Przypadek chodzi po ludziach, czyli komedia kryminalna z genialnym detektywem Jackiem Przypadkiem w roli głównej!
W ostatniej części swoich przygód detektyw Jacek Przypadek rozwiązuje sprawy, w które zamieszane są osoby profesorskie. W pierwszej zagadce zatytułowanej „Zbyt mocne uderzenie” szuka wnuka profesorskiej pary, która udzielała potomkowi swojego mieszkania na próby perkusyjne. Robiła to, nie zważając na protesty sąsiadów, dlatego to właśnie ich podejrzewa o uprowadzenie albo nawet morderstwo niespełnionego muzyka. W śledztwie „Tajny mieszczanin szlachcicem” Jacek próbuje udowodnić kradzież tłumaczenia klasycznego dzieła Moliera. Po jednej stronie stoi dziekan wydziału romanistyki, cieszący się powszechnym szacunkiem, a po drugiej ‒ bezdomny do niedawna profesor Paweł de Boutier. Ostatnia sprawa o kryptonimie „Śmierć to zdecydowanie za mało” to finalna rozgrywka z największym wrogiem Przypadka, Klempuchem, z której tylko jeden z nich może wyjść żywy.
Tym razem u boku genialnego detektywa pojawiają się wszyscy ważni bohaterowie poprzednich książek. Jedni chcą mu zaszkodzić, inni pomóc. Ale on sam czuje, że jego czas powoli się kończy. Chcąc przeżyć, musi zagrać va banque…
Życie składa się z chwil. Niektóre z nich coś znaczą. Inne tylko udają. Przytomnie to próba uchwycenia tych prawdziwych bez fałszywego optymizmu, ale i przesadnego sceptycyzmu. To poetycka proza o mikroświatach, w których kryją się uniwersalne pytania. W życiu bohaterów czternastu opowieści rozbitym na miliardy chwil, tych wszystkich dziś i wczoraj, kiedyś i jutro pobrzmiewają echa losów Syzyfa i Prometeusza. Wójcik, Jerzyk czy pan Mitake trwają zawieszeni pomiędzy rozpaczą a nadzieją, wczorajszą wspinaczką a dzisiejszą wędrówką. Ich wybory i myśli krążą wokół dwóch biegunów ludzkiej egzystencji: poszukiwania sensu i zgody na absurd istnienia. Uwikłani w lęki i troski współczesnego świata, dostrzegają w przebłysku przytomności istotę własnego jestestwa. Gdy traktują go jako narzędzie, toruje im drogę, by mogli znieść to, co nieuchronne. Gdy znów oczekują zbyt wiele, staje się przekleństwem.
Miasto opustoszałe, a jednak przepełnione zbrodnią, starymi samochodami i powolnym jazzem. Mrok taki, że nawet światło przechodzi na jaśniejszą stronę jezdni. Brak barw, spisek i zamknięty wewnątrz intrygi człowiek symbol. Przez historię kolejnych śledztw prowadzi nas detektyw Skrzelowski wirtuoz pościgu, kompozytor pogoni, bard kryminalistyki. Noir B to satyryczny, czarny kryminał rozgrywający się w fikcyjnym mieście położonym w bliżej nieokreślonym miejscu i czasie. Dla fanów gatunku pozycja obowiązkowa, dla miłośników absurdu i żartów z zaskoczenia również niebezpiecznie trafiona.
Najsłynniejsza polska powieść współczesna o Auschwitz Franz Weimert, zdradzony przez swój Kościół ministrant, po śmierci brata zostaje członkiem SS. Milena Zinger, studentka konserwatorium muzycznego, słowacka Żydówka, zostaje skazana na deportację przez reżim księdza Tiso. Losy tych dwojga przetną się w Auschwitz. Ona śpiewa na jego urodzinach, a on wbrew sobie coraz bardziej interesuje się więźniarką i zaczyna ją chronić Najgłośniejsza książka Dutki, autora bestsellerowych powieści wojennych, nie jest o miłości, ale o jej niemożliwości i nierealności w Auschwitz. To przede wszystkim wiwisekcja sumienia młodego austriackiego katolika, który stał się mordercą i funkcjonariuszem aparatu Zagłady. Powieść stawia też pytania o źródła Holocaustu między innymi w zderzeniu z chrześcijańskim wychowaniem głównego bohatera. Wydana po raz pierwszy w 2013 roku Czerń i purpura stała się bestsellerem, zyskując dziesiątki tysięcy czytelników w Polsce, a także w Czechach i na Słowacji. Jest żywo dyskutowana od momentu wydania aż do dzisiaj. Zasługuje z pewnością na przedstawienie jej czytelnikom po raz pierwszy w pełnym, rozszerzonym wydaniu i nowej, starannej szacie edytorskiej.
Stefan Żeromski jeszcze za życia był traktowany jak żywa legenda i otoczony niebywałym szacunkiem. Nadano mu miano patrona pokolenia inteligencji polskiej, które budowało przedwojenną, niepodległą Rzeczpospolitą. Jednak życiorys autora Ludzi bezdomnych bywał niejednokrotnie zafałszowywany, i to nie tylko przez biografów z czasów PRL-u czy cenzurę, ale również przez jego najbliższych krewnych.
Najnowsza publikacja Iwony Kienzler poświęcona jest tytułowym „grzechom” Żeromskiego, jego burzliwej, pełnej miłosnych przygód młodości oraz zawiłościom życia w małżeństwie i w konkubinacie. Autorka nie pomija także literackiej spuścizny pisarza i przybliża okoliczności powstawania jego kolejnych dzieł. Celem książki nie jest bowiem strącenie „sumienia narodu" z pomnika, który wystawiły mu przeszłe pokolenia, a jedynie ukazanie jego ludzkiego oblicza.
Znana z bestsellerowych biografii autorka pokazuje wzloty i upadki Żeromskiego, który pięknie pisał o możliwości dokonywania życiowych wyborów przez swoich bohaterów, ale sam nie był zdolny do radykalnych rozwiązań w swoim życiu.
Młody oficer służb specjalnych próbuje udaremnić zamach terrorystyczny podczas Konkursu Chopinowskiego…
Borys Nowak marzył o karierze asa wywiadu, ale wylądował za biurkiem w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Niespodziewanie wpada na ślad terrorystów, którzy zamierzają uderzyć podczas Konkursu Chopinowskiego. Rozpoczyna się walka z czasem i nieznanym przeciwnikiem. Borys pali się, żeby wziąć udział w operacji służb specjalnych, ale znów czeka go zawód. Zostaje przydzielony do ochrony jednego z pianistów. Z pozoru nudne zadanie szybko zaczyna go pochłaniać. Fascynacja muzyką, napięcie towarzyszące każdemu występowi, niespodziewane emocje… Osoba, której miał jedynie strzec, coraz bardziej go intryguje. Tymczasem zagrożenie zamachem narasta, a trop prowadzi zaskakująco blisko. Czy Borysowi uda się zapobiec tragedii?
„Przerwana gra” to thriller, w którym wystrzały z broni przeplatają się z dźwiękami fortepianu. Tym razem dla Wojciecha Nerkowskiego, autora bestsellerowych powieści sensacyjnych „Everest” i „Himalaya”, tłem wydarzeń stają się nie góry, lecz Warszawa i rozgrywany raz na pięć lat konkurs pianistyczny skupiający zainteresowanie całego świata.
Szczęśliwych jest zawsze garstka, a ich też prędzej czy później trafi jakieś wielkie nieszczęście. Trąba powietrzna to zbiór opowiadań o ludziach, którzy toczą boje z codziennością często przewrotną i pełną niespodzianek. Z pozoru zwyczajne sytuacje nagle wywracają się na drugą stronę, czasem poruszając, czasem wzburzając, zaskakując, a niekiedy bawiąc. Bohaterowie tych opowieści są różni: młodzi i starzy, szczęśliwi i zagubieni, pełni nadziei na lepsze jutro lub pogodzeni z kaprysami losu. Tomasz Jastrun z charakterystyczną dla siebie mieszanką humoru i empatii portretuje świat, gdzie miłość, namiętność, zdrada, starość i śmierć splatają się w złożoną mozaikę. To proza, która nie tylko pozostaje w pamięci, ale też zmienia sposób patrzenia na własne życie. Pełna wnikliwych obserwacji i niebanalnych historii, realistyczna, a zarazem liryczna, prowokuje do refleksji nad tym, co spotyka każdego z nas.
Ta książka powstawała w drodze – w schroniskach i barach, w cieniu drzew i chwilach przerw u studni. Jest zapisem podróży do Santiago de Compostela. Nie jest książką o religii, choć trudno nie otrzeć się o Absolut na szlaku, którym od tysiąca lat podążają pokutnicy. To opowieść o wydeptywaniu własnej drogi w świecie, który nie wierzy w Boga, ale ufa horoskopom, jodze i ceremoniom kakao. Grzegorz Kapla spotyka na Camino wierzących i takich, co idą dla sportu. Niektórzy dźwigają ze sobą jakieś prośby albo wdzięczność, idą przeżyć przygodę, schudnąć, poznać kogoś, zapomnieć o kimś lub odnaleźć samego siebie.
J.W. Goethe pisał, że Droga św. Jakuba „zbudowała europejską wspólnotę”, a w 1987 roku, kiedy Rada Europy stworzyła kategorię Europejskiego Szlaku Kulturowego, Camino uzyskała ten zaszczytny tytuł jako pierwsza.
Ci, którzy nią szli, mówią, że nauczyli się czytać znaki. Czasami, że dała im to, czego potrzebowali. Jeśli byliście już w drodze do Santiago, odnajdziecie tu własne ślady. Jeśli nie, to dobry sposób, by wreszcie wyruszyć.
Kiedy tajemnice wychodzą na jaw, kobieta musi mieć odwagę, by się z nimi zmierzyć…
Świat Wiktorii Łempickiej, pani na Zielnej, rozpadł się, gdy ukochany mąż zginął w powstaniu styczniowym. Młoda dziedziczka mimo upływu lat nie potrafi się z tym pogodzić, wciąż nosi żałobę i obrączkę. Zajęta sprawami w majątku i dorastającymi synami nie liczy już na szczęście. Czy będzie umiała wykorzystać szansę od losu na nowe i lepsze życie, czy też tęsknota za zmarłym mężem okaże się silniejsza?
Tymczasem stara ochmistrzyni Róża w obliczu choroby zmuszona jest zmierzyć się z bolesną historią sprzed sześćdziesięciu lat, kiedy jako młoda dziewczyna popełniła wielki grzech…
Napisana z rozmachem saga historyczna o kobietach, które naznaczone bolesnymi wydarzeniami musiały się nauczyć żyć na nowo. Dzieje przyjaźni, niszczącej zazdrości, miłości niemożliwej i takiej, na którą nigdy nie jest za późno. To opowieść o ludzkich słabościach, o wybaczaniu, zgodzie na to, czego nie można zmienić, a także o przeszłości, która nieproszona powraca i dręczy.
Kiedy miłość i młodość okazują się silniejsze niż wojna Schyłek II wojny światowej. Mela i Świst, młodzi powstańcy warszawscy, po kapitulacji stolicy trafiają do transportu do Auschwitz, z którego udaje im się uciec. Znajdują schronienie w podchęcińskiej leśniczówce u rodziny Jabłońskich. Tam Mela poznaje zamkniętego w sobie Wojtka, który niedawno stracił ojca. Początkowa niechęć bohaterów powoli przeradza się w przyjaźń, a później w coś więcej Kiedy Świst odejdzie szukać zaginionej matki, Mela będzie musiała poradzić sobie sama w obcym miejscu. Los postawi na jej drodze nie tylko Niemców, ale także uciekinierów z obozu, oddział partyzantów, jak również wkraczających do Polski bezwzględnych Sowietów. Czy w tym wszystkim będzie mogła liczyć na wsparcie Wojtka, który pragnie zemścić się na zabójcy ojca? Ptaki najpiękniej śpiewają nocą to opowieść o odwadze, przyjaźni oraz poszukiwaniu własnej tożsamości w obliczu niewyobrażalnego cierpienia. To podróż przez świat, w którym radość przeplata się z tragedią, a koniec wojny nie zawsze przynosi ulgę, czasem też rozczarowanie. Małgorzata Zielińska absolwentka dyplomacji na Uniwersytecie Gdańskim, która doświadczenie zawodowe zdobywała m. in. w służbie wojskowej. Pasjonatka literatury i historii, w szczególności okresu II wojny światowej. W swojej twórczości czerpie inspiracje z opowieści rodzinnych. Urodzona w Lęborku, lecz w sercu ma Warszawę. Uważna obserwatorka rzeczywistości. Oprócz prozy pisuje również poezję.
Krystyna Kofta jak sama twierdzi jako pisarka kieruje się intuicją. Wierzy w przesądy, ale głównie te dobre. Stara się eliminować ze swego życia te, które przynoszą ze sobą lęk. W swojej najnowszej książce porządkuje przesądy w osobisty abecedariusz znajdziecie więc np. pod literą A AAA PSIK!, B Biedronka, C Czosnek, aż do Zet, a nawet Żet Żelazna podkowa. Uspokajamy nie spodziewajcie się naukowego opracowania, skomplikowanych analiz i specjalistycznej terminologii. To raczej zachęta do spotkania z naszym magicznym myśleniem i sprawdzenia, czy naprawdę jesteśmy tak racjonalni, jak nam się wydaje. Przesądy są połączeniem magii z racjonalnością. Tak samo jak losem rządzi nimi przypadek. To jest pociągające. Nie masz wpływu na to, czy przetnie ci drogę czarny kot, czy zobaczysz karawan, czy też dwie zakonnice idące z naprzeciwka. Wierząc w przesądy, oswajasz przypadki losowe znacznie większego kalibru, także lęk przed śmiercią, spychany głęboko do nieświadomości. Masz iluzję wpływu na rzeczywistość (ze wstępu autorki). Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zmagają się z przesądami Krystyna Kofta, a także jej przyjaciele i znajomi, sięgnij po tyleż pouczający, co zabawny abecedariusz pióra znanej pisarki, a zarazem niezwykłej kobiety. Krystyna Kofta pisarka, plastyczka. Autorka powieści Wizjer, Wióry, Ciało niczyje, Fausta, autobiografii Kobieta zbuntowana, W szczelinach czasu. Pisze książki publicystyczne, w których porusza ważne społeczne problemy, m. in. Gdyby zamilkły kobiety czy Lewa, wspomnienie prawej dziennik choroby opublikowany po przejściu raka piersi, który stał się bestsellerem. Brała udział w kampanii na rzecz podpisania konwencji antyprzemocowej. Laureatka Nagrody m. st. Warszawy oraz Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry za teatr radiowy Stare wiedźmy. Odznaczona srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także Orderem Polonia Restituta.
Islandia, rok 1904. Sigrid, córka hodowcy owiec z Brattholt, sprzeciwia się woli ojca, który zamierza sprzedać wodospad Gullfoss leżący na jego ziemi, a pieniądze rozdzielić między dzieci. W burzliwych wodach Gullfoss zginęła matka Sigrid, polska imigrantka Laura. Samobójstwo czy tragiczny wypadek? Jej śmierć pozostaje zagadką dla jej bliskich i całej wioski Autorka do Islandii prowadzi nas z popowstaniowej Warszawy roku 1864 przez Kraków i Kopenhagę. W toku wartkiej narracji i wielowątkowej intrygi przypominającej filmowy fresk poznajemy losy Laury, która nie umie wybaczyć sobie niezawinionej winy, i jej córki Sigrid, która próbuje obłaskawić przeszłość. Bohaterowie kochają, nienawidzą, walczą z banałem życia, które starają się nagiąć do swoich marzeń. Nie oderwiemy się od tej lektury, zanim nie dowiemy się, czy im się udało! Powieść Agnieszki Kumor inspiruje do borykania się z każdym dniem, z życiem. Fikcja staje się tu prawdą. Bardzo namawiam do lektury (Maja Komorowska) Intrygująca gra przypadków. Człowiek i natura w krainie ognia i lodu (prof. Andrzej Chwalba) Przeczytałem jednym tchem. Lekturze towarzyszyło mi do końca poczucie nieprzewidywalności ludzkich losów (Jarosław Kilian)
Najnowsza powieść autora głośnego Bidula Kacper nie radzi sobie za dobrze po śmierci matki. Nie pomaga mu też postawa ojca, który całą swoją uwagę poświęca młodszej o dwadzieścia lat partnerce, zapominając zupełnie o synu. Chłopiec postanawia napisać do zmarłej mamy e-mail. Dzięki nagranym na dyktafon rozmowom najbliższych i znajomych zdaje jej relację z każdego dnia. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, dokonaniami, ale też niepokojami i rozczarowaniami. Opowiada o pierwszej miłości i planach na przyszłość. I wciąż nie może zrozumieć, dlaczego w życiu ojca zabrakło dla niego miejsca. Z wyłowionych uchem rozmów powstaje obraz wielopokoleniowej, mieszkającej na prowincji rodziny, zmagającej się z problemami i pokusami współczesnego świata. Śmierć, próby samobójcze, nałogi, zdrada, poczucie odrzucenia czy to nie zbyt wiele jak na kilkutygodniowe wakacje dla mierzącego się ze stratą nastolatka? W bardzo autentycznych, kreślonych bezkompromisowym piórem dialogach autor ukazuje diagnozę współczesnej polskiej rodziny, ale też społeczeństwa. I choć wiele w niej goryczy, to prozę autora cechuje także wysokiej próby komizm. Trudno nie odnieść wrażenia, że najczęściej jest to jednak śmiech przez łzy.
Poznaj opowieść o bezgranicznej miłości do malarstwa! Olga Boznańska dzięki ambicji i pasji zdobyła międzynarodowe uznanie w czasach, gdy kobietom trudno było przebić się w świecie sztuki. Zasłynęła zamglonymi portretami, z których wybijają się spojrzenia odsłaniające dusze modeli. Pełna znaczeń, wielkooka Dziewczynka z chryzantemami stała się ikoną polskiego malarstwa, a przecież twórczość Boznańskiej jest znacznie bogatsza. W licznych portretach dzieci, kobiet, mężczyzn także mężczyzn, których kochała artystka ukryła równie intrygujące historie. Odkryj tajemnice obrazów Boznańskiej! Marta Motyl, pisarka i historyczka sztuki, autorka m. in. bestsellera Munch. Nie tylko Krzyk, prowadzi Czytelników przez trzy okresy w życiu i w sztuce Boznańskiej krakowski, monachijski, paryski. Zajrzyj do pracowni artystki i przekonaj się, jak powstawał jej niepowtarzalny styl. Poznaj opowieść o triumfie, nędzy i miłości do malarstwa, która przezwycięża wszystko. Boznańska. Nie tylko Dziewczynka to książka atrakcyjnie wydana, w twardej oprawie zawiera wkładkę z kolorowymi reprodukcjami dzieł malarki.
Międzywojenna Warszawa i pełna zwrotów akcji opowieść o namiętności i trudnych wyborach Młoda hrabianka Natalia Dukajska odziedziczyła po rodzicach nie tylko tytuł, ale też nieustępliwy charakter. Kiedy postanawiają oni wydać za mąż ukochaną córkę, nie przypuszczają, że to zarzewie kłopotów, bo niepokorna dziewczyna zdecydowanie im się przeciwstawia. Ucieczka z domu to początek podróży życia Natalii, ale też jej znajomości z Aleksandrem Odlanickim, bogatym wdowcem, o którym chciałaby szybko zapomnieć, jednak okoliczności zmuszają ją do zatrudnienia się w roli nauczycielki jego jedynej córki. Jak potoczą się losy tych dwojga i jakie tajemnice skrywa Aleksander? Jaką decyzję podejmie Natalia, gdy będzie musiała wybrać pomiędzy tymi, na których jej zależy, a obowiązkami względem rodziny? Jaką cenę przyjdzie zapłacić Natalii za wolność? Sięgnij po najnowszą powieść Joanny Wtulich, autorki bestsellerowej Trylogii lwowskiej, której akcja tym razem dzieje się w Warszawie lat dwudziestych.
Czy jedna sukienka może zmienić życie?Ta historia mogła przydarzyć się także Tobie! Legendarna Little Black Dress projektu Huberta de Givenchyego przypadkiem trafia w ręce młodej fryzjerki. Michalina dzieli mieszkanie w bloku z niedołężnym dziadkiem, nie cierpi swojej pracy i odkłada na emeryturę w słonecznej Portugalii. Kiedy na wymianie szafowej znajduje sukienkę za milion dolarów, nudne życie ustępuje miejsca przygodom prosto z filmów akcji. I to tych z Tomem Cruiseem Bierze udział w pościgu, poznaje księgowego, a zarazem włamywacza Alberta, gubi sukienkę, przemierza pół Europy, by ją odnaleźć, po drodze znajduje miłość, której nie szukała, a przy okazji usilnie stara się nie zwariować. Zakręcona historia o modzie i miłości. Ironiczna, pełna kontrastów, ostrych zakrętów, popkulturowych nawiązań i czarnego jak przystało na książkę o czarnej sukience humoru.
Do czego może być zdolna kochająca kobieta? Młoda, utalentowana warszawska aktorka podjęła heroiczną decyzję, by uwolnić od bólu umierającego narzeczonego. Miłość do niego przysłoniła grożące jej konsekwencje – wieloletnie więzienie, a nawet wyrok śmierci.
Stanisława Umińska zagrała kilkanaście ról w Teatrze Polskim, widownia ją uwielbiała, krytycy chwalili, a ona sama kochała swój zawód. W jej życiu pojawił się Jan Żyznowski – pisarz, dziennikarz i malarz. Starszy od niej o dwanaście lat odwzajemnił uczucie dziewczyny, jednocześnie zawładnął jej duszą i ciałem. Piękna, dobrana para – mówiono o nich w Warszawie. Niestety, mężczyzna zachorował, a operacja nowotworu w warszawskim szpitalu się nie powiodła…
Najnowsza książka Marty Sztokfisz to pasjonująca opowieść biograficzna o Stanisławie Umińskiej, o jej odwadze i poświęceniu. Czynem, którego aktorka dopuściła się w imię miłości, oraz jego następstwami żyła cała Polska i Francja w połowie lat dwudziestych XX wieku. Ze współczuciem pisali o niej m.in. Kornel Makuszyński, Anna Iwaszkiewicz, hrabia Jan Zamoyski. Powracano do tej tragedii wiele razy. Sprawa Umińskiej stała się tematem dysertacji naukowych, a podczas jej procesu płakały nie tylko kobiety. Mężczyźni siedzący w ławach przysięgłych ukradkiem ocierali łzy.
Choć trudno w to uwierzyć, ta dramatyczna historia jest prawdziwa!
Książka wydana w starannej szacie graficznej, zawiera archiwalne zdjęcia.
Morderstwo z cieniem Stalina w tle W letniskowej miejscowości Wyręby zostaje zamordowany starszy mężczyzna Kazimierz Łyczuk. Redaktor lokalnej gazety wyrusza w podróż, by czegokolwiek dowiedzieć się o zmarłym i być może trafić na ślad mordercy. Rozmawiając z ludźmi, którzy znali Łyczuka, odkrywa, że przed laty nierzucający się w oczy staruszek był ważną postacią ocierającą się o szczyty ówczesnej władzy. Najnowsza książka Marka Ławrynowicza, znanego autora (np. powieści "Patriotów 41" czy "Mundur"), a także scenarzysty (serialu "Blondynka"), ma konstrukcję kryminału, a zarazem sentymentalno-satyrycznej opowieści, w której kluczową rolę odgrywa historia oszałamiającej kariery prostego człowieka, przypadkiem uwikłanego w tryby totalitarnej ideologii czasów PRL-u.
Rok 1670. Szlachcic i najemnik Michał Hieronim Dantyszek zaczyna żałować, że kiedykolwiek dla Rzeczypospolitej walczył i zabijał Epicka opowieść o skazanej na niepamięć wojnie domowej. Czy można opowiedzieć historię Rzeczypospolitej w wieku XVII inaczej, niż wtłoczył ją do głów i serc Polek i Polaków Henryk Sienkiewicz? Można. Bohater najnowszej powieści Wojciecha Dutki, szlachcic Michał Hieronim Dantyszek, to polski arianin, świetnie wykształcony w elitarnej szkole w Rakowie. Zostaje najemnikiem, walczy we Francji oraz w angielskiej wojnie domowej. Za granicą poznaje trzy osoby, z którymi bez reszty złączy się jego żywot: siedzącego w więzieniu pod zarzutem szpiegostwa Jana Kazimierza Wazę, arystokratkę Marię Ludwikę Gonzagę i polskiego magnata Jerzego Sebastiana Lubomirskiego. Dantyszek, zaplątawszy się w romans z francuską księżniczką, wraca po wielu latach do Polski jako człowiek Wazów do specjalnych poruczeń. Gdy polska szlachta po doświadczeniu niszczycielskiego najazdu szwedzkiego zwraca się przeciw innowiercom, Dantyszek zostaje postawiony przed wyborem - albo zostanie w kraju jako katolik, albo uda się na wygnanie. Wojciech Dutka, autor bestsellerowych powieści o tematyce wojennej i sensacyjnej, w epicki sposób opisuje kluczowe dla państwa polsko-litewskiego konflikty. W finale ukazuje skazaną na niepamięć historyczną krwawą wojnę domową zwaną rokoszem Lubomirskiego. Tym samym odważnie rzuca wyzwanie Sienkiewiczowskiemu postrzeganiu polskiej historii.
Opowieść o Januszu Przymanowskim, który "Rudym 102" zawojował całą Polskę Czy jest choć jeden dorosły Polak, który nie widziałby serialu "Czterej pancerni i pies"? Podczas emisji w peerelowskiej TVP każdego z odcinków wyludniały się ulice i podwórka. Ten popularny cykl zatrzymywał przed ekranami wiele pokoleń, a jego popularność trwa do dzisiaj. Sama książka Janusza Przymanowskiego to także fenomen, i to nie tylko w sensie literackim, ale i socjologicznym i kulturowym. Skąd sukces opowieści, w której można znaleźć sporo naiwności, wręcz komiksowych uproszczeń? Autorowi udało się stworzyć bohaterów, którzy najwyraźniej odpowiadali "zapotrzebowaniu społecznemu" i dla wielu stali się wręcz idolami. A czy sam pisarz był wzorem do naśladowania? Postać to skomplikowana i niejednoznaczna - w latach pięćdziesiątych podejrzewany o współpracę z obcym wywiadem, naczelny krytyk obecności Rosjan w wojsku polskim, potem apologeta stanu wojennego i bojownik przeciwko nadmiernej wycince drzew. Prywatnie mąż byłej kochanki Stanisława Mikołajczyka, ale przede wszystkim "ojciec" czterech pancernych. Oto historia człowieka, który stworzył jeden z najtrwalszych fenomenów kulturowych XX wieku. "Harcerz, więzień, kamieniarz, robotnik, traktorzysta, komsomolec, żołnierz Armii Czerwonej, oficer polityczny Ludowego Wojska Polskiego, korespondent wojenny, dziennikarz, aktywista Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, student, literat, parlamentarzysta, kombatant, mąż, ojciec Janusz Przymanowski, scenarzysta bodaj najpopularniejszego, mocno zafałszowanego historycznie serialu w dziejach Telewizji Polskiej miał wiele twarzy. Wszystkie skrupulatnie odsłania Jarosław Molenda, autor tej wyczerpującej biografii". Tomasz Zbigniew Zapert
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?