Przewodnik rowerowy Szlak Orlich Gniazd
-
Autor: Praca zbiorowa
- ISBN: 9788381843744
- EAN: 9788381843744
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Compass
- Format: 11.5x22.0cm
- Język: polski
- Liczba stron: 72
- Rok wydania: 2022
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
17,07złCena detaliczna: 29,90 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 20,00 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Rodzaj: przewodnik rowerowy
Skala map: 1:50'000
Rok wydania: 2022
Wydanie: 2
Format: 117 x 220 mm
Objętość: 72 strony
Oprawa: spirala
Szlak Rowerowy Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju. Cieszy się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej.
Nic dziwnego, bo to jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Polsce, przebiegający przez niezwykle atrakcyjny krajobrazowo-przyrodniczy region Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Szlak Orlich Gniazd na rowerze to doskonały pomysł na kilkudniową wyprawę, na którą można wybrać się z całą rodziną.
Pragnąc ułatwić planowanie, jak również sam przejazd trasą szlaku Wydawnictwo Compass we współpracy ze Związkiem Gmin Jurajskich przygotowało niniejszy przewodnik, uwzględniający wszelkie zmiany w przebiegu szlaku, jakich dokonano w ostatnim czasie.
Aktualny na rok 2022 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach w skali 1:50 000. Mapy, poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów.
Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach, wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach.
W przewodniku prezentujemy przejazd z Częstochowy do Krakowa. Szlak w terenie jest oczywiście oznakowany także w przeciwnym kierunku, z Krakowa do Częstochowy.
Prezentacje poszczególnych odcinków mają identyczną strukturę: zaczynają je mapa z trasą, następnie jest metryczka z parametrami: długość, przewyższenie, profil odcinka, dalej opisy tekstowe wraz z fotografiami, i na końcu wykaz preferowanych noclegów. Przy czym opisy krajoznawcze są w tekście graficznie wyróżnione.
Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście, i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż trasy w kierunku przeciwnym.
Przygotowanie przewodnika poprzedzone zostało przejazdem przez autora całej trasy szlaku, połączone ze zbieraniem aktualnych danych. Dzięki temu czytelnik znajdzie w nim wiele praktycznych informacji i uwag.
Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych.
Uwaga: z początkiem roku 2023 nastąpiła korekta przebiegu szlaku w rejonie miejscowości Skarżyce. Szlak omija aktualnie tę miejscowość prowadząc bezpośrednio do Okiennika Wielkiego. Korektę pokazujemy na załączonej w galerii mapce.
Życzymy udanej wyprawy i wiele radości z poznawania Jury.