W tym dziale znajdziecie fascynująca literaturę, która przekona was jak fascynująca i ciekawa jest historia i jak wiele możemy się nauczyć. Może zainteresujecie się wojną na Pacyfiku, o której ciekawie pisze Morison Samuel Eliot, albo może zaciekawią was powieści Adama Borowieckiego, które przedstawiają przygody w galaktykach kosmosu Junga i Ing. Zapraszamy równiez po powieści biograficzne, polityczne.
In the darkest days of the Nazi occupation of the Netherlands, Anna-Maria van der Vaart sheltered Allied pilots, gave refuge to persecuted Jews and participated in audacious acts of sabotage. She survived when others did not, a witness to their courage and to the terrible treachery that betrayed so many of them to the Nazis.
Tens of thousands of Dutchmen elected to fight with the Germans, while many civilians turned over their Jewish neighbours to an almost certain death. Holland’s Jewish leaders prevaricated, hoping to save their people and their own skins. But the exploits of the Dutch Resistance produced unimaginable heroism and unparalleled self-sacrifice.
A chance meeting with Martin Sixsmith in 2019 led to Anna-Maria telling him her story. In Dutch and German archives, interviews with survivors, personal diaries and contentious memoirs by those with things to hide, Sixsmith came across a drama on a scale he could never have imagined.
My Sins Go with Me is a story of remarkable bravery, and of cowardice and betrayal in the hardest of times.
Wacuś ściskał dłoń Hansa Franka, gdy przez Tatry ruszali pierwsi kurierzy. Wacuś Krzeptowski chluby nazwisku nie przyniósł i skończył marnie, a jego kuzyn Józef "Ujek" Krzeptowski poświęcał życie, by hańbę z nazwiska zmazać. O pierwszym chętnie by zapomniano i pamiętano tylko o drugim.Witkiewicz, Chałubiński, Zaruski, Przerwa-Tetmajer i inni stworzyli wizję Tatr i Podhala jako pięknego zakątka zamieszkanego przez ludzi szlachetnych, swoiste plemię nieskażone cywilizacją. Niemieccy naukowcy również twierdzili, że podtatrzański lud jest nadzwyczajny, a wręcz że górale to w istocie Germanie rozpuszczeni w słowiańskim żywiole - Goralenvolk.Kenkarty z literą "G" przyjęło około dwudziestu procent ludności Podhala. Ci, którzy tak zrobili, wierzyli w wielkie Niemcy albo obietnicę lepszego traktowania, inni brali, bo brali wszyscy w wiosce. Niektórym góralska kenkarta nie przeszkadzała w działalności konspiracyjnej: ukrywali Żydów i tatrzańskich kurierów, sami nosili bibułę albo chodzili z meldunkami na słowacką stronę.Do dziś na Podhalu trudno o jednoznaczną opinię o ideologach i przywódcach Goralenvolku. Wstyd naznaczył jednak nazwiska wielkich rodów. Jest jak niechciany spadek, który mimo wszystko trzeba przyjąć. A przecież góral honorowy, dumny, wierny ojczyźnie i tatrzański rozbójnik, zdrajca i kolaborant to awers i rewers tej samej monety. Ale krzyżyk niespodziany to jednak nie to samo co hakenkreuz.Pozostaje tylko za Antonim Krohem powtórzyć: "Wszystko to było cholernie nieproste". I o tym jest ta książka."Gdy się tylko nieco uchyli tę wierzchnią warstwę cepeliowskich emblematów i uprzedzeń, ukazuje się świat po szekspirowsku pogmatwanej historii. A przecież skoro nasi poeci już dawno ustalili, że Podhale to matecznik arcypolskości, i to przekonanie krzepnie od ponad wieku, to problemy Podhala chyba też wypada uznać za arcypolskie. W każdym razie zgodzili się z tym Bartłomiej Kuraś i Paweł Smoleński. To znaczy z tym, że wielki charakter górali (a więc Polaków w ogóle) nie wyklucza małości (polskiej, w końcu patrzymy tu jak w lustro), a ta nie unieważnia całkiem mitów, które pielęgnujemy." Łukasz Grzymisławski, "Magazyn Książki"
Kolejna część bestsellerowego cyklu "Opowieści niepoprawne politycznie". Po Żydach, Sowietach i Niemcach przyszedł czas na Aliantów.II wojna światowa przedstawiana jest jak hollywoodzki western, starcie dobrych kowbojów ze złymi Indianami. Prawdziwa historia nie była jednak wcale czarno-biała. Zbrodnie wojenne popełniały nie tylko państwa Osi, ale również alianci zachodni.Straszliwe bombardowania dywanowe Hamburga, Drezna i innych niemieckich miast. Rozstrzeliwanie jeńców wojennych. Gwałty i grabieże. Rasistowskie mordy na ludności cywilnej Japonii, których zwieńczeniem była atomowa zagłada w Hiroszimie i Nagasaki.Piotr Zychowicz pisze o brytyjskich obozach koncentracyjnych dla Burów, ludobójstwie amerykańskich Indian i zachodnich intelektualistach, którzy tuszowali zbrodnie Stalina - Katyń, Gułag i Wielki Głód. A także o tym, jak Anglosasi po wojnie wydali NKWD dwa miliony uciekinierów ze Związku Sowieckiego. Polacy nie byli jedynym narodem zdradzonym przez Churchilla i Roosevelta w Jałcie.
Generał broni Tadeusz Jordan-Rozwadowski to niekwestionowany współtwórca niepodległej Polski. W latach 1918-1921 był jednym z najważniejszych dowódców WP. W tym czasie dwukrotnie stał na czele Sztabu Generalnego WP, pełnił funkcję dowódcy Armii "Wschód" w wojnie polsko-ukraińskiej o Lwów i Galicję Wschodnią, szefa Polskiej Misji Wojskowej w Paryżu. W sierpniu 1920 r. był autorem planów Bitwy Warszawskiej. W wolnej Polsce dzięki niemu została zreformowana i dozbrojona kawaleria polska. Podczas zamachu majowego 1926 r. generał stanął w obronie prezydenta i legalnego rządu RP. Ponad rok spędził w Wojskowym Areszcie Śledczym na Antokolu w Wilnie, a zarzuty mu stawiane nigdy nie zostały dowiedzione. Po wyjściu na wolność w październiku 1928 r. udał się do Warszawy, gdzie nieoczekiwanie stan jego zdrowia się pogorszył i kilka dni później generał nagle zmarł. Zgodnie z ostatnią wolą został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa pośród swoich żołnierzy. Mimo wielu zasług dla Polski i Wojska Polskiego postać gen. Rozwadowskiego przez wiele lat była zapomniana. Przyczyniła się do tego cenzura sanacyjna, a po II wojnie światowej - komunistyczna. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. pamięć o generale i jego zasługach stopniowo była przywracana na kartach opracowań historycznych, w audycjach radiowych i telewizyjnych.
Arcydzieło rosyjskiego mistrza Imponujące dzieło Tołstoja to książka, do której ciągle się wraca. Ta wielowątkowa rosyjska epopeja narodowa opowiada losy obywateli Cesarstwa Rosyjskiego w czasach wojen napoleońskich. Wierne tło historyczne oraz wciągająca fabuła obejmująca bohaterów z różnych klas społecznych sprawiają, że czytelnicy z zapartym tchem śledzą wojenne zawieruchy, wystawne przyjęcia i polityczne decyzje. Wojna i pokój to powieść, którą trzeba znać – jest nie tylko historycznym arcydziełem, ale też inspiracją dla wielu współczesnych pisarzy. Wychwalali ją Fiodor Dostojewski i Gustave Flaubert, a Ernest Hemingway od Tołstoja uczył się pisać o wojnie. Jako nieprzemijający klasyk doczekała się też wielu, również oscarowych, ekranizacji, a najnowszą jest widowiskowy miniserial BBC z 2016 roku.
Prawdziwa historia niemieckich misji specjalnych w sercu arktycznego piekła Peter Bausch, młody psycholog rozpoczynający karierę w nazistowskich Niemczech, po wielu nieoczekiwanych wydarzeniach trafia do tajnego arktycznego oddziału Kriegsmarine. Jego życie splata się z losami niemieckich żołnierzy operujących na lodowych pustkowiach północy. Wspierając szkolenia jednostek specjalnych, Peter sam staje się częścią elitarnego zespołu, który podejmuje ryzykowne misje na Spitsbergenie. Polarne wrony to nie tylko pasjonująca opowieść o wojennych operacjach na dalekiej północy, ale również poruszający obraz życia w III Rzeszy widziany oczami młodego intelektualisty. Polarna zima to siła, która wnika w psychikę człowieka, pozostawiając trwały ślad. Nie ma przed nią ucieczki.
II wojna światowa przyniosła koniec ery pancerników, które dotąd zapewniały mocarstwom panowanie na morzach poprzez wygrywanie bitew artyleryjskich i niszczenie wrogich jednostek nawodnych wszystkich klas. W tej książce autor opisuje dramatyczne losy dwóch wielkich kolosów, niemieckiego Tirpitza i japońskiego Yamato. Pod niemal każdym względem przewyższały one wszystkich swoich rywali. Jak się okazało, ich potęga nie była jednak niezniszczalna.
Historia wojny podwodnej na Atlantyku w latach 1939-1945. Kampania ta zaangażowała, na wszystkich jej teatrach i milionach kilometrów kwadratowych oceanu, tysiące statków i okrętów w ponad stu bitwach konwojowych oraz około tysiącu starć pojedynczych okrętów. Szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę, wraz z wprowadzaniem nowych broni, taktyk i sposobów przeciwdziałania przeciwnikowi.
Przygoda, miłość, intrygi, zemsta i utracone złudzenia w magicznej scenerii szesnastowiecznej Andaluzji.
Epicka opowieść o człowieku rozdartym pomiędzy dwie kultury, dwie religie i dwie kobiety.
Kolejna bestsellerowa powieść historyczna autora słynnej Katedry w Barcelonie.
Hiszpania, druga połowa XVI wieku. Obecni na terenie Półwyspu Iberyjskiego od ponad ośmiu stuleci muzułmanie stali się mniejszością. Katolicka Hiszpania nie zna dla nich miłosierdzia – ograniczani pod względem ekonomicznym, poniżani z pobudek religijnych, wyznawcy islamu są zmuszani do wyrzeczenia się swojej wiary i obrzędów… Coraz mniej liczni Maurowie mają dość niesprawiedliwości i prześladowań. Raz jeszcze wypowiadają wojnę chrześcijanom i powstają przeciwko Kastylijczykom na wzgórzach Grenady.
W powstaniu uczestniczy młodziutki Hernando Ruiz, nieślubny syn muzułmanki zgwałconej przez księdza, z racji pochodzenia odrzucany i przez muzułmanów, i przez chrześcijan. Ratuje życie trzynastoletniej Fatimie i zakochuje się w niej z wzajemnością. Dziewczyna musi jednak poślubić Brahima, ojczyma Hernanda, nienawidzącego go od dnia, kiedy pojął za żonę jego ciężarną matkę.
Porwany w niewolę Hernando doświadczy zmiennych kolei losu. Będzie żył w biedzie i dostatku, zmagał się z agresją i niezrozumieniem otoczenia, spotka potężnych wrogów i stanie się obiektem zemsty. Ale nigdy nie zapomni o Fatimie. Jako dojrzały człowiek będzie musiał dokonać wyboru między dwiema kobietami, z których każda jest miłością jego życia…
Poruszający reportaż o wojnie domowej w Jemenie, jednym z najtragiczniejszych i najbardziej przemilczanych współczesnych konfliktów zbrojnych.W 2014 roku w Jemenie wybuchła wojna, która trwa do dziś. W jej wyniku zginęło 150 tysięcy ludzi, głód towarzyszący konfliktowi pochłonął zaś ponad 220 tysięcy ofiar. Rok po wybuchu wojny Buszra al-Maktari postanowiła udokumentować cierpienie cywilów i, zainspirowana reportażami Swietłany Aleksijewicz, przez dwa lata jeździła po kraju z narażeniem życia, by zebrać ponad 400 świadectw. To właśnie owe świadectwa składają się na Co zostawiliśmy za sobą?Al-Maktari przeplata relacje ofiar milicji Husich i koalicji kierowanej przez Arabię Saudyjską. Wyłania się z nich dramatyczny obraz ugrzęźnięcia w kleszczach wojny, za którą nie odpowiadają i na którą nie mają wpływu. Kronika konfliktu w Jemenie przypomina o skali ludzkiej tragedii kryjącej się za nagłówkami gazet i stanowi zarazem oskarżenie społeczności międzynarodowej o współudział od dekady światowe i regionalne mocarstwa nie zrobiły bowiem nic, by ulżyć cierpieniom Jemeńczyków. To rzecz, której nie sposób odłożyć na bok.
Bliskowschodnie dylematy Chin. 1949–2023 to zarówno historia relacji
żydowsko-chińskich sprzed powstania Izraela i Chińskiej Republiki Ludowej, jak i opis relacji obu państw w rzeczywistości zimnowojennej i współcześnie. Autor pokazuje dynamikę wyzwań dla Chin na Bliskim Wschodzie związanych z rywalizacją ZSRR i USA, kwestią ruchu państw niezaangażowanych i eksportem maoizmu, reakcją Chin na arabską wiosnę, jak i obecną zmianą wskutek polityki przewodniczącego Xi Jinpinga oraz reakcji ChRL na konflikt izraelsko-palestyński. Książka ta, skupiająca się na kwestiach politycznych – także aktywności ChRL na Bliskim Wschodzie – stara się rzetelnie przedstawić wyzwania i dylematy wynikające z polityki Chin w relacjach z Izraelem, również w kontekście wątków irańskich czy stosunków z państwami arabskimi. To pierwsza tego typu pozycja w języku polskim, istotna dla czytelników zainteresowanych historią Bliskiego Wschodu, ale również rosnącym znaczeniem politycznym i gospodarczym ChRL na arenie międzynarodowej.
Celebrating the 80th anniversary of VE Day, bestselling historians James Holland and Al Murray tell the unflinching story of the eight surrenders that brought victory to the Allies and ended the Second World War.
‘A gripping, eye-opening and satisfying new account’ The Express
_________
From the Italian Alps to northern Germany, to London, New York, Washington and Tokyo, Victory ’45 tells the story of the extraordinary summer when the greatest conflagration the world had ever known finally came to an end after eight surrenders that heralded the Allied victory.
Comprised of eight chapters based around each of those surrenders and the victory celebrations which followed, it will be rich in character and human drama with revealing stories and perspectives behind the end of the war not yet told before. Each chapter will follow the viewpoints of a number of key characters as they traverse these world-changing events – from ordinary servicemen and women and civilians to generals and political leaders.
What took place during the negotiations of those surrenders and the terms that were agreed there would determine the directions the participating countries would take in the years that followed and ultimately the shape of our current world.
One corpse, three separate identities and a city full of murderers. As the ghetto’s streets run with blood, can Jan Kalisz find the truth?
January 1943. Warsaw is a city of the dead. In the ghetto, the last fifty thousand Jews await their fate but, unlike those who preceded them to the death camps, they are prepared to fight to the end. Jan Kalisz, Kripo investigator and Resistance double-agent, has promised to supply them with weapons. But how will he fulfil his vow?
The murder of a German officer appears to provide an opportunity. For the victim is a man with multiple identities, one of which is a wealthy Jew… The hunt for the murderer draws Kalisz into the chaos of the ghetto, only to find a new, perilous mission awaiting him. SS death squads are not the only enemy the Jews fear. A mysterious figure – known only as the Golem – stalks the ruined streets, spiriting away orphaned children. Can Kalisz track him down before he strikes again?
The chilling second thriller in the Warsaw Quartet by Douglas Jackson, perfect for readers of Simon Scarrow and Robert Harris.
Romans historyczny, którego akcja dzieje się w Krakowie pod koniec XIX wieku. Rozalia Listewska ma dwadzieścia pięć lat i pragnienie, by żyć po swojemu. Marzy o studiach, karierze literackiej i niezależności - w czasach, gdy kobieta powinna raczej dobrze wyjść za mąż, niż mieć własne ambicje. Wszystko się zmienia, gdy po śmierci ojca zostaje oddana pod opiekę obcemu mężczyźnie - Janowi Konradowi Modrzewskiemu, który nie wierzy, że panna z dobrego domu może samodzielnie zarządzać majątkiem ani własnym życiem. Od pierwszego spotkania łączy ich więcej, niż oboje chcieliby przyznać. On - chłodny racjonalista z bolesną przeszłością. Ona - buntowniczka z sercem na dłoni i piórem w ręku. Między nimi pulsuje napięcie, które przeradza się w uczucie - niebezpieczne, pełne sprzeczności, lecz nieuniknione. Bestia i pani Róża to opowieść o kobiecie, która nie godzi się na rolę tła w cudzym życiu. To także historia mężczyzny, który musi nauczyć się kochać bez posiadania. Czy można ocalić miłość, nie rezygnując z własnych marzeń?
Pod płaszczem przedwojennej elegancji kryją się historie, które wstrząsnęły całym krajem pełne pasji, wybuchów namiętności, intryg i dramatycznych zwrotów akcji. Kamil Janicki zbiera fascynujące relacje z najgłośniejszych procesów kryminalnych okresu międzywojennego, w których na ławie oskarżonych zasiadły kobiety: dzieciobójczynie, malwersantki, szantażystki, morderczynie. Prawdziwe femmes fatales II Rzeczypospolitej, bohaterki pierwszych stron gazet, chociaż wcale nie pozytywne. Korzystając z reportaży prasowych z procesów, obnażając plotki i dopisując dalsze ciągi do najgłośniejszych zbrodni okresu międzywojennego, Kamil Janicki, autor bijących rekordy popularności książek o historii Polski, kreśli przewrotny portret epoki. Epoki, która wcale nie różni się tak bardzo od naszej: będącej w nieustannej pogoni za sensacją, miotającej się między upodobaniem do moralnej paniki a niezaspokojoną fascynacją zbrodnią oraz mrocznymi zakamarkami ludzkiej psychiki. Każda historia opisana w tej książce to nie tylko świadectwo osobistych tragedii uwikłanych w nie osób, ale także zwierciadło dla fascynującego okresu. Kim były upadłe damy II Rzeczpospolitej? Potworami w ludzkiej skórze? A może kozłami ofiarnymi, wdzięcznym obiektem projekcji społecznych fobii, wymogów, tabu i konwenansów?
Pełna humoru i ułańskiej fantazji historia burzliwej miłości umiejscowiona w świecie, który za parę lat przejdzie do historii.Janek, Michał i Ignacy w sierpniu 1937 r. rozpoczynają służbę w kawalerii. Młodzi, radośni i pełni życia czują się w pułku doskonale. Są przecież elitą, otaczanymi podziwem ułanami, o których śpiewa się piosenki. Świadomi potęgi mitu i dumni, że stali się częścią tej elitarnej formacji, pośród trudów żołnierskiego życia zacieśniają więzi przyjaźni, która będzie trwała do końca życia.Agata na zabawie ułańskiej podrywa zauroczonego nią młodego porucznika. Brat bezskutecznie próbuje odwieść ją od tej przygody. Dziewczyna nie przejmuje się jego niepokojem i bezsilnością. Zostawia go wstrząśniętego jej postawą i nawiązuje romans z jego dowódcą. Niedługo potem, tuż przed wybuchem II wojny światowej, los ponownie stawia na jej drodze Aleksandra, który niegdyś złamał jej serceWkrótce rwący nurt historii bezpowrotnie zmieni ich szczęśliwy świat.Ekskluzywni i eleganccy, a do tego świadomi swojej wyjątkowości - tacy byli i są ułani. Najważniejsze są dla nich trzy "K": konie - najlepsze, koniak - najdroższy, i kobiety - najpiękniejsze. Ich służba to barwna przygoda. Wszyscy ich podziwiają - ich mundury, postawę, specyficzny sposób poruszania się i mówienia. Są zdyscyplinowani, ale i pełni życia, humoru i swobody.
Jedno z najważniejszych świadectw więźnia łagru i zarazem jeden z najistotniejszych utworów w historii polskiej ? i światowej ? literatury XX wieku. Wstrząsająca wiwisekcja mechanizmów sowieckiego totalitaryzmu i obraz ludzkiej natury wystawionej na najcięższą z prób. Słowem: książka, którą ? jak stwierdził Albert Camus ? ?powinno się wydawać i czytać we wszystkich krajach świata?. ?Są to opowieści o niewyobrażalnym zdziczeniu i upodleniu ludzi, ale też ? o heroicznym poszukiwaniu nadziei i wolności, miłości i przyjaźni, a więc uczuć, które obóz miał całkowicie zniszczyć?. Włodzimierz Bolecki
Powieść inspirowana prawdziwym procesem sądowym z XVII wieku w Edynburgu, w którym Lady Christian Nimmo została oskarżona o zamordowanie Jamesa Forrestera -swojego kochanka i wuja.Nominowana do Women's Prize for Fiction 2024, nagrodzona Scottish Crime Debut of the Year 2023, znalazła się na krótkiej liście CWA New Blood Dagger 2024.Odważna, śmiała i rozkosznie nieprzyzwoita odwrócona interpretacja siedemnastowiecznego procesu sądowego.Czy historia zatoczy koło? A może Lady Christian Nimmo wreszcie zostanie wysłuchana?Edynburg, październik 1679 roku. Lady Christian Nimmo zostaje aresztowana pod zarzutem zamordowania swojego kochanka, lorda Jamesa Forrestera. Wpływowy mężczyzna ginie w tajemniczych okolicznościach, a prasa nie zostawia na Christian suchej nitki: Cudzołożnica. Zbrodniarka. Morderczyni. Jeszcze rok wcześniej cieszyła się szacunkiem i przywilejami. Nie była też jedyną kobietą w życiu Forrestera ani jedyną, która mogła pragnąć jego śmierci. Czy Christian to bezwzględna zabójczyni, czy raczej ofiara świata, w którym mężczyźni dyktują zasady, a kobiety płacą najwyższą cenę?"Ostatecznie nie miało znaczenia, co powiedziałam na rozprawie. Nikt mi nie uwierzył".Stracona to wciągająca reinterpretacja prawdziwego morderstwa z XVII-wiecznej Szkocji, ukazana z perspektywy kobiet, które historia skazała na milczenie. Powieść odsłania kulisy procesu i mrocznych realiów epoki, w której hipokryzja i podwójne standardy decydowały o losie oskarżonych. Doceniona za feministyczne podejście, książka przywraca głos tym, które przez wieki były marginalizowane.Wciągająca... trzyma w napięciu do ostatniej strony. - "The Times"Arcydzieło! - Janice Hallett, autorka bestsellera The AppealWyjątkowa - porywające śledztwo z wyraźnie feministycznym akcentem. - "Daily Mail"
Hala była sanitariuszką batalionu "Golski" i wielką miłością "Zośki" Tadeusza Zawadzkiego.Poznajemy jej beztroskie dzieciństwo w zamożnej rodzinie właściciela fabryki środków chemicznych w przedwojennej Warszawie, piękny okres nauki w gimnazjum Królowej Jadwigi i zawarte wtedy przyjaźnie, wspólne zabawy, wyjazdy i harcerstwo. Do grona przyjaciół Hali należeli: Danka Zdanowiczówna, Hala Krauze, Maria Rabińska, Janek Bytnar "Rudy" i jego siostra Duśka, Alek Dawidowski i oczywiście Tadeusz Zawadzki "Zośka". I nagle, ci młodzi ludzie, tuż po maturze lub tuż przed maturą, stanęli wobec grozy wojny. Nie zastanawiając się zbytnio podjęli walkę, wielu z nich zginęło. Hala wraca myślami do tragicznych przeżyć wojennych. Wspomina też lata powojenne, męża Felicjana, dwie córki i sześcioro wnucząt. Zmarła w 2015 roku. Wspomnienia Haliny Sapalskiej z domu Glińskiej zostały spisane przez autorki w ostatnich latach życia bohaterki.Dorota Majewska, a później Aleksandra Prykowska-Malec towarzyszyły Halinie Sapalskiej do końca, gromadząc pokaźny materiał, będący podstawą do zapisu wspomnień. Wciąż mają też kontakt z jej rodziną. Książkę wzbogacają niepublikowane dotąd fotografie oraz dokumenty z prywatnego zbioru.Szczególną wartością książki są opisy wydarzeń historycznych z okresu drugiej wojny światowej oraz postaci związanych z tymi wydarzeniami, obrazy przedwojennej Warszawy a także refleksyjne, nie pozbawione humoru spostrzeżenia kobiety dziewięćdziesięcioletniej.
"Tułacze dzieci" - tak historycy nazwali grupę ponad dwudziestu tysięcy polskich sierot, które podczas II wojny światowej przeżyły deportację z okupowanej Polski w głąb ZSRR i straciły podczas niej swoich bliskich. Po ewakuacji z armią Andersa rozmieszczono je w ośrodkach na całym świecie. Siedemset trzydzieścioro troje znalazło dom w Nowej Zelandii.Do Pahiatua dotarły przez Uzbekistan i Iran. Z sierocińców w Isfahanie, który był krótkim przystankiem w drodze, zabrały skromny dobytek i wpajaną im miłość do polskiej kultury. W Zatoce Perskiej wsiadły na statek amerykańskiej armii - na pokładzie czytały Faraona, grały w karty i bawiły się z marynarzami. W ośrodku w Pahiatua pod każdą poduszką czekał na nie cukierek. Pobyt tam stał się szansą na odzyskanie dzieciństwa: na psoty, grę w rugby czy beztroskie lato nad morzem.Z fragmentów świadectw, rozmów, listów czy urywków dziennika pisanego przez nastolatkę Martyna M. Wojtkowska stworzyła misterny wielogłos. W Nowej Zelandii wschodzi słońce to reportaż, który pokazuje wojnę z dziecięcej perspektywy, choć w podróży w przeszłość autorka towarzyszyła dzisiejszym dziewięćdziesięciolatkom.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?