Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
W podręczniku zawarta jest wiedza z medycyny sądowej, którą powinien posiąść każdy lekarz i student m.in. zagadnienia z toksykologii, kryminalistyki, odontologii, antropologii, a także obowiązki prawne i etyczne osób zaangażowanych w kryminalistykę.
Polska edycja jest tłumaczeniem i adaptacją czternastego wydania oryginalnego.
W nowym wydaniu:
• przejrzysty, zwięzły i wyczerpujący tekst, zilustrowany kolorowymi zdjęciami najwyższej jakości, ułatwiający szybkie odnalezienie najważniejszych informacji
• omówienie kluczowych zagadnień mających zastosowanie w każdym systemie prawnym
• rozszerzony zakres toksykologii sądowej i kryminalistyki, a także innych, ważnych podspecjalizacji medycyny sądowej
• nowoczesny sposób prezentacji omawianych zagadnień
W publikacji zaprezentowano zagadnienia dotyczące postępowania dietetycznego u pacjentów poddawanych terapiom onkologicznym. Autorami są praktycy, którzy na co dzień zajmują się opieką nad chorymi leczonymi onkologicznie.
W tym kompleksowym, specjalistycznym opracowaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące żywienia w chorobie nowotworowej, m.in. rolę dietetyka, zasady racjonalnego odżywiania w chorobie nowotworowej, wpływ leczenia chirurgicznego i radioterapii na żywienie pacjentów, znaczenie diet w trakcie leczenia onkologicznego oraz wzbogacenie ich doustnymi suplementami pokarmowymi, mity i stereotypy żywieniowe.
Publikacja będzie przydatna dla pielęgniarek, dietetyków i innych członków zespołu terapeutycznego.
„Genetyka sportowa” to najnowsze kompendium wiedzy na temat możliwości wykorzystania w sporcie osiągnięć biologii molekularnej zgodne z aktualnymi dowodami naukowymi. Publikacja przedstawia, realizowane aktualnie kierunki badań nad genetycznymi determinantami statutu sportowego oraz pokazuje możliwości wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Oprócz rozdziałów będących usystematyzowanym podsumowaniem wiedzy na temat genetycznych podwalin procesów zachodzących w ludzkim organizmie, czytelnik znajdzie też rozdziały mogące znaleźć obecnie zastosowanie w praktyce zawodnika, trenera czy też lekarza sportowego. Przygotowana została przez naukowców zajmujących się genetyką na co dzień, w swojej pracy zawodowej, a co istotne, będących ekspertami w tej dziedzinie.
Publikacja Farmakoekonomika. Wybrane aspekty powstała pod redakcją naukową dr hab. Pawła Kawalca, prof. UJ. Farmakoekonomika jest nauką interdyscyplinarną, tym samym zaprezentowana publikacja łączy w sobie wartości dotyczące ekonomii zdrowia, oceny ryzyka, aspektów klinicznych, epidemiologii, technologii, badań czy zarządzania.
Autorzy szczegółowo omawiają:
nowoczesne metody wyszukiwania, oceny wiarygodności oraz interpretacji wyników klinicznych (np. Real World Evidence, Evidence-based Medecine), rodzaje oraz ocenę kosztów, ocenę jakości życia, modelowanie i zastosowanie dyskontowania, analizy wrażliwości, decyzyjną, racjonalizacyjną i niepewności wyników. Całość zaprezentowanej merytoryki dopełniają rozdziały dotyczące polityki lekowej i cenowo-refundacyjnej oraz przedstawienie w aspekcie ekonomicznym i społecznym dostępności do terapii lekowych i nielekowych. Istotnym rozdziałem z punktu widzenia tytułowej dziedziny jest roli oraz działań organizacji AOTMIT. Ponadto w publikacji zaznaczono wpływ farmakoekonomiki w profilaktyce chorób zakaźnych oraz ocenie postępowania w chorobach przewlekłych.
Publikacja Wykłady dla higienistek stomatologicznych. Anatomia, fizjologia, patologia narządu żucia została przygotowana przez lekarza dentystę Agnieszkę Grucką.
W książce w sposób syntetyczny oraz klarowny zaprezentowano najważniejszą wiedzę z zakresu tytułowych przedmiotów: anatomia, fizjologia i patologia narządu żucia. Zagadnienia medyczne są dostosowane do nowej podstawy programowej. Całość wzbogacono o liczną dokumentację zdjęciową, ułatwiającą zapamiętanie treści.
W publikacji zostały omówione:
- stomatologia zachowawcza z endodoncją,
- stomatologia dziecięca,
- periodontologia,
- ortodoncja,
- protetyka stomatologiczna.
Usystematyzowana wiedza ma pomóc higienistkom i asystentkom stomatologicznym w przygotowaniu się do egzaminu państwowego.
Publikacja Kompendium farmakologii powstała pod redakcją naukową prof. dr hab. Waldemara Jańca.
W piątym wydaniu podręcznika zostały szczegółowo omówione mechanizmy działania poszczególnych grup leków. Scharakteryzowano patofizjologiczne podstawy i kliniczne aspekty procesów chorobowych, w których leki te są stosowane. Opis właściwości farmakologicznych leków został dopełniony aktualną listą produktów leczniczych według Urzędowego wykazu produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zwięzła forma i szeroki zakres tematyczny, obejmujący najważniejsze aktualne zagadnienia farmakologii, umożliwi studentom wydziałów uniwersytetów medycznych zapoznanie się z praktycznymi aspektami farmakoterapii i pozwoli na szybki przegląd stosowanych obecnie leków.
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów farmacji, medycyny i innych kierunków medycznych, a także uczestników kształcenia podyplomowego.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty” tym razem został poświęcony chorobom układu oddechowego zależnym od wpływu środowiska, w którym przebywa człowiek.
Monografia została przygotowana pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Janusza Milanowskiego oraz dr hab. n. med. Barbary Mackiewicz. Opracowanie zawiera zebrane dane na temat zanieczyszczenia środowiska, metod jego badania, mechanizmów oddziaływania różnych czynników środowiskowych w układzie oddechowym człowieka. Autorzy przedstawiają choroby układu oddechowego związane z narażeniem na różnego rodzaju pyły zawieszone w otaczającym nas powietrzu. Znaczną część publikacji została poświęcona aktualnym zagadnieniom dotyczącym palenia tytoniu oraz rakotwórczego oddziaływania środowiska w kontekście wywoływania nowotworzenia w układzie oddechowym.
Publikacja adresowana jest zarówno do specjalistów chorób płuc, jak i lekarzy rodzinnych.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne – Barbara Mackiewicz
1. Zanieczyszczenie środowiska – zmiany klimatyczne - Magdalena Wójcik-Superczyńska
2. Smog - Janusz Milanowski
3. Biologiczne czynniki występujące w pyłach organicznych jako przyczyna chorób układu oddechowego - Jacek Dutkiewicz, Barbara Mackiewicz
4. Metody badania środowiska zanieczyszczonego cząsteczkami areozoli - Rafał Górny
5. Mechanizmy oddziaływania czynników środowiskowych na układ oddechowy - Jan Siwiec –
6. Choroby układu oddechowego wywoływane przez pyły organiczne - Barbara Mackiewicz
7. Pylice płuc - Piotr Kozak
8. Wybrane środowiskowe czynniki ryzyka raka płuca - Anna Grzywa-Celińska
9. Rola urządzeń podgrzewających tytoń (heat-not-burn) w redukcji ryzyka zachorowania na raka płuca - Anna Grzywa-Celińska
Rak płuca. Współczesne podejście to już dziesiąte wydanie z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia” – tym razem zostało w całości poświęcone tematyce raka płuca. Monografia została przygotowana pod redakcją prof. dr hab. n. med. Rodryga Ramlau. Opracowanie jest doskonałym źródłem wiedzy na temat nowoczesnych metod leczenia raka płuca i może być z powodzeniem wykorzystywane w codziennej praktyce klinicznej.
Bieżące wydanie w szczególności obejmuje wiedzę na temat wieloaspektowego wykorzystania immunoterapii w leczeniu chorych na raka płuca, nowych opcji leczenia skojarzonego oraz leczenia sekwencyjnego ukierunkowanego molekularnie. Autorzy analizują także nowe cele molekularne w NDR oraz poruszają temat leczenia NDRP u chorych w wieku podeszłym.
Publikacja dedykowana jest przede wszystkim onkologom klinicznym, ale poruszane w niej tematy z pewnością zainteresują też patomorfologów i pulmonologów oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami onkologicznymi. Jest to również zalecana lektura dla wszystkich specjalistów oraz studentów, którzy potrzebują rzetelnej, usystematyzowanej i najnowszej wiedzy o współczesnych metodach leczenia raka płuca.
II wydanie książki zaktualizowane i rozszerzone zostało dostosowane do potrzeb kształcenia studentów pielęgniarstwa oraz aktualnych wymagań praktyki.utorki przyjęły podejście bazujące na klasyfikacji NANDA-International najpowszechniejszej i systematycznie rozwijanej taksonomii diagnoz pielęgniarskich.Publikacja składa się z trzech części. W pierwszych dwóch przedstawiono aktualne regulacje prawne w odniesieniu do wykonywania zawodu pielęgniarki, założenia praktyki pielęgniarskiej opartej na faktach (Evidence-Based Practice, EBP) oraz koncepcję procesu pielęgnowania. W części trzeciej przedstawiono autorskie opracowania 73 kategorii diagnoz pielęgniarskich Wszystkie diagnozy zostały uaktualnione w stosunku do pierwszego wydania oraz dodano 22 kategorie diagnostyczne.Ta nowoczesna publikacja powinna pomóc w zrozumieniu istoty procesu pielęgnowania i doskonaleniu praktyki pielęgniarskiej.
Głowa, szyja i neuroanatomia, trzeci tom z serii PROMETEUSZ Atlas anatomii człowieka,
łączy informacje kliniczne z prezentacją wiedzy anatomicznej przy pomocy profesjonalnych ilustracji.
• Wydanie III polskie, poprawione i rozszerzone.
• Wybrane przypadki kliniczne, przystępne w lekturze.
• Kompleksowy przegląd anatomii.
• Morfologiczne podstawy problemów klinicznych.
• Ponad 1800 szczegółowych ilustracji anatomicznych i 123 tabele.
• Mianownictwo łacińskie i polskie.
PROMETEUSZ Atlas anatomii człowieka jest serią trzech tomów:
Tom I. Anatomia ogólna i układ mięśniowo-szkieletowy
Tom II. Narządy wewnętrzne
Tom III. Głowa, szyja i neuroanatomia
SKRÓCONY SPIS TREŚCI
Głowa i szyja
1. Przegląd
2. Kości, więzadła i stawy
3. Systematyka mięśni
4. Systematyka naczyń i nerwów
5. Narządy i ich unaczynienie
6. Topografia
7. Przekroje
Neuroanatomia
1. Wprowadzenie do neuroanatomii
2. Histologia komórek nerwowych i komórek gleju
3. Autonomiczny układ nerwowy
4. Opony mózgowo-rdzeniowe
5. Przestrzenie płynowe
6. Kresomózgowie
7. Międzymózgowie
8. Pień mózgu
9. Móżdżek
10. Unaczynienie mózgu
11. Rdzeń kręgowy i jego unaczynienie
12. Przekroje mózgowia
13. Układy czynnościowe i odniesienia kliniczne
Słownik i streszczenia
1. Słownik
2. Streszczenia
Dodatki
Wykaz literatury
Skorowidz terminów lacińskich
Skorowidz terminów polskich
Książka zawiera:charakterystykę typów osobowości i wiążących się z nimi zaburzeńdokładne wskazówki, jak radzić sobie z pacjentami z zaburzeniami osobowości, jak nie poddawać się emocjom chorego i wspierać go w leczeniuzalecenia jak się zachowywać, gdy pacjent zachowuje się agresywnieodpowiedzi na pytania jak i kiedy stawiać granice w relacjach z pacjentem.
Książka „Systemy zdrowotne” składa się z dwóch części: koncepcyjnej i szczegółowej.
Pierwsze rozdziały publikacji poświęcono zagadnieniom definiowania systemów zdrowotnych, charakterystyce ich celów (z uwzględnieniem praw pacjenta), opisowi modeli tradycyjnych i modelu normatywnego, opartego na koncepcji integracji opieki. Prezentacja tych zagadnień ma dużą wartość poznawczą, a jednocześnie daje klucz do zrozumienia części szczegółowej. W drugiej części zaprezentowano wybrane systemy zdrowotne takich państw jak: Republika Federalna Niemiec (pierwszy publiczny system ubezpieczeniowy), Zjednoczone Królestwo (pierwszy publiczny system zaopatrzeniowy), Stany Zjednoczone Ameryki (dominujący system rynkowy), Szwajcaria (najlepszy system europejski), Niderlandy (system wielokrotnie uznany za najlepszy).
Książka kończy się przemyśleniami na temat organizacji systemów w warunkach zagrożeń epidemicznych.
Złamania okołoprotezowe po alloplastykach dużych stawów to pierwsze na polskim rynku wydawniczym kompleksowe opracowanie dotyczące powikłań, jakimi są złamania okołoprotezowe mające miejsce w trakcie aloplastyk dużych stawów.
Autorzy – praktycy z wieloletnim doświadczeniem – prezentują współczesne możliwości leczenia pacjentów ze złamaniami okołoprotezowymi. W każdym rozdziale przedstawiono etiologię złamań i ich klasyfikację, a także informacje z zakresu patomechaniki złamań wysoko i niskoenergetycznych oraz całościowej diagnostyki klinicznej i obrazowej. Opisano również sposoby leczenia ortopedycznego i fizjoterapeutycznego.
W monografii omówiono złamania stawów: ramiennego, łokciowego, biodrowego, kolanowego, skokowo-goleniowego oraz u pacjentów z osoczowymi skazami krwotocznymi, które stanowią duże wyzwanie dla personelu lekarskiego, fizjoterapeutów i pielęgniarek. Ponad 200 doskonale dobranych rycin stanowi istotne uzupełnienie tekstu.
Publikacja adresowana do praktykujących ortopedów i traumatologów narządu ruchu oraz fizjoterapeutów.
Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci
Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna zwracać uwagę rodzina chorego?
Autor podejmuje siedem prób rozwiązania problemu. W tym celu spotyka się z neurobiologiem, bioetykami o różnych zapatrywaniach, specjalistką od medycyny paliatywnej, duszpasterzem z hospicjum, a także z małżeństwem zmuszonym do podejmowania dramatycznych decyzji w trakcie terapii swojej córki.
Podręczny zestaw, który daje nam szansę na zrozumienie, gdzie jest granica życia i śmierci według nowych naukowych definicji. Inspiracja do rozmyślania o tak zwanym testamencie życia.
Jeśli potrafimy latami utrzymać funkcjonowanie organizmu nieprzytomnej osoby, której serce bije, ale która na przykład samodzielnie nie oddycha, to czy ta osoba jest żywa, czy martwa? Jest ciepła, może reagować na niektóre bodźce, ma różnego rodzaju odruchy – wydawać by się mogło, że to ciało jest pogrążone w bardzo głębokim śnie. Ale może też być tak, że ta osoba ma uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy w takim stopniu, że tam już tej osoby nie ma i nigdy nie będzie.
Dr Paweł Boguszewski, neurobiolog
Potem zaczęła się trudna codzienność w mieszkaniu w bloku bez windy, z żywieniem pozajelitowym, na półtorametrowym kablu, nawet poza domem. Wtedy zaczęłam myśleć o tym, że trzeba koniecznie to mieszkanie zmienić… Wiedziałam, kiedy [Zuzia] jest stęskniona, kiedy znudzona, jaka muzyka jej się podoba, a jaka nie. Wyrazem twarzy była mi w stanie powiedzieć wszystko.
Anna Zworska, mama Zuzi
Ciąża ektopowa powstaje w wyniku implantacji jaja płodowego poza jamą macicy. Stanowi ona 0,6–2% wszystkich ciąż, z najczęstszym umiejscowieniem w jajowodzie. Diagnostyka schorzenia jest oparta na seryjnych badaniach stężenia gonadotropiny kosmówkowej oraz powtarzanych badaniach ultrasonograficznych. Wraz z rozwojem ultrasonografii nastąpił wzrost czułości i specyficzności badania, umożliwiający coraz dokładniejszą diagnostykę i rozpoznanie na wcześniejszym etapie choroby. Postęp metod diagnostycznych pozwolił zaś na rozpowszechnienie metod leczenia i wprowadzenie mniej inwazyjnych technik terapeutycznych. Opracowano systemy kwalifikacji do sposobu postępowania terapeutycznego – obserwacji, leczenia farmakologicznego i operacyjnego, oparte na otrzymanych w toku diagnostycznym danych laboratoryjnych i ultrasonograficznych. W publikacji w sposób przystępny i skomasowany przedstawiono zebraną na podstawie piśmiennictwa aktualną wiedzę dotyczącą diagnostyki i terapii ciąży jajowodowej.
Kompendium chirurgii naczyniowej pod redakcją prof. Tomasza Zubilewicza i dra Andrzeja Wojtaka to zdecydowanie wyjątkowa i od dawna oczekiwana pozycja na polskim rynku wydawnictw medycznych. Krajowi eksperci chirurgii naczyniowej w lekki i przystępny sposób opisują zagadnienia z zakresu tak skomplikowanej i dynamicznie rozwijającej się dziedziny, jaką jest chirurgia naczyniowa, nie przytłaczając Czytelnika nadmiarem szczegółów technicznych. Autorzy skoncentrowali się na chorobach cywilizacyjnych, które są najczęściej spotykane w społeczeństwie przewlekłej niewydolności żylnej, żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, miażdżycy tętnic obwodowych oraz tętniakach aorty brzusznej. Dodatkowo omówili problemy związane z tak często obecnie stosowanymi i wzbudzającymi wiele dylematów decyzyjnych lekami przeciwzakrzepowymi. Opierając się na najnowszych wytycznych, wzbogaconych własnymi doświadczeniami, stworzyli książkę, z której zawartą wiedzę bardzo łatwo przenieść wprost do swojej pracy klinicznej z pacjentami. Jest to pozycja obowiązkowa dla lekarzy wszystkich specjalności, którzy w codziennej praktyce klinicznej spotykają pacjentów z chorobami naczyń. Stanowi również cenne uzupełnienie wiedzy dla studentów medycyny.
W monografii przedstawiono kolejne nowe opisy studium przypadków osób z chorobą rzadką. Starano się dokonać odsłony obszaru specyfiki dominacji zaistnienia poprzez obraną dobrowolnie formę uczestnictwa społecznego opisywanych osób dorosłych z chorobą rzadką w ich dostępie do sobie określonej indywidualnie przestrzeni aktywności. Usiłowano identyfikować warunki oraz możliwości realizowania się w podejmowanej aktywności na drodze wsparcia, przeciwieństw, różnorodności sytuacji, okoliczności i stylu funkcjonowania, osiągania standardów dorosłości z jej autonomią oraz pełnionymi społecznie rolami. Tak opisywana wizja osobiście ;przybieranego stylu dominacji zaistnienia pozwoliła w podjętej analizie biografii ukazać informacje medyczne nieznanych chorób rzadkich, a zarazem obiektywnie spojrzeć na społeczny kontekst w obszarze przyjmowanych reakcji otoczenia wobec poszczególnych jednostek. W prezentowanych biografiach starano się ukazać wzrastającą siłę korzystnych zmian zarówno w zakresie etiopatogenezy wybranych chorób, jak też możliwości diagnostycznych, terapeutycznych i pedagogicznych.
Nowe wydanie Onkologii i hematologii dziecięcej przygotowane przez specjalistów reprezentujących wszystkie wiodące ośrodki w Polsce zajmujące się onkologią i hematologią dziecięcą.
W Onkologii i hematologii dziecięcej Czytelnik znajdzie aktualne wiadomości z zakresu: nowoczesnej diagnostyki nowotworów, współczesnej kompleksowej terapii nowotworów u dzieci oraz leczenia wspomagającego.
Książka Onkologia i hematologia dziecięca dedykowana jest nie tylko pediatrom oraz onkologom i hematologom dziecięcym, lecz także onkologom i hematologom, immunologom klinicznym, chirurgom dziecięcym oraz chirurgom onkologicznym.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?