Władczynie Artystki BuntowniczkiHerstoria Krakowa pisana odważnym, kobiecym głosemOto kolejna odsłona Krakowianek - opowieść o kobietach z Krakowa, które kształtowały historię nie tylko miasta, ale i całej Polski. Zebrane są tu portrety zarówno owianych legendami średniowiecznych władczyń, jak i artystek awangardy, pionierek sztuki, muzyki i sportu oraz cichych bohaterek wojennych dramatów.Jak Olga Boznańska - znana dziś na całym świecie malarka - mogła zostać bezkompromisową artystką w epoce zdominowanej przez mężczyzn? Czy Helena Modrzejewska - najsłynniejsza polska aktorka XIX wieku, która zachwycała publiczność od Krakowa aż po Kalifornię - naprawdę miała w zwyczaju podróżować z aligatorami, a występ zaczynać od wystrzału z rewolweru? Jakie były losy Jadwigi Jędrzejowskiej - światowej klasy tenisistki, która rozgrywała mecze z koronowanymi głowami, i Anny Feuerstein - odważnej dyrektorki sierocińca w krakowskim getcie, która nie opuściła swych podopiecznych nawet w obliczu śmierci? W książce znajdziesz również historię Franciszki Budziaszek-Resich - fryzjerki, która w czasie niemieckiej okupacji pomagała Żydówkom ukrywać ich tożsamość, oraz opowieść o Marii Pinińskiej-Bereś - artystce, która dzięki swym różowym rzeźbom z wyraźnym przesłaniem feministycznym wyprzedziła epokę.Zainspiruj się kobiecą odwagą i siłąJako krakowiankę z babki i prababki niezmiernie cieszy mnie, kiedy opowiada się o herstorii tego wyjątkowego miasta. Alicja Zioło czyni to już w drugim tomie (pierwszy miałam przyjemność interpretować w wersji audio). Od władczyń, przez muzyczki, artystki i prawdziwe siłaczki. Poznajcie te fascynujące kobiety i czerpcie z nich inspiracje. Serdecznie polecam.Maja OstaszewskaKrakowianki to opowieść, która wciąga i pozwala lepiej zrozumieć kobiecą perspektywę w sprawach nauki, sztuki czy polityki, a przy tym ważny głos w sprawie roli kobiet w dziejach historii Polski. Wspaniale, że mamy w Krakowie kolejną niestrudzoną poszukiwaczkę herstorii. Autorka z pasją i zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą, a jej teksty zachęcają do dalszych indywidualnych poszukiwań.Katarzyna Hnat, dziennikarka RMF ClassicAlicja Zioło - autorka bestsellerowej książki Krakowianki. Twarze polskiej herstorii, licencjonowana przewodniczka po Krakowie, inicjatorka projektu "Chodźże na wycieczkę!", niezależna aktywistka dbająca o zabytki i dziedzictwo niematerialne Krakowa, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO. W pracy przewodnickiej skupia się na herstorii Krakowa i dziejach lokalnej społeczności żydowskiej.
Leon XIV z bliska kim jest człowiek, który dziś prowadzi Kościół?Jaki prywatnie jest nowy papież? Jakie cechy go wyróżniają, co go ukształtowało? Damian Jankowski rozmawia z o. Wiesławem Dawidowskim, augustianinem, od ponad 25 lat zakonnym współbratem Leona XIV. To opowieść o dystansie do samego siebie, o Kościele w świecie kryzysów i o wierze, która nie traci pokory.
Sukces mimo wszystko. Donald Trump Ostatnie sztuki nakładu Ucz się od mistrza, a będziesz mieć świat u stóp! Kto powiedział, że cokolwiek na świecie jest poza Twoim zasięgiem? Pewnie nie zostaniesz już ani pierwszym kosmonautą, ani odkrywcą Ameryki, ale w gruncie rzeczy możesz osiągnąć niemal wszystko! Kluczem do sukcesu - Twojego i wszystkich innych ludzi - jest edukacja! Badania i wiedza, eksperymentowanie i doświadczanie: to wszystko stoi za sukcesem Donalda Trumpa. To dzięki nim ten ekscentryczny miliarder odnosi sukcesy we wszystkim, czego się dotknie. To nie magia - to twarde dane, chłodne analizy, podstawowe zasady relacji biznesowych i społecznych. W tej książce Donald Trump pokazuje nam, skąd sam czerpie wiedzę i jak wykorzystuje ją na co dzień. Dzieli się swoimi przemyśleniami, odpowiada na pytania zadawane mu na blogu i daje wskazówki swoim ewentualnym naśladowcom. Jeśli chcesz wspiąć się na sam szczyt ekonomicznej (lub społecznej) piramidy, jeśli nie boisz się wyzwań i ciężkiej pracy, jesteś głodny sukcesu i gotów na wiele wyrzeczeń, sprawdź, jak może Ci w tym pomóc Donald Trump. Zobacz, co naprawdę napędza świat biznesu, jak nakreślić skuteczny plan działania i nieustępliwie walczyć o swoje. Odkryj w sobie pasję i pozytywną motywację, stale poszerzaj horyzonty i nikomu nie daj się zastraszyć ani zepchnąć z obranej drogi. A przede wszystkim rób to, co Ci sprawia przyjemność, co stanowi Twoją prawdziwą pasję, co budzi w Tobie dreszcz podniecenia. Podążaj za wskazówkami nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, a świat stanie przed Tobą otworem! Zawsze mierz wysoko. Stale dąż do perfekcji. Nie lekceważ przeczuć. Stawiaj na aktywność. Wykonuj pracę, którą kochasz. Odważni ludzie wyrastają ponad szklany sufit!
Jest to książka o życiu Bronisławy Wilimowskiej (1906–2004), WIELKIEJ ARTYSTKI MALARKI współczesnego malarstwa XX wieku, którego była istotną i ważną częścią. Jest zbeletryzowaną opowieścią o Jej gruzińsko-polskim pochodzeniu, dzieciństwie i latach młodzieńczych spędzonych w Petersburgu i Paryżu, a następnie w Polsce, którą uważała za swoją JEDYNĄ Ojczyznę. Koniec swego życia spędziła w Rzymie pod opieką siostry i szwagra.
Książka jest też opowieścią o bliższej i dalszej rodzinie Artystki, Jej podróżach i działalności społecznej, a przede wszystkim o wystawach w kraju i zagranicą, jak i udziale w Powstaniu Warszawskim oraz odbudowie Polski po okupacji niemieckiej i drugiej wojnie światowej aż do obecnych przemian.
Prezentuje jednocześnie dokonania artystyczne poprzez liczne przede wszystkim pejzaże, kwiaty, tematykę powstańczą i wojenną oraz portrety i obrazy dokumentujące powojenną odbudowę Warszawy i Polski, utrwaloną na setkach płócien, barwnych akwarelach i czarno-białych rysunkach.
Karol Czejarek
W wieku pięciu miesięcy pozował do zdjęcia z Leo Messim. W wieku siedmiu lat grał już w barwach Barcelony. W wieku szesnastu lat strzelał gole dla reprezentacji Hiszpanii. Lamine Yamal – fenomen, który w zawrotnym tempie wspiął się na szczyt światowego futbolu. Chłopak z ubogiej dzielnicy Mataró, syn marokańskiego robotnika i nastoletniej imigrantki z Gwinei Równikowej, dziś nazywany jest nowym Messim i największą nadzieją Barcelony. Luca Caioli i Cyril Collot, autorzy bestsellerowych biografii piłkarzy, odsłaniają kulisy błyskotliwej kariery młodego geniusza. Opowiadają o jego dzieciństwie w Rocafondzie, o pierwszych meczach na betonowych boiskach, o losach rodziny, która zaryzykowała wszystko, by dać mu szansę, oraz o legendarnym zdjęciu z Messim, które po latach nabrało symbolicznego znaczenia. To opowieść o talencie, który dojrzewał szybciej niż rówieśnicy. O chłopcu, który nie chciał podawać piłki, ale z czasem nauczył się grać zespołowo. I o piłkarzu, który swoimi dryblingami i bramkami zachwycił cały świat. Poznaj historię Lamine’a Yamala – dziecka Barcelony, które właśnie pisze nową historię futbolu. BIOGRAM Luca CaioliWłoski dziennikarz sportowy mieszkający w Hiszpanii; pracował dla „L’Unita”, „Il Manifesto”, „La Repubblica”, „La Gazzetta dello Sport”, „Il Corriere della Serra” i Rai 3 we Włoszech oraz ITV w Anglii. Były redaktor naczelny francuskiej stacji Euronews TV. Autor wielu piłkarskich biografii, które stały się bestsellerami w Polsce i na całym świecie, m.in . Messi. Historia chłopca, który stał się legendą, Ronaldo. Obsesja doskonałości, Zinédine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie, Ronaldinho. Uśmiech futbolu, Neymar. Magik z Brazylii, Karim Benzema. Królewska perfekcja oraz Kylian Mbappé. Nie do zatrzymania. Cyril CollotFrancuski dziennikarz i komentator sportowy, który specjalizuje się w piłce nożnej. Jest współautorem kilkunastu książek o tematyce piłkarskiej. *** Fragment książki: Potrafił przedryblować każdego, kto stawał mu na drodze. W razie potrzeby kiwał nawet sędziego. Ile to razy powtarzaliśmy mu: „Lamine, podaj piłkę, Lamine, podaj piłkę”, ale on nas nie słuchał, sam chciał strzelić gola. Raz nawet go ukaraliśmy, sadzając na ławce, ale w tamtym meczu przegrywaliśmy i w końcu wpuściliśmy go na boisko. Wszedł, odwrócił wynik i wygraliśmy. We wszystkich turniejach, w których braliśmy udział, Lamine zdobywał nagrodę dla najlepszego zawodnika i najlepszego strzelca. Ma dar, talent, który pokazał bardzo wcześnie. Jaki był poza boiskiem? Serdecznym dzieckiem, które od razu zyskało sympatię wszystkich w klubie. Dobrze wychowany, poważny, skryty, odpowiedzialny, nieco wstydliwy. Wiele razy zostawał po treningu, czekając na swoją matkę. „Kubala – prosiła mnie Sheila – rzuć na niego okiem do czasu, aż skończę pracę i przyjdę go odebrać”. Sheila włożyła ogromny wysiłek w rozwój Lamine’a, robiła wszystko, żeby jak najlepiej go wychować, żeby posłać go do Szkoły Pereanton w Granollers, żeby pomóc mu zostać tym, kim jest dziś.
CIA – instytucja, która działa w cieniu, ale wpływa na bieg światowej polityki. Chris Whipple, mając dostęp do niemal wszystkich żyjących dyrektorów agencji, pokazuje, jak szefowie CIA nie tylko prowadzili tajne operacje na całym globie, ale też powstrzymywali prezydentów USA przed przekraczaniem granic prawa i moralności. Od afery Watergate po impeachment Donalda Trumpa, od rewolucji w Iranie po cyberwojny – to opowieść o władzy, odpowiedzialności i kulisach decyzji, których skutki wpływają na cały świat. To książka o tym, jak CIA działa, kogo chroni i kto próbuje ją wykorzystać. W czasach dezinformacji i zmieniającej się globalnej równowagi sił Arcyszpiedzy zadają kluczowe pytania: jaka powinna być rola CIA i jej szefa? Jakie decyzje mogą zmienić bieg dziejów? I kto tak naprawdę pociąga za sznurki? Polskie wydanie, wzbogacone o wstęp Mirosława Szczerby i posłowie Zbigniewa Parafianowicza, to pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika tematyki szpiegowskiej i służb specjalnych. BIOGRAM Chris Whipple To cieszący się uznaniem pisarz, twórca filmów dokumentalnych i prelegent. Były wydawca wielokrotnie nagradzanych statuetkami Peabody i Emmy programów 60 Minutes w stacji CBS oraz Primetime w stacji ABC, dyrektor zarządzający CCWHIP Productions. Bywa częstym gościem telewizji MSNBC i CNN, jego artykuły ukazują się w „New York Timesie”, „Washington Post” i w „Vanity Fair”. Autor wydanej niedawno książki The Gatekeepers: How the White House Chiefs of Staff Define Every Presidency, producent wykonawczy i scenarzysta filmu dokumentalnego The Spymasters: CIA in the Crosshairs platformy Showtime z 2015 roku.
To jest książka Ryśka. Jest szczera, zabawna, niepoprawna, irytująca. Osobna i inna. Tak jak jej autor. Nie znajdziemy w literaturze górskiej drugiej takiej pozycji. Nie gloryfikuje opisywanych wydarzeń. Nie tworzy mitów. Nie jest demaskatorska i nie wzbudza taniej sensacji, nie stara się na siłę odbrązowić legend polskiego himalaizmu. Jest prawdziwa. Ukazuje historie Kukuczki, Wielickiego, Hajzera, Kurtyki i innych w nowym świetle. A tym samym ostatecznie – last but not least – opisuje historię samego Autora. Warecki był w centrum wydarzeń. Opowiada wbrew politycznej poprawności, jest na bakier z oczekiwaniami i tym, co wypada, a co nie. Dostajemy literaturę intensywną, bogatą, gęstą. W trakcie jej lektury ma się wrażenie bezpośredniego przeżywania.
Ile żyć można przeżyć w jednym życiu? Czy wiek może być przeszkodą, aby rozpocząć nowe? Ile nieprzetartych szlaków można odkryć, aby dojść do celu? Odpowiedzi na te pytania poznała Elżbieta Lubert, bohaterka Dziewięciu żyć królowej. Opowieść o jej życiu to portret starszej pani daleki od wizerunku babuleńki w bamboszach, dziergającej na drutach nowy kubraczek. To jednocześnie opis niesamowitych wydarzeń i niebanalnych przygód z najdalszych zakątków świata. Czasem dramatycznych, czasem zabawnych, a czasem szokujących. Tłem biografii jest historia ponad stuletniego pałacu w Nieznanicach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Poznajcie jego burzliwe dzieje i przekonajcie się, co łączy go z królową Elżbietą. Książka starannie wydana, zawiera archiwalne zdjęcia.
Keach Hagey, uznana reporterka "Wall Street Journal", przedstawia pierwszą biografię tajemniczego lidera rewolucji sztucznej inteligencji, opisując jego karierę oraz ambicje związane z tą potężną nową technologią. Altman jawi się w niej niczym bohater z powieści science fiction. Można odnieść wrażenie, że to on pisze tę historię, a robi to dla całego świata. W listopadzie 2022 roku Sam Altman zmienił świat. ChatGPT zachwycił swoją niewiarygodną zdolnością do prowadzenia rozmów przypominających ludzkie. Zaledwie w ciągu kilku tygodni zdobył 100 milionów użytkowników i wywołał największą rewolucję technologiczną od powstania internetu. Niespełna rok później Altman został zwolniony podczas wideokonferencji przez zarząd własnej firmy. Ale szybko do niej powrócił Autorka jego biografii przedstawia najbardziej szczegółową jak dotąd relację z kariery twórcy ChataGPT. Altman jest ewangelistą i "promotorem" nowej ery. Jego wizja AGI to nie tylko technologia, to realizacja woli ludzkości: darmowi nauczyciele AI, radykalny spadek cen towarów i usług, bezwarunkowy dochód podstawowy finansowany przez "roboty", tania, czysta energia z fuzji jądrowej, eliminacja chorób i przedłużanie życia. Przeczytaj tę książkę i poznaj wizjonera - Optymistę!
Miał być matematykiem, a został - papieżem. Uczęszczał do szkół katolickich, zdobywał wiedzę teologiczną, by ostatecznie skończyć studia ścisłe. Wówczas, w 1977 r., wstąpił do zakonu augustianów i tak rozpoczęła się jego duszpasterska droga od Chicago, Środkowego Zachodu (USA), poprzez Rzym, Peru, ponownie USA i Rzym, potem znów Peru, aż po tron Piotrowy w Watykanie. 8 maja 2025 r., w dzień patrona Polski, św. Stanisława BM, świat poznał o. Roberta Prevosta jako Leona XIV. To jest książka optymistyczna. Budzi nadzieję, ponieważ katolicy na całym świecie wiążą z nowym papieżem Leonem XIV oczekiwania normalizacji w Kościele i niezłomnego trwania przy nauczaniu Chrystusowym. Uleganie presji tzw. świata, jego niby postępowym nowinkom - tego mamy dosyć, to jest droga na manowce. To pierwsza na świecie, obszerna oraz bogato ilustrowana biografia o. Roberta Prevosta - Leona XIV. Książka zawiera materiały, które dotąd nie były nigdzie publikowane, m.in. dawniejsze fotografie oraz homilie i przemówienia o. Roberta Prevosta. Liczne i obszerne cytaty odsłaniają duchową głębię i niezwykłą osobowość Leona XIV. Biografia ukazuje jego dzieciństwo w zgodnej, katolickiej rodzinie oraz jego drogę aż po studia. Poznajemy młodego augustianina, który pobierał nauki w tym samym miejscu, co niegdyś Karol Wojtyła i czytywał św. Augustyna pod tym samym drzewem oliwnym. Znajdujemy opisy jego pracy duszpasterskiej od USA i Rzymu po Andy. Zaglądamy za kulisy wydarzeń związanych z konklawe, śledzimy pierwsze tygodnie pontyfikatu, które już zapisały się w historii Kościoła. Adam Sosnowski dotarł do współbraci zakonnych, współpracowników z Kurii Rzymskiej, parafian, studentów i przyjaciół papieża z różnych etapów jego życia. Ich opowieści i świadectwa tworzą barwny, poruszający i głęboko ludzki portret Leona XIV. Dla nas szczególnie cenny jest osobny rozdział poświęcony Polsce, z unikatowymi fotografiami. Ważną część książki stanowi historyczny materiał poświęcony wszystkim papieżom noszącym imię Leon - od Leona I Wielkiego po Leona XIII, którego autorem jest ks. prof. Janusz Królikowski. Leon XIV chętnie odwołuje się do swoich imienników, zwłaszcza do Leona XIII, autora przełomowej encykliki Rerum novarum, oraz do Leona Wielkiego, którego relikwie umieścił w swoim nowym pektorale. Dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, kim jest Ojciec Święty rodem z Chicago, dokąd może on poprowadzić Kościół, ta książka jest lekturą obowiązkową.
Rzeźnik Jedna z najwybitniejszych amerykańskich autorek, od lat typowana do Literackiej Nagrody Nobla, nie zwalnia tempa i dobiegając dziewięćdziesiątki jest w znakomitej pisarskiej formie. "Rzeźnik" Joyce Carol Oates opowiada wstrząsającą historię eksperymentów medycznych na kobietach, jakich dopuszczał się w przytułku dla nerwowo chorych doktor Silas Aloysius Weir; postać wzorowana na kilku rzeczywiście istniejących lekarzach, w tym Silasie Weirze Mitchellu, tak zwanym ojcu ginekopsychiatrii. Wymyślona przez Mitchella pseudonauka miała udowodnić, że zaburzenia psychiczne da się wyleczyć przez wyeliminowanie schorzeń części intymnych. Mitchell okaleczył wiele kobiet, jednak przez lata pozostawał bezkarny, gdyż bestialskich zabiegów dokonywał przede wszystkim na obłąkanych, robotnicach kontraktowych i dziewczynkach - obywatelkach pozbawionych głosu. Choć wśród jego pacjentek były również postaci tak światłe i prominentne jak Virginia Woolf czy Jane Addams, Mitchell uchodził bowiem za geniusza. "Rzeźnik" to niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach literacka analiza źródeł nienawiści do kobiet oraz nadużyć systemu władzy, który zalegalizował niewolnictwo, a pacjentów szpitali psychiatrycznych pozwalał traktować nieludzko. Zarazem jest to imponujące dzieło pisarskiej wyobraźni, czerpiące pełnymi garściami z tak popularnych gatunków, jak gotycka powieść grozy, "dark romance" czy "body horror" po to, by w sposób radykalny odsłonić naturę zła. "Oates jest geniuszką w ścisłym tego słowa znaczeniu". Rebecca Makkai "Rzeźnik to wstrząsający page-turner oparty na faktach". Stephen King
Książka prezentuje biografię oraz najważniejsze wystąpienia biskupa Roberta Francisa Prevosta, ukazujące poglądy i postawę nowo wybranego papieża Leona XIV. Jak sam powiedział w wywiadzie dla oficjalnego portalu Watykanu: „Biskup nie powinien być małym księciem w swoim królestwie – mówił. Jest powołany, by być blisko ludzi, chodzić z nimi, cierpieć z nimi… Obowiązkiem duszpasterskim biskupa jest być pasterzem, który chodzi za ludem Bożym”.
Lektura tej książki pozwoli nie tylko lepiej poznać i zrozumieć osobę Leona XIV, ale także przyjrzeć się wyzwaniom, jakie stoją obecnie przez Kościołem i jego Pasterzem.
Luke Smith has spent over ten years reporting on Formula 1 from all over the world. The grid is his playground, the track his literal running track. In On the Grid he takes us behind the scenes of the past, present and future of Formula 1, telling its story through the eyes of the people who create it - not just the superstar drivers and larger-than-life team principals, but also the the pit crew, the engineers, strategists, PR gurus, the fans and more.
There's plenty of thrilling drama, cutting-edge technology and glamour, but Smith also shows us the critical mid-race decisions, how that 50-pence screw in the wrong place could cause a £15m car to break down, how F1 has influenced not just the cars we drive but our fridges, life-saving medical equipment and even croissants.
On the Grid brings to life what the sport is really like, revealing the extraordinary minds and characters that give it such colour and intrigue, while also tracing the origins of the sport's traditions and impact beyond the track. For both long-time fans and newcomers, it's the definitive, access-all-areas account of the people, personalities and culture that make F1 stand alone in world sport.
Czego potrzeba artystce - poza talentem oczywiście? Virginia Woolf w słynnym eseju Własny pokój odpowiadała bez wahania: przestrzeni do pracy, stabilności finansowej i wolności dysponowania swoim czasem. O ile jednak pisarce zwykle wystarczały biurko, papier i atrament, o tyle malarka czy rzeźbiarka potrzebowała miejsca, światła, narzędzi. Własnej pracowni.Na przełomie XIX i XX wieku nie dało się być poważną artystką bez odpowiedniego atelier. To tam powstawały dzieła, to tam zaglądali klienci, kolekcjonerzy czy dziennikarze. A gdy brakowało pieniędzy na opłacanie dwóch czynszów, miejsce pracy zamieniało się również w mieszkanie. Karolina Dzimira-Zarzycka opowiada o pracowniach trzynastu polskich artystek - między innymi Anny Bilińskiej, Olgi Boznańskiej czy Marii Dulębianki - a obok ich historii szkicuje szerszy portret epoki i opowiada o różnych aspektach pracy twórczej. Dzieli się także anegdotami i mało znanymi historiami - od zwierzyńca w pracowni Rosy Bonheur pod Paryżem, przez urocze atelier rzeźbiarskie Harriet Hosmer w Rzymie, aż po pełne przepychu siedziby Vilmy Lwoff-Parlaghy w Berlinie i Nowym Jorku.To opowieść o trudnościach, z jakimi w patriarchalnym świecie borykały się kobiety, które chciały tworzyć, ale także o emancypacji i sile artystycznej niezależności.Lubię patrzeć na fotografie artystek w ich pracowniach. Te zdjęcia wiele mówią o możliwościach i warunkach pracy twórczej, o sytuacji ekonomicznej, o gorsecie obyczajowym, o estetyce i upodobaniach. Karolina Dzimira-Zarzycka jest wspaniałą przewodniczką po pracowniach przełomu XIX i XX wieku. Poznajemy warsztat pracy malarek, rzeźbiarek, kopistek. Ich potrzeby i marzenia skonfrontowane z realiami epoki. Portret artystki w pracowni to zawsze opowieść o emancypacji.Małgorzata CzyńskaAleż to trudne: oderwać się od tej książki. Wyjść z pracowni artystek, kiedy przed chwilą siedziało się wśród sztalug, blejtramów i pędzli. Czuło zapach terpentyny. Bo tak Karolina Dzimira-Zarzycka pisze. Ze szczegółów tka losy swoich bohaterek. Jest skrupulatna, cierpliwa. Pełna pasji. Trzeba jej podziękować: w końcu możemy zajrzeć tam, gdzie każde dzieło się zaczyna.Angelika KuźniakKtóż by nie chciał odwiedzić artystycznego atelier z przełomu XIX i XX wieku i doświadczyć romantycznego spotkania z miejscem pełnym sztuki? Właśnie w taką wyjątkową podróż zabiera nas Karolina Dzimira-Zarzycka, dobitnie pokazując, że dla artystek zdobycie wymarzonej przestrzeni stanowiło duże wyzwanie, a warunki ich ciężkiej pracy były na ogół dalekie od ideału. To barwna, bogata w źródła i anegdoty opowieść o konkretnych pracowniach, ale przede wszystkim o świetnych twórczyniach - zdeterminowanych i odważnych, które za realizację marzeń płaciły często wysoką, niesprawiedliwą cenę.Justyna Stasiek-Harabin
Czy Swojość pozwoli nam zrozumieć miejsce, w którym żyjemy? I to, Kim jesteśmy, Kim stajemy się właśnie dzięki temu miejscu? A na koniec, gdy już wiemy… co nam daje takie zrozumienie? Jaka więź wytwarza się między nami a tym od niedawna „naszym” miejscem? Jakie tworzą się tutaj relacje? Od zawsze tęsknię za domem, a dom mój jest właśnie w Sudetach. To absolutnie moja Ojczyzna. Miejsca i ich historię tworzą ludzie, często Ci, którzy stawiają opór zewnętrznemu niezrozumieniu. Jestem stąd. Jak Zbyszek, który tak pięknie tę zależność zauważył i ujął w słowa. Polecam.
Rafał Fronia
Nowa książka dolnośląskich historyków Justyny Kość i Szymona Wrzesińskiego "Katastrofy i wypadki kolejowe pod Karkonoszami" ukazuje się w 200. rocznicę powstania pierwszej publicznej linii kolejowej na świecie i zarazem w 100. rocznicę... katastrofy kolejowej w Rębiszowie, przez który przebiega linia Śląskiej Kolei Górskiej.
Jest to jeden z kilkudziesięciu wypadków przypomnianych przez autorów.
Po zwięzłym opisie powstania i rozwoju w XIX wieku kolei na Dolnym Śląsku w książce opisano niezwykłe i zapomniane zdarzenia na liniach kolejowych przecinających Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz doliny Bobru i Kwisy.
Książkę podzielono na trzy części. Pierwsza jest poświęcona dramatycznym historiom, jakie wydarzyły się na torach w latach1877-1945. Kolejna zawiera opisy wypadków i katastrof w czasach Polski Ludowej. Ostatnia część to wspomnienia i opisy niezwykłych, a także smutnych zdarzeń na kolei w minionych dekadach.
Tragiczne i często krwawe opowieści zilustrowano ponad 200 czarno-białymi ilustracjami oraz 50 kolorowymi. Ukazują nie tylko katastrofy kolejowe, ale przede wszystkim architekturę dawnych dworców, mostów klejowych i wiaduktów; nie brakuje tutaj widoków malowniczych tras, a także ciekawostek z lamusa.
The story of how The Godfather was made is as dramatic, operatic, and entertaining as the film itself. Over the years, many versions of various aspects of the movie’s fiery creation have been told—sometimes conflicting, but always compelling. Mark Seal sifts through the evidence, has extensive new conversations with director Francis Ford Coppola and several heretofore silent sources, and complements them with colorful interviews with key players including actors Al Pacino, James Caan, Talia Shire, and others to write “the definitive look at the making of an American classic” (Library Journal, starred review).
On top of the usual complications of filmmaking, the creators of The Godfather had to contend with the real-life members of its subject matter: the Mob. During production of the movie, location permits were inexplicably revoked, author Mario Puzo got into a public brawl with an irate Frank Sinatra, producer Al Ruddy’s car was found riddled with bullets, men with “connections” vied to be in the cast, and some were given film roles.
As one of the world's most popular sports, and with races in far corners of the globe, Formula One is big business. Its drivers are among the world's most highly paid athletes, and it costs more than a billion pounds to keep its ten teams ticking over.
This is a sport where money - the spending of it, the flaunting of it, the ruthless pursuit of it - matters.
With unparalleled insight and decades of reporting, Christian Sylt and Caroline Reid describe the pivotal moments which have driven the sport to new heights - the influx of tobacco advertising, the first television deals, the reign of Bernie Ecclestone, and much more. Featuring exclusive interviews with the sport's major players and never-before-heard stories, this is a ground-breaking and revolutionary account about how F1 moved from a pastime for wealthy enthusiasts into one of the world's most-watched sports.
W 5 rocznicę śmierci krakowskiego kardynała prezentujemy monografię pełną unikalnych wspomnień, archiwalnych fotografii i refleksji, książkę, która odsłania na nowo postać kard. Franciszka Macharskiego.
W książce znalazły się teksty autorów:
abp. Wojciech Polak , Jacek Majchrowski, Stanisław kard. Dziwisz, Andrzej Zoll, Tomasz Boroń, Kazimierz Barczyk , Wojciech Nowak, Jacek Purchla, Andrzej Kopicz, Adam Bachleda-Curuś, Tadeusz Jakubowicz, Robert Tyrała ,Władysław Gasidło Robert Włodarczyk Piotr Adamek Filip Musiał Andrzej Draguła Jerzy Sadecki Kazimierz Pityński Zbigniew Samitowski Renata Gąsior Olga Maślanka Wojciech Misztal Olimpia Górska Tomasz Krzyżak Jarosław Gugała Wojciech Olszowski Bolesław Karcz Robert Nęcek Joanna Sobczyk-Pająk
W czasach, gdy wielu hierarchom kościoła zarzuca się brak cnót i sięganie po coraz nowsze przywileje, postać pokornego, mądrego i wrażliwego na człowieka Franciszka Macharskiego zasługuje na tę wielobarwną publikację złożoną z okruchów wspomnień, faktów biograficznych, anegdot i reminiscencji. Przedstawiona do recenzji książka stanowi naprawdę ważne ogniwo łączące wspomnienia żyjących ludzi nauki, kultury, sztuki i mediów ze spersonalizowaną przestrzenią religii i wiary.
Prof. ucz. dr hab. Anita Frankowiak
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Serdecznie polecam publikację wielu specjalistom ds. mediów, edukacji medialnej, teologom, dziennikarzom, badaczom ze wszystkich tych dyscyplin. Jest to piękny portret Człowieka wyjątkowego i niezwykłego, ale także pokazuje wszechstronność Kardynała i jego zaangażowania.
Prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Książka stanowi zbiór siedmiu esejów autorstwa Stanisława Waltosia, które są zarówno wspomnieniami, jak i przemyśleniami profesora m.in. na temat tradycji akademickich, chochlików drukarskich, jubileuszy, jubilatów i wręczaniu ksiąg jubileuszowych, przechodzenia na emeryturę, jak również o tym, czy w Polsce istnieją jeszcze szkoły naukowe oraz czy profesor powinien mieć psa.
„Autor prowadzi nas (...) po różnych krużgankach akademickiego świata, krakowskimi uliczkami otaczającymi jego ukochane Collegium Maius i, o ile wiem, tę pasjonującą podróż w czasie i przestrzeni sam określa w prywatnych rozmowach mianem dywagacji starego profesora. (...) Dywagacje starego profesora? Nie wierzcie samokrytycznej skromności Autora. Po pierwsze – nie dywagacje, lecz głębokie i mądre refleksje na temat uroku najlepszych akademickich tradycji, po drugie – słowa czułego narratora (...) zatroskanego o przyszłość idei universitas, po trzecie wreszcie – profesora tak młodego duchem, jak żaden inny ze znanych mi wielkich uczonych”.
Ze wstępu, Prof. dr hab. Jerzy Zajadło
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?