O tym jak ważne są relacje między ludźmi chyba wszyscy doskonale wiedzą, uczucia i emocje panujące między nami są bardzo ważne w codziennych relacjach. Stosunki międzyludzkie, relacje, partnerstwo, małżeństwo, relacje w rodzeństwie i rodzinie, asertywność to bardzo ważne aspekty naszego życia. Jak zjednać sobie ludzi, zdobyć przyjaciół, jak zintegrować życie, jak poukładać trudne relacje z toksyczną matką, ojcem, siostrą, bratem, córką, synem? na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszych poradnikach, które proponujemy w tym dziale. Najciekawsze bestsellery autorów takich jak: Kevin Hogan, Mateusz Grzesiak, John C. Maxwell i wiele innych - zapraszamy.
Niniejsza książka jest wspaniałym poradnikiem dla każdego, kto chce poprawić swoją zdolność wyrazu przez gestykulację, dzięki czemu można łatwiej osiągnąć porozumienie w stosunkach międzyludzkich. Możecie także nauczyć się oddziaływać na zachowania innych lub ukryć swoje rzeczywiste uczucia.
Czego spodziewać się po osobach z przymrużonymi i zapadłymi oczami? Co charakteryzuje ludzi urodzonych w zimie? Czy warto znać gesty i sygnały kokieterii? Czym jest proksemika i parajęzyk? Od zarania dziejów człowiek próbuje znaleźć złotą regułę na opis swojego zachowania oraz wyrażania swych uczuć. Niewerbalny sposób komunikowania towarzyszy mu od zawsze. A nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach znajomość mowy ciała to wręcz konieczność! Z tego powodu Lech Tkaczyk przygotował świetny, bo zwięzły, konkretny i przejrzysty przewodnik po świecie komunikacji niewerbalnej. Dowiedzieć się z niego można, co zdradzają oczy, jak trzymać ręce, czym się różni strefa intymna od osobistej, jakie szanse na sukces ma menedżer niepotrafiący utrzymać porządku na swoim biurku itd. W XXI wieku każdy musi zdawać sobie sprawę z potęgi sygnałów wysyłanych przez ciało, dlatego książka ta powinna się znaleźć w każdej biblioteczce!
Fragment Książki
Zęby
Zęby drobne, regularnie ułożone - dobre zdrowie i pozytywne cechy charakteru.
Białe, duże zęby - lubowanie się w zmysłowych rozkoszach.
Zęby wydatne - szorstkość charakteru, egoizm i skłonność do czczej gadaniny.
Zęby skierowane do wewnątrz - duża intuicja i praktyczne podejście do życia.
Zęby proste - zrównoważenie i cierpliwość.
Zęby małe, próchnicze i ruszające się - chory żołądek oraz wyczerpanie fizyczne i umysłowe wskutek zbyt intensywnego życia seksualnego.
Duże zepsute zęby - wyczerpanie fizyczne i stępienie zdolności umysłowych.Postawa, mimika, gest
Spis Treści:
Wstęp
Co to jest porozumiewanie się?
Rozdział I
Mimika twarzy
Rozdział II
Kinezj etyka
Rozdział III
Proksemika
Rozdział IV
Parajęzyk (paralanguage)
Maski i maskarady. O trudności kłamania ciałem
Poznaj 55 lekcji, które przechodzą ludzie sukcesu.
Jak szybciej osiągnąć swoje cele, sukces i marzenia, działając świadomie, a nie po omacku?
Pamiętasz ten pierwszy raz, kiedy np. próbowałeś nauczyć się jeździć na rowerze? Albo czy pamiętasz swoje początki z komputerem i jego obsługą? Myśli, które się wtedy pojawiały na każdym kroku: ?Co teraz zrobić, jak mam zrobić X, dlaczego ciągle mam X, nie chcę tego zepsuć??
Dopiero z czasem, po tym, jak zacząłeś eksperymentować z komputerem, uczyć się jego obsługi, zmieniło się to, w jaki sposób z niego korzystasz. Zmieniło się Twoje podejście, obycie i świadomość działania. Dzięki wiedzy, którą zdobyłeś, dużo łatwiej jest Ci wykonywać poszczególne czynnościi ? nie robisz nic przypadkowo albo ?na czuja?.
Chcesz osiągnąć to, o czym marzyłeś?
Kiedy zaczynasz realizację swoich celów (np. wzbogacenie się), na początku jest trudno i bardzo ciężko się przełamać do działania. Z czasem, gdy zaczynasz coś robić i robisz to coraz lepiej, to zaczyna przynosić rezultaty. Przypomina to trochę naukę obsługi komputera, tyle że osiąganie własnych celów nie jest tak proste.
Nie ma stałej ścieżki ani schematu osiągania sukcesu. Komputer zawsze obsługujesz w taki sam sposób, ale osiąganie tego, o czym zawsze marzyłeś, to coś dużo bardziej skomplikowanego. Dlatego też powsatała książka ?Świadomie do sukcesu?.
Jej zadaniem jest jak gdyby wyeliminowanie z Twojego działania, życia ? zgadywanki i błędów, które zamiast przybliżyć Cię do tego, czego pragniesz, oddalą Cię od tego. Lekcje, które za chwilę przejdziesz, pozwolą Ci być przygotowanym do dążenia do sukcesu. Dadzą Ci wiedzę i świadomość, które ułatwią i przyspieszą Twoje dążenie do wyznaczonych celów.
Jak ważne role odgrywasz w swoim życiu?
(i dlaczego od tego może zależeć Twoja przyszłość?)
Każdy z nas czuje się chwilami jak aktor. Odgrywane przez nas role to uczeń, student, pracownik, przedsiębiorca, dziecko, partner, matka itd. W niektórych z tych ról czujemy się pewniej, w innych mniej. Na koniec dnia zawsze jednak musimy uporać się z własnymi przemyśleniami, uczuciami i własnym postrzeganiem tego, jak nam poszło.
Niestety życiowego warsztatu aktorskiego wcale nie uczymy się zazwyczaj od mistrzów, a od swoich bliskich - rodziców, wychowanków czy otoczenia. Czy zawsze jednak można nazwać ich życiowymi zwycięzcami? Nie zrozum mnie źle, rodzice zawsze chcą dla nas najlepiej, ale prawda jest taka, że nie wszystkim się udaje. Dlatego odpowiedz najpierw szczerze na poniższe pytanie:
Czy pragniesz mieć w 100% takie życie jak Twoi rodzice?
A może jesteś gotowy być nie tylko aktorem,
ale także i reżyserem swojego życia?
Życie to jest teatr.
Czy podoba Ci się to, jak żyją i co osiągnęli Twoi rodzice? Nie zrozum mnie źle, moim celem nie jest krytyka ich zachowania lub ocena ich statusu. Jest nim natomiast pytanie: Czy chcesz mieć takie życie jak Twoi rodzice?
Masz do wyboru dwie drogi - prostą i trudną. Droga prosta - przez całe życie starać się przypodobać swoim rodzicom, którzy najlepiej przecież wiedzą, co jest dla Ciebie dobre, a co złe, bo to to samo, co jest DLA NICH dobre lub złe. Na początku będzie super - wszystko od nich dostaniesz i w komfortowy sposób będziesz przechodził z jednego etapu życia do kolejnego.
Druga droga jest nieco trudniejsza - szczególnie na początku czekają Cię same poprzeczki, kłody i trudności. Działanie tylko na własne konto, podejmowanie samodzielnych, niełatwych decyzji - jest to nie lada wyzwanie, ale tylko dzięki temu staniesz się reżyserem własnego życia.
Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa,
to najbogatsi byliby niewolnicy
Proszę Cię, abyś na moment całkowicie wyłączył się i szczerze ? przed samym sobą ? odpowiedział na poniższe pytania. Pamiętaj, że tylko szczere odpowiedzi mają tutaj sens i znaczenie.
Czy gdybyś zarabiał miesięcznie dowolną sumę, wykonując dowolną pracę, to czy nadal robiłbyś to samo?
Gdzie byś mieszkał oraz jak spędzałbyś swój wolny czas?
Gdzie byś jadł? W jakim towarzystwie i jakie byłyby to potrawy?
O której byś wstawał? Jak wyglądałby Twój przeciętny dzień?
Czy po przeanalizowaniu powyższych pytań okazało się, że Twoje odpowiedzi całkowicie pokrywają się z tym, co masz na chwilę obecną w życiu? Jeśli tak, to szczerze Ci gratuluję i jestem pełen podziwu! Musisz być niesamowicie szczęśliwym człowiekiem i w zasadzie możesz dalej nie czytać tego tekstu ? niczego nowego się z niego nie nauczysz.
Udanego życia z innymi możesz się nauczyć jak gry na gitarze. Wierzę, że ta książka pomoże Ci być kimś wyjątkowym dla siebie samego i dla Twojego otoczenia.
Autor książki, Miłosz Karbowski
Czyta Robert Grabka
Czy znasz te nowe metody prowadzenia szkoleń, dzięki którym łatwiej to robić, szkolenia przynoszą lepsze efekty oraz uznanie, satysfakcję i pieniądze dla trenera?
Jeżeli jesteś trenerem, który prowadzi biznesowe szkolenia, lub dopiero zamierzasz to robić, to mam dla Ciebie aż 4 dobre wiadomości. Za chwilę poznasz nowatorską metodę przygotowywania i prowadzenia szkoleń, które zachwycają uczestników i zleceniodawców, a i Tobie to się spodoba. Już ponad 200 osób osobiście przekonało się o jej skuteczności.
Przegląd współczesnego stanu wiedzy o naturze ludzkiej seksualności.
Książka:
przystępnie wyjaśnia psychologiczne podstawy seksualności oraz typowe dla każdego wieku zachowania seksualne;
wyczerpująco opisuje przebieg wczesnych stadiów kształtowania płciowości i analizuje ich konsekwencje dla prawidłowego i zaburzonego przebiegu rozwoju seksualnego;
opisuje proces formowania się tożsamości jako ramę dla powstawania tożsamości płciowej;
obala mity na temat aseksualności ludzi starych;
przybliża zagadnienia związane z promocją zdrowia seksualnego i kształtowaniem zachowań prozdrowotnych w obszarze aktywności seksualnej;
przedstawia zagrożenia, jakie niesie dla związku dorosłych zazdrość, miłość i agresja w jego zdrowym i patologicznym wymiarze.
Książka wybitnego amerykańskiego psychologa:-wyjaśnia, czym jest nieśmiałość, jakie są przyczyny i rodzaje nieśmiałości, jaki jest osobisty świat osób nieśmiałych;-łączy psychologiczną analizę nieśmiałości z prezentacją typów osobowości i czynników zewnętrznych sprzyjających jej powstawaniu;-tłumaczy, na czym polega trudność nawiązywania bliskich kontaktów z innymi ludźmi i jaki wpływ może wywierać nieśmiałość na powstawanie problemów społecznych;-pokazuje, jak zrozumieć siebie, swoją nieśmiałość i budować poczucie własnej wartości, oraz podaje proste sposoby i strategie podnoszące efektywność społecznego funkcjonowania;-dokonuje porównań międzykulturowych programów zapobiegania nieśmiałości.Być nieśmiałym to bać się ludzi, szczególnie tych, którzy z jakiegoś powodu są emocjonalnie zagrażający: obcych, posiadających władzę czy osób odmiennej płci. Nieśmiałość jest problemem psychicznym i może okaleczyć człowieka w takim samym stopniu, jak kalectwo fizyczne. Można jednak i należy ją przezwyciężyć!
Ja was znam krzyczy Cruella w todze, jak pieszczotliwie określa sędzie sądów rodzinnych nasz autor, do jednego z bohaterów niniejszej opowieści. Sama się rozwodziłam!. Ten jej okrzyk wojenny jest zarazem wyznaniem kobiety, kobietki, dziewczynki wprost, której cała wiedza prawnicza i takież doświadczenie, lata studiów, na które tak się lubi powoływać pokazując swój dyplom i aplikację, funkcja, jaką pełni w systemie państwowego wymiaru sprawiedliwości niczym są wobec egzystencjalnego doświadczenia, jakim jest dla niej spotkanie na sali sądowej mężczyzny, uosobienia wroga, którego nienawidzi i nad którym ma teraz suwerenną władzę. Inna tę władzę suwerenną wykorzysta podrze dokumenty, które pozwany skrupulatnie gromadził w celu dowiedzenia swej niewinności...
Feminizm, mimo że wymierzony w mężczyzn, jak każda doktryna walki, nienawiści, egzystencjalnego sporu, który angażuje człowieka w pełni i do końca, i kładzie na szali jego życie niszczy też swych wyznawców. Tezy feminizmu złamały wiele kobiet, zniszczyły im życie. Cierpią. Niektóre otwarcie, inne już po przekroczeniu granicy cierpienia, ale wciąż niepogodzone ze swym losem, niezdolne, by znaleźć jego przyczynę w chorej doktrynie, wciąż drą mordy dawno już pozbawione nie tylko uroku, ale i uzębienia. Jak w starym dowcipie: nie mogą już pogryźć, ale chciałyby jeszcze poćmokać.
Jednak ta książka nie została napisana przeciwko kobietom. Rzec można nawet, że jest napisana w obronie radosnej, upiększającej świat kobiecości. Jest więc pochwałą kobiet i kobiecości, choć zgodnie z zastrzeżeniem poczynionym przez autora nie jest dla nich pomnikiem, bo jest znacznie więcej, znacznie milszych miejsc, w których kobiety czują się znacznie lepiej niż na kamiennych cokołach. Jest też pochwałą różnorodności, a przynajmniej zasadniczych różnic między kobietą a mężczyzną i sprzeciwem wobec wszelkich, motywowanych politycznie, ideologicznie, religijnie bądź filozoficznie prób zaprowadzenia urawniłowki.
Znakomity podręcznik wprowadzający w problematykę psychologii starościcałościowo ujmuje tematykę wieku starszego przewidzianą programem studiów na kierunku psychologiaprzybliża problemy psychologiczne osób starszych związane z zaburzeniami zdrowia psychicznego i somatycznegoukazuje potencjalność człowieka w podeszłym wieku jego ciągłą zdolność do zmagania się z problemami życia codziennegopodręcznik dla studentów psychologii, pedagogiki, medycyny oraz dla profesjonalistów i wolontariuszy wspierających osoby starszedr hab. Stanisława Steuden, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Katedra Psychologii Klinicznej i Osobowości Zakład Psychologii Klinicznej Dorosłych); specjalistka z zakresu psychologii klinicznej i psychologii osobowości.Praca poświęcona jest problematyce, której waga zarówno w Polsce, jak i na świecie systematycznie wzrasta. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą zwiększającej się we wzmożonym tempie liczby ludzi starszych w wysokorozwiniętych krajach, a także z powodu postępu wiedzy w naukach medycznych i społecznych, w tym również psychologii. Monografia Stanisławy Steuden odzwierciedla powyższy fakt i tym samym wpisuje się w jeden z najprężniej rozwijających się nurtów współczesnej nauki o człowieku, do jakich należy psychogerontologia.Z recenzji dr hab. Marii Straś-Romanowskiej, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego
"Przedmiotem niniejszej rozprawki Schopenhauera są takie chwyty, których używają w sporze ci, co za wszelką cenę- a więc i za cenę prawdy i słuszności, poprawności wywodu- chcą koniecznie "postawić na swoim", zrobić tak, żeby było uznane, że oni mają rację. Dobrze jest uprzytomnić sobie różne możliwe fortele, aby wiedzieć, na co można być narażonym w sporach z ludźmi nierzetelnymi"- czytamy w przedmowie Tadeusza Kotarbińskiego.
Rolą nauczyciela w rozmowach z trudnymi rodzicami jest uświadomienie im, że tempo życia, konieczność spędzania długich godzin w pracy, zmęczenie, spłacanie kredytu i delegacje w żaden sposób nie usprawiedliwiają słabego kontaktu z dzieckiem. Nie ma co ukrywać, że nauczyciele muszą być podwójnymi psychologami - dziecięcymi i rodzinnymi. I to między innymi dla własnego dobra.
Jagoda Bloch podjęła próbę klasyfikacji zachowań językowych, bazując na materiale wywiadów z polskimi politykami ostatnich lat. Próbę tę należy uznać za udaną. Materiał jest bogaty i dobrze wyodrębniony, cała praca dostarcza satysfakcji poznawczej zarówno w warstwie teoretycznej, jak egzemplifikacyjnej, a żywy i atrakcyjny język sprawia, że lektura książki jest ciekawa i ze wszech miar satysfakcjonująca. Można ją też potraktować jako instruktaż dla dziennikarzy kontaktujących się z opornymi rozmówcami - albo też jako poradnik dla tych, co pragną się wykręcić od odpowiedzi niewygodnych dla siebie, a stawianych najczęściej przez niekoniecznie pełnych dobrej woli dziennikarzy.
prof. dr hab. Jerzy Bralczyk
Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Znaczenie mowy ciała w miejscu pracy
W pracy wszystko dzieje się w mgnieniu oka. Badania wskazują, że opinię o człowieku formułujemy siedem sekund po jego Łodzi, a 93 procent pokazu docierającego do rozmówcy nie ma nic wspólnego z tym, co faktycznie powiedzieliśmy. Zatem umiejętność wysyłania i odbierania pozawerbalnych przekazów może zagwarantować nam ogromną przewagę.
CAROL KINSEY GOMAN połączyła wyniki najnowszych badań ze swoim dwudziestopięcioletnim doświadczeniem w charakterze konsultantki, instruktorki , a dodatkowo terapeutki i napisała praktyczny przewodnik ułatwiający rozpoznanie, co ty i twoi współpracownicy mówicie bez słów. Rysunki, ilustracje, anegdoty i liczne ćwiczenia pomagają czytelnikowi zapanować nad komunikatami wysyłanymi przez naszą firmęze ciało, żeby stworzyć wierniejszy i atrakcyjniejszy wizerunek tego, kim realnie się jest w oczach kolegów, nabywców i partnerów.
Rozmawia Krystyna Romanowska
O czym mowa w tej książce:
niedojrzałość, czyli choroba współczesnego mężczyzny
lek przed kobietami
co u panów zdarza się raz na siedem sekund
męski świat fantazji
seks i miłość - dwie oddzielne sprawy
typologia kochanków
recepta na szczęśliwy związek.
Perspektywa psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów
W książce Autorzy przedstawili w sposób przekrojowy różne oblicza złości – złość w normie (czym się wyraża, jak sobie z nią radzić, jakie funkcje pełni, skąd się bierze) oraz złość w patologii (w uzależnieniach, w zaburzeniach psychicznych, zaburzeniach odżywiania, w nerwicach, zaburzeniach osobowości itp.) W publikacji zostały również omówione sposoby radzenia sobie z gniewem oraz formy pracy terapeutycznej z pacjentami, którym złość towarzyszy m.in. w uzależnieniach, obrazie osobowości, zaburzeniach nastroju, zaburzeniach lękowych. Praca zawiera ponadto unikatowe badania w zakresie złości przeprowadzone na gruncie polskim.
Oblicza złości – Wprowadzenie
Pomysł na powstanie oddawanej dziś do rąk Czytelnika książki zrodził się w odpowiedzi na obserwowaną przeze mnie powszechną obecność emocji złości u osób zgłaszających się po pomoc psychologiczną. W wielu przypadkach jest to uczucie nieuświadamiane, tłumione, głęboko wyparte, nieuznane zarówno przez osobę, jak i szerzej - przez społeczeństwo. „Zobaczenie" złości, zrozumienie tej emocji, przyjęcie i konstruktywne zarządzanie nią stanowi krok milowy w radzeniu sobie z niejednokrotnie - co odważę się powiedzieć - większością problemów, jakie do gabinetu „przynoszą" pacjenci. Złość leży u podłoża wielu zaburzeń psychicznych. Zamieniona na smutek jest w depresji, niewłaściwie zaadresowana jest w zachowaniach samouszkadzających (aktach samookaleczania, próbach i czynach samobójczych, zaburzeniach odżywania), pod maską objawów somatycznych wyraża się w zaburzeniach nerwicowych i psychosomatyce. Nieefektywnie zarządzana ujawnia się w nadużywaniu substancji uzależniających, może prowadzić do zaburzeń osobowości i generować inne problemy natury psychospołecznej. W psychozach, zdaniem psychiatrów, wpisana w strukturę trójkąta dramatycznego, wpisuje się w antynomię zło-ść-dobro-ć", przejawiając się w treści urojeń, halucynacji i niedostosowanego zachowania. Czasem trudno orzec, czy złość jest czynnikiem sprawczym, czy konsekwencją doświadczanych ludzkich problemów. Nie ulega wątpliwości, że złość jest ogromnym, nierzadko niszczycielskim motorem działania, ale ta - umiejętnie odczytywana i okiełznana - daje też pozytywną energię.
Do współpracy w powstaniu tej książki, pójścia nurtem takiego myślenia,
zaprosiłam wybitnych, w moim przekonaniu, specjalistów z dziedziny zdrowia
Psychiatrów, psychologów praktyków i psychoterapeutów skupionych w róż-
nych ośrodkach akademickich i klinicznych w Polsce. Im wszystkim za nasze
Wspólne dzieło - dziękuję serdecznie.
Bernarda Bereza Oblicza złości Spis Treści
Wprowadzenie
Część I.
Złość w normie
Zbigniew Zaleski
Czy złość jest zła?
Anna Suchańska
Złość na siebie. Źródła - mechanizmy - konsekwencje
Magdalena Żemojtel-Piotrowska, Jarosław Piotrowski
Kiedy złość motywuje? Społeczne funkcje wyrażania złości
Michał Janson
Czynniki hamujące w procesie zemsty
Marian Ledwoch
Obraz siebie w sytuacji przeżywanej złości
Bernarda Bereza, Jacek Gierus
Wybrane problemy diagnostyki psychologicznej: przegląd ważniejszych narzędzi pomiaru złości
Część II.
Patologia Złości
Damian Zdrada
Znaczenie samoregulacji w radzeniu sobie ze złością i agresją u osób uzależnionych
Grzegorz Kopacz
Oblicza złości w schizofrenii
Bernarda Bereza
Charakterystyka emocji złości u pacjentów leczonych psychiatrycznie z powodu depresji egzogennej
Jerzy A. Sobański, Krzysztof Rutkowski, Katarzyna Klasa
Złość w psychopatologii i psychoterapii zaburzeń nerwicowych
Jerzy A. Sobański, Krzysztof Rutkowski, Katarzyna Klasa
Występowanie złości u pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi
Marzena Wieczerzak-Jarząbek
Złość w zaburzeniach psychosomatycznych
Małgorzata Starzomska
Złość w zaburzeniach jedzenia
Anna Brytek-Matera
Wpływ osobistych celów oraz dążenia do bycia szczupłą na (nie)wyrażanie złości u kobiet z bulimią psychiczną, otyłością i prawidłową masą ciała
Katarzyna Litwińska-Rączka
Złość w psychoterapii
Aleksandra Rutkowska
Złość w relacji małżeńskiej. Analiza początkowej fazy terapii pary z problemem zdrady małżeńskiej
Streszczenia w języku angielskim Noty o autorach
Kiedy powinno się przebaczać?
Dlaczego powinno się prosić o przebaczenie?
Książka porusza trudne tematy duchowego zniewolenia, które nie omijają żadnego człowieka.
Jakże w wielu przypadkach nie potrafimy powiedzieć "przebaczam". Jest to prawie równie trudne, jak uznanie własnej winy i proszenie o przebaczenie.
Książka mówi o różnych przyczynach takiego stanu, związanych z nim trudnościach i próbach ich pokonania.
Człowiek powinien dążyć do głębokiego pojednania we wszystkich relacjach: z sobą, z Bogiem, z innymi , a ponadto a przy tym pojednania między Kościołami i narodami…
"Kodeks honorowy" to publikacja, która stanowiła główną podstawę teoretyczną do organizowania pojedynków między polskimi gentlemanami w okresie międzywojennym. Znajdziemy tu informacje dotyczące obraźliwego charakteru plotki oraz krótką listę honorowych broni. Przede wszystkim zaś dowiemy się, kto zasługuje na zaszczytne miano "osoby honorowej" i jak postępować honorowo.
Książka ?W sieci? opowiada zarówno o procesie powstawania sieci społecznych, jak i o mechanizmach ich działania. Autorzy analizują sieci społeczne oraz ich istotne znaczenie dla naszego życia ? naszego stanu zdrowia, zamożności i poczucia szczęścia, a nawet naszych zachowań politycznych, religijnych i seksualnych oraz upodobań muzycznych, artystycznych i filmowych. Przedstawiają nowe, intrygujące, ważne i niejednokrotnie sprzeczne z intuicją wyniki badań empirycznych dotyczących rozmaitych form ludzkiej aktywności. Proponują nowe spojrzenie na życie społeczne, starając się wyjaśnić, dlaczego ludzie bogaci jeszcze bardziej się bogacą, dlaczego małżonkowie głosują na podobnych kandydatów, jak rodzi się zabójcza panika tłumu, w jaki sposób stan naszego zdrowia zależy od kondycji osób, które nas otaczają, dlaczego ludzie naśladują innych nawet pod względem takich zachowań, jak morderstwo czy samobójstwo, oraz dlaczego przyjmujemy nawyki żywieniowe znajomych znajomych naszych znajomych.
Nicholas Christakis i James Fowler, dwaj spośród najważniejszych i najbardziej znanych teoretyków sieci społecznych na świecie, przedstawiają nowy model ludzkich sieci społecznych, oparty na fascynujących nowych odkryciach, poczynionych na gruncie rozmaitych dyscyplin naukowych ? od genetyki, przez prymatologię i matematykę, po psychologię i socjologię. Autorzy omawiają szeroki zakres badań i opisują wiele własnych odkryć ? od tego, w jaki sposób geny determinują strukturę ludzkich sieci społecznych, po mechanizmy rozprzestrzeniania się zjawisk tak różnorodnych, jak otyłość i szczęście, w sieciach społecznych. Badania te są nowatorskie i często bardzo kontrowersyjne. Geny decydują o tym, kim są nasi przyjaciele? Przyjaciele mogą być przyczyną naszej otyłości?
" Christakis i Fowler napisali znakomitą książkę poświęconą nowemu, fascynującemu zagadnieniu naukowemu ? sieciom społecznym. Ci dwaj znani naukowcy z pasją i precyzją odkrywają przed nami niewidzialne sieci, jakie łączą każdego z nas z innymi ludźmi, i w ten sposób przedstawiają nasze życie w nowym, zdumiewającym świetle. Uważamy się za podmioty, które decydują o własnym losie, ale ? jak dowodzą Christakis i Fowler ? jesteśmy tylko komórkami w układzie nerwowymi dużo większej istoty. Jeśli ktoś, kogo ledwie znasz, przeczyta tę książkę, Twoje życie może zmienić się na zawsze. Jak? Przeczytaj ją sam, żeby się o tym dowiedzieć?.
- Daniel Gilbert, autor książki Na tropie szczęścia
?Ta fantastyczna książka może stać się najważniejszą pracą najbliższej dekady. Mnóstwo fascynujących opowieści i przykładów pozwala lepiej zrozumieć naszą ludzką naturę. Musisz przeczytać!?
- Ed Diener, współautor książki Szczęście
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?