Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
Publikacja związana z jubileuszem stulecia fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, opisująca dzieje optyki na tej uczelni od roku 1921, gdy Stefan Pieńkowski założył przy ul. Hożej 69 w Warszawie Zakład Fizyki. Autor relacjonuje gwałtowny rozwój badań i znaczące odkrycia w tej dziedzinie w okresie międzywojennym, kiedy ośrodek ten zdobył sławę jako światowe centrum luminescencji molekularnej i spektroskopii atomowej przyciągające do Warszawy uczonych z całego świata. Odbudowany po II wojnie światowej zyskał nowe oblicze, gdy do badań struktury atomów i cząsteczek oraz zderzeń atomowych zastosowano lasery i stał się obecnie cenionym na świecie nowoczesnym centrum fizyki optycznej, w tym optyki nieliniowej, optyki fourierowskiej, plazmoniki i technologii kwantowych.
******
100 Years of Optics at the University of Warsaw
This publication is related to the centenary of physics at the University of Warsaw. It describes the history of optics at the university since 1921, when Stefan Pieńkowski founded the Division of Physics at 69 Hoża Street in Warsaw. The author reports on the rapid development of research and significant discoveries in this field in the interwar period, when the Division of Physics earned a reputation as a world centre for molecular luminescence and atomic spectroscopy, attracting scientists from all over the world to Warsaw. Rebuilt after World War II, it got a new image when lasers were used for studies on the structure of atoms and molecules as well as atomic collisions. Today, it has become an internationally recognised modern centre for optical physics, including nonlinear optics, Fourier optics, plasmonics and quantum technologies.
Album Niebo to kompendium wiedzy o Wszechświecie. Zawarte w nim informacje pozwolą poszerzyć wiadomości na temat historii Ziemi, jej, budowy, geostref – litosfery, atmosfery i hydrosfery – oraz innych obiektów Układu Słonecznego. Dociekliwi Czytelnicy dowiedzą się, jak powstaje tęcza, które czynniki mają wpływ na zmiany klimatu oraz czym jest tajemnicze El Nino. Książka jest także niezastąpionym przewodnikiem po kosmosie. Znajdują się w niej opisy oraz rysunki 55 konstelacji wraz z mapami nieba w poszczególnych miesiącach. Autor podpowiada również, jak przygotować się do pierwszego spaceru pośród gwiazd, przekazuje podstawowe informacje na temat odległości na niebie, sprzętu do obserwacji oraz budowy amatorskiego obserwatorium astronomicznego. Pasjonaci fotografii mogą dowiedzieć się także, jak uwiecznić swoje kosmiczne odkrycia za pomocą zestawów do astrofotografii.
Piękna jak nocne niebo książka, która odkrywa tajemnice wszechświata!Oto niebo w postaci, w jakiej nigdy przedtem go nie przedstawiano: królestwo gwiazd i planet, lecz również bogów, demonów, płanetników, podniebnych żeglarzy, średniowiecznych kosmitów, mitycznych stworzeń i grasujących duchów.Po ogromnym światowym sukcesie Atlasu lądów niebyłych (REBIS 2017) i Złotego atlasu (REBIS 2018) nadszedł czas na najpiękniejsze opowieści i mapy, jakie powstały z dążenia ludzkości do poznania firmamentu niebieskiego.
Co kryje się pod pojęciem wieloświata?Czy nasz wszechświat jest tylko jednymz nieskończenie wielu? Gdzie kończy sięnauka, a zaczyna twórcza fantazja?Pytanie o wielość (wszech)światów niejest nowe, ale we współczesnej fizyce powróciłoze zdwojoną siłą. Od kosmologiiprzez mechanikę kwantową po teorię strun,uczeni coraz śmielej kreślą obraz rzeczywistości,w której oprócz naszego uniwersumistnieją także inne, równie realne wszechświaty.Czy jednak hipoteza wieloświatamieści się jeszcze w granicach nauk empirycznych?Idąc tropem fizyków i filozofów,a także matematyków i logików, MichałHeller przygląda się kontrowersyjnemu,ale metafizycznie prowokującemu pojęciu,a właściwie różnym odmianom pojęciawieloświata. Jak zauważa, pytanie o realnośćinnych wszechświatów, balansującena krawędzi metody naukowej, jest jednocześniepytaniem o tożsamość fizyki.
'Drawing on his deep technical education and boundless curiosity, Tim Gregory brings a childlike wonder of discovery to everything he sees. He shows an uncanny ability to swiftly understand, to clearly explain, and to be joyful in the process. His scientific delight is contagious' Chris Hadfield
Meteorite tells the fascinating story of the stones from outer space scattered across our planet. From the impact that finished off the dinosaurs to the dagger made of extraterrestrial iron found in Tutankhamun's tomb, this book is packed full of surprising information, unlikely pioneers and eye-opening science. Dr Tim Gregory explains how these rocky fragments offer clues not just to the earliest origins of everything, but also to humanity's survival into the future.
Kiedy powstał Wszechświat? Jak jest duży? Jaki ma kształt? Dlaczego gwiazdy rodzą się i umierają? Co to są czarne dziury?Czy istnieje życie pozaziemskie? A gdyby tak zamieszkać na innej planecie... Odkrywaj z nami fascynujący Kosmos.
Zestaw kart edukacyjnych do fizyki jest przeznaczone dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej. Na 39 dwustronnych, kolorowych, starannie graficznie opracowanych kartach edukacyjnych zaprezentowano wszystkie ważne tematy z fizyki uwzględnione w podstawie programowej. Jedna karta dotyczy jednego tematu. Format kart jest nieprzypadkowy mają się zmieścić w zeszycie i być ściągawką wyjaśniającą i podsumowującą prezentowane zagadnienie krok po kroku. Wiele zagadnień wyjaśniają poglądowe grafy, schematy i rysunki.Wiedza teoretyczna, czyli prawa, procesy i definicje są punktem wyjścia do wyjaśnienia krok po kroku jak należy je stosować w zadaniach na konkretnych przykładach. Na każdej karcie znajdują się też zadania do samodzielnego wykonania przez ucznia. Są zróżnicowane i obejmują też polecenia sprawdzające rozumienie omawianego zagadnienia. Odpowiedzi do nich są specjalnie opisane ""do góry nogami"", żeby uczeń najpierw sam spróbował je wykonać i dopiero potem weryfikował poprawność.To znakomita pomoc, którą uczniowie mogą wykorzystywać samodzielnie, a także z udziałem dorosłych.
Repetytorium do fizyki jest przeznaczone dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej i może zastąpić obydwa podręczniki (do siódmej i ósmej klasy). Uwzględnia wszystkie ważne tematy z podstawy programowej. Wiedza teoretyczna, czyli prawa, procesy i definicje są punktem wyjścia do wyjaśnienia „krok po kroku”, jak należy je stosować w zadaniach na konkretnych przykładach. Przy każdym zagadnieniu znajdują się zadania do samodzielnego wykonania przez ucznia, a odpowiedzi do nich celowo zapisano „do góry nogami” po to, żeby uczeń najpierw sam spróbował je wykonać i dopiero potem weryfikował poprawność. Jeden temat jest przedstawiony na dwóch sąsiadujących ze sobą i jednocześnie widocznych stronach. Takie rozplanowanie treści jest nieprzypadkowe – chodzi o to, by uczeń tę swoistą „ściągawkę” wyjaśniającą i podsumowującą prezentowane zagadnienie i mógł wszystko od razu ogarnąć wzrokiem. Łatwo też odszukać najważniejsze, wyróżnione graficznie, hasła. Wiele zagadnień wyjaśniają
Na końcu repetytorium jest sprawdzian (wraz z omówieniem i rozwiązaniami) wykonany na podstawie wzorcowych testów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Podpowie kandydatowi do szkoły średniej czy dobrze opanował materiał z przedmiotu na poziomie szkoły podstawowej. To znakomita pomoc, którą uczniowie mogą wykorzystywać samodzielnie, a także z udziałem dorosłych.
We know the universe had a beginning. But what happens at the end of the story?
With lively wit and wry humour, astrophysicist Katie Mack takes us on a mind-bending tour through each of the cosmos' possible finales: the Big Crunch, Heat Death, Vacuum Decay, the Big Rip and the Bounce. Guiding us through major concepts in quantum mechanics, cosmology, string theory and much more, she describes how small tweaks to our incomplete understanding of reality can result in starkly different futures. Our universe could collapse in upon itself, or rip itself apart, or even - in the next five minutes - succumb to an inescapable expanding bubble of doom.
This captivating story of cosmic escapism examines a mesmerizing yet unfamiliar physics landscape while sharing the excitement a leading astrophysicist feels when thinking about the universe and our place in it. Amid stellar explosions and bouncing universes, Mack shows that even though we puny humans have no chance of changing how it all ends, we can at least begin to understand it.
The End of Everything is a wildly fun, surprisingly upbeat ride to the farthest reaches of all that we know.
Sprawdziany zostały opracowane zgodnie z podstawą programową do fizyki dla klasach 7-8. Stanowią niezastąpioną pomoc przed testami weryfikującymi wiedzę z danego działu. Nadają się do samodzielnej pracy ucznia. Publikacja zawiera zadania otwarte i zamknięte, a także odpowiedzi wraz z przykładowymi rozwiązaniami.
Wieczorem 20 lipca 1969 roku, kiedy Neil Armstrong i Buzz Aldrin stanęli na Księżycu, świat zmienił się na zawsze. Nim jednak to się stało, setki osób podczas programu Apollo poświęciły tysiące godzin życia na walkę o pomyślną realizację misji i doprowadzenie do przełomowego momentu w historii ludzkości – lądowania człowieka na Księżycu, a potem jego bezpiecznego powrotu na Ziemię. Opierając się na dogłębnych wywiadach z ponad dwudziestoma astronautami, którzy w ramach programu Apollo wyruszyli w kierunku Księżyca, a także z tymi, którzy walczyli o realizację misji, dziennikarz Andrew Chaikin pokazuje każdy aspekt przedsięwzięcia z niezwykłymi szczegółami. Niniejsza książka to niecodzienny obraz heroizmu człowieka. Sami astronauci uznali ją za jeden z najlepszych opisów ich misji. To historia lotów kosmicznych realizowanych przez NASA – od Apollo 7 do Apollo 17 – których celem było lądowanie człowieka na Srebrnym Globie. Sukces Apollo 11 powtarzali później kolejni astronauci – program był kontynuowany do roku 1972 w celu przeprowadzenia dokładniejszej eksploracji naukowej Księżyca i realizacji misji, której podstawowe założenia przedstawił jeszcze prezydent Kennedy podczas przemówienia przed Kongresem 25 maja 1961 roku.
Ostatnia wyprawa na Księżyc zakończyła się zaledwie czterdzieści osiem miesięcy po tym, jak zaczęła się pierwsza. Został nam tylko posmak przyszłości […]. Zupełnie jakby Kennedy wyrwał dekadę z dwudziestego pierwszego wieku […] i wcisnął ją w lata sześćdziesiąte. To pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego […] nie byliśmy w pełni gotowi na Apollo i dlaczego nie możemy od czasu programu poradzić sobie z olbrzymim wpływem, jaki na nas wywarł. Jak to możliwe, że to najbardziej futurystyczne osiągnięcie człowieka tak szybko stało się przeszłością? W porządku narracji ery kosmicznej Apollo to rozdział, który jest wyraźnie nie na swoim miejscu.
(Andrew Chaikin, fragment Posłowia)
Z Autorem""Astro-notek""znamy się od wielu lat. Wspólnie pracowaliśmy, wygłaszaliśmy popularyzatorskie seminaria, wspólnie wędrowaliśmy po górach. Z radością przyjęłam pomysł wydania""Astro-notek""i z chęcią podjęłam się ich pierwszej,merytorycznej oceny i korekty.""Astro-notki""według mnie są przewodnikiem po najważniejszych w astronomii i astrofizyce wydarzeniach ostatnich lat.Pozwalają zorientować się, co ważnego i ciekawego dokonało się w tej dziedzinie wiedzy.Do poznawczego wysiłku zachęcają liczne zdjęcia, ukazujące piękno Wszechświata.Miłej lektury i owocnych poszukiwań dalszej wiedzy.- Joanna Jałocha-Bratek
ŚWIATOWEJ SŁAWY ASTROFIZYK I KOLEJNA OLŚNIEWAJĄCA KSIĄŻKA O ZŁOŻONOŚCI ŻYCIA I WSZECHŚWIATA. Sondy kosmiczne wyprawiają się coraz dalej, akceleratory rozbijają atomy, a radioteleskopy i teleskopy rejestrują promieniowanie wyemitowane przed miliardami lat… Nasze rozumienie Wszechświata i miejsca, jakie w nim zajmujemy, zmienia się w rewolucyjny sposób. Neil DeGrasse Tyson w intrygujący sposób przymierza najnowsze koncepcje astrofizyczne do odwiecznych pytań filozoficznych: „skąd się wzięliśmy?”, „czy jesteśmy sami?”, „skąd wiemy to, co wiemy?”. Autor – nawiązujący do wiedzy dawnych mędrców, od Eratostenesa po Galileusza, i objaśniający najważniejsze naukowe osiągnięcia teraźniejszości, takie jak odkrycie egzoplanet oraz identyfikowanie cząstek elementarnych – zabiera czytelnika w podróż z przeszłości w przyszłość, od niewyobrażalnie małego do przeogromnego, od granic obecnej wiedzy ku nieznanemu. Dowcipny jak zawsze, zachęca do nieustannego patrzenia w górę i poszukiwania…
See the Solar System like never before
The Planets is an awe-inspiring and informative journey through the Solar System, with all-new 3D globes and models built using the latest data gathered by NASA and the European Space Agency that can be viewed from any angle and layer by layer. You can even move in for a closer look with 3D terrain models that take you on a trip to the surfaces of the rocky planets.
As well as covering the Sun, the planets, hundreds of moons and thousands of asteroids and comets, The Planets includes all the major Solar System missions, right up to the latest Mars rovers. Timelines explore our relationship with each planet and infographics present fascinating Solar System facts and planet facts.
The Planets is ideal for anyone interested in space exploration and all armchair astronauts or astronomers.
Encyklopedia nauki to kompendium wiedzy dla dzieci w wieku 6–8 lat. Przedstawia ona najciekawsze informacje i ciekawostki o Kosmosie, technice, odkryciach i wynalazkach, architekturze, pojazdach i transporcie, komputerach i nowych technologiach. Tekst został napisany łatwym do zrozumienia językiem, idealnym dla młodych czytelników.
Czy wiecie, jak zbudowany jest Kosmos? Nie? Ja też nie wiedziałam, ale dowiedziałam się od Teleskopki i Teleskopka, dzieci pana Astronoma co to jest Układ Słoneczny i gwiazdozbiory, dlaczego planety krążą dookoła Słońca, czy planety mają księżyce?Dzieci nauczyły się tego od swojego taty, uczyły się, bawiąc. Napisały list do Słońca i odwiedziły dziwny ogród zoologiczny, w którym mieszkają znaki zodiaku. Teleskopka i Teleskopek przekazali swoją wiedzę mnie, a ja przekazuję ją Wam. I mam nadzieję, że przy czytaniu też będziecie się bawić. Ponieważ wszystko, czego się dowiedziałam, zrymowałam, żeby łatwiej było zapamiętać.Wasza Wanda Chotomska
Choć na rynku wydawniczym nie brakuje książek popularnonaukowych o fizyce kwantowej, są one zwykle pisane albo przez fizyków, albo przez zawodowych popularyzatorów nauki. Te pierwsze skupiają się zwykle na formalizmie i podstawach matematycznych mechaniki kwantowej, przez co nie zawsze da się z nich wyczytać, jak niesamowity jest tak naprawdę świat kwantowy. Te drugie skupiają się z kolei często na wybranych ciekawostkach i po ich przeczytaniu czytelnik wciąż często nie wie, co tak naprawdę mówią o świecie fizycy.
Co się dzieje w świecie kwantów? to wyjątkowy na polskim rynku owoc współpracy pomiędzy fizykiem specjalizującym się w fizyce kwantowej oraz filozofem specjalizującym się w filozofii nauki i kosmologii. Autorzy wprowadzają czytelnika w zaledwie dwa klasyczne eksperymenty fizyczne, rekonstruując je jednak w wyjątkowo cierpliwy sposób, krok po kroku, odwołując się do serii specjalnie wykonanych dla tej książki szczegółowych ilustracji. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na jedno proste pytanie: "Jaki jest tak naprawdę świat w skali kwantowej?". Próby odpowiedzi na nie to właśnie interpretacje mechaniki kwantowej, które zostają obrazowo wytłumaczone w drugiej części książki.
Książka ta może stanowić pierwsze wprowadzenie w świat fizyki kwantowej dla młodzieży licealnej i dorosłych oraz atrakcyjną odmianę dla czytelników, którzy czytują literaturę popularnonaukową, jednak zainteresowani są świeżym, głębokim i przemyślanym spojrzeniem na świat kwantowy.
Książka zawiera znakomity, systematyczny opis najtrudniejszej i do dziś nierozumianej części mechaniki kwantowej, tak zwanych interpretacji, czyli prób zrozumienia związku między formalizmem matematycznym a wynikami doświadczeń. - prof. Krzysztof Meissner
Starożytni astronauci przybyli na Ziemię przed tysiącami lat.
I są tu nadal!
"Bogowie nigdy nas nie opuścili" kontynuacja legendarnego bestsellera "Wspomnienia z przyszłości", w którym Erich von Däniken podważył wszystko, czego uczą podręczniki o początkach cywilizacji, i zrewolucjonizował nasze spojrzenie na przeszłość ludzkości. Wysunął szokującą tezę: technologie i religie dawnych kultur zostały podarowane ludziom przez starożytnych astronautów, którzy przybyli na Ziemię w załogowych statkach kosmicznych i zostali powitani jako bogowie.
Naukowcy książkę potępili.
Czytelnicy kupili 30 milionów egzemplarzy!
Czego właściwie chcieli od nas Obcy tysiące lat temu? I czego chcą teraz? I dlaczego tak wzbraniamy się przed uznaniem, że mogą tu być?
W Bogowie nigdy nas nie opuścili Erich von Däniken odpowiada na te pytania jak zwykle barwnie i pasjonująco. Wykorzystuje najnowsze osiągnięcia biotechnologii, astrofizyki, inżynierii, sztucznej inteligencji. Oddaje głos ludziom, którzy nawiązali kontakt z przybyszami z kosmosu. Dlaczego media nie informują o tych sensacyjnych odkryciach? Komu zależy na ukrywaniu prawdy? Jednak dzień spotkania zbliża się nieuchronnie. Rozszyfrowany przez dwóch szwajcarskich fizyków kod spoza Ziemi wskazuje konkretną datę…
ERICH VON DÄNIKEN to najsłynniejszy kontrowersyjny badacz historii ludzkości i najwybitniejszy przedstawiciel paleoastronautyki. Jest najczęściej czytanym autorem literatury faktu na świecie. Jego książki przetłumaczono na 32 języki i wydano w 70 milionach egzemplarzy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?