W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Chociaż często łączymy wikingów ze zabijaniem i niszczeniem (i z pewnością mają na sumieniu sporo jednego i drugiego), to jednocześnie są reprezentantami żywotnej i bogatej cywilizacji. Ich sztuka była złożona i imponująca; byli jednymi z najbardziej uzdolnionych żeglarzy, jakich widział świat; mieli także bogatą i barwną mitologię, która odcisnęła piętno na kulturze Zachodu. Trzeci dzień tygodnia nazywamy Wednesday po Wodens Day (Dzień Wodana), czwarty dzień, Thursday, Dzień Thora, a piąty, Friday, Dzień Frigg. Wodan (albo Odyn, jak nazywają go skandynawskie mity, i jak nazywamy go w tej książce), Thor i Frigg byli bardzo ważnymi bóstwami skandynawskimi. Mieszkańcy północy zostawili nam najbardziej powszechnie używane słowa: anger (gniew), cog (karb), cozy (przytulny), flounder (flądra), glove (rękawiczka) Lista ciągnie się bardzo długo.Pochodzenie słowa wiking nie zostało nigdy w pełni wyjaśnione, ale wielu uczonych jest przekonanych, że wywodzi się ze staronordyjskiego słowa vik, które oznacza wędrować. Łupieżcze bandy pochodziły ze Skandynawii, z królestw Szwecji, Danii i Norwegii. Historycy spierają się co do tego, co wywołało migracje, panuje jednak powszechna zgoda, że przyczyniło się do nich udoskonalenie technik szkutniczych. Niektórzy sugerują także, że na kilka wieków zapanowało globalne ocieplenie, które zwiększyło szanse na to, aby dzieci przeżyły ostre północne zimy. To z kolei oznaczało większy napór populacyjny i większą liczbę młodych mężczyzn zdolnych do wiosłowania. Peter L. Archer nie tylko wyjaśnia Kim są Wikingowie, oprowadza po całym ich uniwersum, ich świecie, obyczajach, wierze: omawia ich podróże, sposób życia, pierwsze wyprawy, źródła ich mitologii a także najsłynniejsze jej elementy takie jak choćby czyny Thora, Zdradę Lokiego, Sygurda i Brunhildę aż po koniec świata: Rangark.
Mitologia każdego ludu opowiadała historię świata od momentu jego stworzenia po ostateczny kataklizm, była ona ciągłą opowieścią będącą zbiorowym przedstawieniem całościowej wizji świata i jego historii. Mitologia słowiańska, odtworzona z rozmaitych, rozproszonych wątków, połączonych w jednorodną ramę narracyjną (sieć fabularną, fabułę) czy pewien układ fabularny, nie była tu zapewne wyjątkiem. Historię świata i człowieka, którą opowiadała, w jakiejś części na pewno odziedziczyła po jeszcze starszej od niej mitologii indoeuropejskiej. O tej natomiast możemy już powiedzieć nieco więcej pewnego
„Mitologia jest zbiorem baśni o bogach i bohaterach (…) Zawsze patrzono na mitologię jak na jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej i była ona zbiorem nieśmiertelnych tematów, motywów, symbolów, bez których i dziś sztuka nie umie się obejść i wciąż do nich wraca.”
Czyta Wiktor Zborowski
Czterdziesty piąty już minialbum w serii poświęconej malarstwu polskiemu przedstawia życie i twórczość jednej z najwybitniejszych polskich malarek i rzeźbiarek - Marii Jaremy (1908-1958). Młoda Jaremianka doskonaliła swój talent na studiach rzeźbiarskich w pracowni Xawerego Dunikowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Związana na studiach z Grupą Krakowską, a następnie z teatrem eksperymentalnym Tadeusza Kantora, stała się jedną z najwybitniejszych przedstawicielek polskiego malarstwa awangardowego. Jej prace malarskie, pełne abstrakcyjnych kształtów, cechuje wielowymiarowość, przestrzenność, rytmiczność i barwność. Minialbum opatrzony wstępem Agaty Małodobry zawiera około sześćdziesięciu najbardziej znanych prac artystki, znajdujących się obecnie w zbiorach polskich muzeów narodowych.
"Legendarne potwory wodne", autorstwa Katarzyny Jasińskiej, to unikatowa publikacja poświęcona wodnym potworom znanym z legend i mitologii z różnych stron świata. Autorka opisała i zilustrowała około dwudziestu najbardziej znanych mieszkańców jezior, mórz i oceanów - warto wspomnieć choćby o potworze z Loch Ness, Ketosie czy Makarze. Co interesujące, wszystkie stwory zostały przedstawione w stylu rycin z dziewiętnastowiecznych encyklopedii. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli opowieści fantastycznych.
Wspaniały zbiór zawierający polskie legendy i podania ludowe. Zapraszamy cię w fascynującą podróż do niezwykłego, pełnego tajemnic świata, w którym wszystko jest możliwe
Mity nordyckie przez wieki pozostawały nieznane. Obecnie święcą tryumfalny powrót, na nowo zamieszkując w zbiorowej wyobraźni. Czy jest to sprawka olbrzymek przędących nici Przeznaczenia? Czy to sami bogowie chcą powrócić do naszego świata? Dziś każdy rozpoznaje w dzierżącym magiczny młot wojowniku Thora, wie o skorym do psot Lokim oraz mądrym jednookim Odynie. Ile z tych prastarych, pełnych magii opowieści zostało odmienionych w komiksach, filmach, serialach czy grach?Dzięki książce Mateusza K. Sawczyna, opartej na tłumaczeniach islandzkich tekstów i opracowaniach naukowych, przenosimy się w świat mitów, o których opowiadali skaldowie. Odwiedź boską krainę Asgard. Po gałęziach Yggdrasila, Drzewa Życia, dotrzyj do zamieszkanego przez olbrzymy Jotunheimu i odkryj, jak spędzają czas karły zamieszkujące Nidawellir. Stań do boju z Losem, poznaj historie pełne miłości, podstępów oraz porażek. Mimo ogromnej mocy bogowie Skandynawii byli i wciąż pozostają bardzo ludzcy.
Przydrożne kapliczki i figury stojące na rozstajach dróg są nie tylko perełkami folkloru. To nieme kroniki lokalne, będące wyrazem tradycji chrześcijańskiej, troski o wartości moralne czy duchowe. To znaki pamięci. Były przecież świadkami naszych dziejów i rozwoju kultury w swojej okolicy i to z nimi wiążą się niezwykle ciekawe, dziś już nieco zapominane historie."Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi świętokrzyskiej" to zbiór legend związanych z historią tego regionu, niesionych od wieków właśnie przez te niewielkie obiekty sakralne. Każda z opowieści, udokumentowana bogatą bibliografią oraz okraszona licznymi reprodukcjami i zdjęciami, chroni cząstkę naszej historii przed zapomnieniem. Polecamy tę wyjątkową książkę wszystkim czytelnikom, którym bliskie są tradycje i dziedzictwo kulturowe Polski.
Pięknie ilustrowana książka zawiera legendy w wersji polskiej i angielskiej: Wars i Sawa, Syrenka, Bazyliszek, O Smoku Wawelskim. Popiel i myszy, Jurata, królowa Bałtyku, Poznańskie koziołki, O piernikarzu i jego córce Katarzynie, O flisaku i żabkach, Gdańskie lwy.
Bogowie i bohaterowie. Mity greckie dla dzieci to zbiór czterech niezwykłych opowieści, które pozwolą najmłodszym czytelnikom odkryć wspaniały i bogaty świat mitologii greckiej.Opisane prostym językiem przygody Zeusa, Heraklesa, Tezeusza i Odyseusza, opatrzone pięknymi, pobudzającymi wyobraźnię ilustracjami Anny Lang sprawią, że dzieci z radością i zaciekawieniem zanurzą się w lekturze i z wypiekami na twarzy będą śledzić magiczne losy greckich bogów, bogiń i herosów.
BOGATE W LEGENDY I PODANIA ŹRÓDŁO WIEDZY NA TEMAT POLSKICH DIABŁÓW! Gdzie w kraju nad Wisłą znajdują się wrota do piekieł? Jakie sposoby wymyślano, aby pokonać diabła Borutę? Do czego zdolny był najsłynniejszy spośród polskich czartów - Rokita? Z czego tak naprawdę słynął Fugas? Nie zabrakło tu również historii z udziałem samego Lucyfera, czy też znanego z klasyki literatury Mefista. W Żywotach diabłów polskich, spisanych przepięknym językiem, istoty piekielne zaprezentowane zostały ze swadą i kunsztem. To przebogate kompendium wiedzy na temat polskich czartów poparte ogromną wiedzą autora, a nadto okraszone wybornym humorem. Witold Bunikiewicz przedstawia legendy i podania, zarówno te bardziej, jak i mniej znane, wzbogacając je o charakterystykę poszczególnych diabłów. Mądre, głupie, złośliwe, naiwne, niemiarkujące w jedzeniu czy piciu - wszystkie znane są nam od zarania dziejów, a opowieści na ich temat krążą po całym świecie. "Żywoty diabłów polskich" - przekonaj się, czy naprawdę są takie straszne, jak je malują?
Odkryj folklor najdzikszych miejsc na ziemi!Czy wiecie, w jaki sposób lasy podtrzymują niebo w tradycji Maorysów? A może słyszeliście, że kiedyś w Irlandii przepowiadano pogodę wedługwodorostów? Albo, że starożytni Grecy wierzyli, że na górze Etna mieści się ognista kuźnia bogów? Odkryj sekrety świata przyrody dzięki bogato ilustrowanemu kompendium folkloru i mądrości z lądu, nieba i mórz.Wyjątkowa skarbnica fascynujących opowieści i starożytnych mądrości z pewnością rozbudzi wyobraźnię nie tylko młodych miłośników przyrody.
Siódmy album prześmiesznych przygód zwariowanych kandydatów na bogów i herosów starożytnego Olimpu. Dawno temu Herakles dostał listę dwunastu prac, które ma wykonać, aby zdobyć sławę. Nie jest ani silny, ani inteligentny, ale mimo to z uporem stara się dowieść, że zasługuje na miano bohatera. Czekają go pojedynki z potworami i wędrówka na kraniec świata. Czy uda mu się wypełnić chociaż jedną z prób? Autorami historii o psotnych istotach z mitów są scenarzysta Christophe Cazenove, znany w Polsce między innymi z bestsellerowej serii "Sisters", oraz rysownik Philippe Larbier, który stworzył ilustracje do takich humorystycznych opowieści jak "Chats, chats, chats" czy "Nina" oraz scenariusz kryminalnego cyklu dla dzieci "Les Enigmes de La".
Baśnie i legendy polskie to zbiór niezwykłych legend i opowieści, które od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać nowe, mniej oczywiste i mniej znane, ale równie ciekawe i pouczające historie. Czemu Gniezno zawdzięcza swą nazwę? Jaka była historia założycieli dynastii Piastów? Jak nazywa się tajemniczy kwiat, który zakwita tylko w noc świętojańską? Jakie było marzenie biednego Bartka? Dlaczego ubogi borowy został zamieniony w diabła? Czy dzielny Dratewka uratował księżniczkę, uwięzioną w zamku przez złą czarownicę? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć na kartach tej pięknie ilustrowanej księgi. zawiera: Legenda o Lechu, Czechu i Rusie; Legenda o Piaście i postrzyżynach jego syna Ziemowita; Legenda o Kraku i Wandzie; Kwiat paproci; Siostra siedmiu braci; Jak to ze lnem było..; O Bartku, który doktorem chciał być; Szewczyk Dratewka; Dwaj bracia: Waligóra i Wyrwidąb; Czarodziejska studzienka; Diabelski napój; O parobku i diable; Zaklęty skarb na dnie potoku; Diabeł Boruta
Wybierz się z nami w niezwykłą podróż po dawnych polskich dziejach i poznaj bohaterów najpiękniejszych polskich legend. Zaprzyjaźnij się z warszawską syrenką, Mikołajkiem, Smokiem Wawelskim, a także innymi bohaterami i wraz z nimi odwiedź miejsca niezwykłe, w których prawda miesza się z legendą, a fikcja przeplata się ze światem rzeczywistym. zawiera: O smoku wawelskim, Warszawska syrenka, Lwy z gdańskiego ratusza, Mikołajek, Poznańskie koziołki.
Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą to popularnonaukowa książka przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Zawarto w niej wiele ciekawych informacji, dotyczących polskiej historii, kultury, przyrody, zabytków. Interesujące i rzeczowe teksty są przeplatane legendami i baśniami, dzięki którym młody czytelnik nie tylko pozna przeszłość naszego kraju, ale również pobudzi wyobraźnię. To nietypowa, lecz bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich pasjonatów historii i kultury polskiej. Zobacz fragment książki
Najpiękniejsze polskie legendy to zbiór najbardziej znanych opowieści dla dzieci, wzbogacony kunsztownymi ilustracjami. Znane od pokoleń legendy są nieocenioną skarbnicą mądrości. Znajdziesz tu między innymi historie o szewczyku Dratewce, panu Twardowskim oraz o tym, skąd się wzięły toruńskie pierniki.
Wejdź do królestwa bogów w tej wyjątkowej wyprawie do świata legend i mitów. Poznaj bogów, herosów, ich wrogów, sprytne i fantastyczne bestie z dwunastu mitologii - egipskiej, nordyckiej, azteckiej, japońskiej, polinezyjskiej, słowiańskiej, greckiej, rdzennych Amerykanów, irlandzkiej, hinduistycznej, plemienia Janomamów i ludu Joruba.Niezwykłe mapy każdego z mitycznych światów wzbogacone o dowcipnie napisane opowieści oraz fakty sprawią, że "Atlas mitów" zachwyci nie tylko dzieci, lecz także dorosłych.Thiago de Moraes - jako dziecko wciąż był strofowany za to, że zamiast się skupiać, bazgrolił. Nadal jest ganiony, tylko już nie za stawianie zygzaków. Kiedy nie czyta i nie rysuje starożytnych bogów, Thiago tworzy książki dla dzieci. Jest laureatem wielu nagród za ilustracje. Mieszka w południowym Londynie z rodziną.Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?