Książki o zwierzętach i roślinach w domu - pielęgnacja roślin i zwierząt, rośliny ogrodowe, rośliny domowe, zwierzęta domowe, poradniki. Żywienie i dietetyka psów, kotów, pierwsza pomoc dla psów, opowieści w których czworonożni bohaterowie znajdują upragniony dom, tęsknią, zakochują się Piękne kolorowe atlasy, albymy, przewodniki zawierające opisy i ilustracje roślin uporządkowane alfabetycznie według nazw gatunkowych, opisane są najważniejsze cechy roślin. Dzięki naszej bogatej ofercie książek szybko dokonacie Państwo wyboru roślin najbardziej pasujących do waszego ogrodu.
Książka stanowi barwny zbiór pomysłów ma dekoracje roślinne dla profesjonalnych florystów, dla amatorów i miłośników ogrodu. Dzięki zawartym w niej inspiracjom każdy może samodzielnie wykreować kompozycje kwiatowe: proste, naturalne, bezpretensjonalne i piękne.W książce znajduje się bogactwo porad dotyczących dekoracji w domu i w ogrodzie na każdy miesiąc roku. Od stycznia do grudnia z naturalnych materiałów możemy tworzyć piękne i oryginalne bukiety, wieńce lub dekoracje stołowe. Głównym motywem zestawień jest jednoczesne występowanie roślin w naturze. Konwalie i niezapominajki zawsze wyglądają pięknie razem, bo razem kwitną wiosną w naturze. Podobnie przekwitłe słoneczniki stanowią znakomite naturalne uzupełnienie bukietu z przebarwionych jesiennie liści.Podążając za przykładem natury, Autorka tworzy dekoracje z roślin ogrodowych i dziko rosnących, z fragmentów krzewów, pnączy, kwitnących ziół, rozmaitych owocostanów, kamieni, drewna. Wykorzystuje zapomniane tace, stare sosjerki, słoiki i słoiczki, dzbanki i inne elementy zabytkowych zastaw stołowych. Tworzy z nich kompozycje zaskakujące świeżością spojrzenia, intrygujące i piękne. Do jej ulubionych barw należą przede wszystkim nasycone fiolety i żółcie.
300 ekosposobów na szkodniki i choroby - nowe, odświeżone wydanie 1 części serii TRADYCYJNY OGRÓD EKOLOGICZNY.
Jak pozbyć się chorób i szkodników z ogrodu, nie szkodząc przyrodzie? Jak wykorzystać płodozmian, aby zwiększyć plony i zmniejszyć problemy ze szkodnikami i chorobami? W jaki sposób wykorzystać sąsiedztwo roślin w ogrodzie i gospodarstwie? Jakie gatunki i odmiany roślin są najodporniejsze? Jak wykorzystać ochronne działanie upraw pasowych, poplonów i ściółkowania? Czym jest bioróżnorodność nadziemna i podziemna i jak ją wykorzystać w praktyce w ochronie roślin? W poradniku zgromadzone zostały liczne informacje zaczerpnięte z polskiej i międzynarodowej literatury, jak i szczególnie cenne praktyczne doświadczenia ogrodników i rolników ekologicznych z Polski i zagranicy.
W poradniku znajdziesz również rady słynnych polskich ogrodników z okresu międzywojennego. Liczne rysunki, tabele i zestawienia
Spis treści
Od Autora
10 przykazań tradycyjnego ekologicznego ogrodnika
1. Jak pozbyć się chorób i szkodników z ogrodu, nie szkodząc przyrodzie?
Bioróżnorodność, naturalność i prostota
Reakcja przyrody na nasze błędy
Złudne poszukiwanie cudownych pigułek
Bioróżnorodność podziemna
Bioróżnorodność nadziemna
2. Bioróżnorodność w ogrodzie. Jak ją zbudować?
Bez monokultury
Bez nadmiernej czystości na zagonach
Pasowe systemy uprawy
7 korzyści z upraw pasowych , że szybko dotrzesz
3. Płodozmian – najprostszy lek gleby oraz zapora dla chorób i szkodników
2 podstawowe zasady układania płodozmianu
14 czynników, które warto uwzględnić, układając płodozmian
13 praktycznych rad przy układaniu płodozmianu
Podział ogrodu na kilka kawałków
Narysuj szczegółowy plan
Roślinne wstawki w głównym płodozmianie
Płodozmian tradycyjny
Płodozmian dla małych ogródków warzywnych
Nowoczesny płodozmian ekologiczny
4. Jak osiągnąć sukces w uprawach współrzędnych?
Praktyczne tradycyjne przykłady doboru roślin
Współczesne ekologiczne przykłady doboru roślin
5. Korzystne i niekorzystne sąsiedztwo roślin
Niewidzialne oddziaływanie
Niekorzystne i korzystne sąsiedztwo roślin
6. Szkodniki i odstraszające je rośliny
Alfabetyczne zestawienie szkodników i odstraszających
je roślin
Zioła i warzywa chroniące rośliny przed szkodnikami
Wydzieliny i wyciągi z roślin chroniące przed chorobami
i szkodnikami
7. Rośliny chroniące przed chorobami
Rośliny poprawiające zdrowie, smak lub zapach innych roślin
Rośliny będące dobrymi pożywkami dla chorób
grzybowych
Rośliny korzystnie wpływające na rozwój mikroorganizmów
glebowych
8. Zalety zimowego cięcia drzew i krzewów
Kiedy rany roślin „mniej krwawią” ?
Zranienia osłabiają
Osłabienie – sygnał dla szkodników
Szeliniak powinien być ostrzeżeniem
Więcej młodych pędów, więcej kłopotów
Cięcia w rytmie Księżyca
Najlepiej ciąć w okresie od pełni do nowiu
„Ekologiczny Poradnik Księżycowy”
9. Ochronne działanie poplonów i ściółkowania
Poplony wzbogacą i zwalczą
Żyto – lek dla gleby i roślin
Zalety poplonów z gryki i gorczycy
Ochronne zalety ściółkowania
Dodatek ziół zwiększy odporność
Ściółka ze skrzypu przeciw zgniliźnie siewek
Przeciw chorobom grzybowym w sadach i ogrodach Ciebie inform
PIERWSZY PODRĘCZNIK BSAVA, DOTYCZĄCY PRAKTYKI KLINICZNEJ KOTÓW
Konieczność stworzenia tego rodzaju podręcznika była w pełni oczywista, ponieważ już wiele lat temu koty wyparły psy w roli najczęściej utrzymywanych w domach zwierząt towarzyszących. Nigdy zatem wcześniej wiedza dotycząca kotów, ich chorób i ich leczenia nie była tak istotna.
W podręczniku omówiono najważniejsze zasady efektywnej praktyki klinicznej kotów, w tym technikę obchodzenia się z pacjentami, podstawy badania fizykalnego oraz zadbanie o to, by lecznica weterynaryjna stała się dla kocich pacjentów miejscem przyjaznym. Przedstawiono złote standardy profilaktyki zdrowotnej na różnych etapach życia kotów oraz podstawy terapii u tego gatunku. Rozdziały dotyczące określonych zaburzeń zdrowotnych obejmują diagnostykę i wstępne postępowanie w stanach nagłych oraz analizę częstych objawów, takich jak wyłysienia, nadmierne pragnienie i napady padaczkowe.
W ostatniej części książki skoncentrowano się na poszczególnych układach i szczegółowo przedstawiono postępowanie w przebiegu powszechnie spotykanych u kotów chorób. Wiedza zawarta w podręczniku jest wystarczająca, aby każdy lekarz mógł poradzić sobie z często występującymi u kotów problemami zdrowotnymi i by w razie potrzeby wiedział, kiedy rozważyć skierowanie pacjenta do ośrodka specjalistycznego, a także jak postępować w obliczu ograniczeń finansowych ze strony klienta.
Unikalną cechą podręcznika jest obecność skrótowych przewodników tematycznych, w których można znaleźć praktyczne informacje, dotyczące procedur medycznych i sposobów leczenia, przedstawione w formie prostych instrukcji objaśniających krok po kroku, co należy robić w danej sytuacji.
Publikacja ta ma ogromną wartość praktyczną. Dzięki wspaniałym ilustracjom i wielu pomocnym wskazówkom i odnośnikom książka ta jest wprost stworzona do roli najbardziej poczytnej pozycji, która powinna się znaleźć w podręcznej bibliotece każdej lecznicy weterynaryjnej.
Wejdź w trójwymiarowy świat zwierząt domowych, rozkosznych towarzyszy człowieka. Zobacz, jak każdy z nich jest wyjątkowy na swój futrzasty, pierzasty albo łuskowy sposób. Dowiedz się, jaki pies pasuje do ciebie, czym karmić kaczki, dlaczego nos kota identyfikuje go jak nas odcisk palca. Mnóstwo faktów i 48 stron znakomitych, zrobionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć 3D sprawi przyjemność każdemu miłośnikowi zwierząt.
"Bezimienna główna bohaterka nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Pozostaje po nim pustka … i wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna zwierzętom wdowa w podeszłym wieku? Nieobecna, skłócona ze zmarłym córka, która nawet nie pofatygowała się na pogrzeb?
W nagrodzonej prestiżową National Book Award z 2018 roku powieści Sigrid Nunez w sposób błyskotliwy i przenikliwy opowiada o przyjaźni, miłości i śmierci, jak też o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta. Kto komu bardziej pomaga w trudnych chwilach – one nam czy my im? Wzruszająca, mądra powieść o tym, co w życiu najważniejsze.
To jest książka, którą mogłabym napisać, gdybym umiała. Szczera, a zarazem baśniowa opowieść o miłości i żałobie. Analiza relacji z zesłanym miłosiernie przez opiekuńcze moce, choć rozsadzającym miniaturowe mieszkanie, psem. Podzielam zdumienie narratorki, która znajduje codziennie „spersonalizowane” reklamy kursów pisarskich, łączonych z gotowaniem, medytacją lub pobytem w spa. I jak ona odrobinę wierzę, że powieść może nas przeprowadzić przez najgorsze, lecz nikogo nie ocali. My możemy uratować kogoś, żeby on uratował nas, choć po lekturze nie mam pewności, czy takie zdanie nie topi się we własnej, pozornej, głębi.
- Inga Iwasiów
Książka Sigrid Nunez, mądra i do bólu szczera, to nie tylko opowieść o najważniejszych uczuciach i pragnieniach, których często nie można spełnić. To nie tylko dowód na to, jak wyjątkowymi stworzeniami są psy. To również brutalna prawda o zakłamaniu i fałszywych relacjach panujących w środowisku literackim. Lustro, w którym wielu powinno się przejrzeć.
- Michał Nogaś, „Gazeta Wyborcza” / „Radio Książki”
Nunez pisze w sposób prosty, ale jest to prostota wypracowana, podszyta olbrzymią erudycją. Przez pierwsze strony książki brnęłam powoli, ponieważ byłam tak zachwycona, że musiałam skopiować do notesu co drugie zdanie.
- Olga Wróbel, „Kurzojady”
Można przeczytać całą w jeden wieczór, ale nie warto tego robić. Każda minuta spędzona z tą książką jest cenna. Nie śpiesz się do końca, ciesz się „Przyjacielem” jak najdłużej, bo nieczęsto trafi a się tak mądra, a jednocześnie ciepła historia.
- Agnieszka Kalus, „Czytam, bo lubię”
Nunez nie definiuje uczuć, nie nazywa ich; daje im wolność. „Przyjaciel” to literacki hołd dla wszystkich czworonogów, które zawsze są przy nas. W tej historii role się odwracają – to człowiek staje się najlepszym przyjacielem psa. Jedna z najpiękniejszych opowieści o (miłości?
przyjaźni? szacunku?) byciu razem.
- Karolina Kurando, „BOOKS SILENCE”"
Rzetelne źródło wiedzy i pasjonująca opowieść o psach, które są najdzikszym tchnieniem natury i najcieplejszym tchnieniem cywilizacji. Pierwsza w Polsce albumowa publikacja prezentująca racy V grupy Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Są wśród nich rasy znane, jak Siberian husky i Alaskan Malamute, oraz zyskujące w Polsce coraz większą popularność, np. akita i shiba, a także rzadko spotykane, w tym nagi pies meksykański, elkhund czarny lub podenco z Ibizy, czy zupełnie nieznane, choćby Jindo dog albo kai.
Nasz poradnik:
- pokazuje, jak spokojnie i bezstresowo uczyć psa grzeczności i ostrożności wobec małych i większych dzieci;
- podaje wskazówki, jak tworzyć pozytywne i bezpieczne interakcje;
- zawiera ilustracje edukacyjne, które zainteresują dzieci i pobudzą je do myślenia;
- uczy dzieci właściwego zachowania wobec psów;
- ma na celu dobro psa i został napisany przez autorki, które są treserkami, behawiorystkami – oraz matkami!
Harmonijne relacje dzieci z psami przynoszą i psychiczną i fizyczną korzyść obu stronom. Dzięki psom dzieci uczą się empatii, zachowań społecznych oraz pewności siebie. Jest jednak równie ważne jest, aby i psy nabywały pewności siebie i były uczone bezpiecznych zachowań wobec dzieci. Zasadniczą sprawą jest zapobieganie pogryzieniom, musimy więc nauczyć nasze psy oraz nasze dzieci, jak mają się zachowywać we wzajemnych kontaktach.
Poradnik „Dzieciaki i psiaki” pomoże wam tworzyć bezpieczne, pozytywne i harmonijne relacje pomiędzy waszymi dziećmi a waszym psem. Książka zwiera kolorowe fotografie instruktażowe, tabele pomagające w ocenie i szkoleniu psa oraz szczegółowo opisane ćwiczenia. Ilustracje edukacyjne o Champie i Charliem pomogą nauczyć dzieci właściwego traktowania psich przyjaciół.
Książka promuje bezpieczne interakcje i rozwijanie wieloletnich przyjaźni.
Melissa Fallon wykłada behawioryzm i uczy tresury. Pracuje jako behawiorystka kliniczna oraz jako treserka. Po uzyskaniu dyplomu magistra z behawioryzmu klinicznego na uniwersytecie Lincoln ciągle rozwija wiedzę i umiejętności. Ukończyła kurs dla treserów i uczestniczyła w licznych konferencjach oraz seminariach. Melissa mieszka w Yorku w Wielkiej Brytanii, jest matką trojga dzieci, które wychowuje razem z dwoma ukochanymi psami. Z wielkim zaangażowaniem promuje zapobieganie pogryzieniom przez psy i upowszechnia wiedzę o społecznych korzyściach, jakie daje relacja człowiek-zwierzę.
Vickie Davenport jest wykwalifikowaną i doświadczoną treserką psów. Po uzyskaniu w 2004 roku dyplomu z behawioryzmu zwierząt na uniwersytecie Chester wyjechała do Tajlandii, gdzie prowadziła badania behawioralne i opiekowała się zwierzętami różnych gatunków. Pracowała jako rzecznik praw psów dla fundacji „Słyszące psy dla niesłyszących ludzi”. Obecnie uczy tresury psów i behawioryzmu na poziomie uniwersyteckim. Vickie mieszka i pracuje w Yorku w Wielkiej Brytanii. Jest dumną mamą dwóch chłopców oraz dwóch adoptowanych psów.
Natasha Thompson, artystka pełna pasji, jest autorką zamieszczonych w tej książce rysunków o Champie i Charliem. Od chwili ukończenia wydziału sztuk pięknych cały czas zajmuje się sztuką, pracując w galeriach sztuki i na wystawach w całym Yorkshire. Dostaje zamówienia nie tylko od osób prywatnych, ale również od wydawnictw i firm prowadzących kampanie marketingowe. Natasha jest dumną mamą jednego synka. Jej pasją jest wykorzystywanie sztuki jako narzędzia edukacji i poradnictwa dla osób w każdym wieku.
Wzruszająca i zabawna opowieść o kotce, która jest nie tylko przymilnym pieszczochem, ale staje się pełnoprawną towarzyszką w długich podróżach.
Długie szylkretowe futerko i głębokie bursztynowe oczy Suzy wywierają ogromne wrażenie na Aleksandrze i jej mężu Normanie, ale to osobowość kotki sprawia, że przygarniają ją i nie chcą się z nią rozstawać. W efekcie Suzy staje się prawdopodobnie najczęściej podróżującym kotem w historii – opiekunowie zabierają ją w podróż przez Stany Zjednoczone i Europę, w tym Polskę.
Autorka jest wielką miłośniczką zwierząt, więc w opowieści o Suzy pojawiają się też historie innych kotów, psów, papug i jednego królika. Za zgodą poetów w książce zacytowane zostały wiersze Wisławy Szymborskiej, Franciszka Klimka, Ryszarda Marka Grońskiego i Ewy Laśkiewicz.
Stanęła ludziom
na ścieżce życia,
by oddać swój los w ich ręce
i swoje serce.
Bo mała kicia
nie miała przecież nic więcej.
Fragment wiersza „Czekoladowa koteczka” Franciszka Klimka
Książka zawiera podstawową wiedzę z zakresu aspektów prawnych posiadania psa. Ilustracje w przystępny sposób przedstawiają prawa i obowiązki właściciela psa. Przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży, ale również przydatna każdemu i w każdym wieku. To krótkie informacje prawne dotyczące codziennego życia z psem, poruszania się z psem w mieście, jak również korzystania z miejsc użyteczności publicznej. Format książki pozwala na zabranie jej ze sobą wszędzie, np. gdy podróżujemy z psem. To po prostu przewodnik po prawach psa, niezbędnik psiarza. Autorka jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także właścicielem, a raczej opiekunem dwóch suń ze schroniska, Lary i Saby, które poprzez zdjęcia w książce pokazują prawa psów. Natalia Dobrowolska jest także autorką książki „Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza”, Wydawnictwo Poligraf, 2018.
Książka adresowana do osób zainteresowanych produkcją szkółkarską.Opisuje praktyczne aspekty:metody rozmnażania,wybór terenu pod szkółkę,prowadzenie szkółki,ochronę roślin,dobór gatunków do uprawy.Zawiera tabele, rysunki i kolorowe fotografie.W nowym wydaniu książki:poszerzono część dotyczącą rozmnażania drzew i krzewów ozdobnych,wprowadzono rozdział dotyczący zastosowania auksyn w procesie ukorzeniania sadzonek,opisano sposoby rozmnażania kilkunastu nowych rodzajów roślin, a w wielu innych uzupełniono informacje dotyczące ich rozmnażania,szczególnie szeroko został potraktowany rozdział dotyczący trudnego zagadnienia walki z chwastami (został on uzupełniony o liczne przykłady zastosowania herbicydów w innych krajach),poszerzono rozdział dotyczący ochrony roślin szkółkarskich,całość uatrakcyjniono licznymi zdjęciami.Szkółkarstwo ozdobne jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi ogrodnictwa w Polsce. Temu rozwojowi towarzyszy także wzrost zapotrzebowania na literaturę fachową związaną z tą dziedziną. Ostatnie publikacje w sposób całościowy poświęcone szkółkarstwu ozdobnemu pochodzą z lat osiemdziesiątych i są aktualne już tylko w zakresie dotyczącym ewentualnie tradycyjnej uprawy gruntowej. Brak jest natomiast informacji dotyczących prowadzenia najważniejszego obecnie działu szkółkarstwa, jakim są uprawy pojemnikowe, dlatego temu zagadnieniu produkcji poświęcono największą uwagę. Na rynku można obecnie spotkać liczne publikacje dotyczące rozmnażania drzew i krzewów ozdobnych, dlatego ta część niniejszej książki potraktowana została skrótowo i zawiera tylko najczęściej w praktyce stosowane metody rozmnażania. Podobnie w innych rozdziałach zwrócono szczególną uwagę na praktyczne aspekty produkcji szkółkarskiej. Pomimo tego książka oprócz osób zainteresowanych produkcją szkółkarską powinna być cennym uzupełnieniem wiedzy ogrodniczej uczniów ogrodniczych szkół średnich oraz studentów akademii rolniczych.
Niezastąpiony ilustrowany przewodnik po najczęstszych zabiegach diagnostycznych i terapeutycznych wykonywanych w praktyce weterynaryjnej lekarza małych zwierząt.
Ponad 900 fotografii i rysunków ułatwiających zrozumienie opisywanych procedur.
Materiały online, w tym ponad 60 filmów ukazujących praktyczne wykorzystanie informacji zawartych w książce.
Wydanie uzupełnione o nowe procedury, w tym nowy rozdział dotyczący szczegółowego badania neurologicznego.
„Jak napisałem w przedmowie do pierwszego polskiego wydania, nic nie zastąpi doświadczenia. Ale najważniejsze jest, aby od samego początku opanować prawidłowe odruchyi działania oraz doskonalić je cały czas. W tym zakresie książka Susan M. Taylor jest niezastąpiona.”
Roman Lechowski
Redaktor naukowy wydania polskiego
Emil, czyli kiedy szczęśliwe są psy, szczęśliwy jest cały świat to ciepła i sympatyczna opowieść o dogu, który nagle pojawił się w życiu człowieka, stając się tego życia niezbędnym elementem. Opowieść o wzajemnym poznawaniu, rozmowach (tak, tak, ten pies rozmawia), o ludzkich i psich obyczajach, słabościach jednych i drugich, o tworzącym się związku psa z człowiekiem, który nigdy nie będąc przesadnym miłośnikiem zwierząt, nagle został postawiony wobec faktu, że ktoś na czterech łapach koniecznie chce zostać jego przyjacielem, nie odstępuje go na krok i wymaga wzajemności. Opowieść o próbach porozumienia dwóch odrębnych światów, które tak naprawdę wcale nie są odrębne.
Prawdziwa historia puszystej kociej celebrytki, która ma łapy pełne roboty!
Ile w codzienności pewnej stacji kolejowej może zmienić mały kotek? Kiedy pracownicy dworca Huddersfield przygarniają małą puszystą kuleczkę, nie podejrzewają, że Felix podbije ich serca tysięcy ludzi z całego świata.
Felix szybko staje lokalną atrakcją i nie zamierza poprzestać na byciu uroczym futrzakiem zawsze gotowym na zachwyty. Ma bardzo poważne zadania – pomaga podróżnym, w tym dzieciom, podnosi wszystkich na duchu i skutecznie wynajduje szkodniki w dworcowych zakamarkach.
Ta cudowna kotka, owija sobie wszystkich wokół ogona. Poznaj jej puchate przygody i zobacz, jak jeden mały kotek zdobył wielką sławę dzięki chęci pomocy ludziom.
Jak dostarczyć Czytelnikom przydatnych informacji w lekkiej i przyjemnej formie? Ta książka to kompendium wiedzy na temat zachowania i psychiki zwierząt; poradnik dotyczący opieki nad psami, napisany w formie humorystycznej opowieści o życiu z dwiema suczkami przygarniętymi z krakowskiego schroniska. Znajdziecie w niej między innymi odpowiedzi na pytania, jak wygląda oswajanie się pieska z nowym domem oraz czy posiadanie czworonoga równa się konieczności rezygnowania z wyjazdów wakacyjnych. Ta książka z każdego zrobi miłośnika psów! Literacki debiut Barbary Gawlikowskiej-Miki to zabawna opowieść o życiu z psami, swoisty poradnik dla właścicieli czworonogów, który został opatrzony celnymi komentarzami pisanymi z psiej perspektywy. Całości dopełniają wdzięczne rysunki przedstawiające codzienne sytuacje z życia zwierzaków. Poznajcie pieski świat Roksy i Kory i dajcie się namówić na psa ze schroniska. A może dwa?
Kwiaty są dziedzictwem, które powinniśmy chronić. Zachwycamy się ich pięknem, wdychamy ich upajające zapachy, podziwiamy w naturze i na obrazach mistrzów, obdarzamy symboliką Uprawa i pielęgnacja roślin kwitnących stanowi rodzaj psychofizycznej terapii: zmusza do aktywności, ale też wycisza, nie mówiąc już o walorach estetycznych czy kulinarnych, których dostarcza. Ten ilustrowany, praktyczny poradnik dotyczący popularnych roślin kwitnących to prawdziwa kopalnia wiedzy na ten temat. Mniej i bardziej doświadczeni ogrodnicy amatorzy znajdą w nim między innymi:
* Podpowiedzi, jak wybierać i uprawiać kwiaty przez cały rok;
* 210 kart botanicznych, ułożonych alfabetycznie;
* Rozwiązania typowych problemów związanych z wegetacją roślin kwitnących;
* Słownik przydatnych terminów i tabele ułatwiające wybór odpowiedniego gatunku;
* Przykłady roślin leczniczych oraz wykorzystywanych w kuchni;
* Pomysły na atrakcyjne kompozycje kwiatowe
* Indeks omówionych roślin kwitnących.
Odbiorcy
- ogrodnicy amatorzy oraz wszyscy miłośnicy kwiatów
- osoby poszukujące praktycznego, uniwersalnego prezentu
Dlaczego warto przeczytać tę książkę
Ten uniwersalny album zabierze nas do mieniącego się feerią barw i bogactwem kształtów świata kwiatów. Sprawi, że uprawa roślin kwitnących stanie się naszą aktywnością na rzecz bioróżnorodności w przyrodzie. Poszerzy też wiedzę o kwiatach na całym świecie. Natomiast liczne fotografie, ilustracje i tabele posłużą jako idealne narzędzie, które ułatwi nam lepsze poznanie oraz pielęgnację roślin kwitnących.
Książka, choć jest pracą naukową, wykorzystującą nieznane albo mało znane materiały, powstała z myślą o szerokich kręgach miłośników Krakowa. Nacisk położono na genezę i najstarsze dzieje Plant najefektowniejszej obok kopca Kościuszki realizacji doby Rzeczypospolitej Krakowskiej, miniaturowego państwa funkcjonującego w latach 18151846. Szeroko omówiono przekształcenia z późniejszych czasów, zwłaszcza z okresu autonomii galicyjskiej (18661918) i II Rzeczypospolitej. Ukazano związek Plant z życiem miasta, zarówno tym codziennym, jak i z wydarzeniami wyjątkowymi, historycznymi. Ilustracje przedstawiają głównie archiwalne plany i widoki.
Czym są Planty dla Krakowa? Łatwo odpowiedzieć: Planty to jeden z najważniejszych symboli miasta, w którym jest ich tyle, że trudno je wszystkie wyliczyć. Czy można sobie wyobrazić współczesny Kraków bez Plant? Odpowiedź jest równie prosta: nie! A czy można sobie wyobrazić, że jakiś szalony deweloper zamienia Planty w atrakcyjne osiedle apartamentowców? Tak absurdalny pomysł może i byłby nawet ciekawy, ale bez wątpienia jego autor nie mógłby się czuć bezpiecznie w Krakowie. Przypomniały mi się słowa Sławomira Mrożka, który przed laty zapytał mnie, czy wiem, czym są krakowskie Błonia. Po czym ze zjadliwym uśmiechem wyjaśnił, że to upiorny sen dewelopera... To samo można powiedzieć o Plantach – i chyba nawet mocniej niż o Błoniach: tyle tam drzew do wycięcia, no i bliżej Rynku.
(...)
Postrzeganie Plant jedynie w kategoriach i perspektywie miejskiej przestrzeni jest wielkim błędem: są one przecież przede wszystkim niemym świadkiem wszelkich ludzkich emocji i zdarzeń, od uniesień miłosnych poczynając, na zbrodniach kończąc. Gdyby plantowe drzewa umiały mówić! Widziały ludzi śmiejących się i płaczących, samotnych i nieszczęśliwych, w radosnej euforii po zdanym egzaminie na polonistyce przy Gołębiej 20... Widziały dostojne uniwersyteckie pochody do kolegiaty Świętej Anny, ale i tysiące bezdomnych śpiących na ławkach. Słyszały, jak dzwon Zygmunt bił w chwilach podniosłych – i wycie pijaczków, których rozpiera nienawiść lub miłość do klubu Cracovii lub Wisły. Te drzewa widziały i słyszały wszystko; nic, co ludzkie, nie jest w stanie ich zaskoczyć. W tej książce próbuję zmierzyć się z pytaniem, czym są dla mnie Planty. Staram się udowodnić oczywistą prawdę, że są po prostu piękne. A jak widzą je inni?
Andrzej Nowakowski, ze Wstępu
What is the Planty for Kraków? It is easy to answer: the Planty is one of the most important symbols of the city, in which there are so many symbols that it is difficult to name them all. Can you imagine modern Kraków without the Planty? Here the answer is also simple: no! And can you imagine that some crazy developer turns the Planty into an attractive residential complex? Such an absurd idea might be interesting, but undoubtedly its author could not feel safe in Kraków. I remember the words of Sławomir Mrożek, who years ago asked me if I knew what Kraków’s Błonia was. Then, with a scathing smile, he explained to me that it was the developer’s nightmare... The same can be said about the Planty - and probably even more than about the Błonia: so many trees to be cut down, and nearer the Market Square.
(...)
Perceiving the Planty only in the categories and contexts of urban space is a big mistake: after all, it is primarily a silent witness to all human emotions and events, from transports of love to crimes. If only the Planty trees could talk! It has seen people laughing and crying, lonely and unhappy, in a joyous euphoria after passing their exams at the Polish Studies Institute at Gołębia 20... It has seen the stately university parades to St Anne Collegiate Church, but also thousands of homeless people sleeping on benches. It has heard the Zygmunt bell tolling in exalted moments - and the howling of drunks brimming with hatred or love for the Cracovia or Wisła football teams. These trees have seen and heard everything; nothing human can surprise them. In this book, I take up the question of what the Planty is for me. I try to prove the obvious truth that it is simply beautiful. And how do others see it?
Andrzej Nowakowski, from Preface
Klasyczna książka o kotach, opisująca ich historię, naturę oraz obecność w kulturze od starożytności po wiek XIX.
Francuski pisarz i krytyk Jules Champfleury oparł swe dzieło na solidnej dokumentacji – świadectwach historycznych, ikonografii, opracowaniach naukowych, relacjach i zwierzeniach przyjaciół, a także na własnych obserwacjach człowieka żyjącego na co dzień w towarzystwie bohaterów swej książki. Jednakże autor Kotów bynajmniej nie jawi się czytelnikowi jako bezstronny obserwator, przyglądający się kocim sprawom przez lupę realisty. Przeciwnie – nie szczędzi nieprzyjaciołom kotów ostrych reprymend, otwarcie krytykuje tych, którzy wykazują wobec nich okrucieństwo lub stosunek bezdusznie utylitarny, tworząc tym samym swój autoportret jako bezwarunkowego wielbiciela race féline.
Dobierając bogatą ikonografię, Champfleury poprosił paru swych znajomych o ty, by narysowali lub namalowali koty specjalnie dla niego. A były to takie znakomitości, jak Victor Hugo, Eugene Delacroix, Prosper Mérimée czy Édouard Manet, który wykonał też afisz reklamujący książkę.
Sukces Kotów przerósł oczekiwania autora i wydawcy. Dziś, po stu pięćdziesięciu latach od jej publikacji, książka ta należy do kanonu kociej literatury.
Czy pies rzeczywiście potrafi wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi albo wykryć raka zanim zostanie postawiona diagnoza?Ludzkie zmysły bledną przy psich. Psy słyszą dźwięki z większych odległości i w szerszym zakresie częstotliwości; mają bardziej wrażliwy węch i lepsze widzenie obwodowe, a ich wąsy czuciowe potrafią wyczuć niewielkie nawet zmiany ciśnienia atmosferycznego. Nic zatem dziwnego, że twój pies podbiega czasem do drzwi zanim zauważysz, że ktoś się zbliża.Książka Co wie twój pies bada fascynujący świat psiej percepcji. Omawia dokładnie pięć podstawowych zmysłów i pokazuje świat z psiego punktu widzenia, dzięki czemu łatwiej ci będzie komunikować się z pupilem. Znajdziesz tu także praktyczne testy, które pozwolą ci ocenić jego inteligencję, a nawet pobudzić ją do rozwoju. I wreszcie, poznasz odpowiedź na pytanie nurtujące właścicieli najinteligentniejszych psów: czy on posiada szósty zmysł?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?