Polska niezwykła to seria, w której proponujemy odwiedzanie nie tylko miejsc powszechnie znanych, ale też zapomnianych czy związanych z regionalnymi zwyczajami. Staramy się odkrywać lokalne uroki i klimaty. W przewodniku, który oddajemy w Państwa ręce, zachęcamy Państwa do poznania niezwykłych zakątków województwa małopolskiego. Prawdziwe bogactwo Małopolski to góry. Niektóre miejsca są odwiedzane tłumnie np. przez miłośników białego szaleństwa, amatorów wspinaczki, jazdy konnej, kajakarstwa, a nawet szybownictwa i lotów balonowych. W innych można odpocząć od miejskiego zgiełku.Bogata spuścizna wielu pokoleń konkuruje z pyszniącą się naturą. Kraków jako miasto królewskie wyznaczał kierunek w polskiej polityce, gospodarce i kulturze. Władcy byli mecenasami sztuki, a specyficzny artystyczny klimat towarzyszy miastu do dzisiaj. Z żadnym innym regionem nie związało się np. tylu twórców Młodej Polski. To oni spopularyzowali Tatry, Podhale i górali. Tu powstał pierwszy narodowy styl w architekturze, a w wielu wsiach przetrwał żywy folklor, który jak magnes działa na turystów.
Polska niezwykła. Kujawsko-pomorskie. Przewodnik + atlas. Województwo kujawsko-pomorskie ma dwa bardzo silne ośrodki miejskie: Toruń z piękną starówką - ważny członek Hanzy, gdyż pełnił istotną rolę w handlu morskim (!) począwszy od XIII w. oraz Bydgoszcz - nie bez powodu zwana polskim Amsterdamem gdyż rzeki i Kanał Brdy tworzą jej niepowtarzalny klimat. Toruń kojarzymy z Kopernikiem i piernikami, i te atuty miasto znakomicie wykorzystuje. Z kolei Kujawy, Kociewie, Krajna i Pałuki zachowały wiele ludowych tradycji, ale też stworzyły nowe. Przykładowo wizytówką Żnina jest turystyczna kolejka wąskotorowa i... z racji położenia na przesmyku między Dużym i Małym Jeziorem Żnińskim
Bieszczady i Beskid Niski, to górskie wizytówki regionu. Oprócz niezaprzeczalnych walorów przyrodniczych cechuje je duża odmienność kulturowa, bowiem zamieszkiwała je ludność rusińska: łemkowie i bojkowie, którzy nie chcą być utożsamiani z Ukraińcami - czyją swoją odmienność. Po akcji "Wisła" (1947-1950), która miała na celu wysiedlenie rdzennej ludności z powodu sprzyjania Ukraińskiej Powstańczej Armii pozostały opuszczone cerkwie, cmentarze, przydrożne krzyże. Jezioro Solińskie - sztuczny zbiornik o największej pojemności w Polsce - ściągnęło w Bieszczady amatorów sportów i rekreacji wodnej. Kolejna perła w koronie to Roztocze. Pięknie wyrzeźbione - z ostańcami skalnymi i mini wodospadami na rzekach, a jednocześnie łatwo dostępne - przyciąga miłośników naturalnych rozległych panoram. Podobnie jak skałki pogórzy, np. Prządki koło Krosna. I tu dochodzimy do splotu natury z wielkim przemysłem. Okolice Krosna, Jasła i Gorlic to pierwsze na świecie miejsca gdzie pozyskiwano ropę naftową na skalę przemysłową, a ojcem spektakularnego sukcesu tego surowca jest Ignacy Łukasiewicz. Region obfituje w obiekty i pamiątki związane z jego pionierską działalnością. Trudno nie wspomnieć o Przemyślu To siedziba dwóch biskupów (katolickiego i greckokatolickiego), słynnej i nadal działającej ludwisarni, czyli wytwórni dzwonów oraz miasto fajkarzy, czyli producentów fajek! Gdy dodamy rozbudzającą wyobraźnię Twierdzę Przemyśl, w której dzielny wojak Szwejk był uwięziony (!), to spacer po tym pięknym mieście okaże się punktem obowiązkowym poznawania regionu. Podobnie jak zwiedzanie jednej z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce - pałacu w Łańcucie (związanego z Lubomirskimi i Potockimi).
POLSKA NIEZWYKŁA to seria, w której proponujemy odwiedzanie nie tylko miejsc powszechnie znanych, ale też zapomnianych czy związanych z regionalnymi zwyczajami. Staramy się odkrywać lokalne uroki i klimaty.W przewodniku, który oddajemy w Państwa ręce, zachęcamy do wędrówek po niezwykłych zakątkach województwa WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO, bardzo zróżnicowanego zarówno kulturowo jak i przyrodniczo. Warmia to ostoja katolicyzmu w przeciwieństwie do Mazur gdzie do II wojny światowej przeważali protestanci. Przez kilka stuleci Krainą Wielkich Jezior władali Krzyżacy, a na długo przed przybyciem Słowian mieszkali tu Prusowie. Dzisiaj możemy podziwiać pamiątki minionych czasów: zamki-warownie wzniesione z czerwonej cegły, kilkusetletnie kościoły, pałace-rezydencje dawnych pruskich posiadaczy, tajne kwatery Hitlera i inne obiekty z czasów II wojny światowej. Po dzikich Prusach pozostały tylko dziwnie brzmiące nazwy jezior, wsi czy wzniesień. Zmęczonych zgiełkiem przyjezdnych zachwycą lasy, jeziora, rzeki i strumienie.Opisane miejsca są wskazane na mapie samochodowej w skali 1:325 000, co ułatwi Państwu dotarcie do nich. Ponadto w przewodniku umieściliśmy liczne mapy turystyczne i plany miast umożliwiające planowanie wycieczek i ułatwiające poznawanie urokliwych miejscowości ożywających w sezonie ciepłym i popularnych wśród żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy czy poszukiwaczy śladów przeszłości.
POLSKA NIEZWYKŁA XXL to połączenie praktycznego przewodnika z atlasem i informatorem. Dodatkowo zawiera informacje o imprezach cyklicznych oraz wykaz największych atrakcji Polski ilustrowany efektownymi mapami w kilku kategoriach: Zamki i pałace; Świątynie; Przemysł i technika; Militaria; Kultura ludowa; Zespoły urbanistyczne i zespoły zabytków; Przyroda; Imprezy; Rekordy.
POLSKA NIEZWYKŁA XXL to:
– ponad 51 000 miejscowości na mapie turystyczno-samochodowej
– 10 000 atrakcji turystycznych zaznaczonych bezpośrednio na mapach
– 1387 opisów miejsc niezwykłych
– ponad 1000 fotografii
– 108 planów miast
– 70 rozdziałów części przewodnikowej
– 9 rozdziałów kompendium wiedzy o najważniejszych atrakcjach turystycznych
– opisy i mapy wszystkich 23 parków narodowych
– opisy wszystkich polskich obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
– wykaz ponad 1300 imprez cyklicznych
– informator adresowy obejmujący prawie 1200 muzeów i 500 punktów informacji turystycznej
PODRÓŻOWNIK to seria map łączących aktualne informacje drogowe w skali 1 : 250 000 z informacjami o ciekawych miejscach, w tym obiektach zaliczanych do najcenniejszych dóbr kultury i natury. Mapa jest więc przeznaczona nie tylko dla kierowców, ale i dla turystów, którzy lubią odkrywać nowe miejsca. Jest idealnym narzędziem do planowania swoich eskapad na terenie podkarpackiego.Województwo obfituje w drewniane kościoły i cerkwie wybrane z nich znalazły się na liście UNESCO, okazałe murowane świątynie, w tym siedziby biskupie w Przemyślu i Lubaczowie i wiele innych, jak choćby Kalwaria Pacławska czy klasztor karmelitów w Pilznie. Nie brak tu urokliwych kapliczek i skansenów (np. w Sanoku czy w Trzcinicy Karpacka Troja o charakterze archeologicznym), zamków (np. w Baranowie Sandomierskim czy Krasiczynie), dworów, pałaców, kamienic, wreszcie pięknie zachowanych całych zespołów miejskich (np. w Przemyślu). Specyfiką podkarpackiego są pamiątki po ludności rusińskiej, po pionierskich działaniach Ignacego Łukasiewicza z wykorzystaniem ropy naftowej (Muzeum w Krośnie i widoczne w plenerze, niekiedy jeszcze działające, kiwony), po ofiarach I wojny światowej (unikalny kompleks cmentarzy, muzea) oraz niezwykłe wytwórnie w Przemyślu: ludwisarskie (dzwony) i fajek.Nie sposób przecenić walorów licznych beskidzkich pasm Karpatów czy też przedgórzy. Górska oferta skierowana jest nie tylko dla wyczynowych wędrowców. Na ich terenie funkcjonują dwa parki narodowe: Beskidzki i Magurski, a ponadto w województwie jest aż 10 parków krajobrazowych. Ich opisy wraz z wykazem najważniejszych atrakcji są na odwrocie tej bogatej mapy.
Przewodnik po województwie dolnośląskim obejmuje naprawdę piękne i warte odwiedzenia regiony, takie jak:Karkonosze ze Śnieżką (jednocześnie najwyższym szczytem sąsiednich Czech),Góry Izerskie, które przestały być już symbolem dewastacji środowiska spowodowanej wydobyciem węgla brunatnego i opartej na nim energetyce,Kotlinę Kłodzką ze słynnymi zdrojami (Polanica, Kudowa, Duszniki czy Lądek) oraz Górami Stołowymi (z najstarszym szlakiem turystycznym w naszym rozumieniu na świecie), Bardzkimi czy Masywem Śnieżnika (z Trójmorskim Wierchem, z którego wody opadowe trafiają do aż trzech zlewisk morskich: Bałtyku, M. Północnego i M. czarnego)Masyw Ślęży (tajemnicze miejsce pogańskiego kultu, na które można się wspiąć bez żelaznej kondycji) i Wzgórza Strzelińskie,Łużyce (z Parkiem Krajobrazowym Łuk Mużakowa wpisanym na Listę UNESCO, niegdyś zamieszkałe przez zachodnich Słowian),Góry Sowie z tajemniczymi podziemnymi miastami i naprawdę wiele innych.Niektóre z tych terenów są chronione przez powołanie parków narodowych i krajobrazowych. Dodatkowo wyobraźnię odwiedzających rozpalają złoto i skarby ukryte tutaj w dalszej i całkiem nieodległej przeszłości, ślady wojen i bitew, obecności Piastów, Czechów, Austriaków i Niemców, wielkie wspaniałe siedziby władców, działalność wynalazców i noblistów i wreszcie pełnokrwiste miasta i miasteczka z Wrocławiem na czele. Naprawdę wiele jest do odkrycia do czego gorąco zachęcamy.
Uroków i bogactw województwa małopolskiego nie sposób przecenić. Chojnie obdarzyła je natura wypiętrzając: Tatry, Pieniny, Gorce, Babią Górę, wreszcie Beskidy: Sądecki, Wyspowy, Makowski inne pomniejsze pasma Karpat. Spektakularne są parki krajobrazowe Dolinki Podkrakowskie z pięknymi skałkami i jaskiniami oraz Orle Gniazda, a za cud natury można uznać Ojcowski Park Narodowy.Dawny królewski i stołeczny gród Kraków wyznaczał kierunki polskiej polityki, gospodarki i kultury. Władcy byli mecenasami sztuki, a specyficzny artystyczny klimat towarzyszy miastu do dzisiaj. Atrakcje historyczne, artystyczne, kulturalne i kulturowe splatają się z naukowo-przemysłowo-technicznymi. Sam spacer po starówce dostarcza już niezapomnianych wrażeń.Z żadnym innym regionem nie związało się np. tylu twórców Młodej Polski. To oni spopularyzowali Tatry, Podhale i górali. Tu powstał pierwszy narodowy styl w architekturze, a w wielu wsiach przetrwał żywy folklor, który jak magnes działa na turystów. Kuchnia i gadżety robią wśród odwiedzających furorę, a sezon turystyczny właściwie trwa cały rok.
Podlasie jako kraina pogranicza jest prawdziwą mozaiką zwyczajów i kultur wynikających z różnych religii i narodowości, które zamieszkują ten region. Oprócz niezaprzeczalnej różnorodności mieszkańców, którzy chodzą do kościoła, cerkwi lub meczetu, a mówią po litewsku, białorusku, rusińsku i oczywiście po polsku, równie ważnym atutem Podlasia jest natura.Tu rozlewa się warkoczami (też podziemnymi) Narew, która z tego powodu jest porównywana do Amazonki. Tu znajdują się rozległe Bagna Biebrzańskie z olbrzymimi torfowiskami. Oba obszary są prawdziwymi ptasimi rajami, co ściąga rzesze ptasich obserwatorów. Walory prastarej Puszczy Białowieskiej jedynego obiektu w Polsce znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i równocześnie na liście rezerwatów biosfery UNESCO trudno przecenić. Puszcza Romincka, Augustowska, Knyszyńska to także olbrzymie kompleksy leśne. Wigierski PN obejmujący mały fragment Puszczy Augustowskiej chroni też krajobraz pojezierny Suwalszczyzny i słynny pokamedulski zespół klasztorny.Podlasie związane z ekosystemami wodnymi (rzeki, jeziora, bagna) ma jeszcze jeden ważny obiekt Kanał Augustowski, czyli najdłuższy polski zabytek (!) rodem z XIX w. To nie tylko arcydzieło sztuki inżynieryjnej (śluzy) ale też po prostu piękna trasa spływu kajakowego. Innym sposobem poznawania regionu są wąskotorówki i wspaniała, różnorodna regionalna kuchnia. Smacznego!
Turystyczny trójkąt Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów przyciąga rzesze turystów. Ale nie jest to jedyna wizytówka regionu. Zamość, Zwierzyniec i Kozłówka Ordynacji Zamoyskich na pewno również do takich należą.Amatorów klimatycznych miast i miasteczek oraz tradycji ludowych zachwyca także Radruż (z piękną cerkwią), Jabłeczna (z prawosławnym zespołem klasztornym), zagroda Guciów (z prywatnym muzeum etnograficznym i ze zbiorami archeologicznymi) czy Chełm, w którym jeszcze na początku XX w. Polacy stanowili zaledwie jedną trzecią mieszkańców. Podobnie ma się rzecz z Włodawą, gdzie wielu mieszkańców modli się prawosławnej cerkwi, inni to katolicy a o dużej społeczności żydowskiej przypomina dawny zespół synagogalny (Mała i Wielka Synagoga).Lubelskie leży bowiem na styku kultur: wschodniej i zachodniej, gdzie mieszają się tradycje katolickie z prawosławnymi i greckokatolickimi, a także judaistyczne, ormiańskie a nawet tatarskie. Mozaika kulturowa widoczna bywa m.in. w mowie, obyczajach i architekturze. Stolica regionu Lublin leży w połowie drogi między Wilnem, a Krakowem i nie bez powodu to właśnie w tym mieście podpisano najtrwalszą w Europie unię między Litwą a Koroną.Warto wspomnieć o atrakcjach natury przyrodniczej: wąwozach lessowych (najgęstsza sieć w Europie), urokliwym Roztoczu i polskiej części bagienno-jeziornego Polesia oraz o unikalnej w skali Europy osobliwości geologicznej w Łukowie wielkich skamieniałościach amonitów sprzed 165 mln lat!
Zapewne nie wszyscy kojarzą znany Szlak Orlich Gniazd z województwem śląskim, a jednak to tu znajdują się liczne jaskinie i piękne skałki oraz najbardziej znany obiekt stworzony ludzką ręką – ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Inne pobudzające wyobraźnię pozostałości zamków rycerskich można obejrzeć w Olsztynie, Mirowie, Bobolicach i w jeszcze kilku innych miejscowościach.
Z kolei, w Tarnowskich Górach zaprasza na podziemny spływ łodziami oświetlonymi lampami karbidowymi Sztolnia Czarnego Pstrąga – najbardziej zjawiskowy obiekt na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wpisany na listę UNESCO. Oczywiście pamiątek po górniczej specjalności regionu znajdziemy bez liku nie tylko na tym wyznakowanym szlaku. Oprócz nich promowany jest żywy folklor widoczny w gwarze, zwyczajach i strojach oraz w regionalnej kuchni. Nadal na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku można zauważyć familiarny styl życia i pewne poczucie odrębności, które uwarunkowały burzliwe dzieje regionu. Tworzyli je Piastowie Śląscy, Czesi, Austriacy, Prusacy, a po II wojnie światowej – Polacy.
Ten zagospodarowany region obejmuje także często odwiedzane przez turystów pasma górskie – Beskid Śląski i Żywiecki – popularne nie tylko latem, gdyż zimą ściągają tu amatorzy białego szaleństwa.
PODRÓŻOWNIK znakomicie łączy na mapie aktualne informacje drogowe z lokalizacją i opisem miejsc i obiektów zabytkowych, rekreacyjnych oraz ze wskazaniem najcenniejszych dóbr kultury i natury.Mapa przeznaczona jest nie tylko dla kierowców, ale i dla turystów, którzy podróżują po Polsce i lubią odkrywać nowe miejsca. Zaznaczono na niej wiele obiektów sakralnych i świeckich ze szczególnym uwzględnieniem Pomników Historii i obiektów z list UNESCO, osobliwości przyrodniczych, zwłaszcza chronionych, wreszcie miejsca inscenizacji historycznych.Na odwrocie mapy znajdują się natomiast opisy wielu atrakcji zilustrowane zdjęciami. Wśród nich m.in. są takie obiekty zabytkowe jak starówka w Chełmnie (matce polskich miast), zamki w Radzyniu Chełmińskim czy Świeciu, romańskie kościoły w Inowłodzu czy Strzelnie, dworek w Szafarni, w którym grywał Chopin oraz wszystkie parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski, Krajeński, Nadgoplański Park Tysiąclecia, Tucholski, Wdecki i wreszcie Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Naprawdę każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie.
Turystyczny atlas samochodowy POLSKA NIEZWYKŁA to nietypowy atlas samochodowy w skali 1:300 000. Jest on przeznaczony nie tylko dla kierowców. Do każdej strony mapowej opracowany został opis kilku miejsc uznanych przez nas za niezwykłe. Atlas opisuje trzynaście kategorii miejsc niezwykłych np.: zabytki techniki, obiekty militarne, imprezy regionalne, miejsca z klimatem, historie niezwykłe. Atlas ten, bogato ilustrowany zdjęciami, jest nie tylko rzetelnym atlasem samochodowym, ale również przewodnikiem, lub po prostu fascynującą lekturą.
„Polska niezwykła” to seria, w której proponujemy odwiedzanie nie tylko miejsc powszechnie znanych, ale też zapomnianych czy związanych z regionalnymi zwyczajami. Staramy się odkrywać lokalne uroki i klimaty. Tomy dotyczące poszczególnych województw rozszerzają tę formułę o wiele bardzo praktycznych informacji.Przewodnik „Województwo lubelskie” podzieliliśmy na trzy główne działy.W pierwszym, zatytułowanym "Regiony", zachęcamy Państwa do poznania niezwykłych zakątków województwa lubelskiego.Lubelszczyzna to obszar o niewątpliwych walorach przyrodniczych. Uroki Polesia i Roztocza, a także przełomy granicznych dla województwa rzek: Bugu i Wisły, przyczyniły się do utworzenia tu aż siedemnastu parków krajobrazowych i dwóch narodowych: Poleskiego i Roztoczańskiego.Najgęstsza w Europie sieć wąwozów lessowych, bezkresne łąki i torfowiska, a także urokliwe roztoczańskie „szumy” od dawna przyciągają tu wielu turystów.Lubelskie to obszar od wieków leżący na styku kultur: wschodniej i zachodniej. Łączy tradycje katolickie, prawosławne, judaistyczne, a także greckie, ormiańskie czy tatarskie.
POLSKA NIEZWYKŁA to seria, w której proponujemy odwiedzanie nie tylko miejsc powszechnie znanych, ale też zapomnianych czy związanych z regionalnymi zwyczajami. Staramy się odkrywać lokalne uroki i klimaty.W przewodniku, który oddajemy w Państwa ręce, zachęcamy Państwa do poznania niezwykłych zakątków WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.Mazowsze wydaje się niedoceniane jako obszar turystyczny. A przecież na terenie tego województwa znajdują się obszary o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych, jak Kampinoski Park Narodowy, Mazowiecki Park Krajobrazowy, Puszcza Kozienicka, czy Bagno Pulwy. Poza miejscami znanymi i chronionymi jest też ten nieuchwytny urok głowiastych wierzb na miedzach i groblach, kwitnących sadów grójecczyzny, starorzeczy i dzikich brzegów Wisły. Warto również docenić atrakcje innego rodzaju: rozsmakować się w subtelnym uroku małych miasteczek, takich jak: Radzymin, Zakroczym, Węgrów, Warka, Żelechów, Wyśmierzyce, czy podwarszawskie: Podkowa Leśna, Milanówek i Otwock.
POLSKA NIEZWYKŁAto seria, w której proponujemy odwiedzanie nie tylko miejsc powszechnie znanych, ale też zapomnianych czy związanych z regionalnymi zwyczajami. Staramy się odkrywać lokalne uroki i klimaty.W przewodniku, który oddajemy w Państwa ręce, zachęcamy do wędrówek po niezwykłych zakątkach województwa WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO, bardzo zróżnicowanego zarówno kulturowo jak i przyrodniczo.Warmia to ostoja katolicyzmu w przeciwieństwie do Mazur gdzie do II wojny światowej przeważali protestanci. Przez kilka stuleci Krainą Wielkich Jezior władali Krzyżacy, a na długo przed przybyciem Słowian mieszkali tu Prusowie. Dzisiaj możemy podziwiać pamiątki minionych czasów: zamki-warownie wzniesione z czerwonej cegły, kilkusetletnie kościoły, pałace-rezydencje dawnych pruskich posiadaczy, tajne kwatery Hitlera i inne obiekty z czasów II wojny światowej. Po dzikich Prusach pozostały tylko dziwnie brzmiące nazwy jezior, wsi czy wzniesień. Zmęczonych zgiełkiem przyjezdnych zachwycą lasy, jeziora, rzeki i strumienie. Opisane miejsca są wskazane na mapie samochodowej w skali 1:325 000, co ułatwi Państwu dotarcie do nich. Ponadto w przewodniku umieściliśmy liczne mapy turystyczne i plany miast umożliwiające planowanie wycieczek i ułatwiające poznawanie urokliwych miejscowości ożywających w sezonie ciepłym i popularnych wśród żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy czy poszukiwaczy śladów przeszłości.
POLSKA NIEZWYKŁ Ato seria, w której proponujemy odwiedzanie nie tylko miejsc powszechnie znanych, ale też zapomnianych czy związanych z regionalnymi zwyczajami. Staramy się odkrywać lokalne uroki i klimaty.W przewodniku, który oddajemy w Państwa ręce, zachęcamy do wędrówek po niezwykłych zakątkach WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO. Podlaskie to prawdziwa mozaika narodowości, religii i kultur, a także rejon przepięknych krajobrazów z drewnianymi chatami, cerkwiami, jeziorami, rzecznymi rozlewiskami i majestatycznymi puszczami. O wybitnych walorach przyrodniczych województwa świadczy fakt, że utworzono tu aż cztery parki narodowe, w tym najstarszy w Polsce – Białowieski i największy – Biebrzański. Po dzikich Prusach pozostały tylko dziwnie brzmiące nazwy jezior, wsi czy wzniesień. Zmęczonych zgiełkiem przyjezdnych zachwycą lasy, jeziora, rzeki i strumienie.
POLSKA NIEZWYKŁA to seria, w której proponujemy odwiedzanie nie tylko miejsc powszechnie znanych, ale też zapomnianych czy związanych z regionalnymi zwyczajami. Staramy się odkrywać lokalne uroki i klimaty.W przewodniku, który oddajemy w Państwa ręce, zachęcamy Państwa do poznania niezwykłych zakątków WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO.Prawdziwe bogactwo Małopolski to góry. Niektóre miejsca są odwiedzane tłumnie np. przez miłośników białego szaleństwa, amatorów wspinaczki, jazdy konnej, kajakarstwa, a nawet szybownictwa i lotów balonowych. W innych można odpocząć od miejskiego zgiełku.Bogata spuścizna wielu pokoleń konkuruje z pyszniącą się naturą. Kraków jako miasto królewskie wyznaczał kierunek w polskiej polityce, gospodarce i kulturze. Władcy byli mecenasami sztuki, a specyficzny artystyczny klimat towarzyszy miastu do dzisiaj. Z żadnym innym regionem nie związało się np. tylu twórców Młodej Polski. To oni spopularyzowali Tatry, Podhale i górali. Tu powstał pierwszy narodowy styl w architekturze, a w wielu wsiach przetrwał żywy folklor, który jak magnes działa na turystów.
PODRÓŻOWNIK to seria map łączących aktualne informacje drogowe w skali 1 : 250 000 z informacjami o ciekawych miejscach, w tym obiektach zaliczanych do najcenniejszych dóbr kultury i natury. Mapa jest więc przeznaczona nie tylko dla kierowców, ale i dla turystów, którzy lubią odkrywać nowe miejsca. Jest idealnym narzędziem do planowania swoich eskapad na terenie dolnośląskiego. Przedstawiamy w nim tereny o niezwykle bogatej historii tworzonej m.in. przez Piastów Śląskich, Czechów, Austriaków, Prusaków, a po II wojnie światowej – Polaków.
W Książu Hochbergowie wznieśli zamek, który wielkością w Polsce ustępuje tylko Malborkowi i Wawelowi. We Wrocławiu z kolei, urodziło się aż czterech przyszłych noblistów. Pamiątki po III Rzeszy, czyli tajemnicze podziemia i obiekty kompleksu „Riese” ściągają coraz liczniejsze rzesze turystów.
W naszym PODRÓŻOWNIKU przedstawiamy również wiele innych cennych zabytków architektury: uniklaną nie tylko architektonicznie ale i widokowo Bystrzycę Kłodzką, barkowy pałac w Bożkowie, opactwo cystersów w Henrykowie, renesansowy dwór w Nawojowie Łużyckim, pałac w Oleśnicy Małej, gotycki most i zespół klasztorny franciszkanów w Kłodzku i wiele innych.
Nie zapominamy też o przyrodzie: na terenie województwa znajdują się 2 parki narodowe – Karkonoski i Gór Stołowych oraz aż 11 parków krajobrazowych, których opisy wraz z jeszcze wieloma innymi atrakcjiami turystycznymi są na odwrocie tej mapy.
PODRÓŻOWNIK to seria map łączących aktualne informacje drogowe w skali 1 : 250 000 z informacjami o ciekawych miejscach, w tym obiektach zaliczanych do najcenniejszych dóbr kultury i natury. Mapa jest więc przeznaczona nie tylko dla kierowców, ale i dla turystów, którzy lubią odkrywać nowe miejsca. Jest idealnym narzędziem do planowania swoich eskapad na terenie małopolskiego. Prawdziwe bogactwo Małopolski to góry. Niektóre miejsca są odwiedzane tłumnie np. przez miłośników białego szaleństwa, amatorów wspinaczki, jazdy konnej, kajakarstwa, a nawet szybownictwa i lotów balonowych. W innych można odpocząć od miejskiego zgiełku. Tu powstał pierwszy narodowy styl w architekturze, a w wielu wsiach przetrwał żywy folklor, który jak magnes działa na turystów. Natomiast bogata spuścizna wielu pokoleń konkuruje z pyszniącą się naturą szczególnie w stolicy regionu. Kraków jako miasto królewskie wyznaczył kierunek w polskiej polityce, gospodarce i kulturze. Na terenie funkcjonuje aż 6 parków narodowych: Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski, Pieniński oraz, zaliczany do największych w Polsce, chroniący jedyny w kraju fragment gór o krajobrazie alpejskim, Tatrzański Park Narodowy. Opisy tych wszystkich miejsc są na odwrocie tej bogatej mapy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?