Podręcznik teorii względności dla wszystkich studentów fizyki i astronomii, którzy zamierzają używać ogólnej teorii względności jako narzędzia badań bez specjalizowania się w tej dziedzinie. Wykład jest bardzo prosty, przejrzysty, skoncentrowany na zastosowaniach teorii, ale nie pozbawiony matematycznej ścisłości i całego nowoczesnego aparatu teorii. Autor, James B. Hartle, jeden z najbardziej znanych relatywistów świata, po przedstawieniu ogólnej teorii względności omawia wszystkie jej podstawowe zastosowania: kosmologię, fale grawitacyjne, czarne dziury, gwiazdy relatywistyczne, dzięki czemu książka ta stanowi również wprowadzenie do astrofizyki relatywistycznej.
W prezentowanej książce autor dowodzi, że język rytuałów i gestów modlitewnych we wczesnośredniowiecznej Francji odzwierciedlał polityczne i społeczne stosunki panujące w ówczesnym społeczeństwie, wzajemne zależności, porządek społeczny. Pokuta publiczna i towarzyszące jej gesty, wiara we wstawiennictwo świętych, zwyczaj okazywania szacunku zwierzchnikom - wszystkie te elementy składały się na rytuał zwany suplikacją, który - zdaniem G. Koziola - odzwierciedlał dokładnie język politycznych i społecznych sposobów komunikowania się.
Autor wskazuje także, że w odróżnieniu od rytuałów takich, jak: hołd, koronacja, czy uroczysty wjazd - rytuały błagalne, suplikacje, nie były tak sformalizowane, ani rozbudowane. Podkreśla, że trudno jest wyodrębnić je jako osobne momenty rytualne wyjęte z praktyki codziennego życia politycznego. Suplikacja i związana z nią symbolika stanowiły stały element kultury wczesnego średniowiecza. Były więc nie tylko jednym z wielu rytuałów, ale pewnego rodzaju dyskursem, przenikającym społeczne wyobrażenia i wpływającym na kształt wyobrażeń o władzy oraz na relacje władca-poddany, a tym samym na kształt sposobu sprawowania władzy.
Podręcznik akademicki dostarczający studentom i doktorantom wielu kierunków studiów - takich jak medycyna, biologia, biofizyka, biochemia, farmakologia, psychologia, filozofia, biocybernetyka, kognitywistyka, inżynieria biomedyczna, informatyka, automatyka, robotyka, mechatronika czy bionika - podstaw naukowych dla korzystania z neurocybernetyki przy opisach i analizach systemów biologicznych lub opartych na biologicznej inspiracji systemów technicznych. Teksty zawarte w książce są prezentowane w rozszerzonej postaci na dołączonym do niej dysku CD, którego uruchomienie pozwala na błyskawiczne dotarcie do wiodących w świecie ośrodków prowadzących badania w tej dziedzinie. Zespół autorów pod kierunkiem wybitnego znawcy tej problematyki oraz autora licznych publikacji poświęconych podobnym zagadnieniom profesora Ryszarda Tadeusiewicza z Laboratorium Biocybernetyki AGH w Krakowie, członka prezydium Polskiej Akademii Nauk, przedstawia rozmaite obszary neurocybernetyki. Omawiane są tutaj podstawy anatomii oraz liczne modele rzeczywistego układu nerwowego na różnych poziomach funkcjonowania - od neuronów i łączących je synaps po kompletny ludzki mózg, a także zastosowania narzędzi neurocybernetycznych w diagnostyce medycznej i rozwiązaniach inżynieryjnych. Książkę zamyka obszerna prezentacja opracowywanych obecnie systemów sztucznej inteligencji, pozwalających m.in. na konstruowanie wirtualnych postaci, zwanych awatarami.
Pismo, książka, lektura. Rozmowy: Le Goff, Chartier, Hébrard, Fabre, Lejeune prezentuje nowe zjawiska we francuskiej humanistyce, które są w Polsce mało znane bądź nieznane. Tematy tych rozmów: sposoby uprawiania nowoczesnej historiografii, oralność, piśmienność, druk w kulturze; książka i lektura jako przedmiot badań historycznych; autobiografie, dzienniki intymne, zapisy codzienne jako praktyki piśmienne i jako istotne źródło w naukach humanistycznych; antropologiczny sposób rozumienia literatury.
"Dwie właściwości tego pełnego zalet tomu zasługują na podkreślenie. Po pierwsze - kompetencja i swoboda autora tych rozmów. Paweł Rodak nie tylko swych rozmówców należycie komponuje, układając ich sekwencję podług węzłowych splotów historii antropologicznej, ale także z każdym z nich prowadzi dialogi znawcy zarówno twórczości poszczególnych autorów, jak i właściwych im problemów".
z recenzji Andrzeja Mencwela
"Żywa, dobrze napisana, pobudzająca do myślenia książka Pawła Rodaka jest doskonałym wprowadzeniem w problematykę współczesnej humanistyki przede wszystkim francuskiej - ale nie tylko".
z przedmowy Krzysztofa Pomiana
Przedmiotem pracy jest przedstawienie problemów kulturowych związanych z turystyką - przede wszystkim zachodnią - w wybranych krajach muzułmańskich. Podstawą teoretyczną pracy jest koncepcja turystyki jako spotkania kultur oraz problematyka funkcji i dysfunkcji społeczno-kulturowych, a więc trudności i nieporozumień pojawiających się w kontaktach ludzi przyjmujących i ludzi przybywających jako turyści. Materiałem badawczym są społeczeństwa muzułmańskie albo takie, w których islam odgrywa doniosłą rolę. Autorka wybrała 5 krajów: Turcję, Malezję, Kenię, Dubajj i Tunezję, a więc kraje znajdujące się w różnych obszarach geograficznych (...).
Książka dr A. Dłużewskiej jest wynikiem bardzo szeroko prowadzonych badań terenowych w wielu miejscach świata. Jak się można zorientować, to doświadczenie Autorki dotyczy nie tylko poddanych szczegółowo analizie pięciu państw muzułmańskich, ale również innych krajów. Badania zaprezentowane w książce oparte zostały na rygorystycznym i bardzo konsekwentnym stosowaniu pojęć przyjętych i szczegółowo omówionych w części teoretycznej. Uzyskane wyniki mają nie tylko znaczenie teoretyczne jako rozprawa naukowa, ale również znaczenie praktyczne dla organizowania turystyki w świecie muzułmańskim. Ponadto można je odnieść do większości krajów muzułmańskich, ponieważ uzyskane wyniki pokazują, że mimo różnic w większości krajów islamu podejście do turystów jest podobne, tak samo jak podobne są nieporozumienia wynikające z niewystarczającej wiedzy zarówno po stronie społeczności przyjmujących jak i przybywających".
Zbiór dwunastu studiów napisanych przez uczniów i młodszych kolegów prof. Włodzimierza Lengauera, z okazji przypadających w sierpniu 2009 roku 60. urodzin profesora. Teksty dotyczą nie tylko historii starożytnej Grecji, ale także starożytnego Rzymu, Izraela i początków chrześcijaństwa.
Zbiór poprzedzony jest wstępem autorstwa prof. Ryszarda Kuleszy oraz bibliografią dzieł honorandusa.
Motywacją autora do podjęcia badań prezentowanych w tej pracy było dążenie do integracji różnych sposobów podejścia do zagadnienia luki technologicznej występujących w literaturze, dla powiązania koncepcji luki technologicznej z koncepcjami konwergencji i dyfuzji technologii w kontekście globalizującej się gospodarki opartej na wiedzy. W tym celu wydawało się niezbędne uzupełnienie dotychczasowych podejść przeważnie ogólnych i agregatowych o spojrzenie z perspektywy strukturalnego zróżnicowania sektorowego technologii produkcji, opartych na odmiennych mechanizmach innowacyjnych. Wykorzystano tu technologiczną taksonomię Pavitta wyróżniającą grupy gałęzi przemysłu różniące się źródłami powstawania nowej wiedzy asymilowanej we wdrażanych w danym sektorze innowacjach. Rozróżnienie to pomaga uchwycić istotę mikroekonomicznego mechanizmu innowacji i dyfuzji technologii w poszczególnych sektorach przemysłu, oraz pozwala na lepsze zrozumienie dynamiki luki technologicznej w skali międzynarodowej.
Denis Diderot (1713-1784), jeden z największych pisarzy i myślicieli francuskiego Oświecenia, uznawany jest też za jednego z ojców krytyki artystycznej. W jego obfitym pisarstwie poświęconym sztukom plastycznym wyróżniają się pisane w latach 1759-1781 Salony, recenzje z regularnych wystaw sztuki francuskiej w Paryżu. Salon 1765 roku to arcydzieło nowego języka wypowiedzi o malarstwie i błyskotliwy utwór literacki. Humor i pasja, cięty język Diderota, oryginalne koncepty w tworzeniu pisarskiego ekwiwalentu dla malarstwa sprawiają, że tekst ten nadal budzi podziw i denerwuje, rozśmiesza i daje do myślenia.
Teksty zebrane w prezentowanej książce poświęcone są przemianom wzorów
rodzicielskich we współczesnej Polsce i stanowią wciąż zbyt słabo
reprezentowaną na rynku wydawniczym dokumentację zmian kulturowych
dokonujących się w naszym kraju. Co istotne, zmiany te analizowane są w
publikacji Być rodzicem na dwu ściśle ze sobą powiązanych poziomach.
Z jednej strony, poprzez analizę dyskursów toczących się w różnego typu
przestrzeniach komunikacyjnych, z drugiej strony, poprzez analizę
rzeczywistych zachowań oraz ich społecznych, a często wręcz fizykalnych
uwarunkowań. Obie części książki doskonale się uzupełniają i wzmacniają
w swej wymowie, ukazując obraz społeczeństwa, w którym przy wyrazistej
dominacji problematyki rodziny w dyskursie publicznym, a zwłaszcza
politycznym, systematycznemu pomijaniu ulegają kwestie najbardziej
ważkie dla zmieniającego się jej kształtu. I właśnie zajęcie się tymi,
zazwyczaj pomijanymi kwestiami stanowi największy atut recenzowanej
pracy. Powinna ona stanowić lekturę obowiązkową dla wszystkich osób
chcących się wypowiadać na temat polskiej rodziny, jej obecnego kształtu
i jej przyszłości.
prof. Mirosława Marody
Jean Clottes - archeolog specjalizujący się w sztuce ściennej górnego paleolitu, był głównym konserwatorem dziedzictwa narodowego we francuskim Ministerstwie Kultury oraz przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Sztuki Naskalnej (Comité international d'art rupestre). Kierował pracami badawczymi w grocie Chauveta. David Lewis-Williams - archeolog i antropolog społeczny, szef Instytutu Badań Sztuki Naskalnej (Rock Art Research Institute) w Johannesburgu. Badacz sztuki i wierzeń plemienia San. Był prekursorem nowego podejścia do praktyk szamańskich z okresu paleolitu. Prehistoryczni szamani. Trans i magia w zdobionych grotach to książka poświęcona malowidłom i rytom jaskiniowym we Francji i Hiszpanii. Kluczem do zrozumienia bogactwa i zróżnicowania tej sztuki jest rola, jaką odgrywała ona w obrzędach szamańskich. Pierwsze wydanie Prehistorycznych szamanów wywołało falę dyskusji w świecie naukowym. W tej edycji autorzy odpowiadają swoim polemistom. "Autorzy rzetelnie przedstawiają współczesny stan - z jednej strony - niezwykle bogatych badań nad szamanizmem, z drugiej - żmudnych studiów nad tzw. sztuką paleolityczną oraz stuletnich już dziejów prób jej interpretacji. Po czym przystępują do własnej, brawurowej jej wykładni, właśnie uciekając się do paraleli szamanistycznej". z recenzji Leszka Kolankiewicza "Pozostaje pytanie - najciekawsze, ale i najtrudniejsze zarazem - po co właściwie ci prymitywni ludzie zadawali sobie tyle trudu, by wykonywać te wszystkie dzieła sztuki, które - najwyraźniej - do niczego konkretnego nie służyły. To właśnie ta pozorna bezużyteczność działalności artystycznej - wszelkiej, nie tylko figuratywnej (na przykład pieśni i tańca, tak powszechnych u wszystkich pierwotnych ludów żyjących do dziś na Ziemi) sprawiała zawsze badaczom najwięcej trudności". ze wstępu Marcina Ryszkiewicza
Marek Prejs bada zjawiska kultury i literatury pierwszej połowy XVIII wieku. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki. Prowadzi seminaria, wykłady oraz konwersatoria z zakresu historii kultury staropolskiej, tradycji biblijnych w kulturze, a także metodologii badań pogranicza sztuk plastycznych i literatury. Jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Opublikował między innymi książki: Poezja późnego baroku. Główne kierunki przemian (1989), Egzotyzm w literaturze staropolskiej (1999), Staropolskie kręgi inspiracji (2004); współredaguje też półrocznik "Barok".
Oralność i mnemonika. Późny barok w kulturze polskiej to "komunikacyjna" opowieść o funkcjonowaniu styku oralności i kultury piśmiennej w czasach saskich. Zastosowanie aparatury teoretycznej, jakiej dostarczają prace Waltera J. Onga, Erica A. Havelocka, Frances A. Yates, Edwarda T. Halla i in. pozwoliło w zjawisku "cofnięcia się" druku na korzyść obiegu rękopiśmiennego dostrzec element szerszego procesu - kontrnatarcia świata sztuki pamięci i sprzęgniętej z nią oralności, będącego odpowiedzią na sukcesy rozprzestrzeniającego się analitycznego świata pisma. Omówiony został zarówno pewien model całościowy - który zwykliśmy określać mianem "wieku rękopisów" - jak i strategie artystycznego komunikowania, na przykład późnobarokowe "gadające" obrazy, proksemiczny wymiar staropolskiej pompae funebris, dominacja fabuły epizodycznej w ówczesnym dramacie, zwyczaj przekazywania sobie gotowych treściowo-wersyfikacyjnych "prefabrykatów" przez kolejne pokolenia ówczesnych poetów czy też posługiwania się przez nich ikonograficznymi wzorcami pamięci.
"Późny barok ujrzany z perspektywy teorii komunikacji jawi się tu nie jako czas schyłku czy kulturowy dziwoląg, a jedynie jako całkowicie zrozumiałe zjawisko reakcji wciąż żywej sztuki pamięci na sukcesy rozprzestrzeniającego się analitycznego >świata pismaksiążkowej<, a raczej kultury druku jest w tamtej epoce wyraźny, ale nie oznacza on bynajmniej tego, że kultura milknie - przeciwnie, znajduje sobie inne źródła i ujścia - w bogactwie form oralno-piśmiennych i splecionych z nimi plastycznych".
z recenzji Andrzeja Mencwela
Jest to pierwszy polski przekład Scribes and Scholars [Skryby i uczeni. Wprowadzenie do transmisji literatury greckiej i łacińskiej]. Książka L.D. Reynoldsa i N.G. Wilsona, filologów oksfordzkich, stanowi wprowadzenie do problematyki krytyki tekstu i tradycji przekazu literatury antycznej. Książka zawiera bardzo dobrze opisane ilustracje, przedstawiające typy rękopisów antycznych i średniowiecznych, obszerne noty bibliograficzne oraz szczegółowe indeksy.
Jest to pełne i chronologiczne opracowanie tematu - korzeni piśmienności naszego kręgu kulturowego, na szerokim tle dziejów szkolnictwa, książki, bibliotek, prądów i mód literackich, wreszcie filologii i recepcji tekstów od starożytności aż po nowożytność.
Książka będzie służyć jako podręcznik lub pomoc dydaktyczna dla studentów a filologii, historii, antropologii i filozofii.
Prezentowana książka jest przekrojowym spojrzeniem na kulturę ludową w Europie w latach 1500-1800. Autor kreśli panoramiczny obraz społeczeństwa europejskiego, zwłaszcza nie-elit, opisuje świat profesjonalnych dostarczycieli rozrywki: minstreli, błaznów, żonglerów, szarlatanów, wędrownych aktorów i śpiewaków, ale także rysuje obraz pieśni i opowieści, gier i rytuałów, które odgrywane były przez zwykłych ludzi dla nich samych. Na przykładzie popularnych bohaterów ludowych, łajdaków i błaznów Burke bada wartości i poglądy innych grup zawodowych, takich jak: rzemieślnicy, rolnicy, pasterze, górnicy, żeglarze, służący, żebracy, złodzieje; wartości i poglądy - ukształtowane przez panujące warunki społeczne.
Najnowsza książka jednego z najwybitniejszych ewolucjonistów naszych czasów, zwanego człowiekiem Renesansu biologii ewolucyjnej. Pięknie napisana, przeznaczona do jak najszerszego kręgu czytelników, stanowi istotny wkład w niezmiernie gorące obecnie debaty na temat teorii ewolucji oraz jej wpływu na naukę i przekonania religijne. Polski przekład tej książki ukazuje się w Roku Darwinowskim obchodzonym na Uniwersytecie Warszawskim z okazji podwójnej rocznicy: 200 lecia urodzin Karola Darwina oraz 150 lecia ukazania się jego epokowego dzieła O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego.
Książka Od papirusu do hipertekstu jest ?mediocentrycznym? spojrzeniem na historię kultury. Autor analizuje zmiany społeczno-kulturowe na świecie ? od starożytności, aż po czasy współczesne ? zachodzące pod wpływem pojawienia się nowego rodzaju medium.
*
W 1999 ? roku pierwszego wydania tej książki ? wiele osób mogło żywić przekonanie, że ingerencja informatyki w nasze życie ograniczy się do takich zjawisk, jak poczta elektroniczna, zakupy online, bazy danych, ewentualnie wspomaganie projektów technicznych i że świat książki jeszcze długo pozostanie od niej wolny. [?]
Dziś nie mamy już wątpliwości: rewolucja cyfrowa objęła swym zasięgiem również książkę i piśmiennictwo we wszystkich możliwych przejawach, bezlitośnie usuwając niewzruszone podstawy, na których od wieków spoczywała nasza cywilizacja. Jest tak, gdyż zmiana nośnika pisma nieuchronnie powoduje przemiany w dziedzinie treści, a także w sposobie czytania, wymuszając dostosowanie się do wymogów przekaźnika, któremu tekst powierzono. Wpływ technik pisarskich na odbiór społeczny i działalność poznawczą, dostrzeżony już przez Platona w Fajdrosie, stał się tematem licznych publikacji, z których za pionierską można uznać sztandarowe dzieło Marshalla McLuhana z 1962 roku ? Galaktykę Gutenberga. [?]
Tym radykalnym novum w dziedzinie kontaktu z tekstem jest interaktywność. Możliwość wyrażenia własnej opinii i komentowania tekstów, programów czy filmów, jaką każdemu stwarza cyberprzestrzeń, urzeczywistnia pradawne sny o powszechnej, demokratycznej partycypacji.
GEORGES LEMAÎTRE, belgijski duchowny i kosmolog, należy do tych uczonych XX wieku, którzy jako pierwsi postawili sobie za cel stworzenie pełnego modelu ewolucji wszechświata w ramach nowej teorii grawitacji Einsteina. Niniejsza książka przedstawia sylwetkę Lemaître'a zarówno w perspektywie biograficznej, jak i naukowej. Prezentuje też przekłady dwóch jego prac. Pierwsza to słynna Hipoteza Pierwotnego Atomu, próbująca opisać osobliwość początkową, z której wziął swój początek wszechświat, druga zaś to esej zatytułowany Rozszerzający się wszechświat. Esej ten zawiera spójną wizję ewolucji wszechświata od najwcześniejszych stadiów procesu kosmicznego po powstawanie galaktyk oraz gromad galaktyk i pokazuje, że Lemaître w pełni zasłużył na miano ojca kosmologii Wielkiego Wybuchu.
Rozprawa habilitacyjna z pogranicza pedagogiki i socjologii.
Główne pytanie badawcze tej pracy dotyczy związku między poziomem segregacji społecznych w oświacie a nasileniem nierówności edukacyjnych. Procesy segregacji są istotnym mechanizmem społecznego konstruowania nierówności edukacyjnych - oto kluczowa hipoteza ukierunkowująca to studium empiryczne.
W analizach uwaga zostanie skoncentrowana na z założenia powszechnym i jednolitym segmencie oświaty, czyli szkołach podstawowych i gimnazjach. Przedmiotem specjalnej troski poznawczej będzie gimnazjum - efekt reformy ustroju szkolnego roku 1999.
Psychiatrzy i psycholodzy kliniczni od wielu lat zajmują się związkiem między doświadczeniami traumatycznymi a uzależnieniem od alkoholu. W ramach tej problematyki podstawowymi zagadnieniami są rozpowszechnienie i natura doświadczeń traumatycznych oraz ich konsekwencje dla osób mających problemy z alkoholem. Głównym celem badań opisanych w książce jest próba empirycznego określenia stopnia rozpowszechnienia różnego rodzaju zdarzeń traumatycznych w ciągu życia oraz bieżącego rozpowszechnienia zaburzenia po stresie traumatycznym (PTSD) wśród pacjentów leczących się z powodu uzależnienia od alkoholu, jak również analiza porównawcza pacjentów uzależnionych od alkoholu, u których stwierdzono występowanie doświadczeń traumatycznych i/lub PTSD z pacjentami bez doświadczeń traumatycznych i PTSD w zakresie różnych zmiennych dotyczących przebiegu uzależnienia i leczenia.
Prezentowana książka to przekrojowe spojrzenie na historię polityczną świata arabskiego od zakończenia I wojny światowej, aż do początków XXI w. W kolejnych rozdziałach autorka opisuje dzieje poszczególnych państw arabskich, szczegółowo charakteryzując procesy polityczne tam zachodzące. Analiza ta uwzględnia także szerokie tło (kontekst) tych zjawisk nie tylko w regionie, ale także na świecie. Omawia tam m.in. takie zagadnienia, jak: powstanie nowych państw arabskich i Izraela, ingerencja wielkich mocarstw w sprawy regionu, sytuacja regionu po II wojnie światowej w kontekście umacniania się ideologii najpierw nacjonalizmu arabskiego, a następnie islamizmu.
Niniejsza praca zbiorowa jest pierwszą tego typu próbą podsumowania dotychczasowych dociekań naukowych badaczy średniego i młodszego pokolenia, a także próbą zakreślenia przestrzeni oddziaływania języka jidysz i hołdem współczesnych badaczy polskich, złożonym tej swoistej żydowskiej Atlantydzie w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tom składają się artykuły przedstawicieli wielu odrębnych dyscyplin naukowych, co pozwala nam uzyskać wielowymiarowy obraz przepuszczony przez filtry nauk filologicznych, antropologicznych, historycznych i społecznych. Głównym bohaterem jest właśnie język jidysz, stanowiący punkt wyjścia wszystkich rozważań, który został tu potraktowany jako jedyny punkt odniesienia, jako czynnik kulturotwórczy cywilizacji Żydów wschodnioeuropejskich, nazywany tu cywilizacją jidysz. Jej przestrzenią był wirtualny Jidyszland, kraina jidysz, której realnym i istotnym terytorium była także Polska w jej granicach historycznych i obecnych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?