W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Mimo czterech tysięcy lat dzielących nas od starożytnej Grecji i trudnego do ogarnięcia postępu cywilizacyjnego, który się w tym czasie dokonał, zręby naszej kultury i cywilizacji nadal oddziałują na nasz sposób czucia, myślenia i postrzegania świata, choć często już nie zdajemy sobie z tego sprawy. Książka Zygmunta Kubiaka pozwala wskrzesić tę pamięć, wziąć udział w fascynującym procesie tworzenia się mitów i odbyć podróż w czasie. To nie jest szkolny bryk, lecz dzieło, którego językiem i erudycją należy się rozkoszować, autor przedstawia bowiem wszystkie wersje mitów, które przetrwały do naszych czasów, zapisane przez poetów, filozofów i mitografów, od Hezjoda i Homera po Salustiosa. Zygmunt Kubiak poszukuje prawdy wyłaniającej się z mitów z precyzją filologa i wrażliwością poety.Mitologia Greków i Rzymian otrzymała Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury oraz Nagrodę Czytelników Gazety Wyborczej w plebiscycie książek nominowanych do Nagrody NIKE 1998.Zygmunt Kubiak (19292004) polski pisarz, eseista, tłumacz, propagator kultury antycznej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, laureat Nagrody Kościelskich za 1963 rok. Autor Brewiarza Europejczyka (1998), Literatury Greków i Rzymian (1999), Dziejów Greków i Rzymian (2003); przełożył m.in. Eneidę i Wyznania św. Augustyna oraz wiersze Konstandinosa Kawafisa. Wydał także antologie Muza grecka (1960) i Muza rzymska (1963) z własnymi przekładami literatury antyku oraz Antologię poezji nowogreckiej (1970). Poza tym tłumaczył z języka angielskiego: Poezje wybrane Williama Blake'a (1991) oraz antologię Twarde dno snu. Tradycja romantyczna w poezji języka angielskiego.
„Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga” to wyjątkowe wydanie popularnych „Bestiariuszy”, w którym zebrane zostały dwie dotychczas osobne części tego tytułu, czyli „Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach” oraz „Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach”. Dzięki temu niesamowite, pobudzające wyobraźnię historie o mitycznych stworzeniach, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez naszych przodków, znajdziemy teraz w jednej, obszernej publikacji, którą uzupełniają jedyne w swoim rodzaju, piękne ilustracje autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa.
115 barwnych opowieści o najważniejszych w naszych dziejach wydarzeniach i postaciach - od czasów legendarnych do współczesności. Dzięki tej książce pierwsze spotkania dzieci z ojczystą historią nie są ani trudne, ani nudne. Atrakcyjne ilustracje dodatkowo pobudzają wyobraźnię i zainteresowanie przeszłością.
Skarbnica najpiękniejszych legend to barwnie ilustrowana publikacja zawierająca teksty najpopularniejszych polskich legend. Legendy to źródło wiedzy o tradycji i kulturze. Historie zawarte w tej książce to opowieści, które od wieków znane są wielu pokoleniom Polaków i wiążą się z różnymi regionami naszego kraju.Książka zawiera: Białą damę, Poznańskie koziołki, Złotą kaczkę, Warszawską syrenkę, Warsa i Sawę, Królową Bałtyku, Lwy z gdańskiego ratusza, Mikołajka, Hejnał z wieży mariackiej, O smoku wawelskim i Pana Twardowskiego. Każdy z tekstów został zilustrowany przez Aleksandra Jasińskiego.Świetna propozycja na nagrody dla przedszkoli i szkół podstawowych.
Spośród wszystkich legend, baśni i bajek, jakie są na świecie, te są dla polskiego dziecka najważniejsze. Jakże bowiem być Polakiem, nie znając Podania o Lechu, Czechu i Rusie, legendy O Piaście i Popielu czy o Niewidomym księciu Mieszku legend i bajek krakowskich O wawelskim smoku, O Wandzie, co Niemca nie chciała, Lajkonika, Pana Twardowskiego legend i baśni warszawskich Warsa i Sawy, Warszawskiej syrenki, Bazyliszka, Złotej kaczki opowieści góralskich O śpiących rycerzach w Tatrach, Janosika oraz wielu innych znakomitych bajek i baśni polskich, takich jak: Jak to ze lnem było, O dwunastu miesiącach, Szewczyk Dratewka, Szklana góra, Waligóra i Wyrwidąb, Z chłopa król.Legendy, baśnie i bajki zebrane w tej wartościowej i bliskiej naszym sercom książce należą do najważniejszych, ale i najatrakcyjniejszych utworów dla małych czytelników. Teksty napisane są żywym i pełnym wartkich dialogów językiem literackim. Na wyróżnienie zasługuje szata graficzna, która przybliży małym czytelnikom bohaterów naszych polskich bajek, a także scenerie z pięknej polskiej historii.Książka jest lekturą w klasie III szkoły podstawowej
Mam na imię Tina i pochodzę z dalekiej krainy. Jestem babą, czyli mądrą kobietą, czarodziejką albo wiedźmą. Dawno temu „baba” mówiono na kobiety, które umiały leczyć i wróżyć, pomagały ludziom słowem i czynem. Mieszkam w małej chatce niedaleko lasu. Musicie wiedzieć, że wiele w życiu widziałam i słyszałam. Widziałam, jak bogowie stwarzają świat. Jak powstał wiatr. Skąd się wziął deszcz, dlaczego zmieniają się pory roku i dokąd odchodzą ludzie, o których niesłusznie mówi się, że umierają. O tym wszystkim chciałabym Wam w tej książce opowiedzieć."" Martina Mandera-Rzepczyńska – pasjonatka historii, zwłaszcza średniowiecznej, która przekuła swoje zainteresowania w wykształcenie. Interesuje ją zielarstwo i z lubością tworzy maści oraz eliksiry. W kręgu jej zamiłowań znalazły się również mitologia słowiańska i młode pokolenie. Z takiego połączenia powstały „Opowieści Baby Tiny”, które są jej debiutem literackim.
Baśnie H. Ch. Andersena zostały przetłumaczone na wiele języków i wciąż są popularne wśród dzieci i dorosłych na całym świecie. Czytelnicy doceniają w nich szczerość, piękno i prostotę języka, potęgę wyobraźni i uczuć oraz niezwykłą wrażliwość w przedstawianiu świata.Prezentowany zbiór zawiera najbardziej znane i najpiękniejsze baśnie duńskiego pisarza (Królową Śniegu, Calineczkę, Dzielnego ołowianego żołnierzyka, Małą syrenkę i wiele innych), które wspaniale zilustrowała Alicja Rybicka.
Książka wprowadza czytelnika w zagadnienia związane z fascynującymi prasłowiańskimi mitami. W przystępny i ciekawy sposób przedstawione w niej zostały wyniki wnikliwych badań autorki dotyczących wielokulturowej historii, z której wyrosły prasłowiańskie mity i wierzenia, zakorzenione do dnia dzisiejszego w naszej kulturze. Książka adresowana do czytelników, którzy szukają odpowiedzi na pytanie – jak głęboko sięgają korzenie prasłowiańskich wierzeń oraz jakie są prawdopodobne powiązania bóstw prasłowiańskich ze starożytnymi bóstwami blisko- i dalekowschodnimi? Książka rozwiązuje wiele fascynujących zagadek. Co oznacza termin „niewiasta”? Czy dziewictwo oznaczało jedynie wstrzemięźliwość seksualną? Dlaczego mówimy „piękna jak ta lala” i „Nocny Marek”? Dlaczego kukanie kukułki przepowiada nasz los?
Mity greckie będące dziełem amerykańskiego pisarza Nathaniela Hawthorne’a, zapisały się do światowego kanonu literatury dziecięcej jako znakomita adaptacja mitologii dla młodszych czytelników. Narracja prowadzona jest na dwóch poziomach. Przypowieści mityczne połączone są ze sobą i zamknięte we wspólną ramę opowieścią dotyczącą Eustachego Brighta, studenta Williams College, który postanowił zapoznać grupkę drogich mu dzieci z greckimi mitami i rozpalić w nich zainteresowanie pięknymi tekstami i płynącą z nich mądrością. W pierwotnym wydaniu amerykańskim mity zebrane były w dwóch książkach: Księdze cudów dla dziewcząt i chłopców (A Wonder-Book for Girls and Boys) z 1851 roku i Opowieściach z zaczarowanego lasu (Tanglewood Tales) z 1853 roku. W połączonym wydaniu polskim znalazł się komplet dwunastu mitów z obu książek: Chimera, Głowa Meduzy, Król Midas, Laska Merkurego, Minotaur, Nasiona granatu, Pigmeje, Szkatułka Pandory, Trzy złote jabłka, W pałacu Kirke, Zęby smoka i Złote runo.
Lektura dla klasy III i V
Razem z nami poznasz historie syreny, bazyliszka czy złotej kaczki. Przeniesiesz się do fantastycznego świata pełnego zbójców i cudów. Poznasz zupełnie inne, nieznane dotąd oblicze stolicy. Dowiesz się, skąd pochodzi herb Warszawy, odkryjesz codzienne troski jej mieszkańców sprzed kilkuset lat. Spotkasz całą plejadę postaci fantastycznych i historycznych, może któraś z nich zostanie Twoim przyjacielem? Mamy nadzieję, że historie opowiedziane w tej książce pomogą Ci zrozumieć jak ważne są wartości takie jak dobro czy przyjaźń. Z nami na pewno nie będziesz się nudził.
Iliada jest najstarszym utworem literatury greckiej i europejskiej i należy do ścisłego kanonu literatury światowej. Utwór powstał najprawdopodobniej w VIII wieku przed naszą erą i stał się wzorem dla gatunku eposu heroicznego w literaturach europejskich. Iliada napisana została wierszem, a jej konstrukcja charakteryzuje się złożoną wielowątkową fabułą,składającą się z kunsztownie przeplatających się epizodów.
Tematem utworu jest z jednej strony wojna trojańska, a z drugiej dziewięć gniewów Achillesa, uosabiającego ideał rycerza i bohatera archaicznej cywilizacji w starożytnej Grecji. Poszczególne wątki wojny trojańskiej: przybycie Greków pod Troję, dzieje konfliktu, opis scen batalistycznych i pokojowych, wreszcie narodziny życia politycznego w obozie Greków, splatają się z historią Achillesa. Ten gniewny wódz Myrmidonów wydaje się być niezastąpionym wojownikiem wyrastającym do roli króla wszystkich królów greckich, a jednak nie potrafi pokonać Priama i podbić Troi. Jego śmierć mówi o upadku pierwszego ideału ludzkiego życia opartego na miłości i gniewnej walce o sprawiedliwość. Tryumfuje nie szlachetny rycerz a Ulisses – nowy typ bohatera, uosobienie sprytu i podstępności.
Iliada jest, obok Biblii, utworem, który zainspirował i nadal inspiruje największą liczbę badaczy literatury,
filologów, filozofów, historyków, a także artystów tworzących dzieła sztuki w malarstwie, muzyce,
literaturze czy kinematografii.
Lektura dla szkół średnich
Pięknie ilustrowany leksykon duchów, zjaw i upiorów straszących w polskich miastach i zamkach. Autorzy odszukali w polskiej historii i legendach postacie najbardziej znane, ale też te zapomniane, a ciekawe duchy i widma.
Niniejsza antologia zawiera pierwszy tak obszerny, ilustrowany i opracowany wybór legend warszawskich. Wśród 61 tekstów znalazły się zarówno opowieści spisywane w XIX wieku przez historyka Walerego Przyborowskiego praz folklorystów Kazimierza Władysława Wójcickiego i Romana Zamorskiego, jak i dwudziestowieczne opracowania literackie legend, autorstwa m.in. Edmunda Jezierskiego, Artura Oppmana, Ewy Szelburg-Zarembiny, Hanny Januszewskiej, Marii Krüger, Wandy Chotomskiej, Zdzisława Nowaka, a także teksty powstałe już w XXI wieku, w większości wcześniej niepublikowane. Jako zbiór w sposób komplementarny opisują one legendarne dzieje Warszawy.
Nieba, piekła i zaświaty - przewodnik odkrywcy.Trzynaście rajów z mitologii azteckiej, Piekło Ognistego Kura japońskich buddystów, taoistyczny podziemny świat głodnych duchów to tylko parę przystanków w podróży po bajecznie rozmaitych mitach, wierzeniach i fantazjach związanych z życiem pozagrobowym, w jaką zabiera czytelnika niezawodny cicerone Edward Brooke-Hitching.Atlas tamtych światów, bedeker po zaświatach, to skarbnica zaskakujących faktów i legend na temat rajskich rozkoszy i piekielnych mąk, wzbogacona o wspaniały zbiór ilustracji od przykładów renesansowej piekielnej kartografii i niezwykle ozdobnych islamskich wyobrażeń raju po spirytystyczne wizje XIX-wiecznych mediów. Wszystko to układa się w fascynujące studium nieznającej granic ludzkiej wyobraźni, graficzną kronikę naszych nadziei i obaw związanych z tym, co po tamtej stronie życia.
Wspaniały zbiór baśniowych opowieści o wróżkach, pięknych księżniczkach, walecznych królewiczach, smokach, skrzatach i niezwykłych zwierzętach. Dzięki tradycyjnym baśniom dzieci przeniosą się w świat fantazji i nauczą się, że dobro zawsze zwycięża. Opowieści zostały wzbogacone pięknymi, kolorowymi ilustracjami, które z pewnością zachwycą każdego młodego czytelnika.
Co umila czekanie na Boże Narodzenie? Jak wytłumaczyć dziecku, że do Świąt jeszcze 24, 23, 22 dni i że teraz trwa adwent, ale ukochany świąteczny czas tuż-tuż?Mamy na to odpowiedź! Kalendarz adwentowy, i to najlepiej taki z Bajkowej kolekcji. Imponujący, nie tylko z powodu rozmiarów 35 x 53 cm, z bajecznie kolorową twardą oprawą, związany czerwoną wstążką. To nie wszystko, bo w środku... Ciąg dalszy bajkowego nastroju prosto spod choinki i kominka z trzaskającym ogniem... I do tego 24 przegródki, a w każdej jedna książeczka zapakowana w złotą obwolutę. Dwadzieścia cztery, czyli jedna książeczka na jeden dzień adwentu. To opowiastki o Bambim, Kubusiu, Mikim, Olafie i innych bohaterach znanych z animacji Disneya. Umilą dzieciom czas oczekiwania na najpiękniejsze święta w roku.
Literackie odkrycie prosto z EstoniiNietuzinkowa powieść wypełniona czarnym humorem i przeszywającą grozą, w której mitologia miesza się z surową, naturalistyczną rzeczywistością, a stare wierzenia łączą z chrześcijaństwemEstońska dziewiętnastowieczna wioska, której rytm wyznaczają kolejne kartki z kalendarza. To w niej toczy się tragiczna i zaskakująca historia miłosna Hansa, Liiny i Jaana.W tamtejszej mitologii duchy zmarłych nazywane są krattami. Choć wydawałoby się, że mogą być straszne, w istocie są bardzo pomocne podczas podkradania pożywienia z pobliskiego dworu. By ożywić kratta i dać mu duszę, chłopi podpisują z diabłem cyrograf sprytnie jednak go oszukując i zamiast krwi używając soku z porzeczek Co może pójść nie tak?Powieść Kivirhka to książka szalona, pełna zadziwiających (i dziwacznych) zwrotów akcji. Niestereotypowa, okrutna, naturalistyczna i romantyczna zarazem. Nie da się pojąć świata estońskiej wioski szkiełkiem i okiem. Trzeba uruchomić wyobraźnię, empatię i przyjąć go z niepokojem oraz gromkim śmiechemAndrus Kivirhk to autor obdarzony najbardziej niesamowitą wyobraźnią na świecie. Ta literatura potrafi zaczarować Olga Tokarczuk
Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka - od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po ""Grę o tron"" i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają - pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni - a opowieść przenosi nas do ich świata - od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów.Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.
„Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi” to zbiór podań i legend ludowych, zebranych w XIX wieku przez Kazimierza Władysława Wójcickiego. Autor zabiera nas w świat chłopskiej wyobraźni, pełen magii, cudów, niezwykłych przygód, dziwaczności i krwawej makabry. Książka składa się z dwóch części – w pierwszej znajdziemy teksty zawarte w trzecim, uznawanym za wzorcowe, wydaniu najsłynniejszego z dzieł autora z 1876 roku, zatytułowanego „Klechdy. Starożytne podania i powieści ludowe”. Drugą część stanowią baśniowo-gawędziarskie opowiadania Wójcickiego, publikowane w różnorakich zbiorach i periodykach. Całość zilustrowana została oryginalnymi rysunkami i drzeworytami z epoki, pochodzącymi m.in. z wydania jubileuszowego z 1876 roku oraz z różnych wydań książkowych z połowy XIX w. oraz z czasopisma „Kłosy” z lat 1865–1876. Wśród autorów ilustracji są np. Michał Elwiro Andriolli, Wojciech Gerson, Ksawery Pillati, Franciszek Kostrzewski, Feliks Sypniewski. Dzieło Wójcickiego ukazało się po raz pierwszy w 1837 roku, za życia autora miało trzy wydania w Polsce, doczekało się także przekładów na niemiecki, czeski i rosyjski.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?