W tym dziale znajdą Państwo książki o chorobach nowotworowych, o ich leczeniu, terapiach, profilaktyce, leczeniu raka, pokonywaniu chorób nowotworowych. Znajduje się tu bardzo bogata oferta: podręczniki medyczne, poradniki, atlasy, diety. Znajciecie wiele ciekawych i interesujących publikacji zarówno z medycyny konwencjonalnej jak i niekonwencjonalnej. Są tu również ksiązki z zakresu jogi, medytacjii, ziołolecznictwa - serdecznie zapraszamy DobreKsiazki.pl
Jedzenie nas nie tylko wzmacnia. Jedzenie może nam także zaszkodzić. Mówimy o zatruwaniu naszego ciała systematycznie, codziennie, z precyzją cichego mordercy podającego do porannej herbaty dawkę arszeniku. Właściwa dieta, przestrzeganie prostych wskazań, umiejętne dbanie o organizm – to droga do zdrowia. Wiedzą o tym dobrze autorki tej książki. Obie – jedna jedząca mięso i druga –wegetarianka – mają za sobą chorobę nowotworową. Pomimo tego, że są bardziej świadome niż większość Polaków i wiedzą wiele na temat zdrowych potraw, same gubiły się w przeróżnych, często sprzecznych, informacjach i sugestiach dotyczących tego, co jeść, aby być zdrowym. Uporządkowały więc ogromną dostępną wiedzę na ten temat, podparły ją najnowszymi badaniami, a to wszystko opisały w prosty, przyjazny sposób. Prowadzą dialog, kłócą się, wyjaśniają trudne pojęcia (np. wskaźnik glikemiczny) i podają swoje sprawdzone przepisy. A to wszystko pod opieką dietetyka – Radosława Bernata. Tamara i Gośka, dwie kobiety z doświadczeniem onkologicznym napisały świetny poradnik żywieniowy dla tych, którzy zmagają się z paskudną chorobą, a także dla wszystkich, którzy chcą jej uniknąć. Polecam! Katarzyna Bosacka TO NIE JEST KSIĄŻKA, KTÓRA POWIE, JAK WYLECZYĆ SIĘ Z RAKA. TO JEST KSIĄŻKĄ, KTÓRA MOŻE NAS PRZED NIM UCHRONIĆ.
Ta znakomita książka dostarcza wiele przepisów, porad zdrowotnych, wskazówek od lekarzy i ekspertów. Daje nową perspektywę, którą możesz łatwo wprowadzić w życie, aby wspomóc zapobieganie i leczenie nowotworów, a także radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi leczenia. Autorka opisuje najnowsze odkrycia naukowe dotyczące roli określonych składników odżywczych, pozwalających na stworzenie w organizmie nieprzyjaznego środowiska dla rozwoju raka. Jest to niezwykle istotna książka ze względu na to, jak kiepskiej jakości jest większość żywności, którymi wielu ludzi żywi się na co dzień. To nowy lek na miarę XXI wieku. Pokonaj raka bezpiecznie, skutecznie i zdrowo.
Ciężka choroba nowotworowa żony stała się najważniejszym projektem i wyzwaniem w życiu autora. Książka koncentruje się na „zarządzaniu” terapią, kontaktami z lekarzami, stresem i nadzieją.
W gabinecie lekarza specjalisty to cykl publikacji przygotowanych przez specjalistów dla specjalistów, omawiający wybrane, najbardziej istotne zagadnienia, nowe trendy i innowacyjne terapie w danej dziedzinie medycyny.
W tym i kolejnych tomach wybitni polscy specjaliści dzielą się wiedzą i doświadczeniem z praktyki klinicznej, przedstawiają najnowsze dokonania oraz aktualne rekomendacje i standardy w swoich dziedzinach, a także opisy najciekawszych przypadków wraz z omówieniem zasad postępowania diagnostycznego i terapeutycznego. Artykuły inspirują do poszerzania i aktualizowania wiedzy, dogłębnie analizują i wyczerpują poruszany temat.
Co to jest ten rak? Dlaczego tyle osób choruje? Czy mogę przytulić chorą babcię? Czy zawszę muszę być miły dla chorej siostry?Kiedy dzieci stykają się z rakiem, czy to z powodu choroby członka rodziny czy własnej, mają wiele pytań, na które rodzic nie zawsze zna odpowiedź.Dr Sarah Herlofsen odpowiada na nie szczerze i otwarcie, wyjaśnia, jak rozwija się guz i co się wówczas dzieje w organizmie. Podpowiada również rodzicom, w jaki sposób mogą rozmawiać ze swoim dzieckiem na wszystkie trudne tematy związane z tą chorobą.
Onkologia okulistyczna jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacją, która obejmuje:
· przegląd schorzeń nowotworowych narządu wzroku i oczodołu,
· stosowane współcześnie metody diagnostyczne i terapeutyczne, ze szczególnym uwzględnieniem radioterapii,
· aspekty immunologiczne, genetyczne i patomorfologiczne nowotworów narządu wzroku,
· omówienie złożonych zależności między zaburzeniami genetycznymi, chromosomalnymi i immunologicznymi predysponującymi do rozwoju nowotworu,
· analizę czynników ryzyka zachorowania i szanse przeżycia pacjentów,
· ciekawe przypadki kliniczne wraz z diagnostyką różnicową.
Ogromną wartość dydaktyczną książki stanowią bardzo liczne ryciny pochodzące ze zbiorów Autorów (barwne fotografie, fotografie w świetle bezczerwiennym i autofluorescencji, badania ultrasonograficzne i optycznej koherentnej tomografii oraz angiografia fluoresceinowa i indocjaninowa).
Publikacja to unikatowa propozycja dla okulistów, onkologów, chirurgów onkologicznych, radioterapeutów i studentów wiążących swoją przyszłość z tymi specjalizacjami. Jest dostępna również w języku angielskim.
,,(…) Książka ta jest odzwierciedleniem wieloletniej pracy i ogromnej wiedzy autorów – wybitnych międzynarodowych specjalistów – wnikliwych znawców tematu, którzy starali się przekazać swoją wiedzę czytelnikom, aby wyposażyć ich – zarówno specjalistów chorób oczu, lekarzy specjalizujących się w okulistyce, jak i lekarzy innych specjalności – w najnowszą wiedzę dotyczącą chorób onkologicznych w obrębie narządu wzroku. Napisana jest w sposób przejrzysty, z bardzo bogatą dokumentacją diagnostyczną i atrakcyjną oprawą graficzną”.
Fragment Słowa wstępnego prof. dr hab. n. med. Ewy Mrukwy-Kominek
Śmierć o niektórych upomina się dużo szybciej niż o innych. Tak było w przypadku Julie Yip-Williams.
Kiedy miała 37 lat, zdiagnozowano u niej raka w IV stadium rozwoju choroby. Postanowiła wówczas pisać bloga, który stał się podstawą tej książki. Chciała przygotować najbliższych na to, co się dzieje, gdy ciężko choruje ukochana osoba. Opisać, jak wygląda życie ze świadomością rychłej śmierci. Ale też pokazać, jak najlepiej przeżyć czas, który nam pozostał. Julie walcząc z rakiem, przeżyła pięć lat. Do ostatnich dni jest zapisem jej niezwykłej historii.
Julie Yip-Williams przyszła na świat 6 stycznia 1976 roku w Wietnamie. Urodziła się, ważąc nieco powyżej trzech kilogramów. Sporo, jak na wietnamskie standardy, ale nie na tyle dużo, aby zagrażać życiu własnemu i matki podczas porodu. Nic nie zachwiałoby szczęściem młodych rodziców, gdyby nie fakt, że dziewczynka była niewidoma. Kiedy Julie miała dwa lata, całą rodziną wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i zaczęli układać swoje życie na nowo.
Julie odzyskała częściowo wzrok, ukończyła studia prawnicze na Harvardzie i robiła karierę w jednej z najlepiej na świecie prosperujących kancelarii prawnych. Była żoną przystojnego, błyskotliwego mężczyzny oraz matką dwóch pięknych córek. I wtedy usłyszała diagnozę: nowotwór jelita grubego...
„Inspirująca i niezwykła... Mądra i poruszająca relacja [Yip-Williamsa] z jej walki z rakiem jest mocnym wezwaniem, z całego serca, do życia"
Publishers Weekly
"Pięknie napisana, poruszająca i pełna współczucia kronika, która zasługuje, żeby każdy ją przeczytał"
Siddhartha Mukherjee (autor „Cesarza wszech chorób. Biografii raka”)
“Życie Julie Yip-Williams definiowały ciężka praca i niezwykła samodzielność. W tym rozdzierającym dzienniku Julie odsłania swoją wrażliwość, po czym rozbiera na czynniki pierwsze pojęcie zwycięstwa i odbudowuje jego znaczenie. Jej pisanie pochyla się nie tylko nad niepełnosprawnością i chorobą – oraz ich pojmowaniem kulturowym, medycznym czy też literackim – ale i nad miłością, autentycznością, nadzieją, egotyzmem, a nawet gniewem. Nie poznałam Julie, ale z każdą przeczytaną stroną jej książki coraz bardziej ją kochałam”
Lucy Kalanithi
Raki skóry należą do najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Najpopularniejszą metodą leczenia tych schorzeń jest obecnie wycięcie chirurgiczne o szerokości ustalanej przed operacją. Chirurgia mikrograficzna Mohsa opiera się na innej zasadzie – dostosowuje szerokość wycięcia do zasięgu nacieków nowotworu rozpoznawanych w trakcie zabiegu, co zapewnia wyższą skuteczność leczniczą i często umożliwia zaoszczędzenie zdrowych tkanek. Metoda polega na etapowym wycięciu nowotworu z pełną śródoperacyjną kontrolą histologiczną marginesów i dokładną lokalizacją struktur patologicznych. Rekonstrukcja ubytku wykonywana jest dopiero po histologicznym potwierdzeniu braku nacieków raka w ostatecznych marginesach wycięcia. Autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tych zabiegów operacyjnych, którym dzielą się podczas cyklicznych szkoleń dla chirurgów, dermatologów, onkologów, histopatologów i techników histologicznych.
Do rąk Czytelników trafia cenna, starannie opracowana i w kilku aspektach nowatorska publikacja. W dobie szybkiego postępu dokonującego się w onkologii i wyraźnej poprawy wyników leczenia raka piersi w Polsce istnieje zapotrzebowanie na źródło dostępnych informacji dotyczących metod i efektów terapii. Prezentowane kompendium, zgodnie z intencją Redaktorów, spełnia to zadanie.Autorami poszczególnych części są uznani specjaliści w określonych dziedzinach. Szczególne znaczenie ma nie tylko dobrze dobrane, aktualne piśmiennictwo, ale również osobiste doświadczenie i wiedza Autorów.Autorzy płynnie prowadzą Czytelnika przez algorytm postępowania diagnostyczno-leczniczego. Pokazują bogactwo możliwości badań obrazowych piersi, jasno wykluczają celowość rutynowego oznaczanie stężeń markerów krążących, wskazują na znaczenie poradnictwa genetycznego i operacji profilaktycznych, informują o testach molekularnych. Kwintesencję stanowi rozdział Planowanie leczenia. Doceniam aktualność rozdziałów o terapii oraz podjęcie tematyki sytuacji szczególnych, zwłaszcza leczenia kobiet w wieku rozrodczym. Publikacja Rak piersi w codziennej praktyce lekarza - kompendium wiedzy pod redakcją Joanny Kufel-Grabowskiej i Błażeja Nowakowskiego poszerza i porządkuje wiedzę na temat tego nowotworu, dlatego jest to poradnik nie tylko dla lekarzy wielu specjalności, lecz także dla studentów i pielęgniarek.
U chorego na nowotwór, szczególnie w okresie terminalnym, zachodzące zmiany w farmakokinetyce leków predysponują do występowania niekorzystnych interakcji pomiędzy jednocześnie stosowanymi lekami. Pacjent w terminalnym okresie choroby przyjmuje ponad 5 leków w sposób przewlekły, co stanowi kolejny czynnik ryzyka wystąpienia niekorzystnych interakcji, jakie mogą zachodzić pomiędzy przyjmowanymi przez niego lekami oraz lekami i suplementami diety. Z uwagi na wieloobjawowość, jaka wystpęuje u pacjenta z nowotworem, leczący go lekarz jest zmuszony do stosowania jednocześnie wielu leków, które mogą indukować między sobą niekorzystne interakcje, a te z kolei są źródłem nowych objawów.
Jak świadome stosowanie ziół może wzmocnić naturalne mechanizmy obronne organizmu?W jaki sposób można poprawić jakość życia pacjenta cierpiącego na chorobę nowotworową, łagodząc objawy i działania niepożądane leków stosowanych w chemioterapii, m.in. takie jak: ból, bezsenność, depresja, biegunka, suchość w jamie ustnej, świąd skóry, zaparcie, zmęczenie, niepokój, obrzęki.W publikacji zawarto informacje dotyczące środków o udowodnionej skuteczności, aby chronić się przed nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w Internecie.Wyniki najnowszych badań naukowych są przedstawione w prosty i zrozumiały sposób.Rozdział dotyczący interakcji z lekami pozwoli zapewnić bezpieczeństwo terapii.
Podczas gdy uczeni na całym świecie dosłownie w pocie czoła poszukują skutecznych leków na nowotwory, pomocną dłoń podaje nam apteka przyrody. Jednym z jej skarbów jest dobrze nam znany mniszek lekarski. W ostatnim czasie opublikowano dziesiątki wiarygodnych doniesień naukowych, z których wynika, że daje on wielką nadzieję dla ludzi zmagających się z nowotworami. Zalet mniszka jest jednak dużo więcej. To roślina o nadzwyczajnej sile przywracania człowiekowi zdrowia! Dlatego właśnie powstała ta książka. Znajdziemy w niej wiele porad, jak za pomocą mniszka zwalczać m.in. nowotwory, cukrzycę typu 2, otyłość, niestrawność, choroby wątroby i dróg żółciowych (np. kamicę żółciową), zaparcia, anemię, osłabienie organizmu wskutek długotrwałych chorób, przeziębienie, trądzik itd. Poradnik ten zawiera mnóstwo receptur na tanie domowe specyfiki z tej rośliny (także wspomagające organizm w walce z nowotworami i zalecane po chemio- i radioterapii). Książka ta dostarcza też rzetelnej wiedzy, jak stosować mniszek w kuchni i kosmetyce.
Jest to książka unikalna tematycznie, oryginalna i nowatorska w proponowanym ujęciu – łącznie z autorską propozycją onkologopedii jako subdyscypliny logopedycznej; zbudowana na rzadko spotykanym doświadczeniu terapeutycznym Autorki. Chcę podkreślić, jak ważne dla analizowanych problemów są przedstawiona refleksja o zróżnicowaniu na (onko)logopedię pozytywną i negatywną oraz wiele innych głębokich przemyśleń dotyczących poważnych, ale nieznanych powszechnie problemów tej szczególnej grupy ludzi, którym medycyna ratuje życie, ale odbiera głos. Wtedy może wkroczyć psychoonkolog ze wsparciem emocjonalnym w obliczu straty, ale także onkologopeda z konkretnym darem nowej, alternatywnej mowy – według propozycji Autorki mowy przełykowej. Całościowy przekaz tej monografii odbieram nie tylko jako raport badawczy, ale ukrytą w głębszej warstwie tekstu opowieść o interdyscyplinarnej „sztafecie terapeutycznej” wspierającej pacjenta po raku krtani.
Z recenzji prof. dr. hab. Zbigniewa Tarkowskiego
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Jest pan chory na raka"" - taką diagnozę usłyszał Antoni Włodzimierz Piotrowski, kiedy okazało się, że przyczyną wykrytej u niego anemii jest guz jelita grubego. Co zrobił chory? Załamał się, zrezygnował z walki o zdrowie, a może odnalazł w sobie siłę do życia? Odpowiedź znajdziemy w książce ""Pięć razy rak, czyli kolekcjoner mimo woli"". Jej tytuł mówi wszystko. Antoni Włodzimierz Piotrowski pięciokrotnie słyszał słowa, które dla wielu byłyby wyrokiem: rak jelita grubego z przerzutem na wątrobę, rak prostaty, rak płuc oraz rak skóry w okolicach nosa i pleców. Ta książka jest historią zwycięstwa nad chorobą, opowieścią o tym, jak nie poddać się, kiedy spotyka nas najgorsze. Ale autor dał nam coś jeszcze: ""Pięć razy rak"" uczy radości życia, którą powinniśmy pielęgnować bez względu na to, czy jesteśmy chorzy, czy zdrowi.
Rak trzustki to monografia poświęcona nowotworowi, którego diagnostyka i leczenie są bardzo trudne ze względu na mało charakterystyczne objawy, niewielką częstość występowania i specyficzną biologię guza. Stanowi on tylko 2% wszystkich nowotworów złośliwych rozpoznawanych w Polsce (ok. 3000 nowych przypadków rocznie), ale jest dla lekarzy dużym wyzwaniem.Autorzy niniejszej monografii, specjaliści od lat zajmujący się leczeniem chorych na raka trzustki, przygotowali praktyczne i nowoczesne opracowanie dla wszystkich lekarzy, którzy mogą mieć do czynienia z pacjentami z objawami sugerującymi chorobę bądź z już chorymi. Dokładnie przedstawili najnowsze poglądy na patogenezę choroby i sposoby jej leczenia. W oparciu o swoje szerokie doświadczenia opisali metody szybkiego diagnozowania i różne rodzaje terapii - ich skuteczność, zalety i ograniczenia.Książka jest bardzo ciekawym, ambitnym i praktycznym opracowaniem, które przedstawia coraz częściej występującą chorobę wymagającą podejmowania szybkich i trafnych decyzji terapeutycznych. Przedstawione na kartach tego kompendium informacje z pewnością w tym pomogą.
U około 40 procent mężczyzn i kobiet zostaje zdiagnozowany nowotwór. Tylko niewielu z nas udaje się uniknąć jakiejkolwiek obecności tej choroby w swoim życiu i otoczeniu. Jeśli sam z nią nie walczyłeś, prawdopodobnie ktoś z Twoich bliskich jej doświadczył. Autorzy stworzyli dokładne źródło wiedzy dla każdego, kto szuka pomocy przy leczeniu raka, a także dla specjalistów poszukujących najnowszych rozwiązań promujących integracyjne podejście do terapii nowotworowych. Poznasz przyczyny powstawania różnego rodzaju nowotworów oraz najnowsze techniki diagnostyczne. Odkryjesz innowacyjne sposoby odżywiania, które są w stanie zapobiegać i leczyć raka. Dowiesz się, które z najlepiej przebadanych suplementów warto stosować podczas terapii nowotworowych. Świadomie pokonaj raka.
Nieoceniony poradnik do walki z rakiem - najbardziej inwazyjną chorobą dzisiejszych czasów.
Dobrana odpowiednio terapia ruchowa, przygotowana jako plan treningów, powinna odgrywać centralną rolę w zintegrowanej koncepcji leczenia choroby nowotworowej. Rehabilitacja ruchowa zastosowana po fazie agresywnej terapii oddziałuje optymalnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne i społeczne.
Publikacja zawiera potrzebne informacje, by przywrócić siłę lub zachować wydolność organizmu i, co oczywiste, zdolność do sprostania codziennym zadaniom. W przypadku gdy występuje zespół chronicznego zmęczenia z pomocą porad z książki można złagodzić jego natężenie. Łatwiej także zachować masę mięśniową lub ją odbudować, zmniejszyć uboczne skutki chemioterapii oraz przeciwdziałać przyrostowi wagi spowodowanemu terapią hormonalną.
Tytuł należy do serii książek „Poradniki zdrowie”, które przygotowane są we współpracy z największym niemieckim wydawnictwem poradnikowym Gräfe und Unzer z Monachium. To poradniki z gwarancją 100% najwyższej jakości, potwierdzone hologramem – GWARANCJA JAKOŚCI.
Odbiorcy
- wszyscy, którzy cierpią z powodu choroby nowotworowej i chcą w naturalny sposób jej przeciwdziałać
- osoby, które szukają terapii ruchowej w walce z rakiem
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę
- zawiera potrzebne informacje, by przywrócić siłę lub zachować wydolność organizmu i, co oczywiste, zdolność do sprostania codziennym zadaniom
- dzięki zawartym w niej poradom można pozytywnie wpłynąć na sferę psychiki, co przekłada się na mniej zaburzeń snu, mniej stanów depresyjnych, mniej braku energii
- w przypadku gdy występuje zespół chronicznego zmęczenia z pomocą książki można złagodzić jego natężenie
- łatwiej zaakceptować własne ciało
- można zmniejszyć uboczne skutki chemioterapii oraz przeciwdziałać przyrostowi wagi spowodowanemu terapią hormonalną
- można wpłynąć na przebieg choroby i jej rokowanie
"Kiedy się dowiedziała, miała trzydzieści trzy lata. „Trzydzieści trzy lata to jest czas na bujność, na głód świata, na strumień życia, nie na bycie mędrcem – zapisała. – Jeszcze nie teraz. Wielkość projektu ŻYCIE przerasta mnie. Widzę jego początek, koniec i to, co jest teraz. Czuję, że jest to czymś więcej niż ja, ale przecież to tylko ja. I nic beze mnie nie będzie”.
„Mięcho” to niezwykły zapis stanu – różnych, zmieniających się stanów – ducha i ciała z kilkunastu ostatnich miesięcy jej życia. Miała odwagę przeżyć je tak, jak chciała. Szukała treści, sensu, szła swoją drogą, nie oglądając się na społeczne normy i oczekiwania zdrowych. Badała granice swojej wytrzymałości, zastanawiała się nad związkami między umieraniem a przyjemnością. Przeprowadziła też dwie rozmowy – z onkolożką, którą nazywała ontolożką, i psycholożką. Zostawiła książkę, której nie da się ująć w sztywne ramy gatunków. Książkę, która porusza i którą trzeba przemyśleć."
Odwracalne inhibitory osi EGFR w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca, które na trwałe weszły do algorytmu terapeutycznego u chorych na miejscowo zaawansowanego i zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP). Wraz z nimi, do algorytmu diagnostycznego w tej chorobie, dołączyła konieczność wykonywania testów molekularnych w celu zbadania obecności mutacji genu EGFR w komórkach nowotworowych.
Przeciwciała skierowane przeciwko Receptorowi Programowanej Śmierci typu 1 (PD-1) i jego ligandowi (PD-L1). Do chwili obecnej pomimo kilku dużych badań klinicznych poza necitumumabem nie zarejestrowano żadnego przeciwciała monoklonalnego ukierunkowanego na domenę zewnątrzkomórkową receptora EGFR. Odkrycie przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciw immunologicznym punktom kontroli było prawdziwą rewolucją w immunoterapii niedrobnokomórkowego raka płuca.
Inhibitory nieodwracalne tyrozynowej kinazy EGFR. Zastosowanie IKT EGFR u chorych z obecną mutacją aktywująca w genie EGFR jest standardem postępowania w pierwszej linii zawansowanego NDRP. Obecnie dostępne są trzy generacje IKT. Różnice pomiędzy inhibitorami odwracalnymi i nieodwracalnymi drugiej generacji dotyczą profilu działań niepożądanych i mechanizmem oddziaływania na poszczególne receptory rodziny HER. Zastosowanie IKT EGFR umożliwiło znaczną poprawę czasu przeżycia całkowitego w populacji chorych z obecnym czynnikiem predykcyjnym w genie EGFR.
Działania niepożądane związane ze stosowaniem TKI. Najczęściej stwierdza się zmiany skórne i śluzówkowe oraz biegunkę. Wymienione objawy mogą występować u niemal wszystkich chorych, w nielicznych jednak przypadkach stopień nasilenia objawów stanowi wskazanie do przerwania lub trwałego zakończenie leczenia. Inne działania niepożądane- takie jak zaburzenia czynności wątroby czy zapalenie płuc- występują z istotnie niższą częstością.
W środku znajdziesz:
jak prowadzić zdrowy tryb życia
jakie są lecznicze produkty o działaniu antynowotworowym
synergia, czyli łączenie wzajemnie wspierających się składników
przepisy na dania i koktajle
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?