Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
Jaka jest ta książka? Magnetyczna. Urzekająca. Inspirująca. Błyskotliwa. Książka Laury Mersini-Houghton „Przed Wielkim Wybuchem” opowiada o wielkiej zmianie w sposobie myślenia, jaka dokonała się w fizyce i kosmologii na początku XXI wieku – otóż nasz Wszechświat może nie być jedynym, jaki istnieje, mamy bowiem przesłanki, aby sądzić, że w rzeczywistości stanowi część wieloświata. Jakie to przesłanki? Skąd wzięła się myśl o innych wszechświatach i jakie ma podstawy naukowe? Jak zdobyliśmy dowody na poparcie tej tezy? Autorka precyzyjnie i wyczerpująco odpowiada na te pytania, unikając wikłania się w trudne do zrozumienia szczegóły, które mogłyby zniechęcić czytelnika. Czyni to z lekkością i płynnością, zapraszając czytelnika do świata swoich naukowych fascynacji i wzbogacając opowieść elementami własnej biografii. Właśnie fragmenty dotyczące jej życiowej drogi, umiejętnie wplecione w naukowe wywody, czynią „Przed Wielkim Wybuchem” jedną z najbardziej osobistych książek popularnonaukowych, jakie kiedykolwiek napisano. Laura Mersini-Houghton jest amerykańskim kosmologiem i fizykiem teoretycznym albańskiego pochodzenia. Jest profesorem na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Zwolenniczka hipotezy wieloświata i autorka teorii, zgodnie z którą anomalie w strukturze naszego Wszechświecie są związane z jego oddziaływaniem z innymi wszechświatami. W 2015 roku nominowana do Nagrody Nobla.
Czy wszechświat się kończy? Jak powstał Układ Słoneczny? Ile jest gwiazd? Co to jest czarna dziura? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tej książce! Poznasz fakty o planetach, gwiazdach, satelitach. Publikacja zawiera aż sto interesujących ciekawostek opatrzonych wspaniałymi zdjęciami - kosmiczny świat nie będzie miał przed tobą tajemnic!
Seria NOWA Teraz matura to sprawdzona w praktyce seria publikacji maturalnych dostosowana do wymagań egzaminacyjnych CKE, które będą obowiązywać w 2024 roku. Seria zaprojektowana tak, aby zapewnić uczniom angażującą i efektywną naukę, dostosowaną do indywidualnych stylów uczenia się. Tworzy ściśle zintegrowany, wzajemnie się dopełniający system rozwiązań papierowych i cyfrowych.W skład serii wchodzą publikacje takie jak:Vademecum i Zbiory zadań,Arkusze (matematyka i język angielski),Zasoby cyfrowe, do których dostęp dają publikacje papierowe.Seria obejmuje następujące przedmioty maturalne:język polski, matematyka, język angielski, biologia, chemia, geografia, fizyka, historia.Oferta została zaktualizowana o zadania z tegorocznej matury, materiały na ostatnią prostą oraz nowe zasoby cyfrowe.
Seria NOWA Teraz matura to sprawdzona w praktyce seria publikacji maturalnych dostosowana do wymagań egzaminacyjnych CKE, które będą obowiązywać w 2024 roku. Seria zaprojektowana tak, aby zapewnić uczniom angażującą i efektywną naukę, dostosowaną do indywidualnych stylów uczenia się. Tworzy ściśle zintegrowany, wzajemnie się dopełniający system rozwiązań papierowych i cyfrowych.W skład serii wchodzą publikacje takie jak:Vademecum i Zbiory zadań,Arkusze (matematyka i język angielski),Zasoby cyfrowe, do których dostęp dają publikacje papierowe.Seria obejmuje następujące przedmioty maturalne:język polski, matematyka, język angielski, biologia, chemia, geografia, fizyka, historia.Oferta została zaktualizowana o zadania z tegorocznej matury, materiały na ostatnią prostą oraz nowe zasoby cyfrowe.
Uzupełnienie przełomowego cyklu Kroniki Ziemi.Pierwsze ziemskie cywilizacje stworzyli Anunnaki - bogowie, którzy przybyli z kosmosu i zmodyfikowali genetycznie ludzką rasę!Czy Stary Testament i inne starożytne pisma Sumeru, Babilonu, Egiptu i Grecji opisują rzeczywiste, historyczne wydarzenia? Zecharia Sitchin, najsłynniejszy obok Ericha von Dänikena kontrowersyjny badacz prehistorii, uwierzył, w słowa naszych najdawniejszych przodków i wykazał, że tworzą one spójną relację o prawdziwym pochodzeniu ludzkości.Na podstawie wieloletnich badań tekstów sumeryjskich i akadyjskich Sitchin wysunął hipotezę - potwierdzoną w 2016 roku przez badaczy z California Institute of Technology - że w Układzie Słonecznym jest jeszcze jedna planeta, Nibiru, która okrąża Słońce co 15 000 - 20 000 lat. Jej mieszkańcy - Anunnaki - odwiedzali Ziemię w czasach prehistorycznych i manipulacjami genetycznymi udoskonalili człowieka pierwotnego, a później przekazali ludziom swoją wiedzę i technologie, stymulując rozwój cywilizacji.W Kronikach Ziemi, które wzbudziły równie wiele kontrowersji, co zainteresowania, Sitchin opisał rozwój ludzkości po przybyciu Anunnaki. W Kronikach Anunnaki bratanica Zecharii Sitchina zebrała jego niepublikowane wcześniej listy, artykuły i wykłady, tworząc w połączeniu z konkretnymi fragmentami Kronik Ziemi spójne podsumowanie teorii wielkiego badacza prehistorii.Dodatkowo zamieściła nieznane dotąd wyniki badań Sitchina, pozwalające odpowiedzieć na niewyjaśnione do dziś pytania: Czy Sumerowie mieli urządzenia grawitacyjne pozwalające podnosić ogromne bloki i układać z niezwykłą precyzją? Czy znali bioinżynierię i mikroczipy? Skąd wiedzieli o istnieniu planet krążących wokół Słońca? Skąd znali kolor i wielkość najdalszych planet?ZECHARIA SITCHIN - wybitny amerykański orientalista i biblista, podróżnik znany z rozległej wiedzy i błyskotliwego poczucia humoru, dziennikarz i światowej sławy pisarz. Wychował się w Palestynie, gdzie poznał współczesny i starożytny język hebrajski, inne języki semickie i europejskie, Stary Testament, a także historię i archeologię Bliskiego Wschodu. Kroniki Ziemi, dzieło jego życia, zostały przetłumaczone na ponad 20 języków.
To kosmiczna – w pełnym tego słowa znaczeniu – książka, opowiadająca o Wielkim Wybuchu i kosmicznej inflacji w zupełnie nowy sposób. Autor nie tylko opisuje obecny stan naszej wiedzy, lecz także pokazuje, jak bardzo jest ona niepewna i jak wiele – dzięki rozwojowi teorii i postępom obserwacji astrofizycznych – jeszcze może się w niej zmienić. Podkreśla mocne strony teorii, a także jej słabości, sygnalizuje alternatywne wobec inflacji rozwiązania, dokładając starań, aby tekst był przejrzysty i zrozumiały dla każdego. Uzmysławia czytelnikowi, jak bardzo – mimo wszystkich naszych wysiłków – Wszechświat pozostaje zagadkowy i zaskakujący. „Nieskończoność światów” to lektura obowiązkowa zarówno dla tych, którzy zastanawiają się nad początkiem Wszechświata, jak i dla wszystkich, którzy chcą w pełni podziwiać jego tajemnicze piękno. Will Kinney jest profesorem fizyki na Uniwersytecie w Buffalo. Absolwent Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Kolorado. W swoich badaniach skupia się na kosmicznej inflacji, a także ciemnej materii i energii.
Drodzy Czytelnicy,
Przedstawiamy Państwu czwarty tom monografii „Na pograniczu chemii, biologii i fizyki – rozwój nauk” zawierającej kilkanaście artykułów, przesłanych do druku przez uczestników XV Kopernikańskiego Seminarium Doktoranckiego, które po zawirowaniach związanych z pandemią wróciło do formy tradycyjnej. Obchodzimy mały jubileusz konferencji mającej formę seminarium czyli najbardziej korzystnej dla doktorantów. Tym samym konferencja posiada swój doktorancki wyraz oraz wyróżnia się od innych podobnych spotkań interdyscyplinarnym charakterem. W tegorocznej monografii publikowane są wyniki prac z obszaru dyscyplin: biologii, chemii, fizyki, nauk o żywności oraz nauk materiałowych. Tematyka monografii obejmuje zagadnienia współczesnej nauki związane z postępem w dziedzinach ważnych dla społeczeństwa (energia, ocieplenie klimatu, nowe materiały), w sposób interdyscyplinarny czyli zgodnie z założeniami Kopernikańskiego Seminarium Doktoranckiego. Podczas XV KSD poruszona została problematyka Priorytetowych Obszarów Badawczych UMK, takich jak: astrofizyka i astrochemia; w kierunku medycyny spersonalizowanej, które były omawiane na osobnych sekcjach naukowych XV KSD, przyczyniając się do podniesienia jakości naukowej seminarium. Opublikowane artykuły wnoszą nową wiedzę do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, a Czytelnik znajdzie cenne dane poznawcze i metodologiczne dla rozwoju badań w kierunku swojego doktoratu.
Co po Krótkiej historii czasu? Wszechświat w skorupce Stephen Hawking wydał w 2001 roku, aby opowiedzieć o najważniejszych odkryciach teoretycznych dokonanych po powstaniu jego najsłynniejszej Krótkiej historii czasu. W tej kontynuacji wprowadza czytelników w świat fizyki teoretycznej i opowiada o swoich próbach rozwiązania tajemnic Kosmosu.
Czytelnicy zainteresowani Teorią Wszystkiego poznają tu zasady działania Wszechświata – od supergrawitacji do supersymetrii, od teorii kwantów do teorii M, od holografii do dualności. Wraz z Hawkingiem dotrą do samego frontu nauki, by sprawdzić, czy superstruny i p-brany stanowią ostateczne rozwiązanie zagadki naszego istnienia.
Wszechświat w skorupce orzecha jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć Wszechświat, w którym żyjemy. Książka łączy dziecinne zadziwienie światem z intelektem geniusza. Zwiedzamy wszechświat Hawkinga, jednocześnie podziwiając jego umysł.
„The Sunday Times”
Hawking niewątpliwie ma naturalny talent nauczyciela – dobroduszny humor i umiejętność zilustrowania bardzo trudnych teorii za pomocą analogii zaczerpniętych z codziennego życia.
„The New York Times”
Umysł Hawkinga szybuje ponad przestrzenią i czasem, wydobywając na jaw sekrety wszechświata.
„Time”
Po raz pierwszy w historiografii autor w odrębnym opracowaniu przedstawia studenckie czasy Mikołaja Kopernika, przybliżając realia pobytu torunianina w Krakowie, Bolonii, Rzymie, Padwie i Ferrarze. Ze względu na skąpe informacje o samym Koperniku opisano środowisko, w którym przebywał, czyli miasta, uniwersytety, wspomniano o ludziach, z którymi się spotkał lub mógł spotkać, omówiono także książki, które w tym czasie nabył lub czytał. Dużo miejsca poświęcono przedstawieniu problematyki wykładów podejmowanych przez profesorów na poszczególnych uniwersytetach: sztuk wyzwolonych w Krakowie, prawa w Bolonii i Padwie oraz medycyny w Padwie. Omówiono wiele spornych kwestii, jak: pogląd o zdobyciu przez Kopernika w Padwie doktoratu z filozofii i medycyny, miejsce nauki języka greckiego, prowadzenie przez astronoma wykładów w Rzymie czy jego kontakty z malarzem Giorgionem. Całość rozważań została oparta na analizie źródeł i krytycznym wykorzystaniu wielojęzycznych opracowań.
Mówi się, że fakty bywają dziwniejsze od fikcji, a w żadnej dziedzinie nie jest to bardziej trafne niż w odniesieniu do czarnych dziur. Czarne dziury są dziwniejsze niż cokolwiek wymyślonego przez pisarzy science fictionStephen HawkingLegendarny fizyk bada jedną z największych tajemnic naukowych wszechczasów.Stephen Hawking od dziesięcioleci fascynuje się zagadką czarnych dziur. Uważa, że jeśli uda się nam zrozumieć wyzwania, jakie stanowią one dla samej natury przestrzeni i czasu, będziemy gotowi odszyfrować najgłębsze sekrety wszechświata. W swojej najnowszej książce Hawking z podziwu godną naukową żarliwością dokonuje podsumowania dotychczasowej wiedzy na temat czarnych dziur, zadaje pytania, które czekają na empiryczne odpowiedzi i snuje hipotetyczne rozważania na temat funkcjonowania tego kosmicznego fenomenu."Hawking posiada naturalny dar nauczania, a dzięki jego dobrodusznemu humorowi i zdolności do zilustrowania złożonych problemów fizyki za pomocą analogii z codziennego życia fenomen czarnych dziur staje się zrozumiały dla każdego".THE NEW NEW YORK TIMES"Arcykapłan fizyki, jeden z nielicznych teoretyków, którzy zbliżają się do poznania choć w zarysie zamysłu Boga".LOS ANGELES TIMES
See the full beauty of our night sky revealed as never before in over 200 photographs from around the world in this stunning and giftable title.
Bringing together the images of over 40 photographers across 25 countries, be astounded by the lights of the night sky in some of the darkest places on earth; discover the beauty of galaxies, planets and stars; view great celestial events; and see some of the world’s most important landmarks against the backdrop of an incredible nightscape.
Babak Tafreshi, founder of the international organisation The World at Night, has curated the images in this collection – many of them previously unseen – to reveal the true splendour of the sky at night. A specialist guide to night-sky photography will help you capture your own gorgeous images of the heavens.
Commentary on the science, astronomy and photography accompany stunning images organised by theme:
Symbols of all nations and religions embraced by one sky of endless beauties
UNESCO World Heritage Sites at night
The Universe revealed through constellations, sky motions, atmospheric phenomenon, Aurora and other wonders
Images highlighting the beauty of dark skies away from light-polluted urban areas
Celestial events, from great comets to spectacular eclipses
Astro-tourism destinations, like ancient astronomical monuments and modern observatories
For anyone who has ever been fascinated by the night sky, this beautifully designed introduction to astronomy and its history reveals the compelling story of mankind's quest through the ages to unlock the scientific secrets of our universe.With over 400 stunning illustrations, including the latest satellite photography, historic prints and paintings, and artists' impressions of phenomena known to exist but never photographed, Murdin presents 65 discoveries that demonstrate how human ingenuity, technological innovation and occasionally pure serendipity have expanded our knowledge of the Universe beyond anything our ancestors - even a generation ago - could have imagined.
Right now, you are orbiting a black hole.
The Earth goes around the Sun, and the Sun goes around the centre of the Milky Way: a supermassive black hole – the strangest and most misunderstood phenomenon in the galaxy.
In A Brief History of Black Holes University of Oxford astrophysicist, Dr Becky Smethurst charts the scientific breakthroughs that have uncovered the weird and wonderful world of black holes, from the collapse of massive stars to the iconic first photographs of a black hole in 2019.
A cosmic tale of discovery, you’ll learn: why black holes aren’t really ‘black’, that you never ever want to be ‘spaghettified’, how black holes are more like sofa cushions than hoovers, and why beyond the event horizon, the future is a direction in space rather than in time. Full of wit and learning, this captivating book explains why black holes contain the secrets to the most profound questions about our universe.
'A jaunt through space history . . . with charming wit and many pop-culture references' - BBC Sky At Night Magazine
Zbiór ten zawiera szereg standardowych problemów z kinematyki i dynamiki oraz bryły sztywnej, jednak zagadnienia relatywistyczne, ruch w zadanym polu czy zderzenia cząstek są rzadko spotykane w tego typu zbiorach. Zbiór oprócz zadań typowych, ilustrujących podstawowe prawa fizyki, zawiera cały szereg zadań trudniejszych, wykraczających nawet niekiedy poza program wykładu.
Zadania zawarte w tym tomie dotyczą następujących zagadnień: cscylator jednowymiarowy, drgania o kilku stopniach swobody, drgania w układach elektrycznych, jednowymiarowe klasyczne równanie falowe, fale w układach dyskretnych oraz interferencja fal.
Jest to kolejne wznowienie drugiej części cyklu " Zadania i problemy z fizyki", przeznaczonego przede wszystkim dla studentów pierwszych lat wydziałów fizyki na uniwersytetach. Zadania zawarte w tej części dotyczą następujących zagadnień: teorii pola grawitacyjnego, pola elektrycznego i magnetycznego, teorii obwodów oraz termodynamiki.
Znany popularyzator astronomii Przemysław Rudź opisuje w poradniku 59 gwiazdozbiorów ich historie, cechy oraz najważniejsze gwiazdy i obiekty znajdujące się w ich zasięgu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?