Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Niniejsza książka - efekt pierwszych tego typu wykładów wygłoszonych na Uniwersytecie w Oksfordzie - jest ważnym głosem w teologicznej dyskusji o miejscu zwierząt w świecie, i o tym, jak chrześcijańska teologia może przysłużyć się do moralnie sprawiedliwego traktowania zwierząt przez ludzi.
To połączenie pracy naukowej wysokiej próby z rozmyślaniami, zdradzającymi pasje, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru autora, zmienia spojrzenie na świat.
/Bp John Austin Baker, Church Times/
Starannie przeprowadzony przez Linzeya dyskurs jest zaskakującym wyzwaniem dla naszego sposobu życia i myślenia. /Walter Schwarz, The Tablet/
Niniejsze opracowanie, obejmujące okres od powstania NSZZ „Solidarność” do upadku systemu komunistycznego w 1989 r., kończy wspólny projekt poznańskiego Oddziału IPN i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu pt. „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1945–1989”. Autorzy zamieszczonych w tomie artykułów podejmują różnorodne aspekty tej problematyki, m.in. przedstawiają relacje między władzami, Kościołem i „Solidarnością” na Ziemi Lubuskiej, pokazują postawy duchowieństwa po wprowadzeniu stanu wojennego czy metody pracy operacyjnej komunistycznego aparatu bezpieczeństwa wobec opozycyjnie nastawionych księży. Poruszone też zostały takie zagadnienia, jak kwestia zmian w zakresie opodatkowania i ubezpieczeń społecznych Kościołów, stosunek władz do ruchu pielgrzymkowego czy do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”.
Nigdy nie zasłużysz na uzdrowienie, przyjmij je za darmo
Książka ta leczy głęboką ranę braku obecności Boga. Uzdrowienie przekonuje nawet najbardziej zatwardziałe serca o tym, że Bóg nas nie pozostawił, ale jest obecny i bogaty w miłosierdzie. W ten sposób uzdrowienia stanowią część Bożej odpowiedzi na duchową ciemność naszych dni. Autorka objawia nam wiele nie tylko słowem, ale i samą sobą - własnym świadectwem.
Andrzej Sionek, dyrektor Misji EnChristo
Książka Mary Healy pomaga nam zrozumieć, jak istotne miejsce w Bożym sercu zajmuje kwestia uzdrowienia.
Krzysztof Demczuk, lider wspólnoty Metanoia
Ta książka pomoże ci uwierzyć, że Bóg nadal uzdrawia i chce, by to, co ponadnaturalne, było dla chrześcijan naturalne.
Marcin Zieliński, lider wspólnoty Głos Pana
Autorka książki nie teoretyzuje, ale pokazuje Boga, którego zna osobiście - Boga, który dzisiaj uzdrawia.
Remigiusz Recław SJ, duszpasterz wspólnoty Mocni w Duchu
Kościół katolicki jako Klinika Ducha wezwany jest do wypełnienia Jezusowego nakazu: "uzdrawiajcie chorych". Lektura tej książki zapewne dopomoże w zrozumieniu tej misji.
o. Bogdan Kocańda OFMConv,
kustosz sanktuarium maryjnego w Rychwałdzie
Jestem przekonany, że ta książka pozwoli nam dostrzec potężną moc Ewangelii i na nowo zachwycić się Bogiem, dla którego niemożliwe po prostu nie istnieje.
Karol Sobczyk, lider Wspólnoty Głos na Pustyni
Maria Matka Jezusa
Narodziny
Zwiastowanie
Boże Narodzenie
Życie w Nazarecie
Męka Pańska
Wniebowzięcie
Kult maryjny na świecie
Kult maryjny w Polsce
Matka Boża Częstochowska
Matka Boża Fatimska
Matka Boża Kalwaryjska
Matka Boża Licheńska
Matka Boża Loretańska
Matka Boża Ludźmierska
Matka Boża Ostrobramska
Matka Boża Pacławska
Matka Boża Piekarska
Matka Boża Śnieżna
Matka Boża z Guadalupe
Matka Boża z La Salette
Matka Boża z Lourdes
Matka Boża z Medziugorie
Najsłynniejsze objawienia maryjne
Matka Boża Bolesna z La Salette
Matka Boża Fatimska
Matka Boża Gietrzwałdzka
Matka Boża z Lourdes
Matka Boża z Akity
Matka Boża z Banneux
Matka Boża z Beauraing
Matka Boża z Coromoto
Matka Boża z Guadalupe
Matka Boża z Knock
Matka Boża z Medjugorie
Ten inspirujący i przystępny przewodnik wprowadzi cię w znaczenie
i praktykę hebrajskiego błogosławieństwa. Wnikając głęboko
w pierwsze sześć słów błogosławieństwa, przytaczając odniesienia historyczne i kabalistyczne, podając wzorce błogosławieństw na różne okazje, rabbi Marcia Prager naświetla święty potencjał drzemiący wewnątrz i naokoło nas. Przekonasz się, jak święte może być życie, gdy wstąpisz na własną ścieżkę błogosławieństwa.
„Każda chwila ofiarowuje nam więcej prezentów niż podejrzewamy. Budzimy się i żyjemy. Mamy cudowne ciała. Jesteśmy wolni. Mamy umysły, które się uczą i serca, które kochają. Możemy poczuć smak i dotyk. Nasze życie jest ucztą doznań.”
(Z rozdziału Baruch)
Żydowskie błogosławieństwa – brachy – są czymś wyjątkowym. Niezmiennie zaczynają się od sześciu słów: Baruch Ata Adonai, Elohejnu Melech Ha’Olam – ”Błogosławiony jesteś Ty, Panie nasz Boże, Królu wszechświata”. Są kontemplacją tego, co dzieje się wokół, krótką medytacją. Są podziękowaniem za wszystko, co się przydarzyło, przydarza i przydarzy. Wyznaczają rytm życia i modlitwy.
Rabbi Marcia Prager oryginalnie i frapująco interpretuje sens i głębię brach. Czyni to z godną pozazdroszczenia lekkością i erudycją. Proponuje intrygujące spojrzenie na żydowską wiarę, kulturę, filozofię. Zaprasza do przyjrzenia się sobie, własnym przekonaniom, relacjom z ludźmi i Bogiem. To napisana z humorem i lekkością opowieść o tym, co naprawdę ważne dla każdego z nas.
Czytając „Ścieżkę błogosławieństwa” poznasz, jak łączyć litery i wyrazy, żeby wspierać radość i zrozumienie, zdziwienie i wdzięczność, zachwyt i pochwałę. Słowa w twoich ustach mogą stawać się trampoliną i zaproszeniem do odkrywania Obecności Boga przepływającej nawet przez najmniejsze z twoich codziennych działań.
O autorce:
Marcia Prager jest rabinem, artystką, liturgistką i terapeutką. Mieszka
i pracuje w Mount Airy w Filadelfii. W 1989 roku otrzymała święcenia rabiniczne i tytuł magistra literatury hebrajskiej. Od ponad dwudziestu lat współpracuje ściśle z rabinem Zalmanem Schachter-Shalomi, jej osobistym mentorem i nauczycielem. W 2010 roku amerykańskie czasopismo „Jewish Daily Forward” zaliczyło ją Ten inspirujący i przystępny przewodnik wprowadzi cię w znaczenie
i praktykę hebrajskiego błogosławieństwa. Wnikając głęboko
w pierwsze sdo grupy pięćdziesięciu najważniejszych kobiet na świecie, mających święcenia rabinackie.
Marcia Prager jest rabinem wspólnoty P'nai Or Jewish Renewal Congregation w Filadelfii, innowacyjnego zgromadzenia założonego przez rabina Schachter-Shalomi w 1973 roku. Przez 13 lat była również rabinem założonego przez siebie siostrzanego zgromadzenia P'nai Or w Princetonw New Jersey. Jej mąż, hazan Jack Kessler, jest kantorem i dyrektorem dwóch żydowskich zespołów muzycznych. Często wspólnie prowadzą rekolekcje i warsztaty.
Komentarze do wydania amerykańskiego:
Przez wiele lat piękno nauczania i modlitwy rabbi Marcii Prager było błogosławieństwem w moim życiu. Teraz wielu poza mną dowie się o mocy jej żydowskiej mądrości i o tym, jak z niej korzystać w życiu. Rabbi Marcia uczy nas o błogosławieństwie, a jej nauka sama w sobie jest błogosławieństwem, na które mogę odpowiedzieć tylko: Amen.
Rodger Kamenetz, autor The Jew in the Lotus
Bogata, mądra i radosna książka! Marcia Prager oferuje nam ekscytującą duchową przygodę. Sześć hebrajskich słów, z pozoru zwyczajnych, staje się świetlistymi bramami do wewnętrznego bogactwa starożytnej i współczesnej mądrości żydowskiej.
Rabbi Lawrence Kushner
Ta książka zasługuje na zaszczytne miejsce w przestrzeni twojej modlitwy i medytacji
Rabbi Zalman M. Schachter-Shalomi
Święta Hildegarda była mistyczką, która jednocześnie bardzo mocno stąpała po ziemi. Uważała, że człowiek jest naprawdę szczęśliwy, gdy żyje w harmonii z Bogiem i z naturą. Modlitewnik zawiera litanie, wezwania i modlitwy do św. Hildegardy w codziennych sprawach, kłopotach, ale też problemach zdrowotnych i trudnościach na drodze wiary. Znajdują się tam też słowa modlitw samej św. Hildegardy, którymi ona wyjednywała łaski u Boga.
Krwi Chrystusa sięga pierwszych wieków Kościoła. Na zgromadzeniach liturgicznych śpiewano hymny ku jej czci. Ślady tego kultu przejawiają się też pismach pisarzy chrześcijańskich I i II w.
Święty Józef znany jest jako patron dobrych ojców i mężów oraz ludzi pracy. Jest również znanym orędownikiem w trudnościach finansowych. W modlitewniku znajdują się tradycyjne modlitwy i nabożeństwa dla wiernych czcicieli Świętego oraz dla wszystkich tych którzy pragną otrzymać łaski i błogosławieństwo za jego wstawiennictwem w konkretnych życiowych potrzebach.
„Bądźcie jak Frassati!” - apeluje do młodych Papież Franciszek. Bł. Frassati pokazuje, jak być jednocześnie człowiekiem nowoczesnym i chrześcijaninem. Modlitewnik jest przeznaczony dla tych, którzy chcą podążać za Jezusem, a jednocześnie są aktywni w świecie.
Trudno mówić o Karpatach bez legend o świętych i cudach. Trudno mówić o polskim Podtatrzu i Pieninach bez legend o Matce Boskiej Ludźmierskiej i świętej Kindze. Góralski żywot cechowało bowiem zawsze szczególne nagromadzenie bardzo przyziemnego profanum i szczególne natężenie niezwykle wzniosłego sacrum, które zresztą często zstępowało pod chłopskie strzechy, dzieląc radości i troski ze zwykłymi śmiertelnikami. Ludowa religijność zawsze balansowała pomiędzy gorliwą i nabożną czcią a kreśleniem niebiańskich postaci i stosunków na wzór ludzki, niekiedy nawet z pewnym poczuciem humoru.
W niniejszej publikacji postanowiłem zebrać najważniejsze religijne legendy i podania z rozłożonej u stóp Babiej Góry Orawy, wdzięczącego się pod tatrzańskimi turniami Podhala oraz wciąż tajemniczego Spiszu i magicznych Pienin. Nie jest to naturalnie w żaden sposób materiał niedostępny, pewne jego partie opracowywały bowiem już wcześniej osoby takiego formatu jak Włodzimierz Wnuk czy Urszula Janicka-Krzywda (której zresztą zawdzięczamy szczególnie dużą część zamieszczonych tutaj opowieści), brakowało jednak dotąd skumulowania go w jednym miejscu wedle czytelnego klucza. Stąd właśnie pomysł na publikację, która opierając się na dotychczasowej literaturze przedmiotu i nie aspirując do rywalizowania z nią, odnośną tematykę porządkuje i poniekąd odświeża. Na kartach niniejszej książki proponuję Czytelnikowi spotkanie z licznymi religijnym legendami i podaniami spod Babiej Góry, Giewontu i Trzech Koron, skrupulatnie niegdyś zapisywanymi przez całe pokolenia badaczy folkloru, a na nowo przeze mnie opracowanymi literacko oraz opatrzonymi historycznymi i antropologicznymi komentarzami.
Nie zabrakło też paru opowieści stworzonych przez regionalnych twórców, tym bardziej, że niektóre z nich trafiły wtórnie do góralskiego folkloru. Sam Kazimierz Przerwa-Tetmajer zapewniał przecież: niektóre moje opowiadania [...] są opowiadane obecnie przez chłopów jako ich własne. W związku z tym i one znaleźć się musiały w niniejszym zbiorku, aby był on kompletny, choć naturalnie pewna selekcja była nieunikniona. W przypadku zupełnie autorskich powiastek postanowiłem uwzględnić te, które uznałem za przejaw autentycznego regionalizmu. Jednak trzonem niniejszej książki musiały pozostać prawdziwe, anonimowe góralskie podania.
Ponieważ legendy, w przeciwieństwie do bajek i baśni (choć relacje pomiędzy tymi gatunkami są bardziej skomplikowane), nawiązują zwykle do istniejących miejsc a przynajmniej regionów, zatem zdecydowałem się na pominięcie tych góralskich opowieści, które – jak fenomenalna bajka Sabały o stworzeniu kobiety – odnosiły się do biblijnego Raju lub zmyślonych, baśniowych krain. Natomiast znane z góralskich opowieści niebo jest dla odmiany bardzo „regionalne”...
I jeśli moja książka zdoła – na swoją skromną miarę – przybliżyć Czytelnikowi ów wycinek naszego kulturowego dziedzictwa jaki stanowią religijne podania Pienin i Podtatrza, uznam iż osiągnęła ona swój cel...
ze wstępu Autora
Największą przygodą mojego życia jest to, że przez trzydzieści dziewięć lat mogłem być i pracować u boku kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II. Wszystko zaczęło się w 1966 roku, kiedy poprosił mnie, bym został jego sekretarzem. Miałem wtedy dwadzieścia siedem lat. Nie przypuszczałem, że przez te wszystkie lata, dzień po dniu, będę świadkiem życia, pracy, modlitwy i świętości człowieka, który wyrósł na jednego z wielkich duchowych liderów współczesnego świata. […] Z perspektywy dziesięciu lat, które minęły od śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, a także czasu, który upłynął od Jego beatyfikacji i kanonizacji, nieustannie powracam do wartości, jakie głosił światu, Kościołowi i każdemu z nas. One są i zawsze będą aktualne. Dlatego z wielką radością przyjąłem publikację toruńskiego historyka Zbigniewa Grochowskiego Śladami Świętego Jana Pawła II Wielkiego – Mojego – Twojego – Naszego Patrona. 1111 zadań i rozwiązań. Książka została napisana z pasją oraz widocznym szacunkiem i utożsamianiem się z poglądami Świętego Jana Pawła II.
Fragment słowa wstępnego Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego
O Świętym Janie Pawle II napisano wiele publikacji, dlatego wydawało się, że żadna nowa książka tematycznie związana z Wielkim Papieżem Polakiem nie jest w stanie zaskoczyć i wzbogacić wiedzy Czytelnika. Okazało się jednak, że książka Zbigniewa Grochowskiego, historyka i pisarza, znanego i cenionego w Polsce popularyzatora wiedzy o ludziach Kościoła i wiedzy regionalnej, charakteryzująca się nowatorskim sposobem opisu, rzetelnością i wieloma – często zaskakującymi fotografiami, właśnie to czyni. Książkę polecam uczniom wszystkich typów szkół, katechetom, historykom, polonistom i w ogóle każdemu, któremu bliskie są wartości głoszone przez najwybitniejszego Polaka, Jana Pawła II Wielkiego, naszego Patrona.
Fragment recenzji prof. dr. hab. Kazimierza Maliszewskiego, kierownika Zakładu Metodologii Historii i Wiedzy o Kulturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Niniejsza monografia jest poprawioną i uaktualnioną wersją rozprawy doktorskiej autora, obronionej w 2005 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Autor pragnie podziękować prof. dr hab. Barbarze Jakubowskiej i prof. dr hab. Januszowi Odziemkowskiemu za wnikliwe uwagi, które pozwoliły nadać monografii ostateczny kształt. Słowa podziękowania autor kieruje także do dr Mariusza Żuławnika za pomoc w przygotowaniu publikacji.
Przenikanie się turystyki i pielgrzymowania rodzi w środowisku badaczy oraz pośród uczestników tych zjawisk pytanie o to, jakie są wzajemne zależności między nimi, jakie występują podobieństwa i różnice. Niniejsza monografia - będąca wynikiem badania i wyjaśniania związków pomiędzy turystyką a pielgrzymowaniem w wielu religiach świata (chrześcijaństwie, judaizmie, islamie, buddyzmie, hinduizmie i szintoizmie) - jest pierwszą tego typu publikacją.
W książce zwrócono uwagę na wielość naukowych płaszczyzn dotyczących zależności między obu zjawiskami, podjęto analizę teoretyczną turystyki i pielgrzymowania, zajęto się również ich związkiem z takimi naukami, jak geografia, socjologia, psychologia, etyka, filozofia, teologia i historia.
Prezentowane opinie są wynikiem obszernych badań nad zjawiskiem peregrynacji w różnych religiach świata, zbadano mianowicie relacje turystyki i pielgrzymowania na wszystkich kontynentach, w najbardziej odległych zakątkach globu.
Biblia. Odkryj, co jest w środku to wspaniały prezent, a jednocześnie wprowadzenie do świata Biblii dla małych czytelników. Trzynaście wyjątkowych historii ze Starego i Nowego Testamentu, które ożywają na stronicach z okienkami, gotowymi do otworzenia i odnalezienia ukrytych obrazków.
32 okienka do otworzenia.
Fascynująca opowieść o „niezwyciężonym bohaterze Chrystusowym”, zamęczonym w okrutny sposób przez Kozaków, świętym jezuicie, księdzu Andrzeju Boboli. Święty ten, zapomniany po śmierci, sam upomniał się o swój kult, obiecując swoje wstawiennictwo i opiekę w najtrudniejszych sprawach dla Polski i Polaków.
Dzieje jego kultu i relikwii związane są z najważniejszymi wydarzeniami w naszej historii. To on zapowiedział odzyskanie przez Polskę niepodległości, a w 1920 roku miał swój udział w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. Wiele razy we właściwy sobie sposób przypominał o swoim nieprzerwanym orędownictwie za nami. Aby zaczęto go czcić w Strachocinie, gdzie się urodził, długi czas objawiał się na miejscowej plebanii, aż został rozpoznany 30 lat temu. Jak potężna jest przed Bogiem jego modlitwa, przekonują nas ostatnie wydarzenia w Polsce, w których jego pośrednictwo nie budzi wątpliwości.
Świadectwo to godny następca bestsellera Życie po życiu Raymonda Moody’ego.
Prawdziwa historia będąca dowodem na istnienie życia pozagrobowego i świadectwem duchowej transformacji.
Książka jest poruszającą opowieścią hinduskiego lekarza, który osiągnąwszy w życiu zawodowym wszystko, nagle znalazł się na krawędzi życia i śmierci. Podczas doświadczenia z pogranicza śmierci (NDE) doktor Rajiv Parti poznał prawdę o sobie, swoim życiu i zaświatach. Oprowadzili go po nich nie bogowie hinduizmu, lecz… archaniołowie. Tam spotkał swoich przodków i – poruszony wglądem w swoje obecne życie i przeszłe wcielenia – poprosił o jeszcze jedną szansę. Dostał ją. Spotkał również Jezusa, od którego otrzymał życiową misję: nieść światu przesłanie o uniwersalnej miłości i świadomości Chrystusowej, uzdrawiając zranione dusze i pomagając potrzebującym.
O autorze
Dr Rajiv Parti to światowej sławy anestezjolog i ekspert w dziedzinie leczenia przewlekłego bólu, uzależnień i depresji. Jest coachem i autorem kilku książek. Prowadzi seminaria na temat zdrowia duchowego. Praktykuje uzdrawianie oparte na świadomości. Jest przekonany, że całkowitego dobrobytu ani trwałego zdrowia nie można osiągnąć bez zrozumienia, iż klucz do nich kryje się w wymiarze niewidzialnym dla oka.
W trudnym okresie ważnych przemian w Europie odżywa w Kościele pragnienie odnalezienia pierwotnej ewangelicznej prostoty i ubóstwa. Pojawiają się zakony nowego typu, zwane żebraczymi: Bracia Mniejsi – franciszkanie i założony przez św. Dominika (ur. ok. 1170, zm. 1221) Zakon Braci Kaznodziejów – dominikanie. Franciszek, którego życie było związane z Asyżem w Toskanii, gdzie się urodził i zmarł, nie pragnął niczego, jak tylko być naśladowcą Jezusa w jego ubóstwie i uniżeniu. Dominik swoją drogę naśladowania Chrystusa widział w głoszeniu Ewangelii na wzór apostołów.
„Dominik odkrył swe powołanie nie tylko dla siebie. Potrafił je ukazać, czasem w sposób niezwykle odważny i ufny wobec Boga, rzeszy swoich naśladowców, którzy później w niejednym go wyprzedzili, jedni w mądrości i wiedzy, jak Tomasz z Akwinu, inni w zapale misjonarskim, jak św. Jacek (…). Można powiedzieć, że w tym ujawnił się jeszcze jeden jego dar: był dobrym ojcem, który z radością pozwala i pomaga rozwijać się swoim dzieciom”.
Fragment książki
Ona "czyta" ludzi, a on czyta instrukcje. On nie pyta o drogę, a ona nie docenia jego rad. Ona jest bardzo tajemnicza, a on bardzo praktyczny. Wydaje się, że on nie słucha, a ona jest zbyt emocjonalna… Chociaż twierdzi się, że mężczyźni i kobiety się nie różnią, to pary wiedzą – on i ona tworzą odmienne światy. Mózg męski, mózg kobiecy pokazuje te zaprojektowane przez Boga różnice. Jeśli się je zrozumie i zaakceptuje – małżeństwo stanie się silniejsze i szczęśliwsze. Połączenie najnowszych badań mózgu z niemal 40-letnim stażem małżeńskim i praktyką poradniczą autorów zaowocowało książką, która ukazuje wyjątkową konstrukcję każdej płci – omawia odmienną budowę męskiego i kobiecego mózgu i działanie hormonów, skutkujące innymi zwyczajami, skłonnościami oraz sposobem myślenia i działania mężczyzn i kobiet.
Spotkanie z Jezusem, Tym, na którego wyczekiwano od wieków, przyprawiało o dreszcz każdego, kto mógł doświadczyć Jego obecności, poczuć na sobie ciepło Jego spojrzenia, posłuchać nauki płynącej prosto z Nieba. Nikt nie mógł przejść obok Niego obojętnie – był Bogiem w ciele człowieka.
Czyta Marek Smalec
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?