W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Ideą tej książki było zwrócenie uwagi rodziców na możliwość wystąpienia u dzieci chorób krwi i układu krwiotwórczego, a także przekazanie podstawowych wiadomości z zakresu objawów, diagnostyki, leczenia i postępowania pielęgnacyjnego w najczęstszych z nich.
Autorzy wyjaśniają podłoże różnych chorób układu krwiotwórczego, omawiają podstawowe badania, które należy wykonać w celu rozpoznania schorzenia, a także służą radami psychologa tym pacjentom, u których choroba ma charakter przewlekły.
Prawidłowe żywienie to jeden z podstawowych elementów leczenia. Znajomość zasad przygotowywania posiłków i doboru odpowiednich grup produktów ułatwi chorym planowanie codziennych jadłospisów.Książka doświadczonej dietetyczki zawiera przepisy na smaczne potrawy polecane w schorzeniach nerek i dróg moczowych. Prawidłowe żywienie to jeden z podstawowych elementów leczenia. Znajomość zasad przygotowywania posiłków i doboru odpowiednich grup produktów ułatwi chorym planowanie codziennych jadłospisów.
Książka jest przydatna zarówno dla chorych, jak i zdrowych czytelników, pragnących urozmaicić swą dietę, a zarazem uniknąć błędów żywieniowych.
Żywienie w chorobach nerek - fragment książki
Charakterystyka diet mających zastosowanie w chorobach nerek i dróg moczowych
Żywienie dietetyczne, aby mogło spełniać swoje zadanie, powinno być zbliżone do prawidłowego, z zachowaniem wszystkich zaleceń fizjologii żywienia. Wprowadzone zmiany powinny być jak najmniejsze. Jedynie w ostrych stanach chorobowych ograniczenia dietetyczne mogą być znaczne. Niepełne żywienie powinno trwać możliwie jak najkrócej. Dieta lecznicza
powinna więc odpowiadać zapotrzebowaniu fizjologicznemu chorego organizmu, z uwzględnieniem stanu odżywienia, wieku, płci, stanu zdrowia i aktywności fizycznej.
Dietę ustala lekarz lub na jego zlecenie wykwalifikowana dietetyczka. Wskazówki dietetyczne dotyczą ilości i jakości produktów spożywczych i potraw, sposobu przyrządzania, liczby i rozkładu posiłków w ciągu dnia. Chory powinien wiedzieć, jakie są dozwolone i przeciwwskazane pokarmy oraz ściśle przestrzegać zaleconej diety. Żywienie w chorobach nerek Spis Treści
Część ogólna
Rodzaje diet mających zastosowanie w chorobach nerek i dróg moczowych
Charakterystyka diet mających zastosowanie w chorobach nerek i dróg moczowych
1. Dieta łatwo strawna pełnowartościowa
Zasady diety łatwo strawnej pełnowartościowej
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej pełnowartościowej
2. Dieta łatwo strawna niskobiałkowa
Zasady diety łatwo strawnej niskobiałkowej
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej niskobiałkowej z ograniczeniem białka do 40-50 g
3. Dieta łatwo strawna wysokobiałkowa
Zasady diety łatwo strawnej wysokobiałkowej
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej wysokobiałkowej
4. Dieta kleikowo-owocowo-mleczna
Zasady diety kleikowo-owocowo-mlecznej
Jednodniowy jadłospis dla diety kleikowo-owocowo-mlecznej
5. Dieta ziemniaczana
Zasady diety ziemniaczanej
Jednodniowy jadłospis dla diety ziemniaczanej
Wykaz potraw dla diety ziemniaczanej
Przepisy na potrawy z ziemniaków dla diety ziemniaczanej
Wybrane zagadnienia z technologii potraw
Naczynia kuchenne
Sposoby przyrządzania potraw
Obróbka wstępna surowca
Obróbka cieplna (termiczna)
Podprawianie i wykańczanie potraw
Dietetyczna ocena przypraw stosowanych w chorobach nerek i dróg moczowych
Uwagi dotyczące właściwego stosowania przypraw
Przyprawy korzenne
Przyprawy ziołowe
Warzywa przyprawowe
Lista niektórych produktów z podaniem ich ilości w gramach i przybliżonych miarach
Część szczegółowa
Przepisy potraw stosowanych w chorobach nerek i dróg moczowych
Napoje
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Chleb domowy
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Dodatki do pieczywa
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Zupy
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Dodatki do zup
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Potrawy z mięsa zwierząt rzeźnych, drobiu i ryb
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Potrawy z niewielką ilością mięsa
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Potrawy jarskie
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Potrawy z warzyw
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Sosy
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Desery
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Wypieki domowe
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Piśmiennictwo
Spis potraw
Osteoporoza to choroba polegająca na osłabieniu układu kostnego człowieka. Liczbą zachorowań na osteoporozę systematycznie wzrasta. Przyczyniają się do tego niezdrowy tryb życia, przede wszystkim nieprawidłowy sposób żywienia, a także brak lub zbyt małe natężenie aktywności fizycznej oraz palenie tytoniu. Działania profilaktyczne, między innymi systematyczny wysiłek fizyczny oraz właściwa dieta, mogą okazać się niezwykle skuteczne i należy je rozważyć szczególnie u osób, które przekroczyły 60. rok życia, mają jeden lub więcej czynników ryzyka. Pożywienie powinno zawierać wystarczająco dużo wapnia i witaminy D - składników niezbędnych do budowy kości.
W poradniku przedstawiono najważniejsze informacje o przyczynach i ryzyku wystąpienia tej choroby oraz wskazania dotyczące prawidłowej diety. Dużą część książki stanowią właściwie zbilansowane jadłospisy.
Zrozumienie ludzkiego umysłu zwiększa się w coraz szybszym tempie. Czynność mózgu można analizować w niespotykany dotychczas sposób.
Prezentowany atlas jest przewodnikiem po strukturalnych i funkcjonalnych związkach poszczególnych części mózgu.
Publikacja umożliwia poznanie jego budowy i struktury, jest zilustrowana doskonałej jakości rycinami, w tym obrazami MRI z wykorzystaniem najnowszej techniki 3T. Wykorzystanie obrazów uzyskanych za pomocą aparatów 3T daje możliwość precyzyjnego wskazania struktur anatomicznych.
Słownik umieszczony na początku książki zawiera definicje pojęć neuroanatomicznych, dzięki którym można zrozumieć podstawowe funkcje lub związki funkcjonalne różnych części mózgu oraz zapoznać się ze szczegółowym opisem każdej struktury
Atlas będzie niewątpliwie przydatny dla radiologów, neurologów, neurochirurgów, psychiatrów oraz psychologów. Jest także doskonałą pomocą dla studentów medycyny.
W książce omówiono zasady i metody prowadzenia rehabilitacji chorych na choroby układu nerwowego: różnych rodzajach uszkodzenia mózgu (po urazie, w chorobach o przebiegu progresywnym, upośledzeniu sprawności w przebiegu powikłań terapeutycznych itp.). W założeniu autora nie jest ona podręcznikiem wyczerpującym wszystkie kwestie czy też większość problemów spotykanych w rehabilitacji neurologicznej. Powstała w konwencji opisu przypadków klinicznych. Dużo miejsca poświęcono konkretnym zagadnieniom, takim jak ból przewlekły, spastyczność, zaburzenia czucia oraz wskazówkom, w jaki sposób chory może być bardziej samodzielny w życiu.
Książkę kończy test wyboru, składający się z 50 pytań. Przedstawiono w nim ważne schematy kliniczne, które nie zostały omówione wcześniej w prezentacji przypadków. Pytania mogą być przydatne dla osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego.
Głównymi odbiorcami książki będą neurolodzy i rehabilitanci, ale również lekarze rodzinni i specjaliści medycyny paliatywnej.
Książka jest kolejnym wydaniem bardzo dobrze przyjętej publikacji o nadpobudliwości psychoruchowej, która uwzględnia polską specyfikę. Powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenia Autorek w terapii i pracy z dziećmi z ADHD i zawiera, obok teorii, praktyczne wskazówki, jak postępować z dziećmi, które „wiercą się na krześle, ciągle się ruszają, łatwo się rozpraszają”, w sytuacjach życia codziennego – w szkole i w domu, w czasie zabawy i nauki.
Niniejszy podręcznik jest wprowadzeniem do epidemiologii i medycyny zapobiegawczej, a nie omówieniem szczegółowej epidemiologii chorób. Będzie pomocny w nauczaniu epidemiologii i ochrony zdrowia publicznego, a także w szkoleniu przed- i podyplomowym lekarzy, ponieważ epidemiologia w mnie mniejszym stopniu niż fizjologia czy patologia, stanowi podstawową dyscyplinę niezbędną medycynie klinicznej. Epidemiologia nie należy do łatwych przedmiotów, trzeba się bowiem zapoznać z całą złożonością wieloczynnikowej etiologii choroby, problemami prawdopodobieństwa i zmienności mierzonych cech zdrowotnych oraz środowiskowych. Musi ona konkurować z atrakcyjną problematyką innych przedmiotów medycznych. Student zapewne odczuwa więcej zadowolenia, stykając się osobiście z chorym niż studiując opisy chorób i profilaktykę, które wydają mu się bezosobowe. Autor
Badania spiroergometryczne są powszechnie wykonywanie na całym świecie jako podstawowe badanie w ocenie chorych z niewydolnością serca.
W sposób zwięzły i nowoczesny przedstawiono wiadomości dotyczące techniki wykonywania badania, wskazania i interpretację wyników na podstawie piśmiennictwa i bogatego doświadczenia autorki.
Publikacja adresowana do kardiologów, pulmonologów, internistów, specjalistów medycyny sportowej i rehabilitacji oraz fizjoterapeutów.
Histamina wytwarzana w naturalnych procesach w organizmie człowieka jest – w odpowiednich ilościach – niezbędna do życia. Jednak u alergików i osób z nietolerancją histamina zawarta w lekach i pokarmach może powodować znaczne dolegliwości, m.in.: bóle głowy, wysypkę, swędzenie skóry, bóle brzucha, biegunkę, wodnisty katar, kaszel, zaburzenia rytmu serca.
W poradniku podano wiele praktycznych rad, które pomogą wrażliwym na działanie histaminy osobom uzyskać wyraźną poprawę stanu zdrowia, a nawet całkowicie pozbyć się uciążliwych objawów.
Liczne przepisy na dania główne, zupy, sałatki, desery oraz na ciasteczka, ciasta i torty z pewnością ułatwią zachowanie właściwej diety.
Pierwsza pomoc
Autorzy przedstawiają praktyczne wskazówki dla niezamężnej dziewczyny, która odkrywszy, że zaszła w nieplanowaną ciążę, musi dokonywać trudnych wyborów.
A jeśli to ty sama stoisz wobec problemu nieplanowanej i niechcianej ciąży, ta książka powie ci nie tylko, czego się spodziewać w nadchodzących tygodniach i miesiącach, ale także pozwoli odkryć, jak doświadczać tak potrzebnego ci pocieszenia, otuchy i wsparcia zarówno od Boga, jak i od przyjaciół.
Jest to nowoczesne, praktyczne i zwięzłe opracowanie z zakresu traumatologii, w którym kompleksowo omówiono standardy postępowania na miejscu wypadku i w czasie transportu chorego do szpitala, urazy głowy, kręgosłupa, klatki piersiowej, obręczy barkowej, kończyn górnych i dolnych, miednicy, urazy wielomiejscowe i narządowe oraz urazy występujące u dzieci, a także podstawowe zasady rehabilitacji w traumatologii. Autorzy uwzględnili współcześnie stosowane podziały, sposoby leczenia oraz standardy postępowania w traumatologii.
Podręcznik jest adresowany do studentów wydziałów lekarskich uczelni medycznych oraz uczelni wychowania fizycznego, a także lekarzy nie specjalizujących się w zakresie ortopedii i traumatologii.
Jest to nowe, zaktualizowane i rozszerzone, polskie wydanie bardzo przydatnej książki, która jest źródłem informacji o anatomii człowieka. Wydanie to zostało dostosowane do obowiązującego nowego wydania mianownictwa anatomicznego przyjętego przez Światowy Komitet ds. Mianownictwa Anatomicznego (FCAT- Federative Committee on Anatomical Terminology). Tym samym zostały w nim uwzględnione najnowsze dane z aktualnego piśmiennictwa. Zwiększono także liczbę rycin, a także ich opisy, co podnosi walory dydaktyczne podręcznika. Szczególną wartość książki stanowi układ całości polegający na tym, że rysunki umieszczone są na stronach parzystych, a na stronach nieparzystych znajdują się terminy łacińskie i polskie oraz zwięzłe definicje struktur anatomicznych. Umożliwia to łatwe porównanie tekstu z rycinami.
Mastektomia to najbardziej rozpowszechniony i jeden z bardziej skutecznych sposobów leczenia nowotworów piersi.
Przykłady ćwiczeń zalecanych w poszczególnych fazach rehabilitacji opatrzone są bogatym materiałem ilustracyjnym.
Książka adresowana jest do studentów fizjoterapii i pielęgniarstwa. Może być także przydatna kobietom po zabiegu odjęcia piersi w odzyskiwaniu ogólnej sprawności i równowagi psychicznej.
Podręcznik zawiera najważniejsze informacje na temat fizjologii człowieka, czyli czynności komórek, tkanek, narządów, układów i całego ustroju oraz rządzących nimi praw i mechanizmów. Zasób wiadomości jest zgodny z programem wszystkich medycznych kierunków studiów na poziomie licencjackim i magisterskim oraz kierunku wychowanie fizyczne. Układ książki pozwala na łatwe i selektywne korzystanie z poszczególnych partii materiału, stosownie do potrzeb studentów obu stopni kształcenia oraz koncepcji wykładu.
Podręcznik prezentuje wiedzę oraz techniki z zakresu modelarstwa i rysunku stosowane w protetyce dentystycznej. O wartości merytorycznej i dydaktycznej książki decydują:
- bogaty materiał ilustracyjny
- zestaw testów sprawdzających, pomocny w kontrolowaniu stopnia przyswojenia wiedzy
- płyta CD prezentująca techniki modelowania wraz z testem kontrolnym.
Odbiorcami publikacji są studenci i słuchacze specjalistycznych szkół medycznych oraz wykładowcy.
W książce omówiono zagadnienia chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego w zakresie niezbędnym w codziennej praktyce lekarza rodzinnego. Omówiono epidemiologię występowania dyspepsji, choroby refluksowej, choroby wrzodowej oraz nowotworów górnego odcinka pokarmowego oraz patofizjologię, diagnostykę i leczenie. Dużo miejsca poświęcono na omówienie roli lekarza rodzinnego w wykrywaniu i leczeniu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz współpracy ze specjalistami.
To kolejna publikacja Autora poświęcona neuropatiom kończyny górnej. Tym razem skupił się On na leczeniu operacyjnym. Przedstawił i szczegółowo omówił metody leczenia operacyjnego neuropatii uciskowych łokcia, nadgarstka i przedramienia. W książce obok wiadomości teoretycznych jest wiele uwag praktycznych niezwykle przydanych w czasie wykonywania operacji. Liczne, precyzyjnie wykonane ryciny ułatwiają zrozumienie omawianych zagadnień. Cennym uzupełnieniem publikacji, podnoszącym jej wartość merytoryczną i dydaktyczną, jest płyta DVD zawierająca fotografie i filmy przedstawiające techniki operacyjne stosowane w chirurgii nerwów.
Książka będzie szczególnie przydatna dla ortopedów i chirurgów, mogą z niej także korzystać studenci wydziałów lekarskich uczelni medycznych.
Monitorowanie biochemiczne i biofizyczne stanowi przełom w nadzorowaniu płodu w czasie ciąży, a szczególnie w czasie porodu. Z metod fizycznych najczęściej jest stosowana kardiotokografia, polegająca na okresowej rejestracji czynności serca płodu w czasie ciąży. Pomaga to m. in. rozpoznać niedotlenienie płodu. Kardiotokografia i ultrasonografia ułatwiają zrozumienie fizjopatologii płodu i pozwalają korygować dotychczasową taktykę położniczą w prowadzeniu patologicznej ciąży i porodu.
Książka jest przeznaczona dla lekarzy, ginekologów, położników i neonatologów.
Krwotok okołoporodowy jest w położnictwie stanem naglącym, więc bardzo ważne jest przygotowanie lekarzy położników i ginekologów do właściwego postępowania w przypadku wystąpienia tego powikłania. W publikacji znajdują się aktualne rekomendacje i algorytmy postępowania w krwotokach okołoporodowych opracowane przez towarzystwa naukowe.
Książka jest skierowana przede wszystkim do lekarzy położników i ginekologów, ale może także zainteresować położne, ratowników medycznych, transfuzjologów i anestezjologów.
Przedmiotem podręcznika jest anatomia człowieka z uwzględnieniem elementów anatomii czynnościowej i wyróżnionych w tekście przykładów anatomii klinicznej. Podręcznik cechuje świetne usystematyzowanie materiału, a wzbogaca obszerny materiał ilustracyjny. Przygotowano go z myślą o studentach medycyny, wydziałów lekarsko-dentystycznych i nauk paramedycznych, w szczególności początkowych lat studiów. Będzie również dobrze służył absolwentom, ponieważ umożliwia przypomnienie sobie anatomii niezbędnej w praktyce klinicznej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?