Śledztwo i płeć
O bohaterkach powieści kryminalnych
-
Autor: Darska Bernadetta
- ISBN: 9788362465859
- EAN: 9788362465859
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
- Wydawca: Oficynka
- Format: 12.5x19.5cm
- Język: polski
- Liczba stron: 664
- Rok wydania: 2013
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
26,95złCena detaliczna: 49,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 26,95 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Kobiety na tropie zbrodni – policjantki, profilerki, antropolożki sądowe, koronerki, dziennikarki, detektywki, nieletnie poszukiwaczki przygód, specjalistki i amatorki. Prawie dwieście omówionych powieści kryminalnych!
Prezentowany tom esejów Bernedetty Darskiej to znakomite kompendium wiedzy na temat postaci kobiet we współczesnej literaturze kryminalnej, napisane ze znajomością tematu i pasją.
„Bernadetta Darska stworzyła obszerne Who is she poświęcone bohaterkom powieści kryminalnych i sensacyjnych ostatnich lat. Jest tu mma Ramotswe z upalnej Botswany i Rebeka Martinsson prowadząca śledztwa za kołem polarnym. Jest jedenastoletnia Flawia de Luce, ale co uderzające, nie ma żadnych wścibskich staruszek pokroju panny Marple. Detektywki z kryminałów przełomu XX i XXI wieku bez wyjątku są co najwyżej dojrzałe i wszystkie biorą swój los we własne ręce. Jednakże nie mamy tu do czynienia z wyborem tendencyjnym, zaś autorka wcale nie udowadnia, że baby rulez, tylko że śledztwo ma płeć. Tworzą ją nie tylko takie miękkie umiejętności, jak ponadprzeciętna empatia Darii Wasiljewej czy kokieteria w służbie dochodzenia major Kamieńskiej. Kobiecość detektywek to również bagaż problemów społecznych, rodzinnych, emocjonalnych i erotycznych, z którymi niekiedy trudniej się zmierzyć niż z przestępcą”.
Marcin Wroński
Bernadetta Darska (ur. 1978 r.) – krytyczka literacka. Doktor literaturoznawstwa. Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Wykładowczyni Gender Studies przy ISNS Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002–2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Autorka sześciu książek: Ucieczki i powroty. Obrazy rzeczywistości w prozie najnowszej (2006), Czas Fem. Przewodnik po prasie feministycznej i tematach kobiecych w czasopismach kulturalnych po 1989 roku (2008), Głosy kobiet. Prasa feministyczna po roku 1989 wobec tożsamości i dyskursu (2009) oraz To nas pociąga! (2012). Prowadzi blog krytycznoliteracki: „A to książka właśnie!”.