Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Kim jest siostra Jolanta Glapka? W Indiach pracowała z Matką Teresą i wędrowała po górach Kaszmiru (chociaż ukradziono jej plecak i dokumenty). W Polsce wraz z biskupem Janem Chrapkiem tworzyła od podstaw katolickie media elektroniczne (mimo oporu wielu środowisk). Wychowana przez ojca komunistę ateistę wstąpiła do zakonu (jednak dopiero po trzydziestce). Jako wykształcony psycholog przez wiele lat pomagała narkomanom pokonać uzależnienie. Uznała jednak, że to za mało, dlatego założyła fundację, która pozwala im wrócić do społeczeństwa przez rozwijanie ich pasji. Obecnie, niemal nie mając pieniędzy, buduje dla nich dom w podwarszawskim Legionowie.
W książce tej mówi o ludziach, z którymi pracuje, którzy są dla niej ważni. Mówi o pracy, o swoich pasjach. I dopiero z tych opowieści, gdy się zacznie je postrzegać i czytać nieco między wierszami, dostrzegamy ją samą: postać o gigantycznej wrażliwości, wielkiej pasji życia, otwartości na ludzi i na to, co przyniesie każdy kolejny dzień.
Książka "Okruchy Boga" jest psychologicznym eksperymentem, który dzięki zastosowaniu pewnych technik hipnozy odświeży twoje spojrzenie na świat.
We wstępie Scott Adams pisze: "Zachęcam do czytania tych, którzy nie boją się, że ich mózg mógłby się zlasować. Bowiem po osiągnięciu pewnego wieku, większość ludzi wzbrania się przed nowymi odkryciami, nowym spojrzeniem na świat. Prawdopodobnie, jeśli masz ponad pięćdziesiąt pięć lat (w sensie umysłowym), ta książka wcale ci się nie spodoba. Ale oczywiście granica wieku jest bardzo względna. Jeśli masz lat osiemdziesiąt, ale czujesz się jak trzydziestopięciolatek - zapewne przeczytasz ją z przyjemnością. Jeśli natomiast masz dwadzieścia trzy lata - będziesz czytał pasjami!"
Czytając tę przewrotną książkę zadajemy sobie pytanie: O co tu właściwie chodzi? Kim są jej bohaterowie - starzec znający odpowiedzi na wszystkie pytania i młody doręczyciel przesyłek. Ich dialog jest niezwykle wciągający, a pointa - zaskakuje.
"Okruchy Boga" wpisują się w stylistykę zapoczątkowaną przez Dana Millmana (Droga miłującego pokój wojownika) i Richarda Bacha (Iluzje).
To najczęściej czytany e-book na świecie, choć nie ma w nim ani seksu ani brutalnych scen.
W książce znalazły się 42 opowieści ukazujące cudowne działanie Pana Jezusa w różnych częściach świata. Uzupełniono je wieloma fotografiami cudownych figur, krucyfiksów i innych uświęconych wizerunków, a także życiorysami osób, dla których miały one szczególne znaczenie.
Czy Całun Turyński jest misternym średniowiecznym fałszerstwem czy konkretnym dowodem Zmartwychwstania? Gdzie znaleziono czaszkę świętego Jana Chrzciciela? Czy współczesna nauka może potwierdzić cudowne właściwości najświętszych relikwii świata? Steven Sora, autor książek i artykułów o tajemnicach przeszłości i chrześcijaństwa, odsłania fascynujące historie słynnych relikwii i uświęconych przedmiotów religii chrześcijańskiej: od najświętszych artefaktów po dziwaczne przedmioty kultu sprzedawane na aukcjach internetowych.
Co pierwsze i najważniejsze? Pamięć o Bogu. Odkurzana w modlitwie i podczas adoracji, ćwiczona testami na spostrzegawczość, bo On jest, zawsze i wszędzie, to tylko my jesteśmy roztargnieni. Karmiona olśnieniami: spotkaniem z drugim, celną strofą, precyzyjnym zdaniem, odkrywczym dźwiękiem, śmiałym pociągnięciem pędzla. Doświadczana i wypróbowana w ogniu wspólnotowego życia, w tyglu samotności i męczeństwa, najczęściej jednak wtedy, kiedy nic się nie dzieje – coś jak znoszenie wiecznego poniedziałku.Pamięć, która za Jego łaską przemienia się nagle w Obecność – oto budzimy się w niedzielny, zaprawiony aromatyczną mokką poranek, z muzyką wszystkich poranków świata w tle. O tym jest ta książka.
Jaki jest sens cierpienia i znoszenia bólu przez osoby niewinne? Czy w ogóle można w tym przypadku mówić o jakimkolwiek sensie? Czy można usprawiedliwić choćby największe dobro krzykiem i bólem tysięcy osób umierających w wyniku głodu, wjen, chorób, wypadków? Czy można znaleźć jakieś wytłumaczenie dla matki i ojca, którzy stoją bezradni w obliczu ich dziecka zwijającego się z bólu, gasnącego w oczach z powodu choroby nowotworowej? Nie. Wszelkie słowo jawi się tu jako puste, małe, płytkie, błahe...
A jednak... Chrześcijaństwo, które jest religią nadziei i miłości, poszukuje światła w każdej sytuacji życiowej człowieka, choćby tej najbardziej dramatycznej. Nie unika trudnych pytań, wierząc w słowa Zbawiciela, iż Duch doprowadza nas do pełnej prawdy (por: J 16 13).
(fragment książki)
Ks. Andrzej Muszala - ur. 1963 roku, dr hab. teologii, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, duszpasterz akademicki. Założyciel pustelni w Beskidzie Małym.
Święta Rita, choć żyła w odległych czasach, wciąż należy do najbardziej znanych świętych Kościoła. Wierni chętnie pielgrzymują do miejsc uświęconych jej szczególną obecnością, by prosić o wstawiennictwo w trudnych sytuacjach.
Starannie wydany i bogato ilustrowany album zaprasza, by wyruszyć w duchową pielgrzymkę do włoskiej Umbrii – ziemi św. Rity. Najważniejsze miejscowości na tym szlaku to Roccaporena, miejsce urodzin i życia w małżeństwie św. Rity oraz Cascia, gdzie znajduje się klasztor, w którym Święta spędziła ponad czterdzieści lat życia, oraz bazylika, będąca dziełem wielu włoskich artystów.
Publikacja zawiera biografię Świętej, opis miejsc jej kultu poza rodzinną Italią (także tych znajdujących się w Polsce) oraz modlitwy za wstawiennictwem św. Rity w trudnych sprawach.
Obszerny zbiór modlitw, nabożeństw i środków nadprzyrodzonych przekazanych widzącym podczas objawień przez Pana Jezusa i Matkę Bożą
Autor prezentuje modlitwy i praktyki pobożne mające pochodzenie nadprzyrodzone (m.in. poświęcenia, koronki, modlitwy za wstawiennictwem świętych, nabożeństwa, nowenny), a także związane z nimi sakramentalia (cudowne medaliki i wizerunki oraz szkaplerze).
Przedstawione tu modlitwy i nabożeństwa zostały przekazane przez wielkich świętych i mistyków (św. Benedykta z Nursji, św. Bernarda z Clairvaux, św. Mechtyldę z Hackeborn, św. Brygidę Szwedzką, św. Elżbietę Węgierską, św. papieża Jana XXII, św. Teresę z Avila, bł. Annę Katarzynę Emmerich, św. Małgorzatę Marię Alacoque, św. Katarzynę Labouré, św. Szymona Stocka, papieża Leona XIII, siostrę Łucję z Fatimy, św. Faustynę Kowalską, św. Ojca Pio, a także współczesnych adresatów objawień.
Książka została poprzedzona wstępem abp Pavla Hnilicy, jednego z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II, któremu papież zlecał specjalne i najtrudniejsze duchowe misje i zadania. Abp Hnilica był wielkim znawcą i propagatorem objawień fatimskich i nabożeństwa związanego z Matką Bożą z Fatimy.
Wstęp: Abp Pavel Hnilica SJ
Spotkaj JEZUSA w Biblii
NIE SAMYM CHLEBEM ŻYJE CZŁOWIEK, LECZ KAŻDYM SŁOWEM, KTÓRE POCHODZI Z UST BOŻYCH (Mt 4,4)
Bóg nieustannie mówi do ciebie. W Piśmie Świętym objawia ci prawdę o sobie samym i o tym, kim jesteś.
Nie zawsze jednak potrafimy słuchać Jego Słowa, bogactwo Biblii nas onieśmiela, nie wiemy, jak się nią modlić, czasem nawet nie wiemy, od czego zacząć.
Ta książka jest przewodnikiem, który krok po kroku poprowadzi cię przez karty Biblii, pokazując, że jest ona zrozumiała dla każdego. Towarzyszyć ci będą ojcowie Kościoła, najlepsi nauczyciele lektury Pisma Świętego. Nauczysz się codziennej modlitwy Słowem Bożym, które ożyje w twoim sercu i życiu. Spotkasz Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie i mówi do ciebie: poznaj Mnie.
Książkę tę możesz czytać samodzielnie, można ją też wykorzystywać jako podstawę do spotkań w grupie biblijnej.
Ks. Leszek Mateja, doktor teologii z zakresu patrystyki, proboszcz parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rusocicach w archidiecezji krakowskiej. Od wielu lat ze swoimi parafianami wspólnie czyta Pismo Święte wg opisanej w tej książce metody.
Komunikacja społeczna według Benedykta XVI” to obszerna antologia tekstów Benedykta XVI na temat komunikacji, mediów oraz dziennikarstwa. Poprzez tę książkę poznajemy osobę papieża, wielkiego teologa przełomu wieków, z innej, dotąd mało znanej strony. Postrzegany jako papież stroniący od mediów wiele miał o nich do powiedzenia. Podejmuje temat komunikacji przez pryzmat człowieka, ale także Boga, co daje na nową i pełniejszą perspektywę, bardziej humanistyczną.
Komunikacja społeczna według Benedykta XVI”, obszerna i znakomicie zredagowana antologia wypowiedzi poprzedniego papieża dowodzi, iż śledził on uważnie procesy zachodzące w kulturze naszego wieku oraz potrafił je mądrze i odważnie komentować, a jeśli były tego warte – wspierać swym autorytetem. Mimo jasności i precyzji, myśli i poglądy Benedykta XVI nastręczają pewne trudności przy próbach prezentacji ze względu na ich okazjonalny charakter i konieczność uwzględniania szerokich kontekstów (a nie zawsze jest to w pełni możliwe). Trzeba zatem wystrzegać się zarówno wmówień i nadinterpretacji, jak i braku należytej uwagi i pomijania rzeczy istotnych. Na szczęście ilość, różnorodność, bogactwo tekstów uwzględnionych przez redaktorów antologii redukuje znacząco ryzyko mimowolnych interpretacyjnych nadużyć i wynikających z nieuwagi lub ignorancji przeoczeń i przemilczeń.
prof. dr hab. Jerzy Jastrzębski
Zaletą tej publikacji jest zebranie w jednym tomie nauczania Benedykta XVI na temat komunikacji społecznej w różnych jej aspektach. Jestem przekonana, że publikacja spotka się z zainteresowaniem teologów, medioznawców i wszystkich zainteresowanych nauczaniem papieża Benedykta XVI oraz współczesną doktryną medialną Kościoła katolickiego. Dlatego też, z pełnym przekonaniem, oceniam tę publikację jako bardzo dobrą i rekomenduję jej szybkie wydanie.
prof. nadzw. dr hab. Katarzyyna Pokorna - Ignatowicz
Tom wypowiedzi Benedykta XVI jest niezwykle cennym materiałem źródłowym tak dla medioznawców katolickich, jak i świeckich. (...). Książka powinna znaleźć się w bibliotekach uczelnianych instytutów teologii, dziennikarstwa, nauk o mediach i pokrewnych.
prof. dr. hab. Tomasz Goban-Klas
To antologia tekstów Benedykta XVI na temat komunikacji, mediów oraz dziennikarstwa. Poprzez tę książkę poznajemy osobę papieża, wielkiego teologa przełomu wieków, z innej, dotąd mało znanej strony. Postrzegany jako papież stroniący od mediów wiele miał o nich do powiedzenia.
Krzysztof Marcyński SAC, Małgorzata Laskowska
Książka jest cenną nowością. Autor prowadzi nas ścieżkami w poszukiwaniu Bożych tajemnic. Dzieli się doświadczeniami wyniesionymi z duszpasterstwa oraz wiedzy uzyskanej na seminarium filozofii religii prowadzonym przez ks. kard. Mariana Jaworskiego, zgłębiającym poznanie doświadczenia religijnego. Przemyślenia, wzbogacone wypowiedziami św. Jana Pawła II i uzupełnione niezwykle pięknymi, unikatowymi fotografiami z Ziemi Świętej – tworzą bogaty materiał do refleksji nad najważniejszymi sprawami życia. Przydadzą się też wszystkim wędrującym Szlakami Papieskimi. Przytaczane fragmenty Pisma Świętego, wybrane z tekstów niedzielnych i świątecznych, naświetlone w nowy sposób, przyniosą czytelnikowi radość wewnętrzną i poszerzą jego wiedzę religijną oraz duchową.
Już nawet pobieżna lektura książki Na tropach Ewangelii pozwala odkryć wielkie bogactwo myśli, które tworzą pomost między Ewangelią a życiem współczesnym. Oczywiście jest to także wezwanie do twórczego myślenia!
Ks. Franciszek Ślusarczyk
Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
ks. Stefan Misiniec święcenia kapłańskie przyjął w 1966 roku na Wawelu z rąk abp. Karola Wojtyły. W pracy duszpasterskiej łączył rozwiązywanie ludzkich problemów z zainteresowaniem kulturą z różnych dziedzin i jej wpływem na człowieka. W latach 1980 – 1992, organizował w Krakowie pierwsze Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. W okresie stanu wojennego były one podłożem istnienia i rozwoju niezależnej od władz komunistycznych kultury, wyrastającej z chrześcijańskich inspiracji.
Spotkanie autorskie (Targi Wydawców Katolickich, Warszawa, Zamek Królewski)
Mija pięć lat od śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego. Oddajemy do rąk Czytelników książkę, która nie jest ani biografią, ani monografią. Jest to esej o chrześcijaninie i biskupie, który przeżywał Kościół jako Wieczernik otwarty na wszystkie strony świata. Autor książki ksiądz prof. Alfred Wierzbicki – bliski współpracownik Arcybiskupa Józefa Życińskiego – w niezwykle subtelny sposób wspomina Arcybiskupa, nawiązuje do rozmów, które z nim prowadził, wraca do jego książek, zastanawia się nad wpływem, jaki wywarł – i nadal wywiera – w tak wielu środowiskach, dla których stał się autorytetem. A wszystko to, by ukazać piękno Kościoła i obudzić nie tylko żywą pamięć o śp. Arcybiskupie Józefie, ale przede wszystkim zainspirować do podobnego ewangelicznego działania.
Książka przybliża czytelnikowi najpiękniejsze teksty Pisma Świętego na temat miłosierdzia np. Psalm 51 Zmiłuj się nade mną, Księgę Jonasza, Jezusowe przypowieści oraz pouczenia św. Pawła o miłosierdziu jako ważnej zalecie chrześcijanina. Wszystkie teksty są zwięźle i przystępnie wyjaśnione, a tekst został wzbogacony romantycznymi ilustracjami zapomnianego już francuskiego malarza Jamesa Tissota (1836 - 1902). Podróżował on po Ziemi Świętej i w mistrzowski sposób odmalował jej krajobrazy oraz mieszkańców. Jego obrazy uwieczniły zanikający świat dawnego Izraela. Pomagają wczuć się w atmosferę tamtych czasów i środowisko, w którym żył i nauczał Jezus.
Dlaczego Bóg i geometria? Dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, zestawienie to może być zaskakujące, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że „Bóg geometryzuje”. A jeżeli cała historia filozofii sprowadza się do kilku przypisów do Platona, jak utrzymywał Alfred North Whitehead, to któreś z nich muszą się odnosić do relacji między geometrią a Bogiem. Ponieważ zarówno filozofia, jak i geometria od dawna należą do obszarów moich zainteresowań, nie mogłem nie zastanawiać się nad tym, co to znaczy, że „Bóg uprawia matematykę”.
Istnieje wiele opracowań historii geometrii i całościowych, i dotyczących poszczególnych okresów. Nie jest moim zamiarem pisanie jeszcze jednego. Istnieje również wiele podręczników historii filozofii i wcale nie mniej podręczników i monografii historii dogmatyki chrześcijańskiej. Także nie chcę dodawać do tej listy mojego własnego przyczynku. Interesuje mnie to, co można wyczytać, studiując obydwa te rodzaje dzieł, a czego w żadnym z nich nie napisano wprost, przynajmniej w wystarczająco pełnym zakresie. I ja nie pretenduję do pełności, ale może uda mi się przetrzeć szlak i uchwycić kilka idei, których nie widać, gdy się drąży tylko jedną z zaangażowanych stron.
Michał Heller
Książka otrzymała nagrodę Złotej Róży, przyznaną za najlepszą polską książkę popularnonaukową sezonu 2014/2015
Michał Heller – uczony, kosmolog, filozof i teolog. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Templetona. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. Granice nauki (CCPress 2014), Filozofia kosmologii (CCPress 2013), Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013), Wszechświat – Maszyna czy Myśl? (wspólnie z Józefem Życińskim, CCPress 2014).
Dlaczego Bóg i geometria? Dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, zestawienie to może być zaskakujące, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że „Bóg geometryzuje”. A jeżeli cała historia filozofii sprowadza się do kilku przypisów do Platona, jak utrzymywał Alfred North Whitehead, to któreś z nich muszą się odnosić do relacji między geometrią a Bogiem. Ponieważ zarówno filozofia, jak i geometria od dawna należą do obszarów moich zainteresowań, nie mogłem nie zastanawiać się nad tym, co to znaczy, że „Bóg uprawia matematykę”.
Istnieje wiele opracowań historii geometrii i całościowych, i dotyczących poszczególnych okresów. Nie jest moim zamiarem pisanie jeszcze jednego. Istnieje również wiele podręczników historii filozofii i wcale nie mniej podręczników i monografii historii dogmatyki chrześcijańskiej. Także nie chcę dodawać do tej listy mojego własnego przyczynku. Interesuje mnie to, co można wyczytać, studiując obydwa te rodzaje dzieł, a czego w żadnym z nich nie napisano wprost, przynajmniej w wystarczająco pełnym zakresie. I ja nie pretenduję do pełności, ale może uda mi się przetrzeć szlak i uchwycić kilka idei, których nie widać, gdy się drąży tylko jedną z zaangażowanych stron. Michał Heller
Książka otrzymała nagrodę Złotej Róży, przyznaną za najlepszą polską książkę popularnonaukową sezonu 2014/2105.
Michał Heller – uczony, kosmolog, filozof i teolog. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Templetona. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. Granice nauki (CCPress 2014), Filozofia kosmologii (CCPress 2013), Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013), Wszechświat – Maszyna czy Myśl? (wspólnie z Józefem Życińskim, CCPress 2014).
ŻADNYCH WARUNKÓW WSTĘPNYCH. WYSTARCZY PRZYJĄĆ ZAPROSZENIE.
Być Jego uczniem to nie przywilej dla ascetów i prymusów z dobrych domów. Jezus zaprasza wszystkich. Także tych, którzy czują, że do niczego się nie nadają. Vojtěch Kodet w krótkich, konkretnych tekstach podpowiada, jak odpowiadać na Boże Słowo wypowiadane do każdego z nas.
Ani pierwszym, ani ostatnim słowem Ewangelii nie jest bowiem krzyż, pierwszym i ostatnim słowem Ewangelii jest miłość Boga do człowieka.
(fragment książki)
Vojtěch Kodet - karmelita, doktor teologii. Autor wielu publikacji z zakresu życia duchowego. Dotychczas w Wydawnictwie WAM ukazały się dwie jego książki: Marta i Maria oraz O Eucharystii.
Jaka jest historia archaniołów – najważniejszych rycerzy Boga?
W jaki sposób służą Bogu?
I dlaczego Kościół oddaje cześć trzem najwyższym skrzydlatym posłańcom?
Tradycja pierwszych wieków chrześcijaństwa głosiła istnienie siedmiu specjalnych wysłanników Bożych, mogących oglądać oblicze Najwyższego i wypełniających specjalne zadania. Niezwykła symbolika oraz misje, dla których zostali przeznaczeni, fascynowała wielu uczonych i świętych Kościoła. Ksiądz Marcello Stanzione, uznany angelolog, w oparciu o Piśmo Święte, apokryfy i prywatne objawienia opisuje historię kultu archaniołów oraz zadania, jakie w imię Boże spełniali na ziemi.
Mistyczna kabała jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym pozycją, tak obszernie poruszająca problematykę drzewa życia i dziesięciu świętych sefir. Dwadzieścia dwie ścieżki tworzą system mistycznej psychologii, która zajmuje się związkiem między duszą człowieka a wszechświatem. Dziesięć sefir dotyczących makrokosmosu stanowi klucz do oświecenia, zaś dwadzieścia dwie ścieżki, odnoszące się do relacji makrokosmosu i mikrokosmosu, są kluczem do dywinacji, która swoim prawdziwym znaczeniu jest głęboką duchową diagnozą. Z kolei sfery bogów na drzewie są szczegółowo opisane, dając zarazem klucz do odpowiednich rytuałów.
Autor pokazuje różne ujęcie misji Jezusa i wartość ewangelicznego objawienia w perspektywie tradycji synoptycznej i przez pryzmat tekstów Janowych. Z uwagą analizując teksty biblijne, podkreśla wielkie znaczenia działania. Pronzato proponuje, aby z uwagą czytać kolejne fragmenty Pisma Świętego, nie sugerować się ich dotychczasowymi interpretacjami, ale spojrzeć na nie przez pryzmat naszych doświadczeń i znaleźć wskazówki, które pozwolą nam żyć w zgodzie ze Słowem Bożym.
Rozpocząłem pisanie tych rozważań, kiedy brnąłem przez potok walk. Byłem rzucony w wody, które „trzeba było przepłynąć” (Ezch. 47:5), a w których musiałbym utonąć, gdyby mnie nie podtrzymała ręka Boża. Wycierpiałem utrapienia wszelkiego rodzaju. Po ciężkich bólach ciała nastąpił upadek ducha; przyłączyła się jeszcze żałoba po śmierci ukochanej matki i choroba osoby, droższej mi nad życie. Wody wzbierały stale piętrzącymi się falami. Nie wspominam o tym, aby obudzić współczucie, ale żeby dowieść, że nie byłem marynarzem na suchym lądzie. Pływałem po morzach, gdzie rzadko bywa „cisza”; znam szał fal i szum wiatrów. A nigdy obietnice Boże nie były mi tak cenne, jak w owym czasie. Niektóre dopiero wówczas pojąłem: nie osiągnąłem tylko jeszcze terminu ich dojrzewania, gdyż sam nie dojrzałem, aby ich sens pochwycić. O ileż cudowniejszą dzisiaj wydaje mi się Biblia, niż była dla mnie przed paru miesiącami! Niech więc nasz Pan raczy przyjąć tę służbę dla swoich owiec i jagniąt od swojego niegodnego sługi!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?