W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Książka W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie to zbiór opowiadań opartych o legendy rdzennych ludów Brazylii. Zapraszamy do barwnej krainy pełnej odważnych, sprytnych i mądrych zwierząt tych egzotycznych, jak żółw żabuti, i nieco bardziej nam bliskich, jak chociażby pewien pomocny bocian. Opowiadaniom towarzyszą inspirowane lokalną kulturą, rozbudzające ciekawość świata ilustracje autorstwa wybitnych międzynarodowych artystów.Kolejne tomy z serii Opowieści z czterech stron świata stworzą wspaniałą biblioteczkę pełną literackich skarbów. Dzięki niej dziecko dowie się, co nas różni, a co łączy. Wspólna lektura kolejnych tomów to okazja do rozmowy na temat szacunku, różnic kulturowych, wartości niesionej przez tradycję. Wyjątkowe ilustracje autorstwa najlepszych międzynarodowych twórców ukazują niezwykłą różnorodność sztuki i wspierają kształcenie wizualne dziecka.
Czy chcesz poznać wierzenia, tradycje i mądrości z Dalekiego Wschodu? W tym tomie czekają na ciebie mongolskie przypowieści o sprycie, chińskie opowieści o smokach, japońskie baśnie o uczciwości i potędze snów oraz koreańska bajka o zwierzętach. Historiom towarzyszą działające na wyobraźnię ilustracje autorstwa wybitnych międzynarodowych artystów.Kolejne tomy z serii Opowieści z czterech stron świata stworzą wspaniałą biblioteczkę pełną literackich skarbów. Dzięki niej dziecko dowie się, co nas różni, a co łączy. Wspólna lektura kolejnych tomów to okazja do rozmowy na temat szacunku, różnic kulturowych, wartości niesionej przez tradycję. Wyjątkowe ilustracje autorstwa najlepszych międzynarodowych twórców ukazują niezwykłą różnorodność sztuki i wspierają kształcenie wizualne dziecka.
Monografia zbiorowa pt. Folklor polski i litewski (Źródła – adaptacje – interpretacje) powstała w efekcie współpracy trzech ośrodków akademickich: polskich – Uniwersytetu w Białymstoku wraz z Działem Naukowym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – oraz litewskiego – Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Wilnie. W podstawowym założeniu publikacja ma ukazać folklor polski i litewski w ich powiązaniach oraz odrębnościach, jak też formy obecności ludowej tradycji w kulturze obu narodów. Ponieważ już od XIX wieku częściej mowa nie o folklorze czy żywej ludowej tradycji, lecz o adaptacjach, przeróbkach i interpretacjach źródłowego materiału wykorzystywanego przez twórców do celów artystycznych, ideowych, komercyjnych, co nierzadko prowadzi do folkloryzmu, również tym zagadnieniom poświęcono w pracy wiele miejsca.
Główna teza tej książki głosi, że mit jest naturalną pochodną ewolucyjnie ukształtowanych sposobów działania ludzkiego umysłu. Chodzi przy tym o naturalność rozumianą nie jako coś wyćwiczonego, lecz odruchowego, związanego z predyspozycjami. Rzecz zatem w tym, że nawet współcześnie, gdy właściwie cały system sformalizowanej edukacji jest jednym wielkim treningiem w myśleniu na sposób niemityczny, jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, bo okoliczności nie zmuszają nas do korzystania z form myślenia wyrastających poza mit, w sposób naturalny wracamy właśnie do mitu. W pewnym sensie jesteśmy zatem niczym te czteroletnie dzieci, które jeśli nikt nie stoi im nad głową natychmiast zaczynają skakać i pchać palce, gdzie nie trzeba. Albo niczym Bruno z przywołanego dzieła Lewisa Carrolla nawet mając do dyspozycji wyjaśnienia naukowe, wolimy słuchać o Świni i Akordeonie. Niniejsza książka przedstawia pewien model wyjaśniający, dlaczego tak się dzieje, pokazując, jakie elementy mentalnej architektury sprawiają, że mit jest naturalnym trybem ludzkiego myślenia o świecie, a także jak procesy ewolucyjne doprowadziły do ich powstania.Ze WstępuMaciej Czeremski w swojej monografii w znacznym stopniu zrywa ze sposobami badania mitu dominującymi dotychczas w naukach społecznych i humanistycznych. Autor wprawdzie odwołuje się do bogatego dorobku nauk zajmujących się mitem (na przykład metody strukturalnej, semiotyki mitu), ale przede wszystkim korzysta z metodologii wypracowanej w ramach psychologii ewolucyjnej, zwłaszcza zaś z metody inżynierii odwrotnej. Pozwala to przenieść badania nad mitem na nowy poziom analizy oraz skoncentrować się na wyjaśnieniu (a nie przede wszystkim interpretacji) poszczególnych wymiarów mitu. Biorąc pod uwagę ograniczenia takiego podejścia, z których autor zdaje sobie sprawę, należy to przedsięwzięcie określić jako udane i nowatorskie. [ ] W oryginalny i kompetentny sposób zastosował on najnowszą wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu do wyjaśniania mitu, jego stałej obecności w kulturze oraz naturalnej łatwości, z jaką opowieści mityczne są tworzone, zapamiętywane, komunikowane.Z recenzji dra hab. Sławomira Sztajera, prof. UAM
"Once upon a time there was a village child who was so pretty - so pretty as never was seen . . ."
So begins Beatrix Potter's retelling of Red Riding Hood. Filled with the delicious darkness of the original classic fairy tale - and some trademark Potter wit and flourishes - this book is brilliantly brought to life with artwork by one of the world's greatest illustrators, Helen Oxenbury.
Legendy polskie dla najmłodszych, opowiedziane na nowo wspaniałymi rymami!To seria, która w przyjazny i zabawny sposób przybliża małym czytelnikom najciekawsze motywy z polskich legend i wprowadza ich w świat dobrej literatury. Kartonowe strony i zjawiskowe ilustracje sprawiają, że legendy na długo utrzymują dziecięcą uwagę.Smok wawelski mieszka w Krakowie pod Wawelem. Kiedyś był groźnym stworem i pożerał owce. A teraz? Przekonajmy się.
Legendy zamków sudeckich to ilustrowana księga ludowych i literackich podań pióra Bartłomieja Grzegorza Sali przedstawiająca 30 najciekawszych zamczysk Sudetów, m.in. zamek w Prudniku, Ząbkowicach Śląskich, Gniewoszowie, Zagórzu Śląskim, Bolkowie czy Czocha w Leśnej.Publikacja poświęcona jest warowniom wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy sudeckich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Autor przedstawia pokrótce dzieje każdego zamku, a następnie związane z nim legendy. Na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. Książka ma charakter zarówno popularnonaukowy, jak i edukacyjny, zachowując przy tym literackość przekazu.
Legendy zamków karpackich to zbiór 65 ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorza Sali. Związane są one z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Na kartach książki na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. W ten sposób praca nabiera elementów popularnonaukowych i edukacyjnych, nie tracąc swego literackiego charakteru.
Legendy zamków świętokrzyskich to ilustrowana księga ludowych i literackich podań pióra Bartłomieja Grzegorza Sali przedstawiająca 24 najciekawsze zamki ziemi Świętokrzyskiej Gór Świętokrzyskich oraz otaczających je pogórz i przedgórz, m.in.: zamek w Opocznie, Szydłowcu, Kielcach, Chęcinach, Ujazdowie czy Sandomierzu. Publikacja poświęcona jest warowniom wyrosłych przed wiekami na tym terenie, w śródgórskich kotlinach lub w okolicy świętokrzyskich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Autor przedstawia pokrótce dzieje każdego zamku, a następnie związane z nim legendy.
Kto jeszcze nie zna historii o strasznym bazyliszku, musi koniecznie sięgnąć po tę książkę! To barwna opowieść z dreszczykiem, z której dzieci dowiadują się o legendarnym potworze jednym spojrzeniem zamieniającym każdego w kamień i o dzielnym kucharczyku, który swoją pomysłowością przechytrzył bestię.Do książki dołączona jest płyta CD z słuchowiskiem. Odbiorcy:- wszystkie dzieci, które kochają piękne i mądre opowieści,- rodzice i dziadkowie, którzy chcą podarować dzieciom książkę o znanej w naszym kraju postaci,- nauczyciele i wychowawcy, chcący w ciekawy sposób zapoznać dzieci z baśniami i legendami polskimi. Dlaczego warto nabyć tę książkę?- jest napisana ze smakiem, wyczuciem i iście literackim polotem,- opatrzona pełnymi wdzięku, a zarazem niepozbawionymi szczypty humoru ilustracjami,- to kolejny tomik ,,Baśni polskich""; dzięki któremu dzieci mają okazję odkrywać baśniową mapę Polski,- jej kunsztowne ilustracje i piękny tekst zachwycą nie tylko małych czytelników,-zawiera płytę CD z słuchowiskiem.
Dawno temu w okolicach Kruszwicy nad jeziorem Gopło żył okrutny książę Popiel ze swoją podstępną i rozrzutną żoną. Pewnego dnia przybyli do zamku krewni księcia, aby pozbawić go władzy...Kto jeszcze nie zna tej legendy związanej z historią naszego kraju, musi ją koniecznie poznać.Do książki dołączona jest płyta CD z słuchowiskiem.Odbiorcy:- wszystkie dzieci, które kochają piękne i mądre opowieści,- rodzice i dziadkowie, którzy chcą podarować dzieciom książkę o znanej w naszym kraju postaci,- nauczyciele i wychowawcy, chcący w ciekawy sposób zapoznać dzieci z baśniami i legendami polskimi. Dlaczego warto nabyć tę książkę?- jest napisana ze smakiem, wyczuciem i iście literackim polotem,- opatrzona pełnymi wdzięku, a zarazem niepozbawionymi szczypty humoru ilustracjami,- to kolejny tomik ,,Baśni polskich""; dzięki któremu dzieci mają okazję odkrywać baśniową mapę Polski,- jej kunsztowne ilustracje i piękny tekst zachwycą nie tylko małych czytelników,- zawiera płytę CD z słuchowiskiem.
Dawno, dawno temu, a nawet jeszcze dawniej, tu gdzie dzisiaj jest Warszawa, rosły gęste knieje i bory. W samym ich środku wznosił się kryształowy zamek, w którym mieszkali król i królowa z prześliczną królewną [...]. Królewna była jednak równie piękna co kapryśna...Cóż, piękno, jeśli nie idzie w parze z mądrością i dobrym sercem, może przysporzyć niemało trosk. Tak było w przypadku dumnej królewny, która nie liczyła się z ludźmi i spotkała ją za to surowa kara... została przemieniona w złotą kaczkę. Nieszczęśliwa pływa ponoć do dziś w mrocznych podziemiach naszej stolicy i czeka, aż jakiś śmiałek zdejmie z niej zły czar.Czy myślicie, że trafi się ktoś taki... Stara, polska, dobra baśń...Pięknie, starannie wydana. Kolorowe, duże ilustracje, gruba okładka z płytą, która zajmuje ważne miejsce. Miło jest taką książkę po prostu wziąć do ręki. Odbiorcy- dzieci, które zachwycą się piękną opowieścią o Złotej Kaczce- rodzice, którzy podarują dzieciom klasyczną baśń polską. Dlaczego warto nabyć tę książkę- przenosi młodego czytelnika w czarujący świat klasycznych baśni- dołączona do niej płyta CD z urzekającym słuchowiskiem wzbogaci odbiór opowieści- jej przepiękne ilustracje przemawiają do wyobraźni nie tylko małego odbiorcy.
Grzegorz Kasdepke zaprasza najmłodszych czytelników w niesamowitą podróż w czasie i przestrzeni, na Olimp i do starożytnej Grecji zamieszkanej przez bogów, herosów, nimfy, centaury, mityczne stwory oraz zwykłych śmiertelników.Poznajcie najbardziej znane greckie mity opowiedziane współczesnym, pełnym humoru językiem, teraz zebrane na jednej płycie. Posłuchajcie historii o powstaniu świata, Zeusie, Afrodycie, Atenie, Hermesie, Demeter, Achillesie, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze, Pandorze, Syzyfie, Ariadnie, królu Midasie i wielu, wielu innych bohaterach greckiej mitologii.Grzegorz Kasdepke najchętniej czytany polski autor książek dla dzieci. Niemal wszystkie z jego ponad czterdziestu tytułów uzyskały status bestsellera (m.in. Kacperiada czy Horror! czyli skąd się biorą dzieci). Kawaler Orderu Uśmiechu, Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Sympatię czytelników łączy z uznaniem krytyków, czego dowodem są najważniejsze nagrody, jakie zdobył za swoją twórczość dla najmłodszych (w tym: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i inne). Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom uznała Detektywa Pozytywkę za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci pierwszej dekady XXI wieku.Czyta: Krzysztof TyniecFormat nagrania: MP3
""Mity greckie"" to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom świata bogów i herosów starożytnej Grecji. Czytelnik znajdzie tu najbardziej znane mity - m.in. o początku świata, Syzyfie, Ikarze i Dedalu czy stajni Augiasza.
Legendy polskie"" to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom odległych czasów. To również prezent dla rodziców, aby przypomnieli sobie własne dzieciństwo.Książka zawiera bardzo znane legendy, m.in.: Wars i Sawa, O Smoku Wawelskim, O Bazyliszku czy O toruńskich piernikach, które uczą morałem i pokazują ważne w życiu wartości.Dzięki mądrości naszych przodków przekazywanej z pokolenia na pokolenie utwierdzamy się w przekonaniu, że największym skarbem człowieka jest dobre serce, a także poznajemy najstarsze podania o historii ziem polskich.
Polskie legendy"" to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom odległych czasów. To również prezent dla rodziców, aby przypomnieli sobie własne dzieciństwo. Książka zawiera bardzo znane legendy, m.in.: Kwiat paproci, O Popielu i Mysiej Wieży, O poznańskich koziołkach czy O śpiących rycerzach w Tatrach, które uczą morałem i pokazują ważne w życiu wartości. Dzięki mądrości naszych przodków przekazywanej z pokolenia na pokolenie utwierdzamy się w przekonaniu, że są zasady ważniejsze od prawa pieści i miecza, a bogactwo daje tylko pozorne szczęście.
Ta wspaniała publikacja przybliża barwną historię Ziemi Kłodzkiej z przed wieków. Czy to dorosły, czy dziecko znajdzie w niej swoją legendę. Nie brak tutaj opowieści o Liczyrzepie, zwykłych i niezwykłych ludziach, czarownicach, duchach i rozbójnikach, o przedziwnych wydarzeniach. Poczytać można o dobroci i nikczemności, o złocie, biedzie i klejnotach. Układ książki zaplanowany został tak, że w oddzielnych rozdziałach czytelnicy znajdą legendy i opowieści z poszczególnych miast i gmin.
Książka jest znakomitym uzupełnieniem bardzo popularnego przewodnika „Ponad 344 atrakcje Ziemi Kłodzkiej i czeskiego pogranicza”.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?