"Autentyczna, empatyczna, wnikliwa i momentami osobista opowieść o doświadczeniu traumy relacyjnej w dzieciństwie. O tym, jak ją rozumieć, i o realistycznych sposobach wychodzenia z niej. Aby krok po kroku przesuwać się od życia, które jest zmaganiem z wewnętrznym cierpieniem, do życia, w którym coraz bardziej doświadczamy rozkwitu. Co ważne, autor pokazuje, jakie rany zostawia już samo zaniedbanie emocjonalne w młodych latach, nawet bez jawnej przemocy.
Książka zawiera wiele przykładów, pomagających lepiej zrozumieć opisywane mechanizmy. Zawiera też wiele praktycznych wskazówek, tworzących fundament pracy nad sobą dla osób, które doświadczyły w dzieciństwie zaniedbania emocjonalnego albo przemocy i w dorosłym życiu zmagają się z ich skutkami. Napisana uczciwie, bez składania fałszywych obietnic. A równocześnie niosąca nadzieję. Równie pomocna dla szerokiego grona odbiorców, jak i dla psychoterapeutów. Jedna z najlepszych książek dotyczących tematyki C-PTSD, z jakimi się spotkałem. Bardzo cieszę się, że mogła zostać wydana po polsku".
Paweł Malinowski certyfikowany psychoterapeuta, współzałożyciel i członek zarządu NTPP, od 20 lat związany z Laboratorium Psychoedukacji, autor książki Umysł, ciało, duchowość
Karen Horney (1885-1952) urodziła się w Niemczech, była jedną z pierwszych kobiet, które ukończyły tam studia medyczne (1911).Niedługo potem zetknęła się z Freudowską psychoanalizą, którą studiowała pod kierunkiem Karla Abrahama.W 1932 roku podobnie jak wielu intelektualistów, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Tam też powstały wszystkie jej książki, w których stopniowo coraz bardziej krytycznie odnosiła się do Freuda. Współpracowała i przyjaźniła się z Erichem Frommem, Margaret Mead, Paulem Tillichem i Ruth Benedict. Karen Horney poszukiwała i odkrywała nowe drogi nie tylko w psychoanalizie. Cała jej biografia o tym świadczy.Była kobietą bardzo odważną, niezależną i dociekliwą. Można powiedzieć, że zarówno swymi poglądami, jak i stylem życia wyprzedzała swoją epokę co najmniej o dwa pokolenia.Nasuwają się analogie z Marią Skłodowską-Curie. Może stąd, z tej nowoczesności, taka jej popularność do dzisiaj. Gdyby Alfred Nobel przewidział swoją nagrodę także dla humanistów, na pewno by ją otrzymała.Do jej najważniejszych dzieł należą "Nowe drogi w psychoanalizie", "Nasze wewnętrzne konflikty", "Autoanaliza" i "Neurotyczna osobowość naszych czasów" (wszystkie dostępne w serii Meandry kultury) Wykłady ostatnie obejmują pięć wygłoszonych przez w ostatnim roku życia na Uniwersytecie wykładów dotyczących jakości pracy psychoanalityka, swobodnym skojarzeniom, sposobom służącym zrozumieniu pacjenta stosowanym w psychoanalizie, trudnościom i strategiom obronnym, wreszcie rozważaniom zatytułowanym "Proces intelektualny czy doświadczenie emocjonalne"
Jak żyje się z depresją, napadami lęku i paniki, kompulsywnym jedzeniem, bulimią czy anoreksją? Z myślami samobójczymi? Z nerwicą natręctw? Jak odbierają to rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, nauczyciele i opiekunowie?
Wzruszająca i poruszająca książka o życiu z chorobami duszy, o codzienności na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży – oraz o mocy nadziei i dobrych myśli. Książka uświadamiająca. Książka, która dodaje otuchy.
„Poruszająca książka o życiu z chorobą psychiczną, o codziennym życiu dzieci i młodzieży zmagających się z problemami emocjonalnymi oraz o sile nadziei i pewności siebie. Książka, która porusza problemy, wyjaśnia, dotyka, a także zachęca.”
Honey Magazine 09.10.2021
„Podsumowując, bardzo przystępnie napisana książka edukacyjna, która emanuje zadziwiającą ilością nadziei.”
Antje Scherer, MOZ.de
Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę Wzmacniaj swoje zdrowie psychiczne, czerpiąc z sił natury Termin "ekopsychiatria" został oficjalnie wprowadzony w latach 70. XX wieku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów. Kryje się za nim szerokie, ekologiczne podejście do pacjenta uwzględniające nie tylko to, w jakich relacjach społecznych on funkcjonuje, ale także otoczenie i środowisko przyrodnicze, w którym żyje. Okazuje się bowiem, że na kondycję psychiczną człowieka wpływa na przykład zanieczyszczenie powietrza, ruch, przeludnienie czy gęsta zabudowa. Złe warunki życia mogą się przyczyniać do występowania chorób cywilizacyjnych, alergii, infekcji, zwiększonej śmiertelności, jak również sprzyjać takim negatywnym zjawiskom jak bieda, bezdomność, przestępczość i bezrobocie. Ekopsychiatria budzi coraz większe zainteresowanie wśród specjalistów, którzy zajmują się zdrowiem psychicznym, a także wszędzie tam, gdzie poruszane są kwestie relacji człowiek - środowisko. Niebanalne znaczenie w budowaniu świadomości ekopsychiatrii ma postępujący kryzys klimatyczny i reperkusje, jakie wywołuje on w odniesieniu do kondycji społeczeństwa. Ta publikacja, przygotowana przez polskich psychiatrów, psychoterapeutów i naukowców, ma za zadanie uporządkować wiedzę o ekopsychiatrii pod kątem teorii i praktyki tego nowatorskiego i bardzo aktualnego podejścia do zdrowia psychicznego człowieka, który przecież funkcjonuje w środowisku społecznym i ekologicznym. Dowiedz się, dlaczego ekopsychiatria promuje dbanie o relacje z otoczeniem przyrodniczym i jakie korzyści może przynieść Twojemu umysłowi i ciału. Skorzystaj z leczniczej mocy środowiska naturalnego!
Terapia schematów stworzona przez doktora Jeffreya E. Younga to nowatorskie podejście terapeutyczne wywodzące się z tradycyjnego nurtu poznawczo-behawioralnego. Łączy aspekty terapii poznawczo-behawioralnej z innymi modelami terapeutycznymi, między innymi z teorią przywiązania, z koncepcją psychodynamiczną oraz z modelami terapeutycznymi skoncentrowanymi na emocjach. Celem terapii schematów jest pomoc pacjentom w rozpoznaniu ich podstawowych potrzeb emocjonalnych i wskazanie, jak mogą je zaspokoić. Terapia ta znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku pacjentów z długotrwałymi, utrwalonymi problemami emocjonalnymi, także z zaburzeniami osobowości. Doktor Christof Loose idzie o krok dalej i prezentuje zastosowanie terapii schematów w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz z ich rodzicami. Podręcznik pod jego redakcją został napisany przez klinicystów dla klinicystów. W sposób niezwykle przystępny prezentuje teoretyczne i praktyczne zasady pracy psychoterapeutycznej z dziećmi na różnych etapach rozwoju (od narodzin do wczesnego okresu dorosłości) oraz z ich opiekunami. Czytelnik, dzięki przedstawionym przykładom klinicznym, dowie się, jak: • zaangażować dziecko i rodziców w obserwację i zrozumienie problemu, który pojawił się w rodzinie; • opisać i zilustrować problem dziecka i systemu w ujęciu terapii schematów i frustracji potrzeb; • zbudować relację terapeutyczną, w której terapeuta wciela się w rolę troskliwego rodzica, przy jednoczesnym zastosowaniu innych technik terapeutycznych, w tym także silnie oddziałujących na przeżycia i emocje oraz je aktywizujących.
Współczesna psychiatria opiera się na dwóch filarach: biologicznym i psychologiczno-społecznym. Neuronauka i farmakoterapia wraz z całym tłem kulturowym, społecznym, doświadczeniem życiowym człowieka są podwaliną tej wyjątkowej specjalizacji medycznej. Leczenie psychiatryczne obejmuje zarówno farmakologię, psychoterapię, jak i terapię rodziny oraz relacje z samym terapeutą. Lekarz psychiatra musi być wyczulony nie tylko na objawy prezentowane przez chorego, lecz także na kontekst, w jakim one wystąpiły. Kompendium jest źródłem rzetelnej i usystematyzowanej wiedzy przekazanej przez zespół znanych i cenionych autorów. Specjaliści zadbali o wnikliwe analizy porównawcze współczesnych klasyfikacji psychiatrycznych: DSM-5, ICD 10 oraz ICD 11. Książka z pewnością zainteresuje lekarzy praktyków, adeptów psychiatrii i osoby przygotowujące się do egzaminów specjalizacyjnych.
Działania niepożądane i powikłania leczenia psychotropowego - pod redakcją Marcina Siwka i Jarosława WoroniaMonografia pod redakcją dwóch wybitnych specjalistów Profesorów: Marcina Siwka i Jarosława Woronia to praktyczny przewodnik dla lekarzy, który omawia szeroko objawy będące efektem działań niepożądanych leczenia psychotropowego. Dolegliwości te stanowią jeden z najtrudniejszych obszarów diagnozowania i leczenia, stąd cenna inicjatywa Redaktorów, by wiedzę tę zgromadzić w jednym kompendium.Autorami poszczególnych rozdziałów są lekarze z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, specjalizujący się w psychiatrii, seksuologii, farmakologii i anestezjologii, którzy w sposób zrozumiały i nietendencyjny wprowadzają czytelnika w świat występujących patomechanizmów, prezentując klarownie ich obraz.Niewątpliwą zaletą monografii jest jej solidne umocowanie w obszernej współczesnej literaturze naukowej. Ogrom zebranej wiedzy, znakomicie skategoryzowanej, z powodzeniem zaspokoi wymagania nawet najbardziej wymagających odbiorców.Na podkreślenie zasługuje również wysoki poziom edytorski opracowania, jego przejrzystość, czytelność i nienaganna estetyka.Monografia będzie cennym narzędziem wspomagającym pracę każdego lekarza, zwłaszcza psychiatry.
Niezwykły polski psychiatra, który wyprzedził epokę Opowieść nie tylko o życiu jednego z najsłynniejszych polskich lekarzy, ale także przewodnik po jego koncepcjach – do dziś wpływających na leczenie w klinikach psychiatrycznych. Przemierzamy z nim drogę od entuzjazmu studenta medycyny przez obóz w Hiszpanii w czasach generała Franco po poznawanie psychotycznych stanów (czy tylko w teorii?) już w powojennej Polsce. Autorka opisuje każde z jego przełomowych dzieł (Schizofrenię, Melancholię, Lęk czy Poznanie chorego) napisanych krótko przed przedwczesną śmiercią. Kolejne wydanie biografii poszerza opowieść, na nowo przyglądamy się szczegółom życia genialnego badacza. Dzięki Antoniemu Kępińskiemu pacjenci klinik psychiatrycznych zyskali większą godność. Dzięki jego książkom lepiej rozumiemy każdego człowieka: ludzkie potrzeby, dotykające nas zaburzenia psychiczne oraz fakt, jak głęboko jesteśmy zanurzeni w świecie. Zapraszając do czytania książki o osobie i dziele Profesora, nie sposób nie dotknąć pytania ważnego, niekiedy osłoniętego mgłą tajemnicy: czy Kępiński przeszedł w swoim życiu epizod psychotyczny? Są przesłanki potwierdzające tę hipotezę i o tym autorka książki pisze wprost. prof. Bogdan de Barbaro Gdyby zapytać polskich psychiatrów, czyje książki wpłynęły na ich wybór kierunku kształcenia, bardzo wielu odpowie, że Kępińskiego. Nie ma chyba drugiej takiej inspiracji w psychiatrii polskiej jak jego dzieła. dr Łukasz Cichocki Ten wie o człowieku więcej niż Freud, Heidegger, Levinas. ks. prof. Józef Tischner (o Antonim Kępińskim) Krystyna Rożnowska – dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem, autorka pozycji tak cenionych jak biografia prof. Juliana Aleksandrowicza (Uleczyć świat), monografii niezwykłego miejsca (Można oszaleć. Osobliwy świat szpitala psychiatrycznego) czy książki zawierającej rozmowy z przestępcami (Każdy może zabić).
Nowa książka autora bestsellerowej Czarnej owcy medycyny. Schizofrenia. Przez wielu uważana za najbardziej tajemniczą chorobę psychiczną. Dawniej nie znano jej przyczyn, więc chorych uznawano za opętanych przez diabelskie siły. Nie dawało się jej leczyć, więc pacjentów i pacjentki trzymano w zamkniętych ośrodkach i poddawano okrutnym zabiegom. Jednak dzięki dziesiątkom badań, setkom eksperymentów, tysiącom prób i błędów dziś o schizofrenii wiemy już bardzo dużo i wkrótce być może uda się jej zapobiegać. Jeffrey A. Lieberman w przystępny sposób dzieli się swoją bogatą wiedzą psychiatryczną. Wciągające opisy badań naukowców i przypadków klinicznych przeplata z dramatycznymi przeżyciami pacjentów i swoimi doświadczeniami z praktyki medycznej. Jego książka to obowiązkowa, pełna empatii lektura dla zainteresowanych historią medycyny i psychiatrią oraz tych, których życie zostało naznaczone schizofrenią dla bliskich i rodzin osób zmagających się z tym zaburzeniem.
Emocjonalne życie nastolatka bywa bardzo trudne. Na szczęście, ten poradnik odsłania ścieżkę prowadzącą do poprawy samopoczucia oraz odkrycia pełnego potencjału w podróży ku dorosłości. Opisane w nim umiejętności terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) to niezwykle praktyczne narzędzia, które pomagają radzić sobie ze stresem, utrzymywać równowagę emocjonalną i pewność siebie oraz budować trwałe i zdrowe relacje. Poradnik został napisany w formule gamifikacyjnej – jest pełen zabawnych aktywności i angażujących ćwiczeń, zbędny tekst jest zastąpiony komiksem, ilustracjami i klarownymi wyjaśnieniami tych prawdziwie magicznych umiejętności.
dr Anna Englert-Bator
Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno-Behawioralnej Instytut Psychologii UR
Perfekcjonizm kliniczny odgrywa istotną rolę w rozwoju oraz w przebiegu wielu zaburzeń i problemów psychicznych – jako czynnik predysponujący do nich i czynnik je podtrzymujący – w tym zaburzeń emocjonalnych, odżywiania i obsesyjno-kompulsyjnych, myśli samobójczych czy prokrastynacji. Ponieważ rzutuje na efekty psychoterapii, jak również na budowanie przymierza terapeutycznego, bardzo ważne jest jego rozpoznanie i wdrożenie odpowiednich strategii w celu zapewnienia skuteczności procesu psychoterapeutycznego. Niniejsza książka to praktyczny przewodnik dla specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, który zawiera przegląd różnorodnych teorii ujmujących perfekcjonizm jako zjawisko wielowymiarowe i prezentuje wynikające z tych teorii rozwiązania kliniczne. Poszczególne rozdziały są poświęcone związkom perfekcjonizmu z zaburzeniami i problemami psychicznymi takimi jak zaburzenia emocjonalne, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenie stresowe pourazowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia należące do spektrum autyzmu, samokrytycyzm, ruminowanie, prokrastynacja, ból przewlekły i wypalenie zawodowe. Opierając się na wynikach najnowszych badań naukowych i na własnym doświadczeniu klinicznym, autorzy szczegółowo opisują konceptualizację przypadku, planowanie i przebieg terapii oraz zalecane interwencje terapeutyczne. Książka stanowi nieocenione źródło wiedzy dla psychoterapeutów pracujących z osobami, które zmagają się z problemami i zaburzeniami powiązanymi z perfekcjonizmem.
Kolejne wydanie psychiatryczne w serii W gabinecie lekarza specjalisty, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Marka Jaremy poświęcone leczeniu zaburzeń lękowych i coraz częściej zgłaszanych przez pacjentów trudności w funkcjonowaniu, będących ich konsekwencją. Publikacja obejmuje różne rodzaje lęku i zaburzeń nim wywoływanych, możliwości terapeutyczne zespołów specjalistów oraz zasady farmakoterapii zaburzeń lękowych.
Niniejsza książka bez wątpienia zajmuje jedno z głównych miejsc w kanonie literatury z zakresu psychoterapii opartej na dowodach naukowych.
Mimo że od jej oryginalnego wydania mija właśnie 15 lat (a to dużo czasu dla tak dynamicznie rozwijającej się dziedziny), to nadal zaskakuje swoją aktualnością. Pokazuje, że psychoterapia poznawczo-behawioralna to nurt, którego skuteczność wynika z bazowania na współczesnej wiedzy psychologicznej i wynikach badań naukowych, ale także wnikliwym rozumieniu danej osoby i zindywidualizowanym podejściu w planowaniu leczenia. W 2020 roku jedna ze współautorek tej książki, wybitna psychoterapeutka Christine Padesky, opublikowała w czasopiśmie naukowym „Cognitive and Behavioral Practice” artykuł zatytułowany w sposób, który niezwykle trafnie opisuje proponowany tutaj model – „Konceptualizacja oparta na współpracy: Klient(ka) wie najlepiej”. Wspólny wysiłek oraz zaufanie do mądrości i doświadczenia osoby uczestniczącej w terapii to podstawy empiryzmu realizowanego w nurcie poznawczo-behawioralnym.
dr n. społ. Karolina Staniaszek
Psycholożka, psychoterapeutka, superwizorka Wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej
Emocje a jedzenie to ważna i wypełniająca lukę na rynku wydawniczym książka pod redakcją prof. Agaty Szulc, prezes elekt Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i kierownik Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Monografia bardzo przystępnie omawia mechanizmy i struktury organizmu biorące udział w regulowaniu emocji i apetytu, a także zaburzenia odżywiania wraz z innymi trudnościami psychicznymi i ich skutkami dla organizmu. Ponadto szeroko przedstawia profesjonalne metody interwencji w kryzysie psychicznym mogące zapobiegać rozwojowi zaburzeń odżywiania, w tym otyłości. Odbiorcami książki mogą być nie tylko pracownicy służby zdrowia, ale także studenci kierunków medycznych i społecznych oraz osoby, które zawodowo lub osobiście stykają się z następstwami zaburzeń odżywiania. Opisana w monografii niezwykła interakcja między tym, co jemy, a tym, co czujemy, może być szczególnie interesująca w dzisiejszych trudnych, postpandemicznych czasach.
Zaburzenia odżywiania stają się obecnie coraz częstszym problemem. Dotyczą dzieci w każdym wieku, począwszy od niemowlęctwa (niedojadanie, przejadanie), przez dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (wybiórczość pokarmowa, atypowe zachowania żywieniowe), po nastolatków (jadłowstręt psychiczny, bulimia, nienormatywne zachowania żywieniowe).Współcześnie istotnymi kompetencjami dietetyka i psychodietetyka stają się: ocena występowania zaburzeń odżywiania i nieprawidłowych zachowań żywieniowych, różnicowanie ich z innymi jednostkami chorobowymi, a także planowanie adekwatnego leczenia dietetycznego i edukacji żywieniowej skierowanej do młodego pacjenta oraz jego rodziny."Dietetyka w zaburzeniach odżywiania u dzieci i młodzieży" to pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym przejrzyście opisująca objawy, kryteria rozpoznania, leczenie, specyficzne trudności związane z żywieniem oraz zalecenia dietetyczne i postępowanie psychodietetyczne w jadłowstręcie psychicznym, bulimii, zaburzeniu z napadami objadania, ARFID, pice, zespole przeżuwania, zaburzeniach odżywiania w niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie, ortoreksji i diabulimii.Walorami publikacji są: oparcie na aktualnych danych i dowodach naukowych, unikatowość oraz możliwość zastosowania jako literatura dla studentów dietetyki i kierunków medycznych oraz kompendium wiedzy dla specjalistów: dietetyków, psychodietetyków, lekarzy pediatrów, psychiatrów i psychologów, także jako pomoc dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i pedagogów.
KRYTERIA DIAGNOSTYCZNE ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH DSM-5-TR
najlepsze źródło w diagnostyce i klasyfikacji zaburzeń psychicznych
Podręcznik KRYTERIA DIAGNOSTYCZNE ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH DSM-5-TR jest najbardziej kompleksowym i aktualnym źródłem informacji, dostępnym dla lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów, klinicystów i badaczy zajmujących się zdrowiem psychicznym.
Nad kolejnym uaktualnieniem kryteriów dotyczących czynników ryzyka rozwoju zaburzeń psychicznych, ich przebiegu, diagnostyki różnicowej, uwarunkowań kulturowych i czynników prognostycznych pracowało ponad 200 ekspertów z danej dziedziny.
W publikacji dodano i omówiono klasyfikację zaburzenia przedłużającej się żałoby, zawarto nowe kody do sygnalizowania i monitorowania zachowań samobójczych oraz w pełni zaktualizowane kody ICD-10-CM.
Dlaczego "prawy" kojarzy nam się z dobrem, a "lewy" to ten o podejrzany, podrobiony, nieuczciwy?Dlaczego to, co pozytywne, jest "w uniesieniu", a to co negatywne - wywołuje "zdołowanie"?Dlaczego zbliżanie kojarzymy z nagrodą, a oddalanie z karą?Oddajemy do rąk Czytelników książkę, w której Kenneth Heilman poszukuje odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące naszej orientacji przestrzennej i powiązanych z nią cech.Autor analizuje mózgowe mechanizmy orientowania się w przestrzeni, dzieląc książkę na trzy części, których motywem wiodącym są trzy osie opisujące pozycję każdego organizmu w przestrzeni: lewoprawo, góradół, oraz przódtył.Kenneth Heilman nie zajmuje się tylko prostą orientacją w przestrzeni. Przeciwnie - pokazuje, że owa orientacja nie jest prosta. Mechanizmy orientacji lewoprawo wiąże z zagadnieniem asymetrii i lateralizacji mózgu oraz preferencji stronnych. Omawiając oś góradół zastanawia się, dlaczego to, co pozytywne i wartościowe kojarzymy z wyższą a to, co negatywne, z niższą pozycją w przestrzeni (). Proponuje przy tym oryginalne wyjaśnienie depresji, wskazując na jej związek z naturalnym biologicznie mechanizmem hibernacji u tych gatunków zwierząt, które muszą sezonowo ograniczać swoją aktywność. Kwestia aktywności prowadzi Autora płynnie do trzeciej osi, przódtył, związanej z dążeniem do obiektu i jego unikaniem, a te z kolei do niezwykle ważnych kwestii nagrody i kary, oczekiwań związanych z podejmowanymi działaniami i ich najprostszego wyrazu jakim są emocje. W ten sposób Heilman pozornie zajmując się tylko orientacją w przestrzeni, poszerza perspektywę i pokazuje, jak organizm funkcjonujący w otoczeniu, a więc i sterujący tym funkcjonowaniem mózg integruje i łączy rzeczy tak wydawałoby się odległe, jak preferencja ręki, odróżnianie strony lewej od prawej, wartości i emocje.Z recenzji dr. hab. Piotra Wolskiego, prof. UJ
Spis Treści:
Zaburzenia funkcji poznawczych
Powikłania neuropsychiatryczne po samobójczym zatruciu insuliną u pacjentki z psychozą
Magdalena Kasjaniuk
Objawy psychopatologiczne u pacjenta po nagłym zatrzymaniu krążenia z licznymi jego powikłaniami .
Marta Zaik-Myślińska, Waldemar Machała
Szybka zmiana obrazu klinicznego zaburzeń psychicznych u pacjenta z zapaleniem mózgu
Marta Rechenek-Białkowska, Małgorzata Urban-Kowalczyk, Magdalena Stasiak
Zespół otępienny o bardzo szybkim przebiegu
Marta Zaik-Myślińska
Ostre zaburzenia funkcji poznawczych związane z infekcją COVID-19
Magdalena Kasjaniuk
Zaburzenia psychotyczne
Nietypowy obraz kliniczny i przebieg psychozy konwersyjnej
Magdalena Kasjaniuk
Pierwszy epizod katatonii
Adam Wysokiński
Objawy psychotyczne przypominające schizofrenię u pacjentki z chorobą Huntingtona
Magdalena Kasjaniuk, Małgorzata Urban-Kowalczyk
Nietypowa psychoza, która ujawniła się w trakcie leczenia ciężkiej nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa
Marta Zaik-Myślińska, Magdalena Stasiak, Małgorzata Urban-Kowalczyk
Objawy psychiatryczne w przebiegu leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona
Andrzej Bogucki, Marta Zaik-Myślińska, Małgorzata Urban-Kowalczyk, Agata Gajos
Zaburzenia afektywne
Lekooporna depresja u pacjenta z obturacyjnym bezdechem podczas snu
Anna Antosik-Wójcińska
Nawracająca duszność w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
Katarzyna Królak-Nowak, Damian Tworek
Zaburzenia nastroju w przebiegu nadczynności przytarczyc
Magdalena Stasiak
Lekooporna depresja u pacjentki z pierwotnym rakiem wątroby
Małgorzata Urban-Kowalczyk
Zaburzenia lękowe i nerwicowe
Zespół Gansera o nietypowym obrazie klinicznym
Marta Rechenek-Białkowska, Małgorzata Dzienniak, Małgorzata Urban-Kowalczyk
Zaburzenia psychiczne u pacjentki ze stwardnieniem guzowatym
Magdalena Kasjaniuk
Przewlekła, oporna na leczenie dermatoza, o nieustalonej etiologii .
Anna Zalewska-Janowska, Dominik Strzelecki, Małgorzata Urban-Kowalczyk
Zaburzenia zachowania i zaburzenia świadomości
Zaburzenia świadomości nałożone na zespół otępienny u pacjentki z chorobą nerek leczoną zachowawczo .
Joanna Wilimborek, Anna Zawiasa-Bryszewska, Ilona Kurnatowska
Zaburzenia świadomości u chorego we wczesnym okresie po przeszczepieniu nerki .
Anna Zawiasa-Bryszewska, Joanna Wilimborek, Ilona Kurnatowska
Objawy psychopatologiczne spowodowane zatruciem alfakalcydolem
Magdalena Stasiak
Ostre powikłania neuropsychiatryczne u pacjentki uzależnionej od opiatów i benzodiazepin
Marta Rechenek-Białkowska
Psychiatria dzieci i młodzieży
Objawy neurologiczne w prodromalnym okresie pierwszego epizodu psychotycznego
Małgorzata Janas-Kozik, Krzysztof Maria Wilczyński
Napady rzekomopadaczkowe czy narkolepsja?
Małgorzata Janas-Kozik, Krzysztof Maria Wilczyński
Przewlekły kaszel jako manifestacja zespołu Gilles’a de la Tourette’a .
Małgorzata Janas-Kozik, Krzysztof Maria Wilczyński
Późne objawy psychiatryczne PANDAS .
Marta Rechenek-Białkowska
Zaburzenia psychiczne związane z okresem ciąży i porodu
Elektroterapia u pacjentki w ciąży z depresją psychotyczną .
Magdalena Kasjaniuk, Małgorzata Urban-Kowalczyk, Piotr Sieroszewski
Leczenie depresji psychotycznej w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej u pacjentki z ciążą powikłaną
Marta Rechenek-Białkowska, Małgorzata Urban-Kowalczyk, Tomasz Rudecki, Piotr Sieroszewski
Leczenie depresji psychotycznej i powikłań neuropsychiatrycznych u pacjentki po ciężkiej próbie samobójczej podjętej w zaawansowanej ciąży
Małgorzata Urban-Kowalczyk, Waldemar Machała
Pierwszy epizod psychotyczny
Radosław Magierski
Objawy dysmorfofobii jako początkowa manifestacja pierwszego epizodu schizofrenii u pacjentki w ciąży
Marta Zaik-Myślińska
Drugie wydanie podręcznika Postępowanie w stanach nagłych u dzieci.
Wszystkie rozdziały z pierwszej edycji zostały zaktualizowane na podstawie obowiązujących wytycznych, a niektóre tematy postanowiliśmy uzupełnić. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby prezentowana wiedza była aktualna, a zagadnienia dotyczące stanów nagłych u dzieci (m.in.: resuscytacji, opieki poresuscytacyjnej, postępowania w zatruciach oraz w różnego typu urazach charakterystycznych zwłaszcza dla wieku pediatrycznego) omówione zgodnie z zasadami EBM i przedstawione w przystępny sposób.
Zasady postępowania w najistotniejszych chorobach zaprezentowano w ujęciu układowym.
Nowością jest rozdział poświęcony najczęstszym problemom z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?