Jeśli interesujesz się polityką, albo studiujesz politologię znajdziesz w tym dziale informacje o współczesnym świecie. Obszerna literatura naukowa, różne publikacje i elementy wiedzy politologicznej, najważniejsze zagadnienia i pojęcia z politologii, kontrowersyjne książki polityczne, powieści polityczne, nauki polityczne. Najlepsze książki społeczno-polityczne, bestsellery polityczne, książki o polityce, które warto przeczytać - zapraszamy po lekturę na Dobreksiazki.pl
W książce Kobiety Kuszelewskiej prosta kobiecina prowincjonalna,""mamuleczka"", udziela reprymendy nie dosyć ostrożnemu wysokiemu dygnitarzowi konspiracji. ""Podziemny oficer odruchowo sprężył się na baczność"". I my tak robimy, zamykając przeczytaną książkę.Melchior Wańkowicz, Książka o kobietach w Polsce (""Wiadomości"", 6 X 1946)Dziwy życia Stanisławy Kuszelewskiej, to książka napisana przez autorkę o dużych umiejętnościach. Zawarte w niej realia są najświeższej daty, dotyczą bowiem w znacznej części stosunków w Kraju już po przybyciu Rosjan. Książka Kuszelewskiej stanowi próbę uczciwą, podjętą przez pisarkę sumienną i odważną. Pośrednio jest dokumentem wojennym, bezpośrednio - dokumentem udręczonego pokolenia, walczącego o własny wyraz artystyczny.Mieczysław Giergielewicz, Opowiadania Kuszelewskiej (""Wiadomości"", 13 VI 1948)
W swojej najnowszej książce Giddens łączy socjologię z publicystyką, nauką ze społecznym zaangażowaniem. Analizuje strefę euro, politykę fiskalną, problemy na rynku pracy, zagrożenia dla modelu państwa opiekuńczego, ubóstwo i nierówności społeczne w państwach UE, starzenie się Europy połączone z nowymi faktami migracji.
Jedno z najbardziej znanych na świecie dzieł komiksowych. Spopularyzowane przez adaptację filmową z 2006 roku. Scenarzysta Alan Moore prezentuje dystopijną alternatywną rzeczywistość lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W poprzedniej dekadzie zimna wojna przerodziła się w gorącą, a Anglia, gdzie rozgrywa się akcja komiksu, przetrwała atomową hekatombę, by przerodzić się w państwo totalitarne. Ta przerażająca i jednocześnie przemyślana opowieść o wyrzeczeniu się wolności i własnej świadomości w opresyjnym systemie jest zarazem kroniką wprowadzającą nas w zakamarki świata pełnego desperacji i dręczącej tyranii. Fabuła obfituje w niezwykłe pomysły, dramatyzm, przejmujących zwrotów akcji. V jak Vendetta stanowi pozycję obowiązkową dla miłośnika komiksów.
Falangi Czarnego Porządku i Polowanie - dwa znakomite dzieła komiksowe Enkiego Bilala i Pierre'a Christina w jednotomowym, luksusowym wydaniu pod wspólnym tytułem FINS DE SIÈCLE. Artystyczne świadectwo wydarzeń zamykających XX wiek. Falangi Czarnego Porządku to gorzka, krwawa epopeja, stworzona w okresie, gdy w Europie zachodniej rozwijał się skrajnie lewicowy terroryzm.Akcja opowieści dzieje się w 1979 roku, czterdzieści lat po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii. Ludność niewielkiej wioski w Aragonii, znanej z długotrwałego oporu przed siłami faszystowskimi, zostaje doszczętnie wymordowana. Do rzezi przyznają się Falangi Czarnego Porządku - grupa weteranów frankistowskich, która postanowiła po latach dokończyć krucjatę przeciw komunistom. Wiadomość ta elektryzuje dawnych bojowników republikańskich Brygad Międzynarodowych, którzy planują zemścić się na odwiecznych przeciwnikach. Tak rozpoczyna się niezwykła wojna starców... Polowanie w metaforyczny sposób oddaje atmosferę ostatnich lat Związku Radzieckiego, ojczyzny realnego socjalizmu, naznaczoną śmiercią kolejnych członków politbiura. Pod pretekstem polowania na zwierzynę do położonej w Bieszczadach górskiej rezydencji przyjeżdża kilku prominentnych działaczy partyjnych z krajów komunistycznych. W rzeczywistości planują jednak polityczne zabójstwo. Nie chcą dopuścić do zmiany układu sił w Europie. W albumie FINS DE SIECLE Enki Bilal i Pierre Christin, stosując nowatorskie środki artystyczne, odmalowali polityczny obraz Europy, który po latach nie przestaje zaskakiwać wyjątkową przenikliwością.
"Czas pokera" to lektura obowiązkowa i dla tych, którym się wydaje, że wszystko wiedzą, i dla tych, którzy się gubią w dzisiejszym świecie narastającej niepewności, ogromu i szybkości przepływu informacji, globalizacji, postępu technologii, rozwoju. Stawka jest co prawda coraz wyższa, ale i ryzyka coraz większe. 99 krótkich, wcześniej pojedynczo publikowanych tekstów (można je czytać w dowolnej kolejności), które, zebrane razem, w zaskakujący sposób objaśniają, inspirują, oswajają z regułami tej "przymusowej gry", jaką niesie współczesność. Henryka Bochniarz, Konfederacja Lewiatan Felietony Andrzeja Koźmińskiego to nie tylko chłodny i precyzyjny opis naszego często nieprzewidywalnego życia gospodarczego. Ich niezwykłą wartością jest pokazywanie polskich wydarzeń w europejskim i globalnym kontekście, napełniając nas często dumą, ale czasami wstydem. Paweł Jabłoński, Rzeczpospolita To swoiste mikroświaty, których sens zawarty jest w kilkudziesięciu zdaniach. Autor potrafi ze swadą przedstawić problemy sztucznej inteligencji czy kryzys Doliny Krzemowej nadając im aktualny kontekst gospodarczy i polityczny. Artur Kurasiński, Aula Polska
Książka jest próbą odpowiedzi na pytania o związki, współzależności i przyczyny konfliktów zbrojnych. Autorzy postrzegają je jako integralny element stosunków międzynarodowych w wymiarze globalnym. Analizują dynamikę zmian oraz uwarunkowania geograficzne konfliktów zbrojnych w ostatnim dwudziestoleciu. Przedstawiają również międzynarodowe instrumenty przeciwdziałania wojnie i konfliktom.
Część I pracy obejmuje najważniejsze zagadnienia teoretyczne oraz prawne dotyczące konfliktów zbrojnych i wojen we współczesnym świecie (1992-2009).
Część II zawiera syntetyczne analizy kilkunastu konfliktów z całego świata. Są to: wojna domowa w Somalii, ludobójstwo w Rwandzie, „diamentowa wojna” w Sierra Leone, konflikt w Sudanie, wojna z Czadem, Etiopia (Erytrea - wojna o pogranicze), druga wojna w Zatoce Perskiej, wojna w Afganistanie, wojna w Bośni i Hercegowinie, Kosowo jako przykład interwencji humanitarnej i jej konsekwencji, konflikt na Bliskim Wschodzie, druga wojna w Libanie, konflikt o Górski Karabach, konflikt w Gruzji oraz wojna domowa w Kolumbii.
Książka ilustrowana mapami oraz materiałami Uppsala Conflict Data Project (UCDP) Wydziału Badań nad Pokojem i Konfliktami uniwersytetu w Uppsali (Szwecja). Praca zawiera również pełny tekst Karty Narodów Zjednoczonych.
Ostatnie dziesięciolecie XX wieku i początku XXI stulecia przyniosły nowy - przynajmniej jeśli chodzi o skalę zjawiska - rodzaj konfliktów zbrojnych. W ujęciu klasycznym wojna jest rozumiana z reguły jako użycie siły militarnej w stosunkach międzynarodowych przeciwko integralności terytorialnej i niezawisłości politycznej innych państw. Jak wykazują badania, większość współczesnych wojen stanowią konflikty, których istotą nie jest „pojedynek” między pełnoprawnymi uczestnikami stosunków międzynarodowych. Tym samym zjawisko klasycznej wojny zanika, podobnie jak jej uznanie za element integralny polityki państw, co stanowi przejaw wzrostu współzależności międzynarodowej.
Współczesne wojny i konflikty zbrojne nie mają jednorodnego podłoża, ściśle określonego celu oraz lokalizacji. Niezależnie gdzie się toczą, jednak dotykają (choć w różnym zakresie) całej społeczności międzynarodowej. Wynika to z pogłębiających się powiązań gospodarczych, nasilenia migracji, szerszego dostępu do nowoczesnej techniki militarnej. Ponadto nowoczesne techniki medialne powodują, że informacje na temat wojen nabrały cech natychmiastowości i globalności.
(Fragment tekstu)
Audiobookowa wersja bestsellerowych ""Służących"" Kathryn Stockett. W trzy bohaterki, które połączyła tajemnica i wspólne niebezpieczne przedsięwzięcie, które zmieni oblicze ich miasteczka, wcieliły się znane polskie aktorki, Anna Seniuk, Karolina Gruszka i Anna Guzik.
Grupa uzbrojonych terrorystów atakuje Sejm w momencie zaprzysiężenia nowego prezydenta RP. Elity polityczne, znajdując się w sytuacji ekstremalnej, pokazują swoje prawdziwe oblicze...
PAŃSTWO POZBAWIONE RZĄDU,
RZĄD POZBAWIONY WŁADZY,
WŁADZA POZBAWIONA SIŁY!!!
"Terroryzm nie zagraża bezpośrednio terytorium Polski". - Minister Spraw Zagranicznych, styczeń 2004
"Nie stwierdzamy bezpośrednich powodów do niepokoju związanego z ewentualnością zamachu terrorystycznego na terytorium Polski." - Szef ABW, lipiec 2004
"Jesteśmy dobrze przygotowani do działań antyterrorystycznych” - Minister Spraw Wewnętrznych, październik 2004
SKĄD TA PEWNOŚĆ, PANOWIE?
Lektura szkolna. Historia jednostki w starciu z systemem komunistycznym-droga przez labirynt etyczny, który nieuchronnie prowadzi do indywidualnej katastrofy.
Wielka historia na kartach rodzinnej opowieści!Alexander Umnitzer jest śmiertelnie chory na raka. Zostawia niedołężnego ojca w Berlinie i wyrusza do Meksyku, kraju, w którym jego dziadkowie żyli w latach 40-tych. To dla niego podróż szczególna - spełnienie dziecięcego marzenia, chęć poznania historii rodziny, a po części rozliczenie z własnym życiem.Podróż jest pretekstem do przedstawienia dziejów jego rodziny na tle historii współczesnej. Dziadkowie, zaangażowani komuniści, wrócili do NRD, by budować nowy porządek. Ich syn Kurt za krytykę sojuszu niemiecko-radzieckiego trafił do gułagu. Po odbyciu kary ożenił się z Rosjanką i wrócił do NRD, gdzie zdobył uznanie jako historyk ruchu robotniczego. Ich wnuk Alexander zmęczony zawirowaniami politycznymi XX wieku decyduje się na ucieczkę za mur, do Niemiec Zachodnich. To wielki cios dla rodziny od lat wiernej ideałom socjalizmu...Z mądrością, humorem i wielką wrażliwością, Eugen Ruge czerpie z własnej historii rodzinnej. Mistrzowsko ukazuje tragiczny splot polityki, miłości i dziejów rodziny.Międzynarodowy bestseller nagrodzony Niemiecką Nagrodą Książkową 2011
The central aim of this book is to approach contemporary problems raised by technologies of life and death as ethical issues that call for a more nuanced approach than mainstream philosophy can provide. To do so, it draws on the recently published seminars of Jacques Derrida to analyze the extremes of birth and dying insofar as they are mediated by technologies of life and death. With an eye to reproductive technologies, it shows how a deconstructive approach can change the very terms of contemporary debates over technologies of life and death, from cloning to surrogate motherhood to capital punishment, particularly insofar as most current discussions assume some notion of a liberal individual.
The ethical stakes in these debates are never far from political concerns such as enfranchisement, citizenship, oppression, racism, sexism, and the public policies that normalize them. Technologies of Life and Death thus provides pointers for rethinking dominant philosophical and popular assumptions about nature and nurture,chance and necessity, masculine and feminine, human and animal, and what it means to be a mother or a father.
In part, the book seeks to disarticulate a tension between ethics and politics that runs through these issues in order to suggest a more ethical politics by turning the force of sovereign violence back against itself. In the end, it proposes that deconstructive ethics with a psychoanalytic supplement can provide a corrective for moral codes and political clichés that turn us into mere answering machines.
"Widmo krąży po Europie - widmo komunizmu" - tym słynnym zdaniem rozpoczyna się "Manifest komunistyczny", napisany wspólnie przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Nowe wydanie ukazuje się z uwspółcześnionym tłumaczeniem i obszernym wstępem dr Edwarda Karolczuka. "Manifest" został po raz pierwszy wydany drukiem w lutym 1848 roku w Londynie. "Czymś naprawdę niezwykłym w "Manifeście" jest to, że w ogóle ma jakiś oddźwięk współcześnie. W księgarni w Londynie doliczyłem się ostatnio ni mniej, ni więcej, tylko dziewięciu angielskich wydań. Nawet Karol Marks, który nigdy nie grzeszył przesadną skromnością, nie przypuszczałby, że pod koniec tysiąclecia jego nieduży traktat wciąż będzie bestsellerem" - napisał w jednej z najnowszych biografii Marksa Francis Wheel. Publikacja adresowana głównie do studentów nauk politycznych i osób zainteresowanych historią myśli społecznej.
Tematyka miast, aglomeracji i obszarów metropolitalnych jest niewątpliwie aktualna i ważna. Ma ona duże znaczenie metodologiczne, poznawcze oraz praktyczne. W jej ramach pojawiają się nowe wyzwania i zjawiska wymagające interdyscyplinarnych podejść badawczych. Z tego punktu widzenia walory publikacji zasługują na wysoką ocenę [...] Przemawiają za tym względy merytoryczne, związane z podjęciem ważnej i aktualnej problematyki badawczej oraz jej wieloaspektowe ujęcie.
Z recenzji dr. hab. Andrzeja Miszczuka, prof. nadzw.
Zbiór opowiadań. W tekstach przedstawiono historie osób represjonowanych w różnych latach PRL – u. Wśród bohaterów są m.in.: były żołnierz armii Andersa, funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa oraz stary góral. Autor skupia się na opisie postaw i zachowań ludzi żyjących w czasach Polski Ludowej. Poza barwnie nakreślonymi postaciami na szczególną uwagę zasługują opisy przyrody.
New York Times okrzyknął ją w 2013 roku mianem bestsellera, Sunday Time nazwał ją w 2012 roku najbardziej prowokacyjną, a według The Guardian i Prospect Magazin jest najlepszą z książek psychologicznych 2012 roku. Zastanawiasz się, co wzbudziło aż tak wielkie zainteresowanie?
Autorem „Prawego umysłu” jest Jonathan Haidt, sławny psycholog społeczny. Analizując genezę podziałów wśród ludzi, stawia najbardziej kluczowe i fundamentalne pytania oraz dąży do tego, by usprawnić wzajemnie zrozumienie. Zgodnie z jego wiedzą i doświadczeniem, podłożem wszystkich ludzkich postaw i zachowań są tzw. intuicje moralne. Intuicjami moralnymi nazywa natychmiastowe odczucia, czyli pierwsze wrażenia, myśli i doznania, jakie mamy w odniesieniu do innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje są bardzo silnymi odczuciami. Wydają nam się tak bardzo oczywiste, że wszystkim tym, którzy są odmiennego zdania, wmawiamy, że nie mają racji. Intuicje ponadto – według spostrzeżeń Haidta – w różnych kulturach są różne. Taka rozbieżność jest widoczna np. między członkami lewicy i prawicy politycznej, czym autor dość obszernie zajmuje się w niniejszej publikacji. Nie mniej ciekawą zagwozdką jest fakt, że moralność konserwatystów jest znacznie klarowniejsza niż liberałów, co niejednokrotnie potwierdziły ich działania.
Jonathan Haidt wychodzi z założenia, że ludzie są istotami grupowymi. Silna i nieprzejednana potrzeba łączenia się w grupy przysparza nam nie tylko wiele radości, ale nastręcza też problemów. To właśnie przez nią dochodzi do konfliktów na tle religijnym czy politycznym, to przez nią rodzą się podziały. Konkluzja z ostatniego, genialnego wręcz rozdziału tej książki skłania do refleksji, że aby osiągnąć sukces i stworzyć sprawne społeczeństwo, potrzebujemy wszystkich tych przekonań. Siła, albowiem, leży w różnorodności.
Bohater - wydalony z Fabryki Zabawek za depresję, żyjący samotnie i skromnie Uwe Knopp, pewnego dnia wybiera się na wycieczkę za miasto. Niewinny z początku spacer, diametralnie zmienia jego dotychczasowe życie - Knopp zostaje aresztowany i zwerbowany przez służby odpowiadające za ład i porządek, jako tajny współpracownik.
W ten sposób, trafia do jedynej w swoim rodzaju szkoły szpicli i konfidentów. Z czasem jego przedłużająca się wycieczka, przeradza się w ucieczkę. Rozpoczyna się wielka wędrówka przez archipelag fantastycznych miast i krain, o których istnieniu nie miał pojęcia...
Książka Sojusze międzynarodowe wypełnia poważną lukę w krajowej literaturze fachowej. Erudycja Autora, dyscyplina metodologiczna, samodzielność i oryginalność myślenia, połączona z krytycznym podejściem do własnej pracy i badanego przedmiotu stawia ją w jednym szeregu z klasycznymi zagranicznymi pracami z dziedziny teorii sojuszy. Praca dr. Andrzeja Dybczyńskiego powinna wzbogacić podręczne biblioteczki studentów i badaczy oraz praktyków polityki, dyplomacji, spraw bezpieczeństwa międzynarodowego oraz dziennikarzy. dr hab. Robert Kupiecki - wiceminister obrony narodowej, b. Ambasador RP w Waszyngtonie
Jest ciepły listopad 1938 roku. Bruno Schulz, drobny, niepozorny nauczyciel rysunku próbuje napisać uniżony list do Tomasza Manna i zawiadomić go o rzeczy niesłychanej. Do Drohobycza zawitał człowiek podający się za Manna we własnej osobie. Człowiek ten nie tylko nieładnie pachnie i dziwnie wygląda, ale też zachowuje się w sposób niegodny noblisty. Początkowo z ociąganiem, a potem z narastającą furią batoży płaszczących się przed nim obywateli miasteczka, a paniom podszczypuje pośladki. Dla Schulza jest jasne podszywający się pod wielkiego myśliciela hochsztapler ma na celu szpiegowanie ludności żydowskiej, w czym najpewniej pomaga mu ubrany w czarny błyszczący skórzany płaszcz mężczyzna. Kiedy okazuje się, że tajemniczy samozwaniec zamierza wyjechać, mieszkańcy miasteczka wpadają w panikę. W końcu, jeśli Europę zaczynają opuszczać intelektualiści i możni, klęska jest pewna.Maxim Biller stworzył perełkę. Książka jest napisana z finezją, która łączy w sobie niemal staroświecki sentymentalizm z bolesną oschłością. To subtelne, a zarazem gorzkie oskarżenie ikony niemieckiej literatury, czyli tego, co dumnie zwało się duchowością, a co w ostatecznym rozrachunku boleśnie zawiodło.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?