Tytuł Niesformatowani mówi właściwie wszystko o moich rozmówczyniach i rozmówcach, jest również nawiązaniem do „Dużego Formatu”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, w którym pracuję i z którego pochodzi duża część tekstów.
Do książki wybrałam 21 wywiadów (niektóre publikowane w „Wysokich Obcasach”) z osobami różniącymi się wiekiem, zawodem, dorobkiem, religią, filozofią, stylem życia, poglądami, relacjami ze światem, orientacją seksualną, rodzajem dyskomfortu czy opresji, z jakimi się zmagają, i – co dla mnie ważne – płcią. Mam wrażenie, że większość książek o ludziach kultury prezentuje prawie samych mężczyzn, a kobiety – z racji płci – są grupowane w oddzielnych publikacjach.
Wywiady były robione w różnym czasie i nie są ułożone chronologiczne, bo chodzi w nich głównie o problematykę, prywatne poszukiwania i punkty zwrotne.
Poruszają tematykę związaną z różnymi rodzajami sztuki, psychologiczną, religijną, filozoficzną, feministyczną, seksualną, dają też szeroką – na ogół ujawnianą po raz pierwszy i tylko w tych wywiadach (!) – reportażową wiedzę o życiu bohaterów.
Proponowany układ stara się zderzać postacie. Płaszczyzn ewentualnego dialogu czytelnik musi szukać na własną rękę.
Katarzyna Bielas
Wśród osób portretowanych przez Katarzynę Bielas znalazły się: Nina Andrycz, Michał Witkowski, Hanna Krall, Janina Katz, Małgorzata Braunek, Lech Janerka, Zbigniew Libera, Marek Kondrat, Sławomir Idziak, Maria Janion, Kazimiera Szczuka, Marek Koterski, Krzysztof Majchrzak, Grzegorz Ciechowski, Bartosz Żurawiecki, Dorota Nieznalska, Artur Żmijewski, Magdalena Mosiewicz, Wojciech Waglewski, Marian Pankowski.
Książka jest swego rodzaju gramatyką języka, jakiego używamy, zwracając się do Boga w modlitwie. Autor, filozof i teolog, wciela się w postać „filozoficznego nauczyciela języka”, omawiając niczym lektor na zajęciach z nauki języka obcego podstawowe zagadnienia dotyczące modlitwy: mówienie do Boga w drugiej osobie, język jako płaszczyzna spotkania, „święcenie imienia Bożego”. Kolejnym etapem nauki jest poznanie „modlitewnej opowieści” jako elementu rozumienia Boga przez człowieka. Podręcznik prof. Schaefflera zawiera też wskazówki pewnych ćwiczeń praktycznych – człowiek modlący się powinien nabyć umiejętność ostrego widzenia samego siebie, rozróżniania perspektyw, proszenia Boga o „otwarcie warg i oczyszczenie serca”.
Mimo pozornie akademickiego charakteru O języku modlitwy jest książką na wskroś praktyczną: pozwala nam lepiej rozumieć samych siebie i to, co robimy, kiedy się modlimy, a także przybliża nas do rozumienia Boga, zawsze wymykającego się wszelkiej ludzkiej mowie.
Richard Schaeffler urodził się 20 grudnia 1920 roku w Monachium. W latach 1944–1945 był więziony w niemieckim obozie pracy. W latach 1946–1952 studiował filozofię, psychologię i teologię katolicką w Monachium i Tybindze. W 1952 roku uzyskał stopień doktora z filozofii w Tybindze, w 1953 zdał egzamin końcowy z teologii katolickiej, w 1961 otrzymał habilitację z filozofii w Tybindze. W latach 1968–1989 jako profesor zwyczajny wykładał zagadnienia z pogranicza filozofii i teologii na katolickim wydziale teologicznym uniwersytetu w Bochum. Od roku 1999 mieszka w Monachium, gdzie prowadzi gościnne zajęcia z filozofii religii i filozofii historii w wyższej szkole jezuitów. Tytuły honorowe: doktorat honoris causa z teologii (Fryburg 2005), doktorat honoris causa z filozofii (Monachium 2005).
Książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego to efekt prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB. Jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki. Działania te były różne w różnych okresach PRL-u. Od zastraszania, gróźb czy szantażu przechodzono do metod bardziej subtelnych, próbując wciągać duchownych we współpracę poprzez rozmowy, perswazję, obietnice rozmaitych życiowych udogodnień. Zdecydowana większość księży potrafiła oprzeć się zarówno zastraszaniu, jak i pokusom. Wśród tych, którzy wyrazili zgodę na współpracę, wielu potrafiło ją po jakimś czasie zerwać.
Książka niewątpliwie uporządkuje toczące się od wielu miesięcy dyskusje na temat tzw. lustracji duchownych. Jest to mocny głos badacza i jednocześnie świadka, który poszukuje prawdy o tamtych trudnych czasach.
Telewizyjne podróże Roberta Makłowicza wreszcie w książkowej wersji!
Tylko tutaj znajdziecie przepisy i dowcipy, których nie zdążyliście zapisać!
Tym razem wyruszamy na Węgry, gdzie nauczymy się robić nie tylko potrawy takie jak leczo, ale poznamy też sekrety wytwarzania tokaju. Niezwykłe miejsca, wciągające opowieści, praktyczne rady i przede wszystkim przepisy składają się na ten dowcipny i pełen radości życia przewodnik po najsmaczniejszych zakątkach Węgier.
„Projekt życia” to sformułowanie użyte przez Jana Pawła II w jego liście do młodych całego świata. Papież nie wahał się pisać o życiu jako samourzeczywistnieniu, o kształtowaniu przez człowieka własnego życia na każdym jego etapie, o wybieraniu spośród różnych perspektyw. I sam ustawiał drogowskazy na życiowych zakrętach.
Zbiór takich mądrych rad zawiera niniejszy wybór gromadzący jedne z najważniejszych listów Jana Pawła II. Myśl o odpowiedzialnym kształtowaniu życia nieustannie powraca w papieskich naukach skierowanych do ludzi w różnym wieku (choćby w zawartym w naszej książce liście do osób starszych), podobnie jak myśl o cierpieniu będącym częścią każdego ludzkiego życia. I ono bowiem, w równej mierze co radość czy szczęście, znajduje właściwe miejsce w tworzonym przez każdego z nas własnym projekcie
Bóg Jezusa Chrystusa. Medytacje o Bogu Trójjedynym to zbiór tekstów poświęconych jednej z największych tajemnic chrześcijaństwa - Trójcy Świętej. Obecny papież Benedykt XVI zaprasza czytelnika do wspólnego namysłu nad tym, kim jest biblijny Bóg, co to znaczy, ze Jezus Chrystus jest zarazem Bogiem i człowiekiem, i na czym polega działanie Ducha Świętego. Podstawą tej książki były teksty kazań i rekolekcji, dlatego mimo skomplikowanego tematu jest napisana bardzo prostym i zrozumiałym językiem. W przystępny sposób rozwija problematykę, którą Joseph Ratzinger zajmował się także w swojej wcześniejszej książce Wprowadzenie w chrześcijaństwo.
Adam Sikora jest historykiem filozofii i myśli społecznej, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Między wiecznością a czasem to zbiór filozoficznych esejów na temat Hioba, romantycznej koncepcji wieczności i czasu, dziewiętnastowiecznej filozofii historii i duchowej biografii autora. Nawiązując do poglądów różnych filozofów, autor zajmuje się m.in. takimi problemami, jak pogodzenie ludzkiego cierpienia z miłosierdziem i dobrocią Boga oraz poglądy Adama Mickiewicza dotyczące relacji człowiek – Bóg, ducha i ciała, czasu i struktury świata. Pisze też o dziewiętnastowiecznym rozumieniu sensu dziejów i zastanawia się nad uwodzicielską siłą marksizmu.
Historia Hioba kończy się zatem dość sztucznym happy endem. Czy naprawdę jednak kończy? A te długie sto czterdzieści następnych lat? Czyżby nigdy już więcej nie cierpiał? Jakże teraz będzie mógł cieszyć się pełnią szczęśliwości, nie lękając się zarazem o jej trwałość? Czyżby Pan wyzbył go pamięci oraz obdarzył łaską zapomnienia, tak że nie musiał już wracać myślą do szczęścia, które ongiś utracił, oraz do umęczeń, których wówczas zaznał? I czy radość posiadania nowych synów i cór była kiedykolwiek w stanie przesłonić dręczącą świadomość nieobecności tych – pierworodnych przecież – których tak bezpowrotnie został pozbawiony? A czy klęski, które przez te następne sto czterdzieści lat nawiedzały jego bliźnich z ziemi Uz, nie sprawiały mu bólu oraz udręki współczucia? I co też mówił swoim przyjaciołom wtedy, kiedy znaleźli się – tak jak niegdyś on sam – w kleszczach cierpienia? A co właściwie znaczy ten ostatni werset Księgi, który stwierdza, że „umarł on stary, i syty dni”? Czyżby to, że miał już wszystkich owych dni na tyle dość, że mógł wreszcie na łożu śmierci westchnąć z prawdziwą ulgą i wyszeptać jedno tylko słowo: nareszcie...
Z rozdziału Teodycea i przypadek Hioba
Ewangelia znakomicie wprowadza małych czytelników w świat Dobrej Nowiny. Jej język jest prosty, książka tłumaczy trudniejsze nazwy i pojęcia w sposób opisowy, dostosowany do możliwości siedmiolatków.
Siły zła - gorliwi funkcjonariusze UB i SB oraz setki tajnych współpracowników, także z kręgów kościelnych - zwarły szeregi w walce z Pasterzem krakowskiego Kościoła. Donosy, raporty i sprawozdania o powstawaniu parafii w Sieńczycach, stosunkach panujących w kurii, roli arcybiskupa Wojtyły w pracach Soboru, jego relacjach z innymi hierarchami Kościoła wypełniają strony tej książki. Dokumenty zgromadzone w teczkach tajnych służb są świadectwem zdrady, dowodem ludzkiej słabości i nikczemności.
Ostatecznie jednak rozpędzona ubecka machina, prowadząca starannie zaplanowane działania przeciwko Kościołowi, poniosła klęskę. Postawa Karola Wojtyły - jego odwaga, mądrość i roztropność - wydatnie się do tej porażki przyczyniła. W ten sposób teczki, wbrew ich twórcom, są także symbolem zwycięstwa dobra.
"Donos na Wojtyłę" stanowi pierwsze kompleksowe, oparte na analizie dokumentów bezpieki, omówienie inwigilacji polskiego Kościoła w epoce PRL-u.
"Kobiety w Biblii. Stary Testament" to zbiór krótkich tekstów publikowanych przez Elżbietę Adamiak w rubryce pod tym samym tytułem w „Tygodniku Powszechnym”. Autorka, znana teolożka feministyczna, tropi w Starym Testamencie ślady kobiet, zarówno tych znanych wszystkim, jak Ewa, Sara, Judyta czy żona Lota, jak i tych mniej znanych czy wręcz bezimiennych, wspomnianych w jednym zdaniu, jako „cudza żona” czy „mądra kobieta”. Celem tej książki jest przybliżenie ich postaci czytelnikom, przedstawienie pewnych idei teologicznych dotyczących kobiet i odnalezienie w biblijnym rozumieniu kobiecości tego, co jest bliskie kobietom współczesnym.
Już - jeszcze nie. Całoroczne rekolekcje z Ludźmi Adwentu są - choć trudno w to uwierzyć - jej książkowym debiutem. To osobiste refleksje na temat świadomego i głębokiego przeżywania własnej wiary, pisane w żywym dialogu z czytelnikami. Autorka podpowiada, w jaki sposób w zgiełku współczesnego świata odnaleźć chwilę skupienia. Taką chwilą może być na przykład spacer ulicami miasta przed świtem albo... przygotowanie jednej ze świątecznych potraw według zamieszczonych w książce przepisów.
Poznajcie Alinkę-Pralinkę, rezolutną koleżankę Mikołajka i Jaśków. Na co dzień jest słodka, ale kiedy trzeba, potrafi tupnąć nogą. Płacze na zawołanie, śpiewa na cały głos i zakochuje się na zabój… Złośliwi starsi bracia? Kłopoty w szkole? Wizyta Bardzo Ważnych Gości? Z pomocą przyjaciółki Celiny, pluszowego lwa Gryzaka oraz najfajniejszego chłopca w całej szkole, Krzysia Trufli - Pralinka poradzi sobie ze wszystkim!
Fanny Joly - mama Pralinki i setek innych postaci uwielbianych przez dzieci na całym świecie. Autorka blisko 300 książek wydawanych w 20 krajach. Obsypana nagrodami przyznawanymi przez najmłodszych odbiorców. Uwielbia jazdę na rowerze i jazz, a czas najchętniej spędza z rodziną. Mieszka w Paryżu.
Ojciec Święty znów nas wszystkich zaskoczył! Nie jakąś spektakularną reformą ani nie jakimś proroczym gestem. Sprawa jest z pozoru drobna: ogłaszając Rok Różańca, Papież zaproponował... Rozszerzenie modliwy różańcowej o nową część - o pięć "tajemnic światła", które będą odmawiane między częścią radosną i bolesną.
Niniejsza książeczka ma być pomocą w praktykowanie "odnowionego" Różańca. Jej redaktorzy posłużyli sięcytatami z pism i wypowidzi Jana Pawła II, żeby ułatwić rozważanie poszczególnych tajemnic: i tych "starych", i tych "nowych". Równocześnie układ książeczki ma pomóc tym, którzy pod wpływem papieskiego listu Rosarium Virginis Mariae, zechcą wrócić do Różańca lub nawet spróbują modlić się w ten sposób po raz pierwszy.
Warto odmawiać Różaniec! To właśnie mówi nam Papież.. Bo "ta modlitwa-tak łatwa, a równocześnie tak bogata- naprawdę zasługuje na to, by ponownie ją odkryć..Również w obecnym,trzecim tysiącleciu pozostaje ona modlitwą o wielkim znaczeniu,przynoszącą owoce świętości".
Przewodnik po problemach, przed jakimi w ostatnich latach stanęła katolicka teologia. Młody teolog, członek redakcji miesięcznika „Więź” pisze m.in. o stosunku Kościoła do innych religii i innych wyznań chrześcijańskich, o nowych wątkach w teologii maryjnej i feministycznej, o konsekwencjach reformy liturgii oraz o ścierających się wizjach Kościoła przyszłości. Książka dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, w jaki sposób wyznaje swoją wiarę dzisiejszy Kościół.
W oczekiwaniu na kanonizację
Cud jest znakiem, który trzeba rozpoznać. Szczęśliwy człowiek, któremu się to uda.
? François Audelan umierał na wyjątkowo złośliwą odmianę białaczki. Lekarze nie dawali mu już nawet cienia szansy.
? Katarzyna Soborak wraz z mężem wpadła w samochodowy poślizg. Z auta została tylko sterta złomu.
? Maria Gilewicz z dnia na dzień dowiedziała się, że jest chora na raka. Operację trzeba było przeprowadzić natychmiast, ale stan zdrowia chorej na to nie pozwalał.
Cuda księdza Jerzego odkrywają niezwykłe i poruszające losy wielu ludzi, którzy zostali uratowani za przyczyną błogosławionego księdza Popiełuszki, człowieka, który dla Polaków już od lat jest świętym.
dr Milena Kindziuk – adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dziennikarka, publicystka. Autorka bestsellerowych książek m.in. o ks. Jerzym Popiełuszce (zostały przetłumaczone na język włoski, słoweński i hiszpański i in.), a także o jego matce Mariannie (Matka Świętego) i Emilii Wojtyłowej (Matka Papieża).
Mówi się, że nie można pójść na pustynię i wrócić jako ta sama osoba…
Ta książka to niezwykła opowieść o człowieku, który stanął na krawędzi zwątpienia.
Miał dość swojego dotychczasowego życia, więc przyjął propozycję przyjaciela i wyruszył na Saharę, by tam zbierać materiały do filmu.
Pewnego wieczoru przypadkiem odłączył się od karawany. Beduiński przewodnik zniknął mu z oczu. Nie miał wody, ubrań ani nawet kompasu. Był zupełnie sam, zagubiony pośrodku pustyni. Powoli zapadały ciemności...
Tak zaczęła się noc, która odmieniła jego życie.
Bo czasem trzeba się zgubić, żeby się odnaleźć.
Tym człowiekiem był Eric-Emmanuel Schmitt.
"Noc ognia" to wyjątkowa książka w dorobku Erica-Emmanuela Schmitta, autora bestsellerowych Papug z placu d’Arezzo, Trucicielki i Oskara i pani Róży. Dzieląc się z czytelnikami głęboką refleksją i własną historią, Schmitt uczy, jak wykorzystać niepowtarzalną szansę, by na zawsze zmienić siebie – i swoje życie – na lepsze.
Ania Starmach, jurorka Master Chefa Juniora, prezentuje przepisy dla małych kucharzy.
Przygotujcie puszyste placuszki serowe z bananami, ugotujcie wspólnie makaron z domowym pesto pachnącym świeżymi ziołami, lub, na deser, soczyste i słodkie owoce pod kruszonką. Ania pokazuje, że gotowanie to wspaniały pomysł na twórcze i radosne spędzenie czasu dla całej rodziny.
W książce znajdziecie wyjątkowe propozycje na każdy posiłek dnia wzbogacone o sprytne triki i ciekawostki. Dowiedzcie się, jak z pomocą balonika zrobić miseczki z czekolady, jak szybko i ładnie obrać mango, w jaki sposób sprawdzić świeżość jajka, jak przygotować własny ketchup i szybko pokroić cebulę.
Poznacie wiele ważnych sekretów, które dzieciom pozwolą nauczyć się samodzielności w kuchni, a rodzicom przyniosą radość ze wspólnego gotowania.
Odejść jest trudno, ale jeszcze trudniej wrócić. Jak długo można uciekać przed samym sobą, ile razy układać sobie na nowo życie?
Agata, zraniona i złamana, po ośmiu latach powraca do miasta, w którym spędziła najlepsze chwile swojej młodości. Nie wie, co pozostało z jej dawnych przyjaźni, jak bardzo zmienił się świat i życie ludzi, którzy ją kochali, a których porzuciła. Czy czas może zniszczyć prawdziwą przyjaźń? Czy Agata, która nie ma nic i sama potrzebuje pomocy, może pomóc innym? Tak, jeśli magia spełniających się snów zadziała...
Marzena Rogalska – dziennikarka z powołania, tak jak bohaterka jej powieści, potrafi rozmawiać z ludźmi, ale nade wszystko umie ich wysłuchać. Jej świetny debiut pokazuje, jak często nie zdajemy sobie sprawy, że otaczają nas ludzie niezwykli. Żeby ich dostrzec, wystarczy przestać myśleć o sobie.
Co się dzieje, gdy jeden z najpopularniejszych śmieszków Internetu ląduje na kozetce u szalonego terapeuty?
Sprawdź, jak Martin Stankiewicz poradził sobie w nowej sytuacji
i razem z nim wybierz się na terapię śmiechem! Takiego Martina nie znajdziesz na YouTubie.
Dlaczego Martin nie został w Kanadzie? Co wkręciło go w kręcenie filmów i jak wygląda jego życie na co dzień? Jak Król Sucharów radzi sobie z klątwą YouTube’a?
Odpowiedzi znajdziesz tylko w tej książce!
Zobacz, jak to jest być wesołym na tym smutnym świecie i rozbudź w sobie radość.
#HUMOR #FLOWBOOKS #STANKIEWICZ
Martin Stankiewicz – jeden z najpopularniejszych youtuberów w Polsce. Jego kanał zebrał ponad 750 000 subów. Jako ośmiolatek nakręcił swój pierwszy film i od tej pory nie może przestać.
Niepublikowane listy niezwykłej pary
Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie – pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz Kot w pustym mieszkaniu.
Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie – mówiła.
W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach.
Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono - nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?