Piękny ogród jest integralną częścią domu i jego najbardziej reprezentacyjnym elementem. Zaprojektowanie tej przestrzeni wymaga wiedzy i cierpliwości, jednak przy niewielkim wysiłku każdy, nawet najmniejszy skrawek ziemi może się stać wyjątkowym. Serdecznie zapraszamy miłośników przyrody do zapuku książek o tym jak zakłada się i prowadzi ogród, rośliny ogrodowe, uprawa kwiatów i roślin jadalnych. Dzięki szerokiej ofercie poradników o prowadzeniu ogrodu dowiecie się Państwo jak z łatwością zaplanować urzekające rabaty kwiatowe oraz urocze ogrodowe zakątki. Fachowe porady dotyczące uprawy kwiatów i roślin. Atlasy, encyklopedie, poradniki, albumy, katalogi pełne pięknych fotografii.
Proponuję, by rok 2017 był w ogrodach czasem zastanowienia się nad tym, jak smakuje i pachnie to wszystko, co w nich uprawiamy. Niekiedy nachodzą mnie wątpliwości. Czy warto ten cały pot wylewać, skoro wszystkie zioła, pomidory czy agrest można kupić w zieleniaku za rogiem? Ale chandra mija, gdy tylko spróbuję tego, co świeżo zerwane, albo popatrzę na zadowolone miny bliskich, których mogę poczęstować smakołykami z ogrodu. Nie ma też nic lepszego nad smaki i aromaty zamknięte w zimowych słoikach, zatem wszystkim Czytelnikom proponuję kolejną podróż po ogrodowych ścieżkach, gdzie aromatycznych ziół, warzyw i owoców znajdziemy w bród, a i kwiatów bez liku. Do tego jak zwykle dorzucam różne przepisy, porady z zakresu pielęgnacji i uprawy ogrodu, nowości i rarytasy, a wszystko to okraszone specyficznym humorem. „Wpływ Księżyca 2017” jest po prostu kolejną receptą na życie w zwariowanych czasach.
Witold Czuksanow
KatalogRoślin - drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek SzkółkarzyPolskich to praktyczny przewodnik po roślinachogrodowych - produkowanych i dostępnych w Polsce. To zbiór pomysłów iinspiracji do przygotowania ogrodu, którego będą cechować: bioróżnorodność,piękno i funkcjonalność.Dlakogo? Projektantów ogrodów i zieleni miejskiej;wykonawców i ogrodników; pracujących przy sprzedaży roślin; działkowców;pasjonatów i początkujących właścicieli - ogrodów, balkonów i tarasów;studentów architektury, architektury krajobrazu iogrodnictwa.-Portrety 2 680roślin (nazwa łacińska i polska) każda opisana izobrazowana zdjęciem oraz graficznym oznaczeniem: polskich i nagrodzonychodmian, stanowiska, roślin odpowiednich do warunków miejskich, strefymrozoodporności, a także rysunkiem schematycznej sylwetki dojrzałejrośliny.- Opischarakterystycznych cech, wymagań glebowych i słonecznych; wskazaniapielęgnacyjne, zastosowaniei sąsiedztwo innych roślin, sugerowanarozstawa. Stosowane nazewnictwo łacińskie i polskie zapewnia jednoznacznąidentyfikację roślin.-11rozdziałów: drzewa i krzewy iglaste, drzewa i krzewyliściaste, rośliny tarasowe, rośliny wrzosowate, pnącza, róże, byliny, trawy ipaprocie, rośliny sadownicze, rośliny ozdobne o jadalnych owocach orazplanowanie ogrodu, sadzenie i pielęgnacja, zwalczanie szkodników i chorób,zestawienia tabelaryczne.-Ponadto przy każdej grupie roślin znajdziemy ogólną charakterystykęwymagania, sugerowane zastosowanie, sadzenie i pielęgnację oraz przykładyaranżacji ogrodowych.Wirtualneprzeglądanie katalogu:https://katalogiroslin.pl/kartkowanie/kartkowanie_kat_roslin/magazine-sample/index.html
Natura kieruje się własnymi prawami. Jeśli nauczymy się je dostrzegać, rozumieć i akceptować, nasze życie stanie się pełniejsze, spokojniejsze, a przede wszystkim zdrowsze.Już starożytni wiedzieli, że Księżyc i inne ciała niebieskie oddziałują na Ziemię, a tym samym mają wpływ na życie na naszej planecie. Powszechnie wiadomo, że ogród uprawiany zgodnie z fazami Księżyca daje obfitsze plony.Z książki tej dowiesz się, jak Księżyc w różnych fazach oddziałuje na rośliny i ludzi, kiedy wypadają najlepsze terminy siewu i sadzenia poszczególnych roślin, w której fazie Księżyca przeprowadzać prace gruntowe i pielęgnacyjne, zwalczać szkodniki, ciąć drzewa, przesadzać i podlewać. Oczywiście poznasz także idealny termin zbiorów. W poradniku opisano również znaczenie znaków zodiaku w uprawie ogrodu i wyjaśniono, które rośliny odpowiadają poszczególnym czterem żywiołom Ziemi.Kiedy Księżyc jest w znaku Ryb, warto posiać m.in. sałatę i szpinak. Gdy jest w znaku Raka, można kosić trawę. Wtedy też nastąpi szybki wzrost szczypioru, pietruszki i bazylii. Księżyc w znaku Bliźniąt stwarza idealny moment na sadzenie roślin pnących. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wpływie Księżyca na Twój ogród, koniecznie sięgnij po tę książkę!
W poradniku, obok krótkiego wprowadzenia w historię spożywania kiełków, dużo miejsca poświęcono ich właściwościom odżywczym, sposobom przygotowania domowej uprawy, wyborowi nasion oraz kiełkownic, czyli naczyń i pojemników, które będą gwarantowały najlepsze plony. Poza tym możemy dowiedzieć się, jak uniknąć błędów w uprawie, by nie zniechęcać się do kiełkowania nasion i nie szkodzić zdrowiu.
Jednak najwartościowszą częścią prezentowanej książki jest zbiór opisów przeszło 60 gatunków roślin, których nasiona nadają się do kiełkowania i są doskonałym uzupełnieniem codziennej diety. Każdy opis zwiera m.in. nazwę łacińską rośliny, czas kiełkowania, zawartość witamin i minerałów, a także w jakiej formie należy spożywać dane kiełki.
Wielką zaletą poradnika jest również rozdział poświęcony przepisom kulinarnym, w których kiełki grają główną rolę. Możemy się tu dowiedzieć, jak przygotować smakowite sałatki, pasty do pieczywa, przekąski, napoje i desery, ale także dania główne wzbogacone kiełkami. Jednym słowem, poznając „Kiełki w domowym ogrodzie” stajemy się jednocześnie producentami, jak i konsumentami własnoręcznie wyhodowanego pożywienia, które niewątpliwie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, nie wspominając już o satysfakcji z proekologicznej działalności zarówno w najbliższym otoczeniu, jak i w większej, edukacyjnej, skali.
Pragniemy zaprezentować Państwu naszego białego kruka. Tym razem jest to reprint pochodzącej z 1888 roku książki jednego z twórców nowoczesnego ogrodnictwa polskiego – Edmunda Jankowskiego. Ogród przy dworze wiejskim, jak sam autor zaznaczył we wstępie, powstał z potrzeby zebrania w jednym woluminie wiadomości o ogrodnictwie, uwspółcześnienia zgromadzonego materiału ponieważ „[...] o zasadach urządzania ogrodu spacerowego nie przemawiał dotąd z książki żaden zogrodników polaków. Pojęcia i zasady Izabeli Czartoryskiej i autora dzieła „O przyozdobieniu siedlisk wiejskich" dziś już są przestarzałe, niewystarczające i z obecnym stanem ogrodniczej wiedzy niezgodne”. Dzieło swoje uzupełnia Jankowski o setki rycin, planów, opisów roślin (w tym ogromny dział o warzywach) i sposobów ich uprawy. Jest to wspaniałe kompendium wiedzy dla zwolenników klasycznego ogrodnictwa, poszukujących skutecznych i ponadczasowych wskazówek działkowiczów i szukających inspiracji florystów. Autor niniejszej publikacji wielokrotnie nagradzany był za swoje osiągnięcia i zasługi dla rozwoju tej dziedziny wiedzy.
Reprint dostępny jest w oprawie twardej z jednolitą oklejką, kapitałkami i wstążkami czytelniczymi, obejmuje dwa tomy sprzedawane łącznie.
Edmund Jankowski urodził się 7 sierpnia 1849 roku w Warszawie. Jego rodzina spokrewniona była z węgierskim rodem Adalsbergów. Edmund Jankowski już od najmłodszych lat interesował się ogrodnictwem, dlatego mimo sprzeciwu ojca (który chciał by syn ukończył weterynarię) podjął staż w Ogrodzie Pomologicznym w Warszawie. Dzięki stypendium Aleksandry Potockiej, właścicielki Wilanowa ukończył paryską Szkołę Hodowli Drzew. Po powrocie do kraju ponownie podjął pracę w Ogrodzie Pomologicznym. Jego przekonanie o konieczności szerzenia nauki w dziedzinie ogrodnictwa sprawiło, że ogród stał się znaną placówką badawczą oraz hodowlaną. Edmund Jankowski od 1921 roku był wykładowcą w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warszawie, był także współtwórcą pisma ogrodniczego „Polski Ogrodnik”. W 1930 roku otrzymał tytuł doktora ogrodnictwa honoris causa SGGW Zmarł 19 sierpnia 1938 roku w Warszawie.
W książce poruszone zostają między innymi tematy:
Jak otrzymać płonki?
Szczepienie i oczkowanie
Wyznaczaie miejsc pod drzewa
Zaprawianie dołów. Sadzenie
Zbieranie i przechowywanie owoców
Uprawa ziemi między drzewami
Letnie i jesienne roboty w sadzie
Żyty Płot
Roboty w sadzie na wiosnę
Dosadzanie sadów
Leczenie głównych chorób
W książce znajdują się również 22 drzeworyty oraz plan sadów.
Wzbogacone o nowe fotografie drugie wydanie albumu poświęconego Ogrodowi Japońskiemu we Wrocławiu. Został założony w 1913 roku jak część Wystawy Sztuki Ogrodowej w ramach Wystawy Stulecia. Autorem projektu był hrabia Fritz von Hochberg z Iłowej koło Żagania. Jego koncepcję realizował miejski inspektor ogrodowy Dannenberg, korzystając z pomocy japońskiego ogrodnika z Tokio Mankichi Arai, współpracownika firmy Alfred Unger z Heidelbergu, oraz ogrodnika Hochberga – inspektora ogrodowego Anlaufa z Iłowej. Po wystawie zlikwidowano założenie i do czasów powojennych zachował się tylko jego ogólny zarys: ścieżki, staw z odbudowanym w 1933 roku pawilonem ogrodowym oraz pagórkowaty krajobraz w południowej części ogrodu z ciekami wodnymi i roślinnością. Pierwszą próbę rewaloryzacji ogrodu przeprowadzono w latach 1968–1970. W 1994 roku rozpoczęto przygotowania do rekonstrukcji ogrodu. We Wrześniu przybyli z Tokio trzej japońscy eksperci w sztuce zakładania ogrodów. Wybrano jedną z trzech koncepcji polsko-japońskiego zespołu architektów, najbardziej nawiązującą do historycznego założenia. Uroczyste otwarcie Ogrodu Japońskiego po rekonstrukcji odbyło się 15 maja 1997 roku. Ogród otrzymał nazwę HAKU KOEN, po polsku BIAŁO-CZERWONY, jak kolory w narodowych flagach Polski i Japonii.
Czterdzieści dwa niesamowite ogrody z całego świata w nowym tomie serii zapoczątkowanej książką „D.O.M.E.K.”.
Latający, podwodny, kieszonkowy, kosmiczny, kamienny, trujący, składany, pionowy… Jaki jeszcze może być ogród? Dowiecie się tego z tej książki.
O.G.R.Ó.D. to fascynujący książkowy spacer po 42 najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej niesamowitych ogrodach z całego świata. Zobaczcie muzeum drzew i fabrykę pnączy, zieloną plażę i pole światła, kwietny tunel i kaktusowe łoże – i przekonajcie się, że wyobraźnia architektów krajobrazu nie zna granic.
Zabytkowy Park Skaryszewski jest jednym z największych parków Warszawy. Monografia prezentuje wyniki badań wykonanych w ramach projektu „Przyroda Parku Skaryszewskiego”. Jest to pierwsza w kraju tak kompleksowa inwentaryzacja śródmiejskiego parku. Posłużyła ona do dokumentacji aktualnego stanu przyrody i użytkowania parku oraz sformułowania wskazań proekologicznych rozwiązań dla dalszego utrzymania parku i jego planowanej rewaloryzacji.
Kompleksowy, bogato ilustrowany poradnik, dzięki któremu można stworzyć ogród marzeń, w którym znajdzie się miejsce na wielobarwne kwiatowe rabaty, ozdobne drzewa i krzewy, iglaki, a także drzewa i krzewy owocowe, warzywne grządki, zielniki, skalniaki czy oczka wodne. Oprócz licznych porad dotyczących zakładania ogrodów, planowania ich przestrzeni i małej architektury ogrodowej książka zawiera katalog najpopularniejszych roślin ogrodowych wraz ze szczegółowymi opisami ich uprawy i pielęgnacji. Cennym uzupełnieniem są porady dotyczące walki ze szkodnikami i chorobami roślin oraz całoroczny harmonogram prac ogrodniczych.
Świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia) to najnowsza publikacja poświęcona kompleksowej uprawie nowego gatunku krzewów owocowych w Polsce. W książce autorzy analizują sytuację na światowym rynku świdośliwy olcholistnej z przedstawieniem perspektyw dotyczących uprawy tego gatunku w Polsce i za granicą.Zawiera charakterystykę odmian, zalecenia dotyczące agrotechniki, nawożenia, ochrony przed chorobami, szkodnikami i chwastami, jak również zbioru i zbytu owoców.
Storczyki fascynują bogactwem kształtów i barw. Niektóre gatunki urzekają także niezwykłym zapachem, a przy tym kwitną długo i obficie. Często zwane są klejnotem tropików. Kiedyś rośliny te można było podziwiać jedynie w ciepłych krajach, dziś z powodzeniem hodowane są w naszych domach.W tej bogato ilustrowanej książce zawarto m.in.: opisy różnorodnych gatunków storczyków, praktyczne porady dotyczące zakupu roślin, skutecznej pielęgnacji, efektywnej hodowli, błędów w uprawie i szkodników.
Powojniki to krzewy lub byliny posiadające niezwykle piękne kwiaty, które mogą występować w wielu kolorach, m.in. białym, żółtym, różowym, czerwonym, niebieskim. Są wspaniałą ozdobą ogrodów, balkonów i tarasów. Powojniki pnące się wzdłuż ogrodzenia chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, a wijące się wokół altanki osłaniają przed słońcem.
Książka adresowana jest zarówno do początkujących, jak i doświadczonych miłośników kwiatów. Zawarto w niej m.in.: sylwetki ponad 160 powojników, praktyczne porady i wskazówki ekspertów.
Nic nie jest bardziej miłe dla oka niż dobrze przycięta zielona trawa – napisał Francis Bacon. Książka ta jest opowieścią o trawach; tych najważniejszych – karmicielkach (czyli zbożach) – i najpiękniejszych, romantycznych trawach ozdobnych. Przedstawiono w niej podstawowe informacje dotyczące traw: systematykę oraz charakterystykę i wymagania poszczególnych gatunków. Omówiono znaczenie tych roślin w architekturze krajobrazu i w życiu człowieka. Zaprezentowano sposób zakładania i pielęgnacji trawnika krok po kroku. Niezwykłe zdjęcia przedstawiają zarówno najbardziej popularne, jak i egzotyczne gatunki traw, a także wspaniałe kompozycje florystyczne z suchych roślin.
Książka adresowana jest do miłośników roślin, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tworzeniem ogrodu.
Nie wiecie, kto podgryza klon? Albo dlaczego floksy zwiesiły uszy? W tej książce znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania. Autor przedstawia 42 gatunki roślin ogrodowych uszeregowane alfabetycznie oraz ich 160 potencjalnych prześladowców. Poszperajcie w odpowiedniej grupie roślin, a poznacie poszukiwanego złoczyńcę. Ta wiedza umożliwi wam podjęcie decyzji, czy potrzebny jest kontratak i po jakie środki biologiczne albo chemiczne należy sięgnąć w takiej sytuacji.
Piękny ogród wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, których elementem jest także zapobieganie i walka ze szkodnikami i chorobami roślin. Broszura, opracowana w ramach popularnej serii Natura, zawiera porady dotyczące m.in. ekologicznych i chemicznych metod eliminacji chorób i szkodników, walki z kretami, ślimakami i pasożytami roślin, a także ich ochrony przed ptakami. Zawiera także informacje o pożytecznych owadach, będących sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Część szczegółowa stanowi przegląd najczęściej występujących chorób i szkodników oraz sposobów ich zwalczania.
Broszura, opracowana w ramach cieszącej się popularnością serii Natura, zawiera podstawowe informacje dotyczące urządzania skalniaków. W części wstępnej znalazły się porady dotyczące doboru i roślin i tworzeniu z nich kompozycji w taki sposób, by cieszyły oko przez cały sezon. W części drugiej zaprezentowano najpopularniejsze rośliny na skalniaki. Każdy opis, zawierający informacje o wymaganiach i pielęgnacji roślin wzbogacają efektowne fotografie.
Broszura, opracowana w ramach cieszącej się popularnością serii Natura, zawiera podstawowe informacje dotyczące uprawy warzyw w przydomowych ogródkach. W części wstępnej znalazły się porady dotyczące zakładania warzywnika, systemów uprawy, zmianowania i płodozmianu, nawożenia, nawadniania oraz ochrony roślin. Uzupełnieniem jest harmonogram prac w ogródku. Część druga to przegląd popularnych i mniej znanych warzyw. Każdy opis, zawierający informacje o wymaganiach, uprawie, zbiorze oraz przechowywaniu warzyw, uzupełniają fotografie.
Idealny ogród, to nie tylko efektowne, wypielęgnowane rośliny – to także pomysłowe i estetyczne rozwiązania, dzięki którym ogród stanowi estetycznie i praktycznie zakomponowaną przestrzeń. Tworzą ją m.in. ścieżki, ozdobne elementy grządek, pergole, ławki, altanki i inne obiekty służące wypoczynkowi i rekreacji. Proste do wprowadzenia w życie porady zawarte w tej broszurze przekonują, że urządzanie ogrodu marzeń jest znacznie łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Uzupełnieniem informacji są inspirujące fotografie.
"Filozofia ogrodu" jest koncepcją, która zasługuje na uwagę z kilku powodów. Przede wszystkim stanowi ona najbardziej rozbudowaną filozoficzną, wręcz metafizyczną, interpretację ogrodu, z jaką można spotkać się w literaturze. Assunto przy tym nie traktuje ogrodów jako ilustracji koncepcji filozoficznych, lecz jako zjawisko, które samo domaga się filozoficznego namysłu. (...) Koncepcja włoskiego filozofa pozostaje koncepcją osobną, która właściwie nie ma sobie równych pod względem systematyczności wykładu i bogactwa wykorzystanego „materiału empirycznego”, wrażliwości historycznej, znajomości zarówno ogrodów, jak i literatury.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?