W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Trzeci tom "Księgi smoków świata", autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, prezentuje tym razem smoki i wężowe potwory znane z podań i legend pozaeuropejskich kultur. Autor, historyk i etnolog, przedstawia w nowej książce smocze stworzenia z Czarnej Afryki, świata arabskiego, muzułmańskich Indii i Persji oraz Tybetu i Azji Południowowschodniej. To niezwykle interesujące i rzetelne opracowanie, dzięki któremu czytelnicy będą mogli nie tylko poznać mniej popularne smoki i wężowe potwory, lecz także uzupełnić swoją wiedzę o wierzenia z odległych kontynentów. Dobroduszny monstrualny wąż Aido-Hwedo, wężowy bóg Mukiti, siedmiogłowy i siedmioogonowy wąż Pembe Mirui, gigantyczne węże Sindbada Żeglarza, Król Wężów Szahmaran, magiczny czarny wąż Chaste Chamar, władca dziewięćdziesięciu dziewięciu twierdz potężny smok Writra, ziejący ogniem Naga Besukih czy himalajski smok Druk to zaledwie garstka spośród osiemdziesięciu barwnie opisanych stworzeń. Najciekawsze z istot zostały zilustrowane przez Mikitę Rasolkę, doskonale obrazującego ich fascynującą, niepokorną naturę.
Jeszcze więcej nordyckiej mitologii i mrocznych tajemnicMarta wie, iż ukryty głęboko w lasach północnej Norwegii cyrk skrywa wiele tajemnic, i jest zdeterminowana, by je odkryć. Obdarzona darem poznawania ludzi jedynie przez dotykanie ich ubrań dołącza do trupy i szybko przekonuje się, że sprawy mają się dużo gorzej, niż mogła się kiedykolwiek spodziewać. Dlaczego maski podczas przedstawienia zmieniają swoje oblicza, ale nikt poza nią zdaje się tego nie zauważać? Czy przyjaciel, który odwiedza Martę, naprawdę jest tym, za kogo się podaje, a jego intencje są szczere, czy może próbuje tylko odwieść dziewczynę od poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ją pytania? I w końcu: dlaczego Loki, nordycki bóg oszustwa, zdaje się tak bardzo interesować cyrkiem i czy Marcie uda się powstrzymać nadchodzącą katastrofę?Kolejna, po "Splątanej opowieści", powieść Rachel Burge zawiera jeszcze więcej nordyckiej mitologii, mrocznych tajemnic i interesujących zwrotów akcji.
Mitologia, zwyczaje i przesądy Bałtów Dzieje Bałtów są równie złożone i ciekawe jak Słowian czy Germanów, a jednak mniej znane i obecne w zbiorowej świadomości, choć zostawili po sobie ślady na terenie naszego kraju. Jak wyglądały wierzenia Bałtów, którzy przez stulecia żyli obok Słowian? Jakie tereny zajmowali? Dlaczego ich kultura i religia zostały zniszczone? Choć dzieło Brucknera powstało na początku XX wieku, nie ma innej pozycji tak wszechstronnej i trafnie ujmującej temat. Można tu znaleźć wiele szczegółów dotyczących bogów, obrządków i obyczajów. Poznajemy życie Bałtów od narodzin po pochówek. Wiemy, jak wyobrażali sobie wędrówki dusz po śmierci, w jaki sposób składali ofiary - także z ludzi - oraz jak duże znaczenie miało dla nich wróżbiarstwo. Autor sporo miejsca poświęcił również zabobonom i codziennemu życiu pogańskich Bałtów. Skupił się także na ich kontaktach z chrześcijaństwem. Wspomniane tematy przeanalizował ze swadą i w gawędziarskim stylu.
Bogaty i pasjonujący zbiór bajek, legend i podań ludowych, w których bohaterami są czarownice i czarnoksiężnicy. W wierzeniach ludowych te dwie postacie zawsze korzystały z pomocy sił nadprzyrodzonych. Swoimi zabiegami mogły one pomagać lub szkodzić, jednak w większości przekazów, legend czy baśni, obie były czarnymi charakterami. Wykorzystując swoje diabelskie moce krzywdziły zarówno zwykłych śmiertelników jak i zwierzęta. Ich niecne czyny początkowo znajdowały odzwierciedlenie w przekazach ustnych, a z czasem również pisemnych. Czarownice są obecne w historii każdej cywilizacji na świecie, ale wyjątkowo dobrze zagnieździły się w Europie. Na przełomie XIX i XX wieku, zarówni czarownica, jak i czarnoksiężnik stali się postaciami z pogranicza fantastyki i głęboko zakorzeniły się w kulturze stając się jej stałym elementem. Niniejsza książka to zbiór bajek, legend i podań ludowych z przełomu XIX i XX wieku, których wspólnym mianownikiem jest czarownica i czarnoksiężnik. Obie te postacie budzą do dzisiaj zainteresowanie odbiorców, ale i inspirują twórców.
Seria "Świat mitów" przedstawia najbardziej znane greckie mity i starożytne opowieści w wersji komiksowej. Komiksy zostały napisane i narysowane przez francuskich twórców pod merytoryczną opieką Luca Ferryego, znanego filozofa i publicysty, znawcy dziejów starożytnych. Niniejszy tom opowiada mit o Heraklesie - greckim herosie charakteryzującym się niezwykłą siłą i odwagą, a jednocześnie okrutnie doświadczonym przez los, którego większość życia upłynęła na wykonywaniu dwunastu niezwykle trudnych i niebezpiecznych prac. Scenariusz tego albumu napisała francuska artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau, natomiast rysunki są dziełem francuskiej rysowniczki Annabel oraz brazylijskiego artysty Carlosa Rafaela Duarte.
Niekończąca się gra z historią, metafizyką, geografią, ugruntowanymi poglądami. Opowiadania w tej książce mogą niektórych zaskoczyć. Bo to nie twardy realizm, któremu autor hołduje w pracy dziennikarskiej. Bogusław Chrabota szuka odwrotnej strony powszechnie znanej rzeczywistości i inaczej niż w poprzednich książkach potrafi zauroczyć humorem. Często, nawet za poważnymi tekstami, kryje się żart; dyskretny, a nawet tajemniczy uśmiech. Gdyby szukać w tych tekstach inspiracji literackich, to znajdziemy je pewnie u Herlinga-Grudzińskiego, Mrożka, Dahla czy pisarzy latynoamerykańskich. Autor pozornie bawi się historią, ale jest to proza bardzo współczesna, próbująca korespondować z wieloma pytaniami współczesności. Niektóre z tych tekstów znają lojalni czytelnicy PlusMinus, tygodnika „Rzeczpospolitej”. Jednak nie wszystkie. Niektóre, jak Modlitewnik dla Anny, ukazują się po raz pierwszy. I one zaskakują najbardziej.
J.R.R. Tolkien przetłumaczył „Beowulfa”, staroangielski poemat z ok. VIII w., a spisany prawdopodobnie na początku XI w., w 1926 roku, kiedy miał 34 lata. Wracał do tego przekładu później, nanosząc pośpieszne poprawki, lecz nigdy nie brał pod uwagę jego publikacji. Podjął się jej teraz Christopher Tolkien.
Przekładowi towarzyszy pouczający komentarz autora do samego poematu w formie wykładów wygłoszonych w Oksfordzie w latach trzydziestych XX w., rzucających także światło na proces tłumaczenia. Wykłady te dowodzą niezwykłej swobody, z jaką Tolkien poruszał się po ówczesnej literaturze i historii.
Autor przekładu „Beowulfa” poświęca wiele uwagi szczegółom i realiom epoki, które nadają jego wizji bezpośredniości i jasności. Zupełnie jakby wszedł do tej wyobrażonej przeszłości i stał obok Beowulfa oraz jego wojowników, kiedy po zejściu na ląd w Danii potrząsali kolczugami, był świadkiem jego narastającego gniewu, kiedy drażnił się z nim Unferth, albo jakby sam ze zdumieniem podnosił wzrok na straszliwą rękę Grendela umieszczoną nad drzwiami Heorotu.
Wykłady te dowodzą także szerszego spojrzenia Tolkiena na kontekst literacki „Beowulfa” oraz tematy poruszane w poemacie, np.. Historii ze smokiem nie traktuje jak kolejnej bajki o ukrytym skarbie, lecz zwraca uwagę na jego związek z wcześniejszymi, pogańskimi czasami i otaczającą go atmosferę tragedii, analizuje współistnienie w poemacie elementów pogańskich i chrześcijańskich czy objaśnia subtelności zawartej w nim ironii oraz rozplątuje dynastyczne zawiłości.
Christopher Tolkien dołączył do przekładu i komentarza napisaną przez ojca (także w języku staroangielskim) „cudną opowieść”, pokazującą, jak mogłaby wyglądać historia Beowulfa jako ludowa opowiastka, pozbawiona wszelkich naleciałości ideologicznych i historycznych.
J.R.R. Tolkien (1892-1973) jest twórcą Śródziemia oraz autorem tak klasycznych i nadzwyczajnych powieści, jak „Hobbit”, „Władca Pierścieni” i „Silmarillion”. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków i sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie.
Christopher Tolkien (1924-2020) był trzecim synem J.R.R. Tolkiena. Wyznaczony przez ojca na opiekuna jego spuścizny literackiej, poświęcił się redagowaniu i wydawaniu jego nieopublikowanych dzieł, a zwłaszcza „Silmarillionu” i „Niedokończonych opowieści”.
Oddaję do rąk Czytelnika drugi tom zaproponowanych przeze mnie legend toruńskich. To efekt mojego zauroczenia tym miastem i jego burzliwą historią. Każde przejście ulicami to jakby spotkanie z bliskimi znajomymi, żyjącymi w każdej cegle i w każdym kamieniu. [...] W porównaniu z pierwszym tomem Zapomnianych legend toruńskich obecne teksty zostały rozszerzone o odnośniki do konkretnych artykułów, których przeczytanie przybliży klimat zdarzeń. [...] Niech to będzie mój wkład w dzieje Torunia, w którym spędziłam całe moje dorosłe życie i które pokochałam całym sercem.
Autorka
Manfred Lurker (1928-1990) był znanym w świecie niemieckim badaczem symboli, inicjatorem ukazującej się do dziś serii rejestrującej bibliografię pism o symbolice i mitologii, a także założycielem kilku towarzystw naukowych badających tę dziedzinę. Wśród książek i leksykonów Lurkera Przesłanie symboli jest najpóźniejsze (1990) i najbardziej syntetyczne. Jest to bogato ilustrowana historia semantyki podstawowych pojęć symbolicznych. Autor sytuuje symbol na tle innych porównywalnych zjawisk, tj. zjawisk, których znaczenie wykracza poza uchwytną rzeczywistość, jak mity, baśnie czy sny. Rozważa charakter symboli religijnych i symboliczną rolę gwiazd, księżyca i słońca, figur geometrycznych, liczb, barw, roślin, zwierząt, wody, wreszcie samego człowieka. Zgłębianie symboli służy poszukiwaniu poczucia sensu ludzkiego życia utraconego wskutek "choroby cywilizacyjnej". Symbol pomaga odzyskać zagubioną więź z kosmosem. Kompendium Lurkera ma więc głęboki zamysł filozoficzny, by nie rzec mistyczny: "Wszystko, co uchwytne i poznawalne zmysłowo, włączone jest w jakiś większy świat ukryty przed naszymi zmysłami. Drzewo, skała i źródło, wiatr, piasek i gwiazdy, zwierzęta i ludzie mogą stać się symbolami i sygnalizować w ten sposób coś wyższego i nieprzemijalnego".
Legenda jest opowieścią odnoszącą się do naszego własnego, intymnego świata. Składa się on z otaczającej nas rzeczywistości, jednak jest w nim wiele z naszej wyobraźni. Jest ona bardzo ważna, bo jak zauważył Einstein wiedza o świecie realnym jest niepełna, a wyobraźnia nie ma ograniczeń. To właśnie z naszych wyobrażeń biorą się ważne pragnienia czy marzenia, bez których życie byłoby smutne.
Legenda Choszczu została spisana po to, żeby zaciekawić, bawić i jednocześnie rozbudzać wyobraźnię, skłaniać przemyśleń i refleksji
I nie ma znaczenia, w jakim stopniu osoby, które ją przeczytają lub tylko o niej usłyszą, uwierzą w opisane w niej osoby czy zdarzenia.
Legenda Choszczu dociera do świadomości ludzi i staje się cząstką Choszczówki, Truskawia czy Sarbinowa oraz trwałym składnikiem historii, wywierającym przemożny wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość.
Jak narodziła się Atena?Kim byli bogowie z Olimpu?Dlaczego Odyseusz to mistrz forteli?Jakich dwanaście prac wykonał Herakles?Z jakiego powodu wybuchła wojna trojańska?Kto zabił Minotaura?Odkryj przygody bogów oraz herosów z mitologii greckiej i rzymskiej opowiedziane w formie komiksu - od powstania świata za sprawą Gai i Uranosa aż po założenie Rzymu przez Romulusa i Remusa.Książka zawiera ponad 20 komiksowych opowieści, drzewo genealogiczne bogów oraz dodatkowe informacje wyjaśniające realia, kontekst historyczny, nawiązania do mitów w sztuce czy we frazeologizmach.Sandrine Mirza - ukończyła historię na paryskiej Sorbonie oraz studia we Francuskim Instytucie Prasy. Przez lata pracowała we francuskich wydawnictwach. Jako autorka specjalizuje się w tematach dotyczących historii kultury, historii i cywilizacji.Clotka (właśc. Clotilde Szymanski) - francuska autorka komiksów oraz ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży. Ukończyła paryską Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Współpracuje z wieloma znanymi francuskimi wydawnictwami.Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Szkoła dla diabłów, złośliwe duchy przynoszące nieszczęścia i sprowadzające na złą drogę, łapacz węży – to tylko mały fragment baśniowego uniwersum odtworzonego przez Karola Maliszewskiego w książce „Diabeł z Wilkowca. Baśnie i legendy z okolic Nowej Rudy”. Tekst Maliszewskiego i uzupełniające całość ilustracje Tatiany Tokarczuk składają się na literacką podróż, która przenosi nas do magicznej krainy – wchodzących w skład Sudetów Wzgórz Włodzickich.
Nakreślony tutaj obraz rzeczywistości starszym czytelnikom może przywodzić na myśl baśnie Braci Grimm, przed młodszymi otworzy świat magii i legend, który zostanie z nimi na długie lata. W opowiadanych przez Maliszewskiego historiach splatają się losy ludzi, zwierząt i fantastycznych istot, fakty z historii regionu i istniejące miejscowości stanowią tło dla wydarzeń, w których rzeczywistość zdrowy rozsądek każe wątpić. Ale czy zdrowy rozsądek jest zawsze najlepszym doradcą?
Zabawna, błyskotliwa i odpowiednio przerażająca podróż przez czasy i wierzenia.
Legenda to taka bajka nie bajka – odkryjesz w niej sporo fantazji, ale też kilka ziarenek prawdy. Takim ziarenkiem może być postać historyczna lub wydarzenie, które dawno, dawno temu naprawdę się rozegrało.
W tym zbiorze legend poza niezwykłymi opowieściami znajdziesz wiele żartów i całe morze rymów!
The Myths of Ancient Egypt are tied intimately to the presence and natural rhythms of the Nile. With their inventive mythology, the Egyptians explained the effects of famine, harvest, floods and death by creating a pantheon of gods that still holds our fascination today. This new book of classic tales brings the stories of the ancients to life, from the birth of creation by Ra, the sun god, to the murder of Osiris, and the revenge of Horus. We gain glimpses of the underworld and the afterlife, as the rulers of Egypt claimed lineage from the Gods both worshipped and fashioned by the people of Egypt, at a time when humankind had begun to shape the world around it. FLAME TREE 451: From mystery to crime, supernatural to horror and myth, fantasy and science fiction, Flame Tree 451 offers a healthy diet of werewolves and mechanical men, blood-lusty vampires, dastardly villains, mad scientists, secret worlds, lost civilizations and escapist fantasies. Discover a storehouse of tales gathered specifically for the reader of the fantastic.
Postępowy i odważny syn rabina Berdyczewski z Ukrainy i Białorusi, później sławny jako Micha Josef Bin Gorion (1865-1921), po studiach w Berlinie i Szwajcarii błysnął jako znawca nieoficjalnych tradycji biblijnych i zgromadził je w swym rewelacyjnym dziele czyli właśnie w Żydowskich legendach biblijnych Ożenił się z córką żydowskiego wydawcy z Warszawy. Mieszkali także we Wrocławiu. A wybitny polski tłumacz, kulturoznawca i judaista, nieżyjący już Robert Reuven Stiller udostępnił i rozszerzył jego fascynujące dzieło także po polsku. Ile żon miał Adam i kto był ojcem Kaina? Biblia to przemilcza. Dlaczego? Bo już kilka tysięcy lat temu religijna cenzura usuwała ze świętych ksiąg żydowskich mnóstwo szczegółów i domysłów. Ale czy ktoś sobie poradzi z dociekliwością żydowskiego umysłu? Oto skutki! Tym bardziej zaskakujące, że przez wiele stuleci całe życie intelektualne Żydów obracało się wokół Pisma świętego. Efekty zaś pojawiały się w setkach dzieł dostępnych tylko po hebrajsku.
Poznaj przygody bogów i bogiń Słowian i ich zmagania z wołotami, nie mniej pasjonujące niż walki Thora z Jotunami i nie mniej barwne niż 12 prac Heraklesa. Czy w tym miasteczku jest nudno? Nie, ależ skąd! Cały czas coś się dzieje. Swaróg dogląda gospodarstwa i rozsądza spory między bogami. Piorun bryka po niebie na koniu i testuje najnowszy model pioruna, wykuty przez Swaroga w jego boskiej kuźni. Mokosza majstruje coś przy pogodzie albo zagląda do ludzkich domów, żeby trochę popracować przy kołowrotku. Do tego Dadźbóg z Chorsem i Marzanna z Jarzyłą wszyscy mają zawsze ręce pełne roboty i bywa, że są bardzo zapracowani. A, i jeszcze Rod i rodzanica bywa, że uwijają się jak w ukropie. Jest też Weles. Chociaż mieszka w Nawii, to jest w stałym kontakcie z bogami. 9 historii z życia bogów, olbrzymów i ludzi w świecie Słowian 3 lokacje: Swarogowo, Imowo i Wołotowo zabiorą Was do uniwersum naszych przodków 1 cel: chronić świat przed intrygami złych olbrzymów i zapewnić szczęście i pomyślność bogom i ludziom
Głównym celem publikacji jest przedstawienie legend Ajnów, grupy etnicznej zamieszkującej obecnie japońską wyspę Hokkaido. Legendy zostały przetłumaczone z języka rosyjskiego na język polski przez Sviatłanę Rohach. Aby odpowiednio przekazać ich sens, niezwykle istotnym elementem publikacji stał się kontekst etniczny oraz społeczny Ajnów. Zbiór stanowi kolejną próbę przybliżenia czytelnikowi nadzwyczaj atrakcyjnej, egzotycznej kultury dalekowschodniej, a zarazem postaci wybitnego polskiego badacza i odkrywcy Bronisława Piłsudskiego, zasłużonego dla światowych badań etnicznych i etnograficznych.
Zapewne każdy zastanawiał się jak powstało państwo polskie albo dlaczego Warszawa nosi swoją nazwę? A czy wiecie od kiedy woda w Morzu Bałtyckim jest słona i jak to w końcu było z pokonaniem groźnego Bazyliszka? Na te i wiele innych pytań na pewno znajdziecie odpowiedź słuchając wspaniałych Legend polskich Wandy Chotomskiej. Te napisane prostą, a jednocześnie niezwykle piękną i barwną polszczyzną opowieści przemówią do nas głosem znakomitego polskiego aktora Wiktora Zborowskiego. Będzie to podróż w świat pradawnych legend w bardzo współczesnej oprawie.
Legenda o Czechu Lechu i Rusie
Legenda o Popielu i Mysiej Wieży
Legendy o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita
Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy
Legenda o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki
Legenda o Warsie i Sawie
Legenda o Bazyliszku
Legenda o Złotej Kaczce
Legenda o Sielawowym Królu
Legenda o pięknej pasterce i księciu z Raciborza
Czyta: Wiktor Zborowski
Druga część "Opowieści Baby Tiny" to kolejna dawka słowiańskich mitów dla dzieci. W drugim tomie narratorka - mądra Baba Tina skupia się przede wszystkim wokół postaci żeńskich -Mokoszy i innych boginiach. Podobnie jak w pierwszej części, również w drugiej znajdziemy łatwe odpowiedzi na trudne pytania dzieci. Baba Tina nie gubiąc bajkowego charakteru śmiało mówi o tematach, które zwykle bywają tabu: ciąża i narodziny, samotne rodzicielstwo, tolerancja i wojna. Z tej części będzie się można również dowiedzieć, dlaczego niedźwiedzie zasypiają na zimę, czym jest śnieg i poranna rosa, skąd się biorą motyle oraz dzieci. Wszystko wg mitologii naszych przodków Słowian.Martina Mandera-Rzepczyńska - z zawodu historyczka, nauczycielka z zamiłowania. Wiedźma, która uwielbia warzyć eliksiry, czytać przyszłość z kart i zwiedzać świat (nie tylko na miotle). Z kolei na basenie zmienia się w syrenę. Zwariowana mama jeszcze bardziej zwariowanego trzylatka. Reasumując: chaos na nóżkach i człowiek orkiestra.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?