Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Książka odsłania świat mitycznych i obrzędowych symboli, gestów, akcesoriów i pojęć składających się na sens poczynań magicznych, zapobiegających różnym postaciom zła, nieszczęścia, niedoli. Czytelnik zyskuje znakomity przewodnik po kulturze duchowej wczesnośredniowiecznych mieszkańców ziem polskich.
Okres 30 lat skłania do pogłębionej refleksji nad okolicznościami tej śmierci i nad jej znaczeniem. Zebrane w publikacji artykuły dotyczą tych dwóch aspektów: historycznego oraz religijnego. Mimo upływu trzech dziesięcioleci nadal nie wszystko jest jasne i wiadome. Autorzy poszczególnych tekstów z perspektywy lat analizują m.in. ówczesną propagandę medialną, reakcję społeczeństwa na śmierć ks. Popiełuszki, materiały MSW czy przedstawienie ks. Popiełuszki w aktach STASI.
Zbiór tekstów będących swoistym komentarzem do wydanej 24 maja 2015 r. encykliki Laudato si’ papieża Franciszka. Autorzy odnoszą się do zawartej w encyklice koncepcji ekologii integralnej z różnych perspektyw naukowych. Analizują przedstawiony w Laudato si’ kryzys cywilizacyjny, podejmują perspektywę prawa naturalnego, perspektywę etyczną, teologiczną – zwłaszcza teologii duchowości, przyglądają się zagadnieniu praw innych stworzeń wobec praw człowieka, analizują encyklikę poprzez pryzmat socjologii miasta, pokazują znaczenie dialogu politycznego. Znajdują się tu również teksty, które w różnych aspektach podejmują zagadnienie rozwoju zrównoważonego, do którego papież Franciszek szeroko odnosi się w swojej encyklice.
Kim tak naprawdę jest Szatan i jego demony? Przecież tak wiele możemy przeczytać w Piśmie Świętym o tej osobistości, a jednak tak niewiele o niej wiemy. Ludzie pod wpływem naleciałości z innych religii stworzyli swój własny, fałszywy wizerunek Szatana.
Jak wygląda, jak został stworzony i jakie są właściwie jego zamierzenia? Między innymi na te pytania postaram się odpowiedzieć w tej książce, biorąc oczywiście za wzorzec Biblię, którą zapewne większość z Was ma w domu.
Zbiór tekstów znakomitego historyka jest kontynuacją, ale i dopełnieniem poprzedniego zbioru zatytułowanego: Christianitas. Od rozwkitu do kryzysu. W tym wyborze rzecz dotyczy tego samego zagadnienia, ale w odniesieniu do Polski. Tysiąc pięćdziesiąta rocznica chrztu Polski w naturalny sposób skłania do refleksji nad znaczeniem tego wydarzenia dla dziejów narodu i państwa polskiego, ale również znaczenia pamięci o tym wydarzeniu i szerszej oceny stanu civitas christiana w naszej ojczyźnie.
Jakie ciosy i skąd spadały na Christianitas w Polsce?
Dlaczego „wykończenie” Polski stało się celem nadrzędnym naszych sąsiadów?
Dlaczego Niemcy stały się akuszerem bolszewickiej Rosji i jaki to miało wpływ na nasze dzieje?
Czy można uznawać Rosję za ostatnią nadzieję chrześcijańskiej cywilizacji w „Gejeuropie”?
Skąd płyną zagrożenia dla cywilizacji Christiniatatis w Polsce od ponad 100 lat?
Jakie zadziwiające paralele zachodzą między współczesnymi obrońcami laickości państwa a niemieckimi okupantami?
Co łączy niemieckie „dzieci kwiaty” z narodowym socjalizmem, „Zielonymi”, a wreszcie z ogarniającym współczesny świat zaćmieniem rozumu?
Odpowiedź znajdą Państwo na kartach tej książki.
Dotychczasowe wydania niniejszej książki oparte były na przekładzie o. Władysława Lohna SJ.
Dziś proponujemy naszym Czytelnikom tłumaczenie o. Stanisława Kuczkowskiego SJ, zapewne bliższe współczesnej wrażliwości językowej.
Wydawnictwo WAM
„Zbliżcie się do Boga, a zbliży się do was”. List Jakuba 4:8
Istnieje powołanie – nie, wezwanie – które dobywa się z samego serca Boga, a z każdym mijającym dniem jego intensywność narasta: „Dlaczego zadowala cię życie bez Mojej obecności? Dlaczego jesteś daleko, podczas gdy mógłbyś być blisko mnie?”. Wszyscy mamy przyjaciół lub znamy ludzi, których podziwiamy i chcemy być z nimi jak najbliżej. Zajmują szczególne miejsce w naszych sercach, a spędzanie z nimi czasu jest dla nas przyjemnością, szczególnie kiedy oni sami nas do tego zapraszają. Sama prośba o dzielenie z nimi towarzystwa wypełnia nas radością i ekscytacją. Z uśmiechem na ustach robimy wszystko, co konieczne, żeby zapewnić sobie wolny czas i przyjąć ich zaproszenie.W Liście Jakuba znajdujemy najwspanialsze zaproszenie w całej historii: „Zbliżcie się do Boga, a zbliży się do was” (4:8). Zatrzymaj się na moment i zastanów: Stwórca świata, ziemi i wszystkich zamieszkujących ją stworzeń, prosi o twoją obecność. Nie tylko o obecność, On pragnie tworzyć z tobą prawdziwie intymną relację, gdyż, jak nam powiedziano: „On jest Bogiem, który jest płomienny w relacji z tobą” (2 Księga Mojżeszowa 34:14, NLT).
Tak wygląda Boże niezachwiane niczym i niezmienne pragnienie. To On wysyła do nas zaproszenie, gdyż tęskni za tym, aby Jego dzieci Go poznały. Od upadku człowieka minęły tysiąclecia i zapłacono wielką cenę za otwarcie drogi do tego rodzaju bliskiej relacji. Jan, jeden z najbliższych przyjaciół Jezusa, oświadczył: „Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił Go”. Ewangelia Jana 1:18
W tej właśnie chwili Bóg ofiarowuje ci dar swojej obecności.
Twoje życie przypomina jedną wielką gonitwę. Próby pogodzenia ze sobą życia rodzinnego, pracy i służby na rzecz innych kończą się przemęczeniem. Chcesz przebywać z Bogiem w Jego słowie, ale na przeszkodzie staje ci twoje codzienne zabieganie. A gdyby tak udało ci się poświęcić pięć minut z każdego dnia na to, aby każdy następny miał sens?
Sheila Walsh pomoże ci odnaleźć w całym tym chaosie właściwą perspektywę. Każdy rozdział niniejszej książki zawiera słowa modlitwy, mądrą wskazówkę i odpowiednie fragmenty Pisma Świętego, które tchną w ciebie nadzieję, podtrzymają na duchu i przypomną ci, że nie jesteś sama.
Cmentarz Symboliczny pod Osterwą w Tatrach Wysokich jest miejscem, w którym upamiętnieni są taternicy, alpiniści, ratownicy, przewodnicy, poeci, malarze, kompozytorzy, a także „zwykli” turyści, którzy stracili życie w ukochanych górach. Hubert Jarzębowski proponuje literacką i historyczną wędrówkę po tym wyjątkowym miejscu w poszukiwaniu jego ducha. Z książki wyłania się Cmentarz pod Osterwą, będący zarazem swoistym symbolem Europy Środkowej XX wieku, artystycznym dziełem małżeństwa Štáflów, jak i ostrzeżeniem i miejscem zadumy nad „górską” śmiercią. Jednocześnie jednak pozostaje on wyjątkowym pomnikiem pasji oraz pięknego życia.
„(...) w Tatrach żyło i nadal żyje wiele duchów, zarówno tych opiekuńczych, jak i złośliwych. Duch milczącego mnicha wyłaniający się z mgły gdzieś niedaleko Wrót Chałubińskiego, płanetnik mieszkający w Jaskini Wodnej pod Pisaną, zsyłający burzę, gdy jego spokój zakłóci wścibski turysta (pierwszym był Seweryn Goszczyński) lub zaklęte wojsko śpiące pod Giewontem. W XX wieku duchami miejsca stawali się również tragicznie zmarli taternicy. Każdy przecież wie, że nieopodal Żabich Stawów słychać kującego haki Wachtera, w Dolince Pustej spotkać można Bronikowskiego, a biwakujący pod ścianą Zamarłej Turni budzą się z poduszką mchu pod głową prezentem od troskliwych sióstr Skotnicówien.”
Czy krzyżowców można porównać do terrorystów z Państwa Islamskiego?
Czy wielki mistyk Mistrz Eckhart odradzał chodzenie do kościoła?
Dlaczego król Francji postanowił zniszczyć zakon templariuszy?
Czym była „przeklęta trójca” i jak Kościół sobie z nią poradził?
Dlaczego heretykowi lepiej było wpaść w ręce inkwizycji niż świeckiego wymiaru sprawiedliwości?
Który papież śmiertelnie bał się czarów i co z tego wynikło?
Czy Savonarola mógłby zostać patronem Roku Miłosierdzia?
Historia nie jest zbiorem faktów i dat. To przede wszystkim fascynująca opowieść, której nieraz blisko do kryminału. Tomasz Gałuszka OP okiem wytrawnego badacza przygląda się najtrudniejszym kartom dziejów Kościoła i podważa tradycyjne ujęcia. A jego opowieść wciąga bardziej niż „Gra o tron”.
JEZUS KOCHA CIĘ BARDZIEJ, NIŻ MOŻESZ TO SOBIE WYOBRAZIĆŻyjemy w świecie, w którym nieustannie towarzyszą nam niepewność, zmartwienia i lęk. Kiedy SARAH YOUNG pisała książkę Jezus żyje, była w bardzo trudnym momencie swojego życia cierpiała zarówno fizycznie, jaki duchowo. Jednak cały czas nieustannie wierzyła w jedno: nierozerwalną wieź z Jezusem.Jezus żyje to jedna z najbardziej osobistych książek autorki bestsellerówJezus mówi do ciebie, Jezus jest blisko i Drogi Jezu. Powstała w czasie modlitw, dzięki którym Sarah Young doświadczała uzdrawiającej obecności Pana. Zapisane tu słowa kierowane są przez Jezusa do każdego z nas. Dzięki nim poznasz potęgę nadziei oraz siłę łaski, które przemienia Twoje życie.W pogoni codzienności w wielkim mieście łatwo zagłuszyć swoje sercei zapomnieć o tym, że Jezus jest blisko: wszystko widzi, słyszy każde nasze słowo nawet to wypowiedziane w najbardziej samotną noc. Jezusowi nasze życie nigdy się nie wymyka. Te książki są dla mnie jak GPS by każdego ranka odbierać od Niego współrzędne, dzięki którym codziennie od nowa mogę z Nim szukać najlepszej dla mnie drogi.Katarzyna Olubińska,dziennikarka, autorka bloga BÓG W WIELKIM MIEŚCIE
Nowatorskie spojrzenie na twórczość jednego z wielkich filozofów i komentatorów Pisma Świętego, który żył na przełomie II/III wieku. Według Orygenesa, filozofią pełną, która byłaby sposobem na życie, uczyła, jak radzić sobie z namiętnościami, jak ćwiczyć się w umieraniu, a w konsekwencji - jak upodobnić się do Boga, jest tylko chrześcijaństwo.
W Dziejach pewnej rodziny żydowskiej Edyta Stein kreśli barwny obraz swego dzieciństwa, lat szkolnych i młodości. Z epickim rozmachem, pewną dozą nostalgii i humoru opisuje życie rodzinne we Wrocławiu, wędrówki z siostrami i przyjaciółmi po Sudetach, czasy studenckie na uniwersytetach wrocławskim i getyńskim, środowisko filozoficzne skupione wokół Edmunda Husserla, służbę sanitarną w szpitalu polowym w Hranicach na Morawach podczas I wojny światowej oraz egzamin doktorski we Fryburgu.
Edyta Stein, interpretując dzieła św. Jana od Krzyża, rozwija swoją koncepcję „wiedzy Krzyża” jako teologię Krzyża oraz jako naukę życia w znaku Krzyża. Studium to jest zarówno znakomitym wprowadzeniem w dzieło Ojca Zakonu Karmelitańskiego, jak i świadectwem głębokiego doświadczenia wewnętrznego i jasności myślenia Autorki. Co więcej, śledząc życie i naukę św. Jana od Krzyża, Edyta Stein odsłania własną drogę i wykazuje, że krzyż nie jest symbolem śmierci, lecz żywym znakiem mistycznej rzeczywistości.
„Droga do nieba”, do której przejścia Bóg „wzywa wszystkich” – i która jako cel ukazuje wyzwolenie „od wszystkich rzeczy tego świata” – właśnie tym jest Droga doskonałości. Tym jest ludzkie życie. Drogą, podróżą, ponieważ jest to proces, poszukiwanie, trwanie w określonym czasie, zdobywanie pewnej wiedzy. Jak samo życie. A drogą „do nieba”, drogą boską, ponieważ nie pokonujemy jej sami: zawsze obecny jest Bóg – przyjaciel, towarzysz.
Droga doskonałości jest jednak nade wszystko „drogą do pełni”. Człowiek musi dojrzeć, musi nauczyć się być osobą. My, ludzie, jesteśmy, w sensie metaforycznym, naczyniami, które mogą mieć wrażenie pełni albo pustki. Otóż właściwa modlitwa św. Teresy (medytacja świadoma, modlitwa skupienia i modlitwa kontemplacyjna) ukazuje się jako droga do pełni tego, co ludzkie. Jako podróż, której celem jest napełnić się Bogiem – albo raczej pozwolić, by Bóg napełnił nas swoją miłością i swoją prawdą.
Kiedy w lipcu 1099 roku krzyżowcy zdobyli Jerozolimę, w Hiszpanii już od czterystu lat trwała wojna pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami. Od roku 711, gdy armia Arabów i marokańskich Berberów sforsowała Cieśninę Gibraltarską i zniszczyła królestwo Wizygotów, do upadku w 1031 roku umajjadzkiego Kalifatu Kordoby, muzułmanie cieszyli się w Hiszpanii niekwestionowaną dominacją. Nigdy jednak nie opanowali trwale znacznych połaci górskiego terenu na północy. Ukryte u podnóży Pirenejów i Gór Kantabryjskich niewielkie chrześcijańskie enklawy, rządzone przez królów lub hrabiów, przez niemal trzysta lat pozostawały w defensywie. Każdego lata muzułmańskie armie wyprawiały się na północ, by pustoszyć ich ziemie, jednak nigdy ich nie podbiły.
Minęło wiele lat, zanim chrześcijanie odważyli się ruszyć na południe, zajmując w 1085 roku Toledo. Kluczowe muzułmańskie miasta na południu półwyspu zostały jednak opanowane dopiero w połowie XIII wieku. Państwa iberyjskie stanęły na drodze do zjednoczenia, by później rozpocząć ekspansję na Afrykę i Amerykę.
W książce przedstawione zostały kilkusetletnie dzieje zmagań chrześcijańskich i muzułmańskich państw na zachodzie Europy, które nieraz określane były przez walczące strony mianem krucjat lub „świętej wojny”.
Człowiek pragnie czegoś większego. Odczuwa głód wielkiej miłości, nieskończonego ukojenia, głód Boga. Jeśli nie zostanie on zaspokojony, człowiek na dłuższą metę nie może żyć, bo nie znajduje odpowiedzi na to, co najbardziej istotne.
Nieznane oblicze Benedykta XVI
Joseph Ratzinger już jako prefekt Kongregacji ds. Nauki Wiary przez wiele lat głosił kazania dla parafian Pentling, niewielkiej miejscowości w jego rodzinnej Bawarii. Możemy w nich odnaleźć wszystkie najważniejsze tematy teologii przyszłego papieża osadzone w konkrecie życia codziennego. Widzimy księdza Ratzingera, który w niemal intymnej atmosferze mówi o tym, czym są wolność, kościelna wspólnota i jak zaspokajać w sobie głód Boga.
Jednego z najwybitniejszych teologów przełomu tysiącleci poznajemy w roli duszpasterza małej wiejskiej wspólnoty.
W skromnych kazaniach z Pentling widać, jak wielka teologia może współpracować z "frontowym" duszpasterstwem (…) bez zbędnego patosu, specjalistycznego żargonu czy nadmiernych uproszczeń.
Ks. Jerzy Szymik, autor książki Theologia Benedicta
Kiedy mała dziewczynka oburzała się na wykorzystanie jej lalki jako Jezusa w szopce bożonarodzeniowej, nikt nie mógł przypuszczać, że to energiczne, uparte i nieco krnąbrne dziecko w ciągu 26 lat życia osiągnie pełnię duchowego zjednoczenia z Bogiem. Elżbieta Catez była piękną, bardzo uzdolnioną muzycznie i bywałą w świecie dziewczyną. Jednak bardzo wcześnie poczuła pewność, że chce ów świat porzucić i poświęcić życie Bogu.
Późniejsze doświadczenia cierpienia, choroby, samotności, a w końcu przedwczesnej śmierci były dla Elżbiety drogą do najściślejszego związku z Bogiem, o którym sama mówiła, że jest to zażyłość „serce przy sercu”.
Szczególną łaską, którą otrzymała Elżbieta, było mistyczne doświadczenie obecności Trzech Osób Boskich. Kiedy jako dziewczynka dowiedziała się, że jej imię oznacza „dom Boga” , odczytała to jako zachętę do nieustannego zanurzenia w Tym, który jest Bogiem Trójjedynej miłości. Pisma, listy i modlitwy, których jest autorką przepełnione są zachwytem nad tą tajemnicą. Dlatego w książce zamieszczone zostały również teksty modlitw, które pomogą czytelnikowi zbliżyć się do istoty jej niezwykłej duchowości.Historia Elżbiety to nie tylko poruszająca opowieść o głębi relacji, do której wszystkich nas zaprasza Chrystus. To również przejmujące świadectwo pogody ducha, cierpliwości i konsekwencji, która jest niezbędna, by na to zaproszenie odpowiedzieć.
Anna Matusiak jest autorką i redaktorką wielu książek o wierze i modlitwie, wśród których są m.in.: Aniołowie w życiu świętych, Święty Jan Paweł II. Świadectwa, przepowiednie, znaki czy Księga miłosierdzia. Świadkowie, duchowość, modlitwy.
Chcesz dokonywać dobrych wyborów? Masz problemy z podejmowaniem decyzji? Pragniesz dowiedzieć się, jaki plan ma dla Ciebie Bóg? Ta książka będzie dla Ciebie nieocenioną pomocą.
Podejmowanie decyzji bywa skomplikowanym procesem. Gdy sprawa dotyczy kwestii, na których się nie znamy, najlepiej konsultować się z fachowcami. Najlepszego Specjalistę, który zna rozwiązanie każdego problemu, mamy zawsze przy sobie. To nasz Ojciec - Bóg. Jednak odkrywanie, jaka jest Jego wola, często przysparza nam wielu trudności. Ta książka pokazuje, że istnieją sprawdzone sposoby, by się tego dowiedzieć.
Gary Zimak szczegółowo, ale też jasno i prosto przedstawia metody odkrywania, czego pragnie dla nas Bóg w danej sytuacji. Wyraźnie podkreśla, że pierwszym krokiem jest przyjęcie zaproszenia do wejścia z Nim w relację. Bardzo dokładnie opisuje metodę rozeznawania opracowaną przez św. Ignacego. Dzięki niej można nauczyć się wrażliwości na delikatne, wewnętrzne poruszenia, które są nieocenionymi wskazówkami przy podejmowaniu decyzji. Książka zawiera wiele praktycznych wskazówek dotyczących wyboru czasu i okoliczności, które najbardziej sprzyjają właściwemu rozeznawaniu.
Bez względu na to, czy decyzja, przed którą stoisz, jest wyższej (np. zmiana pracy czy małżeństwo) lub niższej rangi (np. kupno nowego samochodu, wyjazd na wakacje z rodziną), ta książka przeprowadzi cię przez cały proces decyzyjny. Każdy rozdział koncentruje się na innym aspekcie procesu rozeznawania i zawiera pytania do refleksji, których celem jest pomóc ci dostosować przeczytaną treść do twojej indywidualnej sytuacji.
Jeśli Pan chce, żebyś postąpił w konkretny sposób, to ci to powie. Bóg ma dla ciebie plan. Od Ciebie zależy, czy go rozpoznasz i wprowadzisz go w życie!
Gary Zimak jest katolickim ewangelizatorem, pisarzem i gospodarzem audycji radiowych. Często głosi w parafiach i podczas różnych konferencji.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?