w Holzkirchen koło Würzburga centrum zen i kontemplacji „Benediktushof” – miejsce aktualnego pobytu i działalności WilligisaJägera. Napisał wiele książek i artykułów, uczestniczy w ogromnej liczbie spotkań i konferencji. Wciąż aktywnie uczestniczy w życiu zakonu i stworzonego przez siebie Centrum Rozwoju Duchowego.
Broszurka zawiera wiele pięknych modlitw do Oblicza Jezusa Chrystus, m.in. nowennę do Oblicza Jezusa z Manoppello, litanię, koronkę, modlitwę do Oblicza Jezusa z Całunu Turyńskiego.
Temat wydaje się prowokacyjny: przecież my, ludzie religijni, znamy Jezusa i często słyszymy lub czytamy Ewangelię według św. Jana.
Jednak łatwo może umknąć naszej uwadze głębokie przesłanie, jakie autor zawarł na kartach swej księgi, niekiedy jakby między linijkami. Często też ograniczamy się do rozważania najbardziej znanych scen z tej Ewangelii: Kana, Nikodem, Samarytanka...
Może warto więc zajrzeć też do innych rozdziałów tej naprawdę niewyczerpanej Ewangelii.
Prezentowana tu pozycja jest kolejną częścią homilii wygłaszanych w Kaplicy Loretańskiej przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Obejmują one okres od Uroczystości Wszystkich Świętych (1 listopada 2009) do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (23 maja 2010).
Zapis homilii może stanowić materiał do różnych rozważań, zarówno związanych z kalendarzem liturgicznym, jak i od niego niezależnych. Poszczególne wypowiedzi nawiązują do czytań liturgicznych, ale bardzo często poruszają tematykę o wiele szerszą i dlatego mogą być pomocne nie tylko w ścisłym okresie kościelnego kalendarza, z którym są związane.
Umieszczone tu rozważania nie wymagają znajomości poprzednich tomów, które już ukazały się poprzednio, i mogą służyć zupełnie niezależnie od tomów następnych. Istnieje jednak ciągłość czasowa całego dorobku.
Prezentowana tu pozycja jest kolejną częścią homilii wygłaszanych w Kaplicy Loretańskiej przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Obejmują one okres od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu (1 marca 2009) do Uroczystości Chrystusa Króla (25 listopada 2009).
Zapis homilii może stanowić materiał do różnych rozważań, zarówno związanych z kalendarzem liturgicznym, jak i od niego niezależnych. Poszczególne wypowiedzi nawiązują do czytań liturgicznych, ale bardzo często poruszają tematykę o wiele szerszą i dlatego mogą być pomocne nie tylko w ścisłym okresie kościelnego kalendarza, z którym są związane.
Umieszczone tu rozważania nie wymagają znajomości pierwszego tomu, który już ukazał się poprzednio, i mogą służyć zupełnie niezależnie od tomów następnych, które są już przygotowywane. Istnieje jednak ciągłość czasowa całego dorobku, który – mamy nadzieję – doczeka się kompletnej publikacji.
Zmartwychwstały Jezus skierował do uczniów polecenie: „Idąc na cały świat głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu ” (Mk 16,15).
Książka poświęcona jest:
- * głoszeniu Ewangelii przez Jezusa Chrystusa;
- * głoszeniu Słowa Bożego w najstarszym Kościele jerozolimskim;
- * przekazywaniu Słowa Bożego poganom;
- * powstaniu Kościoła w Antiochii;
- * misjom, prowadzonym przez judeochrześcijan i hellenistów.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ks. prof. Roman Bartnicki, kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, autor wielu prac. Był rektorem Akademii Teologii Katolickiej (1996-1999) i rektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (1999-2005).
And my heart was, and never stopped being, close to You, close to this city, this heritage, to my Polish Rome. /.../ Krakow, since my youngest days, my childhood years, has been to me a unique synthesis of all things Polish and Christian. It has always spoken to me about the great future of my Homeland, always expressed its history in the most certain terms.
John Paul II, Krakow, April 6th, 1979
„Ci, którzy odwiedzili polskie albergue na Monte do Gozo w ostatnich latach zapewne spotkali autorkę tej książki podczas prelekcji dla pielgrzymów czy pracy w schronisku. Książka powstawała między tymi zajęciami – z wielkiej fascynacji Camino, z dociekliwości i potrzeby serca.”
Ks. Roman Wcisło MS
Centro Europeo de Peregrinación Juan Paulo II w Santiago de Compostela
„Wielkim atutem książki jest umiejętność odczytania fenomenu Camino na wielu poziomach znaczeń, które nie gubią się w detalach, ale z mozaiki przybliżeń i charakterystyk, bardzo głębokich i opartych na najnowszej literaturze tematu, potrafią przekazać wspólną perspektywę (…) Pozostaję pod wielkim wrażeniem erudycji i uporządkowanego, interdyscyplinarnego oraz metodologicznie poprawnego zgłębiania tego trudnego dla badań zjawiska, jakim jest współczesne Camino de Santiago.”
Ks. dr hab. Piotr Roszak
Pracownia Szlaku Św. Jakuba, UMK w Toruniu
"Dla tych, którzy byli, którzy dopiero się wybierają i którzy marzą, by wyruszyć na Camino... Polecam! Zwłaszcza tym, którzy chcieliby, aby ta droga była pielgrzymką, a nie tylko trekkingiem."
Dr Franciszek Mróz
Bractwo Św. Jakuba w Więcławicach Starych
Zapisana na tych stronach refleksja pastoralna może być pomocna dla duszpasterzy, teologów, kleryków i studentów teologii, ale też dla wszystkich osób odpowiedzialnych za formację oraz dla samych członków zrzeszeń religijnych. Rozważania mają charakter teoretyczny i normatywny, dodatkowo zostały wzbogacone o wymiar praktyczny. Stąd też publikacja może okazać się przydatna w pastoralnej działalności Kościoła. Pragnieniem autora jest, aby służyła przedstawicielom hierarchii kościelnej, moderatorom, animatorom oraz członkom zrzeszeń religijnych. Poznanie procesów grupowych oraz znajomość kryteriów eklezjalności ułatwia roztropną troskę o zrzeszenia religijne, może je ustrzec przed deformacjami, może też być pomocne dla ich prawidłowego funkcjonowania i realizowania ich misji.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?