Wychowawca w świetle salezjańskiego systemu...
Aspekt teoretyczny i zaangażowanie praktyczne
-
Autor: Bogdan Stańkowski
- ISBN: 9788376144207
- EAN: 9788376144207
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Akademia Ignatianum
- Format: 15.5x23.5cm
- Język: polski
- Liczba stron: 274
- Rok wydania: 2019
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
33,41złCena detaliczna: 57,75 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 33,41 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Publikacja wpisuje się w przestrzeń pedagogiki rozumianej w jej pierwotnym ujęciu jako nauka o wychowaniu. Autor monografii podejmuje ważny temat, jakim jest sylwetka wychowawcy salezjańskiego, dla którego wychowanie jest czymś więcej niż działaniami wynikającymi z przyjętej roli zawodowej. Temat pracy ukierunkowuje nasze oczekiwania na uzyskanie wiedzy z perspektywy innego niż zwykle spojrzenia na wychowanie i wychowawcę. Jego aktualność wynika z bieżących potrzeb społeczeństwa, w którym dominuje relatywizm, wielokulturowość, konsumpcjonizm, „prywatyzacja” moralności.
Książka stanowi studium historyczno-pedagogiczno-biograficzne, które ukazuje proces rozwoju wychowawcy salezjańskiego w ujęciu tradycyjnym i współczesnym. Autor korzysta z wielu źródeł (literatura przedmiotu, źródła salezjańskie) oraz odwołuje się do perspektywy biograficznej (wywiad z ks. Józefem Marszałkiem). Połączenie różnych obszarów eksploracji badawczych i umocowanie ich w metodologii badań naukowych było dużym wyzwaniem.
dr hab. Barbara Skałbania, prof. UJK (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Prezentowana książka jest jedną z niewielu w Polsce publikacji, która omawia postać wychowawcy salezjańskiego, jaka wyłania się z analizy teorii i praktyki systemu prewencyjnego. Publikacja jest dobrym kompendium wiedzy o wychowawcy, wnosi ona do współczesnej nauki wnioski wyprowadzone z literatury przedmiotu i badań własnych autora. Treść książki dobrze ujmuje różnorodność teorii i praktyki w lokalnych placówkach salezjańskich.
Nie ulega wątpliwości, że najnowsza książka ks. Bogdana Stańkowskiego stanowi ważny wkład w rozwój współczesnej edukacji salezjańskiej i otwiera nowe perspektywy dalszych badań pedeutologicznych w tym zakresie.
prof. dr Mirosław S. Wierzbicki SDB (Papieski Uniwersytet Salezjański w Rzymie)