Ten dział kierowany jest do pasjonatów podróżnictwa, którzy poszukują nowych, nieznanych miejsc. Dla tych co uwielbiają podróże i związane z nimi doznania i przygody polecamy szeroki wybór reportaży podróżniczych, literaturę podróżniczą, pamiętniki, opowiadania, albumy, mapy, magazyny podróżnicze. Główne atrakcje i szalki turystyczne, egzotyczne miejsca, opisy najpiękniejszych miejsc w Polce i na świecie, piękne fotografie przedstawiające potężne budowle, miejsca pamięci, kunsztowne dzieła sztuki i piękno natury. Przewodnik po polskich i światowej klasy muzeach i prezentowane w nich dzieła sztuki.
Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowiecznościNa samym południu Japonii leży tajemniczy archipelag o zdumiewającej historii, o kulturze kolorowej i oryginalnej.To Okinawa, jedna z tzw. blue zones, obszarów, gdzie żyje się dłużej niż w innych częściach świata, a wesołych stulatków spotyka się na każdym kroku.Dzięki spokojnym falom pieniącym się na białych plażach, kolczastym liściom pandanów i czerwonym kwiatom hibiskusa czuć tu niesamowity wyspiarski klimat. Trochę jak na Hawajach, trochę jak na Filipinach, tylko surferzy idą tutaj na sushi, a salarymen noszą kolorowe koszule w kwiaty.Nati Ishigaki snuje wciągającą opowieść o radościach i troskach codziennego życia na wyspie, oddając niejednokrotnie głos Uchinaanchu - Okinawiańczykom. Wspólnie opowiadają o lokalnych wierzeniach, fascynacji karate i tajemnicach długowieczności.Mimo wielu trudności i problemów uśmiech zdaje się nie schodzić z twarzy Uchinaanchu. Zawsze bowiem można liczyć na rodzinę, przyjaciół, a nawet na sąsiadów i obcych ludzi wokół. Społeczność i związki międzyludzkie sprawiają, że najskromniejsze życie jest znośne, a ludzie nie mają tu wielkich oczekiwań. Dzieci nie muszą mieć własnych pokojów, nikt nie martwi się o kupno najnowszego modelu samochodu, a na stole zawsze jest coś do zjedzenia. Być może pogoda też pomaga. Słońce i ciepło, kwitnące kwiaty przez cały rok i spokojny tryb życia sprawiają, że mimo kłopotów ludzie wciąż potrafią tu być szczęśliwi.Nati Ishigaki - rodowita poznanianka, którą na Okinawie zakotwiczyli mąż-tubylec i czworo dzieci. Po długich poszukiwaniach i szalonych podróżach znalazła swoje miejsce na ziemi i od dwunastu lat nazywa wyspę swoim domem, a od trzech zmaga się z wyzwaniami japońskiego życia na głębokiej wsi, w lasach Yanbaru. Prowadzi bloga o życiu na Okinawie.Instagram @nati.ishigaki.
BieszczadyA może by tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady?- Co wybrać - kąpiele i żaglówki czy spływ pontonami?- Gdzie łatwiej spotkać niedźwiedzia niż człowieka?- Jak nazywa się stolica bieszczadzkiego narciarstwa?- Co wspólnego ma Sanok ze Zdzisławem Beksińskim?Podczas podróży z Pascalem zanurzysz się w zieloność Bieszczad!"Bieszczady to nie tylko Solina i połoniny. To także ukryte, małe wioski i zapomniane doliny. To tragiczna historia regionu i piękno przyrody. To dzika zwierzyna oraz roślinność, która zachwyca. Bieszczady to ludzie i ich opowieści. To proste, czasem nawet skromne, ale piękne życie. Można powiedzieć, że wszystko, co najlepsze, znajduje się właśnie tutaj."Urszula Wałachowska, autorka bloga Ulek w podróżyProziaki Kilka lat temu wróciły na salony i od tegoczasu pojawiają się nie tylkow domach,ale też w regionalnych restauracjach.To niezwykle wszechstronne "chlebki",które doskonale smakują zarównow wersji wytrawnej, jak i na słodko.Można je jeść z samym masłem,świetnie smakują ze smalczykiem,masłem czosnkowym, masłem ziołowym,jak i z miodem, konfiturą i twarożkiem.
SzkocjaKraina maskonurów, tweedu i dziewiczych krajobrazów- Czy Szkoci to bardziej Celtowie czy Nordycy?- Ile naprawdę jest szkockich wysp?- Gdzie wybrać się na wycieczkę śladami Outlandera?- Kiedy straszą "duchy Edynburga"?Podczas podróży z Pascalem zagrasz na dudach i odpoczniesz przy szklaneczce szkockiej!"Highland Games to wyjątkowe, barwne wydarzenie, które jest połączeniem zawodów sportowych, imprezy kulturalnej i rodzinnego festynu, wszystko w duchu szkockiej gościnności. W ciągu dnia odbywają się konkursy i pokazy tradycyjnych szkockich tańców (Highland Dancing) oraz zawody w graniu na dudach, werblu lub szkockich skrzypcach czy gaelickiej harfie i clarsach. Niektóre Highland Games kończą się późnym wieczorem imprezą zwaną ceilidh - wspólnymi tańcami gaelickimi z towarzyszącą im tradycyjną muzyką na żywo."Dominika Lewandowska, autorka bloga Kierunek SzkocjaPotwór z Loch Ness Nessie, żyjący gdzieś w głębinach jezioraw szkockim regionie Highlands, to obok yetii Wielkiej Stopy, najbardziej znana kryptyda -jedno ze zwierząt zoologii fantastycznej,którego istnienie naukowcy stanowczonegują. Najczęściej przedstawia się go jakosympatycznego, niezdarnego zielonegodinozaura - w myśl popularnej hipotezysugerującej przetrwanie w wodach jezioraprehistorycznych plezjozaurów.
LondynMagiczna stolica świata- Skąd odjeżdża pociąg do Hogwartu?- Czy można zwiedzić posiadłość następcy brytyjskiego tronu?- Czy z London Eye widać całe City?- Czy można być w dwóch strefach czasowych jednocześnie?Podczas podróży z Pascalem pokochasz londyński luz i elegancję!"Londyn jest jak wielki tort - nie da się go zjeść w całości. Odkrywam go przy każdej wizycie po kawałku, a każdy fragment smakuje inaczej. Karnawał w Notting Hill jest jak kurczak w karaibskim stylu, okraszony rytmami muzyki reagge. Popołudniowy spacer na Queen's Walk po całodniowym zwiedzaniu jednego z muzeów nie będzie pełny bez degustacji karmelizowanych migdałów od ulicznego sprzedawcy. Dzielnice Camden i Soho kradną serce i kuszą najlepszymi daniami z przeróżnych zakątków świata. Wszędzie jest pięknie, wszędzie jest tłum, wszędzie życie pędzi w zawrotnym tempie."Agnieszka RurainskaDouble-decker Piętrowy czerwony autobus to jeden z symboli Londynu. Na terenie miasta w dni robocze kursuje aż 700 linii, przewożących 6 mln osób dziennie. Jeśli ktoś chciałby się przejechać londyńskim autobusem dla samych wrażeń, może skorzystać z zabytkowych piętrusów legendarnej marki Routemaster, które obsługują trasę Heritage Route T15. Należą do prywatnego operatora i obowiązują w nich bilety typu hop-on hop-off.
Argentyna ojczyzna tanga, piłki nożnej i yerba mate, to drugie co do wielkości państwo Ameryki Łacińskiej, zachwycające różnorodnością przyrody i otwartością mieszkańców. To również kraj dziejowo doświadczony, którego historia pełna jest spektakularnych sukcesów, ale i bolesnych upadków. Argentyńczycy często odwołują się do przeszłości, a rozpoczęte dekady temu procesy społeczne, polityczne i kulturowe bardzo mocno wpływają na kształt współczesnego państwa, determinując jego wyjątkowy na tle regionu charakter. Niniejsza książka jest pierwszą polskojęzyczną pracą poświęconą historii Argentyny, od momentu przybycia na jej tereny Europejczyków do czasów współczesnych. Stanowi atrakcyjną lekturę dla wszystkich zainteresowanych Ameryką Łacińską, zarówno planujących nabyć podstawową wiedzę, jak i pragnących lepiej zrozumieć Kraj Srebrnej Rzeki i jego mieszkańców. Magdalena Lisińska doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, pracuje w Zakładzie Ameryki Łacińskiej Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka monografii pt. Argentine Foreign Policy during the Military Dictatorship, 19761983. Between a Nationalist and Pragmatic Approach (London-New York 2019) oraz szeregu artykułów naukowych poświęconych kwestiom politycznym, społecznym i bezpieczeństwa w Argentynie i Ameryce Łacińskiej. Laureatka stypendium START 2021 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla najzdolniejszych młodych badaczy. Zainteresowania naukowe koncentruje w pierwszej kolejności wokół problematyki Argentyny, zarówno w kontekście wewnętrznym, jak i polityki zagranicznej.
Jolka, Jolka, pamiętasz lato ze snu? A gdyby tak je powtórzyć? Raz jeszcze zajrzeć do jaskini hazardu w Sopocie, spędzić wieczór w gdańskiej "Syrenie", uciec przed rzezimieszkami i puścić oczko do mewek w Nowym Porcie. W upalny sierpień przyjrzeć się z bliska szpiegowskiej akcji "Jungle", a wieczorem odwiedzić tajemniczą willę Johanna Bergera Na traktorze z dziewczyną z plakatu pomknąć wprost w spienione fale Bałtyku albo od marynarza kupić zachodnie pończochy, perfumy i zegarki. Każdego wakacyjnego dnia rozwiązywać zagadki zamku w Krokowej i oglądać filmy w kinie Leningrad. A na koniec tańczyć do utraty tchu podczas FAMY i odpłynąć w wymarzony rejs na "Stefanie Batorym". To wszystko jest możliwe z drugą częścią bestsellerowych Sekretów nadbałtyckich wczasowisk! Nie czekaj, urwij się choćby zaraz! Na odkrycie czeka ponad trzydzieści zaskakujących opowieści.
Przewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których się nie zwiedza i się nie opisuje. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry hitlerowskie, dziwne pomniki, zabytki techniki.Pierwsze wydanie przewodnika po województwie opolskim, obejmuje historyczne tereny Dolnego i Górnego Śląska. 106 opuszczonych miejsc województwa opolskiego Jakub Jagiełło, Zapomniane miejsca Opolskie: część zachodnia
Stolik dla dwojga. Włoskie miasta i miasteczka Stolik dla dwojga. Włoskie miasta i miasteczka To wciągająca opowieść o wszystkim, co włoskie: pasji do jedzenia, miłości do piłki nożnej, bogatej kulturze, fascynującej historii, obyczajach, ale przede wszystkim o niezwykłych miejscach i ludziach. Autorzy, Agnieszka i Przemek, podróżują razem po Italii od ponad dekady, a teraz zabierają tam czytelników i czytelniczki - w magiczną podróż przez zaułki, place i knajpki najbardziej urokliwych włoskich miejscowości, gdzie codzienne życie miesza się z aromatami świeżych ziół, oliwy czy zapachem pieczonego chleba. Doskonale wiedzą, jak wybrać najlepszy stolik. Przysiadają się tam, skąd można coś ciekawego zaobserwować i gdzie da się podsłuchać opowiadane przez miejscowych historie. Dzięki temu ich wskazówki są zawsze przesiąknięte mądrością lokalsów, a spragnionym prawdziwego włoskiego klimatu podróżnikom i podróżniczkom kładą na talerzu zarówno gotowe rozwiązania, jak i wiele inspiracji. Ich opowieść o włoskich regionach jest pełna barwnych opisów, kusząca zapachami i smakami mniej lub bardziej znanych potraw, doprawiona interesującymi nawiązaniami do kina, literatury, muzyki i włoskiej popkultury, dosmaczona informacjami ze świata sportu i sztuki. Przede wszystkim jednak jest autentycznym doświadczeniem Włoch. Kochają ten kraj i czuć to w każdym rozdziale, który pochłania się strona po stronie z rosnącym apetytem na Włochy.
Nowy Jork. Wydanie 1 Jeśli marzysz o podróży do Nowego Jorku, ta książka jest dla Ciebie. Nasz przewodnik to ponad 300 stron skondensowanej wiedzy na temat wyprawy do miasta, które nigdy nie śpi! Pomożemy Ci wybrać się za ocean na własną rękę. Dzięki praktycznym wskazówkom na temat zakupu biletów lotniczych, rezerwowaniu noclegów czy informacjom, jak uzyskać pozwolenie na wjazd do USA, samodzielna organizacja podróży okaże się łatwiejsza, niż myślisz. W przewodniku znajdziesz opisy miejsc, które po prostu musisz zobaczyć, ale także tych mniej oczywistych perełek Big Apple, do których docierają tylko nieliczni. Poznasz sprawdzone triki, które pozwolą Ci zoptymalizować budżet wyjazdu. Zyskasz dostęp do gotowych planów zwiedzania, dzięki czemu na miejscu będziesz mógł skupić się tylko na eksplorowaniu miasta. Nowy Jork jeszcze jeszcze nigdy nie był tak łatwo dostępny! To co, do dzieła?
Budapeszt
• Góra Zamkowa i neogotycki Parlament
• Kąpieliska Gellérta i Széchenyiego
• Węgierskie specjały: gulasz, leczo i wina
Starówka z dominującym Zamkiem Królewskim. Legendarne miejsca sabatów czarownic, czyli Góra Gellérta. Wzgórza Budzińskie i ich fantazyjne jaskinie. Comfort! map&guide „Budapeszt” pomoże odkryć najciekawsze zakątki stolicy Węgier. To wyjątkowe połączenie mapy i przewodnika zawiera wszystkie informacje niezbędne na krótki wyjazd. Praktycznie i treściwie – coś dla zabieganych oraz ceniących wygodę i prostotę:
• mapa w skalach użytecznych dla turystów (plan miasta 1:15 000, plan Wzgórz Budzińskich 1: 40 000),
• poręczny format, wygoda składania i trwałość,
• zajmujące opisy 42 najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia,
• łatwa nawigacja: atrakcje z przewodnika ponumerowane i zaznaczone na mapie,
• przydatne informacje praktyczne: dni i godziny otwarcia obiektów, ceny biletów, transport publiczny,
• podpowiedzi, co zjeść i wypić oraz dokąd wybrać się na zakupy,
• kalendarium najciekawszych imprez cyklicznych.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy."
Podróż wzdłuż rzeki Wisły - od jej źródeł, przez góry, lasy, pola, aż po ujście do Bałtyku.Czy można pić wodę z Wisły?Ile czasu płynie woda ze źródeł do morza?Czy Wisła potrafi oczyścić się sama?Jakie miasto powstało dzięki Wiśle?O czym marzy Wisła?O legendach związanych z rzeką Wisłą, jej mieszkańcach i walorach przyrodniczych opowiada Cecylia Malik, artystka, edukatorka, działaczka ekologiczna. Opowieść dopełniają ilustracje Grażyny Rigall.Książkę o królowej polskich rzek polubią młodzi odkrywcy, miłośnicy przyrody i poszukiwacze przygód.
W 2022 roku Wojciech Górecki wyruszył w kolejną podróż po Kazachstanie. Nie była to droga krótka - dość powiedzieć, że z Polski do zachodniej kazachstańskiej granicy jest bliżej niż stamtąd do Ałmatów, dawnej stolicy kraju. Nie była to też wyprawa łatwa - od miasta do miasta, od wsi do wsi, od człowieka do człowieka. Po stepie, w dzień lub w nocy, tysiące kilometrów koleją, samolotem, marszrutką.Ta książka to podróż po ścieżkach przeszłości - do poligonu atomowego w Semipałatyńsku, nad znikające Morze Aralskie, do dawnych łagrów oraz miejsc zesłań Polaków. To próba uchwycenia charakteru i zmieniającej się tożsamości mieszkających tu ludzi, stosunków społecznych, politycznych układów. To wreszcie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyszłość narodu, który usiłuje wydostać się z przygniatającego cienia wielkiego sąsiada, Rosji.
Jest wczesne lato, a Dorthe Nors rusza w podróż, by opowiedzieć o zachodnim wybrzeżu Półwyspu Jutlandzkiego. Podróżuje w pojedynkę, uzbrojona w miłość do przyrody: dzikiej i samotnej. I w stary, od dawna nieużywany przewodnik, który podarowali jej rodzice. Strony z mapami wybrzeża Morza Północnego są poluzowane i ubrudzone kawą na dowód licznych podróży, jakie odbyli po Danii, Holandii, Niemczech. Ona także zapuszcza się aż tam.Wędruje swoim szlakiem. Pisze o latarni morskiej Blvandshuk, która ma coś z willi fabrykanta, o śluzie w Hvide Sande, zaginionych statkach, niezwykłym klasztorze Brglum, domku letniskowym z widokiem na fabrykę chemikaliów Cheminova czy rzeczce Konge, która rozdzielała rodziny. I o mieszkańcach, a ci dobrze wiedzą, że nic nie jest im dane na zawsze. Życie tuż przy morzu wymaga bowiem zarówno pokory, jak i arogancji.Nad tą niespieszną, poetycką, melancholijną opowieścią unosi się pytanie: ile z tego, co dziś widzimy, pozostanie tu za sto lat? Linia powstała z piasku jest przecież łatwa do pokonania."Świetlisty zbiór refleksji. [] Kunsztowne rozliczenie ze światem, który pomimo naszych starań, żeby go ujarzmić, pozostaje żywiołowy i dziki." "Kirkus Reviews""Za pośrednictwem pozy równie surowej i cichej jak sam Półwysep Jutladzki autorka stworzyła obraz życia w miejscu pełnym historii i będącym zarazem w ciągłym ruchu, niepewnym swojej przyszłości." "Washington Post""Spod wspaniałej, ascetycznej prozy opisującej historię regionu, katastrofy morskie i inne wydarzenia przebija bezpośredniość i intymność. Czytelnika pochłaniają zarówno bezlitosne warunki zewnętrzne surowego Półwyspu Jutlandzkiego, jak i wewnętrzna pogoda samej Nors." "New York Times Book Review""Nors stale szuka tajemnych szwów namiętności pod surową powierzchnią ziemi oraz w twarzach jej milczących mieszkańców. [] Ton tej książki jest łagodny i przemyślany. Widać wyraźnie, że Nors chciała uniknąć perspektywy bezrefleksyjnego turysty i wielkomiejskiej protekcjonalności, efekt jest zaś jednocześnie pouczający i pełen szacunku. [] Piękna książka." "Wall Street Journal""W czternastu błyskotliwych esejach, łączących dziennikarstwo z pisarstwem przyrodniczym i pamiętnikiem, Nors odmalowuje portret odległego, nieprzyjaznego terytorium, którego olśniewające krajobrazy skrywają wiele niebezpieczeństw. [] "Słone łąki" przemówią do szerokiego grona wyrobionych i ciekawych czytelników." Shelf Awareness"Niespieszna i nastrojowa. [] Dawne dramaty i historie przywoływane są nie tyle przez konkretne osoby, ile przez to, co pozostało - budynki, ruiny, wraki statków, pradawne mityczne krajobrazy. [] Sercem tej pięknej książki jest przyroda." "Harper's"
Miniprzewodnik Muzea Łodzi w języku angielskim Czy doświadczyliście sytuacji, że po wyjściu z jakiegoś muzeum czujecie niedosyt lub lekkie rozczarowanie? Obejrzeliście wystawy, ale nurtują Was pytania: co stało się z właścicielami, czy mogą odzyskać dawny majątek? Może też nie zauważyliście istotnych detali w muzeum, ponieważ nikt nie podpowiedział Wam na co patrzeć. Ten poradnik poprowadzi Was przez muzea Łodzi oczami przewodniczek po naszym mieście. Zwracamy Waszą uwagę na szczegóły, które ukryły się w dekoracjach, opisujemy losy budynków i rodzin, które tu mieszkały. Wyjaśniamy też historię i przeznaczenie niektórych eksponatów. A w celu urozmaicenia informacji jest spora dawka ciekawostek. Opisane w miniprzewodniku Muzea: Pałac Herbsta, Kinematografii i Miasta Łodzi znajdują się w dawnych rezydencjach fabrykanckich. Centralne Muzeum Włókiennictwa ma swoją siedzibę w dawnej fabryce, a Centrum Nauki EC1 mieści się w dawnej elektrociepłowni. We wszystkich tych historycznych budynkach zachowały się oryginalne elementy wyposażenia. Będziecie tu także mogli zobaczyć wystawy stałe i czasowe zgodne tematyką danego muzeum. Jednakże informacje zawarte w książeczce nie wyczerpują tematu wystawienniczego w Łodzi, ponieważ kieszonkowy wymiar tego wydawnictwa nie pozwala nam na omówienie wszystkich ekspozycji.
Miniprzewodnik Muzea Łodzi Czy doświadczyliście sytuacji, że po wyjściu z jakiegoś muzeum czujecie niedosyt lub lekkie rozczarowanie? Obejrzeliście wystawy, ale nurtują Was pytania: co stało się z właścicielami, czy mogą odzyskać dawny majątek? Może też nie zauważyliście istotnych detali w muzeum, ponieważ nikt nie podpowiedział Wam na co patrzeć. Ten poradnik poprowadzi Was przez muzea Łodzi oczami przewodniczek po naszym mieście. Zwracamy Waszą uwagę na szczegóły, które ukryły się w dekoracjach, opisujemy losy budynków i rodzin, które tu mieszkały. Wyjaśniamy też historię i przeznaczenie niektórych eksponatów. A w celu urozmaicenia informacji jest spora dawka ciekawostek. Opisane w miniprzewodniku Muzea: Pałac Herbsta, Kinematografii i Miasta Łodzi znajdują się w dawnych rezydencjach fabrykanckich. Centralne Muzeum Włókiennictwa ma swoją siedzibę w dawnej fabryce, a Centrum Nauki EC1 mieści się w dawnej elektrociepłowni. We wszystkich tych historycznych budynkach zachowały się oryginalne elementy wyposażenia. Będziecie tu także mogli zobaczyć wystawy stałe i czasowe zgodne tematyką danego muzeum. Jednakże informacje zawarte w książeczce nie wyczerpują tematu wystawienniczego w Łodzi, ponieważ kieszonkowy wymiar tego wydawnictwa nie pozwala nam na omówienie wszystkich ekspozycji.
Miniprzewodnik ul. Piotrkowska w Łodzi w jęzku niemieckim. Najdłuższa w Łodzi?... Polsce?.... Europie?.... Nic z tych rzeczy… Ale za to najważniejsza i po prostu najpiękniejsza ulica Łodzi. W tym opracowaniu przedstawiona zostanie ona z punktu widzenia przewodniczek po mieście, którymi jesteśmy. Nie skupimy się na architektach, stylach i datach powstania budynków, ale zaprowadzimy Was w niezwykłe podwórka, pokażemy zaskakujące detale architektoniczne i uliczne rzeźby, opiszemy ciekawe historie i anegdoty związane z Piotrkowską. Już na wstępie obalamy trzy mity dotyczące Piotrkowskiej. -NIE jest ulicą secesyjną. Jej styl to eklektyzm -NIE jest deptakiem. W opisywanej części to strefa ograniczonego ruchu -NIE jest najdłuższa w Łodzi-ale to już wiecie. Ma tylko 4,2 km długości, a najdłuższa arteria-Pomorska mierzy ponad 11 km. Zwiedzanie Piotrkowskiej możecie rozpocząć w dowolnym miejscu. Jednakże w tym mini przewodniku zapraszamy Was na wędrówkę od początku ulicy, czyli Placu Wolności aż do jej umownego środka, czyli Stajni Jednorożców. Nazwa ulicy wywodzi się od Traktu Piotrkowskiego, wiodącego przez Łódź do miasta królewskiego - Piotrkowa Trybunalskiego. Wytyczono ją w 1823 roku (czyli w roku 2023 ma 200 lat) po tym, jak Łódź została wpisana do rejestru miast fabrycznych.
Miniprzewodnik Księży Młyn w języku niemieckim. Nie ma jednej książki o Łodzi. Dlaczego? Ponieważ tej historii nie da opisać się w jednej publikacji. Ale zaproponuję Ci niektóre pozycje na długie, zimowe wieczory... lub Miniprzewodnik (kieszonkowy) o wybranej części Łodzi... Nazwa Księży Młyn pochodzi od rzecznego młyna należącego w średniowieczu do miejscowego księdza. Od 1823 r. Księży Młyn przekazywany był w dzierżawę kolejnym przedsiębiorcom. W roku 1870 zakupił go Karol I Scheibler i rozpoczął budowę wielkiego kompleksu fabryczno-mieszkalnego, zwanego „Pfaffendorf” (od niem. Pfaffe – ksiądz). Budynki na osiedlu mieszkaniowym wznoszono dla robotników i kadry zarządzającej. Domy budowano z nieotynkowanej cegły, bez piwnic, o dachach dwuspadowych. Posiadały one obszerne podwórza mieszczące komórki lokatorskie i sanitariaty, a także przydomowe ogródki dla wyższej kadry. To wszystko wchodziło w skład założenia osiedlowego, otoczonego ozdobnym żeliwnym ogrodzeniem z zamykanymi bramami wejściowymi i portierniami ze stróżami porządku. Na terenie Księżego Młyna znajdowały się sklepy (tzw. konsumy). Była szkoła dla dzieci pracowników, klub robotniczy, w którym urządzano zabawy, działał teatr i biblioteka. Nad osiedlem dominowała dająca zatrudnienie olbrzymia przędzalnia, przy której wybudowano pałac dla dyrektora oraz remizę strażacką, gotową nieść natychmiastową pomoc przy gaszeniu pożarów. Zakłady posiadały własną bocznicę kolejową, w okolicy funkcjonowały dwa szpitale, ufundowane przez fabrykantów, a wierni mogli uczęszczać do kościoła św. Anny, wybudowanego dzięki ofiarności rodziny Scheiblerów. Historyczny Księży Młyn ograniczają współczesne ulice: Przędzalniana, Fabryczna, Magazynowa oraz Milionowa. Podstawowym przeznaczeniem osiedla pracowniczego Księży Młyn jest nadal funkcja mieszkalna. Rewitalizacja ożywiła to miejsce, powstało kilka kawiarni i restauracji, pracowni artystycznych, prowadzone są warsztaty dla dzieci, a w Centrum Turysty Księży Młyn działa informacja oraz sklep z pamiątkami.
Miniprzewodnik Łódż dla dzieci Ten mały przewodnik powstał z myślą o rodzinach, które pragną przyjemnie i pożytecznie wspólnie spędzić czas. Łódź to miasto o ciekawej historii. Mówią o nim: wielokulturowe, włókiennicze, filmowe. O jego wspaniałej przeszłości świadczą niepowtarzalne zabytki. Ale to również miejsce nowoczesne, z multimedialnymi centrami kultury i nauki. Wszystkie przedstawione w przewodniku miejsca mogą być interesujące zarówno dla dzieci jak i dla ich opiekunów. Bez względu na pogodę każdy znajdzie w nich coś dla siebie. A dzieci są tu na pierwszym planie. Wiele atrakcji przygotowano specjalnie dla nich. Zapraszamy Rodziców, Dziadków i Dzieci do odwiedzenia miejsc, które cieszą, bawią i uczą. Niech ten mini przewodnik pomoże Wam poznać Łódź i miło spędzić czas.
Bródno. Targówek. Zacisze. Targówek Fabryczny. Utrata. Elsnerów. Wszystko spięte jedną klamrą dzielnicy, a jednak zupełnie inne, mające swoją własną tożsamość i unikalny klimat, który coraz bardziej się rozmywa przez działalność MSI oraz brak zainteresowania napływowych mieszkańców, którzy przyjmują, że skoro dzielnica nazywa się Targówek, to znaczy, że to zupełnie dla nich obojętne, czy to Bródno, czy Utrata. Nic gorszego - zwłaszcza dla starych mieszkańców tych osiedli. Bródno to najstarszy gród na terenie Warszawy, pozostałości kolejarskiego imperium oraz park rzeźby w samym centrum. Targówek Mieszkaniowy ma mnóstwo przedwojennych klimatów, które poukrywane są pomiędzy blokami i najstarszy w mieście cmentarz żydowski. Targówek Fabryczny to prawdziwy skansen ze starymi hutami i fabrykami, a także eksperymentalną stacją metra. Zacisze to prawdziwa mekka znanych osobistości polskiej estrady i wiele starych historii. Elsnerów, Lewandów i Utrata zaś to stare drewniane domki, dwa zlikwidowane forty Twierdzy Warszawa, zalew rekreacyjny, czy miejsce śmierci hitlerowskiego generała. Na deser mamy spacer po Cmentarzu Bródnowskim - niedocenianym zabytku, na którym spoczywa wiele znanych postaci. Zapraszam na spacery po tej nieodkrytej i bliskiej memu sercu dzielnicy z jednym zastrzeżeniem: pamiętajmy o rozróżnianiu poszczególnych części!
Stambuł. Miasto, w którym budzi muezzin, kołysze Bosfor i uwodzi nostalgia Stambuł – tygiel smaków, aromatów, dźwięków i emocji Subiektywna opowieść o Stambule, jego nostalgicznej duszy i przyjaznych mieszkańcach. Podążając wraz z autorką po krętych, brukowanych uliczkach nadbosforskiej metropolii, można odkryć kultowe atrakcje, fascynujące miejsca nieznane turystom oraz najlepsze restauracje i kawiarnie. Wspólny literacki rejs po wzburzonych wodach Bosforu odsłoni koloryt zwyczajów i tradycji, a także dostarczy przydatnych porad, zebranych w esencję równie smakowitą jak ta wypełniająca szklaneczkę tradycyjnej tureckiej herbaty. Afiyet olsun! Charakterystyczny chichot mew stanowi nieodłączny element stambulskiej codzienności. Nie ma drugiego miasta na świecie, które byłoby tak silnie związane z tymi ptakami. Nie wątpię, że to właśnie one każdego dnia cieszą się najpiękniejszymi widokami metropolii. (...) W 2023 roku turyści z całego świata w trakcie karmienia mew zaczęli przyjmować specjalną pozę, która szturmem podbiła media społecznościowe. Cała sztuka polega na uchwyceniu siebie oraz ptaka na tarasie pewnej popularnej restauracji usytuowanej na Półwyspie Historycznym, skąd świetnie widać zarówno Błękitny Meczet, jak i Hagię Sophię, dwie kultowe atrakcje miasta.(...) Lokalne media bardzo szybko podchwyciły ten pomysł i zaczęły zachwalaćmewią turystykę (marti turizmi) w metropolii. Agnieszka Maury – dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów oraz bloga www.stykkultur.pl. Zawodowo związana z branżą koncertową, łączy podróżniczą pasję z miłością do muzyki. Od ponad dekady pisze i opowiada o Turcji – kraju, w którym mieszkała i do którego od blisko dwóch dekad wraca tak często, jak to tylko możliwe.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?