Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
14 września 2015 roku zaczęła się era nowej astronomii, która przez najbliższe stulecia kształtować będzie naszą wizję świata, opartą na obserwacji nie światła, lecz fal grawitacyjnych emitowanych przez ruchy i drgania ciał niebieskich. Od tego czasu zarejestrowaliśmy nie tylko fale grawitacyjne, emitowane wskutek łączenia się czarnych dziur, ale również gwiazd neutronowych. Nasza wiedza rozwija się w tempie wprost fenomenalnym! Nathalie Deruelle i Jean-Pierre Lasota, fizycy zaangażowani w badania fal grawitacyjnych, opowiadają w swojej książce zarówno o historii, jak i o najnowszych obserwacjach i wynikach. Zadają pytanie, jak zadziwiające niespodzianki przyniesie nam jeszcze astronomia fal grawitacyjnych i jak bardzo odmieni nasz obecny obraz Wszechświata. Nathalie Deruelle - francuska fizyk teoretyk, profesor honorowy we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych, związana z Uniwersytetem Paris Diderot i Yukawa Institute for Theoretical Physics w Kioto, autorka kilku podręczników. Głównym obszarem jej badań jest ogólna teoria względności. Była współautorką pionierskich prac na temat fal grawitacyjnych generowanych przez układy podwójne, składające się z pulsara i gwiazdy neutronowej, a teraz pracuje nad zagadnieniami kosmologii i alternatywnymi teoriami grawitacji. Jean-Pierre Lasota - fizyk teoretyk i astrofizyk, autor ponad 250 prac naukowych i kilku książek. Profesor honorowy w Instytucie Astrofizyki w Paryżu i profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Przez wiele lat kierował Wydziałem Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii Obserwatorium Paryskiego i był doradcą naukowym prezesa francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. Wieloletni członek komitetów nadzorujących budowę i działanie detektora fal grawitacyjnych Virgo.
Książka Ale kosmos! w dziesięciu pasjonujących rozdziałach przedstawia historię badań kosmosu i teorii fizycznych próbujących opisać jego zagadki, a także zdaje relację z najnowszych odkryć, które być może zmuszą nas do napisania podręczników od nowa. 21 marca 2013 roku Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała mapę poświaty po Wielkim Wybuchu związanym z mikrofalowym promieniowaniem tła. Mapa zawiera anomalie, które rzucają wyzwanie naszemu wyobrażeniu wszechświata. Zmusza nas to do przewartościowania znanych nam dotąd pojęć, a może nawet do skonstruowania nowego modelu wszechświata. Stuart Clark zastanawia się, czy sformułowane przez Newtona prawa i teoria grawitacji muszą zostać napisane od nowa. Czy ciemna materia i ciemna energia są złudzeniem? Czy kiedykolwiek dowiemy się, co stało się przed Wielkim Wybuchem? Co znajduje się na dnie czarnej dziury? Czy istnieją wszechświaty przekraczające nasze własne? Czy istnieje czas? Czy niezmienne dotąd prawa fizyki mogą się zmienić? Dr Stuart Clark jest członkiem Royal Astronomical Society, autorem bloga „Across the Universe”, który ukazuje się pod szyldem „Guardiana”, oraz pisze artykuły do magazynu „New Scientist”. Jego książki przetłumaczono na 20 języków.
59 kluczy do zrozumienia zagadki życia to pierwsza książka, która przedstawia tak spójną teorię powstania życia na Ziemi. Według autora, życia nie da się zrozumieć wyłącznie w oparciu o jedną dyscyplinę naukową i dlatego spośród wielu dziedzin wybrał te zagadnienia, które są według niego najważniejsze w zrozumieniu zagadki życia. „Kluczy”, bo tak zostały one nazwane, jest 59 i pochodzą z: logiki, teorii mnogości, teorii systemów, teorii stabilności, filozofii, automatyki, chemii, biologii, teorii informacji, cybernetyki, matematycznej teorii gier, ewolucjonizmu, analizy matematycznej i, co bardzo ważne, ekonomii.
Według autora znajomość tych dyscyplin jest potrzebna, aby zrozumieć o co chodzi we wszystkich aspektach życia, począwszy od poziomu molekularnego aż do ludzkiego – społecznego. Przy czym wcale nie trzeba gruntownie studiować tych wszystkich wymienionych działów nauki, wystarczy znajomość tych właśnie 59 kluczy.
Czytelnik znajdzie w tej książce ciekawe odpowiedzi, na pytania, na które do tej pory nauka odpowiedzi jeszcze nie udzieliła. Życie bowiem nie powstało, jak mówi Richard Dawkins, przez „happy chemical accident” albo jak Jack Szostak „somehow”. Według autora powstanie życia na ziemi jest nieuniknioną konsekwencją właściwości pewnych cząstek chemicznych i procesów, które te cząstki uruchomiły...
Zapraszamy wszystkich pasjonatów zastanawiających się czym jest życie i jak mogło powstać. Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy naukowej i wiele nowatorskich przemyśleń, o których nikt wcześniej nie pisał. 59 kluczy... można bez obaw polecić każdemu miłośnikowi takich ewolucjonistów jak Richard Dawkins, Edward O. Wilson, Robert Wright i Jared Diamond oraz... kreacjonistów jak Perry Marshall.
Naszą biologię zaprogramowało Słońce. Dostęp do jego światła stanowi kluczowy warunek szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. To właśnie światło słoneczne wpływa na cykle snu i czuwania, układ odpornościowy i zdrowie psychiczne.
W pogoni za słońcem to pełna ciekawostek, zaskakujących wniosków i cennych wskazówek książka, która zabierze nas w fascynującą podróż po najnowszych odkryciach nauki. Wraz z Lindą Geddes – wielokrotnie nagradzaną pisarką i dziennikarką popularnonaukową magazynu „New Scientist” – przeniesiemy się do starożytności, by wziąć udział w ceremoniach towarzyszących przesileniom słonecznym, i trafimy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie prowadzi się badania nad snem. Poznamy nieoczekiwane korzyści zdrowotne płynące z ekspozycji na światło słoneczne, dowiemy się, jak walczyć z jet lagiem, i przekonamy się, co ciekawego o śnie wiedzą amisze, a o czym my w ogóle nie mamy pojęcia.
Coraz więcej czasu spędzamy w półmroku biur, a wieczorami wpatrujemy się w jasno świecące ekrany. Grozi nam utrata czegoś niezwykle cennego – związku z naszą życiodajną gwiazdą.
Pogłębiający się deficyt światła słonecznego może mieć poważne konsekwencje, które dopiero teraz zaczynamy pojmować.
Explore the science behind more than 200 questions about our planet. DK's exciting new Earth encyclopedia answers children's biggest, and weirdest, geography questions, covering volcanoes, earthquakes, oceans, and more!
Did you know that the Earth's biggest waterfall is underwater, or that mountains grow? This children's book, ideal for ages 6-8, will help inquisitive minds find out the answers to all the questions they may have, and some they hadn't thought of yet! Can you freeze in a desert? Can humans make it rain? Is there life on moss? Covering amazing landforms, deep-sea wonders, and awesome weather, Do You Know About Earth? helps children get to grips with the massive topic that is our planet. Important issues such as global warming and plastics in the ocean are introduced alongside key geography topics so that children can learn all about how nature works, and discover what we can do to keep the Earth healthy.
Dr hab. Leszek M. Sokołowski jest fizykiem teoretykiem pracującym w Zakładzie Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, którym przez wiele lat kierował. Zajmuje się kosmologią matematyczną i konceptualnymi podstawami fizyki grawitacji, problemem istnienia wielu alternatywnych (do teorii Einsteina) teorii grawitacji oraz filozofią fizyki, w tym zagadką matematyczności przyrody.
Nowe wydanie przebojowej książki edukacyjnej, która zamieni was w kosmicznych odkrywców.
Dowiecie się z niej, jak wielkim wyzwaniem jest badanie kosmosu, i jak niesamowite są pomysły naukowców, którzy próbują wydrzeć mu jego tajemnice. Przeczytacie o gwiazdach, planetach i czarnych dziurach, międzynarodowej stacji kosmicznej i wyprawie na Marsa, teleskopach, sondach i rakietach. O niezwykłych misjach, eksperymentach i wizjach, które wszystkie mają jeden cel: odkrywanie tego ogromnego, tajemniczego świata, w którym nasza planeta jest tylko maleńką kropką.
The No.1 bestselling author of The Future of the Mind brings us a stunning new vision of our future in space
Human civilization is on the verge of living beyond Earth. But how will it happen? World-renowned physicist Michio Kaku takes us on a journey to the future, introducing the mind-boggling developments in robotics, nanotechnology and biotechnology that will one day enable us to make our homes among the stars.
'With admirable clarity and ease, Kaku explains how we might colonize not only Mars but some of the rocky moons of the gas giants Jupiter and Saturn . . . The book has an infectious, can-do enthusiasm' Steven Poole, The Wall Street Journal
'Kaku grounds his readers in science happening right now, while throwing open the windows to imagine where it might lead in a thousand years' Adam Frank, The New York Times Book Review
'Kaku is an international treasure and a man of infectious enthusiasm' The Times
WIĘC CHCESZ SIĘ WYBRAĆ W KOSMOS? Co takiego? Zupełnie ci odbiło? Dlaczego?
Nie, no, naprawdę – to po prostu okropny, naprawdę OKROPNY pomysł. My, ludzie, jesteśmy DOSKONALE zaprojektowani do życia na Ziemi. Możemy na niej chodzić, oddychać, pić wodę, jeść warzywa, czytać książki i nie zamarznąć, nie smażyć się ani nie dać się zgnieść na miazgę po wyjściu na zewnątrz. Na Ziemi jest cudnie!
Ludzie od lat marzą o odkrywaniu najdalszych zakątków Kosmosu. Dara Ó Briain, popularny na Wyspach prezenter telewizyjny i komik, z dużym poczuciem humoru i swadą wprowadza dzieci w ten fascynujący świat.
Ostateczna zagadka życia, Wszechświata i wszystkiego wokół. Hawking daje odpowiedzi, których nie zdołał znaleźć Einstein. Dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych naukowców i myślicieli, które stało się źródłem ogólnoświatowych kontrowersji, zarówno wśród wierzących, jak i ateistów. Stephen Hawking stwierdza bez cienia wątpliwości: ,,Wszechświata nie stworzył ani Bóg, ani istoty nadprzyrodzone. Wszechświat powstał w sposób spontaniczny w wyniku działania fundamentalnych praw grawitacji. Nie trzeba przywoływać Boga, aby opisać proces stworzenia"".Wielki Projekt to zwięzły, napisany przystępnym językiem przewodnik po odkryciach, które na nowo kształtują poglądy na istotę życia i mogą podważyć podstawowe założenia wiary. To książka, która nie pozostawi nikogo obojętnym. ,,Nikt w sposób równie przystępny jak Hawking nie potrafi odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania filozofii i nauki"".,,Publishers Weekly"",,Książka fascynuje bogactwem prezentowanych idei. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć współczesną fizykę w całej jej złożoności"".,,Los Angeles Times"",,Jeden z najwybitniejszych współczesnych astrofizyków otwiera nowy rozdział w sporze między nauką a religią"".,,Newsweek""
A book with Augmented Reality which allows you to enjoy the 3D images, Games, Music and much more surprises behind each page. The observation and study of the heavens have fascinated every civilisation; some even believed that our planet was the centre of the universe. Today, we know that Earth is just a tiny point in our immense universe.
Reader reviews are really helpful for other readers and we love hearing what you think! We'll use your name beneath the review, but no other details. If you would like to email us about a product, please use our 'contact us' form.
Patrząc w niebo, pewnie nieraz zastanawialiście się nad układem gwiazd i ogromem przestrzeni otaczającej Ziemię. Rozmyślaliście o tym, jak duży jest wszechświat i w jakich okolicznościach powstał. Sięgając po tę książkę, znajdziecie odpowiedzi na te jak i inne pytania. Dowiecie się, czym był Wielki Wybuch, jak długo świeci gwiazda, co to Droga Mleczna oraz poznacie wiele ciekawostek związanych z naszą galaktyką.
Jak, dlaczego i kiedy powstał wszechświat?
Czym jest początkowa osobliwość?
John Barrow, światowej sławy kosmolog i popularyzator nauki, zabiera nas w podróż do początków czasu, do świata temperatur i gęstości tak olbrzymich, że nie da się ich odtworzyć w warunkach laboratoryjnych. Wprowadza nas w spekulatywne teorie na temat natury czasu i wszechświata inflacyjnego. Wyjaśnia zagadnienie tuneli czasoprzestrzennych i udowadnia, że mogą nam one pomóc w odkryciu zagadki naszego istnienia.
Początek wszechświata omawia najbardziej zaawansowane idee i spekulacje naukowe, jej lektury nie pożałuje ani początkujący, ani doświadczony poszukiwacz historii i sensu wszechświata.
John D. Barrow - kosmolog, matematyk i fizyk teoretyczny na Uniwersytecie Cambridge. Laureat Nagrody Templetona w 2006 roku, autor ponad 400 publikacji naukowych i kilkunastu książek, cieszących się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Nakładem wydawnictwa CCPress ukazała się jego Książka o Niczym (2015).
Czy wszechświat może trwać wiecznie, czy obserwujemy powolne jego umieranie?
Kiedy i jak zakończy się świat? I czy ludzkość ma jakąkolwiek szansę go przetrwać?
Książka światowej sławy fizyka Paul Daviesa łączy w sobie solidne założenia naukowe oraz barwne scenariusze na temat prawdopodobnych losów wszechświata.
Autor zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez eony czasu, poza ostatni dzień życia Słońća i innych gwiazd, kiedy to jedynym namacalnym źródłem energii będą już tylko czarne dziury pożerające pozostaości po dawno wypalonych galaktykach. A w końcu – kreśli wizje ostatnih trzech minut – gdy temperatura kosmosu stanie się tak niewyobrażalne wysoka, że rozpadną się jądra atomów, wszechświat zacznie się gwałtownie kurczyć, a grawitacja unicestwi czas, przestrzeń i materię.
Czy taka będzie scena, na której rozegra się ostatni akt kosmicznego dramatu?
Paul Davies jest profesorem Arizona State University w Tempie. Zajmuje się kosmologią, kwantową teorią pola i astrobiologią. Jest autorem wielu książek, m.in. Kosmiczny projekt (CCPress 2014).
50 lat temu stanęliśmy na Księżycu. Co dalej?
Czy kiedyś złapiemy deszcz diamentów, który pada na Saturnie każdego dnia? Po co szukać wody na Marsie, skoro jest jej pod dostatkiem na księżycach Jowisza? Kiedy zamieszkamy w hotelach na orbicie Ziemi? Czy podróże w kosmos mogą wydłużyć życie człowieka?
Fizyk cząstek elementarnych, biznesmen, do niedawna szef Polskiej Agencji Kosmicznej, miłośnik The Big Bang Theory i Star Treka w rozpalającej wyobraźnię rozmowie o tym, jak fiction inspirowało science, dlaczego Elon Musk chce zbombardować Marsa i co wstydliwego zostawili astronauci na Księżycu.
Inspirująca i zaskakująca książka zarówno dla marzycieli, jak i dla tych, którzy wiedzą, że na Ziemi zostało nam niewiele czasu.
Kosmos – nasza jedyna przyszłość – jeszcze nigdy nie był tak dostępny.
Grzegorz Brona – doktor habilitowany nauk fizycznych i biznesmen. Pracował na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Były szef Polskiej Agencji Kosmicznej, miłośnik science fiction. Pracę zawodową rozpoczynał w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, po powrocie do Polski został współzałożycielem spółki Creotech Instruments. Buduje satelity, wie wszystko o kosmosie, chciałby podróżować w czasie i poznawać ludzi, którzy zmieniali świat.
Ewelina Zambrzycka – dziennikarka i redaktorka, pasjonatka tematyki popularnonaukowej. Związana m.in. z „Życiem Warszawy” oraz magazynami Gazety.pl oraz Wirtualnej Polski. Lubi zadawać pytania o tajemnice wszechświata i marzy o miejscu w Akademii Gwiezdnej Floty.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Niniejsza książka jest efektem kilkuletniej pracy autorki nad bezpośrednim promieniowaniem słonecznym w Polsce. Natężenie promieniowania słonecznego mierzone przy powierzchni Ziemi zmienia się w czasie i przestrzeni. Dzieje się tak na skutek działania czynników naturalnych oraz narastającej działalności człowieka. Promieniowanie słoneczne jest głównym źródłem energii dla procesów zachodzących w atmosferze, dlatego też niniejsza publikacja wpisuje się w nurt badań poszukujących przyczyn zmian klimatu.
SPIS TREŚCI
Wykaz skrótów
Wstęp
ROZDZIAŁ I
Środowisko przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich - uwagi wprowadzające
1. Definicja przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich
2. Delimitacja przestrzeni kosmicznej
3. Środowisko przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich jako przedmiot ochrony prawnej
4. Problemy środowiska przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich związane z działalnością człowieka w kosmosie
4.1. Śmieci kosmiczne
4.1.1. Pojęcie śmieci kosmicznych
4.1.2. Skala zjawiska i źródła jego powstawania
4.1.3. Zagrożenia
4.1.4. Sposoby usuwania śmieci kosmicznych
4.2. Skażenie radioaktywne
4.3. Skażenie biologiczne
4.4. Inne
5. Podsumowanie
ROZDZIAŁ II
Ochrona środowiska przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich
w międzynarodowej praktyce traktatowej
1. Corpus Iuris Spatialis
1.1. Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi
z 1967 r.
1.2. Porozumienie dotyczące działalności państw na Księżycu i innych ciałach niebieskich z 1979 r
1.3. Konwencja o międzynarodowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez obiekty kosmiczne z 1972 r.
1.4. Konwencja o rejestracji obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną z 1975 r.
1.5. Umowa o ratowaniu kosmonautów, powrocie kosmonautów i zwrocie obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną w 1968 r.
2. Inne umowy
2.1. Układ o zakazie prób broni nuklearnej w atmosferze, w przestrzeni kosmicznej i pod wodą z 1963 r.
2.2. Układ o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej z 1972 r.
2.3. Konwencja o zakazie używania technicznych środków oddziaływania na środowisko w celach militarnych lub jakichkolwiek innych celach wrogich z 1977 r.
3. Podsumowanie
ROZDZIAŁ III
Ochrona środowiska przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich
w międzynarodowej praktyce pozatraktatowej
1. Pierwsze międzynarodowe inicjatywy związane z ochroną środowiska kosmosu
1.1. Międzynarodowy Instrument w sprawie Ochrony Środowiska przed Szkodą Spowodowaną przez Śmieci Kosmiczne
1.2. Wytyczne IADC w sprawie Ograniczania Śmieci Kosmicznych
2. Problem ochrony środowiska kosmosu z perspektywy Organizacji Narodów Zjednoczonych
2.1. Rozwój idei ochrony środowiska kosmosu w ONZ
2.2. Wytyczne w sprawie Ograniczania Śmieci Kosmicznych
2.3. Wytyczne w sprawie Długoterminowej Trwałości Działań w Przestrzeni Kosmicznej
3. Problem ochrony środowiska kosmosu z perspektywy Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej
3.1. Uwagi wprowadzające
3.2. Europejski Kodeks Postępowania w sprawie Ograniczania Śmieci Kosmicznych
3.3. Międzynarodowy Kodeks Postępowania w sprawie Działań w Przestrzeni Kosmicznej
3.4. Dokumenty Europejskiej Agencji Kosmicznej
4. Standardy Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego
5. Ochrona planetarna ciał niebieskich
6. Podsumowanie
ROZDZIAŁ IV
Zasady międzynarodowego prawa środowiska a ochrona środowiska przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich
1. Zasada zrównoważonego rozwoju
1.1. Ogólna charakterystyka
1.2. Zasada zrównoważonego rozwoju a ochrona środowiska kosmosu
1.2.1. Wspólne dziedzictwo ludzkości
1.2.2. Wspólna troska ludzkości
1.2.3. Uwagi na tle doktryny i soft law
2. Zasada sic utere tuo ut alienum non laedas
2.1. Ogólna charakterystyka
2.2. Zasada sic utere tuo ut alienum non laedas a ochrona środowiska kosmosu
3. Zasada prewencji i zasada ostrożności
3.1. Ogólna charakterystyka
3.2. Zasada prewencji i zasada ostrożności a ochrona środowiska kosmosu
4. Zasada wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności
4.1. Ogólna charakterystyka
4.2. Zasada wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności a ochrona środowiska kosmosu
5. Zasada „zanieczyszczający płaci”
5.1. Ogólna charakterystyka
5.2. Zasada „zanieczyszczający płaci” a ochrona środowiska kosmosu
6. Podsumowanie
Kosmos to bogato ilustrowana książka przedstawiająca tajemnice wszechświata. Zawiera mnóstwo rzetelnej wiedzy i ciekawostek na temat planet, gwiazd oraz galaktyk. Stanowi doskonałe uzupełnienie treści zawartych w programie nauczania.
Kosmologia dedukcyjna jest jedną z dziedzin zainteresowań autora postulatu. Od wielu lat wnikliwie śledzi i analizuje doniesienia oraz komunikaty kosmologów i astrofizyków o dokonanych odkryciach i ich naukowych interpretacjach. Nie kwestionując samych dowodów empirycznych, wnioskował, że naukowe założenia w zakresie natury energii oraz jej związków z czasoprzestrzenią są niespójne i błędne, co prowadzi do błędnych interpretacji wyników prowadzonych obserwacji i badań kosmicznych. W tym stanie nauki wiele kosmicznych zdarzeń i zjawisk pozostaje niewyjaśnionych – np. kosmiczne dziury, Kosmiczna Osobliwość i Wielki Wybuch – a ponadto, poza uszczegóławianiem wyników badań już prowadzonych, postęp naukowy w dziedzinie kosmologii staje się wręcz niemożliwy. Na podstawie dotychczasowego stanu nauki niemożliwe było też obiektywne wyjaśnienie obserwowanych i doświadczanych zjawisk uznawanych za metafizyczne oraz paranormalne, które autor poznał z wielu relacji albo doświadczył osobiście. Postulat Energoczasoprzestrzeni eliminuje nieścisłości interpretacyjne oraz pozwala wyjaśnić dotąd niewyjaśnione wydarzenia i zjawiska kosmiczne. Otwiera też nieograniczoną przestrzeń dla szeroko pojętego postępu w badaniach kosmicznych. Do zainteresowań autora należy też kultura społecznego współżycia i współdziałania oraz systemy organizacyjne efektywnego działania. Tematy te autor przygotowuje do kolejnych publikacji.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?