Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza jest zbiorem opowiadań należącym do kanonu literatury polskiej. Do wydanego po raz pierwszy w 1937 roku zbioru należą następujące utwory: Księga, Genialna epoka, Wiosna, Noc lipcowa, Mój ojciec wstępuje do strażaków, Druga jesień, Martwy sezon, Sanatorium pod Klepsydrą, Dodo, Edzio, Emeryt, Samotność, Ostatnia ucieczka ojca. Opowiadania tworzące Sanatorium pod Klepsydrą są silnie ze sobą powiązane, między innymi postacią wspólnego bohatera i narratora, Józefa. Dzieło Bruno Schulza ma w wielkiej mierze charakter autobiograficzny. W dorastającym w prowincjonalnym galicyjskim miasteczku bohaterze literaturoznawcy dopatrują się samego autora i jego doświadczeń w rodzinnym Drohobyczu. Awangardowy charakter opowiadań, w których rzeczywistość miesza się ze snem, a najbardziej banalne zdarzenia urastają do rangi mitu, stawia Schulza pośród najciekawszych i najbardziej fascynujących pisarzy dwudziestego wieku. Lektura dla szkół średnich
Kandyd, czyli optymizm jest satyryczną powiastką filozoficzną napisaną przez Woltera, wybitnego przedstawiciela francuskiego Oświecenia. Powiastka charakteryzuje się szybką narracją i pełną zaskakujących zwrotów akcją parodiującą powieści przygodowe swojej epoki. Oparta częściowo na faktach historycznych, nie stroni od fantastycznych opisów i nieprawdopodobnych wydarzeń. Problematyka powiastki dotyczy losów Kandyda, młodego bohatera wychowanego przez preceptora Panglossa w duchu leibnizowskiej filozofii optymizmu. Na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, wychowany w cieplarnianych warunkach Kandyd zostaje wygnany ze swojej ojczyzny i tuła się po świecie, gdzie czekają na niego doświadczenia, wystawiające raz po raz na próbę jego wiarę w dobroć ludzi i świata. Barwne przygody bohatera są dla Woltera pretekstem do poruszenia najważniejszych problemów filozoficznych epoki Oświecenia, przede wszystkim pytania o zło i o receptę na życie szczęśliwe. w zderzeniu z ustaloną racjonalnie wiedzą o życiu.
Kandyd, wydany po raz pierwszy w 1759 roku, okazał się ogromnym sukcesem wydawniczym, wywołując równocześnie międzynarodowy skandal i ściągając na siebie w wielu krajach cenzurę. Do dzisiaj uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury światowej.
Lektura dla szkół średnich
Trzej muszkieterowie w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na kredowym papierze, bardzo trwała i estetyczna. Trzej muszkieterowie to jedna z najbardziej znanych powieści historycznych doskonałego francuskiego pisarza, Aleksandra Dumasa. Wydanie w serii Kolorowa Klasyka jest bogato zilustrowane i zawiera pełen tekst powieści, bez skrótów i zmian. Książka przedstawia historię czterech przyjaciół, którzy z narażeniem życia ratują honor ukochanej królowej, potem zaś walczą ze śmiertelnie niebezpieczną kobietą-szpiegiem. Wszystko to na tle olśniewającej panoramy obyczajowej XVII-wiecznej Francji, wydarzeń historycznych i z udziałem historycznych postaci, przedstawionych przez autora jak żywe. Akcja toczy się wartko, niespodzianki zaskakują na każdym kroku, od perypetii postaci trudno się oderwać. Ekskluzywne wydanie w twardej oprawie jest trwałe, bardzo estetyczne i zachwyci nawet najbardziej wymagającego konesera literatury. Polecamy!
Trzej muszkieterowie w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na kredowym papierze, bardzo trwała i estetyczna.Trzej muszkieterowie to jedna z najbardziej znanych powieści historycznych doskonałego francuskiego pisarza, Aleksandra Dumasa. Wydanie w serii Kolorowa Klasyka jest bogato zilustrowane i zawiera pełen tekst powieści, bez skrótów i zmian.Książka przedstawia historię czterech przyjaciół, którzy z narażeniem życia ratują honor ukochanej królowej, potem zaś walczą ze śmiertelnie niebezpieczną kobietą-szpiegiem. Wszystko to na tle olśniewającej panoramy obyczajowej XVII-wiecznej Francji, wydarzeń historycznych i z udziałem historycznych postaci, przedstawionych przez autora jak żywe.Akcja toczy się wartko, niespodzianki zaskakują na każdym kroku, od perypetii postaci trudno się oderwać. Zapraszamy do lektury!
Wydanie Trzech muszkieterów kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.
Trzej muszkieterowie to jedna z najsławniejszych powieści historycznych doskonałego francuskiego pisarza, Aleksandra Dumasa. Książka zawiera pełen tekst powieści, bez skrótów i zmian. Opowiada historię czterech przyjaciół, którzy z narażeniem życia ratują honor ukochanej królowej, potem zaś walczą ze śmiertelnie niebezpieczną kobietą-szpiegiem. Wszystko to na tle wydarzeń historycznych i z udziałem historycznych postaci, przedstawionych przez autora jak żywe. Ciekawi bohaterowie, wartka akcja, niespodziewane sytuacje - od tej książki nie można się oderwać.
Książka zawiera szczegółowe opracowanie, przygotowane we współpracy z najlepszymi nauczycielami, zawierające wszystkie treści wymagane na lekcjach oraz odpowiedzi na pytania najczęściej pojawiające się w testach i na klasówkach.
Wydanie Wyboru bajek i satyr kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - pewniak na teście, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów. Przedstawiamy Wybór bajek i satyr Ignacego Krasickiego - największego polskiego twórcy epoki Oświecenia. W zbiorku znajdują się najpopularniejsze i najczęściej omawiane w praktyce szkolnej utwory z każdego poziomu nauczania, dzięki czemu książka będzie przydatna uczniowi przez długie lata. Wiersze podzielono na dwie grupy - znajdują się tutaj bajki z popularnych zbiorów Bajki i przypowieści oraz Bajki nowe (m.in. Ptaszki w klatce, Kulawy i ślepy, Jagnię i wilcy, Wilczki), a także najbardziej znane satyry (Żona modna, Świat zepsuty, Pijaństwo, Do króla). Całości towarzyszy starannie przygotowane opracowanie, omawiające treść i problematykę oraz gatunki przedstawionych utworów. Teraz dostępne wydanie w twardej, estetycznej i trwałej oprawie. Zapraszamy do lektury!
Klasyka literatury polskiej i światowej w starannym wydaniu z przypisami i ilustracjami – to książka, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce i do której warto wracać.
Wilk, psy i ludzie, opowiadanie Adolfa Dygasińskiego z 1883 roku, reprezentuje w polskiej literaturze prąd literacki zwany naturalizmem, polegający na fotograficznym odwzorowaniu rzeczywistości i mimetycznej estetyce.Rzeczywistością pokazaną w utworze Dygasińskiego jest mała nadnarwiańska wieś i otaczająca ją przyroda: lasy i zwierzęta. Opowiadanie skonstruowane jest wokół historii wilka Buty, znalezionego w lesie i wychowanego przez wiejskiego nauczyciela. Na skutek drobnych incydentów połączonych z niechęcią ludzi do wilczej natury, Buta zostaje oddalony ze wsi. Trafia do samotnej leśniczówki, skąd po dramatycznych zdarzeniach wraca do lasu, by w końcu zginąć z rąk ludzi.Lektura dla klasy VII i szkół średnich
Czy jesteś w swoim Żywiole?
Czy znasz swoje naturalne talenty?
Czy odkryłeś pasję?
Czy wiesz, jakie są największe uzdolnienia Twoich dzieci?
Twój Żywioł to miejsce, w którym naturalne talenty spotykają się z pasją. Kiedy ludzie są w swoim Żywiole, czują się prawdziwie sobą, są szczęśliwi i dochodzą do największych osiągnięć.
Ken Robinson przez całą karierę pracował jako pedagog: nauczyciel, wykładowca, a także reformator systemów edukacji. Jest głęboko przekonany, że każdy z nas rodzi się z ogromnym pokładem naturalnych talentów. Niestety wielu z nas ich nie odkrywa, a jedną z głównych przyczyn jest edukacja.
W tej książce, czerpiąc z historii kilkudziesięciu osób wiodących w swoich dziedzinach – jak były Beatles Paul McCartney, aktorka Meg Ryan, reżyser Riddley Scott, fizyk Richard Feynman, przedsiębiorca i miliarder Richard Branson czy rysownik Matt Groening – pokazuje, jak na nowo połączyć się z naturalnymi talentami, odkryć pasję i znaleźć się w swoim Żywiole.
"Uchwycić Żywioł" to bestseller autorstwa jednego z najpopularniejszych współczesnych mówców, napisany jako rozwinięcie słynnego wykładu "Czy szkoły zabijają kreatywność?".
"Jeśli nie jesteś gotowy, żeby popełnić błąd, nigdy nie zrobisz nic oryginalnego".
Ken Robinson
"Bardzo wielu ludzi przechodzi przez całe swoje życie, nie mając żadnego rzeczywistego poczucia, czym mogłyby być ich talenty, albo czy w ogóle jakiekolwiek mają".
Ken Robinson
"Zawarte w tej książce koncepcje o odkrywaniu prawdziwego, najlepszego "ja", zmieniają życie" – Stephen R. Covey, autor "7 nawyków skutecznego działania"
"Dziś, kiedy świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, organizacje, szkoły, a zbyt często także nasze umysły zą zamknięte w nawykach przeszłości. Skutkiem jest ogromne marnotrawstwo talentów. "Uchwycić Żywioł" to żarliwy i przekonujący apel, by zacząć myśleć inaczej o nas samych i o tym, jak sprostać przyszłości" – Alvin Toffler, autor "Szoku przyszłości"
"Genialne i niezwykle ważne spojrzenie na kreatywność oraz na drogę do sukcesu w zglobalizowanym świecie jutra" – Harry Lodge, współautor "Bądź młodszy za rok"
"Ken Robinson to niezwykły człowiek, który jak mało kto potrafi spojrzeć na Ciebie tak, że czujesz się swobodnie i dobrze. Jestem dumna, że mogłam znaleźć się w tej książce jako jedna z osób, które uchwyciły swój Żywioł. Ta książka pomoże Ci dokładnie określić drogę, jaką wszyscy musimy przejść, by osiągnąć to, co w nas najlepsze" – Gillian Lynne, choreograf, współautorka oper "Koty" i "Upiór w Operze"
Wyjątkowe, luksusowe wydanie, wielkiego dzieła pióra Adama Mickiewicza, Pana Tadeusza, z ilustracjami E. M. Andriollego. Prezentowana publikacja jest wzorowana na reprincie i naśladuje pierwsze wydanie epopei. Edycja została wydana z ogromną dbałością: duży format, elegancki papier, ekskluzywna okładka sprawiają, że pozycja jest znakomitą propozycją na prezent lub nagrodę.
Latarnik jest nowelą Henryka Sienkiewicza należącą do kanonu literatury polskiej. Autor napisał utwór podczas podróży po Stanach Zjednoczonych w 1876 roku. Przedstawił w nim dzieje polskiego emigranta politycznego Skawińskiego, uczestnika kilku powstań i wojen, który opuścił kraj po powstaniu listopadowym. Bohater tułając się po świecie, szuka szczęścia i podejmuje się przeróżnych zawodów, by wreszcie osiąść na spokojnej posadzie, jako latarnik na wyspie Aspinwall. Czas upływa mu na skrupulatnym wypełnianiu swoich obowiązków z jednej strony, na wspomnieniach i rozmyślaniach z drugiej. Pewnego dnia w ręce Polaka wpada niezwykła lektura: Pan Tadeusz Mickiewicza. Książka głęboko porusza uczucia patriotyczne Skawińskiego do tego stopnia, że zapomina on zapalić na noc latarnię. Na morzu rozbija się łódź i bohater po raz kolejny zmuszony jest wyruszyć na tułaczkę. Tym razem jednak wie, czego w niej szukać.Lektura dla klasy VII i szkół średnich
Nowela pozytywistyczna Stefana Żeromskiego Siłaczka należy do kanonu literatury polskiej. Utwór, wydany po raz pierwszy w 1895 roku, opowiada historię spotkania lekarza Pawła Obareckiego i jego młodzieńczej miłości nauczycielki Stanisławy Bozowskiej. Okoliczności, w jakich bohaterowie Siłaczki odnajdują się w małym miasteczku Obrzydłówek, są bardzo osobliwe: lekarz zostaje wezwany do umierającej na tyfus nauczycielki. Wstrząśnięty widokiem chorej przyjaciółki, Obarecki powraca myślami do lat studenckich w Warszawie, kiedy to on i Stasia byli entuzjastami idei pozytywistycznych. To w imię tych idei każdy z nich pewnego dnia zrezygnował z własnej kariery, a nawet miłości, by wyjechać na prowincję z misją podjęcia pracy u podstaw. W zderzeniu pięknych ideałów z realiami i mentalnością polskiej wsi w zaborze rosyjskim, lekarz zrozumiał swoją naiwność i poddał się rządzącym obyczajom i oportunizmowi lokalnych elit. Jak się okazało nauczycielka przeciwnie, walczyła do końca, prowadząc pracę oświatową i wspierając ubogą ludność wiejską. Swoją wierność ideałom opłaciła najwyższą ceną.Lektura dla klasy VII i szkół średnich
Jedna z najsłynniejszych powieści historycznych Henryka Sienkiewicza. Akcja utworu toczy się od roku 1399 (rok śmierci królowej Jadwigi) do roku 1410 (bitwa pod Grunwaldem). Gdy ją opublikowano, powieść była protestem przeciwko germanizacji prowadzonej przez władze zaboru pruskiego. Sienkiewicz chciał, aby jego książka ukazywała Polskę w okresie świetności jej oręża. Tłem historycznym Krzyżaków jest konflikt jagiellońskiej Polski z zakonem krzyżackim.
W 1960 roku, w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, powstał film w reżyserii Aleksandra Forda.
Książka została przetłumaczona na 25 języków.
Romeo i Julia jest dramatem Williama Szekspira należącym do kanonu literatury angielskiej i światowej. Utwór wpisuje się w tradycję tragedii miłosnych zapoczątkowaną już w Starożytności. Opowiada historię tragicznej miłości dwojga młodych kochanków, których śmierć połączyła ich wrogo nastawione rody. Pomimo że Romeo i Julia należą do pierwszych dzieł Szekspira (dramaturg pisał je, mając około trzydziestu lat), w utworze objawia się wiele elementów charakterystycznych dla talentu twórcy. Przede wszystkim właściwa Szekspirowi konstrukcja sztuki polegająca na przeplataniu się scen komicznych i dramatycznych, co zwiększa napięcie widowiska, czy rozwinięcie ról i intryg drugoplanowych wpływające na dynamizm i atrakcyjność spektaklu.Dzieło Szekspira doczekało się wielu inscenizacji teatralnych, operowych, baletowych i filmowych, a postacie Romea i Julii stały się w kulturze europejskiej wzorcami romantycznych kochanków. Lektura dla klasy VII i szkół średnich.
Cyd jest barokową sztuką tragikomiczną w pięciu aktach francuskiego dramaturga Pierre’a Corneille’a. Jej premiera odbyła się w 1637 roku w Théâtre du Maras w Paryżu. Utwór inspirowany jest życiem kastylijskiego rycerza, pogromcy Maurów i zdobywcy Walencji, bohatera narodowego Hiszpanii z XI wieku, Rodriga Diaza de Vivara, zwanego Cydem Walecznym. Opowiada o niezwykłych dziejach hiszpańskiego hidalgo, jego tryumfach, a przede wszystkim pełnej dramatycznych epizodów miłości do pięknej Chimeny. Jednak nie akcja, a nowatorska forma zdecydowała o niegasnącej popularności Cyda i jego znaczeniu w dziejach literatury. Prekursorski charakter dzieła polega na niemal całkowitym usunięciu odniesień obyczajowych i historycznych wskazujących na umiejscowienie akcji w jedenastowiecznej Hiszpanii i na skupieniu się na elementach ogólnoludzkich, uniwersalizujących wymowę opisywanych postaci i zdarzeń. Równocześnie Corneille rezygnuje z efektownych scen przedstawiających pojedynki czy inne emocjonujące zajścia, wysuwając na pierwszy plan dialogi, których rolą jest ukazanie ludzkich uczuć
i rozterek, a w konsekwencji wewnętrznych przemian bohaterów. Wreszcie, rysując postać pięknego Cyda, Corneille tworzy nowy typ bohatera, który najpierw zawładnął Paryżem, a następnie całą Europą. Jest to człowiek o niezwykle silnej woli, kontrolujący swoje uczucia i panujący nad swoim losem, a równocześnie człowiek o głębokim poczuciu własnej godności, zdolny do największych poświęceń dla zachowania honoru.
Lektura dla szkół średnich
Moralność Pani Dulskiej tragifarsa kołtuńska jest dramatem w trzech aktach Gabrieli Zapolskiej należącym do kanonu literatury polskiej. Premiera utworu miała miejsce w Krakowie w 1906 roku. Sztuka opisuje obyczaje panujące w mieszczańskiej rodzinie Anieli Dulskiej. Główna bohaterka jest osobą dwulicową. Przykłada wielu starań, aby na pokaz, w oczach sąsiadów, wypaść na osobę szacowną i godną poważania. Ale są to tylko pozory, pod którymi kryje się wyrachowany egoizm, chciwość, brak życzliwości i pogarda dla ludzi ubogich. W domu pani Dulskiej królują interesowność i zakłamanie, czystej kalkulacji podporządkowany jest na przykład stosunek bohaterki do romansu jej syna ze służącą Hanką. Moralność pani Dulskiej jest krytyką mentalności drobnomieszczańskiej z silnym przesłaniem moralnym. Utwór zawiera zarówno elementy komedii, w których zachowanie kołtuńskie okazuje się godne śmiechu, jak i tragedii, gdzie to zachowanie prowadzi do ludzkich dramatów i łez. Sztuka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, zarówno wśród widzów, jak i ludzi teatru. Była wielokrotnie wystawiana, często w doskonałej obsadzie aktorskiej. Dzisiaj jest tym bardziej aktualna, że we współczesnym świecie całkowitej tolerancji i odchodzenia od moralności chrześcijańskiej coraz trudniej krytykować chciwość i fałszywość pań i panów Dulskich.Lektura dla szkół średnich
Nowela pozytywistyczna Henryka Sienkiewicza Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela należy do kanonu literatury polskiej. Utwór został napisany w 1880 roku i opowiada historię polskich dzieci w szkołach zaboru pruskiego. Główny bohater, pracowity i zaangażowany w naukę Michaś, jest ofiarą starych metod dydaktycznych i prześladowań płynących ze strony niemieckich profesorów. Konserwatywność i obłuda pruskiej szkoły są dla Sienkiewicza pretekstem do podjęcia dwóch ważnych tematów nurtujących współczesnych mu Polaków. Z jednej strony pisarz zadaje pytanie o nowe pozytywistyczne metody nauczania, a z drugiej wszczyna refleksję nad przyczynami narastającego konfliktu polsko-niemieckiego. Autor powróci jeszcze i zgłębi ten drugi temat w Krzyżakach.
Lektura dla klasy VII i szkół średnich
Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego należą do kanonu polskiej literatury. Wpisały się one do tradycji jako świadectwo okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego oraz symbol heroicznej postawy pokolenia Kolumbów i żołnierzy Armii Krajowej. Poeta nadał uniwersalny wymiar apokaliptycznej wizji zniszczeń i cierpień narodu polskiego połączonej z młodzieńczym poszukiwaniem własnej drogi życia w doświadczeniu wojennym. Pisał równocześnie wiersze pełne nadziei i nastrojowości dalekie od okupacyjnej rzeczywistości.
W tej antologii zebrano zarówno utwory z czterech tomików poezji, które autor zdążył ogłosić przed bohaterską śmiercią w Powstaniu Warszawskim, jak i wiersze opublikowane przez niego w prasie konspiracyjnej.
Lektura dla klasy VIII i szkół średnich
Odyseja jest, obok Iliady, najstarszym utworem literatury greckiej i europejskiej i należy do największych arcydzieł literatury światowej. Utwór powstał najprawdopodobniej w VIII wieku przed naszą erą i od tego czasu stał się wzorem dla gatunku eposu heroicznego w literaturach europejskich. Odyseja napisana jest heksametrem. Składa się z dwudziestu czterech pieśni, które można podzielić na trzy części: wyprawę Telemacha, epopeję Odyseusza i zemstę Odyseusza. Cztery pierwsze pieśni poświęcone są naradzie bogów w sprawie uwolnienia Odyseusza więzionego przez nimfę Kalypso i wyprawie Telemacha w poszukiwaniu ojca, a pozostałe dwadzieścia opowiada epopeję bohatera powracającego przez dziesięć lat z wojny trojańskiej do rodzinnej Itaki i jego rozprawieniu się z zalotnikami swojej żony Penelopy. Narracja Homera jest od tysięcy lat niewyczerpanym natchnieniem i źródłem refleksji. Samo słowo odyseja weszło do języka potocznego i oznacza opowieść o podróży pełnej przygód i trudności, a także niosącej głęboką lekcję życia.Lektura dla klasy VII i szkół średnich
Powieść Jerzego Krzysztonia Wielbłąd na stepie należy do kanonu polskiej literatury współczesnej. Opisuje losy rodzin, które w wyniku agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku zostały przymusowo deportowane do Kazachstanu. Powieść oparta jest na motywach autobiograficznych. Jako kilkunastoletni chłopak, autor wraz ze swoją rodziną przeżył zesłanie w głąb stalinowskiej Rosji, skąd po kilku latach grupce Polaków udało się wydostać z armią Andersa. Spisane w pamięci młodzieńcze doświadczenia Jerzego Krzysztonia zaowocowały bezcennym świadectwem o trudnym, ale i pasjonującym losie, jaki przypadł w udziale wielu Polakom. Niezwykłą wartością powieści jest przedstawienie dramatycznej deportacji oczami nastolatka ogarniętego duchem wielkiej życiowej przygody. Tułaczka, walka o przetrwanie na wrogiej i niegościnnej ziemi, przymusowa rosyjska szkoła, kontakty z nieufną ludnością Kazachstanu i Uzbekistanu, odwaga i ciężka dola najbliższych, wszystko to opisane jest jak fascynująca inicjacyjna podróż. Wielbłąd na stepie został po raz pierwszy wydany w 1978 roku po wielu latach zmagań autora z cenzurą w komunistycznej Polsce.
Lektura dla klasy VIII i szkół średnich
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?