Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
Seria książek edukacyjnych dla młodszych dzieci. Tworzą ją cztery niezwykłe przewodniki odkrywające tajemnice kosmosu i przyrody naszej planety. Książki pełne są zachwycających fotografii i rysunków oraz zaskakujących faktów i ciekawostek. Krótkie, przystępnie napisane teksty ułatwią młodym czytelnikom zrozumienie zagadnień.
Publikacja złożona z tekstów prezentujących problem zanieczyszczenia świetlnego w podejściu interdyscyplinarnym (astronomicznym, ekologicznym, edukacyjnym i infrastrukturalnym), będących pokłosiem I Ogólnopolskiej Konferencji na ten temat, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim w 2013 roku. Teksty można podzielić na trzy bloki tematyczne. Pierwszy służy wyjaśnieniu znaczenia światła i zdefiniowaniu zjawiska zanieczyszczenia świetlnego wraz z opisem metod jego pomiaru. Drugi ukazuje wpływ zanieczyszczenia świetlnego na organizmy żywe: autorzy kolejnych artykułów analizują ekologiczne i biologiczne konsekwencje tego zjawiska dla roślin i zwierząt oraz wskazują istotne zmiany w fizjologii i zachowaniu organizmów (w tym na modyfikacje powiązań biocenotycznych) oraz proponują konkretne rozwiązania. Ostatni blok tematyczny omawia korzyści związane z zakładaniem tzw. parków ciemnego (gwiaździstego) nieba. Publikacja adresowana jest do studentów i pracowników naukowych wydziałów astronomii i ochrony środowiska oraz miłośników astronomii i ekologii, a także do osób zatrudnionych w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska i rozwój infrastruktury technicznej oraz w organach samorządowych.
Czy nowoczesny, naukowy światopogląd wyklucza religijność i czyni z niej zabobon?
Jak ma się biblijny opis stworzenia do około czternastu miliardów lat historii wszechświata i ewolucyjnego pochodzenia ciała i umysłu człowieka?
To pytania, jakie przed sobą muszą postawić nie tylko naukowcy, filozofowie i teologowie. Stawia je każdy, kto racjonalnie podchodzi do swojej wiary, czyli prawdę o Bogu i świecie próbuje odczytać zarówno w Księdze Pisma Świętego, jak i Księdze Przyrody.
Książka ta jest praktycznym, podstawowym kursem z teologii stworzenia, filozofii nauki, kosmologii i teorii ewolucji. Polecamy ją wszystkim osobom religijnym, borykającym się z problemami z pogodzeniem swojej wiary z naukowym obrazem świata, a także tym, którzy są przekonani, że w XXI wieku religia jest wyłącznie zabobonem. Być może argumentacja zawarta w tej książce przekona ich, że nie ma zasadniczej sprzeczności pomiędzy prawdami teologii, a prawdami nauk przyrodniczych.
Stworzenie i początek Wszechświata. Teologia – Filozofia – Kosmologia została napisana między innymi z myślą o katechetach, jako pomoc dydaktyczna w nauczaniu przez nich religii uczniów wszystkich klas szkół podstawowych, gimnazjów i pogimnazjalnych.
Ks. Prof. Michał Heller - duchowny katolicki, członek Papieskiej Akademii Nauk oraz Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Wykładowca Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i Instytutu Teologicznego w Tarnowie. W 2008 roku, jako jedyny Polak, uhonorowany Nagrodą Templetona za wnoszenie „wyjątkowego wkładu w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej”. Nakładem CCPress ukazały się między innymi: Filozofia kosmologii (2013); Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (2013); Granice nauki (2014).
Ks. dr hab. Tadeusz Pabjan - ksiądz katolicki diecezji tarnowskiej, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie filozofii, adiunkt w katedrze filozofii na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie, UPJPII w Krakowie; kierownik katedry filozofii na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie, UPJPII w Krakowie; członek Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych przy UPJPII w Krakowie; członek redakcji czasopisma Zagadnienia Filozoficzne w Nauce; członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, autor książki Niedomknięty bilans wszechświata (CCPress 2014)
Czy da się racjonalnie opisać Wszechświat? Czy nauka może mówić o czymś, czego nie da się i nigdy nie będzie dało zaobserwować? Jaki jest związek pomiędzy pierwszymi ułamkami sekund Wszechświata a gatunkiem ludzkim?
Kosmologia stanowi współcześnie dojrzałą naukę, ufundowaną na wysokiej jakości obserwacjach oraz solidnej podstawie teoretycznej. Obraz ten zaczyna się jednak załamywać w miarę posuwania się ku najwcześniejszym chwilom istnienia Kosmosu, kiedy to krok po kroku, niepostrzeżenie, stosowane przez nas metody i pojęcia naukowe przestają poprawnie funkcjonować. Rozsądek nakazywałby milczenie, ale kosmolodzy z każdym rokiem posuwają się dalej w próbie wyjaśnienia… wszystkiego. Obserwatorowi z zewnątrz trudno jest czasem zrozumieć, gdzie kończy się solidna nauka, a zaczyna inspirowana nią fantazja. Celem tej książki jest przybliżenie Czytelnikowi, czym jest Kosmos oraz czym jest kosmologia w kontekście jednej z wielkich współczesnych hipotez próbujących wyjaśnić najbardziej ogólne własności naszego Wszechświata – kosmologicznego doboru naturalnego Lee Smolina. Jest to pierwsze w języku polskim tak wyczerpujące przedstawienie tej teorii, wzbogacone ponadto o komentarz filozoficzny, dotyczący miejsca człowieka w nauce o Wszechświecie, roli praw przyrody i granicom obserwacji oraz organicznej jedności świata. Książka napisana jest przystępnym, ale i precyzyjnym językiem.
Istotne jest, żeby w obliczu dziwności Kosmosu i kosmologii zachować umysł jednocześnie trzeźwy i otwarty. Z jednej strony warto wiedzieć, które propozycje należą do solidnej, dobrze potwierdzonej kosmologii obserwacyjnej, a które do spekulatywnego marginesu nauki. Z drugiej strony powinniśmy się jednak spodziewać, że z każdym kolejnym odkryciem świat będzie się okazywać coraz to dziwniejszy. Na granicach poznania musi być dziwnie… Z umysłem jednocześnie trzeźwym i otwartym – przyjrzyjmy się więc z bliska granicom Kosmosu i granicom kosmologii. /Fragment wstępu/
Łukasz Lamża – doktor filozofii, specjalizujący się w filozofii przyrody. Zajmuje się kosmologią i astrofizyką, filozoficznymi aspektami tych dyscyplin oraz ich powiązaniami z pozostałymi gałęziami nauki. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książki Przekrój przez Wszechświat (CCPress 2014).
Wszechświat składa się z rozległych pustych przestrzeni oraz wielu miliardów galaktyk i gwiazd. Galaktyki są ze sobą połączone i dlatego wszechświat wygląda jak gigantyczna pajęcza sieć. Słońce, Ziemia, Księżyc i wszystkie planety są częścią wszechświata.Ta bogato ilustrowana seria z pewnością zachwyci młodych czytelników. Ciekawie opracowane informacje, ciekawostki i fascynujące fakty przybliżą wiele zagadnień dotyczących otaczającego nas świata. Czytaj i odkrywaj kolejne tajemnice.W serii Odkrywanie świata: Owady i pająki, Koty i kocięta, Świat dinozaurów, Psy i szczenięta, Zwierzęta zagrożone wyginięciem, Mój pierwszy atlas, Konie i kuce, Ludzkie ciało, Rekiny, Ziemia, Młode zwierzęta, Zwierzęta hodowlana, Kosmos, Wieloryby, Rekordy sportowe, Leksykon zwierząt, samochody, Rekordziści wśród zwierząt, samoloty bojowe, Piraci i rabusie, Siedem cudów świata, Węże, Wikingowie, Wulkany i trzęsienia Ziemi, Wielkie budowle i pojazdy, Huragany i tornada, Odkrycia i Wynalazki, Opowieści biblijne: Nowy Testament, Opowieści biblijne: Stary Testament.
Poznaj fascynujący świat planet oraz gwiazd i zacznij swoją astronomiczną przygodę! Z poradnika dowiesz się, jak zbudować pierwsze własne obserwatorium astronomiczne i rozpocząć obserwację Księżyca, Słońca, planet oraz gwiazd w poszczególnych porach roku. Dowiesz się, czym charakteryzują się komety i meteory, co to jest siódmy kontynent Ziemi i jakie są typy mgławic.
Specjalnie opracowany rozdział zawiera najpopularniejsze pytania wraz z odpowiedziami eksperta. Dzięki temu odkryjesz, jak ewoluował wszechświat, co to jest czarna dziura, jakie są aktualne i przyszłe zadania sond kosmicznych. Dołącz do grona aktywnych obserwatorów nieba.
Dlaczego poradnik trafia w SAMO SEDNO?
- podpowiada, jak dobrać odpowiedni sprzęt, by zacząć przygodę z astronomią
- uczy, jak krok po kroku obserwować najciekawsze zjawiska na niebie
- prezentuje praktyczne wskazówki oraz ciekawostki, które zainteresują każdego zapalonego obserwatora (np. Jak powstał księżyc? Kiedy i jak zgaśnie Słońce? Jaki będzie kres naszej planety? Jaką przyszłość mają farmy teleskopów? Dlaczego widać stale tę samą stronę księżyca? Jakie odkrycie A. Wolszczana zostało zaliczone do 16 najważniejszych odkryć w dziedzinach fizyki i astronomii?)
- zawiera szczegółowe tabele porządkujące np. dane o planetach Układu Słonecznego czy najbliższych zaćmieniach Księżyca
- jest wzbogacony o wartościowe dodatki, takie jak słowniczek najważniejszych pojęć, mapy z zaznaczonymi obiektami nieba, rysunki wyjaśniające działanie urządzeń, kolorowe zdjęcia
W nowej edycji:
- uaktualnienie danych w tabelach dotyczących zaćmień Słońca i Księżyca, podstawowe dane fizyczne planet Układu Słonecznego
- aktualne dane o Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii, teleadresowe polskich planetariów, obserwatoriów, instytutów i centrów astronomicznych, centrów i ogrodów nauki oraz interaktywnych wystaw o nauce i technice
Skorzystaj z rad doświadczonego obserwatora nieba – odkryj tajemnice kosmosu!
O autorze:
Przemysław Rudź – członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, zapalony obserwator nieba, pasjonat z wieloletnim doświadczeniem o popularyzator wiedzy o astronomii. Autor kilku książek z tej dziedziny.
Seria Ilustrowana Encyklopedia jest doskonałą skarbnicą wiedzy, która pozwala młodym czytelnikom kształtować i rozwijać naukowe podejście do otaczającego świata.
Czy wiesz, gdzie mieszkasz? Czy na pewno znasz swój adres? Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że twoim miejscem zamieszkania jest Ziemia, trzecia planeta od Słońca w galaktyce zwanej Drogą Mleczną? Ta książka to wyprawa w przestrzeń kosmiczną. Podróż zaczyna się na Słońcu, a kończy w najdalszych częściach Układu Słonecznego. Dzięki niej dowiesz się kilku interesujących rzeczy o małym wycinku niezwykłej przestrzeni kosmicznej, który jest naszym domem.
Przewodnik odsłania fascynujące tajemnice nieba, gwiazd i planet. Stara się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących zagadkowego kosmosu. Skierowany jest zarówno do początkujących astroamatorów, jak i doświadczonych znawców tematu. Ci pierwsi dowiedzą się, co zrobić, by dobrze obserwować niebo, jakich instrumentów używać, na co zwracać uwagę i gdzie najlepiej prowadzić eksploracje. Dla profesjonalnych badaczy nieba przewodnik może stanowić doskonałą pomoc ułatwiającą uporządkowanie wiedzy astronomicznej, a także źródło praktycznych wskazówek.
Obok gruntownego i przejrzystego opisu zagadnień astronomicznych przewodnik zawiera atrakcyjne dodatki: przypomnienie astronomicznych osiągnięć starożytności i powiązań mitologii z astronomią, ciekawostki dotyczące początku i końca Wszechświata, podróży międzygwiezdnych czy pochodzenia życia na Ziemi.
Czym różni się montaż azymutalny od paralaktycznego, co potrafi Teleskop Kosmiczny Hubble'a, gdzie będzie można podziwiać najbliższe zaćmienia Słońca, jak rozpoznać na niebie Warkocz Bereniki, kiedy nastąpi koniec Wszechświata - odpowiedzi na te pytania i wiele więcej w książce, która zmieści się w kieszeni.
W przewodniku m.in.:
* szczegółowe informacje o 46 gwiazdozbiorach
* rady, jak zbudować własny, amatorski teleskop i wskazówki co do samodzielnej obserwacji nieba
* opisy przyrządów astronomicznych – od lornetki do potężnych teleskopów
* biogramy słynnych astronomów – od Hipparcha do Aleksandra Wolszczana
* kolorowe fotografie, rysunki i schematy Księżyca, galaktyk, komet, meteorów i innych obiektów
* ciekawostki i najnowsze odkrycia z astronomii
Publikacja dla wszystkich miłośników gwiazd, która zabiera w podróż po najciekawszych zakątkach Wszechświata. Autorem książki jest Przemysław Rudź – członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, aktywny obserwator nieba, od wielu lat z pasją zgłębiający tajniki astronomii.
Dzięki tej książeczce dzieci mogą więcej dowiedzieć się o tajemnicach wszechświata. Ta ekscytująca publikacja zawiera gotowe elementy do układania trójwymiarowego modelu, przez co sprawi, że dziecko będzie godzinami świetnie się bawiło. Zachwyci je konstruowanie i poznawanie tajemniczych zakamarków wszechświata. Książka jest pomyślana w taki sposób, by rozwijać wyobraźnię, kreatywność oraz zdolności manualne najmłodszych. Błyszczące planety z pewnością przypadną im do gustu. Ten wielobarwny model można składać wiele razy, dlatego książka z pewnością posłuży wam przez długi czas.
Zastanawiałeś się zapewne, co robi czas, kiedy ty śpisz, dlaczego leczy rany i szczęśliwi go nie liczą? Jak nazywał się pierwszy na świecie czasomierz i w jaki sposób działają zegary wodny i ogniowy?
Sensacyjna w świetle rozpowszechnionego przekonania o „globalnym ociepleniu” książka Fritza Vahrenholta, niemieckiego specjalisty od ekologicznej energii, i Sebastiana Lüninga, niemieckiego geologa, nie tylko obala ten najnowszy mit, lecz także demaskuje manipulacje usiłujących narzucić go opinii publicznej. Vahrenholt, były minister ochrony środowiska w Hesji, a obecnie jeden z dyrektorów RWE, przeprowadził we współpracy z Lüningiem swoiste naukowe śledztwo, tropiąc grube nadużycia w doborze i interpretacji danych dokonywane przez zwolenników tezy, że główną przyczyną stałego wzrostu globalnej temperatury jest emisja dwutlenku węgla. Okazuje się, że nie „główną przyczyną” ani nie „stałego”. Od 2000 roku średnia temperatura na Ziemi nie rośnie, a w długim okresie mierzonym dekadami, stuleciami czy mileniami za zmiany temperatury odpowiada aktywność Słońca. Tysiąc lat temu Grenlandia (jak wskazuje sama nazwa) była zieloną krainą, a biegun północny był wolny od lodu. Naturalny cykl aktywności Słońca i związaną z nią rolę promieniowania kosmicznego skrzętnie się ukrywa, a dane klimatyczne ekstrapoluje się w sposób rysujący apokaliptyczną przyszłość. Rzetelność naukowa popada w konflikt z – uzasadnionym skądinąd – interesem politycznym: z dążeniem do ograniczenia emisji CO2 za wszelką cenę. Śledząc detektywistyczne tropienie przez autorów prawdy ukrywanej tam, gdzie powinna ona być najbardziej jawna: w nauce, czytelnik dowie się przy okazji mnóstwa rzeczy o klimacie Ziemi i jego historii, a wiedza ta, jak wynika z lektury Zimnego Słońca, może się okazać bardzo przydatna w praktyce.
"Układ słoneczny" zabiera czytelnika w podróż na Księżyc, Marsa, do planet zewnętrznych i wreszcie za pomocą wspaniałej aplikacji pięknych obrazów. Czytelnicy poznają historię eksploracji Księżyca, problemów, które napotykają przyszłe kolonie na Marsie i dziesiątki innych ciekawych wyzwań, które stoją przed rzeszą naukowców.?
Album Kosmos jest zaproszeniem do pasjonującej wyprawy po najwspanialszych skarbach, jakie odkrywa przed nami gwiezdny firmament. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i dać się ponieść narracji, by poczuć w sobie zew odkrywcy świadomego piękna natury. Żyjąc w coraz bardziej zwariowanym świecie, bez chwili wytchnienia i relaksu, oderwania od wszechobecnego zgiełku i w pogoni za nieuchwytnym, współczesny człowiek rzadko ma okazję zastanowić się nad tym, kim właściwie jest i jakie miejsce przygotowała mu natura w wielkiej kosmicznej układance. Tylko nieliczni dostrzegają, że świat orbitujących ciał niebieskich i ogromnych liczb, które uczą dystansu do codzienności, jest bardzo blisko, wręcz na wyciągnięcie ręki. W dodatku Wszechświat udostępnia swe skarby każdemu człowiekowi za darmo, nie trzeba należeć do elitarnego grona naukowców, a wbrew pozorom nawet nieuzbrojony w teleskop wzrok bez problemu wystarcza, aby rozpocząć wspaniałą przygodę - wędrówkę po rozgwieżdżonym firmamencie. Izaak Newton powiedział kiedyś, że ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Biografia pierwszej kobiety - astronom, Elżbiety Heweliusz, która w czasach, kiedy kobiety zajmowały się domem i dziećmi, pracowała naukowo badając gwiazdy wraz ze swym mężem , Janem Heweliuszem. Tekst znanej autorki książek biograficznych dla młodzieży, Anny Czerwińskiej Rydel niesztampowo zilustrowany przez Martę Ignerską. Dzięki jej niezwykłemu projektowi graficznego książka posiada podwójną narrację - ta sama historia opowiedziana jest dwa razy , najpierw tekstem , potem obrazem.
Książeczka jak torebeczka! Gdy się wybieram na wycieczkę, na spacer, do dziadków albo do Pana doktora, moja ulubiona książeczka koniecznie chce iść ze mną! Wtedy po prostu rozkładam jej okładkę, a ona – hokus pokus! – od razu zamienia się w wygodną do niesienia torebkę. W serii: 18 książek edukacyjnych ze świata kosmosu, zwierząt, roślin, liczb i rekordów.
Książeczka jak torebeczka! Gdy się wybieram na wycieczkę, na spacer, do dziadków albo do Pana doktora, moja ulubiona książeczka koniecznie chce iść ze mną! Wtedy po prostu rozkładam jej okładkę, a ona – hokus pokus! – od razu zamienia się w wygodną do niesienia torebkę. W serii: 18 książek edukacyjnych ze świata kosmosu, zwierząt, roślin, liczb i rekordów.
Opis wszystkich planet i gwiazdozbiorów widocznych z ziemi. Jasny i zwięzły, sprzyja szybkiej identyfikacji. Doskonały przewodnik dla początkujących i zaawansowanych obserwatorów nieba.
To jedna z nielicznych encyklopedii, którą można czytać, tak jak inne książki, strona po stronie - ponieważ ma układ tematyczny, a nie alfabetyczny i napisana jest przystępnym językiem, który zastąpił tradycyjnie skrótowy język haseł encyklopedycznych.
Obejmuje działy:
Wszechświat
Ziemia
Życie
Rośliny
Zwierzęta
Człowiek
Matematyka
Fizyka
Chemia
Metrologia
Czas
Stanowi spotkanie z naukami ścisłymi w pigułce
Bogato ilustrowana i wyposażona w kilkaset tabel i zestawień.
Adresowana do uczniów, zarówno gimnazjum jak i liceum - powinna rozbudzić ciekawość i chęć zgłębiania wiedzy przyrodniczej, ale również do rodziców narażonych na dziesiątki zaskakujących pytań swoich dzieci.
Stanowi też znakomite źródło wiadomości i ciekawostek dla osób organizujących konkursy i gry o tematyce naukowej.
Do książki dołączona jest płyta DVD z encyklopedią, wzbogacona o animacje, interakcje, filmy, aktywne schematy, osie czasu, wykłady multimedialne (Wielki Wybuch, Początki życia, Skale Wszechświata itp.)
Czy rozpoznajesz gwiazdy na niebie? Ten przewodnik pokaże Ci najważniejsze gwiazdy i planety. Dowiesz się, czym różnią się od siebie i co je charakteryzuje. Zobaczysz, jak rozpoznawać gwiazdozbiory.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?