Przygody w Legii Cudzoziemskiej to cykl utworów anonimowego autora opublikowanych w roku 1935 przez Wydawnictwo Lektura w formie zeszytów, z których każdy zawierał jedno opowiadanie. Prezentujemy Państwu trzynaście z nich. Bohaterami tych utworów są polscy legioniści z oddziałów stacjonujących w marokańskim Sidi-bel-Abbes i w algierskim Guerzif. Są to odważni poszukiwacze przygód, ludzie pokroju Indiany Jonesa walczący najczęściej podczas samotnych misji z krwiożerczymi Arabami, piratami rzecznymi w dzisiejszym Wietnamie czy z okrutnymi kobietami-wojowniczkami w Dahomeju. Choć proponowana Państwu lektura przeznaczona jest głównie dla młodych miłośników literatury przygodowej, to polecamy ją także tym, których interesują dzieje Legii Cudzoziemskiej. Autor opowiadań bowiem, opisując perypetie naszych rodaków, przedstawia także wiele szczegółów dotyczących niełatwego życia codziennego legionistów w latach trzydziestych minionego stulecia, a także sylwetki ich francuskich dowódców, ludzi przeważnie okrutnych, podłych i skorumpowanych.
Najsłynniejsza powieść Juliusza Verne'a, pełna przygód, niespodzianek. Jej akcja toczy się w XIX wieku. Londyński dżentelmen wiodący samotne, monotonne i uporządkowane życie założył się z kolegami z ekskluzywnego klubu o to, że w osiemdziesiąt dni objedzie świat dookoła. Bohater książki przemierzał lądy i oceany nie tylko po to, żeby wygrać zakład. Podjął wyścig z czasem również aby obronić swoją cześć i honor gdyż padło podejrzenie, że opuszczając Londyn, dokonał kradzieży na dużą skalę.
Ojciec Andrzej Klimuszko był prekursorem powrotu do przyrody, wykorzystania jej zasobów leczniczych dla dobra człowieka. Efekty leczenia ziołami przez o. Andrzeja Klimszkę przeszły wszelkie oczekiwania i na stałe weszły do arsenału współczesnej medycyny.
Latem roku 1683 całą Rzeczpospolitą obiegła wieść o planowanej wyprawie króla Jana III Sobieskiego na Turków. Młody szlachcic, Piotr Rzecki, wydziedziczony przez chciwą macochę, postanawia opuścić rodzinny majątek zaciągnąć się do wojska królewskiego. Wraz ze swym sługą Maćkiem, spryciarzem-samochwałą, wyrusza do Warszawy. W tej podróży wpadają obaj w nie lada tarapaty, ale jako że zuchom zwykle szczęście sprzyja, to i oni wychodzą z licznych opresji bez szwanku. Ponadto Piotr, chłopak niepokorny i zuchwały, niespodziewanie zdobywa sympatię samego króla i zostaje jego pokojowcem. Idąc tropem dalszych przygód młodego Rzeckiego i jego pachołka, wyruszamy z Wilanowa wraz z armią koronną i docieramy pod oblegany przez Turków Wiedeń, by 12 września 1683 roku stać się świadkami barwnie opisanej przez Przyborowskiego bitwy, która na zawsze złamała ofensywną potęgę Turcji, lecz była też ostatnim zwycięskim zrywem chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej.
Józef Białoskórski, sierżant Legii Cudzoziemskiej, w kolejnym tomie wspomnień opisuje poruszający epizod swej żołnierskiej służby, a mianowicie misję poszukiwawczą francuskiej ekspedycji naukowej, która zaginęła w dżungli somalijskiej. Autor ze swoimi towarzyszami broni przybywa z Maroka do Afryki Zachodniej i rusza tropem naukowców, spodziewając się najgorszego. W Somalii bowiem nasilają się bunty plemion przeciwko francuskim kolonizatorom. Idąc tropem zaginionych, legioniści brną przez zielone piekło, gdzie dosłownie na każdym kroku grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo zarówno ze strony tubylców, jak i drapieżnych zwierząt, jadowitych węży, owadów, a nawet roślin. Nieludzko zmęczeni, głodni, dręczeni atakami zbuntowanych plemion, w okrutny sposób mszczą się na mieszkańcach dżungli, mordując bezbronnych i paląc ich domostwa. Białoskórski pisze o tym w sposób chłodny i rzeczowy. Jest przecież żołnierzem Legii, a w niej rozkaz choćby najbardziej okrutny i bezsensowny musi być wykonany, a z dowódcami choćby byli to sadyści i szaleńcy nikt nie ma prawa dyskutować.
Ulubiona książka dzieciństwa naszych dziadków i rodziców. Opowieść o serdecznej przyjani, prawdziwej dobroci i wielkiej tajemnicy. Do smutnego, skrywającego wiele niespodzianek, angielskiego domu, w którym mieszka angielski arystokrata przybywa Mary bratanica jego tragicznie tragicznie zmarłej żony. Tęsknota dziewczynki za miłością i przyjanią, jak również wiara w ich wielką moc, pozwoli otworzyć zamknięte drzwi ludzkich serc oraz odmienić życie mieszkańców domu wuja.
Książka pisarki znanej od pokoleń dzieciom na całym świecie. która wprowadza czytelnika w cudowny świat, gdzie zawsze zwycięża dobro. Wzruszająco opowiada o losach małej Sary, księżniczki otoczonej blaskiem i bogactwem, która wraz z bankructwem i śmiercią ojca staje się posługaczką, traktowaną w sposób okrutny i nieludzki. Ale nawet głodna i przemarznięta, Sara w swojej wyobrani zawsze pozostaje księżniczką. Historia Sary, intrygująca i niezwykła, przekonuje o jednym dobro tkwi w samym człowieku i to właśnie człowiek może uczynić ten świat naprawdę pięknym.
Oto oddajemy do rąk Czytelników przewodnik po miejscach pełnych tajemnic i legend, po zakątkach dzisiejszych i dawnych ziem polskich, gdzie ślady i echa minionych czasów mieszają się z dzisiejszymi. Gdzie kultura wschodnia sąsiaduje z zachodnią, a ludzie żyją obok siebie mimo różnic stroju i języka. Zapraszamy do odwiedzania miejsc pełnych, duchów, czarów, białych dam i niewyjaśnionych zjawisk. Czasem strasznych, a czasem zabawnych. Legendy z dalekich, zapomnianych zakątków zebrała, odtworzyła i ocaliła od niepamięci znana pisarka Marta Berowska. Życzymy udanych wycieczek i niezwykłych przeżyć na trasach polskich legend.
Templariusze byli bardzo bogaci. Wprost niewyobrażalnie bogaci... ale to bogactwo ściągnęło na nich zawiść króla Francji Filipa IV Pięknego, a w konsekwencji zarzut herezji i próbę konfiskaty majątku templariuszy w całej Europie. W zdecydowanej większości przypadków próba ta nie powiodła się. Zakon ukrył swoje skarby. Także na ziemiach polskich. Do zamku Wojcieszowie przybywa rycerz Leon z giermkiem Marko w tajnej misji z pobliskiej siedziby templariuszy. Ich poczynania śledzi wiele chciwych oczu. Czy chodzi o skarb komandorii i co zaprzysiągł Marko?
Zbiór komentarzy do wyrazu, nazwy, wyrażenia lub przysłowia umieszczonego w ich tytule, a także gawęd na tematy historyczne, językowe, przyrodnicze, artystyczne, cywilizacyjne, gdzie opowieść toczy się swobodnie, zajmując się tymi lub owymi przejawami spraw oglądanych z tych lub owych punktów widzenia, zależnie od tego, co się wydawało bardziej godne uwagi. Książka zawiera 238 rozdziałów nie łączących się tematycznie, choć z pewnością spowinowaconych z sobą niejedną cechą autorskiego sposobu myślenia.
Władysław Kopaliński
Książka jest adresowana do osób dotkniętych chorobą nowotworową, m.in. Rakiem sutka, wątroby, jelita grubego. Przedstawia liczne recepty ziołowe oraz wskazówki dotyczące prawidłowego odżywiania pomocne w terapii. Pokazuje jak z tą chorobą można żyć, nie tracąc wiary i nadziei na jej przezwyciężenie i pokonanie.
Relacja o trzech pierwszych (1979, 1983, 1987) papieskich pielgrzymkach do zniewolonej Ojczyzny. Autor przypomina także okoliczności wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i pierwsze dni Jego Pontyfikatu. Nauczanie oraz posługę Ojca Świętego Jana Pawła II przedstawia na tle wydarzeń w Polsce i Kościele, takich jak: powstanie 'Solidarności’’, zamach na Placu Świętego Piotra, stan wojenny... Ukazuje wpływ, jakie wywarło papieskie nauczania na przemiany społeczne i polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej: rozpad Związku Radzieckiego, odzyskanie suwerenności przez państwa dawnego bloku sowieckiego. Uświadamia, że to Jan Paweł II, niestrudzony apostoł nadziei, był ojcem polskiej wolności.
Poradnik oparty na liczącej ponad 400 lat tradycji ziołoleczniczej Ojców Bonifratrów, wzbogacony o zdobycze współczesnej wiedzy medycznej i psychologicznej.
Porady ziołolecznicze adresowane są do dziewcząt, kobiet dojrzałych, a także tych, które przeżywają czas przekwitania.
Zestawy ziołowe skutecznie stosowane w różnych dolegliwościach, m.in.: bezpłodności, otyłości, zaburzeniach miesiączkowania,
Kosmetyczne zestawy ziołowe,
Receptury leczniczych nalewek,
Słowniczek roślin leczniczych,
Zioła przydatne w kuchni.
Ojciec Andrzej Klimuszko był prekursorem powrotu do przyrody, wykorzystania jej zasobów leczniczych dla dobra człowieka. Efekty leczenia ziołami przez o. Andrzeja Klimszkę przeszły wszelkie oczekiwania i na stałe weszły do arsenału współczesnej medycyny.
Powieść o Rzeczypospolitej XVIII w., o skonfliktowanych Polakach, wielkich i małych bohaterach, o zdrajcach i patriotach. Główną bohaterką jest księżna Izabela Czartoryska, kobieta silna, interesująca, wzbudzająca podziw, ale i kontrowersje.
Ojciec Andrzej Klimuszko był prekursorem powrotu do przyrody, wykorzystania jej zasobów leczniczych dla dobra człowieka. Efekty leczenia ziołami przez o. Andrzeja Klimszkę przeszły wszelkie oczekiwania i na stałe weszły do arsenału współczesnej medycyny.
Pedofilia, nekrofilia, kazirodztwo, flagellacja, sadyzm, brutalne gwałty, także czarnoksięstwo, profanacja trupów, miłosne napoje to tylko niektóre wątki nowej bulwersującej książki Elwiry Watały. Jej chronologiczne ramy są szerokie: od Egiptu faraonów po Rosję Putina. Autorka obnaża różne dewiacje seksualne władców i wielkich tego świata, także tych, których zwykliśmy uważać za wzór cnót.
Ojcowie Bonifratrzy już od ponad 400 lat leczą chorych i cierpiących na całym świecie. Poradnik ten oparty na ich wielowiekowym doświadczeniu, zawiera m.in.:
- gotowe zestawy recept ziołowych skuteczne w leczeniu chorób i wzmacniające organizm
- sprawdzone sposoby na zachowanie dobrej formy fizycznej i psychicznej
- szczegółowe zalecenia dietetyczne
- kosmetyczne porady ziołowe
- tabele wartości odżywczych owoców, warzyw i produktów zbożowych
- słowniczek roślin leczniczych
Odkrywcza, bogato udokumentowana opowieść o losach Janka Bytnara, Alka Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego - bohaterów książki "Kamienie na szaniec". Fascynujące wspomnienia najbliższych - Matki Rudego, Zdzisławy Bytnarowej, sióstr, przyjaciół, towarzyszy broni, ukochanych dziewcząt. W książce znalazła się wstrząsająca, wzruszająca, mądra i piękna korespondencja Alka i Jego Basi, zapis epistolarny, który jest ewenementem na skalę światową, listy Rudego i Zośki, notatki konspiracyjne Alka.
Znakomita powieść o losach słynnego chirurga, profesora Rafała Wilczura. Opuszczony niespodziewanie przez żonę i córeczkę, szuka zapomnienia w alkoholu. okradziony i brutalnie skatowany, traci pamięć. Przez lata prowadzi życie włóczęgi. Na posterunku policyjnym, podczas przypadkowego zatrzymania, kradnie akt urodzenia niejakiego Antoniego Kosiby. Od tej chwili pod takim nazwiskiem tuła się po kraju. po kilkunastu latach znajduje schronienie u wiejskiego młynarza Prokopa. dzięki dokonaniu udanej operacji jego syna, zyskuje w okolicy sławę znachora. Miejscowy lekarz, doktor Pawlicki, zazdrosny o sukcesy Kosiby, grozi mu sądem. Doprowadza do jego aresztowania, kiedy ten, ratując życie ciężko rannej dziewczynie, przywłaszcza należące do doktora narzędzia chirurgiczne. Czy ""znachor"" za uratowanie życia drugiemu człowiekowi zostanie skazany na więzienie? Czy podłość zawistnych ludzi zostanie ukarana?Odpowiedź przyniesie lektura tej powieści, której ekranizacja w roku 1937 została uznana za jedną z najlepszych i najbardziej kasowych produkcji filmowych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?