Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
W książce wyjaśniono i zilustrowano 12-odprowadzeniowe elektrokardiogramy niezbędne do trafnych opcji terapeutycznych, pozwalających na uzyskanie optymalnych rezultatów leczenia. Przedstawiono najnowsze zasady postępowania w stanach nagłych w kardiologii oraz nowoczesne metody wykorzystywania EKG, m. in. w ostrym zawale mięśnia sercowego, w celu określenia ryzyka pacjenta i wyboru najlepszej strategii leczenia reperfuzyjnego, a także rodzaju przedsionkowych i komorowych zaburzeń rytmu, rozpoznawania napadowego bloku przedsionkowo-komorowego, postępowania w sytuacjach zagrożeń życia u pacjentów ze stymulatorami i defibrylatorami.
Uzdrawiająca moc życia duchowego
Doskonały poradnik dla wszystkich, którzy boją się chorować.
Autorzy książki są przekonani, że choroba:
- może stać się ważnym źródłem samopoznania
- może odzwierciedlać naszą sytuację wewnętrzną
- może otworzyć oczy na przwdziwe potrzeby drugiej osoby
- jest stanem, poprzez który wyraża się nasza dusza
Fragment książki
WSTĘP
Medycyna akademicka doszła dziś do granicy. Z maksymalnym wykorzystaniem nowych technologii zwalcza choroby, które pojawiają się wciąż na nowo, ale jednocześnie okazuje się, że człowiek nie jest przez to zdrowszy. Wprawdzie była w stanie okiełznać wiele chorób z dawnych czasów, przede wszystkim zakaźnych, ale pojawiają się nowe, które najwyraźniej zależą od naszego nastawienia do życia i rozumienia medycyny. Wszyscy ludzie myślący w sposób odpowiedzialny zdają sobie dzisiaj sprawę z granic naszego systemu opieki zdrowotnej. Społeczeństwo ledwie jest w stanie finansować opiekę zdrowotną. Partie starają się obniżyć koszty, ale najwyraźniej nie radzą sobie z problemem zdrowia. Są bezczynne wobec konsumpcyjnego myślenia w dziedzinie medycyny. Nie do wyplenienia wydaje się stanowisko, że dzięki większemu wykorzystaniu nowych technologii i przy pomocy lepszych lekarstw można osiągnąć lepsze zdrowie. Odpowiedzialność za zdrowie spycha się na lekarzy i naukowców, zamiast samemu starać się prowadzić zdrowy tryb życia. W ten sposób każdego roku miliardy z publicznych pieniędzy marnują się przez zły tryb życia, przez nadmiar jedzenia i niedobór ruchu, przez nikotynę i alkohol, przez tabletki i narkotyki, przez nadmierne oczekiwania wobec życia i przez iluzję, że zdrowie można osiągnąć przy pomocy technologii oraz że marny prawo być zdrowi.
Obok medycyny akademickiej istnieje dzisiaj wiele innych sposobów leczenia chorób: psychoterapia i najróżniejsze techniki psychologiczne, homeopatia, głodówki i zdrowe odżywianie, medycyna holistyczna i różnorodne oferty leczenia duszy itd. Niektórzy przedstawiciele medycyny holistycznej sięgają do takiego modelu medycyny, który ma swoje źródła w starożytności, ponieważ na początku medycyna nie skupiała się jedynie na leczeniu chorób, lecz była również sztuką zdrowego życia. W starożytności najważniejszą dziedziną medycyny była dietetyka, nauka o zdrowym życiu.3 Do sztuki zdrowego życia należało właściwe obchodzenie się ze światłem i powietrzem, z jedzeniem i piciem, ruchem i odpoczynkiem, snem i czuwaniem, wydzielaniem i wydalaniem, emocjami (affectus animi) oraz z uczuciami i namiętnościami. Medycyna była pierwotnie także działaniem religijnym. Lekarze byli zobowiązani Asklepiosowi, bogowi sztuki lekarskiej. W opinii lekarzy antycznych cała moc uzdrawiania pochodziła od boga. Do zdrowego trybu życia należało także oddawanie czci bogom, właściwy stosunek i stwórcy świata. Kościół w zbyt dużym stopniu zostawił ciało medycynie. Troszczył się prawie wyłącznie o zbawienie duszy, a nie o zdrowie ciała i duszy. Zbawienie duszy było widziane tylko nonadnaturalnie. Dlatego zaniedbano naturalne reguły zdrowego trybu życia. Lecz nie zawsze tak było. We wczesnym Kościele Klemens z Aleksandrii opisuje Jezusa jako prawdziwego pedagoga, wychowawcę, który uczy nas sztuki zdrowego życia. Reguły zakonne z IV-VI wieku były próbą stworzenia ram, dzięki którym mnisi mogli żyć zdrowi na ciele i duszy. Wyróżnia się tu reguła Benedykta - przez swoje discretio, czyli mądre umiarkowanie, które każdemu obszarowi życia człowieka daje tyle miejsca, ile mu się należy. To, co medycyna antyczna uważała za zdrowy tryb życia, miało wpływ na regułę Benedykta. W średniowieczu przede wszystkim Albert Wielki i Hildegarda z Bingen reprezentują tradycję życia duchowego, które utrzymuje w zdrowiu duszę i ciało. Oboje zajmowali się dietetyką w ramach swoich nauk religijnych. Dietetyka jest częścią ascetyki, nauki o życiu duchowym. A dietetyczne reguły życia łączą się z drogą ćwiczeń ascezy, która chce prowadzić do większej wolności i zdrowia.
Ta choroba zmierza ku życiuSpis treści
PRZEDMOWA DO NOWEGO WYDANIA 5
PRZEDMOWA DO PIERWSZEGO WYDANIA 13
WSTĘP 15
I. CHOROBA JAKO SYMBOL 19
1. Choroba jako obraz duszy 20
2. Choroba jako szansa 33
II. DIETETYKA - NAUKA o ZDROWYM ŻYCIU 46
III. PODSTAWY TERAPEUTYCZNEJ DUCHOWOŚCI — 71
IV. KRYTERIA ZDROWEJ DUCHOWOŚCI 92
Mistagogiczna, nie moralizująca 92
Wyzwalająca, nie obciążająca 96
Łącząca, nie dzieląca 102
W związku ze światem, nie w oderwaniu
od świata 105
Szukanie Boga, a nie uczucia 108
Całościowo, nie jednostronnie 113
Z pokorą i bez dumy 116
ZAKOŃCZENIE 121
Zdjęcia rentgenowskie jamy brzusznej to jedne z najczęściej wykonywanych badań radiologicznych.
Niniejsza książka, pomimo niewielkiego formatu, zawiera bardzo szczegółową wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, na temat badań radiologicznych jamy brzusznej. Dzięki doskonale dobranym radiogramom oraz czytelnemu usystematyzowaniu informacji książka w sposób niezwykle zrozumiały przedstawia zasady interpretacji zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na błędy popełniane przez oceniających je lekarzy oraz najczęstsze pułapki diagnostyczne. W podręczniku przedstawiono zastosowanie poszczególnych projekcji zdjęć rentgenowskich oraz aktualną wiedzę na temat roli tradycyjnych zdjęć RTG, ale także nowoczesnych technik diagnostycznych, takich jak USG, TK czy MR, w diagnostyce poszczególnych schorzeń.
Książka adresowana jest do studentów medycyny, lekarzy przygotowujących się do egzaminów specjalizacyjnych, radiologów oraz lekarzy klinicystów, zlecających w codziennej praktyce badania obrazowe.
Publikacja poświęcona jest powikłaniom występującym w leczeniu operacyjnym noworodków i niemowląt oraz dzieci i młodzieży. Zawiera wiedzę z etiologii, patofizjologii i techniki chirurgicznej, którą należy uwzględnić przy leczeniu pacjentów.
W niniejszym poradniku autorzy omawiają różne przyczyny i rodzaje chorób nerek u dzieci oraz sposoby ich leczenia, m.in. Dializami otrzewnowymi i hemodializami. Omówiono również transplantacje nerek i problemy związane z nimi.
Dużo miejsca poświęcono też aspektom psychologicznym dotyczącym występowania chorób nerek, a także przygotowania rodziny i dziecka do leczenia nerkozastępczego.
Mechthild Scheffer, prekursorka oryginalnej terapii kwiatowej Bacha, w łatwy i praktyczny sposób przybliża nam wiedzę na temat kwiatów Bacha, przez co staje się ona dla nas bardziej przystępna. Ta czołowa międzynarodowa ekspertka w jasny i klarowny sposób pokazuje nam, jak 38 kwiatów Bacha wymienionych w książce może służyć nam pomocą. Pokazuje jak zamienić postawy negatywne w pozytywne możliwości rozwoju.
Wybrane zagadnienia z książki:
• 20 najważniejszych pytań i odpowiedzi dla początkujących
• ankieta przypisująca odpowiednią terapię kwiatową Bacha do danej sytuacji życiowej
• dobór odpowiednich mieszanek w terapii kwiatowej Bacha
• krople ratunkowe – pierwsza pomoc dla duszy w sytuacjach kryzysowych
• sposoby korzystania z terapii kwiatowej Bacha w stosunku do dzieci w różnym wieku
• korzystanie z pomocy kwiatów Bacha w leczeniu ostrych stanów u zwierząt domowych
O autorce:
Mechthild Scheffer zyskała międzynarodową sławę jako prekursor oryginalnej terapiii kwiatowej Bacha i założycielka Instytutu Terapii Kwiatowej Bacha, Badań i Praktyki w Hamburgu, Wiedniu i Zurychu. W roku 1981 wprowadziła dzieło dr. Edwarda Bacha do niemieckiego obszaru językowego i od tamtego czasu systematycznie to dzieło rozwija.
Od kilkudziesięciu lat jest przedstawicielem angielskiego Centrum Dr. Edwarda Bacha na Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Jej niemieckojęzyczne fundamentalne prace, a także wyniki trzydziestu lat badań, przetłumaczono na wiele języków. Środkiem ciężkości jej dzisiejszej działalności, w tym jako członkini Bach Foundation Network przy Centrum Dr. Edwarda Bacha w Anglii, jest wykładanie i upowszechnianie terapii kwiatowej Bacha w autentycznej postaci.
Ponadto istotny jest przede wszystkim wkład Mechthildy Scheffer do współczesnego rozwoju wiedzy o terapii Bacha i jej integracja z przyszłościowymi inicjatywami w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej. br/>
Fragment Książki
Przedmowa
Podjęte już przez starożytną filozofię próby zrozumienia natury ludzkiej, skupione wokół jej cielesnego i duchowego wymiaru, do dnia dzisiejszego nie przyniosły wyczerpującej, i powszechnie akceptowanej, odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek. Platon, na przykład, uważając materię za odbicie doskonałego świata idei, opisywał ciało jako przeszkodę i więzienie dla duszy pragnącej wyzwolenia. Z kolei Arystoteles, a po nim choćby św. Tomasz z Akwinu, złagodził nieco tę ostrą dychotomię, postrzegając wprawdzie duszę jako element ożywiający ciało, ale nie mogący funkcjonować niezależnie od niego.
Zapoczątkowany przez Platona dualistyczny podział między tym, co duchowe i cielesne, przypieczętowała myśl nowożytna poprzez szerokie oddziaływanie pism Kartezjusza, który uważał, że umysł i materia to dwie oddzielne i niezależne substancje. Aby leczyć organizm, wystarczy - podobnie jak w skomplikowanej maszynie - poznać dokładnie jego strukturę i funkcje poszczególnych systemów, podsystemów oraz związki między nimi. Poglądy oparte na dualizmie kartezjańskim, budujące potęgę racjonalizmu, jednocześnie redukcjonistyczne i mechanicystyczne, wywarły silny wpływ na nauki medyczne.
W opartym na tych poglądach modelu biomedycznym skupiano się głównie na materii, wnikliwie badając poszczególne, systemowe ogniwa organizmu. Rozwój nauk medycznych w tym duchu doprowadził do coraz większej specjalizacji - aby objąć cały ogrom wiedzy szczegółowej, uczeni koncentrowali się na starannie wyznaczonym przez siebie obszarze, np. układzie pokarmowym, oddechowym, wieńcowym itd. Zabrakło jednak w tym modelu miejsca dla emocji, uczuć i przeżyć. Uznano, że nie warto zajmować się psychiką, skoro nie ma ona wpływu na organizm i vice versa. Dopiero w ostatnich dziesięcioleciach, wraz z rozwojem psychologii i wpływem nauk humanistycznych na medycynę, zaczęto podkreślać, jak istotny jest związek ciała i ducha.
Już w latach trzydziestych XX wieku (kiedy nauki psychologiczne były wciąż słabo rozwinięte, a w leczeniu panował model biomedyczny) dr Edward Bach głosił, że źródło choroby tkwi w psychice. Co ciekawe, chorobą nazwał rozmaite postawy egotyczne i wypływające z nich negatywne emocje: złość, zazdrość, lęki, itd. Symptomy fizyczne natomiast traktował jako ich cielesną ekspresję. W zmianie postaw (przekonań, sposobów przeżywania i zachowania) dostrzegał klucz do harmonii i zdrowia. Swoje Poglądy opisał w książce pt. Heal Thyself („Uzdrów sam siebie"), wydanej po raz pierw-SZV w roku 1931.
W publikacji omówiono zagadnienia dermatologiczne m.in..:
- najczęściej występujące choroby skóry
- zmiany skórne charakterystyczne dla okresu noworodkowego i niemowlęcego
- zmiany typowe dla skóry starczej
- samouszkodzenia skóry.
"W trzeciej części Repetytorium z EKG zamieszczono badania pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, zaburzeniami endokrynologicznymi, zatorowością płucną, patologiami układu oddechowego, wadami serca, patologiami osierdzia i zaburzeniami elektrolitowymi.
Doskonała jest interaktywna forma podręcznika, będącego dialogiem Autorek z Czytelnikiem. Taki sposób prezentowania wiedzy mobilizuje Czytelnika do myślenia i umożliwia samoocenę wiadomości.
Repetytorium zawiera szereg praktycznych wskazówek przydatnych nie tylko dla lekarzy przygotowujących się do egzaminu z kardiologii, ale także dla praktyków w ich codziennej pracy."
Fragment recenzji, Prof. dr hab. med. Hanna Szwed
Książka jest zwięzłym a jednocześnie wszechstronnym przeglądem trucizn, ich działania i przeciwdziałania zatruciom związkami chemicznymi. Autor wyjaśnia, co powoduje że substancja chemiczna jest trucizną - dlaczego różne warunki i dawki mogą zmienić leczniczą substancję w zabójczą truciznę i że nie wszystko, co wytworzone przez człowieka, jest niebezpieczne oraz nie wszystko- co naturalne- jest bezpieczne. W książce opisane jest toksyczne działanie leków syntetycznych i pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz niektórych metali. Zaletą książki jest zamieszczenie w niej licznych przykładów zaczerpniętych z życia opisujących przypadki zatrucia wynikające gównie z braku wiedzy oraz nieprzestrzegania podstawowych zasad ostrożności.
Książka skierowana jest do studentów na kierunkach związanych z ochroną zdrowia i środowiska oraz z ekologia, do specjalistów toksykologów, a także dla ogółu Czytelników zainteresowanych truciznami.
Choroba to okrutny cios, który spada na człowieka najczęściej w najmniej spodziewanym momencie, zaś w XXI wieku medycyna konwencjonalna coraz częściej zawodzi w tych krytycznych momentach utrzymując, że na daną przypadłość nie ma lekarstwa. Taki wyrok usłyszała kiedyś Anna Sokół, autorka książki „Przewodnik po terapiach naturalnych. Moja droga do zdrowia.” Była polonistka i dziennikarka nie poddała się chorobie i wbrew sceptycznym rokowaniom lekarzy pokazała, że istnieją metody na pokonanie nieuleczalnych dolegliwości. Swą wiedzą i doświadczeniami postanowiła podzielić się z innymi ludźmi, by pokazać, że poza farmakologią istnieją skuteczne sposoby na wyzdrowienie. Jej książka pisana bardziej z punktu widzenia pacjenta, niż medyka, zawiera szereg prostych metod leczniczych oraz ćwiczeń wyciszających i odprężających. Autorka przedstawia również historię i zalety uznanej w naszych czasach medycyny alternatywnej, przeprowadza wywiady z ekspertami poszczególnych dziedzin tej nauki. Szczypta humoru zawarta w książce sprawia, że lektura trudnych tematów staje się lekka i przyjemna, zaś odbiorca szybko przekonuje się, że wiara i nadzieja są podstawą na drodze ku zdrowiu nawet w najcięższych chorobach.
Fragment książki
Wstęp
DLACZEGO?
Napisałam tę książkę z kilku powodów. Oto one:
Po pierwsze, zrozumiałam, że mojej choroby nie można wyleczyć medycyną konwencjonalną, bo już dawno uznała ją za nieuleczalną. A ja wiem, że wszystko można uleczyć. Tylko trzeba wiedzieć, jak. Powołam się na taki autorytet, jak prof. Aleksandrowicz, który uważał, że „chorób nieuleczalnych nie ma". Wszystkie medykamenty, łącznie ze sterydami, które proponowali mi lekarze, nic a nic nie pomogły. A co gorsze, szkodziły innym organom. Mój mąż, kiedy zobaczył, że biorę sterydy, zażartował, że „jest zniżka na siłownię".
Po drugie, kiedy unieruchomiona siedziałam w pustym domu, mogłam płakać i użalać się nad swoim losem albo... właśnie, albo co? Wzrok miałam dobry (a jeszcze dzięki kuracjom się poprawił), ręce miałam sprawne. Zabrałam się do czytania i pisania. Biblia przecież wyraźnie mówi: „Szukajcie, a znajdziecie...". Zaczęłam szukać.
Po trzecie, im więcej czytałam, dowiadywałam się, jak fatalnie się odżywiam, oddycham, nie potrafię się w zwykły sposób odstresować. A przyczyną wielu chorób jest właśnie stres. Pomyślałam, że inni też nie wiedzą. Dlaczego się tą zdobytą, trochę późno, wiedzą nie podzielić? Przypomniała mi się historia pewnej kobiety, która opowiedziała, jak jej się udało przeżyć pobyt w obozie koncentracyjnym. Przeżyła, jak napisała, dzięki pół porcji chleba. Początkowo myślałam, że dostawała dodatkowo pół porcji chleba.
Okazało się, że ona ze swojej nędznej porcji oddawała innym połowę. To było te pół porcji chleba. Jakże ja nie mam podzielić się wiedzą z innymi.
Po czwarte, pisanie zawsze zajmowało sporą część mojego życia. Pisałam kiedyś artykuły polityczne, robiłam wiele wywiadów z różnymi politykami. Dlaczego teraz nie pisać o zdrowiu? Czyż ono nie jest ważniejsze - że mi się popsuło, to już inna sprawa. Gdyby mi się tak poważnie nie popsuło, pewnie bym się nim nie zajęła. Mistrz Kochanowski przecież w jednej ze swoich fraszek napisał:
Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, Jako smakujesz, aż się zepsujesz.
Po piąte, miałam dyktafon i w moim domu zaczęli pojawiać się różni ciekawi ludzie, których chyba ściągnęłam swoimi nowymi zainteresowaniami. Szukając zdrowia, znalazłam ludzi specjalizujących się w przeróżnych dziedzinach medycyny alternatywnej. Opowiadali z taką pasją o swojej pracy. I miałam tego nie zanotować?
Po szóste, mąż, który jest pisarzem, nazywał mnie grafomanem. Pewnie miał rację. Ale ja uważałam, że ludziom potrzebni są nie tylko pisarze, grafomani też. Wielu znajomych to moje pisanie czytało. I to z dużym zainteresowaniem, a niektórzy część odbili sobie na ksero. Mówili, że to im się bardzo przyda. Pytali, skąd to wszystko wiem. Odpowiadałam, że z książek i z życia.
Po siódme, pojęłam, jakim złem jest choroba. Jak potrafi wszystko zniszczyć. A przecież, jak mawiali starożytni lekarze chińscy, każde zło można zatrzymać. Ja nie zatrzymałam, ale Ty możesz. Przeczytaj tę książkę, którą napisałam dla Ciebie.
JAK ZATRZYMAĆ ZŁO?
Choroba jest złem. Ale jak powiadali starożytni lekarze chińscy, każde zło można zatrzymać. Trzeba tylko wiedzieć, jak.
Ta książka pokaże Ci, jak. Zawiera szereg bardzo prostych metod leczniczych oraz ćwiczeń wyciszających i odprężających. Autorka sięga do uznanej w naszych czasach medycyny niekonwencjonalnej. Pokazuje jej historię, zalety. Przeprowadza wywiady - rozmowy ze specjalistami w danej dziedzinie medycyny alternatywnej. Wszyscy muszą odpowiedzieć na trudne i dociekliwe pytania, bo autorkę interesuje nie tylko dana dziedzina, ale i motywy człowieka, który sięgnął do takiej medycyny.
W książce można więc znaleźć rozmowę z wybitnym muzykoterapeutą, który pierwszy w Polsce wprowadził muzykę na sale operacyjne, wywiad z jednym z najciekawszych w naszym kraju homeopatów, który od 30 już lat leczy ludzi. Refleksologię poznajemy bliżej dzięki rozmowie ze specjalistką z Polskiego Instytutu Refleksologii.
O cierpieniu i sposobach przyjmowania go mówi wybitny teolog ojciec Jacek Salij.
Książka została napisana prostym i przejrzystym językiem dla każdego. Szczypta humoru sprawia, że o rzeczach ważnych czyta się lekko i przyjemnie.
O praktykowaniu medycyny alternatywnej w swojej codziennej pracy mówi mieszkająca na stałe w Polsce doktor medycyny Iłża Eurokatowa, która swój warsztat leczniczy doskonaliła u samej słynnej Dżuny.
Przewodnik po terapiach naturalnychSpis treści
Wstęp 9
Rozdział 1. Terapia filozoficzna 13
Rozdział 2. Terapia śmiechem 25
Rozdział 3. Nie używam słowa żałuję - wywiad z Klarą Fiett 31
Rozdział 4. Wiara uzdrawia 37
Rozdział 5. Leczenie nadzieją 43
Rozdział 6. Cierpienie może mieć sens - wywiad z o. Jackiem Salijem 47
Rozdział 7. Terapia świętej Hildegardy 55
Rozdział 8. Dźwięki, które budują i dźwięki, które mszczą 61
Rozdział 9. Dźwięki potrafią leczyć - wywiad z Maciejem Kieryłem 67
Rozdział 10. Biofeetback 75
Rozdział 11. Uzdrawiający dotyk 83
Rozdział 12. Wizualizacje. Metoda Evelyn M. Monahan 89
Rozdział 13. Wyciszanie 95
Rozdział 14. Odprężenie - ćwiczenia ciała i ducha 103
Rozdział 15. Moc oddechu 125
Rozdział 16. Mudry, czyli energia płynąca z palców 133
Rozdział 17. Reiki 147
Rozdział 18. Krople dr. Bacha 163
Rozdział 19. Masuj swoje ciało 167
Rozdział 20. Refleksologia, niezwykłe pobudzanie organizmu
- wywiad z Barbarą Różdżyńską-Stańczak 175
Rozdział 21. Refleksologia twarzy i głowy - Iwona Ochnicka 181
Rozdział 22. Krioterapia, czyli leczenie zimnem 185
Rozdział 23. Leczenie polem magnetycznym 189
Rozdział 24. Irydologia 195
Rozdział 25. Niech podobne leczy podobne, czyli homeopatia 199
Rozdział 26. Wielka siła dużych rozcieńczeń - wywiad
z Mieczysławem Wiktorem 205
Rozdział 27. Preparaty sióstr dominikanek 215
Rozdział 28. Terapia preparatami dr Nony 219
Rozdział 29. Tajemnica ukryta w oleju 221
Rozdział 30. Końska terapia 225
Rozdział 31. Pszczoły biorą z natury to, co najlepsze 227
Rozdział 32. Oczyszczanie organizmu 237
Rozdział 33. Jeść trzeba umieć 243
Rozdział 34. Witaminy i minerały 257
Rozdział 35. Leczenie sokami z owoców i warzyw 269
Rozdział 36. Woda może leczyć 275
Rozdział 37. Siła ziół i przypraw 279
Rozdział 38. Bez pracy nie ma kołaczy 287
Rozdział 39. Organ nieużywany zanika
- wywiad z Iłżą Eurokatową 289
Bibliografia 293
W książce przedstawiono wszystkie podstawowe leki - także te najnowsze - należące do poszczególnych grup terapeutycznych, z uwzględnieniem podziałów chemicznych. Zrozumienie i zapamiętanie tekstu ułatwiają tabele i schematy. Opisy wielu grup leków poprzedzono omówieniem podstaw patofizjologicznych lub charakterystyką kliniczną procesów chorobowych, w których wymienione leki znajdują zastosowanie.
"Kompendium farmakologii" przeznaczone jest dla studentów akademii medycznych z wydziałów lekarskich i farmaceutycznych.
Książka zawiera szereg informacji o treści istotnej i potrzebnej dla praktyki oraz dydaktyki. Wprawdzie w piśmiennictwie ukazuje się wiele prac dotyczących chorób błony śluzowej jamy ustnej, jednak wśród elementów jamy ustnej język jest najczęstszym umiejscowieniem różnego rodzaju zmian chorobowych. Zebranie w jednej pozycji morfologii, fizjologii, wielu schorzeń i nowotworów języka ma znaczenie diagnostyczne, poznawcze i instruktywne, a jako studium o języku będzie przydatne dla studentów medycyny i stomatologii oraz lekarzy praktyków (zmiany chorobowe przedstawiono na stu kolorowych fotografiach). Obok podstawowych informacji czytelnik znajdzie zwięźle zebrane dane kliniczne, epidemiologiczne, terapeutyczne i profilaktyczne w zakresie najczęstszych zmian patologicznych języka.
Drgawki gorączkowe występują u 30-40 proc. dzieci i są reakcją młodego organizmu na rosnącą temperaturę. Często ich dramatyczny przebieg sprawia, że są ciężkim przeżyciem dla rodziny, który nierzadko powtarza się pomimo podejmowanych działań profilaktycznych. Każdy przypadek drgawek gorączkowych stanowi też wyzwanie dla pediatry, lekarza rodzinnego i neurologa dziecięcego.
Ten poradnik jest przeznaczony dla rodziców dzieci, u których z różnych przyczyn pojawiają się drgawki, także dla tych, u których występują częste infekcje gorączkowe i istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia drgawek.
Autorzy omawiają mechanizmy powstawania gorączki, jej biologiczne działanie, najczęstsze sposoby łagodzenia niepokojących objawów, a także metody postępowania w takich przypadkach.
Ból porodowy jest jednym z najsilniejszych doświadczanych przez kobietę. Autor uświadamia oczekującym na narodziny dziecka przyszłym matkom, że w tak ważnej dla nich chwili nie muszą cierpieć i samodzielnie zmagać się z bólem. Książka pozwala na uzyskanie konkretnych informacji dotyczących łagodzenia bólu porodowego. Przedstawione zostały w niej wszystkie stosowane obecnie w położnictwie metody, zarówno naturalne, jak i farmakologiczne, ich wady, zalety, wskazania oraz przeciwwskazania do stosowania. Dokładna charakterystyka każdego ze sposobów znieczulania, pozwala dokonać odpowiedniego wyboru znieczulenia podczas porodu.
?Kronika szaleństwa? opowiada historię pewnego niezwykłego lata, kiedy piętnastoletnia córka Michaela Greenberga oszalała. Zaczyna się od pełnego wizji załamania Sally na ulicach Greenwich Village, potem następuje opis pobytu dziewczynki w szpitalu psychiatrycznym na Manhattanie w czasie najbardziej upalnych miesięcy. ? Czuję się tak, jakbym podróżowała i nie miała dokąd wrócić ? stwierdza Sally w krótkiej chwili przebłysku świadomości. A jej ojciec ma wrażenie, że córka pędzi do jakiegoś miejsca, którego on nie potrafi sobie nawet wyobrazić. ?Kronika szaleństwa? to zapis tej podróży i skutków, które wywarła na Sally i jej najbliższych ? jej bracie, babci, matce, macosze i ? być może najbardziej na samym autorze książki ? jej ojcu.
Wśród bohaterów Michaela Greenberga są niekonwencjonalne postaci, jak lekarka ? psychiatra, obłąkany młody Chasyd, cierpiący na nawracające ataki manii profesor filologii klasycznej, producent filmowy oraz właściciel mieszkania marzący o karierze literackiej.
Ta pozbawiona sentymentalizmu, głęboko ludzka książka trzyma czytelnika w stanie zawieszenia między tym, co doczesne, a tym, co transcendentne.
Urodzony w Nowym Jorku Michel Greenberg pisze felietony do ?Times Literary Supplement? (Londyn), gdzie jego teksty poruszające rozmaite tematy ukazują się od 2003 roku. Jego powieści, recenzje i książki podróżnicze są dobrze znane czytelnikom. Mieszka w Nowym Jorku z żoną i dziewięcioletnim synem.
Ludzie na walizkach to zbiór rozmów Szymona Hołowni z osobami, które choroba, nieszczęśliwy wypadek albo zły los doprowadziły na granicę życia i śmierci. Czy stamtąd widać więcej? Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu? Co o życiu mogą nam powiedzieć ci, którzy na własnej skórze przekonali się, jak bardzo jest ono kruche? Wśród bohaterów książki znaleźli się nie tylko pacjenci i ludzie chorzy, ale również ich najbliżsi oraz lekarze - z ludzkim bólem zmagający się na co dzień w życiu zawodowym. O dramatycznych wyborach, z jakimi przyszło im się zmierzyć, rozmówcy Hołowni opowiadają jednak bez ckliwości, za to z ogromnym dystansem i mądrością
Jest to pierwszy podręcznik omawiający całościowo zagadnienia dotyczące roli i zadań pielęgniarstwa w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Przygotowany został przez zespół autorski składający się z lekarzy, magistrów pielęgniarstwa i pedagogiki oraz dyplomowanych pielęgniarek z różnych ośrodków w Polsce, mających duże doświadczenie w pracy z chorymi w okresie terminalnym.
Pracę zespołu koordynowały osoby świetnie znające te zagadnienia: prof. dr hab. med. Krystyna de Walden -Gałuszko - kierownik Zakładu Medycyny Paliatywnej AM w Gdańsku i krajowy konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz mgr pedag. Anna Kaptacz - dyplomowana pielęgniarka, menedżer służby zdrowia, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.
Autorzy przedstawili rolę pielęgniarki na wszystkich płaszczyznach jej działania. Opisali objawy występujące u pacjentów w terminalnym okresie chorób, sposoby postępowania (ze szczególnym zwróceniem uwagi na zwalczanie bólu), zabiegi pielęgnacyjne oraz działania mające na celu udzielenie wsparcia zarówno psychicznego i duchowego, jak i socjalnego. Dużo miejsca poświęcili współpracy z rodziną pielęgnującą chorego i rodziną osieroconą.
Podręcznik ten jest adresowany do słuchaczy studiów licencjackich, do osób specjalizujących się w medycynie paliatywnej oraz do studentów wydziału pielęgniarstwa kształcących się na poziomie magisterskim.
Czyli co jeść, a czego nie jeść w ponad 100 schorzeniach i jak próbować im zapobiegać stosująć odpowiedniadietę
Żywność - twój cudowny lek to przełomowa książka omawiająca zagadnienia żywności i żywienia. Napisana na podstawie wnikliwych badań naukowych, przedstawia wszechstronny obraz leczniczego oddziaływania żywności, która może być skutecznym lekiem na wszelkiego rodzaju przypadłości i choroby, począwszy od zwykłych przeziębień, a na chorobach nowotworowych skończywszy.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pokarmy działają tak samo jak leki, oraz że żywność może pomagać w zwalczaniu chorób i przedłużać życie. Wiedzę tę posiadała od dawna medycyna ludowa, lecz dopiero najnowsze odkrycia naukowe w pełni potwierdziły dobroczynny wpływ diety na zdrowie człowieka.
O książce:
Jean Carper jest amerykańską publicystką, zajmującą się popularyzacją badań naukowych na temat żywności i żywienia. Opublikowała liczne artykuły i książki z tej dziedziny, zrealizowała nagradzane reportaże medyczne dla sieci CNN.
Żywność – twój cudowny lek to przełomowa książka omawiająca zagadnienia żywności i żywienia. Napisana na podstawie wnikliwych badań naukowych, przedstawia wszechstronny obraz leczniczego oddziaływania żywności, która może być skutecznym lekiem na wszelkiego rodzaju przypadłości i choroby, począwszy od zwykłych przeziębień, a na chorobach nowotworowych skończywszy.
Zdecydowanie najlepsza książka o powiązaniach między stanem zdrowia a dietą…
– John Naisbitt, publicysta
Każdy, kto je, powinien sięgnąć po tę książkę!
– Richard Grossman, Centrum Medyczne Montefiore
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pokarmy działają tak samo jak leki, oraz że żywność może pomagać w zwalczaniu chorób i przedłużać życie. Wiedzę tę posiadała od dawna medycyna ludowa, lecz dopiero najnowsze odkrycia naukowe w pełni potwierdziły dobroczynny wpływ diety na zdrowie człowieka.
Czy wiesz, że cebula może być lekiem nasercowym, czosnek preparatem przeciwkrzepliwym, a chili pomaga w walce z przeziębieniem? Owszem! Udowadniają to najnowsze badania naukowe opracowane przez Jean Carper i przedstawione w książce Żywność – twój cudowny lek.
Fragment książki:
Jeżeli boisz się choroby serca – a któż się jej nie boi w kraju, w którym każdego roku zabiera ona około 179 000 istnień ludzkich – musisz posiąść wiedzę konieczną do przeżycia. Jest to wiedza o tym, co jedzą ludzie, którzy nie mają chorób serca, i co jedli ci, którzy z powodu choroby serca umarli. Predyspozycje genetyczne i płeć to czynniki, które mają oczywiście znaczenie, podobnie jak styl życia – palenie, wysiłek, stres. Gdy jednak naukowcy rozpatrują poszczególne czynniki ryzyka wystąpienia chorób serca, to okazuje się, że dieta nadal jest niezwykle istotna dla drożności naszych naczyń i sprawności naszych serc. Powstrzymanie postępu miażdżycy naczyń, niezmiennie związanej ze starzeniem się, jest niezwykle istotne dla uniknięcia zawałów serca i udarów mózgu. Najnowsze badania świadczą jednak, że jeśli nawet nie było się ostrożnym we wcześniejszych latach życia, tak że wystąpił już zawał serca, zmiana diety może być pomocna. Może zapobiec ponownej „katastrofie sercowej”, zatrzymując postęp miażdżycy naczyń, może też poprawić stan uszkodzonych tętnic. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno.
JAK TĘTNICE STAJĄ SIĘ NIEDROŻNE I JAK DIETA MOŻE TO POWSTRZYMAĆ
Zaraz po urodzeniu tętnice są czyste, drożne i elastyczne. Proces zarastania tętnic, znany pod nazwą arteriosklerozy (miażdżycy naczyń), zaczyna się wcześnie. Jeśli dotyczy naczyń serca, powoduje chorobę wieńcową. Pojawiają się pasma tłuszczu w komórkach tworzących ścianę naczyń i pod nimi. Stopniowo pasma te przekształcają się w tzw. blaszki miażdżycowe – tłustą tkankę bliznowatą, która wpukla się do światła tętnicy, hamując przepływ krwi. Jeśli któraś z tych blaszek oderwie się, może spowodować zator. Jeśli jest wystarczająco duża, wstrzymuje przepływ krwi, powodując niedokrwienie dużych obszarów mięśnia serca: to właśnie jest zawał serca. Upośledzony przepływ krwi może także wyzwolić nieprawidłowe rytmy serca: tachykardię (przyspieszenie czynności serca) i migotanie – niekiedy będące przyczyną nagłego zgonu.
Jeśli zostają zatkane lub uszkodzone naczynia mózgowe, mówimy o udarze mózgu.
Dieta w bardzo znacznym stopniu decyduje o tym, jak szybko nasze tętnice ulegną miażdżycy. Prawidłowa dieta pomaga utrzymać drożność i elastyczność naczyń i zmniejsza ryzyko zatorów. Dzieje się to dzięki wpływowi na budowę cholesterolu (i innych tłuszczów) oraz na różne obecne we krwi czynniki biorące udział w zarastaniu naczyń.
Oto co jedzą ludzie, którzy nie chorują na serce – według przeprowadzonych na całym świecie badań.
Kciuki w górę
RYBY – UNIWERSALNY LEK NA SERCE
Najlepszy
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?