Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
Podziwiaj planety Układu Słonecznego, wybuchające gwiazdy, niezwykłe komety i planetoidy; dowiedz się, jak powstają czarne dziury.Gromadź informacje, które pomogą ci obserwować nocne niebo, korzystaj z zamieszczonych w książce szczegółowych map.Przed tobą zachwycający obraz Wszechświata zrekonstruowany dzięki najnowszych osiągnięciom wybitnych astronomów pracujących w ośrodkach naukowych na całym świecie, a także zdjęciom nadsyłanym przez sondy kosmiczne z różnych zakątków Galaktyki. Każdy astronom amator znajdzie tu mnóstwo praktycznych rad i niezbędnych informacji.
Jakie miejsce w fizyce i kosmologii zajmują spekulacje?
Czy teoria wszystkiego jest oryginalnym pomysłem współczesnych naukowców?
W jakim stopniu nauki fizyczne to wyłącznie suche fakty, ścisłe matematyczne wzory
i sterylne eksperymenty?
Wielkie spekulacje to książka, w której wraz z autorem odbywamy fascynującą wędrówkę poprzez historię idei fizycznych od czasów rewolucji naukowej do dzisiaj. Jest jednym z niewielu dzieł, dzięki któremu możemy śledzić powstawanie koncepcji dotyczących opisu świata i wszechświata w perspektywie historycznej. Kolejne rozdziały to wielkie, choć czasem chybione, kroki ludzkości na drodze do głębszego zrozumienia mechanizmów przyrody. Autor porusza także kwestie dotyczące granicy pomiędzy nauką a pseudonauką oraz roli, jaką odgrywa filozofia i aspekty pozanaukowe w kształtowaniu światopoglądu autorów wielkich koncepcji naukowych.
Helge Kragh jest duńskim historykiem nauki i profesorem Uniwersytetu Aarhus, gdzie pracuje w Centrum Badań Naukowych. Studiował matematykę i fizykę na Uniwersytecie Kopenhaskim oraz Uniwersytecie w Rotskilde. Obecnie prowadzi badania z zakresu historii nauki oraz filozofii nauki. Jest autorem ponad ośmiuset publikacji naukowych oraz książek popularnonaukowych.
Przyrodnikiem może zostać każdy, kto z błyskiem w oku zafascynowany patrzy na świat jak na wielki i piękny kalejdoskop zdarzeń ofiarowany człowiekowi przez naturę. Jest to tym bardziej wyniosłe, że sam jest jego rozumnym elementem. Tematem przewodnim książki jest niebo rozumiane w szerokim sensie przyrodniczym. Po pierwsze, niebo i zjawiska na nim zachodzące bezpośrednio ponad naszymi głowami, a więc pogoda i klimat, atmosfera ziemska, rodzaje chmur, cyklony tropikalne i tornada. Po drugie, niebo jako odległy świat mgławic, galaktyk, planet, komet i planetoid. Przy okazji tych rozważań pojawiają się też interesujące wątki poboczne, poszerzające treść o zagadnienia dotyczące budowy wewnętrznej Ziemi i jej skomplikowanej historii geologicznej, zmian fauny i flory w odległych epokach, koncepcji antropogenicznych i naturalnych zmian klimatu.
Autorzy tej książki omawiają różne aspekty praktycznej obserwacji nieba w sposób przystępny i niewymagający fachowej wiedzy. Dzięki temu początkujący astroamatorzy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z gwiazdami, znajdą w niej wiele ciekawych informacji, porad, wskazówek i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Książka zawiera to wszystko, czego potrzebuje stawiający pierwsze kroki miłośnik astronomii, by móc cieszyć się nowym hobby.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat naukowcy przekonali się, że dwa nieuchwytne składniki naszego Wszechświata – ciemna materia i ciemna energia – nie tylko stanowią jego większą część, ale także kształtują jego losy. „Jądro ciemności” to wciągająca opowieść o gromadzeniu dowodów przemawiających za powszechnie dziś przyjętym modelem kosmologicznym Lambda-CDM (Lambda- Cold-Dark-Matter), napisana przez jednego z pionierów badań na tym polu. Jeremiah Ostriker w przystępny i wnikliwy sposób opowiada o postępach w badaniach nad ciemną materią i energią, a także wyjaśnia, jakie kwestie wciąż pozostają niewyjaśnione i w jaki sposób naukowcy mierzą się z pytaniami o pochodzenie i naturę ciemnej materii i ciemnej energii.
„Jądro ciemności” to jasny i dogłębny opis najnowszych, zaskakujących osiągnieć w badaniach Wszechświata i kwestii, które wciąż pozostają dla nas tajemnicą. Ostiker i Mitton mają nie tylko ogromną wiedzę, ale i wyśmienity styl.
Martin Rees, Master of Trinity College, University of Cambridge, Astronomer Royal
Jeremiah P. Ostiker jest astrofizykiem i profesorem astronomii na Columbia University. Pracował na Princeton University, kształcił się natomiast na Harwardzie, University of Chicago i University of Cambridge. Jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w badaniach nad ciemną materią.
Simon Mitton jest astronomem i pisarzem. Pracuje w St. Edmund’s College, University of Cambridge.
"Samotna planeta" to krótka historia o powstaniu świata i miejscu naszej planety w Układzie Słonecznym. Książka przenosi nas w daleką przeszłość, pokazując, jak przypuszczalnie mogło wyglądać tworzenie się warunków do rozwoju życia na Ziemi. Mimo prowadzonych od dawna badań naukowych dotyczących jej rozwoju, jak dotąd nie udało się jeszcze tego wyjaśnić. Autor sądzi, że mogło to wyglądać zupełnie inaczej, niż jest to powszechnie nam przedstawiane.
Jak zmieniała się Ziemia? Dlaczego w porównaniu do innych planet tylko na niej występuje życie? Dlaczego jest dla nas tak ważna i musimy o nią należycie zadbać? Na te i inne pytania odpowiada tekst Ryszarda Prościńskiego. Autor przestrzega nas także przed globalną katastrofą ekologiczną, która przy obecnym „używaniu” planety może niebawem nam zagrozić…
Jak powstał nasz Układ Słoneczny? Na czym polega zaćmienie Słońca? Co to jest supernowa?
Oto przykładowe pytania, na które młody czytelnik znajdzie odpowiedź w tej książce. Zawarte w niej wiadomości wyjaśniają na przykład, czym był Wielki Wybuch i do czego doprowadził, a także pozwalają zrozumieć najbardziej skomplikowane zjawiska astronomiczne.
Dzięki opisom planet, meteorów, gwiazd czy znaków zodiaku bezkresne niebo okaże się mniej zagadkowe, a kosmos o wiele bliższy i wyjątkowo pasjonujący.
Pierwsza polska krytyczna edycja dzieła Jerzego Joachima Retyka Narratio prima (Relacja pierwsza) – pierwszego drukowanego wykładu astronomii heliocentrycznej, napisanego w Lubawie i we Fromborku, u boku Kopernika, a wydanego w 1540 roku w Gdańsku. Jerzy Joachim Retyk przeszedł do historii nauki światowej jako jedyny uczeń Mikołaja Kopernika i człowiek, który w decydujący sposób przyczynił się do wydania rewolucyjnego dzieła De revolutionibus (O obrotach) – fundamentu nauki nowożytnej. Retyk odegrał też kluczową rolę przy przekonaniu Kopernika, aby ten opublikował De revolutionibus, i przy przygotowaniu tekstu do druku. Ostatecznie to Retyk zawiózł rękopis swego mistrza do norymberskiego drukarza i nadzorował pierwsze etapy druku. Jeszcze za życia Retyka, bo w 1566 roku ukazało się w Bazylei drugie wydanie De revolutionibus – do dzieła Kopernika dołączono tekst jego ucznia, właśnie Narratio prima.
Prezentowany tu pierwszy kompletny przekład dzieła Retyka na język polski, autorstwa Ignacego Lewandowskiego, został opatrzony obszernym wstępem i komentarzem przez Jarosława Włodarczyka.
Prof. dr hab. Ignacy Lewandowski, filolog klasyczny związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badacz literatury rzymskiej i jej recepcji w Polsce. Spod jego pióra wyszły polskie przekłady rzymskich historyków: Florusa, Justynusa, Eutropiusza, Aureliusza Wiktora, Ammiana Marcellina, a także autorów średniowiecznych, Pawła Diakona czy anonimowej Żeglugi świętego Brendana.
Prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk pracuje w Instytucie Historii Nauki PAN w Warszawie i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Bada dzieje dawnej astronomii oraz związki nauk ścisłych z kulturą różnych epok. Jest redaktorem naczelnym serii "?Studia Copernicana"?.
Przystępniejsza wersja klasyki literatury popularnonaukowej
Bardziej zwięzła
Ilustrowana
Uzupełniona o najnowsze wyniki badań
Krótka historia czasu, światowy bestseller Stephena Hawkinga, weszła do kanonu literatury popularnonaukowej. Do jej sukcesu przyczyniły się zarówno renoma autora, jak i zagadnienia, którymi się w książce zajmuje: natura przestrzeni i czasu, rola Boga w akcie stworzenia, historia oraz przyszłość wszechświata. Czytelnicy wielokrotnie zwracali uwagę profesorowi Hawkingowi na trudności ze zrozumieniem niektórych spośród najbardziej istotnych koncepcji omawianych w jego książce.
Takie też były przyczyny powstania Jeszcze krótszej historii czasu - dążenie autora do uczynienia jej zawartości bardziej przystępnej dla czytelników, a także uzupełnienie o najnowsze obserwacje oraz odkrycia naukowe.
Niniejsza książka jest wprawdzie w najbardziej dosłownym sensie "krótsza", lecz niektóre spośród głównych zagadnień są w rzeczywistości potraktowane bardziej szczegółowo niż pierwotnie, pominięto natomiast pewne czysto techniczne zagadnienia, takie jak choćby matematyka chaotycznych warunków brzegowych. Jednak niektórym spośród bardziej popularnych zagadnień - między innymi teorii względności, zakrzywieniu czasoprzestrzeni, teorii kwantowej - które były trudne do zrozumienia, ponieważ były porozrzucane w różnych częściach książki, poświęcono osobne rozdziały.
Zmiany te pozwoliły autorom rozwinąć szczególnie interesujące tematy, jak również włączyć do książki wyniki bieżących badań, od najnowszych odkryć w teorii strun po fascynujące osiągnięcia w poszukiwaniach jednolitej teorii wszystkich sił natury. Podobnie jak poprzednie wydania książki - a może nawet w większym stopniu - Jeszcze krótsza historia czasu będzie dla niespecjalistów przewodnikiem po aktualnych tematach badań, odkryciach oraz poszukiwaniach tajemnic natury i sekretów kryjących się w zakamarkach przestrzeni i czasu.
Tekst uzupełnia trzydzieści siedem kolorowych ilustracji, które czynią z Jeszcze krótszej historii czasu równie wartościową pozycję literatury popularnonaukowej, jak jej poprzedniczka.
Wielkościami fizycznymi nazywamy cechy charakterystyczne ciał i zjawisk. Wielkości fizyczne dzielimy na wektorowe i skalarne. Wielkość skalarna jest to większość, którą definiujemy jedną liczbą. Dla zdefiniowania wektora należy podać jego punkt przyłożenia, długość, kierunek i zwrot. Wielkości podawane w fizyce dzieli się na podstawowe i pochodne. Wielkościami podstawowymi są wielkości, które w danym układzie przyjęto jako niezależne od siebie, i przy użyciu których wyraża sie wzorami definiującymi wielkości pochodne. Wymiarem wielkości nazywa się wyrażenie, które przedstawia wielkość z danego układu w postaci iloczynu wielkości podstawowych tego układu w określonych potęgach ze współczynnikiem liczbowym, przyjętym jako równy jedności. Wartość określonej wielkości fizycznej jest to wielkość wyrażona iloczynem liczby i jednostki miary.
Ilustrowany Atlas WszechświataRozgwieżdżone niebo towarzyszy człowiekowi od zawsze. Czyni to astronomię jedną z najstarszych znanych ludzkości nauk. Samotnego astronoma, który w ciszy obserwuje przez lunetę statyczne i niezmienne niebo, zastąpiły dziś setki uczonych, którzy za pomocą gigantycznych teleskopów, rozmieszczonych zarówno na Ziemi, jak i daleko ponad jej atmosferą, obserwują niezwykle dynamiczny obraz zmieniającego się kosmosu.Skąd się biorą pływy morskie? Ile księżyców ma Jowisz? Czym są pierścienie Saturna? Dlaczego sztuczne satelity nie spadają? To wiemy ze szkoły. Współczesna astronomia zmusza nas jednak do postawienia sobie pytań znacznie bardziej skomplikowanych. Czym jest czarna dziura? Co to jest gwiazda neutronowa i czym właściwie jest pulsar? Czym są galaktyki i dlaczego część z nich nazywamy aktywnymi? Co to są supernowe? Jak działa radioteleskop i co obserwuje? Jak daleko jest do najbliższej planety pozasłonecznej?Ilustrowany atlas Wszechświata odpowiada na te i wiele innych, równie fascynujących pytań. Dziesiątki kolorowych zdjęć i ilustracji pobudzają wyobraźnię i zachęcają do dalszej lektury. Astronomia to jednak nauka ścisła, której fundamentem są fakty i liczby. To one pokazują różnorodność Wszechświata i jego ogrom. Atlas przedstawia rzetelne dane, prezentując typowe skale czasowe, odległości, rozmiary i inne ciekawe wielkości, które tłumaczą, jakie bogactwo kryje niebo nad nami.Książka przekazuje solidną naukową wiedzę, nie ograniczając się do klasycznych tematów. Czytelnik poznaje podstawy naukowe, dowiadując się także, jak stosować wiedzę w praktyce. Poznaje planety i gwiazdy, komety i meteoroidy, odległe galaktyki i czarne dziury, pulsary oraz gwiazdy neutronowe, a jednocześnie uczy się czytania map nieba, podstaw nawigacji i amatorskich obserwacji astronomicznych. Dowiaduje się, jak zbudowane są: Słońce, komety i kwazary, a także jakich narzędzi używają dziś astronomowie, aby zdobywać tę wiedzę. Całości dopełnia zestaw faktów i liczb oraz słownik najważniejszych pojęć, które podsumowują i uzupełniają zdobytą wiedzę.
Odkrywanie nieba to zajęcie dla amatorów kosmicznej przygody w każdym wieku. Zmieniające się położenia konstelacji dostarczają obserwatorom wrażeń przez cały rok. Znany popularyzator astronomii, Przemysław Rudź, opisuje w poradniku 59 gwiazdozbiorów – ich historie, cechy oraz najważniejsze gwiazdy i obiekty znajdujące się w ich zasięgu. Szczegółowe mapy nieba ułatwią zlokalizowanie gwiazd na niebie w poszczególnych miesiącach, a treści zawarte we wstępie przygotują do obserwacji nieba.
Najodważniejsza hipoteza współczesnej fizyki teoretycznej.
W swojej książce Max Tegmark przedstawia zapewne najodważniejszą hipotezę współczesnej fizyki teoretycznej – hipotezę matematycznego Wszechświata. Tegmark zabiera czytelników w zapierającą dech w piersiach podróż w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, w której przedstawia rozległe obszary fizyki, astronomii i matematyki stanowiące podstawę jego hipotezy, mówiącej, że nasza fizyczna rzeczywistość jest strukturą matematyczną. Z kunsztem omawia przełomowe odkrycia i przybliża zdumiewające teorie, jednocześnie z ogromną szczerością dzieląc się z czytelnikiem swoimi zadziwiającymi koncepcjami. „Nasz matematyczny Wszechświat” to wspaniała lektura, wciągająca od pierwszej do ostatniej strony, książka już wywołała ogromne zainteresowanie najbardziej uznanych fizyków i matematyków.
Klarowna, wciągającą prezentacja rozważanych obecnie przez fizyków teorii wielu wszechświatów, od multiświata teorii kwantowej po wizjonerską koncepcję samego Tegmarka.
David Deutsch, profesor fizyki
Autor książki „Nasz matematyczny Wszechświat” śmiało stawia czoło najważniejszym pytaniom z niezwykle płodnego pogranicza fizyki i filozofii: Dlaczego matematyka tak doskonale nadaje się do opisu kosmosu? Dzięki barwnemu językowi i niezwykle przejrzystym przykładom Max Tegmark – jeden z czołowych fizyków teoretyków na świecie – prowadzi czytelników w kierunku możliwej odpowiedzi i wyjaśnia, w jaki sposób odpowiedź ta, jeśli jest poprawna, może całkowicie odmienić nasze rozumienie samej rzeczywistości.
Brian Greene, profesor fizyki, autor „Piękna Wszechświata” i „Ukrytej rzeczywistości”
Śmiała, radykalna, nowatorska. Punkt zwrotny w historii nauki. Jeśli profesor Tegmark ma rację, to jego koncepcja doprowadzi do zmiany paradygmatu w relacjach między fizyką i matematyką, zmuszając nas do napisania wszystkich podręczników na nowo. Lektura obowiązkowa dla każdego, komu bliski jest los Wszechświata.
Michio Kaku, profesor fizyki, autor „Fizyki przyszłości”
Max Tegmark jest jednym z najwybitniejszych współczesnych fizyków teoretyków. Ukończył Wyższą Szkołę Handlową i Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Obecnie jest profesorem fizyki w Massachusetts Institute of Technology.
Z przedmową Christophera Nolana.Wyjątkowe wprowadzenie do zagadnień naukowych leżących u podstaw filmu Christophera Nolana „Interstellar”.W filmie „Interstellar” Christopher Nolan zabiera widzów we wspaniałą podróż do najodleglejszych zakątków Wszechświata… a nawet poza nasz Wszechświat, do piątego wymiaru nazywanego przez fizyków hiperprzestrzenią. Niezwykła intryga filmu i wspaniałe efekty specjalne są oparte na solidnych podstawach naukowych. Kip Thorne, jeden z najwybitniejszych współczesnych fizyków już od samego początku zaangażował się w proces powstawania filmu. Czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne, zakrzywienie czasu i przestrzeni, osobliwości, kwantowa grawitacja, anomalie grawitacyjne, piąty wymiar, hipersześcian Christophera Nolana – Kip Thorne wyjaśnia w tej książce te i wiele innych zdumiewających zjawisk pokazanych w filmie, i czyni to z ogromnym zaangażowaniem. Dzięki „INTERSTELLAR i nauka” można się przekonać, jak bardzo fascynujące są naukowe odkrycia i hipotezy, zbliżające nas do zrozumienia Wszechświata.Ta książka doskonale pokazuje, że Kip jest obdarzony żywą wyobraźnią i nie szczędzi wysiłków, by przybliżyć naukę tym z nas, którzy nie mają jego ogromnych zdolności intelektualnych ani przebogatych zasobów wiedzy. Chciałby, żeby ludzie zrozumieli niesamowite fakty związane z naszym Wszechświatem i dali się im uwieść.Christopher Nolan, reżyser filmu „Interstellar”Kip Thorne jest emerytowanym profesorem fizyki teoretycznej w katedrze im. Richarda Feynmana na Politechnice Kalifornijskiej, doradcą naukowym i współproducentem filmu „Interstellar”, a także autorem czterech książek, w tym bestsellera „Czarne dziury i krzywizny czasu”.
Encyklopedia wiedzy przedszkolaka" to seria książek dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Każda część poświęcona jest jednej tematyce. Są tu ciekawostki ze świata zwierząt, wycieczka do lasu i miasta, omówienie tego, co znajduje się w najbliższym otoczeniu dziecka, czyli takie informacje, które zainteresują małego czytelnika i wzbogacą jego wiedzę oraz słownictwo. Wykonane z niezwykłym kunsztem malowane ilustracje są dodatkowym walorem serii.Te książki to źródło wiedzy dla Twojego dziecka!
W Poznaj ... Układ Słoneczny ukazany jest niezwykły świat planet, komet, gwiazd, planetoid. Czytelnik znajdzie tu odpowiedzi na wiele pytań, jak również wiele zaskakujących informacji o Układzie Słonecznym. Książka zabierze ich w podróż po ogromnej przestrzeni, którą wypełniają energia oraz materia w postaci różnych ciał niebieskich.Zawartość tego mini leksykonu skonstruowana jest w sposób przyjazny Czytelnikowi. Umieszczony na końcu indeks pozwoli szybko dotrzeć do interesującego nas okazu. Każdy element przedstawiony jest w podobny sposób, ułatwiający orientację i porównania, a także najważniejsze, zobiektywizowane informacje o wymiarach, wyglądzie, które umieszczone są w kolorowej ramce. Seria Poznaj... jest doskonałą propozycją lektury dla wszystkich ciekawych świata. Poza wyczerpującymi informacjami wyróżnia się bogatą szatą graficzną.
Seria książek edukacyjnych dla młodszych dzieci. Tworzą ją cztery niezwykłe przewodniki odkrywające tajemnice kosmosu i przyrody naszej planety. Książki pełne są zachwycających fotografii i rysunków oraz zaskakujących faktów i ciekawostek. Krótkie, przystępnie napisane teksty ułatwią młodym czytelnikom zrozumienie zagadnień.
Publikacja złożona z tekstów prezentujących problem zanieczyszczenia świetlnego w podejściu interdyscyplinarnym (astronomicznym, ekologicznym, edukacyjnym i infrastrukturalnym), będących pokłosiem I Ogólnopolskiej Konferencji na ten temat, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim w 2013 roku. Teksty można podzielić na trzy bloki tematyczne. Pierwszy służy wyjaśnieniu znaczenia światła i zdefiniowaniu zjawiska zanieczyszczenia świetlnego wraz z opisem metod jego pomiaru. Drugi ukazuje wpływ zanieczyszczenia świetlnego na organizmy żywe: autorzy kolejnych artykułów analizują ekologiczne i biologiczne konsekwencje tego zjawiska dla roślin i zwierząt oraz wskazują istotne zmiany w fizjologii i zachowaniu organizmów (w tym na modyfikacje powiązań biocenotycznych) oraz proponują konkretne rozwiązania. Ostatni blok tematyczny omawia korzyści związane z zakładaniem tzw. parków ciemnego (gwiaździstego) nieba. Publikacja adresowana jest do studentów i pracowników naukowych wydziałów astronomii i ochrony środowiska oraz miłośników astronomii i ekologii, a także do osób zatrudnionych w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska i rozwój infrastruktury technicznej oraz w organach samorządowych.
Czy nowoczesny, naukowy światopogląd wyklucza religijność i czyni z niej zabobon?
Jak ma się biblijny opis stworzenia do około czternastu miliardów lat historii wszechświata i ewolucyjnego pochodzenia ciała i umysłu człowieka?
To pytania, jakie przed sobą muszą postawić nie tylko naukowcy, filozofowie i teologowie. Stawia je każdy, kto racjonalnie podchodzi do swojej wiary, czyli prawdę o Bogu i świecie próbuje odczytać zarówno w Księdze Pisma Świętego, jak i Księdze Przyrody.
Książka ta jest praktycznym, podstawowym kursem z teologii stworzenia, filozofii nauki, kosmologii i teorii ewolucji. Polecamy ją wszystkim osobom religijnym, borykającym się z problemami z pogodzeniem swojej wiary z naukowym obrazem świata, a także tym, którzy są przekonani, że w XXI wieku religia jest wyłącznie zabobonem. Być może argumentacja zawarta w tej książce przekona ich, że nie ma zasadniczej sprzeczności pomiędzy prawdami teologii, a prawdami nauk przyrodniczych.
Stworzenie i początek Wszechświata. Teologia – Filozofia – Kosmologia została napisana między innymi z myślą o katechetach, jako pomoc dydaktyczna w nauczaniu przez nich religii uczniów wszystkich klas szkół podstawowych, gimnazjów i pogimnazjalnych.
Ks. Prof. Michał Heller - duchowny katolicki, członek Papieskiej Akademii Nauk oraz Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Wykładowca Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i Instytutu Teologicznego w Tarnowie. W 2008 roku, jako jedyny Polak, uhonorowany Nagrodą Templetona za wnoszenie „wyjątkowego wkładu w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej”. Nakładem CCPress ukazały się między innymi: Filozofia kosmologii (2013); Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (2013); Granice nauki (2014).
Ks. dr hab. Tadeusz Pabjan - ksiądz katolicki diecezji tarnowskiej, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie filozofii, adiunkt w katedrze filozofii na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie, UPJPII w Krakowie; kierownik katedry filozofii na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie, UPJPII w Krakowie; członek Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych przy UPJPII w Krakowie; członek redakcji czasopisma Zagadnienia Filozoficzne w Nauce; członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, autor książki Niedomknięty bilans wszechświata (CCPress 2014)
Czy da się racjonalnie opisać Wszechświat? Czy nauka może mówić o czymś, czego nie da się i nigdy nie będzie dało zaobserwować? Jaki jest związek pomiędzy pierwszymi ułamkami sekund Wszechświata a gatunkiem ludzkim?
Kosmologia stanowi współcześnie dojrzałą naukę, ufundowaną na wysokiej jakości obserwacjach oraz solidnej podstawie teoretycznej. Obraz ten zaczyna się jednak załamywać w miarę posuwania się ku najwcześniejszym chwilom istnienia Kosmosu, kiedy to krok po kroku, niepostrzeżenie, stosowane przez nas metody i pojęcia naukowe przestają poprawnie funkcjonować. Rozsądek nakazywałby milczenie, ale kosmolodzy z każdym rokiem posuwają się dalej w próbie wyjaśnienia… wszystkiego. Obserwatorowi z zewnątrz trudno jest czasem zrozumieć, gdzie kończy się solidna nauka, a zaczyna inspirowana nią fantazja. Celem tej książki jest przybliżenie Czytelnikowi, czym jest Kosmos oraz czym jest kosmologia w kontekście jednej z wielkich współczesnych hipotez próbujących wyjaśnić najbardziej ogólne własności naszego Wszechświata – kosmologicznego doboru naturalnego Lee Smolina. Jest to pierwsze w języku polskim tak wyczerpujące przedstawienie tej teorii, wzbogacone ponadto o komentarz filozoficzny, dotyczący miejsca człowieka w nauce o Wszechświecie, roli praw przyrody i granicom obserwacji oraz organicznej jedności świata. Książka napisana jest przystępnym, ale i precyzyjnym językiem.
Istotne jest, żeby w obliczu dziwności Kosmosu i kosmologii zachować umysł jednocześnie trzeźwy i otwarty. Z jednej strony warto wiedzieć, które propozycje należą do solidnej, dobrze potwierdzonej kosmologii obserwacyjnej, a które do spekulatywnego marginesu nauki. Z drugiej strony powinniśmy się jednak spodziewać, że z każdym kolejnym odkryciem świat będzie się okazywać coraz to dziwniejszy. Na granicach poznania musi być dziwnie… Z umysłem jednocześnie trzeźwym i otwartym – przyjrzyjmy się więc z bliska granicom Kosmosu i granicom kosmologii. /Fragment wstępu/
Łukasz Lamża – doktor filozofii, specjalizujący się w filozofii przyrody. Zajmuje się kosmologią i astrofizyką, filozoficznymi aspektami tych dyscyplin oraz ich powiązaniami z pozostałymi gałęziami nauki. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książki Przekrój przez Wszechświat (CCPress 2014).
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?