Wydawnictwo REA-SJ prezentuje jednotomową edycję Trylogii w całości opartą na pierwodrukach sygnowanych przez Henryka Sienkiewicza. Oryginalny tekst został opracowany na nowo, aby współczesny Czytelnik mógł w pełni cieszyć się przygodami nietuzinkowych bohaterów, które potrafią rozśmieszyć do łez, przestraszyć niczym rasowy horror, zaprosić do świata żywcem wyjętego z kart współczesnych powieści fantasy i pokazać kuluary wielkich wydarzeń naszej historii.Przeniknięciu do tego niezwykłego świata pomogą znakomite ilustracje Piotra Arendzikowskiego, znanego m.in. ze współpracy przy grze Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Posłowie zawierająca zaskakujące tezy, które pozwolą na pozbawione pompatyczności spojrzenie na dzieło Henryka Sienkiewicza.I chociaż Trylogia budzi do dziś często skrajne uczucia, czemu dał wyraz na przykład Witold Gombrowicz w swych Dziennikach, pisząc: Czytam Sienkiewicza. Dręcząca lektura. Mówimy: to dosyć kiepskie, i czytamy dalej. Powiadamy: ależ to taniocha i nie możemy się oderwać. Wykrzykujemy: nieznośna opera! I czytamy w dalszym ciągu, urzeczeni!, warto samemu zmierzyć się z tym dziełem i odkryć je na nowo.Zapraszamy do świata nieograniczonej wyobraźni!
W pustyni i w puszczy, H. Sienkiewicz, z oprac., tw., A5, 320 str., (złoty panton)Fascynująca powieść podróżniczo - przygodowa o niezwykłej przyjaźni, poświęceniu, oddaniu i ogromnej odwadze. Staś Tarkowski i Nel Rawlison mieszkają w Port Saidzie. Czternastoletni chłopiec uważa się już za dorosłego mężczyznę, siedmioletnia dziewczynka woli natomiast, by w pobliżu był jej tatuś. Nagle w ich spokojne życie wkracza historia i polityka. Nawet ojcowie dzieci nie spodziewają się, że powstanie Sudańczyków pod wodzą Mahdiego będzie dla nich miało osobiste konsekwencje. Na skutek spisku tajemniczej Fatmy dzieci zostają porwane. Przed nimi bardzo daleka droga...
Oglądając westerny Quentina Tarantino (Django), braci Joela i Ethana Coenów (Prawdziwe męstwo) czy Alejandro Gonzaleza Inárritu (Zjawa) można zauważyć brak w nich jasnego, by nie powiedzieć jaskrawego podziału na dobro i zło, tak charakterystycznego dla klasycznych westernów, w których królował John Wayne. Dzisiejszym filmom z tego gatunku bliżej do „antywesternów” Sama Peckinpaha i spaghetti westernów Sergio Leone, w których „źli i brzydcy” bez wyjątku są łotrami walczącymi bez pardonu o złoto i dolary.
Pustynie i bezdroża Teksasu czy Nowego Meksyku okazały się niezwykle celną metaforą współczesnego kryzysu – zarówno ekonomicznego, jak i tak zwanych wartości. Mit dzielnych i prawych zdobywców Dzikiego Zachodu został odarty w tych filmach ze swego romantyzmu i ewangelicznego podtekstu. Można odnieść wrażenie, że ich twórcy musieli wzorować się na autorach, którzy podróżując po amerykańskim pograniczu na przełomie XIX i XX stulecia, nie dali się uwieść propagandzie o krzewieniu tam postępu i cywilizacji.
Do nich należał nasz przyszły noblista i twórca nieśmiertelnej Trylogii – Henryk Sienkiewicz przemierzający Amerykę w latach 1876–1878. Pochodząc z narodu bez państwa, z miejsca i bezbłędnie obnażył politykę Białego Domu wobec rdzennych mieszkańców Ameryki – Indian i nazwał ją po imieniu: eksterminacja. Jednocześnie jego opis Dzikiego Zachodu, w który niejednokrotnie wplata los żyjących tam Polaków nadal można określić jednym słowem: arcydzieło.
Niniejsza edycja Nowel amerykańskich wzbogacona została o komiks Tomasza Bohajedyna Łowcy inspirowany spaghetti westernami Sergio Leone i Sergio Cobrucciego.
Krzyżacy Henryka Sienkiewicza to powieść niezwykła. Najważniejszym była chęć dodania otuchy rodakom. Sienkiewicz obserwował rosnące w siłę państwo pruskie i nasilenie się germanizacji w zaborze. Chciał przypomnieć Polakom chwalebne momenty historyczne, w których odnieśliśmy zwycięstwo nad Niemcami. Drugim powodem była chęć uczczenia ćwierćwiecza pracy twórczej. Powrócił więc do idei napisania powieści, której akcja rozgrywałaby się w późnym średniowieczu. Aby wiernie oddać realia sprzed ponad pięciuset lat zasiadł do studiowania kronik historycznych i opracowań naukowych. Efekt godzin spędzonych nad książkami możemy podziwiać w powieści. Podziw po dziś dzień budzi niesamowita stylizacja językowa na starą polszczyznę. Postanowiliśmy wzbogacić naszą ofertę reprintów o tę wyjątkową lekturę. Reprodukcji poddaliśmy egzemplarz wydany tuż przed drugą wojną światową przez Gebethnera i Wolffa. Wtedy to ta piękna powieść historyczna pokrzepiała serca Polaków patrzących z obawą na potężne Niemcy. Wydanie to zdobią piękne ilustracje autorstwa A. Piotrowskiego.
Reprint dostępny jest w oprawie twardej z jednolitą, matową oklejką. Książka posiada dopasowane kolorystycznie kapitałki i wstążeczki. Szlachetnego wyglądu dodają jej zadrukowane wyklejki.
Krzyżacy to jedna najsłynniejszych i najchętniej czytanych powieści Henryka Sienkiewicza, łącząca wątki historyczne, przygodowe i obyczajowe. Jej akcja, rozgrywająca się w latach 13991410, osnuta jest na kanwie konfliktu polsko-krzyżackiego.Książkowe wydanie powieści w roku 1900 wieńczyło jubileusz dwudziestopięciolecia pracy twórczej autora. Niniejsze, wyróżniające się staranną szatą graficzną i elegancką oprawą wydanie, które ukazuje się w Roku Henryka Sienkiewicza, to znakomita propozycja dla wszystkich miłośników talentu pisarza.
Quo vadis; jest powieścią historyczną Henryka Sienkiewicza, która po raz pierwszy została wydana w roku 1896. Motywem przewodnim powieści są narodziny chrześcijaństwa i zmierzch imperium rzymskiego za czasów Nerona. Na tle wydarzeń historycznych związanych z prześladowaniem chrześcijan rozgrywa się wątek miłosny Ligii i Winicjusza – chrześcijanki z barbarzyńskiego plemienia Ligów z patrycjuszem rzymskim.
Sukces jaki odniosła powieści był niespotykany i utorował Sienkiewiczowi drogę do Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości. Do dziś dzieło przełożono na prawie 60 języków, a liczbę sprzedanych egzemplarzy liczy się w milionach.
W Pustyni i w puszczy - Henryka Sienkiewicza należy do kanonu lektur szkolnych. Tytuł ten jest klasyką polskiej literatury młodzieżowej. Czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Angielka, Nel Rawlison, dzieci inżynierów pracujących w zarządzie kompanii Kanału Sueskiego, zostają porwani jako zakładnicy przez wyznawców Mahdiego, przywódcy powstania mahometan sudańskich przeciwko Anglikom. Przez wiele miesięcy, walcząc o przetrwanie wędrują po afrykańskiej puszczy i pustyni.
Klasyczna i do dziś uważana za niedoścignioną powieść polskiego noblisty dla młodzieży, czytały i czytają ją z wypiekami na twarzy kolejne pokolenia młodych czytelników. Jest tu wszystko - nastoletni Polak ratuje angielską dziewczynkę od niechybnej zagłady pośród egzotycznej scenerii afrykańskiej przyrody, w kraju ogarniętym krwawą wojną i przemocą. Powieść doczekała się niejednej ekranizacji.
Koniec XIX wieku. Sielski podwarszawski dwór i stolica Królestwa Polskiego niemal u szczytu swego powabu.
On – Stanisław Połaniecki – prężny i zaradny młody przedsiębiorca, porywczy i zdecydowany „człowiek sukcesu”. Ona – Marynia Pławicka – piękna i gospodarna dziewczyna przywiązana do wiejskiego życia ziemiańskiego dworku. Od pierwszej chwili oczarowani sobą nawzajem.
A pomiędzy nimi: konflikt rodzinnych interesów, gwałtowność i stanowczość charakterów, konkurenci do serca, ręki i... majątku Maryni, co gorsza, poważna różnica w pojmowaniu obowiązków stanu.
Sienkiewicz z całą mocą pragnie przekonać Czytelnika jak ważnym jest kierowanie się katolickimi zasadami moralnymi; że nawet drobne im uchybienie prowadzi do niebezpieczeństw i tragedii, zaś trzymanie się ich ratuje życie i szczęście.??
Obok "Rodziny Połanieckich" (1894) czy "Wirów" (1910), "Bez dogmatu" należy do tych powieści Henryka Sienkiewicza, których akcja dzieje się w czasach współczesnych pisarzowi. Napisany w konwencji pamiętnikarskiej utwór przedstawia losy oraz wybory moralne i miłosne Leona Płoszowskiego – najsłynniejszego polskiego literackiego dekadenta, estety, indywidualisty.
Pomysł dzieła zrodził się w kwietniu 1889 roku; po napisaniu cyklu powieści historycznych, znanych jako Trylogia, Sienkiewicz szukał wtedy nowej formy wyrazu. Powstał utwór psychologiczny, którego najistotniejszym tematem są myśli i przeżycia wewnętrzne bohatera.
"Bez dogmatu" ze wstępem i w opracowaniu Tadeusza Bujnickiego, znakomitego znawcy twórczości Sienkiewicza, ukazuje się w serii Biblioteka Narodowa po raz drugi.
Henryk Sienkiewicz (1846–1916) – powieściopisarz, publicysta, autor reportaży, nowel i jednej sztuki scenicznej, zatytułowanej "Zagłoba swatem" (1900). Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905), jeden z najbardziej znanych pisarzy polskich. Do najgłośniejszych utworów Sienkiewicza należą powieści historyczne, a więc "Trylogia" (1884–1888), "Krzyżacy" (1900) i "Quo vadis" (1896), oraz napisana z myślą o młodzieży powieść "W pustyni i w puszczy" (1912). Ze swoich licznych podróży pisywał reportaże, często w formie epistolarnej; tak powstały "Listy z podróży do Ameryki" (1880) i "Listy z Afryki" (1890). Jego powieści doczekały się wielu adaptacji filmowych i telewizyjnych.
Tadeusz Bujnicki (ur. 1933) – profesor, historyk literatury polskiej; pracował na uniwersytetach w Krakowie, Katowicach i Wilnie, obecnie na emeryturze. Zajmuje się twórczością Henryka Sienkiewicza, Władysława Broniewskiego, problematyką pogranicza, dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz literaturą rewolucyjną i lewicową. Autor wielu książek, ostatnio opublikował: "Na pograniczach, kresach i poza granicami. Studia" (2014) oraz "Sześć szkiców o Zagłobie i inne studia sienkiewiczowskie" (2014). Dla serii Biblioteka Narodowa przygotował "Wybór nowel i opowiadań" (1979) oraz "Krzyżaków" (1990) Henryka Sienkiewicza, a także "Wybór wierszy" Władysława Broniewskiego (2014).
Początek XX wieku. Królestwo Polskie wstrząsane krawawą rewoltą. Agitacja, zamachy, morderstwa; obłęd i okrucieństwo socjalistycznej ideologii.
On – Władysław Krzycki – młody dziedzic, przystojny i szarmancki, skrywający w swym sercu... mroczny sekret przeszłości. Ona – Agnes Anney – tajemnicza, prześliczna Angielka, której serce bije dla Krzyckiego.
A pomiędzy nimi: z pozoru błahe, lecz narastające problemy, skrywane zaskakujące tajemnice, tragiczne skutki nierozważnego zachowania, także niepokoje, groźby i gwałt rewolucji.
Sienkiewicz precyzyjnie i bezwzględnie rozprawia się z absurdem socjalizmu; zdecydowanie piętnuje utratę wiary w tradycyjny system wartości; domaga się odpowiedzialności za złe czyny; uświadamia Czytelnikowi, że czasem koniec jest smutny, a konsekwencje opłakane.
Quo vadis to najbardziej znana obok Trylogii i Krzyżaków powieść historyczna czołowego polskiego twórcy końca XIX wieku. Publikacja przyniosła Sienkiewiczowi pierwszą w historii Polski literacką Nagrodę Nobla i międzynarodowy rozgłos. Fabuła została osadzona w czasach kwitnącego, coraz bardziej rozszerzającego swoje wpływy imperium rzymskiego i początków chrześcijaństwa. W powieści nie zabrakło wątku miłosnego ani przeszkód piętrzących się przed zakochanymi. Na podstawie tego znakomitego romansu historycznego powstało wiele ekranizacji. W najnowszej wersji, wyreżyserowanej przez Jerzego Kawalerowicza, wystąpiła śmietanka aktorów polskiej sceny filmowej.
Ukazane na tle XVII-wiecznej Rzeczypospolitej dzieje ""małego rycerza"", bohatera ostatniej części sienkiewiczowskiej ""Trylogii"". 23 godziny 6 minut (2CD, Mp3) Wstęp + 57 rozdziałów czyta: Marek Konopczak
Nowela Henryka Sienkiewicza, opublikowana w 1881 roku. Bohaterem jest polski emigrant, Skawiński, który pracuje jako latarnik na niewielkiej wyspie leżącej niedaleko Panamy. Pewnego otrzymuje paczkę z książkami, wśród których jest ""Pan Tadeusz"" Adama Mickiewicza. 45 minut (1CD, Audio) czyta: Roman Felczyński
Z pamietnika poznańskiego nauczyciela Henryka Sienkiewicza to lektura z sugerowanego przez nową podstawę programową spisu utworów literackich do omawiania w gimnazjum.
Powieść, której nikomu nie trzeba przedstawiać: niegdyś krzepiąca serca Polaków pod zaborami, dziś nadal porywa barwną fabułą i przybliża najpiękniejsze karty naszej historii. Rycerskie tradycje pozostają wciąż żywe i dziś, o czym najlepiej świadczą ilustracje -pełne dynamikizdjęcia Adama Bujaka ze współczesnej inscenizacji bitwy, podczas której bractwa i stowarzyszenia rycerskie odtwarzają przebieg walk m.in. na podstawie opisów Sienkiewicza. Fotografie przedstawiają także miejsca opisane w utworze - miasta, warownie, zamki, kościoły oraz unikatowe, niezmienne piękno ojczystej przyrody.
Staś i Nel, dzieci inżynierów budujących Kanał Sueski, zostają porwani. Dzięki sprytowi i odwadze Stasia udaje im się uciec. Przed nimi długa i trudna wędrówka po pustynnych drogach i bezdrożach. Będą musieli zmierzyć się z własnym strachem i dziką afrykańską przyrodą, przeżyją dramatyczną walkę z febrą i spotkanie z tubylcami. Jak sobie poradzą? Gdzie znajdą schronienie w czasie długiej podróży? Czy Staś będzie umiał ochronić delikatną Nel przed niebezpieczeństwem? Kto zostanie jego wiernym przyjacielem i nauczy go życia w dżungli? I czy uda im się odnaleźć drogę do domu?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?