
Behemot albo Długi Parlament
-
Autor: Hobbes Thomas
- ISBN: 9788367830560
- EAN: 9788367830560
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
- Format: 12.5x19.5cm
- Język: polski
- Seria: BIBLIOTEKA MYŚLI POLITYCZNEJ
- Liczba stron: 368
- Rok wydania: 2024
- Wysyłamy w ciągu: 48h
-
Brak ocen
-
47,44złCena detaliczna: 79,80 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 47,44 zł
x
Pierwsze polskie wydanie dzieła, dzięki któremu łatwiej zrozumieć słynnego Lewiatana. Dialogi o wojnie domowej w Anglii, ukazujące nie tylko przebieg ówczesnych wydarzeń i ich przyczyny, ale także stanowisko Thomasa Hobbesa (1588-1679) w kluczowych sporach tych burzliwych czasów. Doświadczenie tego krwawego konfliktu wpłynęło na jego koncepcje i przyczyniło się do powstania jednej z najważniejszych, najbardziej kontrowersyjnych i dyskutowanych koncepcji ideowo-politycznych w dziejach.
„Zuchwalstwo to kwintesencja demokratycznych zgromadzeń. To bóstwo retoryki i wraz z nim pojawiają się dowody. Który zwykły człowiek, przy tak śmiałych zapewnieniach, nie uznałby, że istnieje duże prawdopodobieństwo tego, o czym został zapewniony?” (fragment Dialogu II)
„Behemot to anty-Lewiatan, będący jego negatywnym odbiciem i zaprzeczeniem. Lewiatan jest monstrum symbolizującym państwo, jego przeciwnik reprezentuje natomiast rewolucję. Behemot symbolizuje zarówno przejęcie władzy przez Parlament, jak i ograniczenie praw króla, jego całkowite konstytucyjne zniewolenie i wreszcie jego śmierć fizyczną w wyniku wojny domowej. Użycie przez Hobbesa figury Behemota jako symbolu siły, która była jedyną władną rzucić wyzwanie temu, z którego siłą nic nie może się równać na ziemi, jest wynikiem rzeczywistego strachu, jaki wzbudzało u niego widmo destrukcji ładu i powrotu już nie do hipotetycznego, lecz jak najbardziej empirycznego stanu natury”. (ze wstępu prof. Tomasza Tulejskiego)