Stanisława Umińska na początku lat dwudziestych XX wieku była wschodzącą gwiazdą Teatru Polskiego. W 1923 roku poznała krytyka sztuki, malarza i pisarza, Jana Żyznowskiego, w którym się zakochała z wzajemnością. Gdy u Żyzynowskiego zdiagnozowano raka, a jego stan był beznadziejny, sięgnęła po rewolwer i pozbawiła go życia. Oskarżona o zabójstwo została uniewinniona przez sąd, lecz sama sobie nie mogła wybaczyć.
Wróciła do wiary i wstąpiła do Stowarzyszenia "Samarytanki" (dziś to Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego). Pracowała wśród byłych prostytutek i dzieci z najgorszymi upośledzeniami. W czasie okupacji w domu dla upadłych dziewcząt organizowała spektakle teatralne reżyserowane przez Leona Schillera. Do śmierci w 1977 roku pracowała w ośrodkach, prowadzonych przez jej zakon.
"Ojciec wolnych ludzi" to wciągająca opowieść oparta na faktach z życia Prymasa Tysiąclecia.
Mocarz, Mistrz, Obrońca Praw Człowieka, Narodu i Kościoła, Kapelan Armii Krajowej, Błogosławiony Patron, Ojciec Wolnych Ludzi - kardynał Stefan Wyszyński. Jak dobrze Go znamy? Jak dziś rozumiemy Jego naukę, która mimo upływu lat, zupełnie nie straciła na swojej aktualności, a wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej porusza, motywuje i stanowi drogowskaz?
Beletryzowana biografia kard. Wyszyńskiego została uzupełniona o ponadczasową "rozmowę z Prymasem", w której pytania zadają czytelnicy portalu Stacja7.pl, a odpowiedzi, opracowanych przez Pawła Zuchniewicza w oparciu o fragmenty różnych pism - "udziela" sam kard. Stefan Wyszyński.
Od Autora: "Żyjąc w czasach Prymasa Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II, zaciągnęliśmy dług. Mieliśmy okazję ich słuchać, spotykać, czerpać z mądrości i miłości ludzi, którzy oddali swoje życie służbie Kościołowi i Polsce. Pozostawili skarb, który zasługuje na to, by świecił pełnym blaskiem, a nie leżał gdzieś zakurzony na strychu historii" /Paweł Zuchniewicz/
Książka to lektura uzupełniająca dla szkół średnich, proponowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Właściwie to się tego spodziewał. Nie przypuszczał jednak, że przyjdą po niego nocą. Jak złodzieje. Kto wie, może bali się reakcji ludzi, a może nie chcieli robić z niego męczennika przynajmniej nie wtedy Gdy tak rozmyślał o tych ostatnich dniach, wrócił wspomnieniami do października 1910 roku. Stanął, pamięta to jak dziś, przy łóżku umierającej matki, a ona powiedziała: Stefek, ubieraj się!. Z prostotą dziewięciolatka pobiegł do sieni i narzucił palto. Nie, nie tak usłyszał inaczej się ubieraj. Nie zrozumiał. Dopiero po pogrzebie ojciec wytłumaczył mu, co miała na myśli: Masz się ubierać w cnoty, gotować się do swojej przyszłej drogi. Przyszła droga Jak wiele od tamtego czasu się zdarzyło. Kapłaństwo wojna po niej wczesne biskupstwo, a zaraz potem prymasostwo. No a teraz to uwięzienie Nie widział nawet, gdzie jest i co zamierzają z nim zrobić, lecz już dawno temu pojął, że jeśli sam Bóg zdecydował się cierpieć i dorastać w swoim człowieczeństwie, to dlaczego on nie miałby pozwolić na dorastanie Boga w sobieOto barwna i przejmująca opowieść o uwięzieniu prymasa Wyszyńskiego w Stoczku. O tym, co wówczas spędzało mu sen z powiek, o współwięźniach, którzy na niego donosili, i o tym, co pozwoliło mu ten okrutny czas przetrwać i stać się jeszcze mocniejszym.
W czterdziestą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Fundacja Orszak Trzech Króli zaprasza Czytelników na spotkanie z wędrówką Papieża z Polski szlakiem tajemnicy Narodzenia Jezusa.
POZNAJ KOBIETĘ, KTÓRA ZACHWYCIŁA KAROLA WOJTYŁĘ
„Byłaś dla mnie ogromną pomocą i oparciem.” – Karol Wojtyła
Hanna Chrzanowska była kobietą niezwykłą. Gdy umarła, tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt żałobny prowadził sam kardynał Karol Wojtyła. Kobieta o wielkim sercu, pielęgniarka, instruktorka, gotowa nieść pomoc tym, od których wszyscy odwracali wzrok – właśnie tym zachwyciła przyszłego papieża. Ich liczne listy świadczą o tym, że wspierali się wzajemnie aż do końca jej życiowej drogi.
Życie mocno ją doświadczyło. W czasie wojny straciła ojca i brata, komunistyczne władze utrudniały jej pracę, a decydując się na całkowite oddanie potrzebującym, zrezygnowała z własnych wygód. Czuła się powołana do opieki nad najbardziej potrzebującymi. Przez lata uczyła przyszłe pielęgniarki, że pomoc chorym to przyjemność, a nie obowiązek, kładąc tym samym podwaliny pod pierwsze domowe hospicja.
Paweł Zuchniewicz – dziennikarz, autor książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II. Obsługiwał pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, a także międzynarodowe spotkania z udziałem papieża.
Ksiądz Karol Wojtyła czytał relację Hanny wstrząśnięty i zarazem zadziwiony. Gdy usłyszał o niej pierwszy raz, była dla niego przede wszystkim córką wielkiego profesora polonistyki […, ale] już przy pierwszym spotkaniu zobaczył osobę, która – będąc nieodrodną córką swojego ojca – miała w sobie pasję skierowaną ku człowiekowi cierpiącemu. Jemu podporządkowała wszystko. [fragm. książki]
Jan Paweł II: „Będę szedł naprzód” to najnowsza książka Pawła Zuchniewicza, autora wielu bestsellerów papieskich. Nie jest to kolejna biografia „naszego świętego”, lecz trzymająca w napięciu, wzruszająca opowieść o człowieku, który odpowiedział na wezwanie Boże i zmienił życie milionów!
Pierwsza część powieści rozpoczyna się w chwili wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Śledzimy losy Papieża w czasie pierwszych pielgrzymek, jesteśmy z nim w czasie zamachu na placu Świętego Piotra. W kolejnych rozdziałach, opowiadających o dekadzie lat osiemdziesiątych od stanu wojennego w Polsce po upadek muru berlińskiego, odkrywamy Papieża - świadka wiary, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.
Towarzyszymy mu w tych wszystkich wydarzeniach, wchodzimy do domów jego przyjaciół, uczestniczymy w spotkaniach z najbliższymi doradcami. Dzięki wartkiej narracji mamy poczucie, że jesteśmy tuż obok!
Odkryj sekret szczęśliwego życia. Zakonnik z „sercem jak tramwaj”, wieczny optymista, z dystansem do siebie, ale nie do innych – ojciec Leon Knabit – jeden z najbardziej znanych i lubianych zakonników w Polsce. Jest kapłanem od ponad 60 lat, mnichem, który żyje zgodnie z surową regułą św. Benedykta, a przecież poczucia humoru mogliby pozazdrościć mu najwięksi komicy. Ojciec Leon prowadził telewizyjny talk-show, opublikował kilkadziesiąt książek, dla wielu jest duchowym autorytetem – a jednocześnie, to, co najważniejsze w życiu, odkrył w klasztornej celi. Jaka jest jego recepta na szczęście? Zakochany mnich to historia niezwykłego człowieka przez całe życie niestrudzenie szukającego woli Bożej. Autor opowiada o dzieciństwie, rodzinnych i koleżeńskich relacjach, dramatycznych doświadczeniach czasu okupacji, ofiarnej posłudze kapłańskiej i decyzji o związaniu swojego życia z klasztorem benedyktynów w Tyńcu. Ojciec Leon Knabit zakochał się w Bogu i nigdy nie porzucił tej miłości.
Niezwykłe kobiety i niezwykły papież. Książka Pawła Zuchniewicza i Brygidy Grysiak przedstawia kobiece ikony najgłębszych ludzkich wartości, a jednocześnie rzuca nowe światło na biografię Jana Pawła II. Na kartach książki spotykamy m.in. Wandę Półtawską, Matkę Teresę z Kalkuty, Edytę Stein, Faustynę Kowalską i oczywiście matki – Emilię Wojtyłową i Maryję.
Kobiety w życiu Jana Pawła II to pierwszy z dwóch tomów poświęconych przyjaźniom papieża (tom drugi opowie o mężczyznach) – przyjaźniom rozumianym w swoisty sposób. Chodzi bowiem nie tylko o postaci, które odegrały znaczącą rolę w jego biografii historycznej, ale także o te, które odcisnęły wyraźne piętno na biografii mistycznej bądź które wybrał (wyniósł na ołtarze), by zakomunikować coś ważnego.
W pierwszym tomie przemierzamy bardzo konsekwentnie wytyczony szlak. Od Emilii Wojtyłowej – ziemskiej matki prowadzi nas on poprzez kolejne kobiece postaci, które stanęły na drodze Lolka, Wujka Karola, biskupa, kardynała i wreszcie papieża. Następnie – poprzez siostrę Łucję i Matkę Teresę, zajmujące w życiorysie Jana Pawła II miejsce łączników między doczesnością a nadprzyrodzonością – przechodzimy do świętych i błogosławionych, by u kresu powrócić do Matki, tym razem Niebieskiej. Macierzyństwo więc – fizyczne i duchowe, rozumiane jako szczególna predyspozycja kobiety do podejmowania odpowiedzialności za życie i zdolność wnoszenia w nie unikatowej jakości – stanowi klamrę kompozycyjną, ale też zdaje się być kluczem do odczytania istoty papieskiego stosunku do kobiety (w posłowiu Paweł Zuchniewicz szerzej pisze o papieskim rozumieniu geniuszu kobiety i tak zwanym nowym feminizmie Jana Pawła II).
Czas nagrania: 13 godzin 40 minut
Format: CD MP3
Czyta Elżbieta Kijowska
Pierwsza powieściowa historia papieża Polaka! Książki Pawła Zuchniewicza Jan Paweł II: „Będę szedł naprzód” oraz Jan Paweł II - nasz święty w jednym tomie. To trzymająca w napięciu, wzruszająca opowieść o człowieku, który odpowiedział na wezwanie Boże i zmienił życie milionów. Rozpoczyna się w chwili wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, potem śledzimy jego losy aż do śmierci w 2005 roku - od pełnego energii pielgrzyma, poprzez zamach na jego życie, jego rolę w upadku komunizmu w Europie aż do ostatnich lat wypełnionych ciężką chorobą i wątpliwościami, czy nie powinien ustąpić.
Towarzyszymy mu w tych wszystkich wydarzeniach, wchodzimy do domów jego przyjaciół, odczytujemy znaki, które nam pozostawił. Dzięki wartkiej narracji mamy wrażenie uczestniczenia w opisywanych sytuacjach.To zapadająca głęboko w serce opowieść, która może stać się kolejnym świadectwem świętości naszego Papieża.
„Nie lękaj się! Wstań!” – usłyszała ciężko chora mieszkanka Kostaryki, Floribeth Mora, która kilka godzin wcześniej oglądała transmisję z uroczystości beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Floribeth miała tętniaka mózgu, lekarze dawali jej miesiąc życia. Dramat rozegrał się w kwietniu 2011 roku w tygodniach poprzedzających beatyfikację Papieża z Polski. Zakończył się, gdy usłyszała wewnętrzne wezwanie, by podniosła się z łóżka. Słowa „Nie lękajcie się!” Papież wypowiedział po raz pierwszy w dniu inauguracji swojego pontyfikatu, 22 października 1978 roku. Ten dzień został również wyznaczony na coroczne wspomnienie liturgiczne Jana Pawła II. Uzdrowienie Floribeth było ostatnią pieczęcią potrzebną do Jego kanonizacji. Tysiące innych łask świadczą o opinii świętości, jaką cieszy się On na całym świecie. Ta książka to historie ludzi, którzy dotknęli jej z bliska, zarówno za życia Papieża, jak i po jego powrocie do domu Ojca. Paweł Zuchniewicz – dziennikarz, autor wielu bestsellerowych publikacji o Papieżu z Polski. Jako dziennikarz radiowy i prasowy obsługiwał pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, Światowe Dni Młodzieży, Światowe Dni Rodzin, a także wydarzenia Roku Jubileuszowego (pielgrzymka do Ziemi Świętej, do Fatimy, Jubileusze Dziennikarzy, Młodzieży i Rodzin).
Stoczek Klasztorny - drugie z kolei miejsce uwięzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Spędził tu blisko rok w towarzystwie przydzielonego mu księdza kapelana i siostry zakonnej. Właśnie tu, w zimnych murach starego klasztoru, 8 grudnia 1953 roku, złożył akt oddania się w niewolę Maryi. Poruszająca opowieść przeplatana osobistymi zapiskami Prymasa i raportami ks. Skorodeckiego, towarzysza niedoli, i zarazem, jak wskazują poszlaki, TW o pseudonimie ,,Krystyna"". Historia długich miesięcy odosobnienia człowieka, który z wielką godnością i pokorą przyjmował każde upokorzenie, dając nieustanne świadectwo wiary i prawdy.
Kontynuacja cyklu zapoczątkowanego przez książkę ""Lolek. Młode lata Papieża"" (2005). Karol Wojtyła po studiach w Rzymie wraca do Polski, gdzie nasila się już stalinowski terror. Tu podejmuje pracę duszpasterską, której doświadczenia zaowocują w czasie jego niezwykłego pontyfikatu. Opowieść oparta jest na dokumentach z epoki, relacjach świadków i wspomnieniach samego Jana Pawła II.
Pakiet dwóch książek opowiadających historię życia polskiego papieża Jana Pawła II.
Akcja książki rozpoczyna się w 1920 roku, gdy trwa wojna polsko-bolszewicka. W tym czasie w Wadowicach przychodzi na świat przyszły Papież Jan Paweł II.
Czytelnik towarzyszy bohaterowi w zwykłych i dramatycznych chwilach jego życia: zarówno, gdy umierają jego matka i brat jak i podczas zwyczajnej lekcji w gimnazjum, w chwili aresztowania profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego przez hitlerowców i na nocnej zmianie w fabryce Solvay. Poznajemy jego przyjaciół i mistrzów – Mieczysława Kotlarczyka, Jana Tyranowskiego, Księcia Adama Stefana Sapiehę. Jesteśmy świadkami jego cierpienia po śmierci ojca i konspiracyjnych studiów w semina-rium duchownym.
Po zakończeniu wojny Karol Wojtyła zostaje wyświęcony na księdza i wyjeżdża na studia do Rzymu. Razem z nim odkrywamy Rzym i podróżujemy po Europie. Po powrocie do kraju zastaje tu stalinowski terror. Pracuje z młodzieżą – zostaje Wujkiem. Uczestniczymy w wakacyjnych wyprawach ze studentami, jesteśmy świadkami jego spotkania z Prymasem Wyszyńskim, od którego dowiaduje się o nominacji biskupiej, obserwujemy sakrę w katedrze wawelskiej. Wszystkie to doświadczenia będą owocować w czasie niezwykłego pontyfikatu Papieża z Polski.
Opowieść oparta jest na dokumentach z epoki, relacjach świadków i wspo¬mnieniach samego Jana Pawła II.
„Habemus papam” to kontynuacja beletryzowanej biografii Jana Pawła II („Lolek. Młode lata papieża”, „Wujek Karol. Kapłańskie lata papieża”). Książka opowiada o latach jego biskupiej pracy, która poprzedziła przyjęcie godności Biskupa Rzymu oraz o samym wyborze. Autor wykorzystał w niej materiał zebrany w czasie rozmów z kapelanami prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała Bolesława Kominka oraz liczne teksty źródłowe.
Niezwykłe kobiety i niezwykły papież. Książka Pawła Zuchniewicza i Brygidy Grysiak przedstawia kobiece ikony najgłębszych ludzkich wartości, a jednocześnie rzuca nowe światło na biografię Jana Pawła II. Na kartach książki spotykamy m.in. Wandę Półtawską, Matkę Teresę z Kalkuty, Edytę Stein, Faustynę Kowalską i oczywiście matki – Emilię Wojtyłową i Maryję.
Kobiety w życiu Jana Pawła II to pierwszy z dwóch tomów poświęconych przyjaźniom papieża (tom drugi opowie o mężczyznach) – przyjaźniom rozumianym w swoisty sposób. Chodzi bowiem nie tylko o postaci, które odegrały znaczącą rolę w jego biografii historycznej, ale także o te, które odcisnęły wyraźne piętno na biografii mistycznej bądź które wybrał (wyniósł na ołtarze), by zakomunikować coś ważnego.
W pierwszym tomie przemierzamy bardzo konsekwentnie wytyczony szlak. Od Emilii Wojtyłowej – ziemskiej matki prowadzi nas on poprzez kolejne kobiece postaci, które stanęły na drodze Lolka, Wujka Karola, biskupa, kardynała i wreszcie papieża. Następnie – poprzez siostrę Łucję i Matkę Teresę, zajmujące w życiorysie Jana Pawła II miejsce łączników między doczesnością a nadprzyrodzonością – przechodzimy do świętych i błogosławionych, by u kresu powrócić do Matki, tym razem Niebieskiej. Macierzyństwo więc – fizyczne i duchowe, rozumiane jako szczególna predyspozycja kobiety do podejmowania odpowiedzialności za życie i zdolność wnoszenia w nie unikatowej jakości – stanowi klamrę kompozycyjną, ale też zdaje się być kluczem do odczytania istoty papieskiego stosunku do kobiety (w posłowiu Paweł Zuchniewicz szerzej pisze o papieskim rozumieniu geniuszu kobiety i tak zwanym nowym feminizmie Jana Pawła II).
Na Jasną Górę w bieżącym wieku dążyło już trzech przyszłych papieży ? powiedział prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, 2 maja 1966 roku, w przeddzień uroczystości tysiąclecia Chrztu Polski. Prymas miał na myśli arcybiskupa Achillesa Ratti ? Piusa XI, arcybiskupa Giovanniego Roncalli ? Jana XXIII i księdza Giovanniego Battistę Montiniego ? Pawła VI. Nikt nie domyślał się, że obok Wyszyńskiego stoi czwarty przyszły papież ? arcybiskup krakowski Karol Wojtyła.
?Habemus papam? to kontynuacja beletryzowanej biografii Jana Pawła II (?Lolek. Młode lata papieża?, ?Wujek Karol. Kapłańskie lata papieża?). Książka opowiada o latach jego biskupiej pracy, która poprzedziła przyjęcie godności Biskupa Rzymu oraz o samym wyborze. Autor wykorzystał w niej materiał zebrany w czasie rozmów z kapelanami prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała Bolesława Kominka oraz liczne teksty źródłowe.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?