Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
Opis obiektów Układu Słonecznego z podstawowymi danymi, ale także licznymi zdjęciami i schematami. Książka dla uczniów szkoły podstawowej ze spektakularnymi fotografiami.
Jan Heweliusz (1611–1687) od dawna przyciąga uwagę historyków i historyków nauki jako wybitny przedstawiciel astronomii XVII wieku i nietuzinkowy obywatel Gdańska, korespondujący z dworami królewskimi Europy oraz wiodącymi postaciami ówczesnej nauki. Niniejsza biografia przedstawia najważniejsze wydarzenia z jego życia – studencką wędrówkę po Europie, wydania kolejnych imponujących dzieł, naukowe przyjaźnie i kłótnie, zabiegi o możnych mecenasów, tragiczny pożar domu u schyłku życia – na szerokim tle epoki. Uzupełnia je też o wyniki najnowszych badań historycznych, prostując przy okazji kilka błędnych, a powtarzanych z opracowania na opracowanie informacji o życiu Heweliusza.
Chantal Grell jest profesorem historii na Uniwersytecie w Wersalu, specjalizuje się w epoce wczesnonowożytnej. Obecnie koordynuje wielotomowe wydanie korespondencji Heweliusza w ramach międzynarodowego projektu, wspieranego przez Międzynarodową Akademię Historii Nauki (Académie Internationale d’Histoire des Sciences) oraz Polską Akademię Nauk i Polską Akademię Umiejętności pod auspicjami Międzynarodowej Unii Akademickiej (Union Académique Internationale). Kolejne tomy tej edycji ukazują się w belgijskim wydawnictwie Brepols.
Seria LEKSYKON WIEDZY to zbiór bogato ilustrowanych książek o różnorodnej tematyce. Poszczególne tomy zawierają ciekawe informacje na temat otaczającego nas świata. To podręczne źródło wiedzy, które warto mieć w domowej biblioteczce. Zapraszamy do lektury!
Jak wygląda świat z perspektywy mrówki, pojedynczego atomu albo galaktyki?
Czy obserwowalny Wszechświat jest tylko maleńkim pyłkiem, a w każdym atomie kryją się nieskończone Kosmosy tętniące życiem?
Bogato ilustrowana książka prowadzi czytelnika krok po kroku poprzez skale przestrzenne Wszechświata: od najpotężniejszych struktur kosmicznych, przez świat galaktyk, gwiazd, planet, skał, roślin, mrówek, bakterii, struktur komórkowych, związków chemicznych i atomów, aż po pojedyncze cząstki elementarne. Kolejne rozdziały opisują fascynujący świat śpiewów ziemskiej magnetosfery, wielkich kosmicznych eksplozji i mikroskopijnych soczewek mrówczego oka, a towarzyszący tym opisom komentarz dotyka takich kwestii, jak miejsce człowieka we Wszechświecie, istota nauki i granice naszego poznania oraz piękno, jedność i harmonia Natury we wszystkich jej skalach.
Łukasz Lamża - doktor filozofii, specjalizujący się w filozofii przyrody. Zajmuje się kosmologią i astrofizyką, filozoficznymi aspektami tych dyscyplin oraz ich powiązaniami z pozostałymi gałęziami nauki. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książki Granice kosmosu - granice kosmologii (CCPress 2015).
Dlaczego we Wszechświecie odnajdujemy porządek? Czy należy spojrzeć głębiej niż sięgają prawa fizyki, by zrozumieć zadziwiającą kreatywność natury?
Opierając się na odkryciach i teoriach pochodzących z różnych dyscyplin – od matematyki i fizyki przez informatykę i biologię, aż do genetyki i neuronauki – Paul Davies przedstawia prowokacyjną teorię dotyczącą źródła stwórczego potencjału Wszechświata. Autor odchodzi od przestarzałego, Newtonowskiego spojrzenia na rzeczywistość, na rzecz nowego poglądu, w którym w złożonych układach poszukuje się nowych własności, nieobecnych w prostszych strukturach. Prawa fizyki zostają wpisane w przebieg wielkiego kosmicznego „planu”, który jest realizowany wraz z rozwojem wszechświata.
Paul Davies jest profesorem Arizona State University w Tempe. Zajmuje się kosmologią, kwantową teorią pola i astrobiologią. Jest autorem wielu książek, m.in. Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie wszechświata (CCPress 2016).
Warto co jakiś czas oderwać się od codziennych problemów i skierować oczy ku wspaniałym skarbom nieba. Prezentowany album zawiera podstawowe informacje o tym, jak rozpocząć obserwacje nocnego nieba. Szczegółowe opisy konstelacji zilustrowane zachwycającymi fotografiami są zachętą do astronomicznej przygody.
Przełom wieków, to czas ogromnych zmian społecznych i kulturowych, ale także czas zmian w życiu wielu kobiet, które miały ambicje realizowania się na polu naukowym i społecznym. W tym niezwykłym czasie przełomu o swoje marzenia walczą bohaterki książki Pasje i marzenia, a podążając za marzeniami, przełamują stereotyp zgodnie z którym wiele dziedzin życia było dla kobiet – rzekomo – niedostępnych. Bohaterki studiują m.in. filozofię, medycynę, astronomię. Uczestniczą w życiu towarzyskim, mają rodziny, przyjaciół, są zaangażowane społecznie.
To niezwykłe w swojej prawdzie portrety kobiet twardych, odkrywczych, mądrych, z wielką determinacją realizujących swoje marzenia. Pasje i marzenia opisują ich charaktery, emocje, działania.
Wśród bohaterek tej opowieści są, m.in. literatki – Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa, Gabriela Zapolska, artystki – Ada Sari, Helena Modrzejewska czy astronomki – Maria Cunitz i Elżbieta Heweliusz
To książka o tym jak hartem ducha, talentem i praca można budować nowe światy.
Czym dla fizyka jest rzeczywistość?
Dlaczego filozoficzne pytanie o rzeczywistość konfliktuje fizyków?
Czy fizyka potrzebuje nowej filozofii?
Udowodnienie twierdzeń o osobliwościach czasoprzestrzennych przez Stephena Hawkinga i Rogera Penrose'a, posiadające fundamentalne znaczenie dla współczesnej fizyki, często przesłania fakt, że fizycy ci przejawiają radykalnie odmienne sposoby myślenia o tym, czym jest teoria fizyczna i jak odnosi się ona do rzeczywistości, którą fizyk bada. A może teoria to rzeczywistość? Czy jednak rację miał· Albert Einstein twierdząc, że mechanika kwantowa nadal wymaga znaczących poprawek? Te fundamentalne zagadnienia, napędzające konflikt pomiędzy Hawkingiem i Penrose'm o to, jak wyjaśnić kwantową strukturę osobliwości początkowej prezentuje ta książka. Wiele wskazuje bowiem na to, że poszukiwania kwantowej teorii grawitacji wymagać będą większej przebudowy naszego myślenia, niż uzgodnienie matematycznych formalizmów mechaniki kwantowej i teorii względności.
Wojciech P. Grygiel – filozof fizyki, adiunkt w Katedrze Filozofii Przyrody na Wydziale Filo-zoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, członek Centrum Badań Interdyscyplinarnych Kopernika w Krakowie, autor ponad trzydziestu oryginalnych publikacji z zakresu filozoficznych problemów uwikłanych w teorie współczesnej fizyki. Żywo interesuje się również filozoficznymi implikacjami rezultatów osiąganych w naukach kognitywnych.
Kosmos, pierwszy tom serii „Naukowa demolka”, autorstwa Isabel Thomas to książka pełna zabawnych i ekscytujących projektów. Jej kartki można wykorzystać na różne sposoby. Publikację można składać, ciąć, mazać. Słowem, można z nią dowolnie eksperymentować, aby dowiedzieć się wszystkiego o kosmosie!
Dzięki książce można zrobić prawie wszystko, począwszy od marsjańskiego robaka, a na kieszonkowej rakiecie skończywszy. Przystępne instrukcje i barwne ilustracje sprawiają, że nauka jeszcze nigdy nie była tak zabawna.
Miniksiążka maksiwiedza.Mnóstwo informacji o astronomii - galaktykach, gwiazdach, planetach, supernowych i czarnych dziurach - a także fakty z historii podboju kosmosu.Przewodnik po Układzie Słonecznym i odległych zakątkach Wszechświata.Setki zdjęć i ilustracji.Zaskakujące ciekawostki.
Maria Skłodowska-Curie jest pierwszą książką serii Idol o wielkich ludziach, którzy wnieśli wkład do światowej nauki, kultury i sztuki, i którzy mogą być wzorem do naśladowania. Na kanwie biografii wielkiej polskiej badaczki Marii Skłodowskiej-Curie powstała książka, która ma rozbudzać ciekawość świata i pogłębiać wiedzę o jej dokonaniach.Książka zawiera naklejki i propozycje ćwiczeń aktywizujących. Zabawa w naukowca polegać będzie na wypełnianiu różnych poleceń: uzupełnienie tablicy Mendelejewa o pierwiastki odkryte przez SkłodowskąCurie, kompletowanie pracowni naukowca, porządkowanie przyrządów potrzebnych do doświadczeń, uzupełnianie planszy o wymagane informacje. W książce opisany jest eksperyment, który można przeprowadzić w warunkach domowych.
Kim byli lub są tajemniczy budowniczowie piramid na Marsie, pasów startowych na Księżycu, zagadkowych budowli na Wenus?
200 sensacyjnych zdjęć!
Zatajane dowody istnienia w Układzie Słonecznym inteligentnych istot!
Czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie do wiadomości faktu istnienia piramid, obelisków, platform, wielkich murów, ogromnych posągów na powierzchni planet Układu Słonecznego? Sondy kosmiczne sfotografowały i wciąż fotografują wiele takich niezwykłych struktur. Ich zagadka nie doczekała się jeszcze rozwiązania.
• Twarz z Cydonii na Marsie
• Most nad księżycowym Morzem Przesileń
• Księżycowe „markery lotniskowe”
• Marsjańskie Stonehenge
• Stukilometrowy mur na Srebrnym Globie
• Bazy kosmiczne na Marsie
• Tajemnicze formacje na powierzchni Merkurego i Wenus
DAVID HATCHER CHILDRESS to niezależny archeolog i podróżnik
nazywany prawdziwym Indianą Jonesem, jeden z najwybitniejszych
i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych badaczy historii ludzkości.
Jest autorem bestsellerów Geniusz techniki bogów i serii Zaginione
miasta oraz częstym gościem amerykańskich programów telewizyjnych
i radiowych: Fox, NBC, CNN, Discovery, History Channel.
W Archeologii pozaziemskiej odkrywa intrygujące ślady na Marsie,
Księżycu, Wenus, Merkurym, Jowiszu i Saturnie. Ujawnia nieznane
zdjęcia udostępnione przez NASA, dane z amerykańskich i rosyjskich
sond kosmicznych, z obserwacji teleskopowych oraz tajne do niedawna
rezultaty amerykańskich misji na Księżyc i Marsa. I dowodzi, że to
niezbite świadectwa, że poza Ziemią żyły lub żyją istoty inteligentne.
Czy w męskim świecie nauki jest miejsce dla kobiet?Czy miłość może w nim przetrwać?Jesień 1896 roku. Mileva ma dwadzieścia jeden lat i jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczyna studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważa, że jej kalectwo przekreśla szanse na miłość. Postanawia w pełni poświęcić się nauce. Jest nieprzeciętnie inteligenta, ambitna i zamierza wiele osiągnąć. Studiujący z nią Albert zakochuje się w jej niezwykłym umyśle i niedoskonałym ciele. W ich małżeństwie jest miejsce nie tylko na miłość, ale też na wspólną pasję.Kilkanaście lat później świat zachwyca się odkryciami Einsteina. Nikt nie pyta jak ich dokonał, nikt nie wspomina o Milevie.Wciągająca i poruszająca historia żony Einsteina, genialnej fizyczki, której wkład w naukę został zapomniany. Kim była i dlaczego nic o niej nie wiemy?
Oto arcydzieło myśli psychodelicznej, kryształ, w którym przegląda się doświadczenie mistyczne jednego z najwybitniejszych wizjonerów naszych czasów. Oto przenikliwa wizja, której strumień porywa czytelnika w nieznane światy, posiadające swoją własną, niedostępną rozumowi logikę i urzekające piękno. Jak piszą dr Timothy Leary i dr Richard Alpert we wstępie do tej książki:
„Alan Watts jest jednym z najważniejszych reporterów naszej epoki. Posiada intuicyjne wyczucie nowych informacji, jak również najważniejszych problemów i wydarzeń tego stulecia. Dysponuje również werbalnym wyposażeniem poetyckiego filozofa, które pomaga mu nauczać i przekazywać informacje. Oddaje w nasze ręce bodajże najlepszy tekst na temat mistycyzmu ery kosmicznej. [...] Szczególnie ważne jest wydobycie przezeń miłosnych aspektów doświadczenia mistycznego i ich implikacji dla nowych form komunikacji społecznej. Trzymacie w swoich dłoniach niezwykły dokument stworzony ludzką ręką. […] Alan Watts postanowił napisać książkę na temat spraw, których nie można wyrazić za pomocą języka.
Bawi się słowami i traktuje czytelników jak swoich partnerów w tej grze. Słuchajcie. Bądźcie czujni. W tej książce zawarto wiele znakomitych zdań. Znajdziecie tu tuziny fascynujących idei. Jest ich zbyt dużo. Są zbyt skompresowane. Przelatują zbyt szybko. Wypatrujcie ich.”
„Alan Watts w sposób niezwykle przenikliwy, klarowny i piękny opisuje swoje doświadczenia z substancjami zmieniającymi świadomość.” - Contemporary Psychology
„Radosna kosmologia to poruszające wprowadzenie w tematykę dopiero co poznawaną przez ludzkość.” - Newsweek
„Watts jest mistrzem ulotnej, sugestywnej i wyszukanej prozy. Jego styl pisarski jest tak potoczysty, że łatwo przeoczyć wybuchową, radykalną, a nawet rewolucyjną istotę jego przesłania: ego człowieka Zachodu (wywyższająca się jaźń, którą nasza cała cywilizacja starannie zaprojektowała, aby nas wspierać i chronić) po prostu nie istnieje.” - Daniel Pinchbeck, autor Przełamując umysł
Krytyczna edycja przekładu dzieła Jerzego Joachima Retyka Narratio prima pierwszego drukowanego wykładu astronomii heliocentrycznej, napisanego we Fromborku, u boku Mikołaja Kopernika, a wydanego w 1540 roku w Gdańsku.Retyk przeszedł do historii nauki światowej jako jedyny uczeń Kopernika i człowiek, który w decydujący sposób przyczynił się do ukazania światu wydania rewolucyjnego dzieła De revolutionibus (O obrotach) fundamentu nauki nowożytnej.Jeszcze za życia Retyka, bo w 1566 roku ukazało się w Bazylei drugie wydanie De revolutionibus do dzieła Kopernika dołączono tekst jego ucznia, właśnie Narratio prima.Prezentowany tu pierwszy kompletny przekład dzieła Retyka na język polski, autorstwa Ignacego Lewandowskiego, został opatrzony obszernym wstępem i komentarzem przez Jarosława Włodarczyka.*********The First Account of Copernicus' On the Revolutions of the Heavenly SpheresThe first Polish critical edition of Georg Joachim Rheticus' Narratio Prima (First Account), the treatise on heliocentric astronomy, written in Frauenburg (Frombork), where Rheticus spent two years with Copernicus, and published in Danzig (Gdańsk), in 1540. Georg Joachim Rheticus is known in the history of science as the only disciple of Copernicus and the man, who played a vital part in publishing Copernicus' revolutionary work De revolutionibus, which was to become the foundation for modern science.
Czy nie ciekawi Cię wszechświat, którego sam jesteś częścią? Pomyśl o jego tajemnicach i zagadkach, które wydają się nie mieć końca. Czy kiedyś wszechświat przestanie istnieć? Czy jest możliwe, że któregoś dnia Słońce po prostu zgaśnie? Czy jest możliwe, by na którejś z planet było życie? Wulkany na Marsie, pierścienie Saturna, kratery na naszym Księżycu, detronizacja Plutona, szalejąca burza na Jowiszu, która zdaje się nie mieć końca. I ludzie, dzięki którym możliwe jest poznanie zagadek wszechświata. Zapraszamy! Wybierz się w międzyplanetarną podróż i przeżyj przygody naprawdę nie z tej ziemi!
Książka zawiera odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dotyczących planet, gwiazd czy konstelacji. W sposób jasny i prosty wyjaśniamy to, co z pozoru skomplikowane. Pomagają w tym zabawne ilustracje.
Książeczka prezentująca wszechświat w sposób przyjazny dla młodego odbiorcy. Punktem wyjścia jest nasze otoczenie. Stopniowo, jakby kadr po kadrze, oddalając się od otaczającego nas świata, poznajemy wielkość wszechświata. Dzięki temu zabiegowi dziecku łatwiej jest zrozumieć znaczenie takich pojęć jak planeta, gwiazda czy galaktyka.
Niezwykły przewodnik, którym zachwyci się każde dziecko, nie tylko miłośnik astronomii. To książka dla tych wszystkich, których fascynuje rozgwieżdżone niebo.
Wybierz się z nami na wędrówkę po Drodze Mlecznej, poznaj Układ Słoneczny, Gwiazdy i wiele ciekawych zagadnień astronomicznych. Dowiesz się także, z czego jest zbudowany i do czego służy teleskop i że przez zwykłą lornetkę również można dostrzec na niebie wiele magicznych obiektów.
Spójrz w niebo i zachwyć się gwiazdami!
Mówi się, że fakty bywają dziwniejsze od fikcji, a w żadnej dziedzinie nie jest to bardziej trafne niż w odniesieniu do czarnych dziur. Czarne dziury są dziwniejsze niż cokolwiek wymyślonego przez pisarzy science fiction…
Stephen Hawking
Legendarny fizyk bada jedną z największych tajemnic naukowych wszechczasów.
Stephen Hawking od dziesięcioleci fascynuje się zagadką czarnych dziur. Uważa, że jeśli uda się nam zrozumieć wyzwania, jakie stanowią one dla samej natury przestrzeni i czasu, będziemy gotowi odszyfrować najgłębsze sekrety wszechświata. W swojej najnowszej książce Hawking z podziwu godną naukową żarliwością dokonuje podsumowania dotychczasowej wiedzy na temat czarnych dziur, zadaje pytania, które czekają na empiryczne odpowiedzi i snuje hipotetyczne rozważania na temat funkcjonowania tego kosmicznego fenomenu.
„Hawking posiada naturalny dar nauczania, a dzięki jego dobrodusznemu humorowi i zdolności do zilustrowania złożonych problemów fizyki za pomocą analogii z codziennego życia fenomen czarnych dziur staje się zrozumiały dla każdego”.
THE NEW NEW YORK TIMES
„Arcykapłan fizyki, jeden z nielicznych teoretyków, którzy zbliżają się do poznania choć w zarysie zamysłu Boga".
LOS ANGELES TIMES
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?