W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Wyruszamy na wyprawę w świat wierzeń naszych przodków - Słowian. Wyobraźmy sobie, że to PŁANETNICY w podniebnej krainie produkują chmury i że wiatr budzi się wraz z tańcem WIETRZNICY. Czemu nie spróbować dogonić JAROSZKA, pędzącego przez błotniste pola? Może wypatrzymy przy okazji w trawie małego jak naparstek ŚWIECKA... Książka ,,Paskudki słowiańskie"" inspirowana jest naszą rodzimą mitologią. W wierszowanych tekstach występują różnorodne postaci - straszydełka, skrzaty, strachy, zjawy - zaczerpnięte ze staropolskich podań. Przedstawione ,,paskudki"", zachowując istotę swojego charakteru, zostały przedstawione w przewrotny i humorystyczny sposób, tak aby wzbudzały sympatię dzieci, a nie strach.
Niegdyś mieszkali tu waleczni Jaćwingowie i Prusowie. Dziś pozostały po nich tylko nieliczne
opowieści i kurhany cmentarne na wzgórzach. Nawet język ich zaginął. Lud ten u schyłku swego
istnienia nie miał szczęścia. Z roku na rok coraz bardziej niszczony wojnami i głodem rozpraszał się w puszczy. Z biegiem lat wtopił się w inne narody. Tubylcy i ci, którzy przybyli na te tereny, stali się jednym ludem lasów i jezior. Wspólne sąsiedztwo, zmagania z życiowymi trudnościami, lęki i radości, miłość i śmierć połączyły ich w wielką rodzinę.
„Złota legenda znad polskich jezior i lasów” to obszerny zbiór baśniowo-legendarnych, a także
prawdziwych opowieści o wydarzeniach i ludziach z tysiącletniej historii północno-wschodniej
Polski – od Warmii po Litwę.
Ks. Jan Skorupski, urodził się i mieszka na Mazurach. Był misjonarzem w ojczyźnie papieża Franciszka. Obecnie jest proboszczem w Ełku i wykładowcą misjologii w WSD. Autor kilku książek.
Odbiorcy:
- jest adresowana do szerokiego grona czytelników – dzieci, młodzieży i dorosłych – zainteresowanych
legendami oraz prawdziwymi historiami, które wpisały się w dzieje Krainy Wielkich Jezior
- prawdziwa gratka dla miłośników literatury regionalnej.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
- ciekawe, często wzruszające opowieści o niezwykłych wydarzeniach związanych z tym regionem Polski
- barwne portrety wyjątkowych mieszkańców Warmii i Mazur, w tym zwłaszcza misjonarzy oraz współczesnych kapłanów
- bogactwo szczegółów dotyczących tutejszych sanktuariów czy utrwalonych w regionalnej tradycji miejsc kultu to szczególna lekcja rodzimej historii i kultury
- oryginalne ilustracje wprowadzające w klimat i będące ozdobą tego zbioru baśni i legend.
„Co nam dziś mówi św. Franciszek? Droga Franciszka ku Chrystusowi wychodzi od spojrzenia na Krzyż. A druga rzecz, o której świadczy Franciszek jest taka: kto idzie za Chrystusem, otrzymuje prawdziwy pokój, ten pokój, który tylko On, a nie świat mogą nam dać”.
Ojciec Święty Franciszek w Asyżu, 4 października 2013 r.
Jeśli więc mamy się uczyć tej postawy Franciszkowego zaangażowania i oddania Panu Jezusowi, to trudno o lekturę bardziej podstawową, bardziej przybliżającą postać Świętego i pierwszych Jego towarzyszy, niż napisana w średniowieczu przez anonimowego autora historia Biedaczyny z Asyżu, nosząca tytuł: „Kwiatki św. Franciszka”. Oto ona.
„Jest to jedna z najczarowniejszych, najczystszych, najradośniejszych książek, jakie zna literatura. Jest ona pociechą i nadzieją. Jej drugim mianem mogłaby być: wolność. To uskrzydlony kielich wezbranego serca ludzkiego. Wdzięk i prostota podały tu sobie ręce. Tu kwitnie urok szlachetny jak ogień i czysty jak kryształ źródlany” Leopold Staff.
Odbiorcy:
. miłośnicy dobrej książki (w każdym wieku)
. koneserzy literatury światowej i bibliofile
. pragnący zrozumieć „franciszkański charyzmat” i styl bycia (a zatem także wszyscy chcący lepiej zrozumieć wrażliwość, styl, motywy myślenia i działania Franciszka naszych czasów – obecnego Ojca Świętego).
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
Przed nami książka ponadczasowa, klasyka literatury światowej (nie tylko chrześcijańskiej). Urzekająca opowieść o życiu św. Franciszka – jednego z największych świętych i, nie bójmy się tego powiedzieć – jednej z największych osobowości w dziejach ludzkości.
Gdzie tkwi źródło wielkości św. Franciszka? W pokorze. W uniżeniu. W oddaniu. W zapale. W życiu „jak Maryja”. W zjednoczeniu z Krzyżem. W oddaniu się bliźnim, w służbie i uniżeniu na wzór i za przykładem Jezusa. Czy św. Franciszkowi się to udało? Przekonajcie się sami. „Kwiatki” są właśnie o tym: o Jego życiu, o słowach, gestach i czynach (bardzo często cudach). Wręczamy je naszym Czytelnikom. W eleganckim, tchnącym naturą, wydaniu. I co ważniejsze, w znakomitym przekładzie i kunsztownej redakcji wybitnego polskiego poety – Leopolda Staffa.
"Okręty króla Ajetesa, a było ich trzy, zbliżały się coraz bardziej. Coraz wyraźniej też dochodziły wołania króla:
– Medeo, wyrodna córko, biada tobie i Argonautom!
Medea stanęła na rufie i też zaczęła wołać głośno:
– Ojcze, pozwól nam odpłynąć spokojnie, bo będziesz żałował.
– Biada tobie, mówię. Wszyscy zginiecie! – odkrzyknął Ajetes.
– Królu, wracaj i zostaw nas w spokoju, bo mam zakładnika, twojego syna! – wołała Medea. (...)
– Oddaj mi syna, przeklęta! – rozkazująco krzyknął Ajetes.
– Więc go masz!... – krzyknęła Medea i mieczem zabiła swego małego brata, a jego ciało wrzuciła do morza."
Nikos Chadzinikolau (1935–2009), grecki pisarz, tłumacz, historyk literatury, tworzący głównie w języku polskim. Opublikował liczne zbiory wierszy filozoficzno-refleksyjnych (Barwy czasu 1961, Próba nocy 1971, Klepsydra 1982), powieści, przekłady poezji nowogreckiej, pracę historycznoliteracką Literatura nowogrecka 1453–1983 (1986). Był propagatorem kultury polskiej w Grecji i greckiej w Polsce oraz opiekunem młodych poetów. Jego Mity greckie to świeże spojrzenie na dobrze wszystkim znane greckie legendy.
Lektura dla klasy I gimnazjum i klasy I szkoły średniej
Do dziś uznawane są za najlepszy przewodnik po zwyczajach i tradycjach monumentalnej grenadyjskiej twierdzy. Autor zafascynowany magią andaluzyjskiej ziemi odtwarza zasłyszane od miejscowej ludności legendy
z odległych czasów arabskiej dominacji w Hiszpanii.
Kto zgładził Smoka Wawelskiego? Dlaczego pan Twardowski wylądował na Księżycu? Gdzie rozbrzmiewał przerwany hejnał? Co sprawia, że toruńskie pierniki są takie pyszne? Dowiesz się, czytając "Najpiękniejsze legendy polskie".
Zbiór najpopularniejszych legend związanych z Sopotem, Sandomierzem, Rzeszowem i Mikołajkami, w atrakcyjnej szacie graficznej: Gród w Sopocie, Jak dzielna wójtówna Halina ocaliła Sandomierz, Jak powstała nazwa Rzeszów, O powstaniu Kielc, Król ryb.
Zanim na dobre się rozwieje, w powietrzu wyczuć można, co się święci. Kiedy wicher w końcu stoczy się z gór i zacznie obijać między stokami, wystarczy byle iskra, aby doszło do awantury. A wszystko to przez złego, który dosiada podmuchów i sprowadza na ludzi gwałtowność.,,Na wietrze diabeł przyjechał"" to zbiór sześciu niesamowitych historii, w których spotkamy mówiące ludzkim głosem jelenie, zaklęte w konie dusze, nimfy z drzew, przeklęte sadzawki i diabły. Mieszkańcy Beskidów w kolejnych historiach pokazują swoje specyficzne podejście do życia i góralski upór oraz przywiązanie do przekonania, że ,,szczęście w nieszczęściu zawsze występuje"". I w tej książce nie jest inaczej.Katarzyna Mlek - pisarka i malarka. Autorka szeroko komentowanej powieści psychologicznej ,,Zapomnij patrząc na słońce"", humorystycznej noweli ,,Za firewallem"" oraz tomu wierszy ,,Zawodowa królowa"". Mieszkanka Bielska-Białej, gdzie osiadła po wielu przeprowadzkach. Wielbicielka pieszych wycieczek na szczyty wyższe i niższe. Wieczorami przesiaduje na stokach Dębowca wraz z nieodłącznym psem i notatnikiem.
Legenda o pięknej Gdanie, której Wikingowie skradli bursztynowy pierścień. I o Wyszku, młodym księciu, który zakochał się w niej i zbudował u brzegów Bałtyku miasto nazwane na jej cześć. Opowieść o wyprawie dzielnych wojów przeciw morskim rozbójnikom. I o Solweidze, znającej magiczne zaklęcia, której czarodziejskie zwierciadło przepowiedziało miłość do Wyszka…
Tajemnica zamku Gniesz to opowieść o Lasach Darskich, ich mieszkańcach i tajemnicy zamku, którego od lat nikt nie odwiedza... Wszyscy bowiem unikają tego miejsca przez pewną legendę... Pewnego razu skrzat Nabi korzysta ze skrótu prowadzącego tuż przy samym zamku i tam spotyka niezwykłego jelenia... mówiącego ludzkim głosem... Wydarzenie to, które z początku wydaje mu się snem, bardzo go porusza. Niespodziewanie w pobliskiej gospodzie w Krali i w sklepie pana Petrusa w Goworze odkrywa dokumenty, które opisują losy hrabiego von Hareina, historię zamku oraz tragicznej miłości tancerki Deirdy i pochodzącego z dalekich portugalskich ziem Diogo... Nabi zaczyna żyć historią zamku...
Adriana Jurczyk Duarte, absolwentka filologii niderlandzkiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od prawie 10 lat wraz z mężem, córeczką i trzema psami mieszka w uroczym nadmorskim miasteczku Estoril położonym pod Lizboną. Dzieli życie między Portugalię, gdzie mieszka, a Polskę, za którą tęskni... I właśnie z tej tęsknoty narodziła się Tajemnica zamku Gniesz. Lasy Darskie to Kotlina Kłodzka, do której Autorka zawsze chętnie powraca...
To pierwszy na polskim rynku zbiór legend dotyczących najsłynniejszych japońskich wojowników – łuczników Tametomo i Yorimasy, generałów Raikö i Yoshitsune, wiernego i walecznego mnicha Benkeia, ale także i mniej znanych podań sławiących odwagę wojowników, mądrość i elokwencję arystokratów oraz oddanie i cnotę kobiet z obu tych warstw społecznych. Ich bohaterowie staczają walki zarówno z wrogimi klanami, jak i różnej maści demonami. Pamięć o tych postaciach przetrwała do dziś nie tylko w postaci przytoczonych opowiadań, lecz także w tradycjach, które mają zapewnić pokoleniom Japończyków przymioty dawnych bohaterów.
Jest taka niezwykła kraina, jednocześnie gorąca i zimna.
Przeogromne jęzory lodowców sąsiadują tam ze źródłami tętniącymi gorącą wodą i wulkanami eksplodującymi wrzącą lawą. To kraina ognia i lodu, a zwą ją Islandią…
Tak zaczyna się jedna z naszych opowieści
Daj się zaprosić do świata tajemniczych stworów, zamków i rycerzy, a także do odległej krainy, w której mieszkał… król wszystkich smoków. Poznaj całkiem nowe zakończenie znanych legend i nieznane przygody postaci, o których gdzieś już na pewno słyszałeś.
Rodzice! Te legendy rozbudzą wyobraźnie Waszej pociechy, a zaproponowane gry i zabawy rozwiną jej kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia. Wejdźcie razem w cudowny świat znanych i zupełnie nowych baśni. Z tą książką nie można się nudzić!
Pewną urokliwą, górską krainą władał przed wiekami książę Bolesław.Kraina ta pełna była rzecznych dolin i rozległych łąk, lodowcowych kotlin i wodospadów, jaskiń i torfowisk. Tamtejsze wzgórza miały łagodne grzbiety, przez co z daleka wyglądały jak fale spokojnego morza... Tak zaczyna się jedna z naszych opowieści.
To wydarzyło się wtedy, gdy świat był jeszcze zupełnie nowy, nowiusieńki.
Kiedy nie wszystko było wiadome, ustalone, określone i nazwane. Nieopodal przecudnej krainy tysięcy wysp, którą wiele lat później ktoś nazwał Łagodnym Morzem, płynęła piękna rzeka… Tak zaczyna się jedna z naszych opowieści.
Daj się zaprosić do świata tajemniczych stworów, zamków i rycerzy, a także do krainy zamieszkanej przez piękne i przedziwne istoty zwane… brzeginkami. Poznaj całkiem nowe zakończenie znanych legend i nieznane przygody postaci, o których gdzieś już na pewno słyszałeś.
Rodzice! Te legendy rozbudzą wyobraźnie Waszej pociechy, a zaproponowane gry i zabawy rozwiną jej kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia. Wejdźcie razem w cudowny świat znanych i zupełnie nowych baśni. Z tą książką nie można się nudzić!
Najpiękniejsze baśnie, podania i legendy polskie od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Przypowieści, które wzruszają i przekazują swą mądrość kolejnym młodym słuchaczom.
Legendy i baśnie polskie spisane pięknym językiem, autorstwa największych polskich pisarzy, przeniosą Czytelnika w świat niezwykłych postaci, miejsc i wydarzeń.
Jest to jedna z tych książek, na jakie trafia się raz albo dwa razy w życiu. Ja muszę powiedzieć "raz", bo nie jestem już taki młody. (...) Większą przyjemność od trzymania jej w ręku mogłoby mi sprawić tylko jej napisanie.
Josif Brodski
O niedżwiedziach, które dawno temu opuściły swe niedostępne górskie kryjówki i zamieszkały w wielkim mieście, Buzatti opowiada prozą, obrazkiem i rymem. Są w tej historii czary i zbrodnie, zagadki kryminalne i walki z potworami, przygody pełne grozy, ale i szlachetnych czynów. A wszystko w aurze ironii, gorzkawego humoru i subtelnych literackich aluzji.
Od poezji Homera po współczesne science fiction, od Pisma świętego po komiksy, przez kamienie milowe naszej edukacji (Marco Polo, Starca z Gór, Campanellę, Morusa i Bacona, Guliwera, Alicję z Krainy Czarów i Tolkiena), światowa literatura wciąż wymyśla legendarne krainy, projektując na nie ludzkie pragnienia, marzenia, utopie i koszmary zbyt wielkie, by pomieścił je nasz ograniczony, rzeczywisty świat. Jedne z tych miejsc dały życie fascynującym legendom i zainspirowały wspaniałe dzieła sztuki. Inne zawładnęły bez reszty umysłami łowców tajemnic. Jeszcze inne zaś stały się inspiracją dalekich wypraw badawczych: podróżnicy, owładnięci pragnieniem odnalezienia iluzji, odkrywali nowe, najzupełniej realne ziemie.
Po Historii piękna, Historii brzydoty i Szaleństwie katalogowania autor zabiera nas w podróż do tych odległych i nieznanych ziem, pomaga poznać ich mieszkańców, namiętności, bohaterów, a nade wszystko tłumaczy, dlaczego są one dla nas tak istotne. Podróż pouczająca i przyjemna zarazem, jaką potrafi zaproponować tylko Umberto Eco.
Umberto Eco, jeden z najsłynniejszych naukowców i pisarzy współczesnych, urodził się w Alessandrii w Piemoncie w 1932 roku. Wykładał na uniwersytetach w Turynie i Mediolanie, obecnie jest profesorem Uniwersytetu w Bolonii. Do najważniejszych jego prac eseistycznych należą: Dzieło otwarte. Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych, Nieobecna struktura, Lector in fabula: współdziałanie w interpretacji tekstów narracyjnych, Semiologia życia codziennego, Interpretacja i nadinterpretacja, Pięć pism moralnych, W poszukiwaniu języka uniwersalnego. Zainteresowanie estetyką zaowocowało m.in. Sztuką i pięknem w średniowieczu, a teorią literatury – Sześcioma przechadzkami po lesie fikcji. Jako autor błyskotliwych tekstów publicystycznych dał się Eco poznać w zbiorach: Diariusz najmniejszy oraz Zapiski na pudełku od zapałek (trzy tomy). Prawdziwą sławę przyniosły mu powieści: Imię róży (jeden z największych bestsellerów w historii literatury), Wahadło Foucaulta, Wyspa dnia poprzedniego, Baudolino i Tajemniczy płomień królowej Loany oraz Cmentarz w Pradze. W latach 2004 i 2007 opublikował pod swoją redakcją Historię piękna i Historię brzydoty, które w Polsce, wydane nakładem Domu Wydawniczego REBIS, stały się wielkimi hitami. Uzupełnieniem tych dwóch tomów było wydane przez REBIS w roku 2009 Szaleństwo katalogowania. Historia krain i miejsc legendarnych jest kontynuacją tej serii ilustrowanych przewodników po świecie ludzkiej wyobraźni.
Pragniemy zaprezentować Państwu niezwykłą legendę o smoku wawelskim. W zwięzłej, a zarazem wyczerpującej formie poznacie historię, która według kronikarzy miała miejsce kilkanaście wieków temu w dawnej stolicy naszego kraju, Krakowie. Dzięki tej książce najmłodsi zrozumieją, dlaczego pod Wawelem znajduje się ziejący ogniem smok, dowiedzą się, kim był Szewczyk Dratewka oraz Krak. Za sprawą niniejszego wydania tę niezwykle ważną dla naszej kultury legendę poznają kolejne pokolenia, dzięki czemu nigdy ona nie zaginie, lecz będzie wciąż żywa. Barwne oraz zabawne ilustracje, dynamiczny, rymowany tekst, szybka lekcja historii to powody, dla których to wydanie powinno znaleźć się w Twoich rękach.
„Święty Mikołaj”, „Ucieczka do Egiptu”, „Legenda o śpiewających mnichach” i wiele innych historii o Jezusie, Maryi, świętych, pielgrzymach i aniołach. Opowieści bardziej podobne baśniom niż życiorysom świętych, pełne fantastyki i ludowości, w których wiara, cud i czar przeplatają się ze sobą.
Niektóre z legend zawartych w tej książce pochodzą jeszcze ze średniowiecza, inne zostały napisane w wiekach późniejszych bądź współcześnie. Obok legend polskich znalazły się tu opowieści z kręgu kultury romańskiej, niemieckiej, skandynawskiej i rosyjskiej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?