Psychologia kryminalistyczna to nowa dziedzina psychologii stosowanej, dysponująca własnym obszarem badań i charakteryzująca się ścisłymi powiązaniami z tradycyjnymi działaniami psychologii. Zakres psychologii kryminalistycznej obejmuje psychologiczne aspekty kryminalistyki.
W wydaniu 3. opracowania uwzględniono nowe zagadnienia, takie jak: przestępczość z perspektywy psychologii ewolucyjnej; destruktywne emocje w etiologii zachowań przestępczych, transfer pieniędzy pochodzących z działalności przestępnej w Europie, psychologia młodocianych sprawców przemocy, profile sprawców przestępstw pedofilskich w relacjach między sprawcą a ofiarą, podatność na wiktymizację w świetle psychologii kryzysów emocjonalnych i rozwojowych, stres policyjny – model strukturalny, psychologiczne i prawne aspekty działania tajnych agentów policji, zapobieganie przestępczości z perspektywy psychologii środowiskowej czy też badanie postaw policjantów wobec zgwałceń.
Obecne wydanie zostało również rozszerzone o najnowszą literaturę przedmiotu.
Monografia jest poświęcona cywilnoprawnym skutkom stosowania mobbingu. Mobbing został w niej określony jako zjawisko polegające na ciągłym naruszaniu dóbr osobistych osoby, która została poddana przemocy psychicznej. Takie ujęcie jest szersze niż definicja mobbingu zawarta w art. 943 § 2 k.p., która obejmuje jedynie pracowników pozostających w stosunku pracy.
W książce przedstawiono roszczenia przysługujące ofiarom mobbingu, których podstawę materialnoprawną mogą stanowić zarówno przepisy Kodeksu pracy, jak i Kodeksu cywilnego. Zwrócono również uwagę na problematykę procesową związaną z dochodzeniem roszczeń oraz na możliwość wykorzystania polubownych sposobów rozwiązywania sporów w sprawach mobbingowych.
Rozważania szczegółowe zostały poprzedzone analizą zjawiska mobbingu, przyczyn oraz skutków jego występowania, a także wskazaniem różnic między mobbingiem a innymi patologicznymi zjawiskami w miejscu pracy.
Publikacja zawiera również bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów apelacyjnych, które odgrywa ogromną rolę w wykładni ogólnikowych przepisów Kodeksu pracy regulujących mobbing.
Opracowanie skierowane jest nie tylko do prawników zajmujących się mobbingiem, ale może okazać się pomocne dla wszystkich osób poddanych mobbingowi. Uzyskają one informacje o tym zjawisku i o przysługujących im roszczeniach oraz będą mogły skorzystać ze wzorów pism, zawartych w pracy, co ułatwi dochodzenie tych roszczeń przed sądem.
Kryzys rodziny, zwłaszcza ten, w który konieczna staje się ingerencja aparatu państwa, wywołuje często skrajne emocje u osób bezpośrednio nim dotkniętych. Szczególnie trudna jest sytuacja, gdy osią rodzinnego konfliktu staje się kwestia opieki nad wspólnymi dziećmi.
Niniejsza publikacja ma na celu przybliżenie – poza instytucjami prawnymi oraz narzędziami proceduralnymi – praktycznych mechanizmów pomocnych w prewencji konfliktu, skutecznym zahamowaniu jego rozwoju, jak też w zapobieganiu jego najbardziej drastycznym skutkom.
W książce w przystępny sposób przedstawiono kluczowe pojęcia i instytucje prawne regulujące sytuację dziecka w rodzinie. Omówienie to przybliża istotę takich zagadnień, jak:
? zakres i sposób wykonywania władzy rodzicielskiej;
? kontakty z dzieckiem, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy konieczne staje się ich uregulowanie;
? obowiązek alimentacyjny;
? zarząd majątkiem dziecka;
? ustanowienie opieki i kurateli.
Aspekty praktyczne tych zagadnień, a zwłaszcza konfliktów, jakie mogą powstać na tym tle, w nowatorski sposób przedstawiono w rozdziale poświęconym mediacji w sprawach rodzinnych.
Na szczególną uwagę zasługuje także omówienie zagadnienia porwań rodzicielskich, gdyż jest to problematyka, której dotąd nie poświęcano w piśmiennictwie należytej uwagi. W przedstawiającym tę tematykę rozdziale wyjaśniono m.in. dominujące poglądy w kwestii przesłanek reakcji organów ścigania na porwania rodzicielskie, podstawy prawne żądania takiej reakcji – zarówno w odniesieniu do terytorium Polski, jak i poza nim – a także zawarto wiele praktycznych informacji dotyczących możliwych do podjęcia działań.
W książce zawarte są również wzory pism, które dodatkowo ułatwiają wszechstronne skorzystanie z zamieszczonych w niej informacji.
Paulina Gluza – absolwentka wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2006 r. związana z ruchem pozarządowym, w ramach którego zajmuje się prawnymi i praktycznymi aspektami zjawiska porwań rodzicielskich w Polsce i na świecie.
Zofia Kołakowska-Halbersztadt – adwokat, specjalista prawa rodzinnego, jest prezesem fundacji Consensius – Europejskie Centrum Mediacji, zajmującej się m.in. prowadzeniem postępowań mediacyjnych z zakresu prawa rodzinnego i gospodarczego, pracy, nieletnich, karnych.
Maciej Tański – mediator i trener umiejętności mediacyjnych od 1996 r. Mediuje w sporach cywilnych, rodzinnych i gospodarczych. Prowadził kilkaset spraw mediacyjnych. Kieruje Centrum Mediacji Partners Polska i Centrum Mediacji Gospodarczej w Warszawie, a od 2005 r. jest członkiem Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Ministrze Sprawiedliwości.
Gminne planowanie przestrzenne a administracja rządowa to pierwsze na polskim rynku kompleksowe opracowanie zagadnienia oddziaływania administracji rządowej na akty planistyczne stanowione przez gminę. Autor ujmuje planowanie przestrzenne z punktu widzenia analizy samodzielności samorządu terytorialnego i możliwości stosowania interwencjonizmu przez organy administracji rządowej w tym zakresie. Oprócz wszechstronnej analizy teoretycznoprawnej instytucji oddziaływania administracji rządowej na planowanie przestrzenne, książka zawiera wiele uwag i odniesień do praktyki.
Atutem publikacji jest - przedstawione w szerokim zakresie - orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych.
Książka adresowana jest zarówno do pracowników administracji rządowej, pracowników administracji samorządowej zajmujących się tworzeniem aktów planistycznych (architektów, urbanistów), jak również do studentów.
Wydanie 1, 2014
Niniejsza publikacja omawia problematykę odpowiedzialności majątkowej małżonków oraz przymusowego zaspokojenia wierzycieli z ich majątku. Kwestia odpowiedzialności małżonków za zobowiązania ma duże znaczenie społeczne, ponieważ z jednej strony odnosi się do uzasadnionych interesów wierzycieli, a z drugiej strony dotyczy podstawowych interesów rodziny.
W książce poruszone zostały w szczególności takie zagadnienia jak:
• ogólna charakterystyka ustrojów majątkowych małżeńskich,
• odpowiedzialność majątkiem wspólnym za zobowiązania jednego z małżonków oraz ograniczenie i wyłączenie tej odpowiedzialności,
• egzekucja z majątku małżonków,
• przymusowa rozdzielność majątkowa a problem dochodzenia roszczeń od małżonków.
Monografia zawiera także analizę występujących w literaturze stanowisk określających sytuację małżonka dłużnika. Autor przybliża ponadto ewolucję zasad odpowiedzialności majątkowej małżonków oraz kwestię dochodzenia od nich roszczeń, poczynając od dekretu unifikacyjnego o polskim prawie małżeńskim majątkowym z 29 maja 1946 r. Praca zawiera również część o charakterze prawnoporównawczym.
Publikacja jest adresowana do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do prawników praktyków zajmujących się prawem cywilnym procesowym – adwokatów, radców prawnych, a także sędziów rozstrzygających w sprawach cywilnych.
Dr Andrzej Pokora – adwokat, specjalista z zakresu postępowania cywilnego, a w szczególności prawa upadłościowego i naprawczego, autor i współautor kilkudziesięciu publikacji m.in. z zakresu prawa upadłościowego oraz obrotu gospodarczego, pracownik Katedry Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Niniejsza publikacja stanowi pierwszą w polskiej literaturze prawniczej próbę całościowego ujęcia tej problematyki. Większość zagadnień można również odnieść do spraw o separację i unieważnienie małżeństwa.
W pracy kompleksowo przedstawiono postępowanie zabezpieczające w sprawach o rozwód, szczególnie wnikliwie omówione zostały przesłanki zabezpieczenia roszczeń pieniężnych w tych sprawach, np. alimentów, oraz roszczeń niepieniężnych dotyczących np. kontaktów z dzieckiem, wydania jednemu z małżonków opuszczającemu wspólne mieszkanie potrzebnych mu przedmiotów, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania. Autor omówił również przebieg postępowania zabezpieczającego, jego cele i funkcje. Drugie wydanie mono-grafii uwzględnia zmiany stanu prawnego wynikające z nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, a także innych ustaw, które nastąpiły po oddaniu do druku pierwszego wydania książki. W publikacji przytoczono ponadto poglądy doktryny i aktualne orzecznictwo.
Książka jest adresowana zarówno do sędziów, adwokatów, radców prawnych, jaki i studentów prawa. Może także pomóc każdemu, kto jest zainteresowany tą problematyką.
Marcin Mikołaj Cieśliński – adwokat, doktor nauk prawnych i nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się na prawie cywilnym oraz rodzinnym. Autor licznych publikacji z zakresu prawa procesowego cywilnego.
Branża farmaceutyczna jest branżą bardzo ciekawą nie tylko ze względu na profil działalności, lecz także ze względu na specyficzne otoczenie prawne, wymogi regulacyjne oraz sposób prowadzenia dystrybucji leków i pozyskiwania klientów. Dlatego też firmy działające w tej branży, oprócz kwestii podatkowych wspólnych dla wszystkich podatników, borykają się z problemami podatkowymi powstającymi tylko w tej branży. Niniejsza publikacja została przygotowana z myślą o osobach zajmujących się lub zarządzających rozliczeniami podatkowymi w firmach z branży farmaceutycznej.
Publikacja jest zbiorem wybranych, najciekawszych interpretacji wydanych przez izby skarbowe z upoważnienia Ministra Finansów oraz wyroków sądów administracyjnych w sprawach podatkowych z ostatnich sześciu lat (2008–2013). Zamieszczone zostały w niej informacje na temat zagadnień budzących największe wątpliwości podatników z branży farmaceutycznej. Do takich zagadnień należą między innymi:
• wydatki na różnego rodzaju działania marketingowe i reklamowe jako koszt uzyskania przychodów,
• skutki podatkowe przekazywania świadczeń na rzecz lekarzy,
• kwestie podatkowe związane z rozliczaniem badań klinicznych,
• opodatkowanie VAT nieodpłatnie wydawanych materiałów związanych z reklamą,
• aspekty podatkowe rozliczeń dokonywanych z przedstawicielami medycznymi.
Publikacja zawiera fragmenty tekstów zaczerpniętych wprost z interpretacji Ministra Finansów oraz orzeczeń sądowych. Zbiorcze podsumowanie podejścia władz skarbowych do poszczególnych zagadnień, zawarte w tej publikacji, pozwoli Czytelnikom zapoznać się nie tylko z bieżącym podejściem, ale także ocenić, jak praktyka zmieniała się w czasie.
Opracowanie zostało przygotowane przez ekonomistę i prawnika – licencjonowanych doradców podatkowych zajmujących się od lat problematyką branży farmaceutycznej. Swoje doświadczenie autorzy zdobywali w międzynarodowych firmach doradztwa podatkowego i prawnego.
Monika Poteraj jest ekonomistą i licencjonowanym doradcą podatkowym. Doradza między innymi spółkom z sektora farmaceutycznego i medycznego. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych (także w problematyce cen transferowych) oraz podatku VAT. Jest autorką licznych publikacji o tematyce podatkowej, w tym współautorką komentarza do VI Dyrektywy VAT. Brała udział i prowadziła wiele szkoleń i seminariów dla sektora farmaceutycznego związanych z prawem podatkowym i rachunkowym.
Marcin Matyka jest prawnikiem i licencjonowanym doradcą podatkowym z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończył także studia MBA. Swoim klientom pomaga tworzyć strategiczne i kompleksowe rozwiązania zagadnień podatkowych, zapewniające optymalizację ich procesów gospodarczych oraz biznesową wartość dodaną. Posiada również bogate doświadczenie w realizacji i koordynacji przedsięwzięć wymagających równolegle doradztwa podatkowego i prawnego oraz udziału innych spółek. Doradzał także w wielu projektach typu greenfield w Polsce. Jest autorem licznych publikacji o tematyce podatkowej. W 2012 r. został współprzewodniczącym Komitetu ds. Usług Podatkowo-Finansowych Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.
Metodyka pracy biegłego psychiatry, psychologa oraz seksuologa w sprawach karnych, nie-letnich oraz wykroczeń to publikacja będąca drugim i znacznie poszerzonym wydaniem Metodyki pracy biegłego psychiatry, psychologa oraz seksuologa w sprawach karnych, przygotowana przede wszystkim dla praktyków: biegłych (psychiatrów, psychologów oraz seksuologów) i sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych, a także aplikantów tych korporacji zawodowych. W książce przedstawiono nie tylko niezbędną wiedzę z zakresu prawa, jaką powinien dysponować każdy biegły sądowy sporządzający opinie w sprawach karnych z zakresu psychiatrii, psychologii oraz seksuologii, lecz również mechanizmy sporządzania opinii psychiatrycznej, psychologicznej i seksuologicznej. Poznanie mechanizmów wydawania tych opinii może być przydatne prawnikom, gdyż pozwoli formułować rzeczowe pytania do biegłych oraz ocenić merytoryczną treść sporządzonych opinii. Natomiast poznanie podstawowych reguł, którymi rządzi się polski proces karny, oraz oczekiwań organów procesowych, w tym przede wszystkim sposobu oceny opinii przez uprawniony organ procesowy, a także treści i formy, jakim powinna odpowiadać opinia, niewątpliwie przyczyni się do tego, że opinie sporządzane przez biegłych będą pełne, jasne oraz niesprzeczne w swojej treści oraz będą odpowiadały wymaganiom formalnym. Drugie wydanie zostało dostosowane do aktualnego stanu prawnego. Uwzględniono w nim zarówno najnowsze orzecznictwo, jak i publikacje z zakresu szeroko pojętego opiniowania sądowo-psychiatrycznego. Dodatkowo treść metodyki została wzbogacona o rozdziały dotyczące diagnostyki zaburzeń preferencji seksualnych, opiniowania w sprawach nieletnich oraz opiniowania w sprawach dotyczących wykroczeń. Autorami są lekarze występujący w roli biegłych sądowych oraz sędzia orzekający obecnie w sprawach karnych, a wcześniej przez wiele lat także w sprawach nieletnich i wykroczeń.
Zarządzanie nieruchomościami lokalowymi przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i właścicieli lokali to publikacja dotycząca szeroko rozumianej problematyki prawa mieszkaniowego. Przedstawiono w niej prawa i obowiązki właścicieli lokali i zarządców, a szczególnie wnikliwie opisano rolę spółdzielni mieszkaniowej i wspólnoty mieszkaniowej jako przymusowych zarządców w autonomicznym zarządzaniu spółdzielczym oraz w zarządzaniu na podstawie ustawy o własności lokali w tzw. dużych wspólnotach mieszkaniowych.
Monografia jest poświęcona przede wszystkim dwóm zasadniczym reżimom prawnym zarządzania nieruchomościami lokalowymi, które zostały określone w ustawie z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych i w ustawie z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. W publikacji omówiono także regulacje dotyczące zarządzania w tzw. małych wspólnotach mieszkaniowych według przepisów Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. Uwzględniono dorobek praktyki orzeczniczej w stosowaniu omawianych ustaw.
Książka zawiera również wzory pozwów i wniosków sądowych wraz z omówieniami, w których przedstawiono sposoby rozstrzygnięcia mogących powstawać sporów, oraz wyciągi najważniejszych, omawianych ustaw.
W obecnym wydaniu Autor dokonuje pogłębionej refleksji i krytycznej analizy aktualnego stanu omawianych zagadnień, przy czym uwzględnia praktyczne aspekty zarządzania oraz formułuje wnioski de lege ferenda zmierzające do wypracowania optymalnego modelu zarządzania odpowiadającego potrzebom właścicieli oraz zabezpieczającego ich prawa i interesy.
Książka jest przeznaczona w szczególności dla adwokatów, radców prawnych, członków i władz spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców nieruchomości i właścicieli lokali.
Roman Dziczek jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie, specjalistą w zakresie prawa rzeczowego i spółdzielczego, autorem wielu opracowań i komentarzy dotyczących szeroko rozumianej problematyki mieszkaniowej i nieruchomości.
Wydanie 1, 2014
Stan prawny na 5 kwietnia 2014 roku
Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Komentarz stanowi pierwsze i jak na razie jedyne dostępne na rynku kompleksowe omówienie podstaw prawnych funkcjonowania ogrodnictwa działkowego w Polsce. Publikacja ta szczegółowo omawia zagadnienia związane z zakładaniem, funkcjonowaniem oraz likwidacją rodzinnych ogrodów działkowych, jak również opisuje obowiązki i uprawnienia samorządu terytorialnego wobec tych ogrodów.
Ponadto w sposób niezwykle praktyczny zostały przedstawione wzajemne relacje działkowców i stowarzyszeń ogrodowych. W związku z tym, że nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych weszła w życie stosunkowo niedawno – w styczniu 2014 r. – prezentowany komentarz został poświęcony również tematyce przepisów przejściowych i przekształceniowych, w tym procedurze wyodrębniania się z Polskiego Związku Działkowców. Autorzy uwzględnili wnioski wynikające z ich dotychczasowej praktyki w zakresie doradzania stowarzyszeniom ogrodowym.
Komentarz będzie przydatnym narzędziem w codziennej pracy prawników obsługujących firmy inwestycyjne z branży nieruchomości, organów jednostek samorządu terytorialnego oraz urzędników odpowiedzialnych za administrowanie gruntami tych jednostek oraz Skarbu Państwa. Dodatkowo pomocny będzie zarówno sędziom sądów powszechnych, jak i administracyjnych, rozstrzygającym w sprawach związanych ze stowarzyszeniami ogrodowymi, z uprawnieniami działkowców oraz tytułem prawnym do gruntów zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. Niniejsza publikacja okaże się użyteczna także dla podmiotów zarządzających ogrodami działkowymi oraz dla samych działkowców, jak też praktyków doradzających tym podmiotom.
Oktawian Kuc, LL.M. (Harv.) – adwokat amerykański (Stan Nowy Jork), pracuje w wiodącej międzynarodowej kancelarii, specjalizuje się w prawie gospodarczym i inwestycyjnym.
Aleksander Jakowlew, LL.M. – radca prawny, pracuje w wiodącej międzynarodowej kancelarii, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Institute for Law and Finance we Frank-furcie nad Menem, specjalizuje się w prawie inwestycyjnym, upadłościowym i energetycznym.
W publikacji zaprezentowano założenia przyjętego modelu postępowania w sprawach nieletnich – także kwestie sporne – oraz praktyczne aspekty stosowania ustawy. Przedmiotem analizy jest przede wszystkim obowiązujący stan prawny, znacznie zmieniony od stycznia 2014 r.
W wydaniu czwartym uwzględniono ostatnie zmiany komentowanej ustawy, których celem było dostosowanie obowiązującego prawa nieletnich do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także ujednolicenie postępowania, w którym dotychczas istniała konieczność stosowania przepisów z różnych systemów prawnych. Zmiany te dotyczą głównie przebiegu postępowania w I instancji oraz postępowania odwoławczego. Nowelą sierpniową z 2013 r. uregulowano postępowanie wykonawcze, zmieniono dotychczasowy model postępowania wyodrębniający postępowanie wyjaśniające, postępowanie opiekuńczo-wychowawcze i poprawcze. Po zmianach wzrasta rola procedury cywilnej w tym postępowaniu.
Książka jest przeznaczona zarówno dla przedstawicieli praktyki: sędziów rodzinnych, prokuratorów, kuratorów, Policji, pracowników placówek, w których przebywają nieletni, jak i dla osób pragnących pogłębić wiedzę na temat przedstawionych w niej zagadnień, w tym rodziców i opiekunów.
W publikacji omówiono szczegółowo zasady tworzenia i prowadzenia cmentarzy, ponownego otworzenia grobu, działań, jakie należy podjąć, i dokumentów, jakie należy złożyć w celu przeprowadzenia pochówku, przewozu i ekshumacji zwłok i szczątków, działania organów sprawujących nadzór nad przestrzeganiem przepisów zawartych w komentowanej ustawie.
Na szczególną uwagę czytelnika zasługuje ta część komentarza, która dotyka społecznie ważnej problematyki związanej z pochówkiem dziecka martwo urodzonego. Z dniem 14 października 2011 r. weszły w życie przepisy dotyczące tej kwestii. Ich celem jest umożliwienie godnego pochówku dzieci martwo urodzonych i uniknięcie trudnych decyzji czy dyskusji dotyczących wieku (czasu trwania ciąży) dziecka martwo urodzonego, które uprawniają do jego pochówku. Nowe obwiązujące regulacje w tym zakresie pozwalają na pochówek dziecka bez względu na czas trwania ciąży.
Książka ze względu na poruszaną problematykę adresowana jest niemal do każdego obywatela. Szczególną grupą adresatów są osoby wykonujące zawód medyczny, kadra zarządzająca i administracyjna podmiotów leczniczych, wystawiających karty zgonu, a także pracow
Stan prawny na 1 stycznia 2014 roku.
Kryzys rodziny, zwłaszcza ten, w który konieczna staje się ingerencja aparatu państwa, wywołuje często skrajne emocje u osób bezpośrednio nim dotkniętych. Szczególnie trudna jest sytuacja, gdy osią rodzinnego konfliktu staje się kwestia opieki nad wspólnymi dziećmi.
Niniejsza publikacja ma na celu przybliżenie – poza instytucjami prawnymi oraz narzędziami proceduralnymi – praktycznych mechanizmów pomocnych w prewencji konfliktu, skutecznym zahamowaniu jego rozwoju, jak też w zapobieganiu jego najbardziej drastycznym skutkom.
W książce w przystępny sposób przedstawiono kluczowe pojęcia i instytucje prawne regulujące sytuację dziecka w rodzinie. Omówienie to przybliża istotę takich zagadnień, jak:
? zakres i sposób wykonywania władzy rodzicielskiej;
? kontakty z dzieckiem, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy konieczne staje się ich uregulowanie;
? obowiązek alimentacyjny;
? zarząd majątkiem dziecka;
? ustanowienie opieki i kurateli.
Aspekty praktyczne tych zagadnień, a zwłaszcza konfliktów, jakie mogą powstać na tym tle, w nowatorski sposób przedstawiono w rozdziale poświęconym mediacji w sprawach rodzinnych.
Na szczególną uwagę zasługuje także omówienie zagadnienia porwań rodzicielskich, gdyż jest to problematyka, której dotąd nie poświęcano w piśmiennictwie należytej uwagi. W przedstawiającym tę tematykę rozdziale wyjaśniono m.in. dominujące poglądy w kwestii przesłanek reakcji organów ścigania na porwania rodzicielskie, podstawy prawne żądania takiej reakcji – zarówno w odniesieniu do terytorium Polski, jak i poza nim – a także zawarto wiele praktycznych informacji dotyczących możliwych do podjęcia działań.
W książce zawarte są również wzory pism, które dodatkowo ułatwiają wszechstronne skorzystanie z zamieszczonych w niej informacji.
Paulina Gluza – absolwentka wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2006 r. związana z ruchem pozarządowym, w ramach którego zajmuje się prawnymi i praktycznymi aspektami zjawiska porwań rodzicielskich w Polsce i na świecie.
Zofia Kołakowska-Halbersztadt – adwokat, specjalista prawa rodzinnego, jest prezesem fundacji Consensius – Europejskie Centrum Mediacji, zajmującej się m.in. prowadzeniem postępowań mediacyjnych z zakresu prawa rodzinnego i gospodarczego, pracy, nieletnich, karnych.
Maciej Tański – mediator i trener umiejętności mediacyjnych od 1996 r. Mediuje w sporach cywilnych, rodzinnych i gospodarczych. Prowadził kilkaset spraw mediacyjnych. Kieruje Centrum Mediacji Partners Polska i Centrum Mediacji Gospodarczej w Warszawie, a od 2005 r. jest członkiem Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Ministrze Sprawiedliwości.
Intercyza to umowa, która może mieć wiele zastosowań. Niegdyś traktowana nieufnie, jako „umowa na wypadek rozwodu”, obecnie znajduje swoje właściwe miejsce w obrocie prawnym. Jest m.in. środkiem ochrony niezależności ludzi, którzy się pobierają, ma także chronić majątek małżonków przed negatywnym wpływem okoliczności zewnętrznych, w tym ograniczyć skutki niepowodzeń majątkowych jednego z małżonków dla drugiego z nich i ich dzieci. W intercyzach zawiera się coraz szersze i bardziej szczegółowe postanowienia, będące wynikiem ustaleń między małżonkami lub małżonkami in spe związanych z ich sytuacją życiową. Na wiele z tych postanowień, ich ważność, kształt i interpretację wpływają nie tylko przepisy dotyczące bezpośrednio ustroju majątkowego małżonków, lecz także przepisy Kodeksu cywilnego i innych ustaw, w tym podatkowych. Na te wszystkie kwestie zwrócono uwagę w publikacji Intercyzy i umowy między konkubentami. Klauzule umowne.
Książka jest przeznaczona dla prawników, którzy mogą ją potraktować jako punkt wyjścia do sporządzenia lub dokonania oceny już zawartej intercyzy, a także dla małżonków, przyszłych małżonków, przedsiębiorców będących w związkach małżeńskich, wchodzących w stosunki prawne z osobami pozostającymi w związkach małżeńskich. Jest także przeznaczona dla osób, które, nie będąc w związkach małżeńskich, tworzą długotrwały związek z inną osobą.
Dr Agnieszka Damasiewicz jest autorką publikacji dotyczących praktycznych kwestii umów. Źródłem podejścia praktycznego do prezentowanych zagadnień jest wieloletnia praca dla kancelarii radców prawnych związana z formułowaniem i negocjowaniem umów, a także egzekwowaniem ich realizacji.
Trwająca od kilku lat recesja, zjawisko globalnej konkurencji, komplikujące się warunki prowadzenia działalności gospodarczej, wreszcie ? trudna sytuacja na rynku pracy ? powodują, że na prawo pracy coraz częściej spogląda się nie tylko przez pryzmat ochrony pracownika (co jest podstawowym celem prawa pracy), lecz także interesu pracodawcy. Publikacja Ochrona interesu pracodawcy jest próbą kompleksowej analizy tego ? stosunkowo nowego ? zagadnienia.
Celem niniejszego opracowania jest analiza ochrony interesu pracodawcy. Rozpoczyna się ona od wyjaśnienia pojęcia ?interes pracodawcy?, a kończy na usystematyzowaniu środków służących ochronie interesu pracodawcy i określeniu granic tej ochrony. Ponadto w publikacji omówiono problematykę ochrony interesów pracodawców w indywidualnym i zbiorowym prawie pracy, przesłanki tej ochrony oraz jej konstytucyjne i międzynarodowe uwarunkowania. W pracy przyjęto przedmiotowe kryterium podziału, oparte na rodzaju chronionego interesu. To pierwsza na polskim i europejskim rynku publikacja kompleksowo prezentująca problematykę ochrony interesu pracodawcy.
Publikacja skierowana jest zarówno do podmiotów zajmujących się prawem pracy w praktyce ? radców prawnych, adwokatów, sędziów, prawników zatrudnionych w instytucjach publicznych i prywatnych firmach. A także osób związanych z nauką prawa pracy. Zainteresuje także partnerów społecznych, zwłaszcza organizacje pracodawców.
Dr Monika Latos-Miłkowska ? wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy. Przedmiotem zainteresowań naukowych autorki jest problematyka ochrony trwałości stosunku pracy, zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, zbiorowe prawo pracy, uprawnienia związane z rodzicielstwem.
Księga Jubileuszowa jest najlepszym podsumowaniem pewnego etapu życia naukowego wybitnych i cenionych profesorów. Jest również formą zapisu refleksji uczniów, przyjaciół, znawców dziedziny, którą reprezentuje Jubilat. Jest także wyrazem przyjaźni i życzliwości wyrażanych przez koleżanki, kolegów oraz przedstawicieli dyscypliny naukowej uprawianej przez Jubilata oraz dziedzin bliskich jego zainteresowaniom.
Niniejsza Księga ma szczególny charakter. Stanowi bowiem potwierdzenie szerokich zainteresowań Pana Profesora teorią prawa, logiką, informatyką prawniczą, statystyką i teorią podejmowania decyzji. I choć nie wszystkie wymienione obszary znalazły odzwierciedlenie w zebranych tekstach, to wszystkie opublikowane teksty potwierdzają niezwykle rozległe zainteresowania Pana Profesora. Prace naukowe Pana Profesora mają zawsze walor praktyczny, stanowiąc cenne wsparcie dla prawników zajmujących się tworzeniem i stosowaniem prawa. Pana zainteresowania badawcze oraz rzetelność dydaktyczna zaowocowały podręcznikami niezwykle wysoko ocenianymi przez studentów. Również wykłady Pana Profesora, które cechują się precyzją i przystępnością w wyłożeniu trudnej materii, jaką jest logika, świadczą o umiejętnościach dydaktycznych i łatwości przekazywania skomplikowanej wiedzy. Jest jeszcze jeden ważny element, który należy podkreślić. Dotyczy on stworzenia bardzo twórczej i przyjaznej atmosfery w naszej pracy naukowej. W ciągu wielu lat naszego wspólnego życia zawodowego rozwijaliśmy badania w wielu dziedzinach, począwszy od logiki, informatyki prawniczej, statystyki, skończywszy na ochronie środowiska. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia, zrozumienia i akceptacji Pana Profesora. Wyrażamy ogromną satysfakcję, że tak wielu Autorów zechciało wnieść swój wkład do Księgi Jubileuszowej honorującej Pana, Panie Profesorze, 70-lecie urodzin. Składamy Panu najserdeczniejsze życzenia dalszej owocnej pracy naukowej i dydaktycznej. Mamy nadzieję, że zamieszczone w Księdze teksty będą inspiracją dla refleksji naukowych wielu czytelników, jednocześnie składamy serdeczne podziękowania Autorom tekstów.
Koleżanki i Koledzy z Zakładu Logiki i Informatyki Prawniczej
Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Muzea publiczne. Studium administracyjnoprawne jest pierwszym w Polsce opracowaniem monograficznym w całości poświęconym muzeom publicznym. Monografia przedstawia administracyjnoprawne aspekty ich funkcjonowania, w tym sposób tworzenia oraz działania muzeów publicznych, kształtowania ich relacji prawnych z użytkownikami czy realizacji powinności względem zbiorów i społeczeństwa.
Książka skierowana jest do prawników, zarówno do praktyków i pracowników administracji publicznej, jak i do przedstawicieli nauki prawa administracyjnego, ale także do wszystkich osób interesujących się prawem ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Praktyczne ujęcie omawianej problematyki sprawia, że książka ta będzie też nieocenioną pomocą dla muzealników oraz wszystkich osób związanych z działalnością muzeów publicznych w Polsce.
Katarzyna Zalasińska – doktor nauk prawnych, ekspert w dziedzinie prawnej ochrony dziedzictwa kulturowego, działalności muzeów oraz obrotu dziełami sztuki. Członek Polskiego Komitetu Narodowego ICOM oraz ICOMOS, a od 2012 r. członek Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komentarz do ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii zawiera obszerne omówienie wszystkich jej przepisów ? przede wszystkim tych, które odnoszą się do administracyjnoprawnej reglamentacji dostępu do środków odurzających i substancji oraz odpowiedzialności karnej i administracyjnej za złamanie obowiązujących zakazów. Wiele miejsca zajmuje aktualne orzecznictwo sądowe, a także nawiązanie do prawa Unii Europejskiej oraz konwencji międzynarodowych dotyczących zwalczania narkomanii.
Książka jest adresowana do sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, policjantów, strażników granicznych, strażników miejskich, wszelkich innych organów ochrony prawnej, służby zdrowia, jak również pracowników socjalnych i nauczycieli.
Monografia stanowi przegląd najważniejszych prawniczych i psychologicznych modeli analizy i oceny zeznań świadków. Zostały w niej przedstawione zarówno koncepcje znane i uznane, jak i metody nowatorskie, kontrowersyjne. W książce zaprezentowano także metodę analizy oraz oceny zeznań świadków będącą wynikiem pracy naukowej i praktycznej działalności autora jako biegłego sądowego.
Praca jest skierowana do szerokiego kręgu odbiorców mających przygotowanie prawnicze, psychologiczne i pedagogiczne. Może zainteresować sędziów, adwokatów, prokuratorów, policjantów, kuratorów sądowych, psychologów i pedagogów.
Dr Zbigniew Marten – absolwent psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, doktoryzował się z zagadnień psychologii zeznań świadków kłamiących. Wykładowca akademicki kilku uczelni. Współautor programu pierwszych w Polsce podyplomowych studiów psychologii sądowej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego realizowanych od 1987 r.
Wieloletni biegły sądowy. Autor programów szkoleń dla sędziów, prokuratorów i kuratorów, a także pierwszych w polskiej literaturze publikacji na temat mediacji sądowych w sprawach rodzinnych oraz idei pedagogiki sądowej. Napisał m.in. Wstęp do psychologii sądowej oraz Psychologię w pracy sędziego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?