Maria Konopnicka tworzyła wiersze dla dzieci na przełomie XIX i XX. W swoich wierszykach odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody. Wierszyki Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie, a gdy na świecie pojawią się własne dzieci, czyta się im jej twórczość z przyjemnością.
Patata, patataj, pojedziemy w cudny kraj..."", a w trakcie tej podróży dowiemy się, co widziało słonko, wędrując po niebie, i kto namalował tęczę... Tajemniczy świat przyrody stanie się w ten sposób bliższy i bardziej zrozumiały dla każdego młodego czytelnika, a o dobrą zabawę zatroszczy się sam Stefek Burczymucha.
Utwór ma formę wspomnień kilkunastoletniego Wicka mieszkającego z rodzicami i braćmi na warszawskim Powiślu, jednej z najuboższych dzielnic Warszawy. Chłopiec w prostych słowach relacjonuje codzienne wydarzenia, które składają się w życie w nędznej kamienicy. Ojciec, piaskarz, w momencie rozpoczęcia akcji noweli stracił pracę i rodzina zmuszona jest sprzedawać po trochu swój ubogi dobytek.
Czyta: Beata Łuczak
Książka zawiera:
- biografię Marii Konopnickiej
- czas i miejsce akcji
- plan wydarzeń
- treść
- charakterystyka rodziny Mostowiaków
- inni bohaterowie - charakterystyka
- narrator i narracja noweli
- indeks komentarzy do tekstu.
DymMiłosierdzie gminyMendel GdańskiNasza szkapaOpracowanieBiografia Marii KonopnickiejKalendarium życiaDymCzas i miejsce akcji utworuWyjaśnienie tytułuPlan wydarzeńTreśćBohaterowie - charakterystykaProblem utworu - matczyna miłośćMiłosierdzie gminyTytułCzas i miejsce akcjiTreśćBohaterowie - charakterystykaProblematykaFałszywa dobroczynnośćNieludzkie postępowanie mieszkańców HottingenMendel GdańskiTytułCzas i miejsce akcjiTreśćCharakterystyka bohaterówProblematykaŻydzi w społeczeństwie polskimKrzywda, która spotkała MendlaNasza szkapaCzas i miejsce akcji utworuPlan wydarzeńTreśćCharakterystyka rodziny MostowiakówInni bohaterowie - charakterystykaNarrator i narracja w noweliCytaty, które mogą się przydaćIndeks komentarzy do tekstówNasza szkapa
Mendel Gdański - Utwór powstał w 1890 roku. W okresie tym pozytywistyczne, wzniosłe hasła asymilacji Żydów uległy zatarciu. Narastała nieufność i wrogość wobec wyznawców judaizmu. Orzeszkowa, autorka rozprawy ,,O Żydach i kwestii żydowskiej"" (1882) zdecydowała zwrócić się z apelem do pisarzy, by aktywnie sprzeciwili się haniebnej agresji. W 1890 wystosowała do Marii Konopnickiej list, w którym prosiła, by czy prozą, czy wierszem, napisz jedną lub dziesięć kartek, słowo Twoje wiele zaważy, u wielu wiarę znajdzie, wiele uczuć wzbudzi, złych uśpi.... Odpowiedź Marii była natychmiastowa w maju tego roku w Przeglądzie Literackim (dodatku petersburskiego ,,Kraju"") ukazała się nowela zatytułowana ,,Mendel Gdański"".Miłosierdzie Gminy - Stary nędzarz zostaje ,,wystawiony"" na licytację. Ten kto przyjmie schorowanego człowieka zdoła na tym zarobić. Zanim to nastąpi czytelnika czeka spektakl pełen brutalności, zakłamania i obłudy - nazywany przez bohaterów ,,miłosierdziem"". Właściwie wydaje się, że wszyscy tu dobrze się bawią... no może oprócz głównego bohatera, który, jak stwierdza Alina Brodzka przystał na rolę clowna w okrutnym widowisku.
Prezentowane egzemplarze mogą posiadać pewne uszkodzenia, takie jak porysowane lub nieco uszkodzone okładki, zagięcia, zżółknięcia, zbite narożniki itp.
Pewnie na lekcjach języka polskiego słyszeliście co nieco o Marii Konopnickiej. Że była poetką, autorką słynnej Roty i baśni, którą wszyscy znają: O krasnoludkach i sierotce Marysi. Być może kojarzycie ją też z czarno-białych zdjęć poważną panią w kapeluszu i z monoklem
Ale czy wiecie, że Konopnicka wyprzedzała swoją epokę pod każdym względem? Ta niezwykle śmiała, odważna, często kontrowersyjna kobieta nie bała się stanowczo wygłaszać swoich opinii, a to, co pisała i mówiła, nie wszystkim się podobało. Jednocześnie była bardzo popularna, a wiele z jej książek stało się prawdziwymi bestsellerami!
Ktoś taki jak ona na pewno nie chciałby, by jego dzieła kurzyły się na ciemnych półkach bibliotek.
Dlatego oddajemy w wasze ręce piękne nowe wydanie Na jagody popularnej leśnej książeczki, którą wspaniale nowocześnie, ale z wielkim szacunkiem dla tekstu, zilustrowała Katarzyna Minasowicz.
#odkurzmykonopnicką
Reprint odnalezionego po 120 latach pierwszego wydania oryginału z 1896 r. które jeszcze kilka lat temu uważane było w Polsce za bezpowrotnie zaginione. Wydanie drugie, ze złoconym tytułem.Od Wydawcy:"Znaleziona w antykwariacie, bez strony tytułowej, ale z kolorowymi ilustracjami książeczka. Tekst wskazywał na tytuł "O krasnoludkach..." M. Konopnickiej, ale ilustracje nie były nikomu znane. Na podstawie informacji zawartych w pisemku "Guliwer" okazało się, że to pierwsze wydanie. Jaka była radość! Jedyna w Polsce, zaginiona i wreszcie odnaleziona! Teraz trzeba ją było uratować, przywrócić do życia, naprawić, uzupełnić. Druga taka była tylko w Bibliotece Rosyjskiej Akademii Nauk, gdzie trafiły prawie wszystkie ocalałe polskie książki, przekazywane jako egzemplarze obowiązkowe podczas zaborów. I po długich negocjacjach udało nam się uzyskać skany (zdjęcia) brakujących stron i ilustracji. A potem przygotowaliśmy jej reprint (wznowienie), wydaliśmy ją tak, jak wyglądała ponad 100 lat temu."
Reprint oryginału z 1895 r. udostępnionego przez Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Piękne, kolorowe litografie sprzed 100 lat cudownie wkomponowane w wiersze dla dzieci M. Konopnickiej. Książka dla dzieci z 17 litografiami H. Benneta.
Fantastyczna baśń o krasnoludkach, które pomagają ludziom szlachetnym i dobrej woli. Pochwała pracowitości i zgodnego działania, potępienie egoizmu i lenistwa.
"Moja książeczka to reprint, czyli wznowienie książki w takiej samejszacie graficznej, jak jej pierwsze wydanie z 1891 roku. Autorką "MojejKsiążeczki" jest Maria Konopnicka, znana i ceniona poetka. Wiersze artystki,mimo, że napisane zostały ponad 100 lat temu, do dziś chętnie czytane są przezdzieci i ich rodziców. Autorka zapoznaje najmłodszych czytelników z otaczającymich światem: przybliża im piękno przyrody, oprowadza po lesie i ogrodzie.Poprzez zabawę uczy szacunku, odpowiedzialności i empatii. Wprowadza w dziecięcy świat marzeń i tajemnic. Rodzicu, babciu, dziadku, ciociu - poczytaj z dziećmi te piękne wiersze!"
Jak to ze lnem było należy obok Smoka wawelskiego, Szewczyka Dratewki, Pana Twardowskiego czy Bazyliszka do ścisłego kanonu polskich bajek. Utwór powstał na motywach wątków baśniowych, sięgających początków uprawy lnu na ziemiach polskich w okresie rozkwitu Biskupina. Maria Konopnicka nadała tradycyjnej opowieści koloryt pasjonującej literackiej bajki, a równocześnie pogłębiła zawarte w niej przesłanie pozytywistyczne i moralne. Od pierwszego wydania w 1902 roku bajka stała się ulubioną lekturą polskich dzieci i wpisała się do klasyki literatury dziecięcej. Urocze ilustracje Jarosława Żukowskiego nadają bajce magnetyzującego ciepła i czynią ją niezwykle bliską dzisiejszym czytelnikom.Maria Konopnicka (18421910) pisarka i poetka, tłumaczka, działaczka społeczna, autorka wielu poczytnych tytułów dla dzieci, jak m. in. O Janku Wędrowniczku, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Na jagody, Co słonko widziało, Nasza szkapa, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko.
Wiersze dla dzieci Marii Konopnickiej wpisały się do kanonu polskiej literatury. Należą do tych wierszy, które dzieci uwielbiają słuchać, dorośli czytać, a piosenkarze śpiewać. Od pokoleń oczarowują najmłodszych czytelników bliską dziecięcej wyobraźni tematyką i urzekającą melodią polskiego języka. W wierszach mowa jest o bocianach, krasnoludkach, dzieciach bawiących się w ogrodzie, dojrzewających w sadzie owocach. Wsłuchując się w utwory Marii Konopnickiej, dzieci oddychają pięknem polskiej przyrody, uczestniczą w dziecięcych zabawach, uczą się polskich obyczajów. Lektura dla klasy I szkoły podstawowej
Szkolne przygody Pimpusia Sadełko to opowieść o małym kotku, którego rodzice postanowili oddać do kociej szkoły. Młody czytelnik poznaje kolejno beztroskie życie Pimpusia w domu rodzinnym Sadełków, liczne jego przygody w szkole i poza nią, w tym także potyczki z psami. Wierszowana historia kończy się postanowieniem poprawy przez kotka. Drugie wydanie.
Książka, którą trzymasz w ręku, jest reprintem oryginału z 1892 roku. Dokładnie tak wyglądała 130 lat temu i czytali ją pewnie Twoi przodkowie. ,,O Janku wędrowniczku"" , bo o niej mowa, to raj poezji dla najmłodszych, który stworzyła Maria Konopnicka. W swoich wierszykach odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody. Uczą się szacunku dla dorosłych, rodzeństwa, zwierząt i miłości do ziemi ojczystej. Poznają wartości, których priorytety ustają sobie już jako dorośli.Wierszyki Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie. Głośne czytanie wierszyków i bajek to mile spędzony z dzieckiem czas. We wspólnym czytaniu chodzi nie tylko o kolejną książkę czy bajkę, ale o bycie z dzieckiem, by czuło się dla rodzica najważniejsze na świecie. Wydanie drugie.
Maria Konopnicka jest jedną z najbardziej znanych i cenionych poetek. Jej wiersze, mimo że powstały ponad 100 lat temu, do dziś są chętnie czytane przez dzieci oraz ich rodziców. ,,Filuś, Miluś i Kizia"" jest to książka, która towarzyszyć będzie naszym pociechom przez całe życie. Wesołe kotki potrafią rozweselić wszystkie dzieci. Poranek Filonka, Grzeczny Mruczuś, Awantura, Karuzela, Kocie figle, Filuś śmiałek to tytuły wierszyków, które rozproszą nawet największe smuteczki, a ich bohaterowie przeżywają niesamowite historie. Zachęcamy do wspólnej zabawy z kotkami.Książka, którą trzymasz w ręku, Młody czytelniku, to reprint, czyli książka, która wygląda tak samo, jak ta wydana ponad 120 lat temu. Być może Twoi dziadkowie i rodzice pamiętają ją ze swoich biblioteczek. Może ich o to spytasz? Wydanie drugie.
Jedna z najpiękniejszych polskich baśni.
Wzruszająca historia sierotki Marysi i ubogiego chłopa Skrobka harmonijnie splata się z elementami fantastycznymi, tworząc cudowną opowieść pełną dobroci, życzliwości i optymizmu.
Lektura dla klasy 2
Przedstawiamy zbiór poezji dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej. Dziś już trochę zapomnianej. Książka powstała po to, aby kolejnym pokoleniom przypomnieć, a być może nawet zaprezentować twórczość autorki. W niniejszym tomie zaprezentowano takie utwory jak: ""Kukułeczka"", ""Pan Zielonka"", ""W polu czy Pszczółki"".
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?